Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: nikshi   
Дата:   06-06-18 22:14

Здравейте,
дълги години снимам с D90, но все повече се убеждавам, че трябва да сменя тялото с нещо по-ново. И понеже много пътувам ми се иска да е нещо компактно и лесно за носене. Разглеждах по-скъпите компактни модели на водещите марки и четох доста за тях, но някак си не ми се дават над 2000 лв. за сапунерка. Скоро един колега си взе Huawei P20 Pro и бях изумен на какво ниво са стигнали камерите на телефоните и се запитах, кое е по практично 2000 лв за фотоапарат или 2000 лв. за телефон с фотоапарат. Скоро не съм снимал със скъп компактен апарат, може и те да ме изненадат.

Вие какво мислите, кое е по-добре за бюджет около 1500 лв?

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: keri-di   
Дата:   06-06-18 22:41

Като гледам около мен,как се скапват умните телефони,мисля,че фотоапарата е по-разумното решение?
А и на този етап,както и да снимат телефоните,оптиката на фотоапарата няма как да бъде заобиколена!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: KadROo   
Дата:   06-06-18 22:54

Бюджетен смартфон и турбо сапунерка според мен [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: asahi   
Дата:   06-06-18 23:26

Ако ти е мерак да си купиш турботелефон не си търси оправдание - купувай.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: lamerko   
Дата:   06-06-18 23:46

Само да не стане да хвърлиш едни 1500 кинта и да се чудиш, защо точно на теб се е паднал телефон с дефектни камери...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: iavorski   
Дата:   07-06-18 07:08

Отвори снимките на колегата с хуивея на голям екран, сравни ги с Никонеца дето го имаш и после ела пиши как са нещата.


Иначе по темата - безогледалка с широк твърд обектив и издухваш всякакви про-та, айфони и прочее.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kery70   
Дата:   07-06-18 08:09

Снимките от телефоните изглеждат добри само на екрана на телефона, в повечето случаи. Е може да я понапудриш на компа но ...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: StraightEse   
Дата:   07-06-18 08:48

Вземи си Sony RX100 VI като излезе, това се очертава като най-турбо сапунерката. Ако искаш по-голям сензор и не ти пречи по-муден апарат - Canon G1 X III.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   07-06-18 08:54

https://photo-forum.net/i/2132714

Мене и на екрана на компа ми изглежда ОК, не само на телефона. Та дори и в пълния размер на 100% разпъната...



Публикацията е редактирана (07-06-18 09:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Mihalaki   
Дата:   07-06-18 09:18

За същото се чудя и аз (D7000, баири и отделно нужда от нов тел.). За тези пари 1500-2000лв. спокойно можеш да имаш и двете - например LX100 и Huawei P20. За мен 2К за телефон е прекалено, но това си е лично мнение. Иначе ако съвсем ти е писнало от дслр-а, продавай го заедно с кавито стъкла имаш и взимай безогледално. Телефон така или иначе ще носиш винаги. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-18 10:46

Нещата са така стигнали, че за 2000лв може идеално да се впишат и двете с лек компромис. Като знам цените и на двата вида техника, мога да сглобя схема за система (не само тяло и обектив) от безогледалка и добър телефон.
Нищо не излиза само с телефон, пък бил той и най-добрия!

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: lamerko   
Дата:   07-06-18 10:50

stukloplast: снимката изжгледа ОК, но... има няколко "но"-та :)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   07-06-18 11:16


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1528359297_LRM_EXPORT_20180607_105213.jpg



Единственото НО, е това, че не знам как аджеба оцветяват снимката от тези сензори, защото общо взето от РОУ можеш да изкараш само черно-бял кадър. Аз поне, цветен не мога [smilie21] . За цветно най-добра работа върши вградената програма.

Интересно ми е да споделиш твоите НО-та...

На горната снимка, при тези светлинни условия, апарата ми (А5100), който е със сензора на А6000, се справя със същия успех, като телефона. Струва повече, особено ако съм му закачил цайса, с какъвто обектив е и телефона[smilie18] , не е винаги с мен вече, голям е и не мога да копая биткойни с него... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: yakumo   
Дата:   07-06-18 11:32

LX100 - тест
За около половината пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: nyamago   
Дата:   07-06-18 11:47

kvakioh написа:

> Нищо не излиза само с телефон, пък бил той и най-добрия!

Такива неверни (!) обобщения могат само да заблудят питащия и част от публиката.

"Нищо не излиза" означава, че нслед снимка кадъра го няма, или е чисто черен (или бял) или тотално дефокусиран, така че никакъв образ да не може да се разпознае. Такава ли е всяка снимка от всеки телефон? [smilie11] Някой се изсилва, май.

"Най-добрия" телефон също подлежи на дефиниция. Най-добър по какви критерии? В света на компромисите може да е добър на тъмно, но недобър за Формула1; да има резолюция, но цветовете да са лоши... Компромиси между атрибути и функции има И при 'големите черни' апарати. Дали пък най-добър не е най-големият и тежък телефон?[smilie8]

По-вярно е да се каже:

Някои неща не стават само с телефон, но много други неща стават и само с телефон.

Зависи от очакванията и приоритетите на снимащия. Ако иска да снима предимно диви животни, трудно ще стане само с телефон. Ако иска да разпечатва кадри в размер за билборд, но за публика, която ще ги гледа отблизо с лупа (с такава публика е пълен този форум) - също телефонът не е идеалния инструмент за това.

Но ако иска апарат, който да е винаги с него за запечатване на ежедневни открития и моменти, ако снимките ще се гледат през браузър или на мобилно устройство, ако ще се публикуват в социални мрежи, или ако ще се принтират в умерени размери - телефонът е по-добър избор.

Правилният отговор на въпроса на темата е 'Зависи' а 'Нищо не става с телефон' е претенциозно изхвърляне, което никому не помага.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-18 12:51

Достатъчен е телефонът САМО и единствено ако няма друга камера. В това съм се убедил лично, но не го налагам като мнение. Споделям, че само с телефон не може, дори и да е най-скъпия и добрия като камера( това имам впредвид-като камера), защото още няма толкова раЗвитие. Някакви си там конкурси и т.н за мобилна фотография, лелички продаващи кадри за по 300 пари са нишови. Има доста ограничения, не отричам напълно телефоните, но не казвам неверни неща.
Нещата са и до материализъм, до желание и най-вече преценка трезва. Каквото и да се говори, най-малкото камера и телефон са повече от само телефон.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: nyamago   
Дата:   07-06-18 12:58

> "...не казвам неверни неща."

Казваш. 'Нищо не излиза' НЕ Е вярно. Излиза нещо. Ако за твоите високи художествени и технически критерии това нещо е 'нищо', това е твой проблем - но обобщението е невярно и заблуждава час от публиката.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Duffer   
Дата:   07-06-18 13:13

Абсолютно същата дилема. Втори месец чета и стигам до извода, че колкото и напред да са отишли смартфоните, дори най-високия клас - P20 Pro/Pixel/iPhone X все още не могат да докарат качество, което да допадне на човек, който се възприема като фотограф. Особено ако вече е достигнал определено ниво на развитие и е снимал с добра камера - произволен Никон, Канон, Сони етс.
За бързо споделяне в интернет, социални мрежи и прочее и за масовата аудитория - разбира се. Те камерафоните точно към подобен клас потребители са ориентирани. Но за човек свикнал с качеството и /или креативната свобода, които предлага истински фотоапарат...
Така, че лично моят извод (който подчертавам си е мой т.е. не го броя за универсален) е, че за общо бюджет около 1000-1500 лева (колкото струва топ клас смартфон в момента) по-удачното решение е бюджетен телефон от ранга на Xiaomi Mi6X/A2 да речем или дори новият Mi 8SE + нещо безогледално да речем Sony A5/6xxx, Fuji, Panasonic. Специално Sony A класа ми се струва най-идеен - APS-C сензор плюс, че в базара излизат оферти за 600-800 лева.
Иначе от по-високия клас телефони след консултация с колега, който от години работи за gsmarena и през ръцете му минава всичко ново и актуално - според него в момента LG G5/G6 са скрити лимонки по отношение на цена/качество специално за камерите.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Mihalaki   
Дата:   07-06-18 13:20

Добре де, без да се заяждам много, трябва ли всяка една простичка тема да се осира с безсмислени спорове?

И за да не е спам и тоя пост: С една сапунерка с по-голям сензор и тн. (LX100,....,.....,.....) и някой друг компромис дори може тотално да забравиш за D90-то, не знам какво му слагаш отпред.
Само с телефон според мен не можеш. По-горе съм ти написал какво избрах аз в тая ситуация.


Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Fifata   
Дата:   07-06-18 13:25

Телефоните, особено Хуявей, самсунг и повечето телефони с андоид са направени така, че снимките изглеждат убиииствено, ама само на техните дисплей докато ги гледаш. Отвориш ли снимката на монитор и става страшно. Колкото и камера да закачат отзад на един телефон, никога няма да можеш да докараш снимката с апарат. Да не говорим, че на всичките марки с много камери отзад, iPhone X, P20 Pro и т.н. е просто направено бокето софтуерно. Което си е равно да направиш снимка и после в фотошопа с четка да замажеш всичко отзад.
Вземи си нещо от типа на Sony RX100 V или VI гледам е излезнало.
Панасоник имаха хубави тела. Някое Fuji X100 или нещо подобно. Ем ще ти е кеф с такова малко и яко апаратче. Ем ще го ползваш дълго време с кеф, а може и малко арт настроение да ти дойде за по интересна снимка.

Телефоните са направени за говорене и работа, а не да снимаш с тях. :)
Както като дойде клиент в сервиза и обеснява, че си е купил компютър с вграден телевизор в него. (говоря за смарт телевизор от типа 40-50 инча) И ела после му обеснявай, че това е направено да се гледа телевизия на него, а не да го ползва за компютър по цял ден и после защо го носи всяка седмица на сервиз.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   07-06-18 13:34

При положение, че LX100 е 600 лв на старо, спокойно може да се направи комбо с някой китайски телефон за 200 лв + онези допълнителните фиш ай лещи, които се прикрепят на гърба на телефона. Дават прилични резултати на затворени, тесни пространства или пък за хипер широк пейзаж. Цялото удоволствие ще излезе под 1000 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: flac   
Дата:   07-06-18 14:11

Без да съм много компетентен, до сега карах на Нокиа с бутони от преди 10 години модел...
Взех си "евтин" 400 лв. Х Кавър 4 ( IP 67 - под вода издържа до час и нещо )На 3-я месец му се скапа жака на слушалките... не ми се дава в сервиз, щото ще му отпадне и IP 20 kato го разглобят...
Изолирбанд на входа на Жака и Блутут слушалки...
Издържа 2-3 дена в режим пестене на батерия ( не говоря много, но влизам в Нета често ). 5 инчов дисплей, Андроид 7.0 и учудващо....
13 МП камера !!!

За някои може и да е Гот... ( субективно мнение - на концерта на Роджър Уотърс ми скъса нервите.... верно осветление яко, "Макове" или както им викат... - ебати "Хънтенето"...докато фокусира и късите песни на Флойд по 10-15 минути свършиха... ( преувеличавам малко... :):) )

Хората са казали - "Телефон работа не върши..." За Ало става...


Не разбирам въпроса( разбирам го )... Една "Турбосапунерка" може да сцепи начален клас ДСЛР и прочеее, ма струва над 1000 доларес ( лева извинявайте.)

Що го пиша това цялото - аман от хубави въпроси....

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-06-18 14:33

1 инчова сапунерка тип сони рх100 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-18 14:56

Отново казвам и оставам на това, че нищо грешно няма в отговора ми. Подвеждащи са мислите, че само телефон стига. Единствено може би на концерт, където не дават друго. Може би в още 1-2 ситуации, където има ограничения, дефакто телефон е ограничаващ. Примерно работя в завод и ми слагат лепенка на камерата на телефона и си имаме вътрешна сапунерка за снимки...
Аз лично съм против (което отново НЕ е грешно) в турбосапунерки, освен ако не са от типа на Ricoh GR, Sony Rx1 (35mm FF), Fuji X100T, с фиксиран обектив като мм. Ползвам най-малката възможна безогледалка Samsung nx Mini, и тя не е хич добре. Но върши работа като размери. И дотам.
Единствено донякъде изказания Панасоник и RX100 sony серията биват, всичко останало е доста компромис ( не грешка) в размери, качество и т.н.
В края на краищата, всичко опира до €,$,£, кеш, после идват капризите и желанията. За 2000лв може доста схеми над D90 Nikon и телефон да се сглобят. Още повече, че и като се разкара D90 ще има още малко кеш в +.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: ubp   
Дата:   07-06-18 15:12

Колега nikshi разгледай, като вариант и Fujifilm X100T. Няма да го хваля, в базара тук го има за 1300 - 1400лв. За мен е оптимален вариант, но всеки сам си преценява.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »