Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-08-18 17:15

Само на мен ли ми се струва, но след версия 5.6, работата която Adobe Lightroom върши, започна да се случва все по-бавно и по-бавно. Без значение дали е за MAC или Windows. Файловете, който обработвам са от едни и същи устройства, но имам чувството, че с всяка версия, процесора все повече "ги мисли". Това пък ако увелича шумоподтискането и след това реша да променям експозиция, да изправям хоризонта... задълбава още повече. Въпреки, че конвертирам файловете в dng, на превю съм задал ниски стойности, имам достатъчно ресурс от към рам (16GB DDR4) и процесор (i7 6700K) (и видео, което в случая никой не може да каже, "с какво помага" - в момента GTX 1070) и пак ми ги "мисли" файловете по секунда, две, докато изчисти образа, като пейстна настройките от предходния кадър още секунда, секунда и половина-две. Оптимизирам каталози, давам 40GB кеш - не, не и не...
Та по този повод, може би (поне според мен), 5.6, беше най-оптимизираната версия, или поне тази, след която започна "големия циклеж".
Вашите наблюдения, какви са?

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   07-08-18 17:26

1:1 с твоите :) Бачка си ....но не баш както си беше ! Свикваш .....или сменяш с друга боза и туй е ! Мъките на пост обработката нямат край .....за жалост !

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-08-18 17:44

Лошото е, че няма значение дали обработвам 18 мегапикселов файл от 1Dx или 30 мегапикселов от 5d4, което ме навява на конспиративната мисъл, че има нещо в самия алгоритъм на програмата.
много народ ще кажат - "Взимаш си МАК и забравяш" - нищо не забравяш - нито един от гореизброените проблеми не се променя (а при предишните версии, не беше така...).
Консипрация на високо ниво или потребитерлска неграмотност :D

Очаквам включване на експертите, за да знам дали да си тегля въжето [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: imitev   
Дата:   07-08-18 17:46


За превютата пробвай да пуснеш/спреш GPU ускорението.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: uri64   
Дата:   07-08-18 18:07

Абе според моя си опит си трябва повечко РАМ....Аз бях с 24 гиги РАМ, преместих 8 от тях на друга машина по необходимост и веднага се усети при batch job-ове с фотошоп...иначе при единични кадри се усеща като съм пуснал едновременно шоп и бридж и в шопа има 20 и повече отворени кадри...това при Уин 10 (лецензиран) и абонаментния пакет на Адобе за фотошоп...съвсем скоро ще бодна още 16 гиги да станат до 32 и това си е...и чуствително ми се забързаха нещата като преди време смених видео карта с 2 гб рам с такава с 4 гб....

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше
Автор: hotsnail   
Дата:   07-08-18 18:41

Според мен Адоби се готвят да спрат лайтрум. Правят cloud и AI и са се наточили всичко от там да минава и да им плащаш наем за допълнителните услуги. За това са го зарязали . Нямат файда от лайтрум. Абонамента за фотошоп Вие тъй или инак ще го плащате и без лайтрум.... Та от 10-тина години само поддържа за камери слагат.

Та най-бързия лайтрум за мен е Capture One 11



Публикацията е редактирана (07-08-18 18:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше
Автор: bam-bam   
Дата:   07-08-18 21:18

Следиш ли си колко рам ти заема, като обработваш ?
Понеже аз съм с 16 и никога не ги пълни .. та как да набеждавам рамта за проблема ?

п.п. Кире, това информация от кухнята ли е или както винаги ти си закопаваш всичко по свое усмотрение [smilie5] [cool]



Публикацията е редактирана (07-08-18 21:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: nyamago   
Дата:   07-08-18 21:25

Не знам дали съм изключение или обработвам малки обеми (единични кадри само, много рядко малки серии) - но от версия 3, с която започнах до сегашната ми CC Classic не виждам съществени разлики в бързина, все си е умерено бърза (без да е светкавична). Ако се е забавяла в някой период, с четене и настройки се е оправяло.

През това време, разбира се, съм преминавал през прогресивно все по-способен хардуер и ОС, което и Адоби/Лайтрум са очаквали и експлоатирали. Винаги имам достатъчно памети и бърз порцесор, както и бързи полупроводникови дискове откакто ги има.

От време на време (при смяна на версии) съм минавал през препоръчваните из Нет-а настройки за по-гладка и бърза работа, което може да е помогнало. Нямам съществени оплаквания [smilie8]

@hotsnail: На два пъти инсталирах и пробвах CaptureOne, не ме стресна с бързина (но ме обърка с интерфейс), не видях и шеметни разлики в качество на крайния резултат. Може в моя телевизор да е грешката [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше
Автор: hotsnail   
Дата:   07-08-18 21:51

bam-bam написа:

> Кире, това информация от
> кухнята ли е или както винаги ти си
> закопаваш всичко по свое
> усмотрение [smilie5] [cool]

Просто ме е яд на Адоби. От много години се говори за тия проблеми, а на тях видно не им пука. Какво да предположа? Лайтрума, вече дори не се казва Лайтрум. Новото му име е Лайтрум Класик. Явно и за слепец "Класик" означава - "Лайтрума дето ще го спрем при първа възможност".

Всъщност дори темата е грешна защото продукта на Адоби наречен Лайтрум има 2 или 3 версии общо от миналата година и е някаква недоправена cloud програмка, която се влачи като охлюв и няма по-бърза или бавна версия. Тя има една работеща версия само. Другите май не работят. Май трябва да сложиш последната задължително.

Аз за това и не им ползвам лайтрума. Малко е тъпо, че плащам абонамент и нито лайтрума, нито класическия лайтрум, нито бриджа стават за каквото и да било. Така де плащам фотошоп и ми пробутват тон кафяви смръдливи неща с него с надежда да платя абонамент за облачни услуги от Адоби - да да ей сега....

ПП ... и за това във форуми винаги ги кова. Току вземат па да прочетат. Виж тия с камерите как се научиха да четат....



Публикацията е редактирана (07-08-18 22:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: lord_kik   
Дата:   07-08-18 22:26

Затова аз бих предпочел Luminar или On1 Photo Raw

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: uri64   
Дата:   07-08-18 22:45

естествено, следенето е елементарно...достатъчен е и един поглед в performance tab-а....разбира се графиката на използване на паметта не удря тавана, но от 70% нататък започват едни леки запецвания ако има отворени над 15 кадъра и се ползват и външни филтри.....и това особено с роу-ве от 24 мп и нагоре сензори....съвсем по-различно се държи с повече рам - примерно 24 гб....това при използване на шоп, бридж и ацр....лайтрум-а никога не съм го харесвал и принципно не го ползвам ако и да ми е в абонамента....

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: nsirakov   
Дата:   07-08-18 22:53

още един глас за Кепчър Уан 11

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: stoikovv666   
Дата:   07-08-18 23:19

Винаги е била тромава за мен, за това я ползвам като мост за прехвърляне на RAW от апарата към фотошоп. За избиране и преглеждане на ROW файл е най-добрата.

Пробвал съм да обработвам няколко пъти с нея, не мисля да си го причинявам отново. Неудобна, бавна и бъгава в обработката на RAW.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: DanielP   
Дата:   08-08-18 00:40

Аз съм мнонго назад с обработката заради компютъра ми , но като си зема нов веднага започвам с C1 11 лайтрум е боза

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: localhost   
Дата:   08-08-18 07:50

А на DPP какво му е? За леки обработки е перфектен [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: quazimodo   
Дата:   08-08-18 08:05

А пък да знаеш Фастстоун как се оправя с всичко[smilie5] [beer] . Лично аз го ползвам него за сваляне на файловете от апарата и то с карточетец задължително. Досега съм имал и имам проблем само с една екзотика - Панасоник Л10. Неговите RAW файлове се виждат директно само от Рав Терапията.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: Hsathv   
Дата:   08-08-18 10:04

В пробвай Corel avtershot 3 дали няма да ги отвори? Разкошна бърза програма. Що се мъчите с лайтрум?

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: chukov   
Дата:   08-08-18 14:32

Като обработвате голямо количество кадри първо си билдвайте смарт превюта. Много бърдже се работи после

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: quazimodo   
Дата:   08-08-18 17:48

Hsathv написа:

> В пробвай Corel avtershot 3 дали няма да ги
> отвори? Разкошна бърза програма.
> Що се мъчите с лайтрум?

Благодаря за подсказката! За съжаление и корел не отваря директно роу файловете от екзотичния панасоник.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше
Автор: Hsathv   
Дата:   08-08-18 19:43

Не може да не ги отваря. Изрично са го написали, а корел не са по лъжите.И paint shop 9 ги отваря. Не знам триал версията ли си пуснал, или не си ъпдейтнал или нещо ти е омазана ОС.



Публикацията е редактирана (08-08-18 19:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   10-08-18 00:01

hotsnail - коя за теб е е работещата. Аз бих заложил версиите преди обвързването им с облачни системи и прочие (мисля, че на 5.6, нямаше такива истории). За смарт превю, никога не съм се сещал. Сега ще пусна едни 4к кадъра да видя, дали ще има разлика. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-18 00:38

metodiev_martin не съм много показателен пример аз. Първо е, че компютъра ми не е оптимален за целите - на 6-7 годинки е. Другото е, че аз правя сесии по 300-400 снимки. Третото е, че минах на 42МП. Та реално Лайтрум ми работеше добре преди около 3 години със 12 и 24МП камера и насотящата машина...коя е била версията не помня. С абонамента, не знам дали мога да слагам стари версии въобще.

Вие вероятно снимате професионално и сигурно ползвате порядъчно мощна машина. Вероятно с previews генерирани на импорт, ще е достатъчно бързо.

То е важно и за какво Ви бави. Мен ме дразни как се преглеждат снимки. Кепчъра също изпада в паника и блокира за някоя друга секунда понякога, но когато тръгне работи.

Лайтрума последно го пробвах Април месец имаше нова версия и с 24МП с генерирани превюта беше добре преглеждането на снимки, но тогава ме ужасиха цветовете му и липсата на някои инструменти, та не му дадох реално втори шанс.....

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   10-08-18 01:00

Направих smart previews на всички кадри от каталога, които преди това бях конвертилав DNG, но в момента в Develop под хистограмата ми излиза orginal + smart previews. Има ли вариант в който да ми показва само smart previews, без оригиналния файл и да мога да правя корекции по него?

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: VencyKr   
Дата:   10-08-18 07:33

Има. Променете временно името на поддиректорията, където са оригиналите. Като завършите обработването - възстановете името.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: Фей   
Дата:   10-08-18 23:02

Да се вмъкна и аз в темата със същият проблем. Забави много, мислех да обновявам Windows-a но не е това. Бързо превю пак не върши работа. Най-вероятно е рам-а заради новите ,подаръци, от Адоби. Питате защо някой би стоял там - ами честно казано страшно много от работата може да се свърши там и да не се ползва фотошоп. Също така сайтове като Смъг Мъг имат директна връзка с Лайтрум, а за мен това е жизненоважно/ идеи за други програми са добре дошли/. Някакъв съвет какво мога да направя освен да си бия главата за Рам-а..?

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: compur   
Дата:   11-08-18 10:55

Пробвайте PhotoMechanic. Може и да ви допадне?

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: Фей   
Дата:   11-08-18 18:41

Отделих няколко клипа време за PhotoMechanic, заинтригува ме, кефи ме колко е бърз, обаче не видях има ли шанс да се обработват кадрите с подобни инструменти като в Лайтрум и случайно има ли връзка със СмъгМъг? Пробвах да видя в нета, не намирам отговор. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: kireto_a   
Дата:   12-08-18 14:47

https://www.phaseone.com/en/Online-Store.aspx

цаптурето са си повервали - 180 евро абонамент платени за година или 350 на веднъж(120 на година за ъпгрейд).

и за сони вече не е далавера. безплатната версия и супер скопена, а про-то е вече 99 евро и 69 за ъпгрейд. преди беше 49 и 29. но тук в момента, в който земеш нещо дето не е сони и си в джаза.

а това, че са по-бързи са си легенди. работят си еднакво бавно, щото колкото и да се въртиш гъза си е все отзад и всяка една промяна води до преизчисляване на всичко. и освен в цаптурето да работят некакви гении, не виждам как ще накарат нещото да работи по-бързо. даже при показване на кадър от 50% на 100% лайтрума се оправя по-добре.

след априлския ъпдейт на лайтрума няма и разлика в цветовете - до сега се пулих на едни и също кадри с двете програми една до друга и освен, че в цаптура са с една идея по напънати(съвсем леко повече наситеност, кларити и малко повече шумоподтискане; хората са малко по-розовки) в настройките по-подразбиране разлика няма. даже адоби колор ме кефи повече, някакси по лицата цветовете са по изравнени и не дразнещи.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-08-18 15:28

Обмислях варианта за още една плочка DDR4, да станат 24 GB, но не мисля че проблемът е в РАМ-та.
Сега впечатление ми прави, че когато пусна каталога със снимките, рамта, която лайтрум е не повече от 1.5Gb+ всички останали процеси, използването е между 35 и 60%. Само за сравнение, натоварването на процесора когато правя нещо в режим Develop стига до 88% само за Лайтрум (i7 6700k 4.2GHz) [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: imitev   
Дата:   13-08-18 15:47

Лапа ресурси гадината [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: sirkhann   
Дата:   19-08-18 21:12

Силно съм вчепатлен... Не бях пускал бозата от месеци, а Lr-то никога не съм го харесвал така или иначе. И се разглеждам снимките на диска, та по едно време виждам, че ми отваря X3F raw файловете от Sigma-та, без да се замисли дори... И ги отваря добре! [smilie10] Какво са правили тия????

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: uri64   
Дата:   20-08-18 01:09

Е то щом Лайтрум-отваря сигменските роу-ове значи и АЦР а ще може. Интересно и без това имам едни гигагабайти от едно куатро, от миналата есен дето не съм ги пипал, че не ми се занимаваше със софтуера на Сигма. Трябва да се пробва.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: uri64   
Дата:   20-08-18 10:18

Тесла! Или ако някой предпочита - тЕсла! Lightroom, а също и ACR НЕ отварят Х3F файловете от Quattro. Пробвано с последната актуална версия на Лайтрум класик от абонамента за Фотошоп. Всичките апликаци са надлежно ъпдейтнати. ОС-а е Уин 10 (лицендиран и надлежно ъпдейтнат). Отделно инсталирах и облачната версия на Лайтрум, но тя изобщо не тръгва, а всеки път крашва и ми предлага да пращам рипорт до Адобе. Хич и не смятам да се езанимавам повече с тая бъгавиня! В някакъв форум прочетох, че снимащите с Куатро можели да си ъпдейтнат фърмуеъра, за да можела Сигмата да изкарва днг файлове, които да се обработват с Шоп/АЦР или Лайтрум. Е, не! По-голяма мотика и от борбата с х-транс.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: marves   
Дата:   20-08-18 11:35

Аз заради това се отказах от DP Merrill серията... RAW редактора е трагедия и трябва сериозна заигравка с нацелване на баланс, рязкост, контраст... докато абсолютно всяко бутане на настройките отнема няколко секунди, за да се визуализира резултата (на бърз компютър).
Quattro няма същите качества, а и отделно .dng от тази камера е сплескан откъм данни и картината излиза като от сапунерче (играл съм си с обработка на такива).

Иначе по темата - Lightroom беше бърз преди години (версия 4 или 5 беше по спомен), след това я сбозиха.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: vala_ntain   
Дата:   20-08-18 16:35

При мен се случва следното.
Работя на две машини. Едната е с два процесора 4х 2,40Ghz с 16GB ram и на нея ми са заети около 6gb и процесорите са на 60-70%л
Другата е с два процесора 6х 3,33Ghz с 24Gb RAM заета е около 7-8GB RAM и процесорите са на 60-70% но се обработва почти без лаг.
Снимките са 36Мр около 45-50мв. Изсипвам 1500-2000 снимки ако има значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя беше "най-бързата" версия на Lightroom?
Автор: marves   
Дата:   20-08-18 16:35

[smilie10]
https://www.youtube.com/watch?v=8JBNF1jrRhM

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »