Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 MF обективи и EXIF
Автор: hash   
Дата:   13-01-16 11:17

Тук има много хора, които снимат с пригодени ръчнофокусни обективи на модерни тела. Чудя се как се справяте с въпроса със следенето с кой обектив сте направили снимките, тъй като тази информация очевидно я няма в EXIF.

Съществуват неща като Exiftool и LensTagger , с които можеш да си тагнеш снимките на компютъра.

Въпросът е имате ли техника, с която докато снимате да следите с кой обектив правите снимките? Понякога е очевидно ако носите със себе си примерно 20mm и 135mm, но понякога примерно разликата между 50mm и 85mm не е толкова очевидна в картинката.

Сигурно за някои хора това няма значение, но очевидно много хора си следят тези неща.


Отговори на това съобщение
 Re: MF обективи и EXIF
Автор: hrup   
Дата:   13-01-16 11:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: MF обективи и EXIF
Автор: s_dyakov   
Дата:   13-01-16 11:43

Добавяш си тагове на ръка в програмата която ползваш.
Примерно aз ползвам Пикаса за да ми сортира снимите и да ги качва в Гугъл и си добавям таговете там. Ако ползваш Лайтрум и ти се занимава може и Ленстагер да сложиш.

Добра идея е преди да сложиш обектив да го снимаш - така после ще знаеш че последващите снимки са правени с него.

Има и умни адаптери примерно Techart Contax G/Nex адаптера разпознава обектива и дава дължината и максималната блендата в ексифа.

А това с въвеждането на фокусното разстояние е за да знае апарата как да ползва стабилизацията и доколкото знам не се записва в ексифа поне при Оли и Сони.

Отговори на това съобщение
 Re: MF обективи и EXIF
Автор: hash   
Дата:   13-01-16 15:18

Да, поне Sony A7 II не записва в EXIF въведеното фокусно разстояние. Снимането на обектива е хубава идея [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: MF обективи и EXIF
Автор: didesignbg   
Дата:   13-01-16 17:35

При Никон се записва фокусно разстояние и диафрагма при ползване на ръчнофокусни никори (при смяна на обектив първоначално го избираш, диафрагмата при телата с опипвач). При канон доколкото си спомням също се записваше фокусно разстояние, но там вече зависеше от преходника, т.нар. глухарче дали е умно.

Отговори на това съобщение
 Re: MF обективи и EXIF
Автор: stef7   
Дата:   13-01-16 21:31

Добавянето на тагове на компютъра при мен не се получава. Иска се да свалиш снимките от картата на компютъра скоро след като си снимал, да помниш горе долу как си ползвал обективите. Ако е един лесно, ако са повече трудно. Отделно че обикновено не ми стига време и желание да прехвърля снимките веднага и след няколко дни съм забравил с кой обектив, какво е снимано

Решението което съм си избрал но още не съм реализирал се нарича "глухарче". Основното му предназначение е да помага за ръчно фокусиране при DSLR (на Канон), но то също позволява да се въведе фокусното разстояние на обектива. После всеки електронен адаптер комуникира тази информация към камерата и така снимките си идват с EXIF и въведено фокусно разстояние в камерата. Гледам всичките си ръчно фокусни обективи да ги сведа до Канонски байонет, било с адаптер било с директна преработка на байонета от Слав. Даже има адаптери/преходници които си идват с глухарче. Ако нямат се купува и залепва на преходника. За Никон не знам как е. За обективи които не могат да се адаптиран към Canon EOS, решение няма. Примерно такива на м39.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »