Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: zamunda   
Дата:   29-11-15 15:05

Поръчвам един Хелиос от човек от форума. Ще се мъча-ако стане-стане. Ако не- ще го махна. Ако го снимам повече ще купя един нексов обектив. Дадохте ми много ценна и полезна информация. Благодаря ви много!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: 798099   
Дата:   29-11-15 15:29

Последно, без да ти натрапвам мнение: виж снимката на детето с колелото в профила ми. Правена е с обектив, който е всичко друго, но не и портретен - Сигма 17-70/2,8-4,5. Не е "черешката на тортата", но не е и отчайващо зле като за първи опит.

Доколкото разбирам, искаш да снимаш дъщеря си за спомен. В този случай, перфектното боке не е на първо място, далеч по-важни са уловеният миг, ситуация, емоция, изражение... и т. н.

Е, ако ще я снимаш за някакъв конкурс, това е вече "друга бира". Ти си решаваш!


Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: georgioiv   
Дата:   30-11-15 20:11

Хвърли тук едно око...


Пoвечето примери са с Nex...


Ето и един кадър с md minolta 50/1,7 - великолепен обектив... имам почти всичко от изброените тук механични обективи и за портретна фотография това препоръчвам с две ръце...


https://pp.vk.me/c10290/u19865308/142242825/z_bdee2594.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: PeterPAN   
Дата:   30-11-15 20:45

още малко примери ако може с юпитера 85/2, сони 50/1.8 е маунт и гигма 90/2.8

благодарско!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: zamunda   
Дата:   01-12-15 06:22

Днес ще взема от Еконт Хелиоса с адаптера за Некс. Ще пробвам дали ще направя някоя успешна снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: 798099   
Дата:   01-12-15 20:27

написа:

> Днес ще взема от Еконт Хелиоса с
> адаптера за Некс. Ще пробвам дали
> ще направя някоя успешна снимка.

ОК, пусни снимката!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: Ghost4o   
Дата:   02-12-15 01:05

Вземи си Хелиос 58мм Ф2, има преходници - ДА, обектива и е около 30лв преходника 20лв

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: zamunda   
Дата:   02-12-15 06:34

Взех Хелиос 44-4. Днес или утре ще пусна снимка. Срам ме е, защото съм напълно невежа.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: zamunda   
Дата:   02-12-15 06:35

Китовият ми обектив се оказа без задна капачка. Свалих го и го сложих в чантичка за обективи като я затворих плътно и прибрах в чантата на фотоапарата. Проблем ли е или да купя капачка?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: hrup   
Дата:   02-12-15 07:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: zamunda   
Дата:   02-12-15 16:39

Като снимам с обектива ми увеличава образа и за да снимам нормално се дърпам с два метра назад. Как да го махна това увеличение?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: hrup   
Дата:   02-12-15 16:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: geod   
Дата:   02-12-15 17:09

Ето ти малко теория:
https://docs.google.com/document/d/1x1wNupztWA2QQv9NqAF6topeKy5ZfCH3p6pGKod50O0/pub


Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Sony Nex
Автор: Pac   
Дата:   02-12-15 17:41

hrup, моите уважения, но в случая си в грешка. Предполагам като говориш за "визия" на обективите имаш предвид перспективата която дават различните фокусни разстояния. А всъщност перспективата зависи само и единствено от 1 нещо, къде се намира фотоапарата спрямо обекта. Ако застанеш 2 метра от някого и го снимаш с 10, 20, 50, 100, 150мм перспективата на лицето на снимания ще е една и съща, разликата е в това, че в един случай човекът ще е малка част от кадъра, в друг ще си хванал само лицето му. Един вид ако кропнеш лицето на човека от снимката с 10мм обектив ще имаш същата перспектива, като със 150мм, но няма да имаш резолюция, което е друг въпрос. Идеята с фф еквивалента на обективите е, че имаш константен кроп от центъра, и съответно различен зрителен ъгъл. Ако снимаш с 85мм на фул фрейм и искаш да снимаш лицето на някого, ще застанеш примерно на метър и половина от него, ако искаш да направиш същата снимка с 56мм на кропка, за да хванеш лицето на човека, ще трябва да застанеш на абсолютно същото разстояние и ще получиш абсолютно същата перспектива.
Другото което трябва да се направи като приравняване е блендата. И тя трябва да се умножи по кроп фактора. Това е защото, заставайки по-далече от обекта заради кропа, дофа се увеличава.
Реално всеки обектив си има един и същи доф, на една и съща бленда, независимо от сензора (при еднакво предметно разстояние). Но ако имаш 50мм ф/1.4 на фф ще застанеш по-близо до човека, а на кроп по-далече, това отдалечаване ти увеличава дофа, респективно намаля бокето.
Затова 56mm f/1.2 на кропка, е абсолютно еквивалентен като "визия" на 85mm f/1.8. И като перспектива, и като боке и изобщо.
Сега вече можем да си говорим за гъстота на пискелите и недостатъците произлизащи от това, но вече навлизаме на съвсем друга територия.
Фул фрейм еквивалента си е много добро приравнение, както като милиметри, така и като бленда.

ПП: Аз малко идиотски тръгнах да отговарям на нещо от първата страница на темата, без да видя, че има още 2, извинете.



Публикацията е редактирана (02-12-15 17:49)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »