Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: Nikolas666   
Дата:   08-06-16 15:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь
Автор: dimidumi   
Дата:   08-06-16 16:55

Преди 5-6 год. бях започнал и аз да снимам и събирам такива кадри от "Изчезващата България" [smile] ...като направих 50-на такива кадри и ги разгледах ми стана толкова тъжно и мрачно, че з..ах всичко и взех да снимам булки и абитуриентки [smilie5] [beer] ...чат пат и поп-фолк звезди [smilie5] [beer]
 Re: Исчезающая Русь
Автор: Agent_Provocateur   
Дата:   08-06-16 17:28

Мерси, че сподели с нас, Николас! Безкрайно красив и тъжен албум!
 Re: Исчезающая Русь
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   08-06-16 18:02

Навремето имах тази благодат и награда да пътувам от Москва до тайгата с влак. Пътуваше се 4 дни. Много руска (тогава съветска) земя минах. През много такива места мина и нашият трен. И спираше естествено. Беше като разходка в приказките - руските приказки и в миналото. Сърцето ми остана там, но всичко е преходно в този живот. И светът няма да е вечен. Отдавана спрях да съжалявам за неща, които са сътворени от човешка ръка. Пак ще има, и по-хубави ще има, докато земята я има. Важното е да сме живи и здрави :)
 Re: Исчезающая Русь
Автор: sauron69   
Дата:   08-06-16 18:40

Красиво и много тъжно. Благодаря за споделянето[smilie24]
 Re: Исчезающая Русь
Автор: lamerko   
Дата:   08-06-16 18:42

Депресиращо... много бързо фокуса се премества от областта на фотографията в реалния живот...
 Re: Исчезающая Русь
Автор: тьма   
Дата:   08-06-16 18:55

много, много мъка...

 Re: Исчезающая Русь
Автор: Nikolas666   
Дата:   08-06-16 20:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь
Автор: Lycan   
Дата:   08-06-16 22:22

путин?

 Re: Исчезающая Русь
Автор: Nikolas666   
Дата:   08-06-16 23:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь
Автор: BXMarkov   
Дата:   09-06-16 00:18

[smilie24]
 Re: Исчезающая Русь
Автор: mihalo   
Дата:   09-06-16 05:23

"Всяка обич е бременна с мъка"

Не ме обвинявайте, че цитирам "комунист"!

 Re: Исчезающая Русь
Автор: PhotoBo   
Дата:   09-06-16 08:58

Тъжно! [smilie2]
Изчезваща България също я има с не по-малка тъга, ако се илюстрира...
 Re: Исчезающая Русь
Автор: fotorafi   
Дата:   10-06-16 09:01

В епохата на бащицата Брежнев, трима фотографи пътувахме в източните съветски републики-Узбекистан, Казахстан и Таджикистан. Имахме две жени за водачи, с офицерски чинове...Много често, застанали до нас казваха: "Eта нелзя снимат"...Имах чувството, че бях през 19 век...В Тбилиси се върнахме в Европа. Прибраха целия суров,заснет материал за техни рекламно-пропагандни нужди. Успях да скрия 2-3 диапозитивни филма. Та това ми остана...Жалко за руския народ..
 Re: Исчезающая Русь
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-06-16 10:39

Де що има русофили тук, ще ореват темата сега [smile]
 Re: Исчезающая Русь
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-06-16 11:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь
Автор: lamerko   
Дата:   10-06-16 11:08

Тук политиката няма място - положението е твърде актуално, понеже същото е и при нас...
 Re: Исчезающая Русь
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-06-16 11:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-06-16 13:06

Как да нямало нищо общо с политиката това,бе! То е следствие на някаква "политика". И повечето народ, и там и тук, продължава да си я харесва и иска тая, ъ.. по-специфична "политика" ;)
 Re: Исчезающая Русь
Автор: MikeDimit   
Дата:   10-06-16 16:35

Не знам доколко е коректно заглавието. Лъха на градски романтизъм и носталгия. Роднините ми биха казали , че това не е "Русь", а "деревеньщина".
В крайна сметка времената се менят. Не се строи с дърво, хората мигрират и изоставят местообитанията си. В България подобни паланки има множество. Само че е строено с пръстени тухли и греди. Цели села изселени или с по два три жителя. В подножието на коя да е планина ги има много. Може би прекалено много.
За пример мога да дам бащиното ми село - изселено преди 30-на години. Миналата година ни допуснаха до гробищата и да кажем последно сбогом на селото. Гледката на изоставено за четвърт век село ми напомни онази сентенция - "Panta rhei". Старото село го няма, но построихме друга къща, в друго село. Такъв е живота.
 Re: Исчезающая Русь
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-06-16 16:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь
Автор: MikeDimit   
Дата:   10-06-16 16:50

Не упреквам!
Просто от цялата статия лъха една типачна руска меланхолия :-)
 Re: Исчезающая Русь
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-06-16 16:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь
Автор: geokar   
Дата:   10-06-16 17:20

Спомням си, че Атже е направил всичко възможно да запази върху плаките си изчезващия Париж и с куците си крака и тежкия фотосандък е изминавал километри и е снимал и снимал, понякога часове преди сградата да рухне. Старият Париж е останал жив на неговите фотографии и сега можем да добием впечатление за него. Това е и една от мисиите на фотографията, затова не се натъжавайте, не се възторгвайте, не се делете на фили и фоби, не се карайте. Снимайте! Единствено това има шанс да остане.
 Re: Исчезающая Русь
Автор: nikton1954   
Дата:   10-06-16 19:37

Няма как да няма политически елемент!Разрухата в Евразия няма как да не ни засегне, защото сме и тотално подчинени!Политическият модел във България и русия е еднакъв - Олигархистичен!От там и последствията!
 Re: Исчезающая Русь
Автор: BXMarkov   
Дата:   10-06-16 22:04


http://i.imgur.com/zPZfU76.jpg




http://i.imgur.com/qlbH1LP.jpg





http://i.imgur.com/2jjiJlQ.jpg

 Re: Исчезающая Русь
Автор: mihalo   
Дата:   11-06-16 02:21

BXMarkov, мисля, че схващам какво казваш с този "триптих". Много е силно с тази самотна, възрастна жена! Да, и България е не по-малко, дали не и повече изчезваща! Фотогенично, но много тъжно :(

 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Nikolas666   
Дата:   11-06-16 07:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: chill   
Дата:   11-06-16 08:44

Нещо, много идеалистичено-романтичен поглед върху селския живот имате, май.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Nikolas666   
Дата:   11-06-16 08:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: roburt48   
Дата:   11-06-16 14:46

Нека да надникнем какво става и у нас все пак, преди да въздишаме за другите !!

https://www.facebook.com/exbulgaria/?fref=ts
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: tema   
Дата:   11-06-16 16:53


https://pbs.twimg.com/media/Ckmcj1FW0AAOIhx.jpg



 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: DesoRG   
Дата:   12-06-16 01:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: nyamago   
Дата:   12-06-16 02:05

Русия и България изчезват по ясни политически причини, няма спор.

Правилните държави с правилна политика никога не изчезват. (Само преминават от едно агрегатно състояние в друго.)

= = = = = = = =

Изчезващата Америка

И още зчезваща Америка

...и още повече изчезваща Америка...

Само че там я снимат и пишат за нея нищожна шепа търсачи на екзотика - с лека носталгия, но без крокодилски сълзи (и без никаква политика, просто арт).

А при нас цялото насеение седи и реве, скубе си косите и си посипва главите с пепел - от сутрин до вечер (вместо да си гледа работата и да се радва на живота)...

Славянска душевност [smilie8]
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: kasad   
Дата:   12-06-16 02:24

Айдее не може седасариата да не се обади!!!
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: nyamago   
Дата:   12-06-16 02:36

> Айдее не може седасариата да не се обади!!!

Това, надявам се, е по адрес на някой по-горе. Моите уводни 2 реда бяха сарказъм (щом се налага да пояснявам за по-бавно вдяващите). И няма как да бъда упрекнат и в най-малки симпатии към споменатата сбирщина. Те май идеализираха Америка, аз с примерите показвам как и там дървените бараки са на изчезване. И не по-малко от други плачат до небето колко е зле всичко у нас, към което поведение съм бил винаги остро критичен...

Дано да е грешка, че изглежда се впрегнах [smilie2]



Публикацията е редактирана (12-06-16 02:37)
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: realnoncho   
Дата:   12-06-16 09:59

На мен ми харесват такива позабравени места и сгради. Не ме натъжават и не ми навяват мисли за тежки политически избори. Понякога е доста по-хубаво да се остави естественият път на нещата, отколкото да ги ремонтират с итонг примерно.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: kasad   
Дата:   13-06-16 12:18

За по-горните става въпрос.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: CDman   
Дата:   13-06-16 14:15

Тъжно да, но неизбежно.

Изчезнат ли хората построили нещо и местата запустяват, а после природата бавно ги разрушава и поглъща.

Изключенията като Стоунхендж и Египетските пирамиди са малко.

Ето моя принос в темата:

https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1465816362_DSC05212_ff.JPG




Къща в с. Кметовци (Габровско).

 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: BlueScorpion   
Дата:   13-06-16 16:35

Най ме кефи тука, когато големи мъже седнат да реват като ученички. Фотографи с нежни души, прекарващи живота си по кафенета и зад компютрите. Носейки вината за това, което се случва, седят и се вайкат, че кораба потъвал. Вай, вай, вай... лошият комунизъм и лошата Русия, давайте да бегаме в Хамерика, там ни чакат благините на света...
В същото време познавам жени борбени, които ще ви пъхнат в малкия си джоб, "момчета".
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Nikolas666   
Дата:   13-06-16 16:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Lycan   
Дата:   15-06-16 16:50

Исчезающая Русь - update

 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: radomarinov   
Дата:   15-06-16 22:08

написа:

> На мен ми харесват такива
> позабравени места и сгради. Не ме
> натъжават и не ми навяват мисли за
> тежки политически избори.
> Понякога е доста по-хубаво да се
> остави естественият път на нещата,
> отколкото да ги ремонтират с итонг
> примерно.

[smilie24]

Има си и красота, и живот в упадъка и разрухата. Жалко, че бъдещите поколения няма да го видят.. Ама те ще гледат нашия, така че няма да са капо[smilie5]


https://c4.staticflickr.com/9/8761/17138998195_d3906e8222_c.jpg

b&w by Rado Mar, on Flickr
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: georgioiv   
Дата:   15-06-16 22:22

абе няма много да бягат в Рашка, ами бягат в щатите, що ли интересно? [smilie5]
Всъщност по снимките се вижда що. Щото е тъпа постсоц дърта гнила имитация на ссср. И понеже и нас ни е заразила навремето със същата проказа и ние сме на подобно дередже, макар и леко по-добре..
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: тьма   
Дата:   16-06-16 00:29

дрън-дрън - нещо мило и родно си отива и никога няма да се върне повече, който не е живял в тези времена, когато в селата кипеше живот, не може да разбере нищо и най-добре да не пише в темата

 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: georgioiv   
Дата:   16-06-16 10:05

Виж сега, за някой и престъпника убиец може да е "мил и роден"...

Айде да съм живял малко и "в тези времена"... На мен ми е било хубаво на село, щото съм бил малък и съм бегал по двора с филията... Ама дядо ми който е ходил на война и после цял живот блъска по "национални" обекти... така и си умря в една почти като колиба селска къща, като успя да събере пари само за едно магаре с каручка, за да продължат да блъскат с баба ми и след мизерната пенсия да "гледат тютюн" и лозя и царевица за да преживяват... Дали са били щастливи в соц. кочинката - не знам... но че тънаха в мизерия, заедно с другите ми дядо и баба - бежанци от Русия и Украйна - това е 100%.

Всяка носталгия по престъпния, дебилен, античовешки соц е идиотска !



Публикацията е редактирана (16-06-16 10:06)
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Nikolas666   
Дата:   16-06-16 10:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: тьма   
Дата:   16-06-16 10:29

без съмнение, Горби не е напълно прав, всеки гледа от своята камбанария, затова и никога няма да има едно мнение по въпроса.

 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Nikolas666   
Дата:   16-06-16 10:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   16-06-16 13:19

Всъщност Горби си е съвсем прав, тъма явно хал хабер си няма, как са живели хората по "онези времена" по селата. И докато не започнем да наричаме "онези времена" с истинското им име -тъпа, варварска епоха, изпълнена с първично потъпкване на елементарни човешки права и идиотска пропаганда, имаща за цел да подтиска и ограбва хората в полза на някаква комунистическа олигархия с изродено чувство за морал и ценности, ще продължи да има изчезваща България.Сега, ако на някой дядо му или леля му,примерно, са били част от комвърхушката и сега му е криво,че отново е глупав маргинал, това си е негов проблем [smilie3]
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: CDman   
Дата:   16-06-16 13:26

Разликата между "онези времена" и "тези времена" е, че тогава хората имаха поминък - основно земеделие и животни. Селата опустяват главно заради липсата на поминък. Сега вече е икономически неизгодно да се практикуват подобни дейности - работа много, печалба почти няма. [smilie2]

Строя тук не играе голяма роля. [smilie8]

 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   16-06-16 13:31

Я, ни думай! :)

"Поминъкът" им е било задължение да бачкаш в ТКЗС, а дори и да искаш да мръднеш от село в града- ами трябваше да имаш гражданство, че да живееш там.Ок, бракувал си се за някой градски, дали са ти гражданство.Нямаш жилище.Чакаш от жилфонд да ти предоставят. Между две до пет години и то ако си хванал връзка и си подкупил съответния партиен чиновник. Дават ти панелена кутийка без право на избор. ;)
Ма много бързо ги забравяте тия неща,бе,що така! Пийте цинаризин,гингко билоба или други периферни вазодилататори [smilie18]
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Nikolas666   
Дата:   16-06-16 13:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Joro35   
Дата:   16-06-16 19:04

Преди 1989г имаше работа, образование, здравеопазване, имахме армия. А сега?!? Сега имаме Горби, fast_eyebrow и други анимационни герои, които са по-умни от нас и ни казват как всъщност е било много лошо.[smilie18] [smilie18] [smilie18] Уважаеми наставници. Светът не започва и не свършва с вас. Това, че си имате някакви умозаключения в главите, не ви дава право да ги проповядвате като святата истина.
Светът се развива и Америка с тъпия си капитализъм тече бързо към канализацията на историята. Пещерният антикомунизъм отдавна вече не е на мода.



Публикацията е редактирана (16-06-16 19:07)
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: nyamago   
Дата:   16-06-16 20:25

Май е време да се затваря темата - почнат ли политическите ежби с пяна на уста, край на всяка тема [smilie2]
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Nikolas666   
Дата:   16-06-16 20:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: DesoRG   
Дата:   18-06-16 17:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: DesoRG   
Дата:   18-06-16 18:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Lycan   
Дата:   19-06-16 02:24

Стана ми интересно защо закачихме България за изчезващата деревня?
За какво ви е мъчно? Ами канадските индианци? Ами китайските оризища?

 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: crocodile   
Дата:   20-06-16 00:39

Тема като тази се пуска изключително с провокационна цел , целта е да се провокират хората с нормални ценности , които не приемат западните "ценности" ,да се блокират и премахнат от форума. За това някои индивиди като веждата и други никога не ги блокират за обиди и им се позволява всякакъв вулгарен изказ. Подминавайте такива теми ,тук е излишно да се хабят думи на вятъра , или получаваш бан или трият темата когато се разгорещи.
Спорете за Canon vs Nikon и няма да има проблеми .[shtrak]
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Nikolas666   
Дата:   20-06-16 07:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: e-mil   
Дата:   20-06-16 10:21

Автор: тьма
Дата: 16-06-16 00:29
"... който не е живял в тези времена, когато в селата кипеше живот, не може да разбере нищо..."


Аз съм от тях - живелите в онези времена, че даже съм и селско чадо. И от първо лице мога да ти кажа, че животът изобщо не кипеше толкова, колкото си мислиш. Това не е посткомунистически процес. Още през 70-те се забелязваше обезлюдяването на селото - то дори не беше тайна. Прочутата соц. индустриализация, с която сега се хвалят комунягите откъде е взела работна ръка? От селото.

Най-голям процент селски жители сме имали през първата половина на 20 век - 75-80%. След 1946 година процентът непрекъснато спада и през 80-те години вече е 35%. Тоест обезлюдяването на селата започва именно с идването на социализма.
Сигурно си гледала филми като
"Матриархат"
https://www.youtube.com/watch?v=MrtIodG3oSM

и "Селянинът с колелото"
https://www.youtube.com/watch?v=GmhTXa28uC8

Това са филми от 70-те години, които говорят именно за обезлюдяването. И не са някакви дисидентски творби. Още тогава след като минаха по кината започнаха да ги дават по телевизията. Георги Мишев, който ги написа беше много уважаван писател и кинаджия - даже малко по-късно стана Заслужил деятел на културата.

Моето семейство е от същата непрекъсната вълна селяни отиващи в градовете. В началото на 60-те са отишли да работят в града, няколко години по-късно са се върнали на село и 7 години след моето раждане пак се изнесохме към града. Не че нямаше работа на село - имаше. Селото на баща ми е много старо - между 2200 и 2400 годишно, още траките са копали глина и са правели тухли там. После римляни, византийци, турци... все е имало поминък. През 70-те имаше тухларна фабрика - и двамата ми родители работеха там. Но вълната на изселване беше много мощна - всички селяни в активна възраст гледаха с едно око към града, а повечето - с две. От нашата селска улица имам бивши съседи навсякъде - Варна, Търново, София, Пловдив... все по него време се изнесоха. Ние отидохме в Русе.

Изгледай тия филми пак и си спомни как си ходила на бригада, щото животът на село кипеше толкова много, че нямаше кой да събере реколтата. Всички ходехме: ученици, войници, работници, чиновници... даже съм чувал, че и учените от БАН са изкарвани на бригади.

Сега сигурно някой глупак ще каже, че селското стопанство е било толкова ефективно, че е произвеждало ужасно много?
Не, не беше. Още през 80-те години България стана постоянен вносител на жито, царевица, картофи, боб и т.н. ТКЗС-тата бяха неефективни. Прочутите АПК и ПАК също бяха провал. Нямаше достатъчно хора дори за поливане, а камо ли за пълна обработка на земята и събиране на реколта. Техниката беше стара и постоянно се кърпеше. На село баща ми освен ел.техник беше и автомонтьор. Въпреки че работеше в завода го търсеха за ремонт от ТКЗС-то. Ако се поровиш из статистиката ще видиш, че броят на селскостопанските трактори и комбайни между 70-те и 80-те намалява почти наполовина.

* * *
И въобще намаляването на българското население започна именно тогава през социализма, а не след 1990, както твърдят мрънкачите като теб.
Най-голяма раждаемост от над 30 промила, съответно най-голям прираст от над 16 промила сме имали през първата половина на века. И след това бавно и упорито започва да намалява.
Раждаемост:
1946 - 25.6 ‰
1965 - 15.3 ‰
1970 - 16.3 ‰
1980 - 14.5 ‰
1989 - 12.6 ‰

Обаче смъртността се увеличава, в добавка властта позволи на турците да напуснат държавата, затова прирастът намалява по-бързо. Първата смяна на имената, съответно първото голямо изселване беше още през 70-те - над 100 000 турци заминаха за Турция.

Естествен прираст:
1946 - 11.9 ‰
1970 - 7.2 ‰
1980 - 3.4 ‰
1989 - 0.6 ‰

И след 1990 се случи неизбежното. Толкова бяхме цъфнали и вързали, че веднага след отваряне на границите хората тръгнаха да бягат.

Така че не говори за неща, от които нямаш представа. Живяла си в онези времена и въпреки това нищо не си видяла.

 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: itilien   
Дата:   20-06-16 10:28

Моето село в края на 20-те началото на 30-те е било около 2000-2200 души. През 89-та беше вече около 400.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: nyamago   
Дата:   20-06-16 12:05

> "...Темата е за изчезващото село в посткомунистическите страни..."

Това сега го чувам, не стана ясно от заглавието, нито от ранните постове. Това не политизира ли темата от самия ѝ замисъл? И политиески теми не противоречаха ли на правилата на сайта?..[smilie11]

С две ръце съм за блокиране на агресивни и невъзпитани участници, но някой правилно отбеляза, че това става едностранно - други също с лош език (предшестващи въпросния) не бяха блокирани? Нямам основания да взимам страна (от политизираните страни), но бих подкрепил безпристрастното им равноправно третиране - включително при наказателните мерки.

А с обявяването на темата за едностранно политическа ми стана ясно защо бяха игнорирани примерите ми за почти идентични фото-сайтове дори носещи заглавия като "Изчезващата..." (не-посткомунистическа страна). Бил съм оф-топик, без да знам - извинявам се [smilie8]



Публикацията е редактирана (20-06-16 12:07)
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: Nikolas666   
Дата:   20-06-16 13:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: camelasign   
Дата:   20-06-16 14:09

Освен работата за ТКЗС, където селяните получаваха заплата, всеки притежаваше собствена земя за лични нужди в различни размери, но минимум 500кв.м. Някои по 1-3 декара. Някъде земя се раздаваше и на гражданите без пари, с условие само да я обработват. Толкова земя може да роди много. Получава се един абсурд днес. На село няма работа, а да си гледаш сам на ниско ниво жива стока или да си земеделец няма смисъл. Само едрите оцеляват. Селяните емигрират и къде, къде...в Европа да берат ягоди, портокали и тн. Там нещата са регулирани. Да, ама ЕС "регулира" и тук нещата, ама явно не съвсем както трябва
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: itilien   
Дата:   20-06-16 14:38

camelasign - да си земеделец или животновъд на "ниско ниво" е нормално да няма смисъл. Никога не е имало, защото нито е рентабилно, нито конкурентоспособно. Някога в началото на века (20-ти), когато едно семейство е обработвало по няколко десетки декара са успявали да се прехранват с това, но не е било лесно, нито сигурно, но пък не са и имали особена алтернатива.
За 500 - 3000 квадратни метра е абсурдно обаче да се говори. Понеже на село сме обработвали и по повече от това и знам, че за нищо не стигат. С 2 декара царевица, 2 декара жито и 2 декара люцерина долу горе можеш да изхраниш 1-2 прасета, петнайсетина кокошки, 2-3 кози и едно магаре. Отделно трябва за зеленчуци. Тези неща дори не могат да задоволят едно семейство откъм храна, камоли другите разходи.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: e-mil   
Дата:   20-06-16 16:00

Автор: camelasign
Дата: 20-06-16 14:09
"Освен работата за ТКЗС, където селяните получаваха заплата, всеки притежаваше собствена земя за лични нужди в различни размери, но минимум 500кв.м. Някои по 1-3 декара. Някъде земя се раздаваше и на гражданите без пари, с условие само да я обработват."


Тази собствена земя по селата я наричат "двор". Къщите имат горе-долу по толкова - от 500 кв.м. докъм декар и нещо. Рядко са по-големи. В къщата на баща ми земяата е два декара, но върху нея има къща, кокошкарник, кочина, обор, торище, сеновал... за обработка остава около 1,3 декара. Но както казва itilien тази земя стига колкото да си насадиш домати и пипер, някоя и друга леха със зеленчуци, няколко овошки, малко картофи... и ей такива дребни неща.

А онази земя дето я даваха без пари пак беше толкова - няколкостотин квадратни метра на края на селото. И пак стигаше, колкото да си помогнеш малко с прехраната. Но не можеше да я поливаш, когато прецениш. Напояването беше централно. Ако отворят шлюза на канала ще поливаш, ако не го отворят ще дойдеш утре. Те често го отваряха през работно време в жегата. А всеки селянин ще ти каже, че се полива, когато слънцето слезе ниско - за да не се изпари водата.

В нашето село тази земя я наричаха "бахча" - стар турцизъм за градина. Но в Сливенско например я наричаха "кунфу", по името на популярен танц през 70-те, при който заставаш странично към партньора и си удряте ханшовете. Народът се бъзикаше, че тази земя е толкова малка, че като се извъртиш наляво и замахнеш с мотиката ханшът ти се удря в съседа отдясно. Като замахнеш надясно пък удряш съседа отляво - тоест танцуваш кунфу.

Така че от днешна гледна точка си казваш: "Ей, раздавали земя без пари!", но от тогавашна изобщо не изглеждаше така. Взели са ти минимум 50-60 декара, а ти дават няколкостотин квадрата. Кое му е хубавото?



Публикацията е редактирана (20-06-16 16:01)
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: itilien   
Дата:   20-06-16 16:57

И ние имахме едно такова място малко извън селото - стоте метра му викахме, може да се сетите защо :)
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: radomarinov   
Дата:   20-06-16 17:02

Аз мислех че темата е за снимки, тя била за домати и краставици[smilie21]

 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България
Автор: e-mil   
Дата:   11-09-16 09:04

Едно свидетелство от онова време, което потвърждава, че обезлюдяването на България не дойде с демокрацията, а десетилетия по-рано.

"... едно трагично явление. Още преди години то възбуди вълнения сред официалните партийни и правителствени среди, в печата и по радиото се заговори с не много висок глас, че раждаемостта на българите е на едно от последните места в света, че българската част от населението е с отрицателен прираст, т. е. започва да намалява."

Това е писано през 70-те години от Георги Марков в есето "Ще изчезне ли българският народ?". В България се публикува за пръв път.
http://www.dnevnik.bg/analizi/2016/09/07/2821753_shte_izchezne_li_bulgarskiiat_narod/


 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: bg2014   
Дата:   11-09-16 09:55

Колкото и да иска човек да подмине дадена тема (въпреки, че е вълнуваща) няма как да стане когато се пишат лъжи, заблуди и се промиват мозъците на младите. Старите - те са на два лагера - Левски, ЦСКА (и тук там Локо ПД, СФ). Има го и сред младите, (лагеруването,) но те са повече кунг фу мечтатели ... или куклус-клановци.
Живял съм и тогава (щастливо и добре), живея и сега пак така.
Харесва ми България и оная и тази. Не ми харесват партиите и оная и тая. Не ми харесват хората на върховете - и онези и тези. Не ми харесва политиката на философстване и омраза , и в този форум, и въобще в света.
Фактите ОБАЧЕ не можеш да промениш. ФАКТИТЕ, а не новините. Новините не са това, което изглеждат. Ето фактите от първо лице. В ляво ще бъдат за онова време, в дясно за днешно време:
1.Тогава е имало подем сред хората .....сега също има подем
2.Подемът се е поддържал с идея .... сега се поддържа с мизерия
3.Строителството е било повсеместно ....сега е само където е далавера
4.Строителство на училища ........... рушителство на такива
5 Детска градина във всяко село ..... сега закриване на села
6.Асфалт до всяко село и хижа ...........асфалт по морските плажове
7.По-високи заплати на миньорите ....... сега кой ги е...ава...
8.Строителство на няколко блока АЕЦ .....закриването им
9.Големи заводи за хиляди работници .....закриването им
10.ТКЗС за да се сее всеки декар ......сега е същото
11.Няма субсидии за ТКЗС и АПК....... сега ги субсидират яко
12.Доходите от ТКЗС са за държавата - сега са за субсидираните "наши"
13.Отчуждена е земята ...........сега е откупена за 50 лв/ДКА
14.Собств. на земя получаваха рента .....сега е по-трудно да....
15.Всеки имаше работа ........сега го виждате
16.Безплатно здравеопазване ....сега ...40 лв/вечер на легло
17.Безплатно образование .......сега влизаш с пари и......
18.БМ Флот, БН Армия, АВИАЦИЯ, БДЖ, БНБ, ......
19.Кредити с 4% лихва............сега с 14% лихва
20.Престъпност клоняща към НУЛА......сега полицията няма хартия ....
Сега спирам. Някой друг да опише лошото. Аз го знам, но когато се анализира НЕЩО трябва да е реално.
Тогава са избити много народ (от тогавашните помияри, садисти, убиици), сега се убиват МНОГО повече народ от сегашните помияри, садисти, убиици.
Тогава е имало несправедливост, сега има много повече несправедливост.
Тогава е имало на кого да се жалваш ...сега НЯМА.
Тогава е трябвало да четеш между редовете. Сега трябва да отсяваш лъжите.
Прекрасна си е България..... Селата изчезват заради нас.
Прекрасни са хората...... Лошото е заради нас самите.
Животът е прекрасен...... Неприятната помия я изливаме ние върху самите нас.



Публикацията е редактирана (11-09-16 09:58)
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: Nikolas666   
Дата:   11-09-16 10:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: bg2014   
Дата:   11-09-16 10:09

Да... така беше. Играехме до полунощ без да се притесняват нашите родители дали ще се приберем.
Хайде сега остави дете на 9 год. да играе до полунощ....навън с други връстници....
И млякото беше от крава, от коза, а не от соя....
И баба ми беше жива.....



Публикацията е редактирана (11-09-16 10:11)
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: Nikolas666   
Дата:   11-09-16 10:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Исчезающая Русь и изчезващата България - фото следи.
Автор: bg2014   
Дата:   11-09-16 10:47

Nikolas666, прочети последното изречение от първия ми пост. Хубава тема си пуснал, но толкова много омраза нагнетявате, че темата е за закриване за жалост. Опитвам се да я направя по-реална. На теб явно не ти харесват фактите. Няма проблем. Аз съм добре и на мен селото не ми изчезва. Изчезват хората временно от там, което е прогрес и напредък. Има интернет, хората бягат от село заради образование и болниците, заради закритите цехове и работни места. Заради липсата на полиция и постоянните грабежи.
Дали съм излизал извън БГ. Излизал съм и тогава (ходих в ГФР с кола и се върнахме с две коли). Ходих в Дубай с БГА Балкан (продаден на ГАД Зееви за 1 долар от Иван Костов), ходихме на море всяко лято и карах ски всяка зима.
Излизал съм и сега, обиколил съм Европа надлъж и нашир. И ако мислиш, че тяхното село ще съществува без субсидиите... ГРЕШИШ. Всяко тяхно село (Швейцария) ВОНИ на обор и гюбре (знаеш ли какво е това). Или не си ходил там. На партерното ниво е обора, кравите, на горните етажи сеновал и жилищна площ. Много прилича на нашите родопски села с разликата, че в България не се съхраняват нацистките милиарди и ценности заграбени вкл. от България.
Както ти казах - лошото е в нас. Ние си го правим, като виждаме само едната страна на монетата ЩАСТИЕ.
Животът е хубав, когато го живееш без омраза. С омраза е лошо и тогава и сега. Поздрави и късмет!
Повече няма да пиша, за да не развалям хубавата омраза.[beer]



Публикацията е редактирана (11-09-16 10:49)
 

 Тази тема е затворена