Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 14:11

Снимам основно в RAW. Но взе да ми писва...
[shtrak]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   16-09-16 14:13

[smilie10] [smilie8]
Добре [beer]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Nikolas666   
Дата:   16-09-16 14:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 14:17

Писва ми заради големите файлове и "много важните" обработки.
Не печатам повече от A4 и я подкарах през просото.

Ето една картинка, снимана в M2 JPG с лека обработкаа на контраста и нищо друго:


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1472339209_IMG_8563bns.JPG



Ще се радвам и други да споделят своя опит на снимане в JPG.

[shtrak]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: nyamago   
Дата:   16-09-16 14:22

Има такова дълбоко вкоренено вярване, че мазохизмът с нарочен избор на по-трудното и по-лошото някак си помага на самообразованието (а някои твърдят - и на творческото вдъхновение). Може да е вярно - не съм пробвал, мазохизмът по рождение не ми е по вкуса. (Може би затова не съм особено добър нито технически, нито изобщо креативен)...

Правят го не само във фотографията: музикални 'педагози' учат децата с китари-цепеници, които разкървяват пръстите; синът ми се набира на лоста с вързани щанги за колана... Даже, казват, Суворов бил казал "Повече кръв в учението - по-малко пот в боя."

За такава употреба на JPEG ли иде реч? [smilie11]

Честит Петък!
[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (16-09-16 14:23)
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: dekov   
Дата:   16-09-16 14:39

Правилно заснетия JPG може да се позва с никаква или нищожна намеса, мазохизъм е снимането без акъл, но в RAW после бачкане в шопа да се понатаманят нещата.

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Nikolas666   
Дата:   16-09-16 14:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Marten   
Дата:   16-09-16 14:44

Наскоро разпродадох DSLR-ските неща и минах на Fujifilm X-T10 + Fujinon XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS. Направих няколко снимки на RAW + JPEG, както бях свиканал на Nikon-а.. Опитах да докарам RAW-а да изглежда поне толкова добре колкото JPEG-а. Не успях. Вече снимам само JPEG.

Може би не мога да обработвам. Като се науча - тогава ще снимам пак в RAW. :)
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: surr3a1   
Дата:   16-09-16 14:51

Аз си мислех, че RAW се използва, за да докараме нещо, което няма нищо общо с JPEG-a...

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: caspin   
Дата:   16-09-16 14:53

Така като гледам някои хора ще се научат да снимат и без фототехника[smilie18]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: BXMarkov   
Дата:   16-09-16 14:53

Автор: aldygreen
"Писва ми заради големите файлове и "много важните" обработки.
Не печатам повече от A4 и я подкарах през просото."


Прав си за себе си, но аз предпочитам във всички случаи да снимам в роу, да си обработя, пък после да изтрия роу файловете ако не е нещо важно или отговорно и да си имам перфектен ДЖПГ. За мен да се пазят всички роу файлове е нецелесъобразно, за любителски цели говоря.

В началото на дигиталната ера, често снимах в джпг само, мислейки че ДСЛР е всемогъща, революционна техника, хубавото е че бързо разбрах колко е безсмислено[smilie5]

Макар,че имам нелоши попадения в ДЖПГ:

http://defocused.info/images/20080521095908_imgp8669-1.jpg




http://defocused.info/images/20080521095951_imgp8648-1.jpg



Деков [smilie24]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: gbrain   
Дата:   16-09-16 14:56

Е това е несериозно да снимаш в jpg [smilie8]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: georgioiv   
Дата:   16-09-16 14:58

всичко може... но ако снимаш за клиент, за пари и нещо си замотал с експонацията, а си снимал само в джипег е неприятно..
За кеф - спокойно може в джипег, телефоните го доказват.. [smile]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Frenchev   
Дата:   16-09-16 14:59

Може всички да ми се изсмеят, но много отдавна не снимам в RAW и то при положение, че снимам професионално.

Просто в архитектурата и интериора имам предостатъчно време да си наглася всичко. Дори автоматичен фокус не ползвам. Но все пак правя клин от 5 кадъра.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Kalimas   
Дата:   16-09-16 15:33

Има една опция - RAW + JPG и си решавате проблемите [smilie5]
После, като са налични и двете правиш каквото си искаш.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: lamerko   
Дата:   16-09-16 15:36

То малко "ще си взема техника за 5 бона", но ще снимаш с фючърите за 200 кинта :)

Не разбирам каква драма да се снима в RAW+JPEG, ако не се ползва картечницата. 32ГБ карта е 20 лева...
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: kvakioh   
Дата:   16-09-16 15:38

СнимаЙЙЙ на лента, среден формат 6х7, отбележи го на хартия с маски, ако има грешки, след това с ултрадобър скенер направи дигиталното копие...
Само с Fuji снимам понякога jpeg...
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: quazimodo   
Дата:   16-09-16 15:38

Аз, че съм тъп си е вЕрно, но имам един фотоапарат - Олимпус Е-1, който както повечето знаят е с матрица ЦЦД от ерата на Кодак[smile]. Та, файловете на този апарат в РОУ са почти 3 пъти по-големи от файловете му в джепег с най-високо качество. Обаче, колкото пъти съм опитвал да изкарам нещо от РОУ, толкова пъти съм изтеглял късата клечка. В повечето случаи, получения джепег е даже по-малък от вътрекамернияhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/original/smiley_140319.gif
. При това положение в какъв формат да снимам[smilie18]?



Публикацията е редактирана (16-09-16 15:41)
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: rimohit   
Дата:   16-09-16 15:40

голям
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: gbrain   
Дата:   16-09-16 15:42

Често повечето снимки не заслужават прецизна обработка, но ако си хванал нещо готино 1 път на 100на твои снимки в джейп си е прецаквация.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: CDman   
Дата:   16-09-16 16:00

А бе к'ъф JPEG ? [smilie11]

Снимайте в TIFF или BMP.[smilie5]


Утре пак е петък. [beer]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: chepkata   
Дата:   16-09-16 16:00

В джейпег можеш да снимаш само, ако снимките са за личния албум И (не или) не те е еня, дали има достатъчно разработки в светлите и тъмни зони. За грешни настройки да не говорим! Но всеки сам знае за какво и как снима. Може пък да има и безгрешни[smilie11]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: nyamago   
Дата:   16-09-16 16:05

dekov написа:

> Правилно заснетия JPG може да се ползва с никаква или нищожна намеса...

А също толкова правилно (!) заснетият RAW кадър не може ли да се ползва? [smilie11]

А на заснетия 'без акъл' JPEG какви предимства могат да се изтъкнат?..
[beer]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: lamerko   
Дата:   16-09-16 16:07

По-бързо ще оттече в канала :)
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: uri64   
Дата:   16-09-16 16:24

Nikolas666 написа:

> А, какво да кажем, снимащите на
> филм ? [smilie18]


Ми и в този случай няма проблем да се жули в роу - при сканиране се задава изходния файл да е неф (при никонски скенери с никонски сканиращ софт) или днг (при останалите скенери и софт от сорта наВюскан) и БьорнСилнатаръка ти е чичо [smilie5]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Nikolas666   
Дата:   16-09-16 16:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: kvakioh   
Дата:   16-09-16 16:31

Искам, мечтая за курсове, дори и целогодишно да са не за фотография, а за режисьор на фотография. Няколко десетки кадъра на година, всеки изпипан, без голяма нужда от постобработка, всичко измислено предварително, нагласено и т.н....Но не става. Затова, в jpeg, RAW И др, софтуерът е определящ. Повръща се от plug-ins и наготово лелички да изщракат 4000 кадъра за една почивка от 6 дни и после да пъшкат, че трудно се обработва. aldygreen не е такъв, хвала.
TIFF се снима винаги с микроскопска техника за 100-200-300-500 хиляди пари...Това е и вид дигитален отпечатък и доказателство за автентичност и за времето на заснемане като дата, час и настройки...
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: tziko   
Дата:   16-09-16 16:55

Аз си щракам в JPG, само ако е нещо специално обръщам на NEF. Някой горе писа за сенки, ами няма проблеми да ги бутнеш малко в JPG-a, вече ако е много окъкана снимката не става. Утре ще снимам една сватба(като гост, не като платен фотограф) и ще снимам в RAW, за всеки случай, без това ще ги пипвам снимките после. Но за друго, настроил съм си чудесен JPG да излиза от апарата, само с баланса на бялото трябва да се внимава, че трудно се оправя от JPG-a, но в краен случай може да се обърне на Ч/Б.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Батко   
Дата:   16-09-16 17:38

Вие ме ентусиазирахте да напиша в конзолата на уиндоуса:
> del *.cr2 /s
> del *.arw /s
И ще си имам едни 1.5 - 2 TB свободни!
А в апарата ще оставя да снима само JPG и както е казал aldygreen нито печатам на повече от A4 ( 3mp ), нито имам монитор по-голям от 2mp, така че всичко слагам на low и small.
[beer]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 18:11

За да снимаш в JPG с минимален брак, без да разчиташ много-много на "шопене", трябва добро изясняване на доста основни понятия във фотографията. Второто нещо е доброто познаване на наличната техника - камера и обектив. Почти всеки обектив, стига да не е с голяма хроматична аберация или неизправен, при добро фокусиране ще даде и рядзка картинка. Налага се да се прочете внимателно Ръководството на апарата, щото само на природна интелигентност нещата не стават.
Формат А4 при 300dpi прави точно 8Mpx, 3456 x 2304px, при което картинката е перфектна. И 99.99% от случаите няма как да се познае, че е снимана на M2.

А ето картинка от RAW на същото място малко по-късно

https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1474047310_IMG_8570mms.JPG



Някаква съществена разлика, особено по детайл и цвят на крепосста?

Добре е аргументите ЗА и ПРОТИВ да подкрепяте с картинки.
Нали тук все пак е ФотоФорум.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-09-16 20:36)
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Murnau   
Дата:   16-09-16 18:24

Зависи какво правиш. Разликата в компресията и детайлите е очевадна на 100%. Ако търсиш последователност в цветовете и обработка на много дайлове, също снимаш в роу.
Алгоритъма на апарата предпочитам да не го използвам, затова и не снимам в джпг.
Има и други предимства, няма да изброявам всичко.

Ако не ти пука и снимаш за уеб, не ти трябва тогава апарат с роу.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: graveheart   
Дата:   16-09-16 18:25

Ако искаш да се научиш да снимаш, снимай само вечер след 8 часа и само, ако е над 15 градуса! [smilie25]

А сега сериозно - заглавието би накарало хората, които не са наясно с материята, да се вслушат в съвета ти, без да се замислят. Не казвам, че е грешно или правилно, но нека всеки сам да си преценява как да снима, след като е придобил необходимите знания. [shtrak]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 18:49

Murnau написа:

> Зависи какво правиш. Разликата в
> компресията и детайлите е
> очевадна на 100%. Ако търсиш
> последователност в цветовете и
> обработка на много дайлове, също
> снимаш в роу.
.....
> Ако не ти пука и снимаш за уеб, не
> ти трябва тогава апарат с роу.

Аз още в началото поставих условието ПЕЧАТ до А4, преди малко доизясних, че печатам на 300 dpi, т.е. 8Mpx картинка.
Сега се сещам да попитам - в колко сватбарски албуми се поставят снимки по-големи от А4?
А за компресията преди време пуснах тема, където с картинки показах, че при конвертиране от RAW с DPP между компресия 10 (минимална) и 7 (средна) видима разлика няма на увеличения дори 800% и се забелязва достатъчно добре при максимални компресии над 3 до 1.

Ето ТУК

[cool]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Murnau   
Дата:   16-09-16 18:57

Вярвай си :) [smilie24]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: iliyanb   
Дата:   16-09-16 19:06

Тежки глупости в тема с туристически фотки, дадени за пример. Общо взето несериозни твърдения. В raw не се снима, за да се търси визията на in-camera-jpeg. Жалко е ако това се търси.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 19:18

Една картинка казва повече от 1000 думи.
Покажете, бре, филоФФофи!
[smilie18]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: iliyanb   
Дата:   16-09-16 19:27

Кво да показваме? Твоите примери отразяват философията "научих се да снимам", така ли? Примери да ти дам? Хвани си някой от твоите със синьо небе, обърни го в черно-бяло и се опитай да си поиграеш със синия канал. Покажи резултата.[smilie18] После можеш да го принтираш, ако искаш не А4, а 9/13. Да почна да ти се аргументирам с файлове, в които от базата до крайния резултат разликата е толкова, че да не можеш да ги познаеш, това ли искаш? Смени си заглавието на "За любителски фотки jpeg е достатъчен" и веднага ще те подкрепя.



Публикацията е редактирана (16-09-16 19:36)
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: vkk1   
Дата:   16-09-16 19:27

Не генерализирайте на база собствените си умения.
Това, което е показано като резултат от роу-а е ужасно лошо, което няма нищо общо с възможностите нито на техниката, нито на софтуера, а основно произтича от незнанието на потребителя.
Ето затова си чудя, защо хората си купуват такава техника, като си нямат и понятие в какво се забъркват. По презумпция, jpg-а на dslr-а не е направен, за да се ползва като краен резултат и не е оптимизиран за това. Вярвам всяка сапунерка, че и телефон ще изкара по-добри цветове и острота, спрямо standard профила [smile]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 20:10

За да е коректно сравнението, в поста по-горе сложих картинка от RAW, снимана 1 минута по-късно. Има лека промяна на светлинните условия, оттам и сенките са малко по-резки. И двете показани картинки са с пълен EXIF.
[shtrak]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: vkk1   
Дата:   16-09-16 20:28

и защо махна стария роу, досрамя ли те? [smile]
Аз като цяло не разбирам какве се опитваш да /си/ докажеш.
Ако целта е да покажеш, че jpg и raw могат да изглеждат по един и същи начин, да, могат. [smile] Дори можеш и по-зле да го докараш, както беше и старата снимка, която махна.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: biso   
Дата:   16-09-16 20:52

за повечето снимащи тук снимането в роу е безсмислено.
откакто пробвах да снимам в png спрях и роу, и джипег[beer]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 21:01

Ми точно този файл е "шопен" в съответствие с "най-добрите" традиции на ФФ.
За съжаление имам много малко снимки, снимани директно в JPG.
Но за ТУРИСТИЧЕСКИ цели с последващ принт до А4 спокойно може да се праска в JPG на M1 и дори на M2. При аварийна липса на памет си е решение.
[beer]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: chepkata   
Дата:   16-09-16 21:10

Ааа, при аварийна липса на място! Така кажи бе, човек, че грешно те разбрахме!
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: iliyanb   
Дата:   16-09-16 21:11

Ааа - за туристически цели. Аз разбрах да се учим....[smilie18]
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: bg2014   
Дата:   16-09-16 21:22

При тези цени на карти за каква липса на памет говорите?
Сега е модерно да се говори, че големите фирми толерират фотографите, които снимат директно в JPEG format. Това съвсем не означава, че тази тенденция ще се наложи. Обработката си е кеф и често пъти не си личи.
За голямата обработка граничеща с колаж е ясно, че е противна. Но директен JPEG... тогава за какво ви е апарат с RАW формат. RAW e за профита, дето всеки кадър е ценен, бързат за да не изпуснат мига и снимат с 5-9 кадъра в секунда. И чрез обработката загубите клонят към нула. (клонят не е равно на нула, нали) И за онези, които знаят какво е затъмняване по краищата на кадъра със светлосилен обектив. Ако някой наистина иска да се научи да снима - да снима само на ръчни настройки. Тогава ще се научи да рисува със светлината вярно.
Така ми се струва на мен...
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 21:25

dekov написа:

> Правилно заснетия JPG може да се
> позва с никаква или нищожна
> намеса, мазохизъм е снимането без
> акъл, но в RAW после бачкане в шопа
> да се понатаманят нещата.
>

[smilie24] [smilie24]

И като добавка, дори малките файлове в JPG са напълно използваеми в ежедневната практика.
Стига да са снимани достатъчно грамотно.
Кой разбрал, разбрал.

[beer]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: Murnau   
Дата:   16-09-16 21:31

Искаш да се научиш да снимаш?
Снимай колко се може по-често, чети книги, гледай филми.

Докато разбереш, че няма значение с какво снимаш.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: chepkata   
Дата:   16-09-16 21:31

Колко грамотно би снимал в помещение със смесено осветление? И как би докарал еднаква визия/повтаряемост на белия баланс?

Или при силно контрастен пейзаж, къде би избрал да мериш- небе или сенки? При нагънат терен, за да не можеш да ползваш градиент.
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 21:45

Ако снимаш БЕЗГРАМОТНО, ще о&ереш нещата и с най-добрата и най-професионална техника. Нито RAW, нито Hasselblad ще те направи грамотен. Горните задачки с просто щракане няма да се решат. Иска разбиране на проблема. И когато се научиш да ги решаваш на задоволително ниво с JPG, доста неща от фотографията ще са ти ясни. Това е и идеята на темата.
[cool]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: badweather   
Дата:   16-09-16 21:57

Като човек, който по цял ден се занимава "с компютри", бих могъл да посъветвам да приемете изходния продукт от цифровата си техника като просто един файл с числа и нищо повече - нито JPEG, нито RAW нямат "визия" - това са два контейнера с данни в тях. Колкото по-добре се запознаете с информацията в тях, толкова по-добре ще можете да се възползвате от нея. Вероятно и кардиохирурга би могъл да ви направи сърдечна операция с джобно ножче вместо със скалпела, което не значи, че вкъщи реже луканката със скалпел. За да се възползва обаче от предимствата и прецизността на скалпела, се изисква много четене, учене и проба - проба и опит със скалпела, а не с джобното ножче.



Публикацията е редактирана (16-09-16 22:00)
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: chepkata   
Дата:   16-09-16 21:59

Дефинирай, моля, "задоволително ниво". Задоволително за кого? Или за какво? Смяташ, че белия баланс можеш да контролираш перфектно при трудни условия още в камерата? А като се смени осветлението? А бялата риза? Да, може би може, но колко време е нужно? А ако се редуват бързо сцените?

Човек, мъчиш се да докажеш нещо, но е трудно да те разбере човек. РОУ не е само за некадърници и ти го знаеш! А ако държиш на резултата е задължителен!
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-09-16 22:06

"Офишъли, тоя петък, не е петък - да се изтрие от аналите на форума !"

Nikolas666, щях да те изненадам ако бях публикувал тема за "Кърпички - какви кърпички ползвате?"

Темата е чудесна и подкрепям. Некомпресирания формат затормозява - това е факт.

[smile]



Публикацията е редактирана (16-09-16 22:33)
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: pabadjiev   
Дата:   16-09-16 22:12

Най-добрият формат е ЗАУ.

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 22:53

Ей, как пък един не обърна внимание, че това не е просто JPG, на първата картинка показвам Асеновата крепост, заснета на М2, т.е. 3456х2304 px, при това не с нормална, а с голяма компресия. Файловете са с големина само 2.5 MB. Аз самият съм изненадан, че такъв "смачкан" с висока компресия и малък на пиксели файл дава достатъчно качество за печат до А4 при 300dpi. Защото обикновените претенции към техниката се знаят добре тук. А се оказва, че техниката може да даде значително повече, отколкото смятат много хора.

[smilie7]

 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: vkk1   
Дата:   16-09-16 23:14

Ако искаш да застана до тебе с телефона и да снимаме пустата крепост едновременно?
Виж, това е доста ... как да кажа .. "лесна" сцена, от която изводи е несериозно да се правят.
Пробвай със силно динамична сцена, интериор, контражур, остри обедни сенки, тогава сравнявай :)
 Re: Искаш да се научиш да снимаш? Снимай в JPG.
Автор: aldygreen   
Дата:   16-09-16 23:31

Ще застанеш с телефона на марта в шестък. Ако погледнеш EXIF, ще видиш, че картинките са снимани на 250mm, а е снимано от отсрещния баир.
Нямам намерение да се задълбавам повече в тази тема. Ако е била от полза за някого, пак добре.
[beer]

 

 Авторът е затворил собствената си тема.