Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: pdimitrov   
Дата:   12-08-15 08:05

Здравейте! :) Вчера взех горепосоченото Сони и сега се чудя дали да го запазя :D Принципно си снимам с добрия стар D90, но в последно време (особено през лятото) все по-често не го взимам, тъй като не ми се мъкнат допълнителни килограми - причина, поради която много от вас са преминали към безогледална система, частично или напълно.

Защо го взех - мерак ми е да си поиграя със стари обективи от всякакъв тип :) Нямам идея какви адаптери ми трябват, но доколкото знам на безогледалка може да се закачи всичко. Или?

Какво ще снимам - портрети (за тях по принцип не ме мързи да си взимам и тухличката), пейзажи, нощни пейзажи (предполагам, че в това отношение а5100 ще издуха D90).

Според вас ще остана ли доволен от машинката, естествено със съответните обективи? Хванах едно такова Сони за 2-3 минути и изненадващо не ми беше неудобен. За сметка на това при Фуджи имам голям проблем с ергономията. За а6000 дума въобще не става, тъй като е значително по-голям и в съвсем различен ценови клас. А цената всъщност беше главната причина да купя а5100 - 350€ с китов 16-50 (промоция на saturn.at в онлайн магазина, както и във филиалите, до 18.08; важи само за белия вариант).

Освен това какви са ориентировъчните цени на старите добри обективи? Знам, че това е като да питам колко струва една кола, без да уточня марка и модел, но все пак ми е нужно да знам с каква сума ще трябва да се разделя, за да си начеша крастата :) Ще се взимат само твърди обективи.

Последно питане - ако реша, че това апаратче не е моят тип машина, ще мога ли да го продам без голяма загуба примерно след месец-два?

Благодаря на всички, които прочетоха целия роман, и на отзовалите се! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-08-15 08:21

Kaто матрица а5100 ще издуха във всичко Д90, като АФ... не чак толкос.

Щом ще снимаш портрети с ръчнофокусни обективи задължително ще ти трябва това турбо 2 .

Относно обективите - можеш да си ползваш никонските. С ето този адаптер - линк

Бидейки на канонски байонет можеш да адаптираш почти всяко стъкло правено за СЛР. Ако не ти се ползва турбото имаш и повече опции за обективи, но ще са всичките както са си на кропка - кропени [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: hrup   
Дата:   12-08-15 08:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-08-15 08:39

Има за всякакви байонети, но е безмислено да се купуват предвид това, че на К байонет няма да влезе EF, OM, ...всякакви други обективи без М42 и можеби някои никонски(но несигурно захванати). EF е най-добър за целта понеже адаптера така или иначе струва 250лв - по-добре да е по-универсален, на EF можеш с други преходници за по 15-20лв да слагаш и други байонети.

ПС за малко да забравя да спомена за един от най-яките плюсове на този адаптер - няма прах по матрицата. Можеш да си сменяш обективи където си искаш и прах до матрицата не влиза.



Публикацията е редактирана (12-08-15 08:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: kvakioh   
Дата:   12-08-15 11:19

Големия минус е оптичния елемент на този адаптор и подобните. Колкото и да ги въртят, пак не могат да ги направят достатъчно добри. Според мен адаптор за Некс с оптика НЕ трябва, те са за микро 4/3, защото там кропа е 2х и си трябва някакво "скъсяване".
Не е голяма работа, че пази матрицата, на два некса с кухи тръби съм снимал с всякакви Канонски и Никонски обективи, не са ми се напрашавали или нещо такова.
ЗА 98 паунда (и доставка ще има) може да се вземат поне 5 адаптора кухи тръби и да се снима с повече марки и байонети твърди обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: mustush87   
Дата:   12-08-15 12:24

Аз ползвах моя некс7 с м42 адаптер без оптичен елемент, и евтини стари обективи:) бях доволен от резултатите. Хубавото е, че има пийкинг за ръчен фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: nimi   
Дата:   12-08-15 12:30

kvakioh ... май не си наясно с конкретния "адаптер" и приказваш наизуст.



Публикацията е редактирана (12-08-15 12:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: kvakioh   
Дата:   12-08-15 12:41

E, добре, какво е точно предимството на оптичния елемент и съответния адаптор за 280лв вместо някой за 20-30-40лв? Че скъсява нещо си приблизително до 35мм, и наистина 135мм обектив ще са близо 135 на Некса? Ако е само за това не си заслужава. Никак.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: marvves   
Дата:   12-08-15 13:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: pdimitrov   
Дата:   12-08-15 13:17

AF не ме притеснява, тъй като смятам да използвам ръчнофокусни обективи, а и много рядко се случва да ми трябва камера в динамични ситуации.

Lens Turbo изгледа добре, особено предвид, че искам да си играя с бокето на Хелиос 44-2 (примерно), но за момента мисля да се въздържа от покупка, тъй като още дори не съм пробвал апарата (стои си в опаковката, за да мога да го върна, ако си променя решението).

А можете ли да посочите добри твърди и светлосилни варио обективи с или без AF на Сони? Говоря за must have обективи, еквивалент на никонските 35mm G DX и 50mm G. Сега гледам ревюта и чета какво ли не за апарата, но докато вляза в час, ще мине малко време :D

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: Konstantinov   
Дата:   12-08-15 13:17

Купете си 18-55 за некс със стабилизацията и стар50/1.4 и орестор 135/2.8или подобен с преход за некс и няма да имате желание за продажба.16-50 не снима по добре отд90 и сте прав че няма смисъл.Само пробвайте 18-55 и ако видите разликата...

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: pdimitrov   
Дата:   12-08-15 13:26

Няколко поста са минали, докато аз си писах последното мнение :) Добре, Lens Turbo явно ще го взема предвид и ще погледна снимки, правени с него, тъй като бидейки Никонец досега, съм силно наплашен от преходници с оптичен елемент :D

@Konstantinov, този 16-50 така или иначе ще е само за старт. Колкото ползвам 18-105 на D90, толкова ще ползвам и китовия на Сони (въпреки огромната разлика в размерите).

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: jivkojj   
Дата:   12-08-15 13:49

16-50 не е чак толкова зле - камерата добре му оправя недостатъците, затова пък печелиш много от към размери и тегло, което е и смисъла на беогледалките.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: mihajlov2   
Дата:   12-08-15 14:33

Това оправяне на недостатъците от камерата не беше ли само при снимки в JPEG? Аз имам все още една дърта бангия НЕКС 7, която е много назад с материала в сравнение с 5100 или 6000, но да вметна и аз нещо относно китаците. Със 16-50 не съм имал досег, но по принцип тук във форума доста го плюят в сравнение със по-"стария" китак - 18-55. Моите впечатления от 18-55 са следните - обективчето започва да дава картинка със сравнително равномерна рязкост по цялото поле, ако:
1. Се снима при фокусни разстояния от поне 19-20 мм и нагоре към дългия край на зума.
2. Се снима при диафрагма, затворена поне до 6.3 или 7.1 или 8.
Ако не се изпълнят горните две условия едновременно, изображението по краищата и по ъглите си е малко или повече мекица.
Та в тази връзка предполагам, че 16-50 ще е още маалко по-зле.
Имам и 18-200 /първия вариант, а не LE варианта/ и при него положението е почти същото като при 18-55 - т.е. той е с една идея по-добър.
30/3.5 макрото е добър.
Имам и трите Сигми на Е-байонет - 19, 30 и 60 на 2.8. Те са мнооого по-добри от гореизброените китаци.
Повече обективи за Сони Е не съм купувал, защото предпочитам преходници и стари стъкла.
Иначе съм чел, че определено много добри са 35/1.8 и 50/1.8. За по-скъпите не знам.



Публикацията е редактирана (12-08-15 14:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: kvakioh   
Дата:   12-08-15 14:37

Благите Сони стъкла са 20, 35 и 50мм, Сигмите също. Макрото 30/3.5.
Няма голяма нужда след това от ръчнофокусни. Освен нещо 85 и нагоре мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: jivkojj   
Дата:   12-08-15 14:56

Ами 16-50 си има определена цел: да бъде разнасян. И точно тогава си проличава предимството му - дребен, лек, стабилизиран, удобна дължина. Особено като се има в предвид и цената му. Вадиш от джоба и снимаш.
Ако искаш да твориш шедьоври; да продаваш снимки; да снимаш в RAW не е той избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: kvakioh   
Дата:   12-08-15 15:14

С 16-50 и 16/2.8 преди доста време, в началото с Некс 3 имах чувството, че зуум обектива е по-добър от твърдия.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: jivkojj   
Дата:   12-08-15 15:25

За да стане темата със снимки, ето една А6000 + 16-50 в пълен размер, директно от камерата. Жалко, че дропбокс-а не поддържа превю-та.
Фокуса се пада да не е в центъра и това дава частична представа за обективчето.
Цък върху снимката да се отвори на черния екран и после 2 пъти цък за 100%.

[beer]

https://www.dropbox.com/s/5h6bx3mtvwohfzw/DSC02543.JPG?dl=0



Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: simbon4o   
Дата:   12-08-15 16:41

Прилични обективи за некс са 18-55 с уговорки, 50 1.8 иии друго не бих препоръчал. Има евтини.боклуци, скъпи и нищо специално и не рядко и скъпи боклуци. Снимам основно с некса и като изключим неприлично евтината сигма 60 2.8 която си купих друго с аф нямам. От ленс турбото нямам оплаквания! Но версия 2, първа беше много компромисна. Иначе буквално не го свалям, няма нищо общо с преходниците с оптичен елемент за дслр-и... Става за всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: pdimitrov   
Дата:   12-08-15 19:48

А има ли добро широко стъкло от рода на Sigma 10-20 за E mount или за целта трябва просто да си нося големия буркан за DSLR и един адаптер за съответния байонет? АФ пак не е нужен.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: kvakioh   
Дата:   12-08-15 20:10

10-18, или някой Самянг 12 или 10мм ръчнофокусни.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: slavoart   
Дата:   12-08-15 20:45

Самянг 8/2.8 [smilie24] Самянг 12/2 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-08-15 21:06

Sony 10-18 е сравнително компактен. Самянг 12 2.0 също, останалите опции са с габаритите на 10-20 сигма, която си е мънечка за ултра широк обектив...
Не ти пречи да и вземеш един адаптер с ринг за бленда и да си я ползваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: pdimitrov   
Дата:   14-08-15 23:17

Ок, решението е взето - Сонито остава. Сега не мога да разбера дали най-евтината SD карта на Sandisk ще свърши работа. Става въпрос за ползване на XAVC-S и гледам само SDXC карти с капацитет 64GB, но има Ultra , Extreme и Extreme Pro

Интересува ме само възможността да използвам въпросния формат. Буферът на апарата ще ми стигне, ако искам да направя някой друг бърст (няма да е повече от 10 снимки в RAW+JPEG).

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: Simbon4o   
Дата:   14-08-15 23:34

Mинимума за XAVC е 64GB SDXC UHS-1, има и самсунги карти дето са по-евтини и не по-лоши.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за Sony a5100
Автор: pdimitrov   
Дата:   14-08-15 23:47

Т.е. Ultra е достатъчна ? Освен ако не ми се привижда, е описана точно по този начин: "SanDisk Ultra SDXC 64GB UHS-I Class 10" :)

Моля и за по един линк към адаптери Nikon F -> E mount (искам да закачам и AIS на Сонито) и M42 -> E mount, че в ebay намерих какви ли не на какви ли не цени. Lens Turbo-то ще трябва да зачака :)



Публикацията е редактирана (14-08-15 23:50)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »