Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: chukov   
Дата:   23-11-16 18:41

Здравейте приятели,

С любезното съдействие на П. Чуков, отварям тази тема по повод на честите запитвания от хора от региона на София и околностите, които желаят да снимат есенни пейзажи. За целта не е нужно да се ходи твърде далеч. Витоша е пред вратата, а през есента, (периода 20. 10. до 10. 11.), тя е прекрасна. Съдейки по сравнително малкия брой туристи, които виждам в планината през почивните дни, (главно възрастни бабички и дядовци и тук таме някоя групичка пияни тийнейджъри), имам чувството, че все по-малко столичани осъзнават, какво невероятно национално богатство е парк Витоша, а още по-малко умеят да го ценят и да му се наслаждават.

За да не съм голословен, пък и тук все пак е форум за фотография, предлагам на вашето внимание едно кратко филмче с пейзажни timelapse поредици, които заснех през този и края на миналия месец в ниските части на планината. А тя наистина очарова с невероятните си цветни есенни пейзажи. Ето, вижте сами:

https://vimeo.com/192782476


Ето и някои технически подробности относно заснемането и обработката:

Фототехника:
-------------
EOS 5DMkIII, EF 17-40/F4 L USM; EF 70-300/F4-5,6 IS USM, статив и филтри неутрална плътност;

Заснемане:
----------
Magic Lantern, 14-bit RAW в пълната резолюция на сензора, без използване на механичния затвор. Функции: AETTR, зебри, focus peaking, RAW-хистограма, full-resolution silent pictures, интервалометър.

Конвертиране на изходния материал, (около 120 GB MLV-файлове), в cDNG-формат: MLVFS
-------------------------------------------------------------------

Монтаж, редактиране, цветокорекции, озвучаване и запис в H.264:
---------------------------------------------------------------
DaVinci Resolve Lite 12.5

И понеже тук непрекъснато се водят дискусии за качеството на видеото, а за съжаление, квотата ми във Vimeo не ми позволява да ви покажа филмчето в пълната му резолюция и качество, ако някой от вас има висококачествен телевизор или монитор, на който да го погледне, нека ми пише на лични. Ще му дам линк, да си изтегли оригинала в пълната му резолюция (2560х1600, тази на моя монитор), за да се увери сам, за какво видео качество става въпрос.

Няма да хваля Magic Lantern (ML), тъй като яростните противници на програмата във форума тутакси ще ме изядат с парцалите. Само ще споделя, че при мен тя работи изключително стабилно. През цялото заснемане, нито веднъж не даде грешка или зависване. А с новите инструменти за безкомпресионно конвертиране в cDNG (MLVFS, MLV Producer и др.), в съчетание с безплатната DaVinci Resolve Lite, видео обработките стават за броени минути и са истинско удоволствие. С нетърпение очаквам, момчетата от екипа на ML да завършат и най-новата си разработка - 10/12-битово RAW видео. С нея ще може да се снима видео в RAW формат с качество много близко до това на горното филмче, но вече със скорост от 24 к./с. и повече, на резолюция до 3584х1320. Вече направих първите тестове с тази технология и мога да кажа, че на любимата ми резолюция 2560х1320, качеството е фантастично!

Ами това е от мен по темата. За съжаление, няма как да пиша повече в нея, тъй като от две години съм блокиран по политически причини и то от хора, които се изявяват като демократи и ревностни защитници на европейските ценности. Много бих се радвал обаче, ако други, по-знаещи и можещи пейзажни фотографи от мен, споделят своя опит и покажат свои работи по въпроса за timelapse фотографията. При това бурно развитие на безогледалните технологии, а и на ML, която превръща почти всеки DSLR на Canon във висококачествена безогледалка, съм сигурен, че има какво ново да се види и научи за този изключително красив фотографски жанр.

С приятелски поздрав,
Ваш IDA.

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: Krassy   
Дата:   23-11-16 19:10

Супер филмче [beer]

Само че поточетата биха ми допаднали на slow motion, не на timelapse [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: catandgoddess   
Дата:   23-11-16 20:06

Хубаво и добри кадри[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   23-11-16 20:20

[smilie24] браво!

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: colorphoto   
Дата:   24-11-16 00:19

Харесвам![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   24-11-16 00:20

Браво!
Ейй тоз човек (IDA) вярно не съм го меркал тук от много време. Домъчня ми за него [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: chukov   
Дата:   24-11-16 08:45

Ами лошо са го блокирали Иван от форума и то по забележете "политически" причини

Липсват хора като него тук

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: stotinka   
Дата:   24-11-16 10:03

Яко!
Случайно забеляза ли колко хилядарки е чукнал затвора?

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: stotinka   
Дата:   24-11-16 10:08

... "без използване на механичния затвор" ...
Сори, не го видях.

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: luboar   
Дата:   24-11-16 10:13

Хубаво.
Според мен, Пинк Флойд не пасва много добре на визията.
Като че ли, нещо българско ще е по-добре, Теодоси Спасов, Валя Балканска...

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: Nimi   
Дата:   24-11-16 11:40

Хубаво филмче!

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: e-mil   
Дата:   24-11-16 12:22

Автор: stotinka
Дата: 24-11-16 10:03
"Случайно забеляза ли колко хилядарки е чукнал затвора?"
------
Автор: stotinka
Дата: 24-11-16 10:08
... "без използване на механичния затвор" ... Сори, не го видях."


Дори да бяха с механичния затвор пак не са много. Видеото е 4,20 мин, значи около 6500 кадъра. Като сложим проби, грешки, подбор на най-добрите и рязане при монтажа, да кажем, че тази есен е изснимал за таймлапси най-много 9-10 хиляди кадъра. Което за механичния затвор на 5DMkIII изобщо нямаше да е много.

За сравнение - аз на работа снимам къси таймлапси със служебен D5200. От миналото лято досега съм снимал някъде над 150 със средна продължителност между 220 и 250 кадъра. Което прави около 35 000 кадъра. Заедно с другите задачи съм изхарчил около 70 000 кадъра общо, откакто е купен. Животът на затвора очаквам да свърши някъде след снимането на 100 000 кадъра. При късмет - след 150 000.
Тоест дори за евтин ДСЛР като D5200 натоварването за такъв срок не е голямо, имайки предвид, че го ползвам повече от 3 години и вече е 3 модела назад в неговия клас.

Освен това снимането на добри таймлапси е бавно. Иска търсене на хубави локации, обикаляне между тях, изчакване на подходящото време, на подходящия час... Не се снима всеки ден, дори не всяка седмица и не харчи толкова много кадри, колкото примерно редовното снимане на събития.

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-16 12:32

На таймлапсите не им харесвам близките планове, които от движението на вятъра вкарват една "нервност" във видеото, което контрастира с плавното и грациозно движение на облаци и светлини...
Трябва много внимателно да се избират предните планове, както и "хаотичното" движение на обекти в близката далечина... хе, как прозвуча само.

Също е интересно да не научи от таймлапсаджиите /и това прозвуча яко/ какви времеви периоди използват... защото едни 15-30 минути са ефектни само ако има облаци /например/... за градска среда не ми се мисли... Винаги съм си представял таймлапсите с използвани звезди, изгреви и залези [smilie8]

Ама какво разбирам аз де, темата е хубава за обсъждане, ако не пречи това на някой де... защото след като всички си кажем по едно браво и .. после [smilie8] ?

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: zbonev   
Дата:   24-11-16 12:45

Браво на IDA - с удоволствие го изгледах [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-16 13:48

Пожелавам на феновете на таймлапса да се сдобият с едно много ценно приспособление/джаджа, с което заснетият материал става много по въздействащ....
По време на самото снимане ДСЛР-а се движи и върти по дададена траектория...
Това представлява едни въжета, които се опъват между 2 дървета например... на 20-30 метра... и по тях нещо като паяк се кикерчи, на батерийки е... и държи ДСЛР-а... на определено време се премества, завърта, абе голяма шукария е [smilie5]
Ама забравих как се казваше, сега ще потърся рекламното клипче... но се е утрепало за таймлапсове просто [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-16 14:01

Аааа... намерих го!

slingshot

гледайте как тази "джаджа" тотално преобразява таймлапса и го прави в пъти по впечатляващ!
Много ме кефи...

та пожелавам да се снабдите с по едно таквози [smilie5]

https://www.youtube.com/watch?v=szFnHgh2k6s

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: raffito   
Дата:   24-11-16 14:55

SteliyanStoyanov написа:

"-Ейй тоз човек (IDA) вярно не съм го меркал тук от много време. Домъчня ми за него"

Ами как да си го виждал като последния път като пусна едно филмче за морето...вие му намерихте 1000 кусура....[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-16 15:05

А това не е ли хубаво? Имам предвид това с кусурите...

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: chukov   
Дата:   24-11-16 15:13

Не е заради това
Иван никога не е бил сръдлив

Баннаха го заради "политическите му възгледи"
Много нелепа причина.

Иван е зрял и разумен мъж с достойно поведение

Жалко, че се позагубиха хората като него тук във форума

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   24-11-16 15:48

Странно, не съм търсил косури никога на никого тук, камо ли на него [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-16 16:01

Кусури на хора не обичам да търся...
Но на техните произвидения... да [smilie7]
Другото е много... не точно гейско, ама... то хубавото си е хубаво и без да е нужно да успотребяваш добре построени клишета.

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-11-16 16:53

Krassy това с тая джиджавка наистина е много шукаритетно. Не бях виждал таймлапсове по тоя начин. По-готина става визията, поне за мене де...благодаря за споделянето! Най-вероятно още много време нямаше да видя по този начин направени.[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: e-mil   
Дата:   24-11-16 17:13

Автор: Krassy
Дата: 24-11-16 12:32
"Също е интересно да не научи от таймлапсаджиите /и това прозвуча яко/ какви времеви периоди използват... защото едни 15-30 минути са ефектни само ако има облаци /например/... за градска среда не ми се мисли..."


И три минути с интервал през 1 секунда може да са ефектни. Формула няма. Зависи от скоростта на обектите в кадъра. Включително облаците - понякога са бавни, друг път виждаш движението им дори без таймлапс.
Колкото и да е странно долната граница на облаците често може да стигне 40-50 метра над земята. Тоест, по-ниско от покрива на един 15 етажен блок. Тя отдолу почти не се вижда, понеже нагоре е светло и се разсейва от приземните течения (летците я виждат по-добре при кацане). Но при снимане на дълги интервали се забелязва и може да развали с потрепване хубавата гледка, която ни изглежда уж чиста.

Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: kjey   
Дата:   24-11-16 19:05

Бравос![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Есенен поздрав от IDA - тема за timelapse
Автор: IDA   
Дата:   01-12-16 15:31

Здравейте отново,

Първо, да благодаря на новите админи, че ме отблокираха и отново мога да пиша във форума.

Благодаря и на всички, които проявиха интерес и коментираха филмчето ми в тази тема:

@Luboar
-------

Причината да избера музиката на Pink Floyd е съдържанието и заглавието на тяхната песен "Comfortably numb". Превежда се като "удобно безчувствени". Просто исках да покажа колко удобно безчувствени сме станали към природата. Вместо да общуваме с нея поне през почивните дни, седим пред телевизора или комютъра, чешем клавиатурите, общувайки един с друг виртуално и дишаме мръсния градски въздух.

@E-mil
------

Напълно сте прав. Най-тънкият момент при timelaps-а е заснемането на сцени с бързо и бавно движещи се обекти, например вода и облаци. Ако се подбере скорост (интервал между кадрите) така, че облаците да се движат плавно и приятно, движението на водата става много забързано и хаотично. Ако се направи обратното - подбере се такава скорост, че водата да изглежда добре, тогава пък облаците почти не се движат. Компромисът е някъде по средата и винаги го преценявам в зависимост от конкретната сцена. При дневно снимане, скорост от 0,5 до 2 с. дава приемлив резултат при такива сцени. Също така, времето на експонация на всеки кадър е добре да е приблизително равно на скростта на заснемане. Примерно, ако скоростта на заснемане е 1 к./с., то и експонацията на кадъра трябва да е около секунда. Иначе се получава неестествено накъсване на движението на бързо движещите се обекти, (напр. колите в първия и последния кадър, снимани на 1/20 с.). Затова, използването на филтри неутрална плътност при такива снимки е задължително.



Публикацията е редактирана (01-12-16 15:53)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »