Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   12-03-17 11:19

Уважаеми колеги,
Моля за информация, може и на ЛС, какъв е обичайният хонорар за
заснемане на детско парти /2-3 часа/ + албумче 10Х15 да речем.
Причината да се обръщам към нашата общност е, че не бих искал да
подценявам труда на фотографа и в същото време бих искал да предложа
достъпен за трудовите хора продукт - организиране на детски празник.
Планът е следният: в процес съм на довършване на детски парти център
в гр. София, ж.к. "Люлин". Предвиждам да осигуря пакет услуги за
детски празненства, вкл. фотограф, дисководещ, аниматор, храна за деца и родители, атракции. За целта смятам да осигуря подходящо осветление и озвучаване, постоянно монтирани. Очаквам мероприятията да се вихрят основно в събота и неделя, по 2-3 на ден, т.е. - хонорарът да бъде на регулярна основа.
Цените на такива партита, които вече са почти задължителни станаха космически, ясно се виждат затрудненията на родителите и смятам, че мога да предложа повече за по-малко пари на родителите от наличните на пазара оферти.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: JXT   
Дата:   12-03-17 12:13

Когато се бориш за цена обикновено страда качеството. Не си мисли, че конкурентите ти, които работят на "космически цени" са се "нагушили" с милиони и 80% от цената им е чиста печалба.
За фотограф, който да ти изпълни въпросния ангажимент можеш да намериш цени от 30 лв. до 300 лв.
Албумчето може да ти е с с 50 принтирани снимки по 25 стотинки и 5 лв. за албум тип класьор, в който се слагат снимките, около 20 лв. общо. Може да бъде и изпипано с дизайн и качествен принт като фото книга, където цената ще е примерно 100 лв.
Не се опитвай да подбиваш цените, а търси качествено изпълнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   12-03-17 12:27

Абе знам аз кое колко струва но се мъча на мой гръб да дам на хората максимума. Гледам ги родителите как се изнудват да правят рождени дни като сватба - по 600-700 лева и нагоре, "да сме като другите". Мисля, че хората ще са доволни да имат спомен от 20-на снимки 10х15 в картонено албумче + флашка. Ние ще даваме повече в рамките на една минимална заплата! Много повече от центровете по разни молове.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   12-03-17 12:50

Грешна постановка...

Евтиното води евтини клиенти. От тях трудно се изкарват пари...

Справка - БГ черноморие и планински курорти.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: roburt48   
Дата:   12-03-17 13:03

Похвално е това, с което си се заел и дано да успееш !! Искрено ти го желая [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: k7   
Дата:   12-03-17 13:24

Ако работя на час, първият ми е 120-150 лева всеки следващ по 50. Но в случая ти предлагаш комплексна услуга и цената трябва да е съобразена и с това :)


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   12-03-17 13:58

Благодаря за пожеланията. Вече двама колеги се обадиха, отивам на кафе с единия, сигурно ще работя и с другия. Митев, не ти знам бизнеса но ще ти цитирам г-на Васил Божков: - Колото и пари да имам мога да пия едновременно едно кафе, да спя в едно легло и да се возя в една кола. А заможните хора като него у нас се броят на пръсти. Аз винаги съм работил за хората, които карат на заплата; заплатите у нас се знае колко са. Надниците - също. Пък и не мисля, че семейство, което отделя 400 лева примерно за рожден ден е бедно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   12-03-17 14:22

За да си адекватен на пазара трябва да можеш да предложиш няколко изгодни за теб продукта в различна ценова категория. Ако клиентът има възможност и ти го предразположиш да похарчи 200 лева за фотография му направи продукт за 200 лева, от който да остане доволен. Ако може да даде само 50 лева и все още представлява интерес за теб му предложи продукт за 50 лева. Задължително е пак да остане доволен.

Ако ли пък ти е неизгодно да работиш на такива ценови нива или не можеш да задоволиш клиента по-добре се оттегли от сделката. Може да има друг по-голям майстор от теб (1) или риск клиентът да остане недоволен (2).

Ако (1) помисли трябва ли и можеш ли да отидеш на неговото ниво.
Ако (2) не си на тотална загуба, защото клиентът вече подозира, че ти си по-добър и малко по-скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   12-03-17 14:36

ЛС

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   12-03-17 14:37

landstar
" Гледам ги родителите как се изнудват да правят рождени дни като сватба - по 600-700 лева и нагоре"
Кой ги изнудва родителите? фотографите ли, собствените им деца ли или се чувстват длъжни щом Наско и Мимето от компанията са хвърлили 800лв за рожден ден, те да хвърлят 850.
Тъй като всеки вече е фотограф (също така автомонтьор и домашен майстор - покриви, фаянс, ел.система, шпакловка) можеш да си намери снимач не за 30лв а за 10, така че ти решаваш колко да тежи ролята на фотографа - просто да го има - за да го предложиш на хората в някакъв пакет и да вземеш някой лев от този пакет или да го наемеш за да отрази адекватно събитието, да заснеме (не да нащрака) украсата, да може на направи качествено, наглед "простичките" снимки с роднините.
Не се и съмнявам, че от клозета тук, ще има много хора, които ще се бият в гърдите, че цена от 20лв на час (с 60-80-100лв по-евтино от другите) могат да се справят със задачата, но от теб зависи с какво искаш да те свързват клиентите, след като празникът свърши и си получат снимките (още повече на хартия).

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   12-03-17 14:58

Какви са тези цифромании [smilie18]

Снимал съм не веднъж в Capella Play във Варна и са едни от най-добрите в града.
Ето им цените:

https://www.capellaplay.bg/bg/paketi-mega-mall


800 лева [smilie18]

Туй сватба ли е, какво [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   12-03-17 15:04

...аз пък съм виждал достатъчно снимки от детски партита, които на нищо не приличат въпреки максимално високата си цена...така че, не цената е гаранцията, а отношението и любовта към това което правиш

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   12-03-17 15:14

Те 90% от този род снимки не са нещо кой знае какво...

Да не кажа 99%

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   12-03-17 15:25

Ландстар - изпитал съм го на гърба си.

А ти няма да е лошо да се стараеш да не цитираш "мъдри" слова на човек за който пише в нета:
Васил Крумов Божков е известен български предприемач, сочен от списание Wprost за най-богатия българин със състояние от 750 млн. лева (официално), но някои предполагат, че реалното му състояние надхвърля 3 млрд. лева. Познат е сред народа под прозвището „Черепа“. Съдружник на Илия Павлов и Младен Михалев - Маджо и т.н. ...

Иначе успех в начинанието!


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   12-03-17 18:37

Хората се прехласват по чаветата си както и да се решени снимките от естетична и артистична гледна точка.

Скоро тук беше показан пример на трагично грешно кадрирано детско портретче което според снималия го било еталон за радост на родителите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   12-03-17 18:41

colorphoto
като започнеш да снимаш детски рождени дни ще разбереш какво харесват родителите и какво не харесват.
А те не харесват Гей парадите дето снимаш / нищо лично не се сърди [smilie3] / [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   12-03-17 19:08

Това беше тъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   12-03-17 19:10

asahi [smilie24]
така е , тъпо е...не може да знаеш какво искат родителите

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   12-03-17 19:42

... децата им да станат лекари и адвокати, как какво искат!

А снимките трябва да са на фокус, с нормален цвят и да не изглеждат дебели...

... майките имам предвид [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: S.Nikolov   
Дата:   12-03-17 22:46

От моето виждане - намираш си аниматор и го караш той да им прави снимките с някакво апаратче с китов обектив и външна светкавица. Пуска настройките на автоматик и е перфе.
От моето виждане повечето фотографи ще вземат примерно 70-90лв стартово и по 50тина лв на час, което е ВТФ за рожен ден. ТА
намираш аниматор или някой хлапак (момичетата с апаратчета повече вървят към интериора за такива събития)който може малко или много да борави с апаратурата и ще ти свърши същата работа. С риск някой да ме нахрани - колеги, знаете ли на колко тържества съм бил и т.н. фотограф е някой с дсрл + китак и крайния резултат не е както моя или вашия , но клиента е доволен.
Тъй че ако плащаш хонорар на аниматора - това ще му е от задълженията.. ако е външен човек и си в по-малко градче 25-50лв за събитието то било 1-3 часа. Някои хора бачкат 2 дни за 50лв и то не чисти пари!!!

Относно албума - казаха ти снимките около 5-7лв. албум = най-евтиния=12-15лв.
И да Краси много точно го каза :))

Успех с начинанието!



Публикацията е редактирана (13-03-17 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   12-03-17 23:04

Много смислени съвети, оценявам ги. Ще се опитам да ги приложа при оформяне на пакетите за клиенти. Не искам да засегна никой клиент с ценови пакети, които малко могат да си позволят.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: vkk1   
Дата:   12-03-17 23:07

Абе верно са цифромании тези рождени дни, само тортата е над стотак, за аниматор плащам обикновено около 100, една детска рокля на дисни е 70-80лв, почерпки за децата в градината, нещо от рода на 70-80, фотограф ... веднъж търсих, но нито едно от предложенията не покри изискванията ми, но по спомен нещо от рода 100 ми искаха. Сега просто давам апарата си на който е там на ауто и каквото изкара, това е, пооправям си ги после доколкото може.
Така че тези цени горе не ме изненадват, просто всичко що е за деца е до кръв. Такъв ни е манталитета, където е слабостта, се дере до живо.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   12-03-17 23:10

Краси - много на място всичко, което пишеш. Николов - и аз получих доста такива съвети да натоваря аниматора със снимане, но той и така излиза полужив от партито, та ще трябва по-скоро да го накича с една ГО-ПРО камера ...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   12-03-17 23:29

samurai2: Какво си снимал е една тема,а как си го снимал е друга тема.

Всичко,което се случва по улиците може да бъде снимано от истинския градски уличен фотограф.

Снимал съм и диаметрално-противопложни на Прайдовете шествия,дали съм ги качил снимките е друг въпрос.
Явно предпочитам да показвам привличането между хората а не разкривените от злоба муцуни от фашизоидните шествия.

А,ти някога излизал ли си да поснимаш някъде нещо само за кефа от досега с фотографията,или си се обърнал към нея само за препитание?



Публикацията е редактирана (13-03-17 14:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   12-03-17 23:32

Слагай една камера в ъгъла и им давай направо филмче без монтаж на флашка...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: petrov88   
Дата:   13-03-17 00:01

50 до 70 на час звучи най- логично, а ако живееш в по- малък град, където и доходите са по- ниски е нормално да бъдеш и човек все пак.
Снимам подобни нещица от време на време и като цяло попадам в рамките на 50те лева, но и това за малкия град важи при мен.



Публикацията е редактирана (13-03-17 00:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: GenaDP   
Дата:   13-03-17 03:38

Хъм... а дали има родители, които мечтаят децата им да станат гейове? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   13-03-17 07:34

Има бе, Гена - Елтън Джон нали го знаеш? Как е в Горна? Вчера Лудогорец бая се напънаха за да си връщат ...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   13-03-17 08:32

colorphoto
Нямаме време за излизане да се снима нещо ,иначе много бих искал.
Някой ден и това ще стане.
По темата - ние работим на едни цени шефовете в клубчетата си качват малко и за тях в което няма лошо,но реланата цена си е 40-50 лв./ за 2 часа /

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: CDman   
Дата:   13-03-17 09:34

@landstar

Ако включите фотограф и снимки в пакета подгответе се и за варианта "Ако не искам фотограф и снимки ще ми отстъпите ли в цената ?"[smile]

Личен опит, но в друга сфера [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   13-03-17 17:50

ЦДман - в процеса на вземане на решение се стигна до правилната формула: тия, които не искат фотограф ще ползват само зала под наем. Тия, които искат такъв ще го имат включен в пакета /при 50 лв. хонорар/ за около 30 мин. при тържественото поднасяне на 8-те парчета торта. В пакета ще влизат до 20 снимки 10Х15 в картонено албумче и линк за сваляне на всички снимки. Ще се уговорим с няколко колеги за да е сигурно, че ще има човек на разположение. Ще бъдат канени един след друг по график. Единствено виси въпроса дали да слагам някакво осветление в залата и какво да бъде. От разменената досега поща с колегите досега само един се е похвалил със светли обективи и снимки без светкавица ...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   13-03-17 18:24

По отношение на чуденката ти дали би могъл да поставиш осветление:

В тези помещения е такава лудница от търчащи на всички страни хлапета,самото снимане на диването,чиито родители са те наели е непрекъснато тичане и приклякане по цялата територия на парти клуба и то тичане с въргалящи се в краката ти живи препятствия,които спокойно могат и да те съборят,а трябва да внимаваш да и да не нараниш някой малчуган.

Та предвид горенаписаното не виждам как би могъл да СЛОЖИШ статив с осветление и да не бъде съборен,а и едва ли ще разрешат заради опасността дечицата да пострадат от събарянето.

Има различни парти клубове - някои са по-малки,други по-големи но децата които са заведени там са от различни възрасти и обстановката е турбулентна.

Осветление само на обувката на апарата и най-много изнесено на скоба отстрани и насочено в зависимост от светлинните условия и архитектурата на помещението.

Светлинни модификатори - желателни ,но не задължителни.

Не е толкова страшно де,поне малчуганите макар да те поизпотят и да ти понадуят главата те зареждат с много чиста детска енергия!



Публикацията е редактирана (13-03-17 18:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: vkk1   
Дата:   13-03-17 19:50

От разменената досега поща с колегите досега само един се е похвалил със светли обективи и снимки без светкавица ...

Мдааа, на думи всеки е голям, ама като вземеш да търсиш - голо кръгче.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-03-17 20:10

samurai2

По темата - ние работим на едни цени шефовете в клубчетата си качват малко и за тях в което няма лошо,но реланата цена си е 40-50 лв./ за 2 часа /


Би ли споделил, коя е формулата за изчисляване на "реалната цена", да зная за в бъдеще, да не се увътрям с някакви грешни формули.
40лв, за два часа = 20лв на час (включващи - печалба, разходи за амортизация на техниката, време в обработка на кадрите, разходи за пристигане до мястото на събитието + евентуално даването на готовия материал на някакъв вид носител - DVD, флашка + много, много евентуално, дължимите данъци, ддс-та и прочие парици за държавата).
Стигнахме май до към 10лв на час... Реална цена викаш - 10лв, кой ти ги дава... [shtrak] [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   13-03-17 20:13

metodiev_martin [smilie24]
Работим за удоволствие [smile]



Публикацията е редактирана (13-03-17 20:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   13-03-17 20:28

Ако трябва и пари на майките ще даваме, важното е да сме в бизнеса [smilie7]

Относно цените... има една такава логаритмична крива на парите, които се вземат за снимки и хората, които ги вземат...

Най-голяма бройка са бюджетните, след това има едно улягане... нормализиране... и накрая шепа гуру-та, дето са цифромани, ама ги търсят [smilie6]

И на края - най-скъпият фотограф в България - КАТ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   13-03-17 20:30

Krassy [smilie24]
миналата година - два пъти ме снимаха [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: graf_rayski   
Дата:   13-03-17 21:00

Винаги ще има кой да го предложи същото за по-малко пари.
Ако си решил да бъдеш евтин, никога няма да можеш да се отърсиш от това.

Колкото за осветлението, това е много добра идея. Не е задължително да е на подвижни стативи. За целта има стенни. Направи си един кът с хубав декор отзад където да се поднася тортата и където малкия рожденик да си направи снимки с родители баби и други гости.

Моята цена за такова събитие е:
половин час - 40лв
цял час - 60лв
два часа - 100лв

Но избягвам да снимам такива събития, защото като цяло тези цени са според мен ниски за това което се иска от фотографа

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-03-17 21:14

graf_rayski - като гледам хората, нямат големи амбиции, тях си ги устройва тази схема. Гледам масово новоизлюпените притежатели на DSLR снимат по чалготеките за по 20-25лв на вечер - това си ги кефи - да дишат цигарен дим в хиляди кубици, охраната да ги познава, да не плащат за вход, с персонала да са ТИ... нищо че като му изгори китайската светкавица от хилядите бликове на вечер, с парите от хонорарите не може да си купи нова, ама важното е да се забавлява народа (нали от фотфорума идва лафа - кефа цена няма, та масово гледам хората се кефят за без пари)[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   13-03-17 21:20

Тоя лаф за кефа го има и във форума за пушки и патлаци и в този за джетове и джипове,сигурно и при мамите,ама за кефовете на последните да не пишем че си е тема безкрайна и не съвсем цензурна...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   13-03-17 21:25

Графе Райски: Евалла ако успяваш да ги задържиш бебешорите в един кът само,където си лепнал на стената осветлението.

Аз по-малки деца ли съм снимал по-често,дето не мож ги арестува в един кът,какво ли,ама ми се вижда в повече да се чудя къде да вакуумирам по стените осветление за този жанр.

Ако падне върху некое чаве конструкцията статив и светка от стената не ми се мисли.



Публикацията е редактирана (13-03-17 21:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: mmjm   
Дата:   13-03-17 21:36

То имаше едни други копърки, дето искаха с една две нощни да сменят таксето, ма пазарът ги изхвърли, тъй кат гледам и за фотографи по и без това скъпите(за средния българн) детски партита не се избиват много, ма карай, наддавай, здраве да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   13-03-17 21:38

А,какво да се избиват за фотографи - вадят си съпунерки и най-вече смартфони хората и са в джаза.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: horrible   
Дата:   13-03-17 21:38

samurai2
20 лева на час... интересно ми е, говориш за роднини... или на сериозно отиваш, снимаш 2 часа, обработваш поне още 2 часа, покриваш разходи и накрая си на кеф... Не съм от някакъв голям град, не са високо ценени нашите усилия, но е несериозно за 20 лева на час да извадиш нормален продукт...
Ако ти не цениш труда си, поне не се подигравай на другите колеги..

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   13-03-17 21:41

horrible
Аз съм работник в клубчетата,колко ми дадът шефовете за толкова работя.[beer] Пак казвам Ние работим за удоволствие не за пари - парички си имаме предостатъчно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   13-03-17 21:42

Ам,за 20лв...

Бъзика ни тука самурая.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: horrible   
Дата:   13-03-17 21:43

Цел живот да имаш, колкото имаш сега Самурай [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   13-03-17 21:43

colorphoto
никога не съм се бъзикал с тез неща [beer] скоро в една тема качвах цените ни за всичко / ламерко знае / [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   13-03-17 21:46

Ти си знаеш...

На тоз свят има и две и двеста.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: jorkin1   
Дата:   13-03-17 21:58

Автор: Krassy
Дата: 12-03-17 14:58

Какви са тези цифромании [smilie18]

Снимал съм не веднъж в Capella Play във Варна и са едни от най-добрите в града.
Ето им цените:

https://www.capellaplay.bg/bg/paketi-mega-mall


800 лева [smilie18]

Туй сватба ли е, какво [smilie25]


Краси от поста ти ставя ясно, че само си снимал, а не си плащал сметката [smilie21]
Това ако погледнеш са оферти за 7 деца..... а 7 деца са само братЧедите, сложи още поне 7 от детската или съученици,/ някъде вземат още пари за втори аниматор, защото децата са много и не могат да ги усмирят[smilie25] прибави към това поне по един родител, както и торта и сметката излиза поне по 3 на посочената оферта.
И това без фотографа, аз си ги снимам.= -100лв.
Моя син е на 6г. и всяка година му е празнуван РД в детски център/2 пъти в посочения от теб/, и НИКОГА не ми е излизал под 700лв. /за съжаление е роден през декември и няма много опции/
... както казах спестявам от фотограф

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-03-17 21:59

като цяло гледам да пропускам анонимните ботове с по 2-3 регистрации, но останалите, които наистина снимат за такива пари, рано или късно ще разберат, че през цялото време сами са си правили мръсно, "възпитавайки" клиентите на едни нереални цени - само и само да спечелят бройки клиенти и събития (да не говорим в какъв манталитет се възпитават), далеч под адекватните в бранша, които дори да искат след време да си вдигнат цената, няма как да стане, защото клиентите ще търсят и наемат следващата партида щракачи/самураи, които този път ще пукат за по 10лв с безогледалката и ще се мислят за голямата работа. Така че е хубаво да не серете, там където ядете.. че като огладнеете пак до вашето си ще стигнете.... Ама знае ли човек, може пък да си се кефите (той кефа цена и срам нали няма...)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: vkk1   
Дата:   13-03-17 22:00

не се избиват много

Напротив, хората търсят качество и са готови да платят като за такова. По-скоро за мен е странно как се намират хора да платят за аматьор или щракач на средно ниво, но пък затова е свят шарен.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   13-03-17 22:07

[smilie5] [smilie5] [smilie5]
темата пак се разводни - има работа за всички и за 20 и за 2000 - лека вечер на всички [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: horrible   
Дата:   13-03-17 22:09

metodiev_martin

Това се опитвам да обясня... гавра с хората, на които им се отдава, хората, които се хранят от това...

Като снима за кеф, да снима без пари, но не да учи хората на тия смешни суми. Тук и ние си имаме 2-3 сладурани, които обикалят паритата за по 10 лева на час...
- резултат - УЖАС!
- цена - ГАВРА!
- резултат - СМЕШЕН!
- мнение за професията - ПОДИГРАВАТЕЛНО!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   13-03-17 22:19

Проблема в темата е че всеки обобщава през своята си призма.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: mmjm   
Дата:   13-03-17 22:37

Както и във всички останали.
По темата, снимките от детски рожден ден(изключвайки първия) в повечето случаи са ценни единствено за фотографа, тъй като показват уменията му за работа в екстремални светлинни условия с непрекъснато и бързодвижещи се обекти и могат да послужат за едно прекрасно портфолио. Рожденникът и роднините му до седмица-две са забравили снимките и партито. В този ред на мисли, наистина е добра идея да платите на родителите или собственика на клуба за възможността да се изявите и реклаамирате.
Не е тайна, че цените на копърките се саморегулираха. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-03-17 22:42

colorphoto, каква е призмата за цените на хонорара, каквато е темата?
Че народа е беден и трябва да му се предлагат евтини услуги, понеже стоките са скъпи?
Ами днеска гледам краставиците станали 4.90лв килото (не био), не видях на бедните пенсионери да им ги продават за лев или два.
Ако искаш да се развиваш, освен в развитие на уменията, искаш, не искаш трябва да инвестираш и в апарат, светкавица, обективи... С "хонорар" от 15-20лв за 1-2 часа (без благословията на мама и тате), си оставаш с четирицифрената кропка, китака и вградената светкавица... и по-лошото е че след години се оплакваш на висок глас - ама то работа няма, хората не искат да плащат. Ами няма как... Пак ще напиша - не сери там където ще ядеш.
А ако си некадърен (и го виждаш) и смяташ, че работата ти струва 20лв на час, поне си го напиши в офертата, да знаят хората от къде идва ниската цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   13-03-17 22:56

така е...ама и на висока цена пак се правят глупости и се дават боклуци като краен резултат...не е и само до техниката, трябва клиентите да се ръчкат да се снимат,ако не ги подканяш само седят, фиркат и си бъркат в носа...трябва и фотографът да е като струна, да скочи във всеки момент когато има действие



Публикацията е редактирана (13-03-17 23:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   14-03-17 00:05

И днес благодаря на всички, включили се в темата, с което помогнаха да се формира ценова политика. Благодарности към всички, включително и на двамата фотографи на английската кралица и нейната Камила.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Pif   
Дата:   14-03-17 00:28

Имам едни приятели. Малко по-възрастни си родиха детето. Преди 2-3 години детето беше 5-6 клас. Те двамата взимаха общо към 5-5500 заплати. Той караше 20 годишен форд а тя се возеше в градския транспорт. Детето с последен модел айдон, айсиктир, дрешки само от маркови магазини, обувки от 1600 лева, 10 чифта различни цветове "супри" за да има за различните тоалетчета. А в същото време стария форд без акумулатор и през ден съседите дават ток щото цяла нощ зареждане не му стига.
Това беше лирично отклонение за мамините дечица.

На тема парти център. Ако се направи добре осветено с хубав и шарен декор, готини ярки мебели, цветни стени и хубави снимки и рисунки по снимките - това е достатъчно. Снимките са за спомен а не за билборд или списание с 5000 дпи печат. Ще се гледат 10х15 или най-много на 2к монитор. Както и да го мислиш са си 1-2-3 мегапиксела. Тук идва и момента с оптиката и светкавиците. Да, може да снимаш някоя групова снимка със светкавица в тавана но не може да блестиш постоянно на децата в очите само щото си много "про" и трябва да си заслужиш хонорара. Новите телефони снимат повече от перфектно. Там където ДСЛР-а се затруднява - пускам телефона да снима на 4к и на всеки 2-3 секунди вадя страхотен кадър от видеото. 8 мегапиксела, на фокус, добри цветове, добър цветен баланс. Перфектно за снимка до 20х30 и то без обработка. И това на тъмно. Ако има и хубаво осветление и бял таван с цветни стени - приказка. Тея с китаците за по 2-3000 лева - може ряпа да ядът.
Ако новото го-про 5 може да снима като телефона ми - направо взимам едно такова и забравям за огледалото. Освен ако не ми трябва някой по-читав обектив. Но за масовки и ежедневни неща - вече е безмислено.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   14-03-17 01:09

metodiev_martin: О,и аз не съм във възторг от дъмпинга на заплащането,но какво можем да променим спорейки тук,или където и да е - нищо не можем да променим.

Излишно драматизиране ми се струва.

Как ще забраниш на практика на колегите Х и Y,снимайки по техни разценки да подбиват цените на други колеги?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: vkk1   
Дата:   14-03-17 08:44

Pif, когато имаш дете, вече глупости от рода на лачена таратайка просто не те вълнуват особено. И моята трошка не е първа младост, но детето ми дрехи от пазара няма. В даден момент приоритетите се преподреждат.
Не виждам нищо странно или мамино в историята ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 09:49

Аз пък, да кажа от другата страна как е (като татко на дете и потребител на детски клубове). Не бих се съгласил да ми щрака някой детето в детски клуб. Именно поради по-горе изброените причини - щракачи колкото искаш с китаци - после сапунерски снимки. За мен е голямо удоволствие да снимам децата, и поради тази причина си снимам сам в клубовете. Ако резултата е лош - сърдя се на себе си. Но поне не давам грешни пари за некадърен фотограф да бие със светкавицата като полудял. Виждал съм резултат от рожденни дни с нает фотограф и с чиста съвест мога да кажа, че снимам по-добре от този, който се пише "про". Без да обиждам никого от професионалистите тук, но масово такива събития снимат някакви самозванци, които дори не знаят как да си настроят правилно апарата. Затова аз не бих се съгласил да платя за фотограф в такъв детски клуб. Или поне ще искам да видя с какво ще снима. Светкавицата съм я изключил като опция - никой няма да бляска в очите на децата. Като не може без нея - да бега.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   14-03-17 10:00

Синти, по правилно е "като не може С нея" - да бяга [smilie5]

Любопитно ми е как успяваш да уловиш динамичните моменти на децата в тези не добри светлинни условия без флаш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   14-03-17 10:10

Krassy [smilie24]
особено ако са 2-3 годишни [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   14-03-17 10:20


Самурай - особено ако са 4-5 годишни НУРС (НеУправляем реактивен снаряд)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   14-03-17 10:29

imitev[smilie24]
всичко зависи от аниматорките как ще подходят към децата независимо на колко са.Но определено много трудно се снимат дечицата - [beer] ама се свиква.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 10:32

Krassy - избирам си светли клубчета, с много прозорци, и Исо 1600-3200 + светъл или стабилизиран обектив (според случая, зависи от много неща) :) Верно, че не е лесно и много от снимките ми са брак, но за 15х10 са ОК условията и от 15 ако имам 4 за хартия от момента - ОК съм с това и се чувствам добре. Най-вече от факта, че не съм святкал на децата в очите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   14-03-17 10:39

Има много фактора, поради които не мога да се съглася със Synthy...
Осъзнах го на един от концертите, на които пееше дъщеря ми. Снимах, а после траен спомен от изпълнението нямах...
Когато твореца снима, той се потапя в това, което прави и не е много в час с реалността [smilie5]
Малко крайно го казах, но аз ще се забавлявам с децата си, или ще снимам? Ще си приказвам с другите родители или постоянно ще дебна да не изтърва някой добър момент?

Факт е, че некадърният щатен фотограф няма гаранция, че ще успее, но така е и с лекарите, с шофьорите, с архитектите и всички други професии...

Другият фактор е недостатъчната светлина. Очите ни свикват, но на техниката и е необходима скорост 1/200+ и тогава исото става 6400 [smilie5] Петнисти лечица, тъмно, потънали очи...
След това идва и другият момент, цветното осветления, неправилният бял баланс, изобщо не ми се коментира...
Това все пак не е Арт, а репортаж в над 90% от случаите...
Ти пак можеш да си направиш няколко художествени кадъра, но при контролирани обстоятелства.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 10:53

Съгласен с Краси, но аз лично не държа изобщо да си говоря с родителите :) Ходя от време на време при децата да ги снимам, после при родителите (от уважение, все пак са доши на празника ми), но повече съм при децата да ги щракам. Не държа и да си играя с тях. Те също изобщо не държат да играят с мен [smilie5] Знам, че съм частен случай, да не обръщам внимание на гостите, но така правя и затова мога да си позволя да бъде повече при децата за да ги документирам какви лудории правят [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   14-03-17 15:26

Синти, да те успокоя - ще каня само фотографи с хубави стъкла, целта ми не е да пробутвам услуга за печалба, това са стотинки. Въпросът е да дам пълноценен и достъпен пакет, да не карам хората да избират между подаръка за детето и хубавия документиран спомен за събитието.
Няма ли някой форумец от 4 до 14 години тука да ни ориентира по-точно?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: JXT   
Дата:   14-03-17 15:32

Автор: Synthy
Дата: 14-03-17 09:49

Аз пък, да кажа от другата страна как е (като татко на дете и потребител на детски клубове). Не бих се съгласил да ми щрака някой детето в детски клуб. Именно поради по-горе изброените причини - щракачи колкото искаш с китаци - после сапунерски снимки. За мен е голямо удоволствие да снимам децата, и поради тази причина си снимам сам в клубовете. Ако резултата е лош - сърдя се на себе си. Но поне не давам грешни пари за некадърен фотограф да бие със светкавицата като полудял. Виждал съм резултат от рожденни дни с нает фотограф и с чиста съвест мога да кажа, че снимам по-добре от този, който се пише "про". Без да обиждам никого от професионалистите тук, но масово такива събития снимат някакви самозванци, които дори не знаят как да си настроят правилно апарата. Затова аз не бих се съгласил да платя за фотограф в такъв детски клуб. Или поне ще искам да видя с какво ще снима. Светкавицата съм я изключил като опция - никой няма да бляска в очите на децата. Като не може без нея - да бега.



Мдаааа, не можеш да разчиташ на щракачите по такива клубове, точно защото както автора на темата - все гонят ниска цена и добри фотографи не се хващат да си губят времето... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 15:42

Еми по-горе пише, че това ще е различно. Пък да видим :) Аз лично не спирам да се надявам, че положението ще се подобри.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   14-03-17 16:17

Добрият самарянин :)

Няма такъв бизнес-модел...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 17:32

И последно колко би струвало кадърен фотограф (с минимум светкавица, ако може БЕЗ) да снима един детски рожден ден за два часа? Аз, като баща, бих платил между 100 и 150лв за това време за да не се занимавам аз да снимам, като ще очаквам да получа диск/флашка със снимки, като в тях има селектирани и обработени за принт (плюс всичко заснето в друга папка). Не държа да ми ги дават на хартия, аз ще си ги отпечатам, но държа на дигиталното копие.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   14-03-17 18:55

И освен ако не са много малки децата,какво би ти развалила естетиката на снимките културно употребена светкавица?

Парти-клубовете не са толкова осветени че хем да можеш да поддържаш необходимата при снимане на тези лудетини висока скорост,хем да не вдигаш ИСО-то на неудовлетворителни шумово стойности.

И това при използването на светли не по-малко от ф-2,8 стъкла.

Арт-кадрите с деца трудно могат да се направят баш в палавата и нервна обастановката на парти клубовете.


Има си други похвати за арт портрети на хлапета задължително в контролирана обстановка и с контролирано осветление.

Има и такива специализирани студия,като повечето са на дами-фотографи,което е логично.


Жанровете са различни при двата типа заснемане въпреки че обектите са все дечица.



Публикацията е редактирана (14-03-17 19:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   14-03-17 19:11

Synthy - ти би ли отишъл да снимаш 2 часа и после да обработваш снимките за тези пари?

а) Да - все някой ще се навие.
б) Не - ще е трудна задача.

А по тези купони много трудно ще направиш снимка, която не е със сапунерска визия. Трябва да участват и моделите. Тогава става фотосесия и цената съвсем отива в матрицата [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   14-03-17 19:51

Synthy,
нормално един рожден ден в рамките на 2 часа струва около 100 лева или малко над тази цена.
Това за мен е нормална цена и такава бих дал на някой, ако ми поиска.
Защо е такава цената... защото продукта е такъв, в който не се изиска от теб режисура, избор на места, пренареждане или построяване на осветление, фотосесии на определено място и т.н.
Няма нищо сложно и затормозяващо, за да иска фотографа повече! Единствено се иска от него добър професионализъм в това, което прави - независимо дали е за 100 или 1000 лева - качеството трябва да е на ниво!

Друг момент е рожден ден в заведение с изнесена, режисирана фотосесия. Там цените понякога отиват и над 150 лева. Снимал съм и много изискан рожден ден на детенце и двамата му родители само, но за 350 лева лева и е имало защо. Там работехме двама без ограничение във времето и това беше по наше изискване, защото изчаквахме точно определени светлинни условия за мястото... но да не се отплесвам, говорим за снимки в еднаква за всички рожденни дни среда, неизменяща се и не изискваща от фотографа никаква режисьорска или организаторка дейност...

... дори 100 лева в някои случаи са много [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   14-03-17 21:16

Митев, бизнес моделът е в пакетнатa услуга. Не е задължително всеки елемент да е с надценка. Пиши го реклама ако щеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   14-03-17 22:21

Оно че си покаже само... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   15-03-17 07:27

Оно вече трета година си го показва в другите зали, но ми идва друга икдея. Не аниматор-фотограф, а фотограф-аниматор! Такъв, дето дава на чаветата да щракат с апарата и да ровят във фотографската чанта, да пускат светкавицата ...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   15-03-17 09:18

colorphoto: децата са малки, затова съм против светкавицата. Според моите знания и разбирания, светкавица е позволена за деца над 7г. За момента повечето са под 6г.

imitev: Да, бих отишъл да снимам детски рожден ден за 120лв. за два часа (може и повече, ако преценя на място, че си заслужава), и после ще предам снимки, които според моите разбирания са добре направени.

Krassy: рожденият ден е без режисура. Събират се 10-15 деца в клуба и играят с аниматорите и играчките там, като клуба е само за тези деца. За целта си подбирам не много големи, светли клубчета (с много прозорци), за да мога да ги наема целите. Обикновено е от 11-11:30 до към 13-14:00 цялото мероприятие.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   15-03-17 09:22

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: stotinka   
Дата:   15-03-17 09:46

Ееех колеги, като Ви чета и мед ми капе на сърцето! Направо се чувствам поласкан, че съм се родил в страна с такива даровитости!
... но, като погледна снимките на децата ми от детската градина и сега от училище, за 8 Март, Коледа и други всевъзможни поводи и без поводи, ми идва да зема тоягата!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   15-03-17 09:53

[smile] щото снимат с светли обективи [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   15-03-17 10:00

На 5 стотинки ги направи фотографите, всички ги сложи под един знаменател набързо [smilie7]
Мисля, че този подход на изказване предразполага към спорове, защото визира почти всички, дори и мен...
Ако ти покажа динамичен кадър от детски рожден ден и него ли ще причислиш към "заслужаващите тояга"?
И ако не успееш да покажеш по-добър... ще се самобичуваш ли "online"?
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   15-03-17 10:04

Krassy
чек си взема пуканките щото ся като се събудят...и ше се започне [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: stotinka   
Дата:   15-03-17 10:33

Говоря за "щракането" на конвейр по училища и детски градини, за разлика от детските партита, където се пазариш директно с фотографа и човека си залага името, в училище и детската, госпожата казва - дайте 8 лв, че ще снимаме децата, ма кой е фотографа, какъв е, с какво снима, портфолио нещо ... забрави! Май само директорката знае, нали тя урежда финансите и само това явно я вълнува [smilie3]

п.п.
Единствените снимки които съм харесал, бяха от една известна фотографка (да не я споменавам), роднина на друго детенце от групата, за това се нави, иначе не снима масовки, а предимно бебета, не ни взе кой-знае колко повече от щракачите, ама се изкефих максимално от резултата, явно може и масовките да са поне прилични!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   15-03-17 10:42

Може, stotinka. Напълно подкрепям казаното от теб. Имам само една прилична снимка от градината на дъщеря ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   15-03-17 12:55

@Синти:

"избирам си светли клубчета, с много прозорци, и Исо 1600-3200 + светъл или стабилизиран обектив (според случая, зависи от много неща) :) Верно, че не е лесно и много от снимките ми са брак, но за 15х10 са ОК условията и от 15 ако имам 4 за хартия от момента - ОК съм с това и се чувствам добре. Най-вече от факта, че не съм святкал на децата в очите."

А ти правиш ли разлика между това, да си баща, присъстващ на събитието, който в определен момент си изважда лъскавото апаратче, щраква 10-тина кадъра, за да се изфука, че може да снима и без светкавица, гордо показвайки в последствие на близки и роднини снимчици 10х15 от по 25 ст./бр., отпечатани в кварталното фото и това, да си професионален фотограф, нает, за да заснеме цялостно събитието, да поеме цялата отговорност за качествено, грамотно и по възможност красиво заснети снимки на всички деца и ключови моменти от събитието, дори и при отвратителни условия за снимане, след което, в продължение на седмица да обработва, ретушира и подготвя снимките за печат и накрая да представи завършен продукт под формата на "селектирани и обработени за принт" цифрови фотографии, луксозен фотоалбум или фотокнига? И всичкото това за смешни пари и на всичкото отгоре с претенции "да не се святкало на децата в очите". Самият ти, като човек разбиращ от фотография, вярваш ли си, като ги говориш тези нелепости или само си приказваш, колкото да се намираш на приказка?

Лично аз съм снимал събитие на "беден" и уж "безпаричен" мой близък роднина по гореописания начин БЕЗ ПАРИ, но му поставих условието, след събитието да седи плътно до мен на компютъра в продължение на една цяла седмица, средно по 3-4 часа на ден след работа и да гледа как обработвам и ретуширам всяка една избрана от него снимка и я отпечатвам в размер А4. Резултатът беше, че след първата вечер му писна и не се появи повече, а когато му подарих албума с готовите фотографии, направо се облещи, като видя, за каква работа и какво качество и красота става въпрос. Стана му адски неудобно, започна да ми предлага пари, които аз разбира се отказах с араргумента, че след като веднъж съм казал, че ще му свърша работа без пари, значи така и ще бъде. По-интересното беше, че този албум се превърна в истинска легенда в последствие. Всеки път, когато въпросният роднина ни канеше на някой семеен празник или на гости у тях, албумът се изваждаше тържествено от шкафа и всички присъстващи го разглеждаха с часове и цъкаха с език от удивление, разказвайки наляво и надясно, как трябвало да се прави истинска фотография, а то с тези телефони ... Това тяхно въодушевление и препоръки ми спечелиха доста бъдещи клиенти, но никой от тях дори и не си помисли да ме моли да му снимам без или за смешни пари.

Начинът на мислене на хора, като Синти и Боби ЛъФчето води до единствения логически възможен резултат - Бг-мамите и татковците се прехласват по мазнИте, които собственоръчно са снимали с мобилните си супер дупер хай-тек телефони, докато професионалните фотографи стоят без работа, опъват уши от глад и се чудят как да си продадат апартаментите, за да емигрират в Испания, където хората "ценяли фотографското изкуство и плащали добри пари за фотография". Лично познавам такъв фотограф, при това, много талантлив. А на Синти и Лъфчето да им е честита посредствеността във фотографията!


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   15-03-17 13:38

И сега, след като почти всичко е казано... идва ред на снимките...

Хайде, показвате...
Това, което харесвате и това, което не!

Иначе ще се счита, че сте си чесали устите само [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   15-03-17 13:41

IDA
що мен пак ме набърка в таз цялата работа[smile]
От 2 г снимаме в 2 детски клуба почти всеки ден имаме по 3-4 детски рождени дни.Шефовете казват 40 лв - ако искаш.
Кви 100-150 лв бълнувате....120 е в моловете ходете там да си снимате.
Ше ми снимате без светка и само с светъл ,айдее не на мен тея..може сме новобранци в занаята ама ....
Светъл обектив е там на вън си ги изкараи децата и си им щракай портрети колкото искаш.
Айде лек ден че темата пак ше отиде у лЪво [beer]



Публикацията е редактирана (15-03-17 13:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   15-03-17 13:52

Krassy [smilie24]
ше покажат ..ама завтра [smile] или ако покажат ше са портрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   15-03-17 16:24

@IDA, зависи какъв е повода и какви са фотографите, на които попадна. Аз говоря като програмист с хоби фотография. Ако фотограф, професионалист, прави снимки каквито аз бих правил - абсилютно държа на думите си и пари няма да му дам, ами сам ще си щракам с "лъскавото" апаратче. За да наема фотограф, то той трябва да може да се справи много по-добре отколкото аз самият бих изпълнил задачата. Това, което съм виждал не ме задоволява и затова писах по-горе каквото написах. Но пък и не съм търсил сериозно, което си е мой пропуск, но това не се коментира. Не знам какво са смешни пари, но за цял ден сватба преди време ми искаха 500лв, и то добър фотограф. Към днешна дата за два часа 150 (нека са 150) без режисирани сцени, просто да отрази кадърно каквото се случи на партито ми се струват прилична цена. Ако човек поиска повече - ОК. Убеди ме, че си заслужаваш парите, и ще ги получиш. Нямам проблем да платя повече, стига да видя основателна причина за това.
Между другото, и без пари бих снимал детски рожден ден, ако ме помолят. Просто защото ми харесва и не си изкарвам хляба с това (както и съм снимал така сватби преди години - за удоволствието, което получавам).

Снимки няма да покажа, защото не искам, а и не са нещо, с което да се гордея и да развявам като знаме.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: vkk1   
Дата:   15-03-17 16:37

Ше ми снимате без светка и само с светъл ,айдее не на мен тея..може сме новобранци в занаята ама ....
Светъл обектив е там на вън си ги изкараи децата и си им щракай портрети колкото искаш.


Еверест взе да става нисък вече, трябва да се огледаме в другите галактики.
Мисля скоро не бях се смял така [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   15-03-17 16:42

Все още няма снимки...

[smilie5]

Поне да се разбере кое е "добро" и кое ще яде сопата [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   15-03-17 17:00

Е сега вкк1 ше качи [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   15-03-17 18:20

Любопитно ще е как изглеждат снимки за 40 лв. и как за 150...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   15-03-17 18:31

IDA, хубав подарък си направил, на правилните хора - да го ценят, това е важното. Тука да ти кажа светлинните условия така ги глася, че ЖСМ-ите да нямат шанс, също и сапунерките. Като наемат залата - пускам им ламбите, да пробват без фотограф. Общо-взето ще е като във бар с локално осветяване на масата с тортата и доста огледала. Нека пробват, нека се учат. Ако искат - пускам им основното осветление - луминисцентно, смесени температури, тук-там зад греди и пр. С една дума - ако искат да си излязат със снимки - бецален! Така го разбираше бизнеса Френк Лойд Райт - редовни, а не бомбастични хонорари. С малки суми, но редовно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   15-03-17 18:36

Митев - мисля, че разлка за 40 и 150 няма да има никаква. Сещам се за един разказ от Чудомир - Фотографът. https://chitanka.info/text/14557-fotografyt

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   15-03-17 18:52

vkk1: Така де,те светлите стъкла били само за навънка,а на закрито тъмни се ползвали...[smilie18]

Има логика даже некаква: Светли стъкла - на светло място,тъмни стъкла на тъмно място...[smilie25]

А ние се опитваме да го изпързаляме бате ни Боби...



Публикацията е редактирана (15-03-17 18:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   15-03-17 18:58

Това са примерно снимки от детски рожен ден със средна цена


https://photo-forum.net//i/2043661
https://photo-forum.net//i/2016161




Публикацията е редактирана (15-03-17 18:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   15-03-17 19:26

Camelasign [smilie24]

Никой ли няма да се пресрами - може и като клиент да покаже [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: stotinka   
Дата:   15-03-17 20:37

Имах случка, където се оказах в ролята на таткото с лъскавото апаратче:
Наемаме скъп клуб (за пръв и последен път) за РД на детето. Нося си апарата, но се оказва, че в цената влизал и фотограф. Екстра, викам си, без това не се натискам особено. Оказва се, че едната кака - аниматорка ще снима, ми хубаво, кво пък, вади обаче стар ДСЛР любителски клас с китак и започва да плющи с вградената светка по децата. Продължавам да си трая и да стискам зъби (та дори аз се бях постарал повече - освен китака (за видеото), си носех и светъл твърдак в джоба). Питам я по едно време кога ще си получа снимките, тя вика - ааа, още довечера ще ги качим във фейса ни и от там ще си ги дръпнете! ... моля (!?), да ми качвате детето в нета без разрешение, ... ми добре де, разрешавате ли (гледа нагло), ми не, не разрешавам, дайте ми ги на флашка, ми нямаме такава практика, тогава си приберете апарата, аз ще си снимам! Извадих си лъскавото апаратче и си снимах детето. Татака.

п.п.
... кой спомена за дъъълги часове постобработка, хе-хе, ташак!



Публикацията е редактирана (15-03-17 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   15-03-17 21:32

Ако снимаш добре... не се налага да те болят очите в постобработка...
Един рожден ден се обработва за час-два... най-много...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   15-03-17 21:33

Освен да се пипне леко експонацията и кадрирането в джипега,никой не се занимава повече реално за онези пари.

А много снимащи и толкова не правят както писаха горе,но си плащаш за тях като за "фотографи".

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   15-03-17 22:08

Пълно е с ментарджии наистина. Фотограф, пък снима аниматора между другото - върви се разправяй. Както казва Уилям Тъкър /О. Хенри/ за един мошеник: - Той даваше нещо за парите на клиента пък било то и болядисан пясък. Никакви китови, никакви светкавици. Днес договарях и озвучаването. Голямо изкушение е да вземеш две китайски колони за 500 лева "от убавите", но Ямаха, Динакорд, Аркам, АКГ, ЛБ и КЕФ са нещо, което грабва драгите зрители и посетители.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   15-03-17 22:30

С светка без светка фотографи ще намериш.Проблем мисля че ще имаш в набирането на добри аниматори.Поне това е моето наблюдение по клубчетата.
Все пак успех в начинанието.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   15-03-17 22:38

мога да помогна с аниматори и то добри....наистина добрия аниматор може така да подреди нещата, че и фотографа да прави забавни и весели снимки... това си е тийм работа

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   15-03-17 22:50

У фейса споделих, че вече не познавам приятел-фотограф, който да не е с фамилия "Photography"...
И вече няма такива без сайтове, на първо място се кипри сватбена и семейна фотография...
И изведнъж се разбира, че на всеки баща му бил с фотолаборатория и му е завещал я Фед, я Зорки, я Зенит... и следват едни лиготии за тъмна стаичка, за новопоявила се любов, за какво ли още не...
Ама те един от друг си преписват от сайтовете... и дорисуват един от друг от арт по арт...

Ама това е сладка професия, няма касови бонове, няма данъци, няма разходи... с домашното фото за екскурзии вадиш париииииииии събота и неделя, защото през седмицата спиш на някое бюро на заплата [smilie7]



Публикацията е редактирана (15-03-17 22:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   15-03-17 23:13

Даа,или са PHOTOGRAFY,или са ART,или са STUDIO...

Някои използват по две от горните думички,че има и с по три даже.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   15-03-17 23:20

Пу, и аз съм имал Арт [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   15-03-17 23:25

Аз пък ...PHOTO в един от никовете си.

Няма къде да избягаме от тез думички...

Закачката е че че напоследък първо се обявяват за еди-кой си ФОТО АРТ СТУДИО и после влизат тук да питат какво е ДСЛР.



Публикацията е редактирана (15-03-17 23:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   15-03-17 23:38

...във фотографията нахалството и контактът с хората е едно от задължителните умения...поне за папараците...Ромео Чолаков започна да снима в парламента със апарат Скина сапунерка и филм Френдшип...след няколко (6-7) години го викаше Гарелов да му снима парти за рожден ден (понеже сме на тема рожден ден)...но Ромео никога не се наду...аз му се подигравах на скината навремето...



Публикацията е редактирана (15-03-17 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: lamerko   
Дата:   16-03-17 00:36

Почти прочетох (признавам, не цялата) темата - общо взето класически сблъсък на двете страни със значителна разлика в разбирането за разумен баланс между цена и качество. Не снимам събития, а и аз не съм много подходящ за детски такива (едър човек съм - трудно бих могъл да гоня хлапетата [smilie18]), но ми се струват малко несериозни някои изказвания, като например цена от 50лв./час за професионален фотограф. На първо място ангажирания фотограф следва да поеме някаква отговорност за събитието. Едни два часа заетост може да станат около 4 часа с подготовка, транспорт и така нататък - нещо, което няма да влезе в ценоразписа. Техниката не е за подценяване - динамична обстановка, по всяка вероятност не много добро осветление, навсякъде шарении, да се чудиш накъде да осветяваш ако въобще можеш... абсурд да вляза на такова място с техника за 500 лева. И накрая досадната обработка на кадрите. Да, знам, че тук има хора, които дори не биха си и помислили за обработка - тряс със светкавицата и директно място кадрите от картата. Пак стигаме до баланса качество/цена - може би в такъв случай Synthy би имал право - който иска снимки, вади телефона и снима...

Няма да засягам печатните медии - те все пак са си презентация на вече един завършен продукт и не виждам причина да се предоставя някакъв фиксиран ценоразпис за всички налични опции, пък клиента да си избира. Но това да се предлага като отделна услуга от фотосесията.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   16-03-17 15:07

Lamerko, ти си таман за случая - хлапетата ще имат респект, заставаш на вратата и няма да ги пускаш. За сблъсък чак не виждам поле, по-скоро въпрос на специализация и организация. Аз посочих параметрите, които се очертаха в хода на темата - около 30 мин. работа /при внасянето на тортата и изпълнения на сцената/; минимална постобработка ако се снима майсторски и с добри обективи. От тази позиция 50 лева при редовен ангажимент мисля, че са приличен хонорар.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   16-03-17 15:16

Родителите няма да искат да те пуснат след 30те минути,всъщност обикновенно оставят децата си да търчат доста повече време понеже са си платили немалка сума.

В малко клубче е по-лесно,въпреки теснотията да обърнеш внимание и на тъжествените мероприятия с тортата,на която беснеещите хлапета не обръщат особено внимание.

В големите парти-клубове по МОЛ-овете е голяма лудница - площта е голяма и има по няколко торти едновременно понякога,често детето е изгубено някъде в лабиринтите от катерушки и не могат да го намерят лесно и аниматорите та има да тича снимащия и да го препъват.

Даже и със само малко пооправяне на джепезите 50лв. са недостатъчни като заплащане.

За само 50лв. няма какво особено да се очаква и като резултат.



За редовен ангажимент с тези от клубовете - измъчена работа да ти се плати реално.

При договорка с родителите е друго но не е редовно.



Публикацията е редактирана (16-03-17 15:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   16-03-17 15:35

Да процесваш кадрите си е кеф... [thankyou]
Тупта-лупта и за половин час си готов със стотина [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   16-03-17 18:49

Ам,за половин,за 15 минути...[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   16-03-17 22:32

camelasign
Дата: 15-03-17 23:38

...във фотографията нахалството и контактът с хората е едно от задължителните умения...поне за папараците...Ромео Чолаков започна да снима в парламента със апарат Скина сапунерка и филм Френдшип...след няколко (6-7) години го викаше Гарелов да му снима парти за рожден ден (понеже сме на тема рожден ден)...но Ромео никога не се наду...аз му се подигравах на скината навремето...


Не го мислете Ромео [smilie5] Той си пуца с 1Dx и е над нещата [smilie5] [smilie5] [smilie5]
Друг е въпросът, че хората го наемат, не защото прави шедьоври, а защото го познават.
Нещо като сватбата на дъщерята на Стоичков - викнал си за сватбата ... спортен фотограф - е няма как да станат романтични снимки като по рекламите във фейсбук.
А ми стана интересно, за снимка 10х15, кои по точно ИСО стойности ви притесняват, че някъде нагоре някой се беше изхвърлил, че 1600-3200 е макса.
Отделно ми стана интересно да видя няколко пиксела от шедьоврите, заснети на детски рожден ден, които се обработват 7 дни по 3-4 часа

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   16-03-17 22:49

Дето вика Методиев - след тая мощна обработка всеки пиксел е шидьовр.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   16-03-17 23:04


Нема да ги видите тия пиксели - вероятно примерът беше илюстративен...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: harvester_vn   
Дата:   17-03-17 14:44

Абе, аз не разбирам, ама що ми се струва, че повечето тук не правите разлика между фотосесия и заснимане на детско парти?
В случая landstar предлага ДЕТСКО ПАРТИ. Това е основният му продукт. Снимките са само една малка част от него и дори не са задължителни, за разлика от тортата например.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   17-03-17 14:46

harvester_vn [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   17-03-17 20:06

Видиш ли възможноста за красива снимка, трябва да я направиш, а не да се подпираш на това, че снимаш еди кво си, са еди кви пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   17-03-17 22:04

подкрепям camelasign
Никога не съм разбирал максимата (изречена от фотографи, на които им е платено) - ами за толкова пари - толкова. С това мислене, оставаш вечно на посредственото ниво (дъно-минус едно) и никаква техника или пресети и екшъни във фотошоп няма да ти помогнат.
Често пъти, при фотосесиите, с колегите сме давали много повече, отколкото клиентите са си платили, просто защото природните условия или локацията са били предпоставка за направата на красиви/уникални кадри.
Но наистина тук говорим за детски рожден ден, при който фотографът, както някой по-горе беше писал, е просто допълнение към пакета с организирането на рождения ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   18-03-17 06:53

"Отделно ми стана интересно да видя няколко пиксела от шедьоврите, заснети на детски рожден ден, които се обработват 7 дни по 3-4 часа"

Какво ти е толкова интересно, бе Мартине? Макар и в повечето случаи да снимам за близки и приятели, аз необработени и неретуширани снимки на хората НЕ давам. Всяка една снимка от събитие, независимо какво е (детски рожден ден, сватба, кръщене, абитуриентски бал и пр.), обработвам индивидуално, като обработката включва:

1) корекция на аберации и сферични изкривявания;
2) кадриране и изправяне;
3) бял баланс;
4) яркост и контраст;
5) настройка на светлите участъци и сенките;
6) настройка на черна и бяла точка;
7) цветокорекции (много често се налагат при снимане в условия на малко и/или смесена светлина, цветни стени и тавани и пр., когато белият баланс не дава задоволителен резултат);
8) основен ретуш;
9) сверяване "софт прууф" с принтерския профил за хартията и мастилата при печат и леки корекции, ако се наложи.

Най-много време и усилия отнема ретушът. Не мога да оставя неретуширано сополче, протекло от носа на детето, размазана по устата торта или пубертетните пъпки по лицето на някоя абитуриентка.

Цялата тази процедура ми отнема средно по около 10 минути на кадър, като понякога само ретушът отнема толкова, дори и повече. Това прави по 6 кадъра на час и средно 24 кадъра за 4 часа. Като го умножиш по 7 дни, ето ти ги 170 кадъра. Печатните обикновено са по-малко. Никога не предоставям повече от 200 обработени и ретуширани цифрови кадъра от общо 500 до 600 заснети по време на събитието.

Що се отнася до "шедьоврите", аз такива не снимам и затова е безпредметно да показвам мои кадри тук. Никого няма да впечатля с тях. Правя репортажни снимки от събития, като се старая да са максимално добре заснети, качествено обработени и отпечатани и по възможност да изглеждат красиво. Тези, които по мое мнение не изглеждат така (затворени очи, разкривени уста или физиономии, грозно хваната поза, липса на емоция, повтарящи се или почти идентични кадри и пр.), заминават директно в коша, дори и някои от тях вече да съм обработил. Много важно за мен също така е, да е отразено цялото събитие - да има снимки на всички участници, както и групови такива, да са заснети всички ключови моменти от събитието и да удовлетворя желанието на участниците за желани от тях снимки. Така снимам повече от 10 години и до този момент никой не е останал недоволен.

Удовлетворих ли интереса ти, Мартине? Ще съм благодарен, ако сега и ти, пък и останалите споделите как вие снимате събития и какво предлагате на клиентите си, когато ви наемат. Нали затова сме тук - да обменяме опит и да се учим един от друг?


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: agop4o   
Дата:   18-03-17 07:35

Добро утро.Извинявам се IDA в крайна сметка колко снимки ориентировъчно предавате на младоженците след обработка от цялата сватба след като изхвърляте в коша според вашите критерии едва ли не повече от половината кадри.Мисля си че освен фотосесията която може на сто процента да контролирате почти всички други сцени са извън вашия контрол и няма как да няма някой в кадъра с присвити очи погледнал на другаде в гръб и т.н..Та като почнете да ги хвърляте в коша какво остава и за колко време ги обработвате и предавате.Просто ми е интересно защото този тип заснемане не е като пейзажна или портретна фотография нали

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: mmjm   
Дата:   18-03-17 10:07

Какво мислиш, че ще ти отговори човек, който се опитва да насажда комплекси за вина на света около него за собствените му несполуки. След като бг-мамите, лъвчета и самураи, роднини и приятели с телефони са толкова голямо зло, ядящо хляба на „големите професионалисти“, как Бони не е умрял от глад още, а напротив има ангажименти година напред въпреки цените на които работи и въпреки останалите щракачи? Не трябва ли да промените нещо в маркетинга си, в подбора на клиенти, в отношението към околните или след като сте гладни да смените професията си, след като вече не сте толкова успешни?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   18-03-17 12:03

Бе няма значка как снимаш, важното е да продаваш [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   18-03-17 12:08

mmjm
Какво пак ние с женами сме ти в устата.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: mmjm   
Дата:   18-03-17 12:32

Всъщност, ако си чел поста ми внимателно, няма да видиш нищо написано срещу теб и женати. Пиша, че работата ви няма как да пречи на работата на човек преценил правилно възможностите си и намерил правилното място за реализация на уменията си.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   18-03-17 12:39

Благодаря и аз така го изтълкувах [smilie3]
Пак ще се повторя...има работа за всички и за 20 лв и за 2000 лв.само да сме живи и здрави и тук в форума да си помагаме...няма кво толкова да делим и да се караме.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   18-03-17 13:36

samurai2:[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   18-03-17 20:44

Баланс му е майката. За мене хубавата снимка става от раз. Всички пост обработки пращат снимката към дорисуване, за което родителите трябва да плащат. Не съм професионалист, но всеки такъв с лекота ще обори ИДА как да не се налагат такива сложни обработки. Особено черната и бялта точка. Все пак въпрос на стил е снимките от подобно събитие дали са репоражни или портретни. Не вярвам някой да има търпение да разгледа 1000 снимки от рожден ден дори на собственото си дете. Затова лично аз ценя по-скоро портрета, да се запомни как е изглеждало детето на тази възраст. Другите деца и мол-ови игрушки в случая са декор без значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   18-03-17 21:17

Няма кой да попречи на един фотограф да си напарфюмира или омаже снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   18-03-17 21:40

Асахи, и на мене ми се чини, че повечето фотографи по събития нарочно не се научават да снимат за да си "оправят" после снимките на компютъра, това им е хоби. Или мазохизъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: fotograf123   
Дата:   18-03-17 22:17

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   19-03-17 11:55

Това с черната и бялата точки на IDA е покъртително...[smilie3]

Който снима често този жанр знае че родителите категорически не приемат снимки без корекция на чената и бяла точки.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   19-03-17 12:11

"Какво мислиш, че ще ти отговори човек, който се опитва да насажда комплекси за вина на света около него за собствените му несполуки."

Да коментираш "собствените несполуки" на човек, който не само не познаваш, но и дори никога в живота си не си го виждал, е признак на ужасяваща липса на елементарно възпитание, да не говорим, че няма нищо общо с темата.

"Извинявам се IDA в крайна сметка колко снимки ориентировъчно предавате на младоженците след обработка от цялата сватба след като изхвърляте в коша според вашите критерии едва ли не повече от половината кадри."

Точно така е. Само за да се разгледат 200 снимки, като се отделят по 5 с. на снимка, са нужни 1000 с., което е около 17 минути. А ако са 2000 снимките? Това са близо 3 часа! Колко са хората в днешни дни, които могат да отделят толкова време за разглеждане на снимки и колко пъти в живота си биха го направили? А колко са онези, които могат да се концентрират върху снимките на монитора за повече от 5 минути? Ето затова, предаването на младоженците на повече от 200 кадъра е абсолютно безсмислено и това е мое твърдо убеждение. Затова съм възприел подхода - малко снимки, но красиви, въздействащи и с безупречно качество, отколкото 10 пъти повече, от които 90% са пълен талаш, дори и технически перфектни.

Неотдавна гледах едно видео в мрежата, в което преуспяващ възрастен американски фотограф каза приблизително следното, цитирам по памет:

"Преди 10 години, когато снимахме на филм, заснемането на една сватба струваше 10'000 $, а младоженците получаваха максимум 10 филма по 24 кадъра. Днес в Щатите има хора, които снимат сватби за по 300 $ и им предават по 2500 снимки. Оставям на вас да прецените, кои младоженци оставаха по-доволни - онези от преди 10 години с архаичните им хартиени сватбени фотоалбуми или днешните, с техните 2500 снимки, качени в мрежата половин час след събитието."

Впрочем, по-горе споменах за "посредствеността във фотографията" ... И тя по хората ходи, особено по снимащите.



Публикацията е редактирана (19-03-17 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   19-03-17 12:13

Мда, връщат ги.

Всъщност ИДА малко е пообъркал терминологията, но ми е ясно какво казва. Разтяга хистограмата за да заеме пълният тонален обхват от черно до бяло. Това вдига контраста и картинката светва. Има смисъл да се прави когато се познава печатната технология, която следва. Само че не винаги в сцената има бяло, даже най-често няма. Но не му се заяждайте. Той поне обработва с някаква мярка.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   19-03-17 13:04

" ... и на мене ми се чини, че повечето фотографи по събития нарочно не се научават да снимат за да си "оправят" после снимките на компютъра, това им е хоби. Или мазохизъм."

Това определено е най-гениалният пост в цялата тема. Поздравления! Лично аз явно съм толкова некадърен и упорит "мазохист", че за 47 години, откакто се занимавам с фотография, така и "нарочно" не се научих да снимам така, че снимките ми да нямат нужда от "оправяне". Направо се чудя, как навремето, като студент в Германия, когато продадох доста цветни диапозитиви, агенциите, които ги купуваха са били толкова задръстени, че не са забелязвали колко некадърно са заснети. Това обаче не ми пречеше, когато си копирах чернобелите снимки, да вадя по 10 и повече копия от един и същ кадър, "оправени" по различен начин, докато получа отпечатък, който да ме удовлетворява. Какво ти хоби, това си беше чист мазохизъм! Само, незнайно защо, по изложбите в повечето случаи ги удобряваха.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   19-03-17 15:38

Това не значи, че не може да се снима добре без да не налага да се обработва и резултата да е много добър [smilie7]

Нали не наричаш конвертирането със стандартни параметри - обработка?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   19-03-17 16:02

"Това не значи, че не може да се снима добре без да не налага да се обработва и резултата да е много добър"

Може, бе Краси, всичко може, ама "козата си сака пръч", ако мога да цитирам култовата реплика на Иванчо от вица. Освен това, не всички могат да бъдат такива гении като теб и да снимат събития при всякакви светлинни условия, в това число и рязко променящи се с "много добър резултат, без да се налага да се обработва", а пък кадрирането и ретуша Господ да ги прави вместо теб.

Иначе, какво разбирам под "обработка" съм го описал по-горе с най-големи подробности.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   19-03-17 16:06

Не съм казвал такива неща за себе си... [smilie7]

Но си мисля, че колкото по добър става един фотограф, толкова по малко обработва...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   19-03-17 17:22

И аз го мисля. Ето - телефонджиите даже не обработват.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   19-03-17 17:50

А ти какво си мислиш, че утре ако обуеш друга гащи, ще станеш по-готин?

Те така е и с фототехниката [smilie5]

Посрещат те с едно голямо УАУ, като видят голямата и скъпа техника... и след това като видят какви ги твориш дори не се сещат за тебе [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   19-03-17 20:46

Забавна тема [smilie18]

IDA,ако снима сватба примерно 150 човека колко снимки предаваш накрая

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: mmjm   
Дата:   19-03-17 22:46

„Начинът на мислене на хора, като Синти и Боби ЛъФчето води до единствения логически възможен резултат - Бг-мамите и татковците се прехласват по мазнИте, които собственоръчно са снимали с мобилните си супер дупер хай-тек телефони, докато професионалните фотографи стоят без работа, опъват уши от глад и се чудят как да си продадат апартаментите“
Тези думи IDA, ако не са опит за насаждане на комплекс за вина, Вие кажете какво са. И отново ще кажа, някой опъва ли уши от глад е добре да помисли какво да промени в продукта който предлага, да намери подходящите хора на които да го предложи, а защо не и за смяна на професията която го храни.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: fotograf123   
Дата:   19-03-17 23:09

Автор: IDA
Дата: 19-03-17 13:04

" ... и на мене ми се чини, че повечето фотографи по събития нарочно не се научават да снимат за да си "оправят" после снимките на компютъра, това им е хоби. Или мазохизъм."

Това определено е най-гениалният пост в цялата тема. Поздравления! Лично аз явно съм толкова некадърен и упорит "мазохист", че за 47 години, откакто се занимавам с фотография, така и "нарочно" не се научих да снимам така, че снимките ми да нямат нужда от "оправяне". Направо се чудя, как навремето, като студент в Германия, когато продадох доста цветни диапозитиви, агенциите, които ги купуваха са били толкова задръстени, че не са забелязвали колко некадърно са заснети. Това обаче не ми пречеше, когато си копирах чернобелите снимки, да вадя по 10 и повече копия от един и същ кадър, "оправени" по различен начин, докато получа отпечатък, който да ме удовлетворява. Какво ти хоби, това си беше чист мазохизъм! Само, незнайно защо, по изложбите в повечето случаи ги удобряваха.
_____________________

За 47 години снимки не бива да се намесваш в темите с тези си снимки в профила си !


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   19-03-17 23:23

ИДА, не се засягай. В твоя подкрепа ти кажа, че по цяла ден се занимавам с хора - от архитекти до майстори на каквото искаш, които правят безброй опити да свършат нещо. Бисерите от тях обаче, които ценя, просто посягат и го правят от раз. Вчера си облякох работните дрехи и слязох на обект заеедно с общи работници да разчистваме помещения. Съкратих времето поне три пъти. Не че са некадърни, просто правят доста излишни ходове и движения. Обикновените хора просто го правят по трудния начин. Пак ще илюстрирам: днес дойде наш съфорумец, щракна за проба едни деца в движение. Две снимки - две попадения за печат, какво да говорим. В заключение - времето за обработка не смятам да го плащам никак. Това, че някой не се е научил за половин век да снима и после да му плащам да си дорисува бозите, сори.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   20-03-17 00:08

"Това, че някой не се е научил за половин век да снима и после да му плащам да си дорисува бозите, сори."

Никой не те кара да плащаш на такива като мен. Освен това аз "бози" не правя и никога не бих снимал за човек, който така определя труда ми. Споделих как правя нещата, именно за да не стават бози. Ако на някого съм бил полезен, добре, ако не, значи само съм си загубил времето да пиша в тази тема.

Лека нощ на всички.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: fotograf123   
Дата:   20-03-17 00:18

Тоест , половин век си снимал за да стигнеш нивото на снимките в профила си:-) какъв живот живееш ...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   20-03-17 11:15

IDA, никой не ти подценява труда. Мисля, че днешната техника дава космически възможности спрямо филма. Като разучавам подробно техниката си и конкретните условия за снимане постигам добри снимки с много по-малко кадри, на които им трябва обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   20-03-17 11:53

Филма си има своя "душа", както винила в аудиото...

Но това е некомерсиална тема... комерса е цифров [smilie7]

Ако по време на снимане си преценил кадровка, светлина, параметри на снимане... то в самият конвертор освен цветна температура, острота, шумоподтискане и някой друг оптичен параметър... друго не виждам какво е нужно да се пипа - в случая с детското празненство.
Обикновенно тези параметри са почти ендакви за цялото снимане, прилагат се на група файлове за 30 секунди...
За десетина минути преглеждаш цялата поредица и правиш необходимите корекции на различните...
После се пуска бач процес и отиваш да пиеш кафе.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   20-03-17 11:54

"Тоест , половин век си снимал за да стигнеш нивото на снимките в профила си:-) какъв живот живееш ... "

Фотограф123,

Поласкан съм от факта, че си разгледал профила ми и коментираш нивото ми. От своя страна, ще ти върна жеста, но за разлика от теб, ще го направя максимално добронамерено. Лицето на момичето от снимката ти в профила, която за съжаление, е единственото доказателство за твоето фотографско ниво във форума, изглежда така, сякаш боксьор го е използвал за боксова круша по време на тренировка. Силно се надявам, че това момиче никога няма да си види снимката, защото ако това се случи, тя така ще се ужаси, че никога повече няма да ти позволи да я снимаш отново. Лично аз бих се срамувал да покажа своя снимка в такъв омазан вид на когото и да било, камо ли да я качвам във форум по фотография. Жалко, защото снимката е интересна с тези отражения от витрината и ако беше леко пипнал лицето и беше мазал по-малко, от това щеше да стане една много красива и въздействаща фотография.

Що се отнася до живота, който живея, той е последното нещо, което би трябвало да те вълнува, но щом питаш, ще ти отговоря. Вярвам, че фотографията е била изобретена преди повече от век и половина, за да носи радост на хората. С това мое твърдо убеждение се опитвам да снимам и аз в днешни дни. Освен това считам, че фотографията е преди всичко любов, а не само техника. Ако един фотограф не изпитва любов към хората, в повечето случаи, снимките, които им прави, са вяли и безлични, дори и да са перфектни от фотографска и техническа гледна точка. Никога не съм считал себе си за особено талантлив фотограф, но когато видя пламъчетата на радост в очите на хората от моя фотография, на която самите те се харесват, когато почувствам, че тя им доставила положителна емоция, накарала ги е да се усмихнат и за миг им е повдигнала настроението и ги е откъснала от сивото ежедневие, когато почувствам признателността им за добре уловения миг, тогава знам, че съм си свършил работата, както трябва. В такъв момент и аз изпитвам миг на щастие, да не говорим за удоволствието от общуването с тях. Ето това е моят живот, драги Фотограф123, или поне онази част от него, която съм посветил на фотографията.

Накрая ще удовлетворя и желанието на онези, които пожелаха да видят снимки в тази тема. Фотографиите, които можете да видите тук:

https://vimeo.com/104432025


не са точно от събитие, но са снимани в условия, които много често се срещат при снимане на събития (малко и смесена светлина, движещи се обекти, рязко изменящи се светлинни условия, невъзможност за ползване на допълнително осветление и пр.).

А това филмче е специално за Ландстар и всички, които като него харесват портретната фотография:

http://dox.bg/files/dw?a=588cf91d75


За да го изгледате, трябва да си го изтеглите от линка и да го стартирате, цъквайки върху файла в Експлорър. Гарантирам, че няма вируси.

И съвсем накрая благодарност за Асахи, който изглежда единствен разбра, за какво говоря и коментира адекватно.

Пожелавам на всички честита астрономическа пролет и лека и усмихната седмица. Бъдете здрави и БЕЗ лоши чувства!

Ваш ИДА.



Публикацията е редактирана (20-03-17 12:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   20-03-17 12:17

Напълно безсмислено е да се гледат възможностите на другите и да се коментират... добър, лош... неговата позиция не става по различна.

Фотографията освен любов, е и комерс, като двете не са еднозначно обратими [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   20-03-17 12:33

Интересно ми е в теми като тази дето винаги се зачеква кой за какви пари работи и подбивал цената та защо тук не се включват хора дето снимат сватби за по 2000лв. примерно?Мога да изброя няколко такива дето са и пълни календарите дори и при такива цени.Та защо те не се оплакват?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   20-03-17 13:39

Не е ли ясно... заети са да харчат тия пари [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: CDman   
Дата:   20-03-17 13:58

защо тук не се включват хора дето снимат сватби за по 2000лв. примерно?

Защото ще им искат снимки. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   20-03-17 14:17

... и ще падне едно плюене [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   20-03-17 14:24

То в тая тема една снимка няма... срамота...

Ето една от мен... без никакви обработки, разбира се... кой да си играе и защо изобщо...

http://www.dropbox.com/s/9ur181ufsethq1r/Anna_135s.JPG?dl=0

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   20-03-17 17:51

ИДА, не ми харесва портретната фотография а пейзажната такава. Повечето портрети, които съм виждал не че са технически лоши, просто матр'яла е калпав. Пак ще припомня "Фотографът" на Чудомир.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   20-03-17 22:48

Защо не си облечеш работните дрешки и не "слезеш" при простосмъртните да си снимаш сам? Хем без пари ще ти излезе, хем няма да ползваш светкавица, хем ще си знаеш как да се бориш със "сложното" осветление, което си построил? [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   20-03-17 22:59

Айде още един недооценен финансово [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: fotograf123   
Дата:   20-03-17 23:15

Автор: IDA
Дата: 20-03-17 11:54

"Тоест , половин век си снимал за да стигнеш нивото на снимките в профила си:-) какъв живот живееш ... "

Фотограф123,

Поласкан съм от факта, че си разгледал профила ми и коментираш нивото ми. От своя страна, ще ти върна жеста, но за разлика от теб, ще го направя максимално добронамерено. Лицето на момичето от снимката ти в профила, която за съжаление, е единственото доказателство за твоето фотографско ниво във форума, изглежда така, сякаш боксьор го е използвал за боксова круша по време на тренировка. Силно се надявам, че това момиче никога няма да си види снимката, защото ако това се случи, тя така ще се ужаси, че никога повече няма да ти позволи да я снимаш отново. Лично аз бих се срамувал да покажа своя снимка в такъв омазан вид на когото и да било, камо ли да я качвам във форум по фотография. Жалко, защото снимката е интересна с тези отражения от витрината и ако беше леко пипнал лицето и беше мазал по-малко, от това щеше да стане една много красива и въздействаща фотография.

Що се отнася до живота, който живея, той е последното нещо, което би трябвало да те вълнува, но щом питаш, ще ти отговоря. Вярвам, че фотографията е била изобретена преди повече от век и половина, за да носи радост на хората. С това мое твърдо убеждение се опитвам да снимам и аз в днешни дни. Освен това считам, че фотографията е преди всичко любов, а не само техника. Ако един фотограф не изпитва любов към хората, в повечето случаи, снимките, които им прави, са вяли и безлични, дори и да са перфектни от фотографска и техническа гледна точка. Никога не съм считал себе си за особено талантлив фотограф, но когато видя пламъчетата на радост в очите на хората от моя фотография, на която самите те се харесват, когато почувствам, че тя им доставила положителна емоция, накарала ги е да се усмихнат и за миг им е повдигнала настроението и ги е откъснала от сивото ежедневие, когато почувствам признателността им за добре уловения миг, тогава знам, че съм си свършил работата, както трябва. В такъв момент и аз изпитвам миг на щастие, да не говорим за удоволствието от общуването с тях. Ето това е моят живот, драги Фотограф123, или поне онази част от него, която съм посветил на фотографията.

Накрая ще удовлетворя и желанието на онези, които пожелаха да видят снимки в тази тема. Фотографиите, които можете да видите тук:

https://vimeo.com/104432025


не са точно от събитие, но са снимани в условия, които много често се срещат при снимане на събития (малко и смесена светлина, движещи се обекти, рязко изменящи се светлинни условия, невъзможност за ползване на допълнително осветление и пр.).

А това филмче е специално за Ландстар и всички, които като него харесват портретната фотография:

http://dox.bg/files/dw?a=588cf91d75


За да го изгледате, трябва да си го изтеглите от линка и да го стартирате, цъквайки върху файла в Експлорър. Гарантирам, че няма вируси.

И съвсем накрая благодарност за Асахи, който изглежда единствен разбра, за какво говоря и коментира адекватно.

Пожелавам на всички честита астрономическа пролет и лека и усмихната седмица. Бъдете здрави и БЕЗ лоши чувства!

Ваш ИДА.



Публикацията е редактирана (20-03-17 12:11)
____________

О , извини ме ! Нямам думи да опиша нелепите ти кадри градени през половин век ... Благодаря за добрите пожелания но те няма да те направят фотограф ! Поздрави !


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: BXMarkov   
Дата:   20-03-17 23:38

fotograf123, IDA и asahi са от най-адекватно изказалите се в темата! Ти от позицията на какъв раздаваш оценки и квалификации? На някои кръгозорът им е очертан с толкова малка окръжност,че прилича на точка и те уверено твърдят, че това била тяхната гледна точка!



Публикацията е редактирана (20-03-17 23:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   21-03-17 11:14

"Нямам думи да опиша нелепите ти кадри градени през половин век ... "

Някои хора явно вече са се превърнали в ГМО и хейтването им е генетически заложено. Поспрете се, бе хора! Не разбрахте ли, че това е форум за фотография и тук пари за хейтване не плащат. Така или иначе, фотография от вас няма да видим, камо ли да чуем нещо смислено от вас. Няма сериозен и уважаващ себе си човек, който да ви ръкопляска за това! Така че само си губите времето, опитвайки се чрез хейтване систематично да тровите атмосферата във форума. Щом толкова искате да се упражнявате в хейтърско красноречие, идете в някой форум за политика. Там хем ще си хейтвате на воля, хем ще ви плащат за това.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   21-03-17 13:02

Смятай какъв хейт би отнесъл Пикасо, ако имаше интернет тогава [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   21-03-17 15:24

До: стрейнджата: Точно така мислех и да постъпя, както предлагаш. Обаче трудно понасям дандании. Вчера се виждах с едни момичета - аниматори. Разправят ми, че съвсем непълнолетни чавета им крещели в лицето като изтерясали. А иначе пак ще си снимам, само че през охранителните камери.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   21-03-17 17:45

Еврика! Скрийншотчета през охранителните камери, хем ще си далече от данданията! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   21-03-17 18:57

Тъй, амчи как! Фотографът на събитието го ползваме само за отвличане на вниманието. Интересните кадри, напр. - кое чааве е свило най-новия айфон на другото, кой татко е щипнал аниматорката - ще са доста по-платени.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   21-03-17 19:59

Не бях влизал няколко дни тука, гледам отдавна сте изтървали коня...
Попрочетох това-онова, което се е изписало и клипчета гледах даже...
IDA да се върна към ретуша (а и към клипчетата, които си споделил). Имам само едно питане - в тях присъства ли ретуш и какъв (и дали евентуално има от този, който е по 5-10 минути на снимка)
Стана ми интересно просто.
Мерси

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   22-03-17 11:01

Присъства, разбира се и е приблизително такъв, какъвто го описах. При всяка снимка е различен, в зависимост от конкретния случай и модел, но общо взето гледам да е минимален, за да не се набива на очи. Средна продължителност от по 5-10 минути на снимка е близко до реалността за такъв ретуш.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   22-03-17 14:41

Ok, мерси за бързия отговор. [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: GenaDP   
Дата:   22-03-17 16:57

Мда... след всички мнения на гурута, разбирачи и велики специалисти човек остава с впечатлението, че това е изключително сложна и отговорна задача, изискваща страхотни знания, умения, и изключитено скъпа техника, а като резултат се очаква да се получат велики шедьоври.

А всъщност иде реч за обикновена халтура като тази . И поне 95% от родителите и гостите очакват именно нещо подобно, и ще са напълно доволни от подобен краен продукт. Останалите 5% да си снимат сами, или да си наемат някой от разбирачите...



Публикацията е редактирана (22-03-17 16:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   22-03-17 18:33

Така е, Гена. Затова оптималния вариант е 5% потрети на чавето-рожденик и 95% кадри за фейса. Търсене и предлагане. Не знам какви реквизити са на мода, навремето са ги снимали с ръчен часовник с възпретнат ръкав.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   22-03-17 22:20

GenaDP:[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   23-03-17 16:44

"А всъщност иде реч за обикновена халтура като тази . И поне 95% от родителите и гостите очакват именно нещо подобно, и ще са напълно доволни от подобен краен продукт."

Добре дошъл и ти в света на посредствената фотографска халтура, Гена. Да ти е честита и на теб и на всички мислещи като теб и да сте живи и здрави да и се радвате дълги години! Защото, докато фотографията, както всички стойностни неща в наши дни, лека полека умира, посредствеността и халтурата са вечни ...


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   23-03-17 16:51

Снимането на детски рожден ден е от жанра репортаж. Не очаквайте музата да ви проговори.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   23-03-17 16:54

На някои такива събития се получават много интересни кадри...на други - не. Зависи от много фактори. Винаги ме е яд когато се падне някое дете - дебилче с още по-дебилни и тъпи родители. Които хем ти плащат да ги снимаш, хем не искат да застанат пред камерата и бягат съзнателно от кадър...



Публикацията е редактирана (23-03-17 16:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   23-03-17 18:32

Точно така е, камела. И накрая като се видят какви крокодили са те и чаветата им на снимките - обвиняват фотографа ...
ИДА, ние тука те разбираме, но знаеш, че продукта става стока когато се продаде на пазара. За Ганьо липсата на вкус и възпитание са генетични черти и това е положението. Сам сметни съотношението у нас на опери и театри към чалга-клубове. Не ни е в природата да ценим качеството. Обаче ти наистина даваш идея! Показваме на родители предварително да речем 2 албума - чалга и арт заснемане, ще замажем лицата, разбира се. По избора на албум ще изберем и фотографа! Нещо като габровския художник с отвързания и завързания лъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-03-17 20:41

GenaDP
докато на клиентите им се показват подобни кадри, като тези, които си споделил за примерни, ще очакват такъв резултат и същевременно ще си плащат по 15-20лв на час.
АБСОЛЮТНО СЪЩОТО като със сватбените снимки преди 13-15 години. Директната светкавица, блендата 5.6 - 7.1, скоростта, колкото дойде и пуцай куме на автоматичен режим - важното е тия от пред да се виждат, назад тунела в снимката за никой не е важен.
Но, за щастие на едни и мъка за други, нещата там се промениха. Цените, както и качеството се вдигна, затова и хората вече са склонни да си платят 4 цифрена сума за 10 часа заснемане на сватба и все повече го приемат за нещо нормално.
Същото е и с останалите, не толкова комерсиални разклонения на комерсиалната фотография, в частност заснемането на рожден ден.
Докато масово се предлага пошлост за без пари, ситуацията няма да се промени.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: GenaDP   
Дата:   23-03-17 21:27

Явно при тукашния фото-елит цялата фотография се свежда до сочни бокета и размазани фонове. Ама на повечето люде им е през шмайзера за вашите арт напъни. Като ще ми снимаш на максимално отворена бленда и без светкавица, после ще гледам размазани силуети и ще се подмокрям от кеф? Или ще се любувам на еднотипни портретчета с мазно боке? Е да, ама не... По какво ще разбера след време, че снимката е от N-тия рождения ден на чадото, а не от някой преден или следващ?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-03-17 21:56

Абе, ти тотално не си в час. Очевидно, че ти липсват елементарни технически познания, така че смятам дискусията с теб за приключена. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   24-03-17 09:45

Методиев, все пак хората се женят нормално до 2-3 пъти, а на децата правят поне по 15-20 рождени дни на бройка. Но инак твоите расъждения са възпитателни - семействата като тръгнат да се развеждат, достатъчно е да се сетят каква четирицифрена сума са дали за фотограф и - ресто, ша звиняваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: CDman   
Дата:   24-03-17 09:52

Ако спорът беше в готварски форум между мастър-шефове щеше да звучи горе долу така.

Никакъв вкус нямат тия хора. Вместо да дадат 50 лева за гурме дават по 1.50 за боб.

Така е защото тук шкембеджийници под път и над път, а гурме ресторантите са кът. За това народа няма възпитан вкус към храната.
[smilie5]

И друг път съм го казвал - не обвинавайте клиента. Той винаги е прав. За каквото плати - това ще получи. Ако не е доволен от боба и може да си го позволи тогава отива на гурме.

Наздраве [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: GenaDP   
Дата:   24-03-17 11:05

Ето го поредният новоизлюпен фотограф на детски партита. Видно е колко трябва, за да влезеш в бизнеса... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: lamerko   
Дата:   24-03-17 11:10

Е, стига де. Всеки все някога се е сблъсквал с нови предизвикателства и такива "странни" проблеми могат да дойдат малко стресиращо, ако нямаш предварителната теоритична подготовка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   24-03-17 12:49

Къде ли е днес кашалота ...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »