Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   18-12-16 16:26

Повечето хора обичат да ходят всеки път на различни места, а аз обратното - обичам да ходя по няколко пъти на едни и същи. Сякаш ми стана традиция да повтарям, ама до сега не ми се беше случвало да потретвам :) След доста успешни опити да се се саморазубедя, накрая дойде един неуспешен и си купих билети до северно Чили.

Аз се чувствам в свои води в облачно и мрачно време и затова, както предварително очаквах, Алтиплано се оказа костелив орех за снимане, именно поради безоблачното време (чилийската част се намира във валежната сянка на планината). За 15-те дни, които прекарах в района имаше само 2 с някакви съществени облаци и още 2-3 с по-несъществени, но всичките високи и съвсем различни от типа, който обичам да снимам.

Самият терен също не е лесен от гледна точка на композиция, защото трудно се намират контрастиращи обекти. Затова насочих вниманието си към снимане след залез, когато цветовете, благодарение на голямата надморска височина и липсата на замърсяване и влага във въздуха, стават особено красиви. За съжаление това време е твърде кратко - само двайсетина минути, а най-добрата част от него още по-кратка. И то само вечер. Сутрин ги няма тези приятни цветове.

И като за капак подцених слънцето, решавайки, че широката периферия на шапката ме пази достатъчно и още в края на първата седмица лицето ми изгоря много много сериозно. Комбинация от всичките тия негативни фактори доведе до силно намаляване на стимула за снимане и силно увеличаване на мързела, в резултат на което не отидох на много места и съответно снимките са сравнително малко, и не кой знае колко разнообразни. Ама колкото толкова... :)

В другия пост ще сложа снимките, надявам се да ви харесат :)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   18-12-16 16:27


http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1070019a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1070233a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1070057a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1070257a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1070569a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060974a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060528a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1070181a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060292a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060557a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060327a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060312a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060838a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060857a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060413a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1070766a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1070795a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1070820a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1060363a.jpg




http://itilien.org/wp-content/gallery/altiplano-2016/p1050751a.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: ombre   
Дата:   18-12-16 16:44

Страхотни кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: kefalcho   
Дата:   18-12-16 16:48

Благодаря за снимките[beer]

Чудех се, какво те е накарало да се върнеш за трети път на това място, докато разглеждах снимките[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: slavun   
Дата:   18-12-16 16:50

Много,много хубави кадри.
Поздравления!


Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: golded   
Дата:   18-12-16 16:54

Значии........ и без облаци става!!![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: roburt48   
Дата:   18-12-16 17:25

Поздравления !!

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: steeens   
Дата:   18-12-16 17:37

[smilie24] [beer] [beer] [beer] Браво!

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   18-12-16 17:37

На мен ми хареса само тази:




Публикацията е редактирана (18-12-16 17:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: bg2014   
Дата:   18-12-16 17:51

Яко! Явно не ни показваш всичко ..... но и тези са чудесни. Благодаря!
Красиви са.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: rimohit   
Дата:   18-12-16 20:33

Благодара за страхотните кадри[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: iliyanb   
Дата:   18-12-16 20:35

Чудесни неща, явно е - снимани са с мисъл и внимание!

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: radomarinov   
Дата:   18-12-16 20:48

Emoxide написа:

> На мен ми хареса само тази:
>

На мен пък ми харесват и другите[smitten]


Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Павел_Василев   
Дата:   18-12-16 20:54

Страхотни кадри, благодаря за споделеното :)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Jk.freeman   
Дата:   18-12-16 20:57

Голем си! Според мене, си е задълже да се върнеш там. ;) Good job!!![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: asahi   
Дата:   18-12-16 21:08

Cool [cool]

Що така все в квадрат?

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: didesignbg   
Дата:   18-12-16 21:14

Добра работа. [smilie24]
Като се върнеш втори път на едно и също място е винаги много по-трудно, но виждаш много повече неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   18-12-16 21:35

Благодаря на всички :)

kefalcho - май основната причина за връщането е носталгията. На второ място е желанието да поразровя малко повече, защото усещам, че предните пъти не съм направил най-доброто. Едно, че уменията и вкуса ми еволюират, друго, че като поопознаеш мястото започваш да виждаш повече неща. Дори и да не е абсолютно същото физическо място, то самия район предполага някакъв подход на работа, който е общ. Но и самото Алтиплано е много интересно, защото усещането е доста извънземно, никъде другаде по света няма точно такъв пейзаж.

В интерес на истината от години мислех да се върна там или в Патагония, но все се отказвах, основно заради сравнително високата цена на полетите. Накрая се навих, но пък започнах да се чудя там или в Патагония. В крайна сметка реших, че ако ще ходя пак в Патагония, трябва да е през есента, а и моментното ми настроение беше повече за към Алтиплано.

asahi - в квадрат са, защото ми е най приятно и интуитивно да композирам в квадрат, а и исках всичките кадри да са с един и същ формат.

Нещо май обаче одъртявам и спането на палатка, особено при ниски температури почва да ми тежи. Ама пък явно съм бая адаптивен към надморската височина - след 3 нощи на 2400 директно се качих на 4100 и изкарах 3 нощи без грам главоболие.



Публикацията е редактирана (18-12-16 21:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: kefalcho   
Дата:   18-12-16 22:31

Благодаря за отговора itilien. Доколкото разбирам, изпитал си особено чувство на блаженство предните пъти. Сега почувства ли го пак, докато беше там?[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Twingo   
Дата:   18-12-16 22:32

Страхотни! Защо не направиш една изложба? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   18-12-16 22:42

Абе чак пък чувство на блаженство... всъщност когато съм на дадено място рядко чувствам някакви кой знае какви неща. Е, има някои моменти, които се чувстват особени, но като цяло възприемаш мястото като нещо нормално. Като се добавят и различните несгоди от пребиваването там - като например това, че цял ден няма какво да правиш, а денят е от 6:30 до 19:30, през деня слънцето гори, а през нощта е студено, дори и под нулата над 4000м, има и силен вятър понякога, никъде наоколо няма питейна вода и влачиш бутилирана... въобще некомфортни условия, които не те карат да се чувстваш прекрасно.

Но пък после като се върнеш и се опнеш на топло пред снимките, усещанията се променят и разбираш на какво яко място си бил.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: steliyanstoyanov   
Дата:   18-12-16 22:45

Прекрасни кадри със завладяващо усещане за мястото. Поздравления!

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Argo   
Дата:   18-12-16 22:55

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: hhumpff   
Дата:   18-12-16 23:13

Завидях .... да кажем благородно де.... За екскурзията, за дестинацията, и за снимките..... всичко е много хубаво.
ПП: Въпрос: Безопасно ли е по тези места за чужденец да обикаля дивото и да спи на палатка? И да носи камера?

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Jk.freeman   
Дата:   18-12-16 23:33

И аз щях да питам същото. Ще е интересно да разкажеш нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: kefalcho   
Дата:   19-12-16 00:19

И аз от снимките предположих, че е място, където можеш да останеш сам със себе си [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   19-12-16 00:35

Чили е държава със сравнително висок стандарт - минималната заплата е около 720 лева, а повечето цени са двойни, че и отгоре спрямо българските. Тоест това не е държава от третия свят, съответно не е опасна. Е, има някои изключения - в някои градове на север има престъпност, която е резултат от много високите заплати в минната индустрия и многото имигранти от Перу, Боливия и Колумбия. Случват се често джебчийски кражби по автогарите - отвличат ти вниманието и ти задигат направо цялата раница (малката де). Но специално в Сан Педро де Атакама, където пребивавах може да се каже, че няма престъпност. По високото пък съвсем, там и хора няма :)

Тия няколко места, на които ходих, са доста изолирани - далеч от населени места и се посещават почти само от туристи с наети автомобили или с турове, тъй че след 4 следобед нямаше никой наоколо, чувстваш се напълно сам на майната си :) Аз първо мислех да взема тур до тия места и да остана там, а после да се връщам с друг, но никоя агенция не беше съгласна да ме остави, щото ги беше страх да не се случи нещо и после да има лоши последствия за тях. Все пак изолирано и далечно място, голяма надморска височина, ниски температури през нощта (докъм -4 в тоя сезон), липса на вода. Една единствена агенция се нави да ми организира частен транспорт до едното място, ама искаха 450 лева за двете посоки.

Аз реших да ида до едно село на 3200 за аклиматизация, пък директно стигнах на стоп доста по-далеч, а на другия ден и до мястото, където исках. До третото място ме закара един чилиец, с когото ме запозна виртуално един приятел българин, който беше обикалял из Южна Америка преди година и половина. На всичкото отгоре се оказа, че работи в един радиотелескоп - Atacama Cosmology Telescope, разположен на 5200м, който е проект на Принстънския университет, та успях да му разгледам карантиите :)

Иначе през 2010 съм обикалял доста из Боливийската част на Алтиплано и из Перу, и къде ли не, съм спал и на палатка (май около 160 нощи), и не съм имал никога проблеми. Само една нощ бях случил на един чалнат в Чили, с който стана бая шантав разговор :)

Проблемите обикновено могат да се случат в големите градове, а не на средата на нищото или по селата.



Публикацията е редактирана (19-12-16 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: catandgoddess   
Дата:   19-12-16 00:45

Много хубави работи, itilien. [smilie24]

Тази и последната нощната са ми любими





Публикацията е редактирана (19-12-16 00:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   19-12-16 01:22

Последната нощната е интересно как се получи - ходих да снимам на едно място на около 7-8 км от Сан Педро и се връщах в тъмното по шосето. През това време имаше някакво празненство там и бяха пуснали два огромни прожектора, които осветяваха хълмовете на 2-3км от селото. Затова изглеждат така светли на снимката. Изглеждаше като че си на луната :) Ярката звезда би трябвало да е Венера.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: t.marev   
Дата:   19-12-16 02:44

На мен пък, снимките не ми харесаха....с изключение на една, две. Нека авторът не се обижда, просто такива места не ми допадат. Но пък от друга страна пък ми харесва неговата способност да се грабне до майната си, да преглътне некомфортното битие, да похарчи сериозни пари и т.н.т за да изпълни желанието си.Как всичко изглежда лесно в неговия разказ, сякаш трябва само да станеш и да тръгнеш....Честно казано, винаги съм мислел че подобни хора не съществуват или са голяма рядкост, пък ето сега се оказа, че познавам, макар и задочно един такъв човек. Донякъде му завиждам.

itilien,благодаря ти, че ме върна за малко в ония хубави години, когато всичко беше на една ръка разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   19-12-16 08:35

Харесват ми всички.
Харесват ми самотата, тишината, спокойствието, свободата в тях.

Периодично, с пътешествията на itilien, също "пътешествам".
Благодаря!

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: victory13   
Дата:   19-12-16 08:40

Браво [smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: idivanov   
Дата:   19-12-16 10:38

Чудесни кадри, достойни за NG и изложба...[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: ZED   
Дата:   19-12-16 10:39

Всички, с малки изключения ми харесват /някои много :)/.
Квадратния формат много им отива и в комплект с приятния разказ ми достави голямо удоволствие. Такива случки те карат да искаш да си общуваш с въпросния човек. Много приятно и се върни пак там!
Лек път :)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: crownmaker   
Дата:   19-12-16 10:43

Гледам ги вече не знам за кой ли път..браво и благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   19-12-16 10:53

Аз не съм впечатлен, гледайки тези кадри на фона на други снимки на itilien от други пътешествия. Примерно от Норвегия или зимните от Лофтен. Но всеки има различни творчески периоди. Важното е, че и този път е контактувал със Земята, за разлика повечето от нас. Заредил се е със смирение и хармония. Благородно му завиждам и уважавам упорството и волята му! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: chel   
Дата:   19-12-16 10:53

Страхотни, а и повечето са кадри, които да гледаш дълго! Поздравления и благодаря за споделянето!

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: roburt48   
Дата:   19-12-16 10:59

Колкото до опасността... Май тук в България си е доста по-опасно от доста места по света !! И като за капак - българите извън страната също се представят "достойно" !!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   19-12-16 11:39

Emoxide - мисля, че основната разлика между тези и предишни мои снимки е в самия обект на снимките. Моята сила и това, което харесвам са в ниската облачност, както и в мъгливото време, особено пък ако е сняг. В безоблачно време не се чувствам в свои води. В случая обаче единственото, което можех да направя е да се нагодя спрямо даденостите и да използвам това, което има - хубавите цветове след залез. Както писах в началото, по тия места е доста трудно да намериш контрастни обекти, с които да се създаде тонална композиция, затова наблегнах на цветовете вместо на тоновете. Не всеки харесва такъв подход, то и другите ми снимки не всеки ги харесва, щото като цяло не са в стила, който хората масово харесват, на някой може дори да му се струва, че са прекалено постни и празни. Но такъв е моят вкус - насочил съм се към максимално опростяване на съдържанието, защото според мен колкото е по-просто, толкова по-силно.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: rimohit   
Дата:   19-12-16 11:58

Понеже гледам как някои хора два пъти държат да отбележат колко не са впечатлени (сякаш веднъж не стига да си изложат мнението) аз отново ще напиша , че много се изкефих на снимките [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: kalinari   
Дата:   19-12-16 12:35

Като Ivan_A [smilie24] [smilie24]

Какво избра като техника?
Интересно ми е имаш ли предпочитани фокусни разстояния за пейзаж ? Директно в квадрат ли кадрираш?

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: mitpis   
Дата:   19-12-16 12:59

Освен едно голямо Браво!, друго не можах да измисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   19-12-16 13:31

kalinari - тоя път снимах с Панасоник G7. Обикновено най-често снимам с 9-18, като не съм гледал кои са най-често ползваните фокусни, ама сякаш са между 9 и 12 мм (тоест 18-24 приравнени към 35мм формат). В случая обаче Emoxide ми даде назаем олимпуския 12-40/2.8 като идеята беше уж да снимам нощни снимки, заради по-отворената бленда. Снимах два три кадъра, но не ми харесаха в края на краищата, а оня последния с хълмовете е с 9-18. Обаче понеже 12-40 е по-остър от 9-18, го използвах доста повече, най-често на 12 мм. Освен тези двата имам и олимпуския 40-150, който ползва малко по-малко.

Да, кадрирам директно в квадрат и това е една от причините да ползвам м43 апарат. На няколко пъти съм писал, че възможността да сменяш форматите на кадъра е много по-важна, отколкото дребните разлики в качеството на сензора, защото първото оказва сериозно влияние на възможностите за композиция, а второто се забелязва само в редки случаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: шдфдшд   
Дата:   19-12-16 13:53

..браво!Много съм впечатлен , като повечето писали тук..
..имам два въпроса..
..първо - за розовеещото и синеещото...такива ли са истинските цветове там или са по-обикновени и убити , а в кадрите роля е изиграла специфичната цветна температура на изгревите и залезите ?
..второ - от разказа ти разбрах , че стандартът там, не е като на страна от третия свят и Чили е обект на икономическа имиграция от Перу, Боливия и Колумбия..
..та , как мислиш и как се смята там...дължи ли се стабилността и просперитета на икономиката на Чили на решителните действия на кръволока Пиночет срещу народния президент Алиенде , в началото на седемдесетте на миналия век?..[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: шдфдшд   
Дата:   19-12-16 13:55

..икономиката им около медната руда се въртеше , нали така?..

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: victory13   
Дата:   19-12-16 14:18

Икономиката сама по себе си не се "върти" около нищо. Но са най-богатата на богати медни находища страна, това е вярно. Имай в предвид обаче, че Венецуела е най-богатата на нефт страна в региона... [smilie5]

ПП: това е друг разговор от настяощия обаче [shtrak]



Публикацията е редактирана (19-12-16 14:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   19-12-16 14:21

Розовеещото и синеещото като цяло са малко по-убити, творческото ми виждане ги е подсилило леко :) То е трудно да сравняваш наситеност на цветовете на снимка, с на живо, ама поне по усет ми се струва, че живите цветове са леко по-убити, поне на повечето кадри.

Самото розовеене до голяма степен се дължи на самия цвят на почвата, ако това изобщо може да се нарече почва, защото е изцяло от вулканичен произход. Самите вулкани също имат този червеникав цвят. И когато този цвят се съчетае със светлината след залеза, се получава това розовеене. Няколко от снимките, примерно тая с жълтото храстче в пясъка (май втората в поредицата) пък бяха при изключително цветен залез - облаците станаха много червено-виолетови, което допълнително засили цветовете, затова изглеждат толкова наситени. Дори на вградените жпези, на които контраста и сатурацията са намалени доста, пак изглеждат много цветени.

Дълбокия син цвят в небето близо до хоризонта, се дължи на сянката на земята. И по нашите ширини се наблюдава това, но най-забележимо е през зимата. Предполалгам, че това се дължи на по-сухия въздух. Същото смятам и за там - по-ниска влажност и чист въздух.

Относно Пиночет и Алиенде - нямам представа. През 2010 срещнах хора, второ поколение имигранти от Армения, които бяха поддръжници на Пиночет. Но не съм запознат достатъчно с историята, за да кажа какво влияние има той. Знам само, че голяма част от икономиката се базира на минната индустрия, доколкото знам Чили е износител N1 в света на мед. А в Салар де Атакама се добива литий. Знам също, че цяло северно Чили, където са голяма част от мините, е било част от Боливия И Перу преди Втората Тихоокеанска война.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   19-12-16 14:31

rimohit [smilie24] [smilie24] [beer]

Може би аз нещо съм се чалнал, но именно цветовете ми изглеждат доста "сухи".
Добре, че не съм аз авторът на снимките, щото сега щеше да гледате една цветна цапаница с доста подсилен контраст и дълбоки сенки, все едно снимано с FUJI-X (явно все още съм си фен на фуджи-цветове, но хейтър по отношение фуджи-тела)

--------------

Чисто композиционно и като баланс снимките ми харесват до една [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   19-12-16 14:35

О, аз умишлено се въздържах от силния контраст и дълбоките сенки. Едно, че светлината след залез не е контрастна и другото, че в самите сцени няма много тъмни тонове, заради като цяло светлите собствени тонове на обектите. Макар и да харесвам високия контраст и ниския ключ, в случая той не е подходящ за тези места.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   19-12-16 14:46

[smilie24] Самодисциплината ти е достойна за уважение! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   19-12-16 16:31

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: SoftImage   
Дата:   19-12-16 18:16

itilien [smilie24] [smilie24] [smilie24]
Чудесни снимки!

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: SLR   
Дата:   19-12-16 23:59

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: colorphoto   
Дата:   20-12-16 03:57

Браво Иване!
Поредната ти серия красиви пейзажи от далечни места!



Публикацията е редактирана (20-12-16 03:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: SLX   
Дата:   20-12-16 14:32

Отлична фотография, браво Иване.
Иска ми се да разкажеш още за отношението ти към мястото, за чувствата в палатката и зад визьора. За мотивацията за ставане преди изгрев. Още ми се ще да видя индиански личица и стрийт, няма ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   20-12-16 16:13

Благодаря пак на всички :)

SLX - Стрийтът и портретите не са ми особено интересни и изобщо не се опитвам да снимам хора, не се чувствам удобно и затова не ми е приятно да го правя.

