Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: dekov   
Дата:   06-06-18 15:19

измамата с "бронзовата къща"


Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина
Автор: nyamago   
Дата:   06-06-18 16:38

От тая публикация доста неща остават неясни, но не знам защо ми изплува една поговорка от баба ми:
"Не е луд оня, който е изял цялата баница - а оня, който му я е дал."
Яде си човекът баница и му пукат ушите. Какво са го заяли? [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина
Автор: victory13   
Дата:   06-06-18 16:56

Не съм съгласен със заглавието на темата. Което е, че всички "автори" от чужбина са като въпросния.
Това изобщо не е вярно!

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина
Автор: nyamago   
Дата:   06-06-18 17:55

victory13 написа:

> Не съм съгласен със заглавието на темата. Което е, че всички "автори"
> от чужбина са като въпросния. Това изобщо не е вярно!

Няма как да е вярно - но все пак този автор (на темата) е сложил едни кавички, с което май казва, че не е именно за авторите, а за псведо-авторите?

(Ако трябва да издребняваме, по-коректно би било да каже 'творци' в кавички, защото всеки е автор - дори който произвежда боклуци и кич. Но някои автори са творци (правят изкуство), други се мислят за такива. Трети така ги величаят техни фенове - с или без основание.). Сложно е, та не заглавието е най-криво в тая картина.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина
Автор: midtone   
Дата:   06-06-18 17:56

Изкуство е.

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: Pavlov   
Дата:   06-06-18 17:57

Боже, колко общи приказки трябва да изчете човек, за да изцеди малко смисъл от въпросната статия ... [smilie4]

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: asahi   
Дата:   06-06-18 21:24

Ще чакам филма.

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: bg2014   
Дата:   07-06-18 22:08

Филма е смешен и трагичен.
Обаче смешниците сме ние и трагедията е на наш гръб,
За какво говоря:
1. Разрушаването на мавзолея- смях. Голям смях...
2. Смях или трагедия? Изберете... Видяхме ИДИЛ(Ислямска държава).
Те правят същото рушат паметници на предишни владетели.
3. Трагедията.
Ние не виждаме, че сме като тях...онези от Ислямска държава. Рушим...рушим...искаме още да рушим... още и още.
И не на последно място към трагедията - вчера и предишни дни на мястото на мавзолея се проведоха празници и танци. Това сме ние. На/върху гробница да танцуваме. Голям праз...
Сега ще градим нов паметник, бронзов - съвременно изкуство. Голям праз.
На кой му пука вече...?

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: nyamago   
Дата:   07-06-18 23:32

Разликата е, че едната сграда е била с култово-ритуално предназначение, а новата ще е изкуство. Изкуство ли е? Някой по-горе писа, че е изкуство - той сигурно знае. Значи Е.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: asahi   
Дата:   08-06-18 01:10

Градинката е по-красива от Мавзолея. И градски кенеф ще е по-красив от него.

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: CDman   
Дата:   08-06-18 08:46

На времето парижани са искали да бутнат Айфеловата кула.[smilie7] Смятали я за грозна и безвкусна. [smilie5]

Имате акъл - ще се сетите какво искам да кажа. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: bg2014   
Дата:   08-06-18 09:32

Че една постройка е грозна, че една статуя е грозна или имат символично значение...така мислят и онези от Ислямска държава. Вие по какво се различавате с подобно мислене? Те и онези може кенеф да сложат на мястото на техен мавзолей...
Мен мавзолея не ме грее. Не ме засяга. Не ми дреме. Но виждам това мислене в отношенията между хората и ТУК включително. Кенеф...добра идея? Съвременна...в сребърната къща сигурно ще има.
То и други творци смятат България за кенеф, а ние се обидихме. Вместо да видим истината, макар и да боли. Интересна тема - кой какво вижда в изкуството.


Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: nyamago   
Дата:   08-06-18 10:31

asahi написа:

> Градинката е по-красива от Мавзолея.

'Красиво' е относително и субективно понятие. Без да обявявам бившия мавзолей за 'красив', може да се каже, че архитектурно беше издържан в класически стил с чисти линии и форми. Класиката е форма на консенсус между множество субективни мнения относно общо-приемливи критерии за красота. Няма как и атинският Партенон и римският Св. Петър да не са 'грозни' за някого, но са останали класика, защото мнозинството е съгласно, че са красиви. Имитациите на класиката (когато са направени с вкус) също не са грозни.

Писах по-горе, че мавзолеят беше култово-ритуална сграда и това доминира в отношението към него, НЕ естетиката. Построен е за преклонение и поклонение, подобно на споменатите горе храмове. Някои т по-старите измежду нас дори сме водени там на поклонение. Само че в последните години никой не ходеше там с такава цел (както никой не катери Акропола да се кланя на древногръцките богове). И все пак, религиозният фанатизъм у нас надделя и унищожението беше неизбежно (абсолютно НЕ заради красота или грозота).

> И градски кенеф ще е по-красив от него.

И това не е сигурно - зависи. Ако е талантливо проектиран, да - и кенеф може да е по-красив. Ако е бездарно проектиран, няма как да е по-красив. Но и тук 'естетическите' критерии на мнозина се доминират от (въображаемата) миризма на кенеф, а не от реалностите на един (хипотетичен, макар) архитектурен проект.

= = = =

Въпросът остава: когато рушим, да се преструваме ли, че е заради естетика - или честно да си признаваме, че е заради символиката?
[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: midtone   
Дата:   09-06-18 20:11

Въпроса не е дали е изкуство. Въпроса е че въпросният господин цинично се подиграва на България. Пази сляпо да прогледа...

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-06-18 20:59

България и българите са си за подигравка, нека не си правим излюзии ! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: bg2014   
Дата:   09-06-18 23:51

Въпросният господин споделя истината. Тя не ни харесва, но е такава.
Трябва да заобиколиш закона за да постигнеш резултат. Както е тук при гласуванията преди (сега не знам как е).
Всички закони са създадени така, че само определени "знаещи" да могат да ги приложат с лекота. За мнозинството е блудкава кал в която затъват... и идва рушветът. Познато нали?

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: val2007   
Дата:   10-06-18 02:47

http://seanrobsville.blogspot.com/2011/07/tenth-anniversary-of-destruction-of.html



https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Taller_Buddha_of_Bamiyan_before_and_after_destru

Is there something more ugly than the modern native "democratic" Taliban
!


Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: nyamago   
Дата:   10-06-18 13:26

Темата НЕ Е за махнатия мавзолей. Ако питахме (аз не питам!) с какво варварските прояви на ислямски фанатизъм са различни от пост-комунистическото рушене на паметници - темата ще се политизира в нарушение на правилата и ще бъде изтрита.

Темата е за новото 'нещо', което трябва да дойде в градинката. Когато при някоя нова власт 'нещото' неизбежно бъде взривено и претопено* - кой ще плаче за него? [smilie11]

(* Ако наистина е от бронз, ромските металурзи може да го почнат и без смяна на властта...)

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите
Автор: bg2014   
Дата:   11-06-18 10:02

Каквото и да е "новото" нещо, то ще е на мястото на старота нещо наречено мавзолей. Затова е намесен мавзолея, а не заради политика.
Новото нещо ще дойде заради някаква далавера, а не поради нужда от него.
И естествено ВИНАГИ ще го сравняват със старото нещо. Едни ще го харесват, други не и след време ще дойдат "НОВИТЕ" демократи и ще го разрушат.
И ще пуснат нова тема за друго ново нещо...



Публикацията е редактирана (11-06-18 10:03)

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: dekov   
Дата:   11-06-18 11:58

Заглавието на темата би трябвало да е:
"Пази Боже, сляпо да прогледне"......
ама не винаги човек се сеща навреме [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: blr   
Дата:   11-06-18 16:49

Аз така и не рабрах (вероятно съм си леко тъп), какъв е проблема и замисъла на темата и цитираното писание:

а) заклеймява се творецът, който си позволява да се подиграва на нашенските чиновници?
б) изказва се възмущение от грозната му творба?
в) организира се жалейка по повод разрушаването на гробницата на фараона Димитров?

А иначе, чудя са как арийските ни събратя още не са налазили палетата с бронзовите винкели, които са пръснати на площадката.

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: ib   
Дата:   11-06-18 20:37

bg2014 - говорейки за паметници, правите ли разлика между Крилати бикове от Месопотамия от не знам си кой век преди Христа и мавзолея на руската подлога ГД? Примерът ви е никак не е удачен.


Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-06-18 20:47

Ами, не, не правят разлика, нали виждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: bg2014   
Дата:   11-06-18 23:04

ib написа:
bg2014 - говорейки за паметници, ....

И така, както се казва: -Благодаря за въпроса!
Ами не знам дали правя разлика. Не съм виждал и пипал нито едното, нито другото. Просто знам, че са съществували, защото други хора в друго време са ги създали. И ние имаме правото и задължението да ги опазим за бъдещите поколения. Нямаме право да ги разрушаваме. НЯМАМЕ такова право, защото постъпваме както онези от ИДИЛ- Ислямска държава. Точно като тях.
КОй позволи да се разруши един паметник? Все едно на кого е бил.
Защо днес моите деца не могат да го видят на живо? Заради нечии предразсъдъци или комплекси, нали?
Мисленето и действията виждам и обсъждам, а не конкретен паметник.
И мисленето на автора на сребърната къща е същото, като на тези, дето разрушиха оня паметник. Демократично, но фалшиво.

Със същото мислене са унищожени електромобилите през 70-те години в САЩ.
Същото мислене се ползва за Руския паметник, за Кремиковци, за циментовите заводи и какво ли още не.


Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: blr   
Дата:   12-06-18 01:21

Спи спокойно, ти нищо не си разрушил. И се радвай, че ти и децата ти не са водени насила, под строй и в униформи да се кланят пред мумията на един алкохолизиран, долнопробен и безроден престъпник, който беше положен в любимия ти "паметник". А ако престанеш да слушаш брътвежите на мама и баба, може и да съградиш нещо стойностно.

ПП: Не всичко излято от бетон и облицовано с гранит е паметник, само същество с доста ограничен ум може да си мисли обратното. Не случайно, след WWII германците сами разрушават множество подобни "паметници". Много по-лесно е да ги няма, отколкото някой да се опитва да ти обясни какво е, камоли на децата ти. Да не говорим, че можехте да ги превърнете и в реваншистки, неокомунистически сборища.

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: Admin   
Дата:   12-06-18 01:51

Предупреждаваме ви, че коментари, които съдържат политика и препирни за социални строеве ще бъдат изтрити, а това може да доведе и до премахване на цялата тема.

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите "автори" от чужбина (само някои)
Автор: Антивик   
Дата:   12-06-18 08:05

Колкото и да не им се иска на Админа и на някои, без политика на може да се мине, колкото и да си затваряма очите или па да се трият теми и писания, щем - не щем тя е набъркана навсякъде и все ще се промъква.
Истината е, че еша си нямаме да рушим, някои си мислят, види се, че ако се гътнат 2-3 паметника и историята ще се промени, това което е било вече няма да го има...[smilie2] Ами ще си го има и което е изживяно и с хубавото, и с лошото ще си е все наша история, наши грешки и наши успехи. Защо преди да се събори нещо построено не се замисляме освен за посланието му и за красота или грозота, за позата която може да донесе. Гътнаха музея, а после се оказа, че бил натъпкан с уникална/за времето си/ климатична техника и като капак след като го гътнаха, народната библиотека проплака, че няма помещения за съхраняване на фондовете й, че на всичкото отгоре й тече тавана и исторически творения се съсипват. Какво пречеше мавзолея да се ползва, като архив, като хранилище на литературни или други художествени произведения/такива де се нуждаят от спец. условия/?
Па относно тази купчина от геометрични тела/може и бронзова да е/ ако е за запълване на мястото, да я дигат, мен не ми пречи. Инак Нямаго правилно се сети, някои ще и намерят цаката на бърза ръка ако не друго ще се намерят такива да я накичат с графити...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За нашите
Автор: bg2014   
Дата:   12-06-18 09:30

blr написа:
Спи спокойно, ти нищо не си разрушил

Не се безпокой. Аз съм 65-и набор. Видял съм и онова време виждам и това.



Публикацията е редактирана (13-06-18 01:02)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »