Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: rlk   
Дата:   06-07-16 20:45

Приятел ме помоли да направя всичко възможно да спася снимка залепнала към стъклото докато е била в рамка. Той искаше някак да я преснимам или сканирам, но не съм убеден в успеха на манипулацията. Снимката е над 15 годишна със сигурност. Моля за съвети, човека много разчита да му помогна, а аз незнам какво е най добро и дали е възможно изобщо.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-16 20:51

Контактно копиране - това преди какъвто и да било опит за отлепяне.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: quazimodo   
Дата:   06-07-16 21:01

И какво ще е това контактно копиране през стъклото[smilie11]. Аз бих пробвал репродукция.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-16 21:03

Защо през стъклото? Предполагам рамката е премахната :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: quazimodo   
Дата:   06-07-16 21:16

lamerko написа:

> Защо през стъклото? Предполагам
> рамката е премахната :)

Рамката да, стъклото едва ли! В противен случай нямаше да има тема[beer].

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: asahi   
Дата:   06-07-16 21:35

Потапяй във вода, поне 24 часа и после каквото стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: 798099   
Дата:   06-07-16 21:53

Това, да спася снимка залепнала към стъклото, прочете ли, г-н lamerko? Какво общо има тук рамката?

Мисля, че идеята на asahi е близка до истината, но аз бих препоръчал постепенно намокряне и леко, ама съвсем ле-е-е-ко отлепяне от стъклото.

Правил съм нещо подобно, макар и не със снимка и заради вродената ми припряност скапах нещата. Така че, ако не сте достатъчно спокоен, дайте да го свърши някой със здрави нерви!


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: asahi   
Дата:   06-07-16 22:03

Добре е и отлепянето да стане под вода. Най-добре в дълбок съд, за да може стъклото да е отгоре и да се контролира процеса.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: dekov   
Дата:   06-07-16 22:13

Преди всякаква интервенция по съвет от един или друг, просто я преснимай с подходящо осветление.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: steeens   
Дата:   06-07-16 22:20

dekov [smilie24] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-16 22:38

798099: какво значи да се СПАСИ една снимка? Образа или физически картончето? Това, което предложих е, да се спаси ОБРАЗА на снимката, чрез КОНТАКТНО КОПИРАНЕ - метод, познат на тези, които са снимали по времето на аналоговата фотография, а СЛЕД това да се правят опити за отлепване. Това, че залепването за стъклото е от към страната на стъклото - не е толкова фатално. Вадил съм наистина добри копия от доста замърсени картончета. А какво общо има рамката? Ами нейното наличие би направило невъзмжно контактното кпиране. И съм сигурен, че въпросния метод ще извлече по-добра картина от преснимане през стъклото.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: 798099   
Дата:   06-07-16 22:51

През стъклото? Не съм сигурен. Ти това пробвал ли си го?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-16 22:53

Не през стъклото, а през картончето.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: MarinY   
Дата:   06-07-16 22:57

Контактно няма да стане, защото ще има размиване на образа заради дебелината на стъклото. снимка с подходящо разположено осветлени - Да няма отблясъци или отражения.
24 часово мокрене, може и да размекне желатина, но ако стъклото е било зацапано или леко надраскано, част от снимката ще си остане залепена.
Успех!
П.П. През картончето резултатът ще е подобен.
- Разсейване на светлинат от влакната на хартията.



Публикацията е редактирана (06-07-16 22:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: 798099   
Дата:   06-07-16 23:11

Ерго, не си го опитвал. Не давай съвети, тогава! Няма начин стъклото да не внесе някакви, нека да ги наречем условно "смущения" в кчеството. Както писах вече, опитах нещо подбно и резултатът беше плачевен.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-16 23:46

Естествено, че ще има някакво разсейване, но резултата често е много добър и дори приятен. Преди години доста подобни копия съм направил, така че не говоря просто ей-така. Но все пак зависи от структурата и дебелината на подложката :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: 798099   
Дата:   06-07-16 23:50

Ама и ти си инат, оказва се! Човекът ти пише, че е залепнала за стъклото, ти си говориш за "структурата и дебелината на подложката."

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-16 23:56

798099: знаеш ли какво в контактно копиране?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: batsali   
Дата:   07-07-16 01:28

Контактно през подложката малко не ми се вярва да даде добър резултат. През стъклото по може, но пак няма да е на фокус копието . Най-добре е наистина да се преснима и после да се мокри. Сканиране през стъклото също май не е решение, пак заради фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: антивик   
Дата:   07-07-16 07:25

Според мен най-първом репродукция, преснимане с подходяща светлина и натаманяване или ако има чалъм за добро сканиране.
С мокрене/след 15 години на стъклото[smilie2]/ ми се чини, че няма да може да се спаси, все някъде ще се скъса емулсията.
За контактно копиране от негатив знам, че става, но контактно от позитивно копие/полукартон, картон/ през стъкло[smilie8] нещо ме съмнява, качеството все ще е калпаво/па може да има и по-нови методи де аз не ги знам[smilie11] /.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: icikonti   
Дата:   07-07-16 08:32

Отлепянето въобще не е възможно, ако снимката е на фотографска хартия/не е принтерна/.ВЕРВАЙТЕ ми!!!
Само преснимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: quazimodo   
Дата:   07-07-16 10:14



> Отлепянето въобще не е възможно,
> ако снимката е на фотографска
> хартия/не е принтерна/.ВЕРВАЙТЕ
> ми!!!
> Само преснимане.


Да-а, който се е опитвал да гланцира снимка на стъкло знае за какво става дума[beer]!


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: CDman   
Дата:   07-07-16 10:19

^ Така е !

Скан , дори през стъкло ще е по-доброто решение.

Репродукция в краен случай.

Навлажняването би могло да се приложи ако е залепнала скоро, а като се има в предвид, че е над 15 годишна снимката едва ли ще се получи. Емулсията дори да се навлажни няма да се оптлепи без поражения.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: Nikolas666   
Дата:   07-07-16 10:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за залепнала снимка на стъкло.
Автор: quazimodo   
Дата:   07-07-16 10:48

Напротив, репродукцията е първа в списъка, е ако вече не сте забравили що е то репродукция[smilie5]! Всяко сканиране ще е много по отнесено като резултат. Стъклото е поне 3мм като дебелина[smilie10]!



Публикацията е редактирана (07-07-16 10:54)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »