Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: dorko   
Дата:   05-02-16 17:37

Един от любимите обекти на фотографите е отново недостъпен отвътре.
Това, което видях сутринта по една от телевизиите:
"Да усетиш тръпката да си на ръба и да направиш невъзможния кадър - това води стотици младежи всеки ден в слънце и сняг на върха на Бузлуджа. Фотографът Радослав Първанов често може да бъде видян горе, на сантиметри от ръба: "Много пъти съм си мислел, че всеки кадър може да ми е последен, но ако недай си Боже се случи, то ще знам, че съм искал да направя този кадър и ще знам, че е тук. Животът е кратък”.
Кадрите на момчето, а и нечии други, са предизвикали намесата на властите в Стара Загора. Заварени са отворите, осигуряващи досега достъп до паметника. И следва огромно разочарование за много хора, искащи да го разгледат и да снимат вътре. Някои дошли от Канада за това. Жалко за онези колеги, които са имали планове да снимат скоро вътре. Надявам се този обсебен от паметника младеж, все пак да е успял да направи някой велик кадър.

 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Джъмбо   
Дата:   05-02-16 17:42

след 3 дена пак ще е достъпна
а за кретените почивен ден няма
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   05-02-16 18:23

Да затворят и планините. Колко отвесни скали за трепане има.....
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: victory13   
Дата:   05-02-16 18:29

Само си представям, ако не дай си Боже нещо тресне някого вътре, или пък някой падне от високото, какво ли ще се изпише за форумите [smilie8]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Slivenski   
Дата:   05-02-16 18:49

Гледах го този пич, като каза:

"Много пъти съм си мислел, че всеки кадър може да ми е последен, но ако не дай си Боже се случи, то ще знам, че съм искал да направя този кадър и ще знам, че е тук. Животът е кратък”

И си мислех, какво ли би казала майка му за това, какво ли би казал баща му, близките му, приятелите му?

Естествено, никой не знае кога и как ще си отиде от този свят. Но освен че носим отговорност за себе си, нашият живот е свързан и с други хора, за които също имаме отговорност. И затова трябва да проявяваме такава най-вече спрямо самите себе си. Горният начин на мислене е на безотговорен човек. Не го казвам, за да го съдя. Животът, освен че е кратък, е въпрос на лични избори... в повечето случаи.


[beer] [beer]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: zotto   
Дата:   05-02-16 19:06

Гледах го и аз този младеж, после сладурите от долния линк и си викам, трябва да отида до там, че ще му сложат жива охрана накрая [smile] https://www.facebook.com/mariyantashevaerial/videos/1643292639269788/


 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: sherbit   
Дата:   05-02-16 19:31

Да голобят столетницата.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   05-02-16 23:46

Има стотици хиляди снимки на прословутия обект и не мисля че ако отида там да снимам ще направя нещо различно,а някои младежи си въобразяват че ще направят "невъзможни кадри",ама после и други ще страдат ако стане инцидент.

В тоя ред на мисли също така ми станаха досадни и скалите "Корабите","Оня" завой на реката,рибарските скели с релси към морето,потопената черква и други подобни преснимани хиляди пъти и разбира се гордо пуснати в нета-а от създателите си!

А,бях забравил за островчето с дърветата насред язовира,ама "случайно" го видях та се сетих.

И тъй като не съм ги снимал до сега би следвало да ме сърбят ръцете да направя и аз някоя и друга снимка на тези фамозни места,но нямам такова желание уви.

Преди 10 години нямах компютър и не влизах в интернет често и по телевизията бях видял филм за потопената в язовира църква и си казах:" Като си купя цифров апарат ще отида точно там да направя "страхотни" снимки!"

Е,скоро след това се сдобих с цифрова фототехника /не лоша/ и персонален компютър /който вече здава багажа/ и като видях колко тона снимки има на този обект от всякакви ракурси и по всяко време снимани,желанието ми да отида там намаля,а да снимам там даже не виждах предизвикателство.[smilie2]

Фотографията след дигитализацията и интернет вече няма този загадъчен и мистичен ореол,който имаше преди![smilie2]

Помня с какво вълнение разглеждах разни списания за фотография през деветдесетте години - аз ли съм бил млад,фотоизкиството и то ли.....[smilie11]


Това са малко споделени размишления за това как се мени света.

Може пък да греша.....



Публикацията е редактирана (06-02-16 00:20)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-16 01:58

Това, че даден обект е добил голяма популярност и съответно снимките започват да ти се струват банални поради голямата повторяемост - това не значи, че не трябва да идеш и да направиш някоя друга снимка. Да, няма да са уникални, невиждани и т.н., но какво от това? Хубавата гледка си е хубава. А аз снимам изцяло за удоволствие. Дори не си правя труда да изкарвам снимките си публично (главно от мързел [smilie18]). Е примерно ако пусна снимки на "Пътя на гигантите" - много по-посещавано място - доста хора биха тук биха ги видели за първи път... има си го и регионалния момент :)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   06-02-16 02:53

То принципно 99% от снимките вече са направени от някой някога, но какво от това. Не вярвам някой тук да снима само неща, които не е виждал снимани. Тръпката идва до голяма степен от процеса, а не само от крайния резултат.

Относно щаденето на близките - някои живеят по задължение, някои живеят за себе си. Според мене втория вариант е за предпочитане. Ако не притежаваш тялото и живота си, какво притежаваш наистина на тоя свят?
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 03:08

lamerko;batsali: Съгласен съм! Важен е пътят,тоест процеса ма снимането,който доставя удоволствие и за мен това е от първостепенно значение,а не споделянето на продукцията,още по-малко да се фукам с кадрите.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   06-02-16 15:24

Айфеловата кула, Биг Бен и Колизеума са снимани безброй пъти повече от въпросния паметник, от Завоя, Църквичката и пр. Въпреки това, като се окажа в подножието им, не пропускам да ги щракна с каквото имам под ръка. Без (погрешната, у мозина) амбиция да направя 'страхотни снимки' на Айфеловата кула ил руг подобен обект, още по-малко - 'уникални снимки'. Просто снимки.

Никога не бих бил път специално до тая чиния, за да я снимам. Но ако ми се изпречеше на пътя за някъде другаде и, така или иначе, ми е пред погледа - сигурно и аз бих нащракал няколко кадъра. Ако карам от Халите към Гарата и пътят минава през Оня Завой - също бих спрял да си го щракна. Нищо лошо [smilie8]
= = = =

А безотговорните безразсъдници се пребиват и от скали, и от градски покриви, и по пътищата с Голфовете си. Не е виновна никоя конкретна развалина за явлението.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 15:28

[smilie24]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-16 15:29

До чинията и аз не бих се пъхтил само заради снмиката, но виж за Тюленово например е друго нещо. Вярно, няма да е само заради снимката, а заради общото удоволствие от гледката :)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: mr_green   
Дата:   06-02-16 20:23

Гледах преди време,един клип на умен фото апарат,който ти казва ,колко пъти е сниман даденият обект.И ти си решаваш дали или.Но в крайна сметка,отиваш някъде с дадена цел,пък ако не искаш не ходи. Няма драма,всеки сам си избира пътя .[cool]

 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: asahi   
Дата:   07-02-16 23:03

Бузлуджа ми е на 35 минути път с колата. Качвал съм се десетки пъти, вкл. и с колелото. Един път не съм се доближил до грозната чиния, камо ли да я снимам.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 00:25

За тоя четирикрил петохуйник никога няма да си направя труда да се кача.Трябва да го съборят, докато не е паднал сам не и избил червен електорат или някое тъпо пишлеме с фотоапарат.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   08-02-16 12:37

Поредният лакмус показващ, колко оакана е тази разградена територия, дето още й викаме държава. Хора от целия свят се вдигат за да дойдат и да видят "летящата чиния" на върха на планина. Там постоянно е пълно с посетители, буквално пробиват стените за да влязат вътре, а как се възползва управата стопанисваща обекта? Никак! Правят популистко затваряне на паметника с цел, като стане сакатлък да са им чисти ръчичките.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   08-02-16 13:56

За съжаление е твърде късно да се реставрира - сигурно би било по-трудно и скъпо от построяване на нова [smilie2]

Главен проблем на обекта е символиката и историята, с която се свързва. Това именно буди острата неприязън на мнозина, които заради политичеките асоциации виждат дори архитектурата като 'грозна'. А тя е повече от прилична, доста оригинална и интерена. Ако (някак?) се забрави напълно от кого и за какво е строена, си е направо една архитектурна забележителност от международен клас. И ако навреме (още в прилично състояние) беше приватизирана от пазарно-ориентирани предприемачи, десетки възможни приложения биха я направили популярен и доходен туристически обект.

Това, уви, не се е случило когато още е 'имало хляб' в обекта. Няма никога да се случи.

Да се остави на бавен саморазпад в сегашното състояние е опасно и екологически вредно. Май излиза, че към днешна дата само динамитът е решение? [smilie11]


(Поправка: динамитът май не е решение, защото - подозирам - е проектирана да издържи на атомна бомба. Сигурно ще трябва по-силно лекарство?)



Публикацията е редактирана (08-02-16 14:00)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 14:06

Бакърджиев е спец по тия :)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   08-02-16 15:27

Чудя се, тези които искат да взривяват....какво са построили или с какво построено в последните години за обществото се гордеят. С "магистралите" ли? Дето почват да се ремонтират в момента в който са построени? А Бакърджиев, (ако не знаете) обикаляше дълги години по света за да се снима пред разни забележителности. Китайската стена, Пирамидите в Мексико, Аврора...чудно защо тях никой не е разрушил досега.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: lamerko   
Дата:   08-02-16 15:45

Контролираното взривяване е лесно, въпроса е, че няма да е толкова лесно разчистването. Но сградата ще рухне скоро сама... въпроса е дали това ще доведе до жертви. А когато рухне - разчистването ще бъде много по-трудно и в нашата реалност вероятно няма да има дълго време такова...
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: volenE   
Дата:   08-02-16 15:46

И аз си мислех да я снимам преди много години, но видях невероятния проект на колегата Никола Михов и реших, че не мога да го направя по-добре.

http://www.nikolamihov.com/forget-your-past
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 15:50

Ми да!Тая бутафория на Бузлуджа ще бъде едно от чудесата на света.Редом до Китайската стена и Пирамидите в Мексико (и Египет)! [smilie18]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   08-02-16 16:30

Паметникът на Бузлуджа няма да падне сам, падат само дребни елементи вътре. "1300 години България" също няма да падне сам. Аз съм обикалял колкото Бакърджиев и гарантирам, че в световен план, това са два уникални паметника. Само идиоти с комплекс са малоценост виждат политиката в тях, твореца вижда архитектурата. На Бузлуджа е бил и дядото на Москов примерно. Да оставим ли да падне и Шипка, само това мога да ви попитам. Защото миналата година махнаха охраната и на този паметник.В Сърбия и бившите югорепублики също има подобни паметници, с уникална съвременна архитектура. Не са ги съборили, на един от тях ежегодно се събират хора от цяла Европа. Рушейки основитв под краката си, до никъде няма да стигнем. (и не стигаме, както е видно). Комунистите не разрушиха царския дворец, а го превърнаха в изложбена зала. Не изтриха и царете ни от историята, макар идеологически да са на противната линия. А от управлението на всеки от тях, извадиха най-добрите и достойни за гордост примери. И ние се гордеехме с тях. Гордеехме се и с Ботев и Левски. Днес упорито се повтаря, че единия бил терорист, а другия "заловен от полицията". Гордеехме се и с Вапцаров, обявен преди няколко години за най-човеколюбивият поет на света, от ЮНЕСКО. По това време в София къртиха паметника му, защото бил за музея...С кого ще се гордеят утре децата ви? С плевнелиев ли?



Публикацията е редактирана (08-02-16 16:32)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 16:40

Боже, боже!Горният пост е като мусака с праз-объркан и всичко на едно място. :)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: asahi   
Дата:   08-02-16 16:44

Говориш глупости и лъжи. Няма как да сравняваш чинията и паметника на връх Шипка. Едното е направено по партийна заръка да изпълнява партийно-пропагандни функции. Другото е сътворено от българския народ с доброволни дарения и за възхвала на подвига на българското опълчение и руските войници при защитата на върха.

Лъжа е, че е свалена охраната от паметника. Има полиция и долу на паркинга, и горе на паметника. Посещавам този паметник служебно и съм наясно с поддръжката му.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   08-02-16 16:51

И чинията е строена от българския народ със задължителни доброволни дарения. [smilie5] А партийни - пропагандни функции в днешни дни изпълнява само един ден в годината. (Как се катерият тия бабиени до горе не знам.) Но ако човек отиде там през останалото време ще види, че е пълно с млади хора и постоянно се чува чужда реч, дали и тези са комсомолци? За повечето хора това не е паметник на комунизма, а гигантска "летяща чиния", а те не се срещат много често!



Публикацията е редактирана (08-02-16 16:52)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   08-02-16 16:53

camelasign написа:

> Чудя се, тези които искат да взривяват... какво са построили..

А съм построил някои работи: и като сторител (с ръцете си), и като проектант (бил съм и такъв в предишен живот), и като инвеститор в по-късно време. Тук не е мястото да се отчитам, нито Съдника, пред когото да го правя...

Споменах взривяването (да, аз пръв го вкарах в разговора) НЕ от злоба и омраза, каквато други излъчват, говорейки за обекта. Единствено като рационално решение към днешна дата, защото е пропуснато времето за други решения. Ако има добре аргументирани предложения за други решения, с интерес бих ги чул, може и да ги подкрепя.

Ще извините неграмотността ми, но нямам представа кой е Бакърджиев и защо трябва да съм чувал за него [smilie11]

[beer]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: realnoncho   
Дата:   08-02-16 16:56

Бакърджиев е този, по чиято заповед и след няколко неуспеха бутнаха мавзолея в София.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   08-02-16 17:08

asahi, нима си пропуснал, че руснаците ги обявяват не за освободители, а за агресори в руско-турската война!? Ежедневно се говори по медиите и се говори от същите, които искат да съборят и 1300 години България...и охраната на Шипка е върната към МВР днес, но за известно време я махнаха...

asahi, ти си мусака объркана с праз. Историята няма къде друга да е, освен на едно място. Ако почнеш да триеш или кривиш една част от нея, триеш и кривиш и предходната.

На Бузлуджа има уникални мозайки, каквито има на много малко места в света. Познавах една от художничките на мозайките професионално, баба на 80 години беше, снимаше си при мен различни скици и проекти, за да ги остави като архив на наследниците си. Защото виждаше, че държава няма вече и няма кой да съхрани паметта и.

Каквито и правителства да се сменят в Мексико, никой няма да унищожи наследството на Диего Ривера, световен стенописец...негова творба унищожи само Рокфелер в Ню Йорк защото между фигурите бил и Ленин. Никой не би посегнал и на Пикасо, въпреки че е нарисувал Сталин. Не ми се изброяват (макар и възпитателно) световните творци пресъздавали идеите на социализма в творбите си.
На вас не ви и трябват, имате си айфони...



Публикацията е редактирана (08-02-16 17:31)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   08-02-16 17:13

nyamago похвално.

Има едно момиче, което се опитва да спаси Бузлуджа, като паметникът се превърне в място за световни арт срещи и семинари. Архитект, завършила в Европа. По нейния проект, за лека реставрация и укрепване на паметника, сумата беше съвсем постижима, да не кажа скромна за мащабите. Тя търси пари за проекта си навън, защото тук никой не се заинтересува.



Публикацията е редактирана (08-02-16 17:14)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: bo6o   
Дата:   08-02-16 17:44

Баси глупостите се пишат всеки път. Ето трета насока...

Бузлуджа, може да стане баси якия хотел със стаи с уникален изглед от стаите, макар да бъдат и малки, и с панорамен изглед отгоре и с голямо и яко фояе. Конструктивно нищо й няма на постройката - толкова бетон, лят по соца, няма да мръдне скоро. Това не е днешното строителство. Спане - поне 500ЕУ на вечер, и вярвайте ми, ще се пръска, за сметка на хилядите празни хотели в Банско(най-голямата глупост - българските алпи) и Слънчев бряг(кенеф за повръщащи англичани). Вярвайте ми, комунигите няма да им е кеф, защото и феста им вече няма да се състои. Просто трябва да се намери някой достатъчно продажен боклук, който да го шитне, а такива са всичките сегашни собственици.

Мавзолея се беше утепал за нощен клуб. И то скъп.

За онова пред НДК-то, нищо не ми е хрумвало, ама дет се вика една стена за катерене може да се спретне, като статуите си останат.

И аз изпитвам неприязън към някакви такива соц напомняния, ама динамита е решението на малоумната нация за всичко. Туй го умеем, ама да градиме не.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: itilien   
Дата:   08-02-16 17:59

Популярността на тая сграда (основно за снимки)се дължи именно на това, че е изоставен и рушащ се мастодонт, неясно защо забучен на върха на баира. И тя стана популярна в последните няколко години, откакто фотографията стана масово хоби. Не виждам какво и е толкова чак уникалното, че да привлича туристи, които да плащат по 500 евро на вечер.
Да не забравяме, че входната такса на Мачу Пикчу, обект далеч по-интересен по всички параметри (културно, архитектурно, исторически, пейзаж и какво ли не) е 50 долара.
Също така из Алпите има хотели и хижи с по-внушителни гледки, в които нощувките също не са 500 евро.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: bo6o   
Дата:   08-02-16 18:05

С подходящата реклама, и ако е направено всичко както трябва, и 1000 евро можеш да им скубеш на чужденците и да ти е с резервации за години напред, за това не бери грижа.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   08-02-16 19:00

Браво. Така ползата от тая сграда ше е за паралии чужденци и мафиота, дето ше им събира парите. По-безполезна ще е дори от сега. Сигурно ше искат и пари за снимки, пак в джоба на тлъстия с черните очила.

Интересът не е само защото е порутена сградата. Такава сграда и на такова място наистина е голяма рядкост. Може да се отвращавате колкото искате от факта, че е комунистически артефакт, но само с отвращение видяхме, че преход не става.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   08-02-16 19:12

Ползата за по-широкото общество ще зависи от това дали би станала казино със стриптийз клуб, или зала за конференции, концерти и фестивали. (И още много приложения с широко отворен достъп могат да се намерят). А в това - хипотетичното възстановяване да стане с частна инвстиция и оперирането да носи някому частна възвращаемост, не виждам НИЩО неморално. Другото би било комунизъм, към който уж не искаме да се връщаме?..

А че само с отвращение преход не става - съм напълно съгласен [smilie24]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   08-02-16 19:17

Едно е частен хотел с 1000 евро нощувка, друго е частен ресторант, галерия....

Също така едно е комунизъм, друго е социализъм...
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   08-02-16 19:20

И към социализЪма не искаме да се връщаме, мерси! [smilie6]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   08-02-16 19:24

Ами тогава частни затвори, частна полиция, частна пожарна, частни училища, частни болници, частни пътища и тн..... ако не щеш социализъм. [smilie5]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 19:24

Можело да стане хотел, можело да стане казино![smilie18]
Ако е можело щяло е да стане.Наясно ли сте, как ще крякне червеният електорат (е вижте camelasign),ако тръгне някой да прави нещо подобно? [smilie18]
Във Варна нали направиха ретро музей (би трябвало да се казва музей на комунизма).Ще фалирва скоро. В мола е. Туристи в мола ходят, основно такива от бившия соцблок. Но не и в "ретро" музея, а по магазините.Та ако е имало бизнес смисъл в това, отдавна щеше...
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   08-02-16 19:30

Много хора ритат яростно против остатъците от "онова време", но не се усещат, че не камъните от онова време са проблема, а хората и манталитета. Да изтребим всички, които помнят комунизма, а? Дали има навити? [smilie5]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 19:35

Не, сами ще си умрем, само дано не сме увредили и децата си трайно!
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: hotsnail   
Дата:   08-02-16 19:49

fast ходих в ретро музея, хубав е и интересно изживяване, но много малко сънародници могат да си платят билетите особено ако са семейство 4 човека.....не помня 50 лева ли беше билета 30 ли....но 120 или 200 лева не вярвам много семейства да извадят за 1 час забавление.

Иначе си прав. нищо смислено не можа да стане само в Бузлуджа. Трябва целия реигон там да се оправи, за да предложи няколко интересни дни културен туризъм. Има материал наоколо и Бузлуджа е добра част от него - Трявна, Етъра, Царевец, чаршията в Търново и Шипка заедноплюс още 5-6 нови атрцкии могат да направят тоя регион смислен. За сега е ок за транзитно преминаване най-много с нощувка и 50-60 лева в кръчме плюс билетите за атракциите.



Публикацията е редактирана (08-02-16 19:53)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 19:51

Сега май по 10 вече. Ама пак май няма да устиска дълго. То се оказа, че и там едни рубли май са се завъртяли, ама айде.. :) Имали от консулството-дали.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: bo6o   
Дата:   08-02-16 19:59

И докато плювате поредната идея, онуй си се рути и всичко по старому. Да си я оставим така, щото някой друг ще облажи - важното е вуте да е зле, па нека е голяма реклама на страната, дето идват туристи от цял свят, да ни витат манталитета.

Да живей народната идеология и народопсихология. [smilie21] [smilie21] [smilie21] И тупаник на жената...



Публикацията е редактирана (08-02-16 20:00)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 20:05

Бошо, отиваш теглиш кредит, прайш го на хотел и ти обещавам най-тържествено тук пред всички, че ще съм първият на откриването! Ще доведа и жената [smile]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: bo6o   
Дата:   08-02-16 20:17

Вежда, не е невъзможно. Просто няма как да изтегля такъв кредит. И себе си да заложа, не струвам толкова, но за някой въшлив, дебеловрат свинчо, не е невъзможно...
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Danhill   
Дата:   08-02-16 20:20

В тази тема, съм напълно съгласен с camelasign !
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: ctanat   
Дата:   08-02-16 20:34

В тази тема, съм напълно съгласен с camelasign !
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Artefact   
Дата:   09-02-16 17:49

Много жалко, че вече е официално забранен за посещение обект.

Тази година планирах да се разходя до там...
Това е интересен обект от историята и като много други носи духът на дадена епоха. Поне за мен това е съкровище за фотографа или поне за безпристратния фотограф, готов да предаде на зрителя всяка една история, всяко едно усещане.

В страни от темата:

Да познаваш своята история, да извличаш поуки от грешките, да помниш успехите и да използваш изграденото като основа за бъдещето и подкрепа на икономиката, да го показваш на света казвайки "ние знаем кои сме, от къде идем и знаем на къде да вървим" е признак за разум и израстване на личността и обществото.
Да "гориш вещици", "разрушаваш олтари" и "изгаряш книги" е признак на слабост, неувереност, ниска култура и предпоставка да забравиш грешките и поуките от тях.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   09-02-16 18:26

[smilie24]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: zotto   
Дата:   09-02-16 18:28

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: asahi   
Дата:   11-02-16 01:47

Чинията на Бузлуджа не е част от историята - нищо историческо не се е случило в тази чиния и в близката околност.

Чинията на Бузлуджа не е част от успехите ни - тя е един грандиозен неуспех.

Чинията на Бузлуджа не е нито основа за бъдещето, нито е в подкрепа на икономиката.

Чинията на Бузлуджа не става за показваш на света. Не казва кои сме, от къде идем и знаем на къде ще вървим.

Чинията на Бузлуджа е признак за липса на разум, за една тоталитарна грандомания, един паметник на българската глупост. Неслучайно никой не ще да я вземе, дори даром.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   11-02-16 02:19

То по тия критерии повечето от камъните и бетона по нашите земи са за бутане...

Не всичко трябва да има титаничен общонароден смисъл и да въплъщава някакви идеали. Чинията е една чудатост. Странна сграда на планински връх. Колкото по-скоро се преобрази, толкова по-скоро ще спре да причинява погнуса от стария режим. Колкото повече се остави да се руши, толкова по-ярък символ става обаче на калпавия преход - гробище за умрели мечти. Ако например се направи на метъл клуб/концертно място ще бъде поруган комунистическия дух с гнила капиталистическа зараза - всички са доволни [cool] Няколко пъти съм комбинирал ходенето до чинията с ходене до паметника на връх Шипка. Разликата в посещаемостта не беше особено голяма, а пред чинията в топло време почиват, серат и препикават рогати добитъци. Не е толкова загубена кауза тая развалина, колкото някои обичат да си мислят.


Интересно ми е кой паметник или артефакт показва кои сме, откъде идем и накъде ще вървим?
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   11-02-16 02:50

Людмил,те и болшинството исторически артефакти са също плод на грандомания и възвеличаване на различни тоталитарни и/или авторитарни режими през хилядолетията.

Точно това и е било едно от предназначенията да показва накъде ще върви България - социалистическата пропаганда си вЕрваше че строя им ще е вечен,друг въпрос че някои ръководители са знаели накъде всъщност могат да отидат нещата.

Когато е проектирана и строена въпросната архитектура всичко е изглеждало различно,друг въпрос дали точно такава форма е била оптималната.

Та така драги asahi разсъждаваш като талибан всъщност.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: golded   
Дата:   11-02-16 08:45

asahi [smilie24]

 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: ivo70   
Дата:   11-02-16 08:56

asahi [smilie24][smilie24] [smilie24]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Binjo_o   
Дата:   11-02-16 09:20

Ами разбира се, след като куцо и сакато се хвали навсякъде как се качило на петолъчката как пикало от там и прочее и какви "уникални" снимки направило. Напълно нормално е да я затворят [smilie3]



Публикацията е редактирана (11-02-16 09:23)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Binjo_o   
Дата:   11-02-16 09:22

АСАХИ много си зле и очевидно, тежко комплексиран. Предлагам да започнеш да събираш дарения за паметник на плювналиев или батко му - борисов Лекувай се човече [smilie3]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-02-16 09:32

Бинджо_о, ами организирайте си се червеният електорат, съберете си вие дарения и си я стегнете. Нали ви я подариха! [smilie18]
То верно, модерно е сега да си правиш селфи в кенефа, та и някой леФ може да изкарате- селфи на Чинията - 5 лв. С орки (ако се нареди до желаещия и някой от вашия електорат )- 50 лв.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: stoikovv666   
Дата:   11-02-16 10:35

Не ми е ясно защо не пуснат Бузлуджа на търг, след като никой не иска да се занимава?
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-02-16 11:41

На търг?Че те направо я подаряват и пак никой не я ще.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: stoikovv666   
Дата:   11-02-16 12:04

Аз я искам, дори бих участвал в търга [smile]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-02-16 12:21

Джими, за контакти тук:
http://bsp.bg/contacts.html
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   11-02-16 13:05

Знам защо не се затваря темата.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: idivanov   
Дата:   11-02-16 13:25

Добре че са я затворили. Така ще се избегне някой нещастен случай. Да я бутат или да я оправят - ето въпрос за референдум... Иначе от фотографска гледна точка, този "паметник?" е интересен като артефакт в сегашното си състояние, само заобиколен от природните дадености на околната среда - сиреч само отвън. Който иска може да снима...[shtrak] [shtrak] [shtrak]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: asahi   
Дата:   11-02-16 13:45

asahi USER_ID=152
Binjo_o USER_ID=155942

Дали си компетентен, че да поставяш диагнози? Питам, защото си анонимен и няма как да те познавам.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   11-02-16 14:03

asahi,

Исторически там се е случило нещо важно, което днес не вярвам да се случи повече. Обединението на различни политически сили.

Архитектурно е успех, уникален успех, но трябва да си ходил по света, да си видял какво са правили другите за да го оцениш. Мозайките вътре са световна ценност, и като изработка и като мащаб.

В Севастопол има кръгла сграда панорама на една прослувата битка. Там се събират ежедневно много чужди туристи, плащат, гледат...Въпросната сграда и 20 пъти, ако не и повече по-малка от паметника на Бузлуджа.

В Норвегия примерно, подобни паметници няма. То те почти и никакви исторически нямат, затова си ги строят сега. Примерно, копаят землянка, пълнят я с някакви бутафорни (но добре направени) старини и по 1 час обясняват вътре как са живели древните норвежци на чуждите туристи. Как били мляли примерно царевица за хляб....Е такива глупости, които с нищо не са уникални или интересни. Но туристи бол...

За мнозина Айфеловата кула също е била грандомански и ненужен проект. Имало е брожения против строежа и, на феминистките им приличала на фалос и се чуствали обидени. Можем ли да си представим днес Париж без нея?

В наше време на ул "Иван Асен" в София се направи паметник на ...Лучников.Това е май единственото ви "творение". Не се сещам какво точно е направил за да го заслужи, освен да прокара един закон, който се използва главно за да се източат пари от хазната.

Извинявам се ако се повтарям, но глупаци за мен са точно тези, които с лилипутския си ръст искат от злоба и безсилие да съборят всичко построено преди, само защото е голямо и неразбираемо за тях, а нямат нито сили, нито възможности да построят нещо ново и смислено.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   11-02-16 14:05

...и не визирайте БСП, като наследник на онова време и БКП. БСП е толкова нефела, слугинска, неолиберална и буржоазно гнила партия, колкото и всички останали днес.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Бонд   
Дата:   11-02-16 14:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: georgioiv   
Дата:   11-02-16 14:09

И БКП и БСП и всичките им отрочета и клончета са престъпни гнусни и трябва да се забранят... За съжаление, ако всичките им връзки се проследят, то няма да остане политическа класа и трябва се управляваме сами :)

Иначе чинията е една безполезна тъпня, и като такава трябва да си остане за назидание за поколенията ...
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Бонд   
Дата:   11-02-16 14:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   11-02-16 14:12

А паметникът може да се ремонтира за по-малко пари, отколкото ще струва разрушаването и извозването на всичкия бетон...
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: georgioiv   
Дата:   11-02-16 14:14

Въобще не съм в грешка. Социалист = комунист = болшевик = фашист (национал социалист).

Всички трябва да се преследвани от закона и да ги експулсират в Северн Корея...
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Бонд   
Дата:   11-02-16 14:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   11-02-16 14:23

Бойко довършва унищожението.

Което е направено е направено от народа,а Тошо и компания са организирали индустриализацията.

Тъжна история - само руини навсякъде сега.



Публикацията е редактирана (11-02-16 14:28)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Бонд   
Дата:   11-02-16 14:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   11-02-16 14:30

Видими,но на къкъв фон от опустошения като след война,всъщност поредната ни изгубена война.....
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Бонд   
Дата:   11-02-16 14:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   11-02-16 14:36

БСП е с капиталистически водачи и антикапиталистически електорат - пълна шизофрения!



Публикацията е редактирана (11-02-16 14:38)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Бонд   
Дата:   11-02-16 14:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   11-02-16 15:01

горби...е то и Обама и Меркел са социалисти:)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: georgioiv   
Дата:   11-02-16 15:04

то се вижда, нищо не става и от двамата... [smilie5]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   11-02-16 15:09

...а Путин и Орбан се водят националисти с уклон към социални дейности...Кой е твоят политически пример, че не се сещам за успели различни...А между другото се унищожава и мостът на Кольо Фичето. И той трябва да е бил комунист сигурно...



Публикацията е редактирана (11-02-16 15:12)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: georgioiv   
Дата:   11-02-16 15:22

путин е обикновен селски бандит, а Орбан не го знам какъв е, и не ме вълнува. Моят политически пример са Роналд Рейгън и Маргрет Тачер, а в момента Саакашвили, макар че политиката е последното нещо, което ме вълнува по принцип...

И какво общо има моста на майстор Колю Фичето с тоя боклук на Буздлуджа, че не схващам...
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   11-02-16 15:30

:) Социалната програма на Рейгън предложи днес в парламента, и ще те обявят за комунист на квадрат. Цяла Англия празнува, когато Тачер пукна, Саакашвили е издирван за злоупотреби с пари, а моста на Колю Фичето го рушат просто защото ще усвоят някакви пари и хич не им пука за историята. Както и на тебе.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: asahi   
Дата:   11-02-16 15:42

"Автор: camelasign
Дата: 11-02-16 14:03

asahi,

Исторически там се е случило нещо важно, което днес не вярвам да се случи повече. Обединението на различни политически сили."

За учредителния конгрес на БСДП ли говориш? 20 човека от 6-7 социалистически дружинки - това ли са различните политически сили? Да не говорим, че по-късно комунистите откраднаха историята на социал-демократите, а след това ги изтрепаха по лагерите.

То и мястото не е точно същото, ама трябва да идеш намясто да видиш кое къде е по тази планина.

Ето за какво я ползват другарите ви:


http://prikachi.com/images/429/8629429s.jpg

 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Бонд   
Дата:   11-02-16 15:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fotocolor   
Дата:   11-02-16 15:48

Споко,за 3март.....все някой ще я избочи.
А що с еотнася до стопанисването преди години искахме с мой приятел да я вземем под наем .Но тогава още не можеха да се разберат дали е на общ Кзанлък или Габово.Толкова ли е трудно да се сложи 2-4лв вход и да се пускат хора да гледат какво е останало от светлото бъдеще на социалзма.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   11-02-16 15:49

> "...Цяла Англия празнува, когато Тачер пукна..."

Не е вярно. Само ляво-ориентираните (които тук не са никак малко, но НЕ Е 'цяла Англия')

Всъщност в съвсем прясна анкета 'цяла Англия' (и Шотландия!) я обяви за най-влиятелната жена на последните 200 години . И за да не се сравнява само с Кралиците (Виктория и днешната) и с Принцесата (ясно коя), сложиха в опциите не-случайни жени от цял свят, като Мария Кюри, Майка Тереза и... Опра. Желязната ги би убедително всичките: така мисли 'цяла Англия'.

А други празнуваха от религиозно-сляпа класова омраза, без грам рационална оценка на ролята ѝ. Също като убийците на сваления руски цар или на нашия предвоенен елит. Но и точно като сляпата отровна пяна по устите на нашенци от другия лагер - като gorbi и asahi. В опитите за разбиране и оценка на историята, емоциите са лош съветник.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: georgioiv   
Дата:   11-02-16 15:49

Саакашвили не е издирван, има дело срещу него в Грузия и не за злоупотреба с пари, а за злоупотреба със служебни костюми, че друго не можаха да му намерят "другарите". Чети повечко, по-малко вярвай на телевизията и на глупости [smilie5]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   11-02-16 17:04

Влиятелна не значи любима. Ако работниците (които тачер прецака) се броят за ляви, то целия свят в болшенството си е ляв. В двореца на царя в Русия съм бил. Е тогава вече разбрах, защо са го убили...безмислен лукс с тонове, докато 90% от руснаците са били на печени картофи и брезова супа. (брезова супа е супа от кората на бреза, когато нямаш нищо за ядене). Интересно, защо саакашвили избяга, а не си седи в Грузия, ако трябва да отговаря само за костюми:)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   11-02-16 17:41

> "...Влиятелна не значи любима..."

Значи. Защото хейтърите като тебе НЕ СА гласували за нея в анкетата, а тя все пак спечели. Значи на достатъчно хора (мнозинство) Е 'любима', каквото да значи това.

> "...работниците (които тачер прецака)..."

Как точно ги прецака? Като превърна 2/3 от тях от безимотни наематели в собственици на недвижими имоти? (Дотогава да притежаваш собственото си жилище беше привилегия на 'омразната' класа. Възможността да станат собственици (вкл. доходите за това) не им я дадоха комунистите, а същата 'прецакала ги' дама.

Или като създаде за пръв път в историята култура и традиция на директно участие във финансовите пазари, където много от тоя "ляв свят", за който говориш, днес са акционери на борсите - т.е. КАПИТАЛИСТИ! Имат реални дялове от големия бизнес като собственици, а не като абстрактна частица от 'общонародна' собственост (облагодетелстваща само управляващите я 'другари')...

Вярно - прецака лентяите, научени от други власти само да получават без да дават. Въведе отговорност за резултатите, от която десетилетия след нея се гърчат да се измъкнат 'прецаканите'...

По-добре без 'любими на народа' импотентни популисти, а с 'мразени' строители на велики нации. Де да имаше една такава и за нас! [smilie2]


> "... разбрах, защо са го убили...безмислен лукс с тонове,
> докато 90% от руснаците са били на печени картофи..."

Добре, де - взеха му всичкия безсмислен лукс. Защо точно трябваше (и ти ги оправдаваш) И да го убият, зверски? И децата му да убият, зверски?

Не се чуди след това, че и другата страна иска да убие (зверски) твоите 'другари'. И тебе, може би. (Мислиш ли, че asahi - ако ти беше изправен пред неговия 'народен съд' - нямаше да ти дръпне спусъка?.. При толкова омраза, която струи от репликите му, аз не се съмнявам как ще постъпи.)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: dorko   
Дата:   11-02-16 18:19

Всеки паметник е свидетелство за духа на времето, а този е и интересен обект за снимане, особено на фона, на който се намира. Е, бих предпочел артефактът на Бузлуджа наистина да е от някоя далечна галактика, но няма пълно щастие.
 

 Авторът е затворил собствената си тема.