А първите въпроси са сложни :) Чувствата в палатката никога не са ми били особено приятни, никога не съм харесвал спането на палатка, особено при ниски температури или лошо време. Приемам го като необходима жертва в името на снимките. Ранното ставане също не ми е присъщо - затова тук в БГ никога не снимам сутрин. Дори в работни дни ставам след 9, да не говорим в почивни, тогава спя до обяд. Когато съм отишъл обаче някъде да снимам, тогава приемам, че се налага да ставам рано, за да използвам по-пълно времето си на мястото. Когато съм в палатката и е студено, ранното ставане е дори по-лесно, защото не трябва да излизаш от топло и удобно легло [smilie18]. В случая обаче от ранното ставане нямаше полза, защото сутрин цветовете не ми харесваха. Ставах, снимах, ама тц... не беше като вечерта. От показаните снимки няма нито една сутрешна, всичките са вечерни. Освен това не е лошо да се отбележи, че тоя път съм прекарал само 4 дни на палатка, останалото време бях в градчето и снимах в района му. Мислех да ходя до повече странични места, но така се стекоха обстоятелствата, че не отидох.

Като цяло духът ми не беше особено висок, до голяма степен заради постоянно слънчевото време. Може би за в бъдеще ще се придържам към места с облачно време :)

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: raffito   
Дата:   20-12-16 16:25

""Като цяло духът ми не беше особено висок, до голяма степен заради постоянно слънчевото време.""

A носеше ли с теб CPL или ND филтър,за да нормализираш обстановката???


Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   20-12-16 16:37

Какво има да и се нормализира на обстановката? Никакви филтри не могат да компенсират липсата на интересна светлина. НД филтър, ако имаш предвид градиентен вече не ползвам - когато има нужда правя бракетинг - имам по-добър контрол отколкото дава градиентния филтър, особено когато няма подвижни неща в кадъра. А и градиентния филтър при наличие на вятър е противопоказен. След залез, особено ако кадърът не е срещу залеза динамичния обхват на сцената се събира спокойно в обхвата на сензора, че даже и има излишък. Поляризиращ филтър при 24 мм и надолу също не ползвам, особено пък при голо небе, заради нежелания градиент, който се получава. Да не говорим, че когато слънцето ти е в гръб няма полза от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: BXMarkov   
Дата:   22-12-16 17:02

Искрени поздравления за снимките, с умерената обработка си показал майсторски, естествената красота на местата. Композиците също са впечатляващи. Трудно е да се покаже истинската хубост на Алтиплано, но ти си успял, иначе напудрени и сатурирани кадри в нета колкото искаш, а в действителност нещата са много семпли и притежават необясним, магически чар! Току що се връщам от Патагония, ако събера смелост ще покажа нещо, но преобладаващо времето беше силно облачно/мрачно и голямата част от кадрите стоят плоско.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   22-12-16 17:22

Благодаря много :) Завиждам за Патагония, там ми е останала част от сърцето :) Патагония има голям потенциал в облачно време, но трябва да има водни площи и да се случват пробиви в облачността. А още по-добре е през есента, когато има и разнообразие в цветовете.

Минава ли през Сантяго? Там ми удариха доста сериозен обиск на целия багаж.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: BXMarkov   
Дата:   22-12-16 17:30

Не, бях изцяло в Аржентинската част, от Ушуая и нагоре до Ел Калафате. Чудесно беше,че нямаше вятър и можеше спокойно да се ходи.

Отговори на това съобщение
 Re: Алтиплано - снимки
Автор: itilien   
Дата:   22-12-16 17:39

Ходи ли край Фицрой? По мое мнение Торес дел Пайне е по-разнообразно и красиво, отколкото района на Фицрой, но и там е яко.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »