Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   05-08-15 11:31

Някой може ли да ми обясни следното нещо:

Как от характеристичната крива на една фотохартия може да се определи колко и е експозиционния обхват при директно експониране (сложена директно в камера). Уж чета, но нещо нещо ми убягва и не успявам да го разбера напълно.

Ето тук в тоя документ на втора страница има дадена характеристичната крива. Вземаме примерно кривата за grade 2 и виждаме, че линейната част е приблизително между 1 и 2 по абсцисата. Въпросът е - как това се обръща в ф-стопове.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: Stancho_25   
Дата:   05-08-15 11:50

Не би ли трябвало вместо да се гледат тези криви, да се погледне какво е ИСО-то на хартията и на тази база да се определи експозицията? Както се прави при снимане с фотонегатив.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   05-08-15 12:03

Не е въпросът колко е точно експозицията. Тя разбира се може да бъде установена. В задачата се пита колко е обхвата, или ширината, не знам как е точно термина. То и това може да бъде определено експериментално, но аз искам да разбера как става чрез тая графика.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: photostoykov   
Дата:   05-08-15 12:44

Предполагам, че крайният резултат от директното експониране на фотохартията във фотокамера е получаването на "хартиен" негатив?
Характеристичните криви, показани във фирмения документ важат за случая за експониране на фотохартията чрез фотоувеличител със специална глава с вградени филтри за контролиране на контраста.
Очев(а)идно е, че без въведен филтър хартията има най-голяма фотографска широта (експозиционен обхват) или с други думи - мека градация.
При пейзажната фотография има огромна разлика на яркостите в светлините и сенките и задачата на фотографа е да "компресира" този диапазон до експозиционните възможности на негатива (позитива).
Интересен продукт на ILFORD е директната позитивна хартия:

http://www.ilfordphoto.com/products/product.asp?n=65




Публикацията е редактирана (05-08-15 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: pabadjiev   
Дата:   05-08-15 13:00

Динамичния обхват на нормалната по контраст хартия е около 7 стопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: photostoykov   
Дата:   05-08-15 14:04

7 стопа вероятно имат баритовите хартии от времето на Ансел Адамс, съдържащи повече сребро...[smile]
Нормалната чувствителност на RC хартиите е около ISO 3-4, на базата на която може да се определя експозицията.
Директното експониране във фотокамера на RC хартия дава +/- 2,5 стопа или общо 5 EV експозиционен обхват. Трябва да се има предвид, че RC хартията е силно UV/синьо чувствителна и дава много контрастни изображения.
При експониране със жълт филтър, който намалява интензитета на UV/синия спектър и предпазва от преекспониране на небето и облаците може да се разчита на динамичен диапазон от 6 EV.
Със префлашване/осветяване на предния план и жълт филтър в определени случаи може да се достигне до +/- 4 EV или общо 8 EV динамичен диапазон.



Публикацията е редактирана (05-08-15 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   05-08-15 14:08

photostoykov - да, за хартиен негатив говорим. Ясно е, че характеристичните криви са за филтрирана светлина. Но то не пречи да се сложи примерно същия филтър, или пък жълт филтър пред апарата с цел да се постигне искания контраст. Иначе доколкото аз разбирам от прочетеното - без филтър имаш максимален контраст.

За позитивната хартия почетох доста. Хората, които я полазват казват, че е изключително контрастна и е доста капризна откъм експонация. Често предварително я осветяват да и намалят контраста, ама искало доста точност и бая експерименти.

pabadjiev - благодаря за практическата информация. На мен ми е интересно обаче и теоретично как се "превеждат" въпросните криви в динамичен обхват.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   05-08-15 14:22

photostoykov [beer]
Много полезна информация!

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: photostoykov   
Дата:   05-08-15 14:33

Посочените стойности важат за позитивния процес, т.е. най-нисък контраст хартията има при филтър "00", а най-висок при филтър "5".
При негативния процес е точно обратното - изисква се филтриране с лек до среден жълт филтър за намаляване на контраста и увеличаване на динамичния диапазон.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   05-08-15 14:51

Mай най-накрая схванах как се чете характеристичната крива - ето какво мисля, а ако греша ме поправете.

Значи вземаме една от кривите, примерно най-стръмната от първата графика. Долу по абсцисата виждаме, че кривата започва някъде около 1,7 и се насища при 3.
Числата 1,7 и 3 са логаритмично изразени експозиционни стойности, доколкото разбрах измерени в 1/100 lux-second

Ако го преведем в нормални числа, 1,7 би било 10^1,7 = 50, а 3 би било 10^3 = 1000

отношението между 50 и 1000 = 20 - това е на практика отношение между експозиционни времена, тоест контраст

SR = log CR/log 2

като заместим CR (contrast ratio) с 20 получаваме SR = log20/log2 = 4,32

тоест обхвата на хартията в ф-стопове е 4,32 за най-контрастния вариант.

За най-нискоконтрастния излиза около 7,64 стопа


По тези сметки излиза, че позитивната хартия има под 3 стопа динамика.



Публикацията е редактирана (05-08-15 15:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: photostoykov   
Дата:   05-08-15 17:05

Браво itilien, доказваш нагледно, че си добър по математика, а също така доказваш и моите емпирични стойности за контраста на RC хартията.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   05-08-15 17:09

Абе уж съм инженер, ама съм я позабравил доста математиката :) Важното е, че стигнахме до истината [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: batsali   
Дата:   05-08-15 20:25

Да, тия графики по документациите на фотоматериали са в логаритъм с основа 10. Правилно си се ориентирал.

"не пречи да се сложи примерно същия филтър, или пък жълт филтър пред апарата с цел да се постигне искания контраст"

Не съм сигурен, че това е така. Спектрите на слънчевата светлина и на крушката на увеличителя са различни. Трябва опитно да намериш ефекта, който търсиш. Освен това когато копираш негатив не играят роля цветовете на нещата в живия живот, те са вече минали през функцията за спектрална чувствителност на ЧБ панхроматичен филм. Когато манипулираш поликонтрастна хартия с филтри под увеличителя, манипулираш монохромно изображение, докато в живия живот манипулираш цветното изображение от реалността.

От моите минимални занимавки с хартиени негативи съм установил, че ефективната скорост на емулсиите се повишава на слънчева светлина, защото пика на спектъра ѝ е зелен и има по-голям процент UV и синъо спрямо светлината на крушката, в същото време е по-контрастна отколкото в тъмната стая.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: фотогаф   
Дата:   06-08-15 01:45

Да метна и моити 2 стинки по темата. Направих си пин хол камера и слажих илфорд RC DE LUXE перла хартия 12.7 на 17.8 см. Ярко слънце за 1.45 минута и се получи с висок контраст. Надявам се че с жълто филтърче нешата да се пооправят. ИСО го набедих че е 6 и така. Имам и 2 кутии позитивна ама първо трябва да подобрим техниката на експозиция. Има един много хубав саит pinhol calculator крокодилски зелен на цвят но има всичко дето ти трябва да си направиш камера,и ти казва колко експозиция при какво ИСО каква дупка и колко голяма камера. Дори дава ъгъла под които ще е изображението (дали е широко или теле) абе на мене ми хареса и много ми помогна да си направя камерката.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: fotorafi   
Дата:   06-08-15 09:39

Трудно е, теоретично да определиш експозиционния обхват на фото хартията за снимане. Всеки пакет фото хартия е различен... Най-добре е с проби, измерваш със светломер и да си записваш.Всеки светломер има на гривната светлинни числа. Установяваш времето за експониране по пробите. Предполагам, че нямаш бленда на отвора на камерата. После използваш светломера да измерваш при снимане, имаш записано всяко светлинно число на какво време за експониране отговаря.
Имам излишен комплект стъклени филтри 13,5/13,5 см
Сини, жълти, пурпур х 11 бр. от цвят,различни плътности. С тях ще засилваш ефекта

Точното време за експониране на фото хартията се установява при стандартно проявяване. На 60 сек. трябва да се появят контурите, започва да чернее изображението и на 120-130 секунда да спре чернеенето. Трябва да имаш чисто бяло, сиви полутонове и черно
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   06-08-15 10:46

fotorafi - на мен по-скоро ми беше интересно теоретично как се извеждат нещата от тези графики. И само грубо ориентировъчно да знам числата, за да знам долу горе какво да очаквам и какви сцени да подбирам. Иначе е ясно, че експериментално ще трябва да се нагодят работите.

фотогаф - знам го сайта, и аз го гледах как се изчисляват нещата. Иначе зрителния ъгъл е ясен, то е като при нормалните фотоапарати - зависи от фокусното разстояние и големината на проектираното изображение.

То и аз точно с пинхол искам да си поиграя. Според това, което изчетох яркото слънце не е много подходящо заради твърде големия контраст. Може би трябва облачен ден, или мека светлина по или леко след залез, за да се вместиш в динамиката на хартията.

Иначе аз мисля първо да направя няколко по-контролирани експеримента в стайни условия. Ще наредя някаква постановка, ще сложа и сива карта в нея и ще я осветя с обикновена лампа. Ще предположа някаква чувствителност на хартията и при известен размер на пинхола ще определя експозицията със светломер. Ще експонирам само на ивица хартия. После проявявам - гледам как е и коригирам. И така докато докарам правилна експозиция. При дневна светлина сигурно ще има разлика заради доста повечето УВ и синя светлина, ама стайната експозиция поне ще ми даде някаква база.
После ще трябва да се установи и по някакъв начин експозицията за контактното копиране. Понеже нямам увеличител, ще трябва да измисля някаква друга постановка за експониране. Някъде четох, че става с лампа, завряна в кутийка с няколкомилиметров отвор.
И ако вече имам негатив с правилно експонирана сива карта на него, тогава лесно ще се определи каква експозиция е нужна при контактното копиране.



Публикацията е редактирана (06-08-15 10:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: pmartinov   
Дата:   06-08-15 10:52

Експозиционния обхват на фотохартията е в най-пряка зависимост от срока на годност !

Начина на съхранение също оказва роля.

Всички тестови характеристики които се дават са за прясна хартия...

С времето динамиката пада значително.


Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   06-08-15 10:55

Това е ясно. Затова и не ме влекат материали извън срок :)

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   08-08-15 21:03

Днес си сглобих едно сандъче и успях да направя два опита.
Кутията е с размер 20х20 см, фокусно разстояние 140 мм, диаметър на отвора 0,5 мм (ламарина от кенче, пробита с бургия и поизтънено с шкурка). Според калкулатора блендата е 280.

Меренето с пансоник Г6 по сива карта показваше 1/20-та на бленда 16, исо 200. Първо предположих исо 3 за хартията - RC Foma, нормален контраст, изтекъл срок на годност 2007-ма. С горните измервания изчислих експозиция около 8 минути и 50 секунди.
Проявяване с Ilford PQ Universal, разреден 1:14, около 2 минути и нещо - тоест докато спря да се уплътнява.

Резултата беше силно преекспониран - картата изглеждаше много тъмна, с много малка разлика спрямо белия лист до нея.

Направих втора снимка - 3 минути и 40 секунди, тоест с около стоп и 1/3 по-малка експонация.

Тоя път стана по-добре, макар че пак не я уцелих. Може би трябва още 1 стоп по-малко.

Ето визуално резултата
Това е снимка на самата снимка. Експозиция по сива карта, извадено от RAW с линейна крива и без никакви корекции.


негатив

А това е инвертирано във форошоп
обърнато във фотошоп


Вдясно от снимката се вижда картата.
Ако се абстрахираме, че трябва още по-малка експозиция, се забелязва, че контрастът е огромен. Дори както е преекспонирана в дърветата едва се забелязват малко детайли.

За ориентиране кое колко е спрямо сивата карта:

небе 1/160-та
лист хартия (вляво от сивата карта) 1/80
асфалт (между дъските на пейката) 1/30
карта 1/20
трева (пред колите) 1/13
дървета 1/8
чантичката (зад сивата карта) 1/4

Въпреки, че теоретично хартията би трябвало да е доста по-широка, дневната светлина заради високата цветна температура я прави много контрастна. Зелените и сини предмети се потъмняват още повече.

Първо мислех да правя експеримента с осветление с нажежаема жичка, ама като изчислих времето и се уплаших. Не знам дали с някакви мощни халогени няма да се постигне по-добро време от 4 часа :)

Другия експеримент, който трябва да направя е с жълт филтър на пинхола. Би трябвало да подобри нещата.



Публикацията е редактирана (08-08-15 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: pabadjiev   
Дата:   09-08-15 01:02

Не заради цветната температура, а заради цветочувствителността на фотохартията. Тя е несенсибили
зирана за обикновената и частично за поликонтрастната.


Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: pabadjiev   
Дата:   09-08-15 01:06

И жълтия филтър няма да подобри нищо. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: fotorafi   
Дата:   09-08-15 01:10

Имулсията на фото хартията е сляпа / несенсибилизирана/
Опитай с цветни филтри. Ако нямаш обади ми се 0886-711-193

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   09-08-15 01:11

Да де, може би не съм се изразил добре. Исках да кажа, че понеже хартията е по-чувствителна към синьото, отколкото към червеното и зеленото, на дневна светлина снимката излиза много по-контрастна, отколкото ако беше осветена от увеличител с нажежаема жичка. Ако се сложи жълт филтър може би до някаква степен ще се балансират нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: batsali   
Дата:   09-08-15 01:13

Що да не подобри. Той реже синьото. Може да се бъркам тотално, но не е ли синьо-чувствителната част от емулсията на поликонтрастните хартии тази с по-високия контраст?

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: uri64   
Дата:   09-08-15 01:54

Това с характеристичната крива за филми и хартии е описано на доста страници в The Black and White Handbook от Roger Hicks и Frances Schultz (2004)...сигурно и по други книги го има, но си е точно така - набъркани са логаритми от стойността на експозицията по едната ос...защото иначе става експоненциална крива..

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   11-08-15 00:52

Ето го и експеримента с изкуствена светлина - 500 ватов халоген + 100 ватова нажежаема жичка + каквото дошло от стайната лампа с нажежаема и аквариумното осветление с дневна светлина (пренебрежимо малко на фона на халогена, който е на 50-60 см от предметите)
Експозицията долу горе я нацелих, ама от втория път. 1 час и 20 минути.

Измерени стойности при 100 исо и бленда 8:
карта 1/25
диня 1/20
динена кора 1/8 - 1/25
зелен капак 1/50
черна дреха 0,6 сек
книга отпред 1/40 - 1/ 80
чадър светли части 1/4
стена 1/20 вляво 1/25 вдясно
книгата до станета - 1/14 - 1/30
блуза 1/15 светли части
бяла подложка под картата 1/60 - 1/80
жълт пакет 1/30 - 1/40
паркет 1/14 м-у динята и книгата и 1/6 към чадъра
сянката на черната дреха - 1 сек
сянката от дрехата върху паркета - 0,5 сек

грубо казано 2 стопа нагоре и 3-4 надолу.

С цветовете обаче е интересно :)
Динята и картата имат долу горе еднаква осветеност, а динята изглежда много по-тъмна. Същото е и с кората на динята, както и жълтата книга отзад до стената. Жълтия пакет и оранжевата книжка до него направо все едно ги няма. А чадърът, макар и само 1/4, понеже е син е излязъл доста светъл.

цветна сцена

тоя път негатива не можах да го снимам много добре, ама въпреки това се вижда всичко.
негатив

негатива обърнат във фотошоп

Отговори на това съобщение
 Re: Експозиционен обхват на фотохартия
Автор: itilien   
Дата:   11-08-15 22:12

А ето и контактно копие. Осветено със 27 много бързи присветвания на 100 ватова нажежаема жичка на около 2 метра разстояние.

цък

изглежда много по-контрастна от негатива

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »