Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: SoftImage   
Дата:   13-02-16 11:59

Ако дефокуса е единствен критерий то тогава и oстаналите кроп безогледални системи са ненужни! Подобно нещо може да се каже и за Fuji 56mm/1.2. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: boni   
Дата:   13-02-16 12:21

Дефокусът въобще не е единствен критерий, важна е комбинацията от обектив и матрица, светлосила, чувствителност, качество при ниска осветеност, динамика, размер, тегло и т.н Нещата трябва да се съпоставят при изравнено качество на изображението.
Един пример - колко ще струва обектив за м4/3 с фокусно разстояние 14-150 и макс отворени бленди 1.8-2.8 ? Колко ще е голям и колко ще тежи? Има ли такъв? Този обектив реално ще даде визията на 28-300/3.5-5.6 за ФФ. Освен това поради факта, че м4/3 матрицата шуми " с около 2 стопа " повече от съвременен ФФ, нещата се изравняват и в посока чувствителнос/шум. Т.е., за да е конкурента системата, трябва да има такъв обектив и да не е по-скъп и по-тежък от Никор 28-300/3.5-5.6 примерно.
Аз още от появата на м4/3 системата говоря постоянно, че за да е конкурентна тази система, обективите трябва да са с два стопа по-светлосилни от тези за ФФ и на същата цена. Те покриват много по-малка площ - не може да са по-скъпи при еднакви други параметри. Не говоря за Лайка 42.5/1.2, но примерно Pana 42.5/1.7 е абсурдно да е със 100$ по-скъп от един Sony 85/2.8 за ФФ. . Т.е. трябва да има 25/1.0 на цената на 50/2, да има 42.5/1.4 на цената на 85/2.8 и т.н при изравнено качество на изработка и качество на изображението.



Публикацията е редактирана (13-02-16 12:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: PR0davaiko   
Дата:   13-02-16 12:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: stzz   
Дата:   13-02-16 12:57

Като им набиеш нещо в главата на хората и те вземат че повярват............[smilie18] [smilie18] [smilie18]............!

Да събира човек безогледална система си е.......[smilie25] ......не си е рабутъ!

..........на мене пък ми се наби в главата, SIGMA DP..........

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: boni   
Дата:   13-02-16 13:17

LX100 няма аналог като цена/размер/възможности/видео :)



Публикацията е редактирана (13-02-16 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: SoftImage   
Дата:   13-02-16 21:31

>>Дефокусът въобще не е единствен критерий, важна е комбинацията от обектив и матрица, светлосила, чувствителност, качество при ниска осветеност, динамика, размер, тегло и т.н Нещата трябва да се съпоставят при изравнено качество на изображението.

Не си спомням някоя кроп система(DSLR или безогледалка) да има за цел да предостави пълен еквивалент на FF камера, както по отношение на картинката, така и по отношение на плитък DOF. Погледни марката, към която си се ориентирал. Къде са dx обективите които да правят кропката еквивалент на FF??? За Canon има 55мм/1.2 и 85мм/1.2 каква еквивалентност може да се търси при това положение? Силата на кропките особено при безогледалките е тяхната компактност! По-дълбокия DOF и по-голямото шумене си го приемаш като особеност на формата. Силата на m43 са компактните обективи и камери без претенции нито да предоставят еквивалентенDOF, нито ниския шум. За случаите , в които се нуждаеш от плитък DOF си има светли твърдаци. До месец Olympus ще пуснат още 3 с f1.2. Който се нуждае от още по-плитък си има FF!!! За 43 DSLR системата Oly създаде най-светлите зумове – 14-35мм/2.0 и 35-100мм/2.0. Погледнете последния. Сериозно ли мислите, че m43 системата има нужда от такава оптика??? Да не забравяме обаче , че слабостта на кропките в много случаи, когато плиткия DOF е нежелан са превръща в тяхна сила! Не всичко във фотографията е боке [beer]



Публикацията е редактирана (13-02-16 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: boni   
Дата:   13-02-16 21:54

Ама аз не споря за компактността и т.н.:) Само се опитвам да намекна да не ми ги продават на баснословни цени, защото съм инженер по оптоелектроника и знам чудесно кое колко струва, какво съдържа и как се изработва.
Няма кой да ме убеди, че пластмасовия 42.5/1.7 трябва да е по-скъп от пластмасовия 85/2.8 за ФФ, защото знам чудесно, че производствените му разходи са два пъти по-ниски.

Друго:
Да не забравяме обаче , че слабостта на кропките в много случаи, когато плиткия DOF е нежелан са превръща в тяхна сила!

При ФФ, когато плиткия ДОФ е нежелан, просто затварям блендата. Затварям на 5.6 и имам същата визия и шум, както м4/3 на 2.8.
Ралзиката е, че мога да отворя ако се налага.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: Lycan   
Дата:   13-02-16 22:34

@Емо, да така е. М4/3 системата си е маркетингова гъргара, която с времето намери някакви приложения във видеото, но и там не е особено предпочитана май?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: SoftImage   
Дата:   13-02-16 22:41

>>При ФФ, когато плиткия ДОФ е нежелан, просто затварям блендата. Затварям на 5.6 и имам същата визия и шум, както м4/3 на 2.8.

Ако е само f5.6 ОК, но ако снимаме пейзаж и с м43позатворим до ф7.1 и снимаме рано сутрин или привечер? Освен тежката FF раница трябва да предвидим и трипод. Да не говорим че при ф14 колко от оптиките при ФФ имат пик в остротата и не са засегнати от дифракцията(особено ако сензора е с > 36MP)?

>>Няма кой да ме убеди, че пластмасовия 42.5/1.7 трябва да е по-скъп от пластмасовия 85/2.8 за ФФ, защото знам чудесно, че производствените му разходи са два пъти по-ниски.

Oly има решение за този проблем. – отличния 45мм/1.8. Миналата година половината от времето седя на цена от 400лв. (към камера). Прав си, че при една и съща оптическа схема разходите в твоя пример трябва да са сходни(понеже 85/2.8 е доста по тъмен). Но схемите не са еднакви, нито моторите. Погледни Sony как оправда високите цени за новите си оптики – проектирани са за гъсти матрици. А за FF още няма толкова гъсти матрици колкото при м43 и това трябва да се отчита. Но Pana наистина са се поизхвърлили![beer]

HTML, погледни пазарния дял на Fuji. Е това вече е гаргара![smilie7]



Публикацията е редактирана (13-02-16 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: PR0davaiko   
Дата:   13-02-16 22:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: SoftImage   
Дата:   13-02-16 22:56

boni, нека Nikon пуснат хубава, компактна ФФ безогледалка с евтини, светли, компактни и качствени оптики. Веднага ще си взема - ще стане отлична комбинация с м43! [beer]

PR0davaiko, има си калкулатори за дифракцията. При м43 с 16мп сензор започва да се усеща след ф7.1
Поразгледай а след това се произнасяй - цък
Поразгледай и това - цък
Този рейим Oly са го обещали в Е-М1 II от ръка за при 1/60цек. [smilie3]



Публикацията е редактирана (13-02-16 23:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: boni   
Дата:   13-02-16 23:06

M4/3 на 7 дори е по-зле от ФФ на 14. Фотодиода на М4/3 с 16мп е драстично по-малък от този на ФФ с 36мп. Особено за пейзаж и особено, когато нямаш по-ниско от 100 или 200 ИСО м4/3 не е най-добрият пример. Шумят и мажат в сенките, а също така динамиката им е по-ниска.
За ултразум моделите обективите са проектирани за още по-"гъсти" матрици, но за сметка на това кръгчето им на покритие е много малко, така че са евтини. Обективите за медиум формат са пък много по-скъпи. Защо ли? Защото никак не е лесно да се направи оптика с качествена проекция, покриваща равномерно голяма площ.
Така че 42.5/1.7 и 45/1.8 за м4/3 не трябва да струват повече от 250-300лв, каквото и да си говорим. 85/2.8 е по-труден за изработка, а 120/4 на Pentax за медиум формат е още по-труден и съответно по-скъп.
Ансел Адамс не е бил глупак да снима пейзажи с голямоформатни камери...

Силата на м4/3 е в компактността и бързината - за стрийт, уловени моменти и т.н. Слабостта е в лимитираната чувствителност.
Единственото, за което протестирам е завишените цени на оптиката, това е. Иначе снимах 2-3 сватби с GX8 като втори апарат - супер е в много ситуации и ми допълваше идеално ДСЛР-а.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: SoftImage   
Дата:   13-02-16 23:20

>>M4/3 на 7 дори е по-зле от ФФ на 14.\
Според тестовете на оптиките не е точчно така, но може да се тества за да проверим.
boni, а как ще коментираш цената на Nikon 17-55mm f/2.8G ED-IF DX AF-S Nikkor. Да оставим "забележителните" резултати от тестовете, защо цената му не е 2 пъти по-ниска от FF еквивалента му?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: boni   
Дата:   13-02-16 23:33

А, трябва да бъде...
как да го коментирам - същата работа. Маркетинг.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: SoftImage   
Дата:   13-02-16 23:37

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: boni   
Дата:   13-02-16 23:38

Ако има някой адекватен като цена за оптиката в тоя клас, това е Сигма 18-35/1.8 Това варио наистина "отваря" APS-C матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: hotsnail   
Дата:   13-02-16 23:50

Бони съвсем малка корекция, понеже сензора е малко изкорубен на м43 реалния еквивалент на бленда 1.2 при фул фрейм е 2.5 а не 2.4 - това е за да се получи еквивалентно голямо кръгче на дефокус спрямо хоризонтала на кадъра т.е. ако кропнеш м43 до 3/2 да получиш идентична снимка. Може да спорим, че ще кропим 3/2 до 4/3 и числата се променят малко - ако искаш ще го сметна и при подобно приравняване.


ПП Мен ме учуди един тест, дето си правих с 135мм обективи на фул фрейм и 85-ца на кропка. Оказа се, че 85/1.8 вади картинка подобна на 135/3 (няма такава стандартна бленда, но 135/2.8 маже повече, а 135/3.2 по-малко) при еднакво отстояние от обекта т.е. повече от 1 стоп е разликата при 1.5 кроп фактор. При еднакво кадриране на обекта във фокус са тия цифри (Ако се приближим със 85-цата за да имаме същия размер на обекта във фокус, то 85/1.8 прави сходна снимка на 135/2.8) т.е. фул фрейм до кроп е 1 стоп и 1/3 разликата в бокето.



Публикацията е редактирана (13-02-16 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: boni   
Дата:   13-02-16 23:56

Това, колко маже на пръв поглед е малко и въпрос на възприятие. Иначе в ДОФ калкулатора можеш да го сметнеш - трябва да е точно един стоп при кроп 1.5:)
Колкото до обективите за м4/3 един от най-струващите си портретни обективи във всяко едно отношение и като цена/качество е на Оли 75/1.8 .



Публикацията е редактирана (13-02-16 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: PR0davaiko   
Дата:   14-02-16 00:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-16 01:05

PR0davaiko от математика и сравняване на кадри идва тоя мой коментар. Не си прав за точността. Белндата е горе долу точно рапортувана. Там където те цакат е със загубата на светлина поради вътрешни отражения в обектива и затуй някои неща са странни. Филмовите обективи ги означават в Т стопове, за да се избегне този номер при смятане на експозицията.... по бленда във Ф стопове не можеш реално да смяташ експозиция....



Публикацията е редактирана (14-02-16 01:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: Lycan   
Дата:   14-02-16 01:19

@SoftImage ако ще е според пазарния дял ..да гушнем по един хуауей [smilie5] гунси?
Имам хляб там


Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: Emoxide   
Дата:   14-02-16 01:20

Аз доколкото знам при m4/3 матрицата имайки съотношение 4:3 има реално кроп от порядъка на 1.83х , който става 2х при съотношение 3:2 (4608x3072~14.2MPix)
Следователно при аналогична пикселна гъстота пълноформатна камера следва да има матрица осигуряваща изображение 9216x6144pix ~ 56.6MPix;
Грубо може да приемем, че Canon 5Ds има близки размери на пикселите.

Отделно, че самата стойност на макс. бленда, която е фигурираща като надпис на обектива, кутиите и брошурите често не съвпада с реалната, а е по-тясна. Въпреки това светлопропускливостта на оптиката не е за подценяване. Пример: Робин Уонг в свой теста на Pana/Leica 25mm F1.4 и M.Zuiko 25mm F1.8 нагледно показа, че разликата между двата обектива не е предполагаемите 2/3EV а едва 1/3.
Така, че нещата при оптиката са твърде комплицирани.

Това, което от OLY биха могли да направят е да се спрат на максимална/оптимална резолюция от 16MPix и да поработят по качеството на сигнала при повишаване на ISO.

Пример Samsung разработвайки нова матрица по BSI-CMOS технологията за NX1 и NX500 реално подобриха с цяла 1EV стъпка качеството на изображението спрямо предходната генерация 20MPix CMOS, въпреки увеличението с 40% гъстотата на пикселите.

Като се вземе предвид това, следиветелно има накъде да се подобри качеството на картината и от малките матрици... А относно повишаване детайлността Hi-Res режима е добра опция, ако се постигне подобряване ефективността му като скорост на реализация в апарата.

Несъмнено е само едно = цените трябва да са дваж пъти по-ниски, още със стартирането на даден модел обектив или тяло на пазара, за да бъдат наистина бюджетно конкурентни на добър кроп DSLR



Публикацията е редактирана (14-02-16 01:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: SoftImage   
Дата:   14-02-16 11:21

HTML, говоря за пазарен дял при безогледалките а не за пазарен дял при бибитките! Ако този показател не е валиден то Canon/Nikon са нищо(при DSLR) по твоята логика [smilie7]

Emoxide, според мен Olympus трябва да се насочат към Samsung понеже те ще са най-склонни да си предоставят последните разработки в сензорите. Другите си толерират техните системи!



Публикацията е редактирана (14-02-16 11:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: Lycan   
Дата:   14-02-16 16:18

Аз въобще не разбрах връзката с пазарния дял :)
Лайка има малък пазарен дял.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica 42.5/1.2 + Pana GH4 - ревю от мен
Автор: SoftImage   
Дата:   14-02-16 18:48

Така е! Leica е луксова марка и като такава няма как да е с голям пазарен дял. Тя е едно изключение, което само потвърждава правилото. Но Fuji не е нито Leica, нито ZEISS!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »