Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Сензор vs пиксели
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   01-06-18 21:51

Здравейте, колеги!
Интересно ми е какви са ви мислите по този въпрос - Кое е по-важно, по отношение на качество на изображението - големият сензор или по-голямата резолюция. Пред дилема съм дали да купя стар фул фрейм или по-ново кроп тяло, което има двойно повече пикселчета. По специално се двоумя между Д700 и Д7200, тъй като са ми в бюджета. В случая фул фрейм срещу повече пиксели и по-голямо ISO, но така или иначе въпросът ми е принципен, защото не успях да намеря еднозначен отговор из интернет. Благодаря на всички и поздрави!
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: lamerko   
Дата:   01-06-18 22:04

Грешно зададен въпрос. Гледа се големината/гъстотата на пиксела или съотношението между площа и броя. Например Сони А7 II имат три версии - стандартната, с 24MP, A7R - 42MP и A7S - 12MP. И трите са с едина и съща площ на сензора. Може да те изненада, но последната версия с най-малко пиксели е близо 2-пъти по-скъпа от стандартната :)
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: iliyanb   
Дата:   01-06-18 22:09

За качеството на изображението е най-важно съдържанието в снимката. И така ще е винаги. Ще печатате ли в огромни размери та Ви тревожи този така наболял въпрос или просто обичате да разглеждате произведенията си на 100 или 200 % увеличение на монитор? Търсейки еднозначни отговори в интернет на така екзистенциални въпроси, губите време, което може да инвестирате във фотография, ако фотографията Ви вълнува.



Публикацията е редактирана (01-06-18 22:10)
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: Mogila   
Дата:   01-06-18 22:27

Какво ще снимаш и какво ще правиш със снимките?
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: Simbon4o   
Дата:   01-06-18 22:55

Доста грешности още от началото на темата :).

Д700 има повече шум и по-малък динамичен обхват от Д7200.
А7с не е близо 2 пъти по-скъпа от стандартната. Разликата обикновено си беше около 50% повече от стандартната. Това разбира се не я прави най-добрата! Примерно на ниско исо има най-лош динамичен обхват и детайл спрямо другите 2 модела.

Ако питащия не може сам да вземе това решение, значи шанса да сбърка при избора е голям. Причината е че само лично той може да знае кой инструмент ще му свърши по-добра работа. И ако някой му препоръча спортна кола да ходи да си носи строителни материали на вилата с нея...

Накратко разликата фул фрейм - кроп в днешно време е по-скоро повече или по-малко дефокус, боке и т.н. се търси. Другата е разликата в цената, размера и теглото на системата защото телата са най-маловажни в случая. По-важно е какви обективи ще се използват.
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: ZENON   
Дата:   01-06-18 23:01

До тук 4 къде грешни, къде не толкова отговори.
Всъщност и от 4те може да се направи един полу-верен :)
Ще наблюдавам аз тази тема [smilie5]
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   01-06-18 23:34

Значи това с обективите не е съвсем така, имах вече един Никон 5-та серия, предполагам нещо не беше както трябва с него, просто снимките ставаха боклук. 5 обектива му смених, защото и аз така бях чувал и с 5-те снимките си бяха същия боклук. Сложих същите обективи на Д300 и тогава вече разликата беше огромна. Сега снимам често с 300мм Ф4, който е по-скъпичък от 55-200, но честно казано в детайлите и остротата не мога да видя разлика, а именно това е което искам - чисто,остро и детайлно изображение.
За това, че фул фейм прави повече боке аз самият съм се уверил, че е мит, точно днес излезе този клип , където добре е показано защо, така че това не ми е критерии. Теглото също не ми е важно, само искам да снима добре. Не знам още какво ще снимам с него, най-вероятно хора, събития, поне до сега това се е налагало. С Д300 снимам в природата, той е сложен в една мръсна раница на дъното и не мърда от там.
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: Mogila   
Дата:   02-06-18 00:08

:-)
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   02-06-18 05:44

Всичко е компромис и баланс на променливи.
Примерно тези 12Мп на D700 можеш да ги "напълниш" дори и с буркан от бебешко пюре завинтен отпред (шегувам се), а D7200 и най-скъпия Zeiss не може да му напълни пикселите. Да не говорим за бюджетни обективи тип 55-200, където може да вадят по-малко полезни данни от сапунерка (RX10).

Реално малко обективи вадят над 12Mpix на D7200, но една камера е много повече от пиксели, при D7200 всичко е много по-зряло и макар да имам познати все още кефещи се на D700 аз бих препоръчал 7200, но мисли какви обективи ще слагаш и дали/колко висока разделителна търсиш.
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-06-18 07:15

За боке и дефокуса го казах най-общо. И както на теория не е вярно, на практика е. В клипчето си го обясниха - с фул фрейма отиваш по-близо и фона се дефокусира повече. Това има значение и за избора на обективи, примерно ако искаш резултат като от 50 1.8 на фул фрейм, на кропката трябва да завинтиш 35 1.2.

Д7200 може да не се "пълни" лесно сензора, но това има значение само за пикселобройците. На практика камерата дава по-добър материал от Д700 и Д300. Като свалиш размера на снимката от 24мп на 12мп ще е по-добре от 12мп сензор. Причините са - шума ще намалее значително, детайла ще се качи (отново ако го гледаш на 100% зумнат), ще има повече цветове.

Като добавим и значително подобрената АФ система на Д7200 спрямо дъртото Д700... Избора трябва да е лесен, единствената причина да избереш фул фрейм ще е бокето.
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: quazimodo   
Дата:   02-06-18 09:12

Мхм, ами скоростите и ИСО-то що ги пропускаш. Ами дъртите безмоторни обективи от (почти) филмовата ера, които на супер кропнатите матрици издишат, но на Д700 са си екстра. Ся, тука едни други работи като цвят на човешката кожа и зеленината от матриците на Сони няма да ги коментираме, защото новото поколение вече си мисли, че и истинските крави са лилави като Милка[smilie18] [beer] .
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 11:12

Автор: stoyanvakarelov
Дата: 01-06-18 23:34
...
За това, че фул фейм прави повече боке аз самият съм се уверил, че е мит, точно днес излезе този клип , където добре е показано защо, ...


Този "клип" е пълен с откровени глупости и лаишки псевдо-обяснения. Дълбочината на рязко изобразяваното пространство зависи от три неща: блендата, общото увеличение и кръгчето на разсейване (circle of confusion). От своя страна общото увеличение зависи от предметното разстояние, фокусното разстояние на обектива и условията, при които се разглежда снимката (размерите на принта/екрана, разстоянието, от което се наблюдава и т.н.). Напереният момък от "клипчето" е сготвил всичко това в блудкав миш-маш и е направил грешните изводи, защото толкова му стига акъла. Аман от нахални неграмотници, които "авторитетно" разпространяват вредни заблуждения!


Автор: Dimitar.Tzankov
Дата: 02-06-18 05:44
... а D7200 и най-скъпия Zeiss не може да му напълни пикселите.


Хайде де! Как го измери това? [smilie11]
DxO друго казват: ЛИНК
Това е само пример за средно скъп Цайс, който пълни 36 МП - т.е. цялата резолюция на сензора (по-видсока няма как да бъде измерена в комбинация с Nikon D800E).



Автор: quazimodo
Дата: 02-06-18 09:12
Мхм, ами скоростите и ИСО-то що ги пропускаш. Ами дъртите безмоторни обективи от (почти) филмовата ера, които на супер кропнатите матрици издишат, но на Д700 са си екстра. Ся, тука едни други работи като цвят на човешката кожа и зеленината от матриците на Сони няма да ги коментираме, ...


Още един нахален лаик, който си мисли, че знае всичко!
На 10-годишен кютук с 12 МП сензор всеки буркан е "екстра".
А зеленината от матриците на Сони вирее само в твоята глава! [smilie5]
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   02-06-18 11:27

Правили сме тестове с фул фрейм и кроп, при еднакви условия с еднакъв обектив просто с кропа трябва да се отдалечиш, за да запълниш същия фрейм, но в DoF - не видях разлика.
Иначе какво означава на 12 МП всеки буркан е екстра, тоест в примера със Сонитата от по-горе, това Сони с 12 МП е по-скъпо от това с 40, защото можеш да му сложиш всякакъв буркан и пак да е екстра, така ли?
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: iasen2   
Дата:   02-06-18 11:33

За качеството на изображението е най-важно съдържанието в снимката[smilie24] iliyanb [smilie24]

Това ще си го сложа в рамка, много добре изказано!
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 11:47

Автор: stoyanvakarelov
Дата: 02-06-18 11:27
Правили сме тестове с фул фрейм и кроп, при еднакви условия с еднакъв обектив просто с кропа трябва да се отдалечиш, за да запълниш същия фрейм, но в DoF - не видях разлика.


Именно! Направили сте същия грешен извод като наперения момък от клипчето. Както писах по-горе, DoF (дълбочината на рязко изобразяваното пространство) зависи от общото увеличение, което е функция на предметното разстояние, фокусното разстояние на обектива и условията, при които се разглежда снимката. Отдалечили сте се при теста с кроп тялото (т.е. увеличили сте предметното разстояние) - DoF няма как да е същото.
Ако много те тревожи "проблема", мога да ти изпратя една монография за DoF (публикувана от Цайс), но е пълна със сложни формули, които сигурно няма да са ти по вкуса.



Автор: stoyanvakarelov
Дата: 02-06-18 11:27
...
Иначе какво означава на 12 МП всеки буркан е екстра, тоест в примера със Сонитата от по-горе, това Сони с 12 МП е по-скъпо от това с 40, защото можеш да му сложиш всякакъв буркан и пак да е екстра, така ли?


Не, Sony A7S е със специален сензор, който вади много високо ISO и е предназначен предимно за видео. Произвежда се в по-малки серии - затова е по-скъп.
На 12 МП дори по-посредствени обективи изглеждат добре, защото сензорът е с ниска резолюция и не може да улови липсата на висока разделителна способност на обектива.
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 11:52

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   02-06-18 11:57

Няма смисъл от формули, когато на практика е обевидно - Когато снимаш човек от главата до петите, запълнил целия фрейм, няма да има разлика в дефокуса при фул фрейм и кроп, в крайна сметка важно е какво има във фрейма, не къде стоиш ти(понe в смисъла на тази дискусия).
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: bg2014   
Дата:   02-06-18 12:31

stoyanvakarelov
...По специално се двоумя между Д700 и Д7200, ...


Няма и да намериш еднозначен отговор скоро.
При такава дилема няма да усетиш всичко онова, описано в тази дискусия.
Никон Д7200 е за предпочитане заради Експийд 4.
С него всички дефекти дето ти изброяват просто са изчезнали/изчистени.
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 13:04

Автор: stoyanvakarelov
Дата: 02-06-18 11:57
Няма смисъл от формули, когато на практика е обевидно - Когато снимаш човек от главата до петите, запълнил целия фрейм, няма да има разлика в дефокуса при фул фрейм и кроп ...


Това е вярно САМО ако използваш един и същ обектив (т.е. сложиш обектива от фул фрейма на кроп тялото) и фул фрейм тялото разполага с половината мегапиксели на кроп тялото (както е при D700 и D7200). При това - вярно е само приблизително - фул фреймът все пак има малко предимство. Ако разгледаш формулите, ще видиш зависимостта. Ако "вдяваш" от формули, де. [smilie6] Причината е проста - кръгчето на разсейване (circle of confusion) е различно при фул фрейм и кроп, пък и зависи от относителната големина на пикселите.
Във всички други случаи твърдението ти НЕ е вярно.




Публикацията е редактирана (02-06-18 13:25)
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   02-06-18 13:12

Е да, защото съм чувал да казват, че всъщност ф 1.4 на кропка не било ф1л4 ами по-скоро ф 2 и нещо си, което няма как да е така.
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   02-06-18 13:18

Добре съгласявам се, че Д7200 е по-добрата камера, но тя е и доста по-скъпа. Какво ще кажете за стария модел Д7100, който е в същия ценови клас като Д700?
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 13:33

Автор: stoyanvakarelov
Дата: 02-06-18 13:12
Е да, защото съм чувал да казват, че всъщност ф 1.4 на кропка не било ф1л4 ами по-скоро ф 2 и нещо си, което няма как да е така.


Ей, дебела глава си!
Има как да е така! Става дума за еквивалентни стойности на блендата - такива, с които се постига приблизително еднакъв DoF.
В случая не иде реч за количеството пропускана светлина - то е еднакво при еднакъв T-stop (не F-stop).

Ето ти една таблица за кръгчето на разсейване:
http://www.dofmaster.com/digital_coc.html


А ето ти и малко формули:
http://www.largeformatphotography.info/articles/DoFinDepth.pdf


Хайде, блъскай си главата!




Публикацията е редактирана (02-06-18 13:40)
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   02-06-18 14:22

Изгледах още 10 клипа в Ютуб и се обърках съвсем, нека забравим бокето, то така или иначе става на всякакъв сензор. Да говорим за качество на изображението - детайл,острота. За Д7200 разбрах, че е по-добър, но пък за тези пари може да се вземе и Д750. Какво ще кажете за Д7100?
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 14:28

Сензорът на Д7100 е по-зле с около един стоп. Това и всичко останало можеш да намериш в многобройните ревюта и клипчета из интернет. навсякъде твърдят, че Д7200 е много по-добра камера.
 Re: Сензор vs пиксели
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   02-06-18 14:40

Да де, за там се съгласих, но струва 2000. Д7100 и Д700 струват 1000, та въпросът ми беше ако трябва да избирам между тях двете, имат сходни характеристики, големият сензор ли трябва да избера или пикселите и защо бих избрал едното и защо другото.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена