Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   03-08-18 15:42

Петък е, ама се надявам темата да не се превърне в петъчна...

В една друга, безсмислена тема, се спомена едно интервю с Вим Вендерс, който търси как да назове снимките с телефон, защото това не било фотография [smilie21] Факт, че в 99,3% от случаите е така. В останалите 0.7%, обаче, мисля че и bogdanov ще намери "изкуство".
Та понеже уважавания Г-н Вендерс ме изнерви, аз се поразрових и попаднах на сайт, където намерих тези 0.7%.
Гледайки по-подробно обаче, какво установих - ами трябва да се измисли нова дума и за снимките с големи, черни апарати, защото и при тях около 99,3% не са фотография.
В няколкото произволни галерии, които ще пусна, снимките би трябвало да са правени само с мобилни апарати(телефони и таблети) и обработвани само на мобилни апарати. Аз лично, бих се радвал да видя повече такива 0.7% и тук, и в 500рх, но уви...
Та, като разгледате, моля да споделите, аджеба, трябва ли да му измислим нова дума на Вендерс, която да описва снимките с телефон. И моля, да не се навлиза в дебати за печат и други глупости. Въпросът е за креативност и изкуство... Приятно гледане [smilie21]

http://mobilephotoawards.com/black-white-winner-honorable-mentions-mpa-2015/


http://mobilephotoawards.com/portraits/


http://mobilephotoawards.com/general-photography/


 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: Synthy   
Дата:   03-08-18 15:44

На думичката "снимка" какво и е? Една снимка може да бъде "фотография", може и да не бъде. Тя първоначално е снимка, а дали е фотография, после едни други хора го решават.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   03-08-18 16:35

Ето и това, което ме издразни, за да съм по-конкретен...

https://petapixel.com/2018/08/01/wim-wenders-phones-have-made-photography-more-dead-than-ever/
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: nyamago   
Дата:   03-08-18 18:14

Мерси за отправката! [smilie24]

А кое е 'фотография' (или не е) други ще отсъдят. И времето.
[shtrak]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   03-08-18 19:15

Познавам спецове по инстаграм с телефони, 1-2 са отличници. С телефон всичко е повръщано, преекспонирано и измислено.
Отделно гледам снимки изкарани с топ телефон- камера и апарат за 300лв и от апарата са в пъти по-малко повръщано...
Да ме извинявате, но телефоните са скръб.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: bogdanov   
Дата:   03-08-18 19:45

Изобщо не съм съгласен. Фотография може да се прави и без апарат или телефон. Погледнах из галериите на линковете. Има брутално добри неща. Доста телефони имат склонност да пържат цветовете. Това се усеща в цветните кадри и там. Независимо с какво снимаш, може да правиш изкуство, фотография. Това много ми прилича на онзи спор за фотошопа и снимките без намеса... добре, че отмина! И това ще отмине. Всъщност аз отдавна посещавам фотографски изложби правени с телефон и не спирам да се удивявам как когато се премахне фактора преднамереност, човешката креативност покорява въръха на очакваното. Аз също снимам с телефона си. Който не го е правил нека пръв да хвърли камък ;))
Иначе stukloplast, има и в България брутално добри автори с телефони в ръката. + ПЪнкария И кеф!
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   03-08-18 19:58

Bogdanov [smilie24]

kvakioh - погледна ли фотографиите? Виждал съм доста малко фотографи с фотоапарат, които имат подобна визия, креативност и талант. А ако се зачетеш-правят и изложби с печатани в голям формат снимки, които се и продават. Това ли е повръщано, или масовата чалга, която те залива от албума?
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: iliyanb   
Дата:   03-08-18 21:18

Kvakioh, фотография се създава и се е създавала и с устройства далеч под нивото на съвременните телефони. Това, че на такива като теб по-съвършената техника дава повече фиктивна увереност, е друга тема. Техническата увереност не прави фотография обаче.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: pumabg   
Дата:   03-08-18 21:35

Евала за темата и позицията ! Нека тя стане поучителна и за Пони-бойс и всички техно д......, щъкащи из този форум !
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: Ivan_A   
Дата:   03-08-18 22:04

bogdanov, [smilie24]

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 07:27

По линковете гледах кадрите и са приятни. Същите може и с фотоапарат да се направят. Не отричам възможностите, отричам пренасищането и предоволството. Също и нарочните работи.
Не мога лично пък да се нарека фотограф, само собственик на техника, която активно ползвам. Не излизам навън без 1-2-3 камери. Отделно че миналата година ходих на 3000км от родинатА да се уча на един вид снимане с един луд на телефоните спец. Човекът го “мързи да носи” както ми обясни в трите дни безплатно учене. Отрича и скъпите телефони, но пък не може и да снима всичко. Затова носи рядко един черен голям.
Най-харесваната моя снимка тук е направена точно с телефон, което никак не ме вълнува или впечатлява. Само го отчитам...Ще пусна тема специално за тези нарочни неща, дано да има интерес. Подкрепям го Wim, защото зная как работи. Телефонното снимане е ниша, която е мощна и отворена, но малцина оставят или ще оставят нещо съществено. А конкурси за всичко има и ще има. Някой ден може да участвам, макар че го приемам че е нарочно правене за някой/и, не за себе си. Одобрението на масите всъщност е одобрение на малцина. Много рядко има анализ на снимки/кадри “Какво е искал да каже снимащия”...Всъщност няма значение с какво е снимано, важното е да е добро. За масите или 1 човек, няма значение.



Публикацията е редактирана (04-08-18 08:34)
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: swqaz   
Дата:   04-08-18 08:38

Съветвам ви да не спорите или да се подигравате на kvakioh. Един ден ще се разбере какъв му е проблема, и тогава предполагам всички ще съжалявате. Не виждате ли, че всяко едно негово изречение е в конфликт с предходното. Ето ви пример:

"...отричам пренасищането и предоволството. Също и нарочните работи... "

"...Много рядко има анализ на снимки/кадри “Какво е искал да каже снимащия”..."

Как ви се струва да отричаш нарочни неща, а после да се жалваш как много рядко се обяснява какво е искал да каже автора. Според него ако автора иска да каже нещо трябва да го направи случайни, а не с идеен кадър, който да ви каже точно каквото иска [smilie11]

Проявявайте толерантност просто [shtrak]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 08:58

Под “нарочно” разбирайте с цел да бъдат набеждавани и подстрекавани и фалшиво култ издигане на разни неща- технологии, техника на снимане, бързо издигане и т.н
Скоро очаквам да има кадри, одостоени с хвалебствия, снимани с камера за рутинно заснемане на трафика...
Спор аз не търся, камо ли да се обидя за нещо. Подкрепям един добър и признат автор като Wim.
sqwaz , аз лично пък теб не мога да те разбера...Уж ударно и хитово от нищото почна да снимаш, взе каквото трябва и не трябва оттук-оттам, взе награди, пък още мислиш, че тук ще намериш нещо интересно... А може би спор и обида не са ти чужди. И твоята гледна точка е любопитна от страната на сублимацията.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: swqaz   
Дата:   04-08-18 09:49

kvakioh, извинявай, че ти си използвал това общо "понятие" "нарочни неща" с едно много тяснонасочено намерение и аз не съм разбрал точно какво е то от раз! Няма проблем надявам се! Ще се опитам да съм по-проницателен.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 09:56

Никакъв проблем никога. Аз съм тук да обсъждам, не да се карам или споря. Макар че така се приема понякога. Също и да обиждам.
Понякокга също не се изразявам правилно. [smilie2]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   04-08-18 10:13

Демек, да разбирам ли, че можем да си стиснем ръцете за процентите при телефоните и апаратите? Има ли нужда да търсим ново име? Супер мъртва ли е фотографията, заради телефоните? Това са въпросите...
Чак не ми се вярва, колко добре тръгна темата [smilie21]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: Антивик   
Дата:   04-08-18 10:22

Накрая, след всичкото надприказване ще се стигне до основния извод, че с каквото и да се снима основното е ЗАУ. Да е на точно място в точно време, да има око да го види и после съответната мяра за обработка и донатамяняване. В края на краищата важен е и остава резултата, крайния продукт/било снимка, фотография, кадър, фотка или к`во ще да е/, ако е добър никой няма да гледа с какво е правен, а даже да има някой малък кусур ще бъде пренебрегнат.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: bg2014   
Дата:   04-08-18 11:34

Интересна и безсмислена тема.
Интересна, защото е за фотография.
Безсмислена, защото има спор, който не съществува.
Фотография е това.
Всеки апарат е по-малък или голям от друг.
Всяка гледна точка е различна, а върху какво ще бъде отразена/запечатана няма значение. Важното е да я има.
Техниката се развива с невероятни темпове. Утре ще е по-малка и от телефон. И какво от това? Да спрем да се развиваме ли?
Безсмислен спор, също като ДСЛР/безогледалка и други подобни.
Има снимки/кадри/фотографии, които са уникални и НИКОЙ не може да определи как и с какво са правени. Същото е с телефоните, също е с апаратите - има шедьоври, има и повърня. Въпрос на гледна точка.
Но за да бъде интересен човек винаги е по-добре да отрича нещо масово. Тогава го забелязват околните и става интересно.

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 12:00

Реално нищо с каквото снимаме няма значение, крайното като резултат и реакция е донякъде съществено.
Wim няма нужда да бъде забелязван, казва си каквото мисли и усеща.
Преди 2 седмици правихме тест за принтове от телефон и камери от 10 до 36Мпикс и тези от телефоните, независимо от марка, модел и екстри не можеха да се сравняват с тези от най-простата камера.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   04-08-18 14:00

Това пак зависи от ЗАУто, от начина на гледане на снимките, от предпечатната обработка - готов джипег от апарат, няма да е много по-стока от телефон.
Отделно, че от 30см сигурно има разлика, ама броиш пиксели на снимка 60х40 от 30см, или се наслаждаваш на творение? Лентите по-добро качество ли вадят?
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: langel   
Дата:   04-08-18 14:18

Качеството на изображението в технически аспект е съвсем отделна тема и няма почти нищо общо с художествената стойност.
В позицията на Вендерс има една тънка нишка на правота, но интерпретацията му я скъсва и генералните заключения са в друга посока.
Истина е, че благодарение на развитието на технологиите и лесната достъпност на всичко необходимо за правене на снимки, музика, кино, рисуване и т.н. рецепторите се задръстват и чувствителността им пада. Населението расте, а все по-малък процент от него са в състояние да направят разлика между плявата, модния хит и наистина стойностната творба. Това е съвременният тренд и той ще продължи в същата посока и ще променя и отношението към изкуството като цяло.
Фотографията обаче нито е мъртва, нито камерафоните с нещо са я наранили. Напротив - фотографията се развива с бесни темпове точно благодарение на общодостъпните средства за снимане. Това, че пространството е залято с нищо незначещи снимчици, не означава, че количеството на стойностните фотографии и способните креативни творци не се увеличава.
И като говорим за изкуство, нека не задълбаваме в термини като "изгоряло, препържено, пресатурирано, постеризирано, безфокусно, мазно" и т.н. Не тези неща са в основата на разликите между снимчица и стойностна фотография.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: SameButDifferent   
Дата:   04-08-18 14:37

Аз бих добавила, че и перфектният в техническо отношение кадър, направен с най-качествената техника, може да не е стойностна фотография.

Та по въпроса на Вим Вендърс моят отговор е "щракане". [smile]

П.п. Аз също "щракам" - и с черен апарат, и с телефон. [shtrak] [beer]

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 14:47

Няма как да не подмина въпросът за лентата, където качеството може да е несравнимо с дигиталното. Над него...Доста.
Ето това е примерът на Вендерс- дава се наготово една камерка в телефонче и всеки е фотограф...Няма как да стане. Преминаването през дигиталното, лентата, и много други учи доста, не наготовото.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: nyamago   
Дата:   04-08-18 15:39

Ще стигнем пак до философски излияния как днес никой не иска да учи и очаква всичко наготово (факт, но можем ли да го променим с плачене?)...

Вчера говорих с еди младежи от моя екип, които (за разлика от ФФ) ми харесват много от снимките и ме питаха как се правят такива. Почнах да им обяснявам - интелигентни и образовани младежи, бързо вдяваха като почнах от А-Б на снимането (а те питаха за обработката). Пребягах през 5-минутен курс по светлина, композиция и подобни основи, но те попитаха:

"Това ясно, но визията (!) как става?"

Взех да обяснявам настройки и много преди да стигна до редактиране, пак ме прекъснаха:

"С настройките е ясно, ама как става без настройки - на пълно 'авто'? Защо на ай-фона визията повече ми харесва от Самсунга? Какво да си купя, че да излизат снимите с хубава визия направо от телефона/апарата, по подразбиране?"

Какво да обяснявам? Деца с магистърски дипломи и най-високи резултати от най-престижните университети на Англия (и на света), доста бързо и ефективно решаващи служебните проблеми, но на много неща са научени да идват наготово и така ги очакват [smilie2]

В други разговори, подобни реплики:

"И аз почнах да се уча да свиря на китара, но иска много учене и пръстите болят, бавно се напредва - и зарязах."

"За тези анализи няма ли някоя готова програма, да ми дава направо резултата?"

"Достатъчно учих в университета, не ме пращай на още курсове..."

"Имам доста успешен влог (видео-блог), но търся някой да ми прави монтажа и редакцията, че много време отнема и не ми се занимава..."

- - -

Родени и израстнали в дигитални времена, друго не познават - населението на планетата в 21 век. Защо да ги съдим и да искаме да са старомодни мазохисти като нас - да търсят трудното и да се мъчат с учене?

Вим е забил в леко друга посока и чак е убил вече фотографията, но май от такива дадености му идват мислите?
[shtrak]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   04-08-18 17:08

Случайно четох за Diane Arbus, която просто си е щракала и е нямала и идея как работи камерата й. Казвала, че ако спре да работи, почва да цъка по копчетата, докато заработи отново...
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.