Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 М42 PK преходник
Автор: enizvk   
Дата:   06-06-16 22:46

И така...
Имам дилема с К3 и м42 ръчнофокусните стъкла. Купих "НЕ" оригинален преходник който позволява да се фокусира до безкрайност за 15$. Слагам на апарата и има толкова голям луфт, че въобще обективите не се задържат повече от 5 минути. Казвам ОК, няма да скъпернича и ще си взема оригинален. Давам едни пари пак за такъв, на който пише Pentax и е уж genuine, обаче тоя път влиза толкова трудно на мястото си, че надира байонета и винтчето, което държи стопера е по-дълъг и наранява резбата на обективите.На всичкото отгоре едвам го изкарах с желязната му "джиджавка". Повече такова нещо няма и да доближа до апарата.
Ами сега? Някой може ли да предложи нещо изпробвано? Най-малкото продавач и т.н, че не ми се експериментира повече. Купих един за 5лв от базара, който не позволява безкрайност и с него няма проблеми.

Поздрави!
 Re: М42 PK преходник
Автор: muncho_   
Дата:   06-06-16 23:04

Аз имам и менте и оригинален. И с двата нещата се случват по един и същ начин. Не съм срещал проблеми, освен с демонтажа от апарата с желязната джиджавка. Този проблем реших, като развих и махнах пластината от преходника. В момента преходника си е навит на обектива, на който ще се ползва. Когато искам да го ползвам го слагам, като всеки един друг PK обектив, снимам си и го махам завъртайки обектива. Липсва контра, но до сега нямам развит или изпаднал обектив.
 Re: М42 PK преходник
Автор: batsali   
Дата:   06-06-16 23:06

Какво имаш предвид под луфт? Има ход във въртене или навътре-навън от байонета? Ако е въртене, нямаш грижи. Огъни навън пластинката, която пречи на преходника да се отвие от байонета и няма да пада като сменяш обективи. Трябва да му хванеш малко цаката на свалянето на преходника от камерата с инструмента. Моя преходник е неоригинален и си го ползвам без проблеми.
 Re: М42 PK преходник
Автор: batsali   
Дата:   06-06-16 23:07

Абе не е добра идея да се сваля пластинката, защото като завинтиш някой обектив с по-стегнат фокус ще го сваляш от камерата при фокусиране постоянно. [smilie5]
 Re: М42 PK преходник
Автор: enizvk   
Дата:   06-06-16 23:16

@batsali точно това става :D Особено със зенитара, който е почти нов и със стегнат фокус...
А въпросния ход не е на въртене, ами е точно навътре-навън [smilie5]
 Re: М42 PK преходник
Автор: Simbon4o   
Дата:   06-06-16 23:17

Имам 3-4 такива(с безкрайност), единия е оригинал уж с надпис джапан и т.н. с него нямам грижи. Другите са по-менташки и с всички м42 източно-германски обективи няма грижи, но японски и руски такива се получава следния проблем - като навия преходника на обектива не мога да го монтирам на камера, ако сложа преходника на камерата първо няма проблеми. Евтините също така пускат стружки.

Моя начин на ползване на такива преходници е - махам им пластината, която ги фиксира на камерата и навивам останалото на обектива перманентно. Не падат, макар да не са заключени. Удобството е в това, че мога по всяко време да сменя обектива с такъв на К байонет, без да човъркам камерата с ключа за махане на преходник.

В момента нямам пентакс дигиталка, но на лентовия е същото... както и на преходниците към сегашните ми камери. Та пробвай все ще намериш нещо читаво.
 Re: М42 PK преходник
Автор: Simbon4o   
Дата:   06-06-16 23:18

ПС кой е този нов зенитар със стегнат фокус?
 Re: М42 PK преходник
Автор: enizvk   
Дата:   06-06-16 23:24

Махнах пластинката, и наистина е по-лесно така, но незнам дали като ходя наляво-надясно няма да се отвие.
@Simbon4o Имам предвид, че зенитара, който споменах аз го извадих за втори път от кутията и няма механично износване в сравнение с друг, който беше използван доста.



Публикацията е редактирана (06-06-16 23:27)
 Re: М42 PK преходник
Автор: Simbon4o   
Дата:   06-06-16 23:37

Ако е 50 1.7, този обектив в добро състояние се движи почти с един пръст фокуса. Механиката му е доста сложна за 50ка от него време и всичко с идеята фокуса да се движи супер плавно. Ако не е ползван и е стегнат, значи е за ревизия и има нужда от смяна на маслото. Използвайки го стегнат рискуваш да го блокираш.
 Re: М42 PK преходник
Автор: enizvk   
Дата:   06-06-16 23:53

Става въпрос за Зенитар 16/2,8 Fish Eye. Иначе 50/1.7 скоро ще получа и ще имам в предвид фокуса.
 Re: М42 PK преходник
Автор: Simbon4o   
Дата:   06-06-16 23:59

Фишката също съм попадал на много плавно въртящи бройки, имай го в предвид за повечето обективи. Затяга ли нещо не е наред.

Виж вече в модерните ръчни където гледат да спестяват от всичко е възможно и от магазина да дойде стегнат, стържещ и какво ли не. Но старите дори руските не са правени да затягат, просто си искат ревизийка.
 Re: М42 PK преходник
Автор: enizvk   
Дата:   07-06-16 09:59

Всъщност днес получих 50/1.7 и имам усещането че пръстена на фокуса задира, като го въртя. Има и някакви луфтове, но на тея години вече. Трябва май да се прегледа.



Публикацията е редактирана (07-06-16 10:05)
 Re: М42 PK преходник
Автор: dekov   
Дата:   07-06-16 13:11

Така както го е направил Simbon4o е най-добрият начин, като допълнително трябва да се направи отвор за законтряне на обектива.
В крайна сметка един адаптер закрепен постоянно на всеки ценен обектив не бива да е проблем.
Преди много години през филмовата ера го научих по трудният начин, падна ми Флектогон 20-2,8.тежък обектив,тежко преживяване.....

 Re: М42 PK преходник
Автор: enizvk   
Дата:   07-06-16 16:44

Точно така направих днес. Направих улей на обектива, махнах пластинката на преходника и заспа :) Благодаря за полезните идеи![beer]
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.