Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: nikel   
Дата:   09-02-16 10:50

Ползвам Canon EF 35мм F/2 IS, обективът е доста остър още напълно отворен, но стабилизацията му е слаба, 1-2 стопа не повече. Много трудно се прави снимка от ръка на 1/4 без да е размазана... За тестове се доверявам на www.photozone.de, защото моите впечатления от обективите които ползвам почти на 100% съвпадат с техните тестове [smilie3]
Канонската 85-ца хич не е лоша (ако се попадне на бройка), остра е още на 1.8, има хромати аберации. Тези CA обаче са най-видими на отворени диафрагми и ярка слънчева светлина, която принципно не е подходяща за портрет. От друга страна едва ли някой снима пейзаж на отворено с 85мм обектив [shtrak]
Със сигурност има доста по-добри от гореспоменатите канонски 35мм и 85мм, но те са и значително по-скъпи (Canon 35/1.4 II, Canon 85/1.2, Sigma Art 35/1.4, Sigma Art 85/1,4)
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   09-02-16 10:50

chukov, аз за сферохроматичните аберации нищо не съм казал. Говоря за острота и боке, два параграфа по които изкараха 85-цата пълен боклук, с което не съм съгласен въобще. Колкото до аберациите, всеки светъл обектив, който не е апохроматичен ги има, някои малко по - засилени, някои по - слабо ги проявяват. Canon-ската 85-ца не е цвете за мирисане, но ако гледаме под лупа същото може да се каже в по - малка или голяма степен и за никонската 85-ца на 1.8, за 135mm f/2L, 85mm f/1.2L или пък Zeiss 100mm Makro f/2 (особено на цайса са дори по - дебели от 85-цата 1.8 на канон).

nikel, вкъщи имам пробни снимки от ръка на 1/4 или 1/6 от секундата които са остри на пикселно ниво. В момента нямам достъп до тях, но мога да изпратя довечера ако някой проявява желание.



Публикацията е редактирана (09-02-16 10:52)
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: chukov   
Дата:   09-02-16 10:50

Ей тук са го илюстрирали

https://photographylife.com/what-is-chromatic-aberration


Лошото е, че когато се опиташ да коригираш поразяваш и други участъци от кадъра, които не искаш да бъдат заегнати

Но най-лошата характеристика на 1.8 при канон е дебелината на лилавите контури

Една фотосесия осрах навремето с този обектив и дотам беше.
Всъщност затова е хубаво да дават мнение тия, дето са на пангаря, щото у вас и да провалиш кадър жена ти и утре е на линия [smilie5]
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: chukov   
Дата:   09-02-16 10:53

Неделчо,
за остротата нищо не съм казал. Много е остра 85-цата.
А и аз просто споделям опит, не сравнявам с аналогичните обективи на други марки. Не съм работил с тях, за да дам мнение

Имах и Сигма 85 1.4 ами много по-добре се държи по отношение на purple fringe дори и на 1.4 спрямо 85 на 1.8

И го споменавам това, защото когато човек реши да похарчи едни пари е хубаво да е запонзат с подводните камъни.

За Никон не знам - никонаджиите ще споделят как е теният 85 1.4
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: d.s   
Дата:   09-02-16 11:23

И според мен няма смисал. Виж за Фул Фрейм или 5д-то което гледаш е малко по-различно. Там Никон вече почти нямат евтин и хубав обектив. Разбирасе това е относително понятие :)
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: PhotoBo   
Дата:   09-02-16 12:47

Nedelcho1 пак е избухнал в любима тема Canon vs Nikon [smilie18]

За мен подобна смяна няма ама никакъв смисъл тъкмо, най-вече защото евтини тела и обективи от една марка и клас няма да дадат фрапиращи разлика в изображението спрямо подобни същия клас от друга! Ако ще правиш ъпгрейд според мен трябва да е наистина смислен, да си заслужава, т.е. да виждаш как с него би постигнал многократно по-добри резултати в сравнение с наличната. Това да си смени човек китака или портретния обектив, само щото при другата марка са малко по-евтини, някак си ми се струва не добре обмислено начинание...и пак повтарям - неминуемо свързано със загуба на средства! За навика и бутоните няма и да говоря...

В подкрепа на Канон и 85-цата мога само безпристрастно да споделя, че по-големия процент портрети, които лично аз харесвам са правени с тази 85-ца (по-малко са с Никон-ската), но и по-голямата част са на идейни автори и предимно в комбинацията с 5D Mark II и Mk III [smilie3]
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-02-16 13:36

...нама се плашиш..скачай смело , в името на разнообразието , пък и алъш вериша да върви...
...някой ден ден ще можеш да кажеш:.."Пробвал съм ги и двете!"...[smilie5]
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: krist   
Дата:   09-02-16 13:46

Никонският 85/1.8G също е резачка още от най-отворено, а за широко не виждам въобще какъв е проблемът при Никон точно: кеф ти Никор 18-35G, кеф ти твърдаци като Никор 20/1.8, Никор 24/1.8, Сигма 24/1.4, Сигма 20/1.4 - всички на цена под 2к (за последния само не съм сигурен).
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: Бонд   
Дата:   09-02-16 13:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: swqaz   
Дата:   09-02-16 13:58

krist, автора ползва кроп. Всичко което си изброил е ФФ. Безмислено за кроп тяло.
Мисля, че токина 11-16 е прехвалената в подобен случай и е около хилядарка на старо.



Публикацията е редактирана (09-02-16 14:01)
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: Emoxide   
Дата:   09-02-16 14:08

Отивай при Канон, няма изобщо какво да му мислиш! Там ти е разковничето на всичките проблеми с оптиката. [smilie5]
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   09-02-16 14:12

PhotoBo,нищо не съм избухвал. Ако прочетеш пак първия ми пост, ще видиш, че казвам на автора, че смяната няма смисъл като цяло. Човек на която система си е свикнал, ще му върши най - добра работа и че разликите като цяло са прекалено малки за да си струва. Просто след това други хора се намесиха с компетентни мнения (изключвам chukov), които са меко казано хиперболични. Чувството ми за справедливост, не ми позволява да не се намеся при тези обстоятелства [smilie25]
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: hrup   
Дата:   09-02-16 14:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: vkk1   
Дата:   09-02-16 14:28

Благодаря много на всички, мисля основните неща се казаха. Или поне достатъчно, за да взема адекватно решение. Ще затворя темата, за да не отиде в обичайното русло, че хич не обичам припирни, пък гледам се заформя мегдан [smile]
Още веднъж благодаря!
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.