Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Калибриране на обектив
Автор: test1011   
Дата:   10-06-16 20:39

Здрасти, забелязал съм, че когато тръгна да правя micro adjustment и дори да преместя стрелката на -20 или +20 фокуса не мърда а се очаква да отиде на ***ка си майна .. имах сигма 85 1.4, тамрон 24-70 2.8 .. никви ги няма просто бутам на +20 ама не се мести докато като имах канон 85 1.8 местя с +3 и фокуса си отива на мястото но при обективи от другите производители нещо не става.

П.С. с 5д2 съм

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: BXMarkov   
Дата:   10-06-16 21:16

Имам две сигми и един тамрон и преди малко пробвах, мести се фокуса. Странно, явно проблема е в обективите, щом с 85-цата се мести при теб. Потърси в мрежата има ли сходен проблем някой.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: test1011   
Дата:   10-06-16 21:32

пробвал съм с сигма 85 1.4 и с тамрон 24-70 и не става но с канон 85 1.8 става... едва ли ще е от обективите и сигмата и тамрона са като нови непокътнати

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: BXMarkov   
Дата:   10-06-16 21:46

Имам предвид точно това че са нови, може да има несъответствие, както при Пентакс К1 новите сигми дават проблеми. Моите две сигми и тамрона са отпреди 5-6 години

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: test1011   
Дата:   10-06-16 22:09

стига де, петък е, толкова много всезнайковци пък в момента всички мълчат .. никой ли не се е сблъсквал с подобен проблем ? Търсих в интернет ама не намерих нищо повече от един клип в който някакъв там начиа micro adjustmet-а плацебо един вид, че нищо не прави но при канонския ми обектив нямаше проблем оправих го но с сигмата и тамрона..

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: demiman   
Дата:   11-06-16 00:12

Абе имам едни никони ... и даже не знам де в менюто е тоя adjustment [smilie5] [shtrak] [smilie21] ааа - и немам ни сигми ..... ни тамрони [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: test1011   
Дата:   11-06-16 00:27

Абе и аз имам голф 4 110 коня 1.9 ТДИ лети джанти, чипосан.. абе много върви няма бмв-та няма мерцедеси... ама реално тва теб не те интересува нали ? а сега да те питам мен какво ме интересува твоя никон ? те едни цветове не се научиха да правят .. ама мен това пак не ме вълнува, ако ще кажеш нещо по темата - давай, ако не - сядай си на Д-то и те искам тихичак, барем вземе да прочетеш туй унуй барем вземе научиш нещо

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: mogila   
Дата:   11-06-16 00:53

Да не би да е много избягъл фокусът при тях, затова да не се усеща корекцията?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: steeens   
Дата:   11-06-16 00:53

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: test1011   
Дата:   11-06-16 00:57

не, не е избягал много фокуса, трябва да се бутне само с 2-3 стъпки не повече

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: mogila   
Дата:   11-06-16 00:58

Странна работа. Чак пък и при двата да не бачка...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: victory13   
Дата:   11-06-16 04:11

Комуникацията на въпросните обективи с тялото не е пълна.
Принципно микро-настройката е фокусиране и последваща заповед от тялото мръдни фокуса напред/назад с едиколко си стъпки, зададени предварително. Явно тези обективи не изпълняват... нямам идея как да започнат [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: Батко   
Дата:   11-06-16 16:49

С Canon-ска техника съм брал много ядове.
Обективите, които са ми давали отместване във фокуса са:
* Canon 17-55 IS
* Canon 35 L
* Sigma 85 1.4
1-те 2 ги оправих с продажба.
3-ия ми го настроиха в сервиза на Сигма( когато съществуваше - май сега го няма ), но не апарата, а обектива! Така ми го настроиха, че на 1.4 цепеше косми и почти нямаше брак. Човекът на когото го продадох, след това ми се обажда да ми казва колко точен бил и колко бил доволен от обектива.
На теория микроаджъсмънта помага, на практика - не!
Настройката е линейна, а отклонението на фокуса спрямо разстоянието в 99% е нелинейно.
Още по-лошо става, когато се прави опит да се калибрира варио-обектив.
Понеже много съм се занимавал с тоя микроаджъсмънт, много пъти съм стигал до твоя извод - гореизложения. Все пак с повече търпение и повече внимание, може да хванеш накъде е изместването. Трябва ти статив и по няколко снимки на всяко деление от настройката. В мрежата има много писано по темата. Някои редят батерии изместени по диагонал в дълбочина, други ползват скали, трети разпечатват листи с мишени. И почваш: правиш 3 снимки на -20 и 3 снимки на +20. Преценяваш резултатите и постепенно скъсяваш дистанцията. Не можеш да откриеш точното деление, обикновено "плава" между 3-5 деления.
Това хубаво, но защо писах, че на практика настройката не работи? Защото се оказва, че на 1 метър фокус делението е да речем -18, на 5 метра е -10, а на 15 метра е -6.
Мислил съм си - сега ще снимам детето и ще го снимам в повечето случаи от 4 метра разстояние, прави, мери, настройвай, да ама детето е дете и не стои на 4 метра а ту на 2, ту на 6 метра.
Купувал съм си и скала Spyder. Като идея е добра, като краен резултат - същата работа.
Дано да съм бил полезен. Искрено ти съчувствам и разбирам гнева ти!
Иначе отдавна не ползвам Canon-ска техника и съм в някаква нирвана в момента. Нито матриците им матрици, нито меренето, нито сервиза.
Да не оплювам съвсем Canon-a, с обективи 18-55 IS, 16-35 II L, 100-400 IS не съм имал никакви грижи! Вероятно е до късмет работата.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: colorphoto   
Дата:   11-06-16 23:00

Тези кахъри въобще не са само при Канон уви!

При Никон са еквивалентни ядовете.

Даже за вариостъкла Канон дават възможност за микроатджъстмънт и в широкия и в дългия край отделно а при Никон е само една опцията и при вариото става проблем.

Такива ми ти ядове със доста остарелия фазов АФ.

И особено при вариостъклата.

Инак като си паснат тяло и стъкло е прекрасно.....

Чувам че и при контрастните безогледални фокусни системи също имало пропуски във фокусирането.....

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: test1011   
Дата:   11-06-16 23:02

21 век братчето едни фокусни системи не могат да направят като хората ...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: colorphoto   
Дата:   11-06-16 23:06

Не им е изгодно да инвестират в нови АФ системи.

А и така милиони хора купуваме джаджите им и после ги продаваме за да купим други с надеждата че ще са по-читави,или че ще си паснат с нашите.....

И така печелят още повече гадовете!

Опитахме от простотиите на плановата икономика навремето а сега се мъчим с другата крайност на неолибералния самозабравил се капитализъм!

Някога нямаше какво да се купи даже и да имаш пари,пък сега ни вкарват в спиралата на яко и непрекъснато набутване за всякакви бързоустаряващи джаджи!



Публикацията е редактирана (11-06-16 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: victory13   
Дата:   12-06-16 00:23

Само за последните няколко месеца гадните капиталисти Алън Хес и Майк Хаген са се постарали за душевното ви здраве[cool] ...

Не вярвам обаче изобщо да обърнете внимание на старанието им [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: colorphoto   
Дата:   12-06-16 01:40

Браво на тях,но да пишеш "капиталисти" е неуместно,не е нужно да се получават безсмислени политически спорове тук.

Авторите на книги на фототематика са много далече от горното определение.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: Binjo_o   
Дата:   12-06-16 07:50

Колорфото, никой насила те вкарва в нищо. Сам го правиш [smilie5]
Иначе ето ви и едно от предимствата на безмоторните обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: mogila   
Дата:   12-06-16 10:24

Батко Не мога да повярвам, че това което говориш е истина[smilie10]

Моето канонско тяло няма микроаджъстмент. Сменил съм не знам колко, над 15 канонски обектива и никога не съм имал дори минимално отклонение във фокуса.

Освен канонските съм имал две сигми и два тамрона. При всички тях съм имал отклонение. Едната сигма пратих заедно с апарата на Сервиза на Сигма тук в Германия. Леко я подобриха, но като цяло си остана доста голямо отклонението.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: Джъмбо   
Дата:   12-06-16 10:31

понякога независимо, че сте дали настройка то не сте включили опцията да е активна...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: colorphoto   
Дата:   12-06-16 18:25

Binjo_o: Какво предомство на безмоторните обективи,като дали мотора е в обектива,или в тялото няма значение за фронт--бек фокусирането и калибрирането?!

Ако имаш предвид ръчнофокусните че имат предимство.....

Ама за ръчнфокусни стъкла трябват по-различни матови стъкла за фокусиране и по-дълъг ход на фокусните гривни на обектива.



Публикацията е редактирана (12-06-16 19:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: da.fo   
Дата:   12-06-16 20:34

Отскоро имам една Sigma 85/1,4 - и аз нещо не успявам засега да и изкарам остротата на 100 %. Бяга фокуса и при двете никонски тела(7100 и 600). Май ще се окаже прав Батко за :
"Това хубаво, но защо писах, че на практика настройката не работи? Защото се оказва, че на 1 метър фокус делението е да речем -18, на 5 метра е -10, а на 15 метра е -6." [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: colorphoto   
Дата:   13-06-16 14:07

Да,така се получава на практика,особено с обективите,които не са от фирмата,произвела тялото.

Най-трудно е с варио-стъклата,където всичко с калибрацията е относително и компромисно.

Те затова Сигма и Тамрон предлагат калибрации на самите стъкла по тялото,но и това не е панацея уви.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: da.fo   
Дата:   13-06-16 14:28

colorphoto :
"Те затова Сигма и Тамрон предлагат калибрации на самите стъкла по тялото,но и това не е панацея уви."

Много вярно! Аз например като искам да я ползвам Sigma-та на две тела заради различната дължина която се получава - кое да избера [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: demiman   
Дата:   13-06-16 16:17

... е защо ви е тази сигма ... никонските 85ци хич ли не стават [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: da.fo   
Дата:   13-06-16 17:15

demiman,
Хубавa е 85-ца/1,4G от Nikon но много скъпа [smilie10]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »