Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   06-05-15 13:23

Неки всеки който е напуснал България пише в тая тема.
Къде и как е емигрирал, полезни съвети за кандидат емигранта и всичко което ви дойде наум.
Пуснах темата понеже нашата действителност ми идва вече в малко повече и реших че стига толкова борба , не си заслужава.
За сега съм се ориентирал към Канада , но все още не покриваме изискванията им.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: deerstalker   
Дата:   06-05-15 13:26

Темата ти има ли нещо общо с фотографията?
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nyamago   
Дата:   06-05-15 13:30

Има и нефотографски теми в сайта, но не им е мястото в раздел 'Фотография' (къде точно им е мястото - не съм се заглждал, но едно разцъкване на менютата би показало?).

А иначе - такава тема (поне една, може би и повече) вече имаше. добре е първо да се потърси с търсачката на сайта и да се прочете какво вее е било писано по-рано. Сигурно има (все още валидна) информация.

[beer]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   06-05-15 13:30

Има много емигранти фотографи , мисля че темата има право да съществува. Все пак фотографията не е само техника а и начин на живот.

п.п. как да търся нещо което не знам дали го е имало и под каква форма е било написано , всеки казва " ползвай търсачката " , ми то тогава няма нужда от форум , и търсачката е достатъчна.



Публикацията е редактирана (06-05-15 13:33)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: verkus   
Дата:   06-05-15 13:31

Има цял форум за канада http://www.bgcanada.com/phpBB2/ а и виж и този http://forum.all.bg/categories.php/Cat/0 питай за къде и трябва [smilie3]

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   06-05-15 13:35

verkus , ето това имах в предвид , полезна информация, сайтове и тн.
Очаквам и емигранти да се влючат с информация от първа ръка.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: h_bio   
Дата:   06-05-15 13:42

Данииле, от теб не съм го очаквал...честно. Защо на първо време не смениш града с някой друг където има повече възможности за работа и реализация и след това като план Б или В да мислиш за чужбина?
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: mihajlov2   
Дата:   06-05-15 13:49

http://ide.li
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   06-05-15 14:07

h_bio , защото където и да бръкнеш се сблъскваш с отчайваща корупция и престъпна небрежност .
Лекари , полиция , администрация , всичко е покварено , дори народа като народ е покварен , и в София и в Каспичан все същото , някои свикват с тази среда , други не.
Наскоро се сблъсках с понятието " лекарска небрежност " при това в няколко Софийски болници и за малко това да струва живота на сина ми че и моя , тогава осъзнах че няма оправия и колкото по бързо се махна , толкова по добре.
h_bio. аз работа имам , ма има ли смисъл да правиш нещо в тази държава като след 5-10 години това нещо няма да струва и 5 пари ?
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: swan_   
Дата:   06-05-15 14:12

Аз търпях много години и се преместих в Англия преди една. Много съм доволен и препоръчвам на всеки, койото усеща, че нещо му куца в България, да опита. Ако не стане - 3 часа със самолета и си отново у дома :)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: pmartinov   
Дата:   06-05-15 14:43

Където и да отидете от себе си не може да избягате.

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Gru   
Дата:   06-05-15 14:57

swan_ [smilie24]

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Vanquished   
Дата:   06-05-15 14:58

pmartinov , хората не бягат от себе си.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: dimidumi   
Дата:   06-05-15 15:01

Никой не бяга от себе си, хората искат да имат малко сигурност, гражданско общество, работа и да живеят по-добре, нищо повече. С " лекарска небрежност " в пловдивски болници се сблъсквам вече няколко пъти, ужас е просто, не се търпи от корупция, надменност, увъртане, безхаберие, цигания!
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: egoucm   
Дата:   06-05-15 15:09

мрънкачите са си мрънкачи и в БГ и в чужбина.
Аз емигрирах преди 8 месеца и скоро ще се връщам [cool]
Няма по-хубаво от БГ [beer]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   06-05-15 15:16

Ми защо търпите или бягате?
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: imitev   
Дата:   06-05-15 16:32

Всеки сам решава какво да прави с живота си...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   06-05-15 17:08

Всеки който може да помогне с информация е добре дошъл да пише в темата и на лично Ще оценя всяка информация и помощ която получа , за един кандидат емигрант правилната насока това е най важното нещо.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: swan_   
Дата:   06-05-15 17:48

Йонана, ако те интересува нещо конкретно - питай.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: 4given   
Дата:   06-05-15 18:04

Питай по-конкретно. Аз съм в Щатите от 11 години, снимам от 3.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   06-05-15 18:12

Да бягаме е лесно.Виж да се борим- нямаме дупе.Преди година стотици протестиращи пред парламента и още стотици други ги снимаха.Сега нито едните нито другите са там-няма пари.Или вече не им плащат?[smilie7].Искате да избягате -багайте.България без вас може ,но вие без нея не.Рано или късно ще проливате сълзи и на най простата чалгаджийка дошла да пее в Бостън или в Лондон или на майната си ,и то ще е само за това че слушате българска песен.Ще си спомняте за дядо Вазов за думете му:

"И те ходеха често на брега на Дунава и гледаха зелените хълми на България. Нà, тя е там, усмихва им се, вика ги, говори им, показва им небето си, показва им огнищата им, вьзпоминанията им, мечтите им... Дунавът величествено и тихо се синее между тях и нея, като една бара. Една крачка само - и в нея са; един вик само - ще ги чуе. Как е близко и как е далеко! О, Българийо, никога не си тъй мила, както кога сме вън от тебе! Никога не си ни тъй необходима, както когато те изгубим безнадеждно!..."[smilie3]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: imitev   
Дата:   06-05-15 18:42

С извинение - това са патриотични глупости...

БЕГЕто липсва на емигрантите точно толкова колкото емигрантите липсват на БЕГЕто [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: lamerko   
Дата:   06-05-15 18:48

От седмица налазих из Лондон, ама все още съм доста неориентиран [smilie18]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: asahi   
Дата:   06-05-15 18:49

Профил на ioana-foto
Регистриран : 28.10.2014 15:44
Посл.влизал : 06.05.2015 17:19
Снимки: 0

Не очаквай, че като се появиш в Англия, Германия, Холандия, САЩ или Канада със 7 месечния си син ще получиш веднага супер медицинско обслужване. Ще трябва да си намериш дом, после банкова сметка, работа, осигурителен номер и чак след това получаваш някакви права. А всички права ще получи евентуално малкия като завърши образованието си там. А ти си оставаш емигрант.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ilcoin   
Дата:   06-05-15 18:53

Където и да отидещ, за успешна и бърза интеграция трябва да знаеш местният език + да имаш идея поне за локалните културни особенности + да имаш занаят, дето там да се котира /разбирай плаща/. Иначе е трудно, щото влизаш в конкуренция директно с местната паплач (иранци, пакистанци, мексиканци, каквото-е-там-заело-нишата) и става ужасно трудно. Ти не си от тях, не им говориш езика и пр. Сещаш се. Не че не може, ама задачата се усложнява доста ...

Аз не съм емигрирал официално, но по едно време прекарвах повече време зад граница, отколкото тук - говоря за Западна Европа основно. Та тия филми съм ги гледал - срещал съм по офиси разни нашенци, даже единия градски излезна :). Чистеше всяка вечер офиса и после всяка сутрин караше развозен камион. Момъка се беше устроил, беше турче от Хасковските села и се разбираше с месните турци. Та така ...

Занаят + език + готовност да се скъсаш от работа за нищо и накрая ще караш една що-годе свястна кола, ще те лекуват пак скапани доктори (свястните струват много), ще те гледат накриво чиновниците (защото си от ония, дето местния Волен Сидеров обвинява за всичко), ще изкарващ колкото да си покриеш разходите и накрая като теглиш чертата - пак същото. Аз затова и никъде не отивам, няма смисъл.

Ама ти си решаваш де - по-добре да ги имаш нещата тук, отколкото там. И тук има доктори, ако можеш да си го позволиш - също като там. И тук има полиция за който си плаща и няма пак за който си плаща. Също както и там. Качествената храна е скъпа, евтината е вредна (тук поне зеленчуци лятото има по провинциите, дето биват).

Разбирам, че вероятно се е случило нещо, което те е депресирало сериозно, но така или иначе - ако тук се котираш добре на трудовия пазар и ти плащат добре, ще се оправиш и там (ако говориш добре местния език разбира се). Което обезсмисля емиграцията за мен поне.

Ако тук не се оправяш, вероятно и там няма да я вържеш. Което пак обесмисля нещата - тук поне имаш приятели и родители, пък там си сам като куче и един зъб да те заболи, става сложно ...

Айде, не се напрягай излишно, гледай да се наредиш тук и успех [shtrak]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nyamago   
Дата:   06-05-15 19:03

Как си с немския?
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: iliyanb   
Дата:   06-05-15 19:13

Данииле, аз единствения съвет, който мога да дам е, че там, където и да е това, бг-подходът "с рогата напред" не върви. Ако това с емигрирането е сериозно решение, имай предвид, че там доста бързо обществото отхвърля общуващите като теб. Справка - предния ти профил. Там нагласа от типа "много съм як, тежа едиколкоси и обиколката на бицепса ми е ...см и съм учил фатки" не върви. Съвсем чистосърдечно и доброжелателно е написано по-горното от мен. Стоя зад думите си, тъй като ежедневно общувам с хора от белите държави, към които се стремиш, а в някои от тях съм прекарвал дълги периоди несвързани с туризъм.



Публикацията е редактирана (06-05-15 19:14)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   06-05-15 19:37

iliyanb , всеки расте и помъдрява , някои по бързо други никога , да речем че съм си взел някои изводи и поуки : )

nyamago , с немския съм на 0 но пък поназнайвам английски на средно и руски на отлично.

asahi , за мен не е проблем да остана емигрант , децата са важни а и мниго ясно че в началото ще съм сам до като се устроя прилично.

ilcoin , от твоя гледна точка си прав , и аз съм го мислил но е малко като поговорката " по добре първи в ада отколкото последен в рая " .
Тук перспективата ме убива , защото я няма и нещата стават от зле на към по зле. За сега имам работа но до кога ? , за сега още не са ме убили по улиците но до кога ?
Убиха ми и желание и всичко тия господа политици , съдии , милиционери и всичката им паплач , особено в моя край след затварянето на АЕЦ Козлодуй тук ще настане цирк и хиляди ще останат без работа, имотите ще се обезценят и всичко което имам ще е бадева.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: vkk1   
Дата:   06-05-15 19:44

Аз също обмислям от доста време да се махна от тук в името на детето ми.
Засега успявам да го опазя от масовата мизерия, злоба, простащина на ганьо, което и ми струва доста. Не знам докога ще устискам, но в момента, в който вече не мога, няма да стоя и един ден тук.
Освен това, аз съм от Пловдив, а тук селянията прогресира повече, отколкото във всеки друг град в България.
Това е може би единственият град, в който се говори на "ти" официално - в банки, в държавни институции, за обикновено делово общуване изобщо не коментираме. Все едно сме на мегдана.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   06-05-15 19:51

Умният човек се учи от съветите на препатилите и само глупакът иска да го преживее лично.
Така че всеки да върви където си иска.Навсякъде извън България ще живее като емигрант и ще си умре като такъв.
Скоро бях в едно открито заведение и на съседната маса 4- 5 младежи на 3 бири от които двама били в Америка за година се хвалеха че ей такива гуши напълнили/показват с ръце/.След 2 минути един от "напечелилите" вика на другия който не е мърдал от Пловдив:"Майна дай една цигара"[smilie7]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ilcoin   
Дата:   06-05-15 20:04

Поговорката ми звучи по-правилно като: "По-добре последен в рая, отколкото първи в ада" [smilie3]

Разбирам те напълно, но подходът ти не е конструктивен и шансът да ти глътне вода лодката е сериозна. Още повече, че семейството ти няма вина за нищо.

АЕЦ-а още не са го затворили. Поне в близките 5-6 години няма да стане, така че имаш време. Мисля че следнитят план би бил добър:

1. Избери къде искаш да идеш и научи местният език + английски на сносно ниво. Без значение колко ги обичаш американците, това засега е международният език.

Език се учи като четеш, пишеш, говориш и слушаш. Тоест, записваш се на езиков курс (граматиката е важна), после четеш, вадиш непознати думи и ги пишеш в една тетрадка (по 5-6 реда, колкото ти трябва да запомниш думата). Ако учиш по 20 думи дневно и помниш по 5-10, след 1 година това са към 2000 думи, което е повече от достатъчно за стабилна основа. Основни знания по граматика + около 2000 думи е идеалната основа според мен. За това, да кажем 1 (до 2) година усилено учене и после работа с езика - книги, филми и пр.

2. Избери си държава, където искаш да отидеш и виж как стават нещата. Лесно се ходи в момента във Френската Канада (френски). В Западна европа е по-трудно.

3 Научи занаят, който там ще имаш доход. Заварки, строителсво, шофьор, компютри и пр. - проучи нещата. Какво се котира там, какво ти се прави на тебе и как може да навлезеш в нещата бързо.

4. Намери връзки - някой да те посрещне и да ти помогне.

Според мен за 3-4 години имаш шанс да подготвиш нещата правилно и да отидеш там със шанс да се задържиш с що-горе стабилен стандарт, за да си гледаш семейството. Щото да ринеш л...а заедно с местната паплач е кофти идея, повярвай ми ...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   06-05-15 20:17

Всеки да прави каквото иска. Щом Канада не отговаря на изискванията ти, значи имаш нереалистични изисквания. Отделно, че всеки носи различна душа и ще се чувства добре на различно място.

Едно нещо ще кажа като човек живял някакви години в чужбина - липсваше ми мръсотията и мизерията на родината. По-лесно е да отидеш на място, където друг вече ти е измел и ти само да седнеш, отколкото да си изметеш сам, тва е ясно. С нищо не виня хората, които са решили да се махат завинаги, но да не очакват, че проблеми в "белите страни" няма да имат същите, че и в някои случаи по-абсурдни, отколкото в България.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   06-05-15 20:22

ilcoin , след 2 години спират 5 блок, след още 2 6-ти , а дали ще им удължат сроковете...не вярвам , политиците ни затвориха тая страница.
Отностно съветите ти , мисля че са правилни и ще ги имам в предвид , горе долу това е и моят план . Английския ми е на що годе добро ниво , само граматиката ми накуцва.
Френска Канада имат много изисквания , на един от сайтовете дадени по горе има тест и не мога да ги покрия а и с френския никакъв ме няма.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: burningice   
Дата:   06-05-15 20:26

Автор: asahi
Дата: 06-05-15 18:49


Не очаквай, че като се появиш в Англия, Германия, Холандия, САЩ или Канада със 7 месечния си син ще получиш веднага супер медицинско обслужване...


То щото тук ще получи. [smilie18]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: MarinY   
Дата:   06-05-15 20:27

Доста надути, псевдо родолюбиви мнения, повечето от хора, които не са се аклиматизирали към различната култура или чули от познати на познатите, колко е гадно в подредения свят и колко е мило и уникално блатото, в което е затънала България.
На запад е гадно, когато нямаш образование и някакво можене, когато работата те плаши, когато не знаеш езика и звучиш като недоразвит. Гадно е когато нямаш самочувствие да се пребориш с конкурента и се барикадираш в "българската общност" на себеподобни, на които единствената тема на разговор е колко е гадно при тъпите и колко е прекрасно в дома, който са напуснали.

Истината е, че никъде не те очакват с отворени обятия, надявайки се, че гениалният българин ще реши проблемите на фирмата. Просто е мач с неограничен брой рундове. Минаваш квалификациите или ... се биеш в гърдите, че по-хубаво от Родината няма.

България е чудесна за ... двуседмична отпуска и среща със стари приятели, ако нямаш други ангажименти в нея.
[thankyou]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ilcoin   
Дата:   06-05-15 20:28

В такъв случай наблегни на Английския. Кралството, САЩ и Английска Канада са по-трудните направления. За Нова Зеландия съм чувал, че лесно става. И природата е добре, ама далечко май идва. За Австралия нищо не знам честно казано.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: kukumichin   
Дата:   06-05-15 20:28

" + английски на сносно ниво. Без значение колко ги обичаш американците, това засега е международният език. " - цитирам.


Йоана стигам до извода, че пускаш темата тук, защото чувстваш участниците по-близки, но според мен не и в този форум.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: pmartinov   
Дата:   06-05-15 20:28

Живота нито на север,нито на юг е по-лек !


Има хора за които живота без илюзия е непълен...

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: vkk1   
Дата:   06-05-15 20:35

Защо масово животът в чужбина се асоциира с "печелене" и "лек"?
Аз съм бил на много места в чужбина, вкл и съм живял 2 години в Африка.
Специално при мен идеята не е да работя по-малко и да печеля повече, а да живея в нормално общество.
Всъщност последното е единственото, което ми липсва тук.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: MarinY   
Дата:   06-05-15 20:41

Vkk1, трудно ще ти повярват, защото господстващият манталитет е гурбетчийският - отиваш някъде за няколко години, събираш няколко жълтици и си купуваш кола ...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ilcoin   
Дата:   06-05-15 20:41

@kukumichin - в момента работя за софтуерният департамент на една международна компания, която има над 40 завода в целият свят. Компанията не е софтуерна. Познай на какъв език се води комуникацията? Не на Есперанто, ако искаш ми вярвай [smilie3]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: siluet   
Дата:   06-05-15 20:42

За мен има смисъл само от легална емиграция и в страна където ще получите граjданство, всичко останало е мъка по-голяма от тази да се живее в България. В Kанада съм от 8 години със семейството ми, не е лесно но който се бори здраво успява. България не ми липсва, няколко пъти съм пътувал обратно да видя близките си, и всеки път съм се отвръщавал от чалгата в живота, простотията и циганиата, да не говорим за политиката и безаконието. Kарибите са ми на 3 часа, Kуба e прекрасно място за почивка [shtrak]


https://farm9.staticflickr.com/8626/16501822569_fa491b64ba_b.jpg




https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t31.0-8/1074862_10201063719387145_379345425_o.jpg



 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: kukumichin   
Дата:   06-05-15 20:46

ilcoin мен, я скивай , ко си писал човече, преди да ми се перчиш ко работиш ;-)


Vkk1 - съгласен
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nyamago   
Дата:   06-05-15 20:48

Жалко за немския ти - с него би имал повече шансове ако бързаш.

Ако имаш търпение и воля за планиране и подготовка - в съветите на ilcoin има доста смисъл. Но е очевидно (особено щом не покриваш тестовете), че не си подготвен. Езикът е едно от важните неща - не само за образована работа (то и за метач ще ти трябва, но за професионална реализация се иска език на ниво) - но дори и за 'покриване на тестовете' и взаимодействие с властите, които ще те приемат (или не).

Освен езика не е излишна подготовка за подходяща работа. Или професионална подготовка с (признати) квалификации и тапии, или психическа подготовка да работиш каквото изпадне (не препоръчвам, но мнозина така емигрират).

Щом се боиш за сегашната ти работа, май не си с някоя от най-търсените професии? (Иначе проста вътрешна миграция в по-перспективен град би ти решила много проблеми). Ако занаятът ти не се търси у нас, не очаквай да е по-търсен навън. Не е зле да се ориентираш и в това - и с търпение и воля да се подготвиш.

От баба ми помня важна заръка: "Седем пъти мери, един път режи!"
[beer]



Публикацията е редактирана (06-05-15 20:53)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ilcoin   
Дата:   06-05-15 20:51

Искам да кажа, че знаенето на този език + местния е в значителна полза за това да си намериш свястна работа, без значение в коя държава смяташ да идеш.

Нямам намерение да се перча за каквото и да било, още по-малко пък тук. Каквото имах да споделя конструктивно по темата, мисля че го казах.

Пеаце [smilie24]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-05-15 21:02

В България съм за някакъв вид съжаление, не за постоянно. Не е интересно в БГ, но се свиква. Всъщност, кара се леко, напреко през полето, но доста често човек като се обърне и като го направи вижда, че е сгазил просото. А то не е само за птички, става и за храна на хората. И няма толкова вече храна.
ТРудно е в БГ, гледам ги всекидневно- трудности, нагаждания, изключително ниЗко и ниСко отношение помежду хората. С цел позитив, виждам все повече нови коли, нови места, прехвърляне към "модерни" времена, които са недостижими.
Чужбина е за живеене, не за преживяване. Който не може, няма нагласа, по-добре да не опитва. ДА не говоря, че все по-малко има нископлатени професии из Европа най-вече. Все по-често искат не само английски. Скандинавските страни, Белгия, Франция, Италия, Германия, Испания, Португалия- немислими без местния език. Тотално. Един гол английски не помага. За по-малките държави вече си е специфично. ЗА Америка английския бива, в някои части е добре испански. ЗА Канада може в доста от вариантите английския да се покрие с еднакво ниво на френски. За сигурно и двата езика да са налице.
ЗА професии, трудно, много трудно лично ще си намеря в БГ, мога да изкажа разликата в заплатите на една и съща позиция в родината ни и в Западна Европа. Тук- заплата х лева на година, платени осигуровки, пенсионни, здравни, данъци и др. С лек и неуреден извънреден труд в събота, уж "в много редки случаи". В Европа- заплатата х в БГ плюс 60000лв отгоре пак на година, след платени всички осигуровки и данъци. Говоря за силно специализирани професии, със специфични и силни изисквания. Последно кандидатствах за позиция, която работят 10-12 човека на световно ниво, не е толкова висша или супер яката, но мога да я работа и се пускам щом има оферта.
ЗА снимане навън, като фотографи, познавам, и по-свободни, без договори и с договори. Самият аз снимам, професионално само микроскопски и рентгенови образи. Никак не е лесно за снимащите и навън. Има доста информация, която може да се набере из интернет- блогове, лични страници и други електронни медии.
След известни дълги периоди с кратки престои в родината, установих, че е вярна поговорката, може би е и от Библията, че "Никой не е пророк в собствената си страна". Навън видях, виждам и ще виждам недостатъците на местната или да я наречем общо "капиталистическата" структура/система/живот. Мога да дам доста примери, но това си е друга тема.
Като съвет за заминаващите или настроени за извън БГ ще кажа- упоритост, 2 езика задължително на ниво писане, говорене, разбиране, четене, хайде да е 1 такъв, другия разговорен, работно желание и постоянство. И стриктно разбиране на всички права, основни задължения, структура, вид, изразяване в обществен, финансов и личен план за съответната държава. Накратко, бачкаторско-общаческата схема от типа: "Да отида да побачкам каквото и да е, да изкарам пачка, пък каквото ще да стане, ще се върна тука и ще съм на върха" вече умря.
И за край на моите споделяния и виждания, ще повторя, че съм стриктно позитивен, и че накрая всичко е наред. Където и да е. ВАжното е да се знае какво иска човек.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: petrov88   
Дата:   06-05-15 22:16

Като човек, който също е поживял малко навън и също възнамерява да стяга куфара тази година, ето, и няколко думи от мен по темата:
Тук не става въпрос само за пари, доктори, образование и прочее. Това, което масите отказват да проумеят е, че държавата е болна. Тровена е в продължение на толкова години, че каквото и да стане тя няма изведнъж да стане и да проходи. Хората и те са болни. Всеки гледа на него само да му е добре и никой не дава и пет пари за другия. Въздухът, който дишаме е напоен от цялата тази българщина. Но да бъда по- конкретен...
Цялата тази бюрокрация, цялото разиграване и развъртане, и за най- малкото нещо е едно от нещата, които стоят първи в списъка ми с причините, защо искам да се махна от тук.
Нещо, което много от приятелите ми недоумяват е защо искам да се махна. Работя нещо, което поне на хартия е една от най- уважаваните и достойни професии, а тясната ми специалност винаги е била търсена, и изгледите са да става дори още по- търсена, но за какъв...? Заплащането е подигравателно, от друга страна власт имащите ежедневно се чудят каква глупост да измислят и така да направят ежедневието ни още по- абсурдно.
Прекалено много отговорности, задължения и критерии а накрая ти подмятат жълти стотинки. Аз докато бях на острова, дори през слабите седмици си вадех колкото една месечна заплата тук г/д и пак като идех в магазина не се лишавах от нищо за ядене, че и пари спестих...
Искам да се махна и от циганите и циганията. Втръснало ми е да гледам как законите обикновенно не важат за тях, правилата също. Лошото е, че и те го виждат.. Тези от вас, които си живеят в облаците или просто в по- големите градове като София и Пловдив "хал- хабер" си нямат за какво иде реч и какви са изгледите за бъдещето.
Ще се махна от тук, защото тази държава не ми е дала нищо... Тя само иска и иска.
Не ми е нито за високите и сини планини, нито за реките, и златните равнини, а още по- малко ме е "еня" за славната ни (и не чак толкова) история. Те нито ще ме нахранят, нито ще ме изучат.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: viktorio009   
Дата:   06-05-15 22:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: MikeDimit   
Дата:   06-05-15 22:34

Опит от близки и роднини. Австралия и Нова Зеландия - много трудно. По ред причини, но основното е че са шовинисти. Имат си предостатъчно емигранти, това че сте бял не е бонус. Малко по на север от там - Малайзия, Тайланд, Хон Конг - език английски и занаят и приятели. Из бяла Европа нещата не са розови, освен ако няма кой да ви поеме през първите 3-6 месеца. Дори да имате пари основния проблем е ценза и самомнението - там сте излишък и като такъв трябва да се доказвате че не сте камила. Пак ви трябва местна патерица. Америките не са по-различни просто манталитета им е много по-различен от европейския. Ако владеете занаят или професия за която има търсене не е трудно.Ако не - играете хазарт . При всички положения трябва да сте комуникативна и силно позитивна личност - иначе се сривате.



Публикацията е редактирана (07-05-15 08:44)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   06-05-15 23:23

Суровата истина е, че не всеки става за емигрант. До психология и мироглед опират нещата.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Chipsy   
Дата:   06-05-15 23:59

MarinY написа:

> На запад е гадно, когато нямаш
> образование и някакво можене,
> когато работата те плаши, когато
> не знаеш езика и звучиш като
> недоразвит. Гадно е когато нямаш
> самочувствие да се пребориш с
> конкурента и се барикадираш в
> "българската общност" на
> себеподобни, на които
> единствената тема на разговор е
> колко е гадно при тъпите и колко е
> прекрасно в дома, който са
> напуснали.
>
> Истината е, че никъде не те очакват
> с отворени обятия, надявайки се, че
> гениалният българин ще реши
> проблемите на фирмата.

По-добре нямаше как да го кажеш. Абсолютна истина и селяндури като гореописаните ги наблюдавах ежедневно преди.
Аз смених Щатите с Англия, бях фотограф там, сега пак съм такъв. Работя за себе си, нямам шеф и разполагам с времето си в тая "гадна" чужбина, дето трябвало да се скъсваш от работа за да оцелееш.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: viktorio009   
Дата:   07-05-15 00:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-05-15 00:09

batsali добре го е казал, че не всеки става за емигрант.... "камъка си тежи на мястото" е друга поговорка, която доста често използвах като оправдание, когато ме питаха защо съм се върнал в България след 3-годишен живот/престой в САЩ. Липсата на близки, роднини, приятели, голяма доза родолюбие, извратен национализъм - са все неща, които чувствах тогава и обяснявах на шир и на длъж сред всички околни ми люде. Звучеше правдоподобно, много хора не ме разбираха, други кимаха одобрително...но след 5 години живот в Родината си казах, че ми стига, че и за живот напред събрах нерви и тревоги, борба с хора, система, правосъдие, доходност и т.н. Та сега ден преди да направя една пълна година отново зад граница мога спокойно да си отдъхна и да кажа, че за нищо не съжалявам, най-вече за взетите решения до момента и колкото и да ми липсва Родината и близките имам зад гърба си силни козове, като добър социален живот, сигурност, уважение, чувствам се ценен и полезен и не на последно място щастлив и някак си по-спокоен. Който не вярва - да не опитва [smilie3] Може наистина емигрантския живот да не е за всеки [smilie21]
За мен е лесно, както каза swan_ - три часа път и съм при родата и приятелите от детинство, а тук когато семейството е с мен, заобиколен от нови и интересни хора, мога спокойно да кажа, че все по-малко неща ми липсват. И все пак, ако можех с вълшебна пръчица Света да променя - щях да направя така, че България да е мястото, в което искам да живея, развивам и просперирам, но се опасявам с това, че бих заменил голяма част от хората, тяхното мислене и разбирания с такива, с които всичко гореописано щеше да бъде възможно! Наздраве! [beer]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   07-05-15 00:59

На талантливите можещите и знаещите минимум два езика-успех.
На останалите "напечелили се " и върнали в България на молбата :"Майна дай една цигара"-ще им дам не затова ,че ще си променят мисленето си ,а затова ,че като ги гледам и слушам няма да променят моето.
Работил съм три години в чужбина.Върнах се с един видео магнетофон -на лента и много спомени.Сега май вече не ги правят.Една супа да направи майка ми ама в България да е.Преживял съм го.Това не е фалшиво родолюбие ,но не е и отрицание на всичко родно .Тука млади момчета и момичета се бийте за живота и го направете като любимият ви Запад.Вземете позиция и снимайте политиците за всичко това което не ви харесва у тях.Не може и без цветенца и врабченца,но снимайте и незаконните придобивки на управляващите ,банкерите. На адвокати, съдии,прокурори,лекари.За да може вашите деца и внуци да живеят нормално в тая изстрадала страна.Не за вас -за тях го направете. Другото е приказки.Колко хубаво на Запад и как било подредено.Ами направете си го и вие тука така.Или само трябва да ви платят за да излезете пред Народното събрание. Да бутнете дворците направени от почти всички кметове и управляващите над тях в страната.Да събудите тоя заспал народ.Е...ама не ставало лесно.Не става я.По лесно е самолета и ...Америка.Но най горчиви са сълзите извън България.Крием се някой да не ни види когато плачем за да покажем колко сме твърди и колко не ни пука.Аз лично така не бих живял
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Chipsy   
Дата:   07-05-15 01:52

viktorio009 написа:

> ами сложи 10 твои кадъра в
> зала и ако се продадат
> можеш така крайно да се
> изказваш ! [shtrak] [shtrak] [shtrak]
>


Викаш само от продажби по изложби се печелят пари, тъй ли?
[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: TPECHAT   
Дата:   07-05-15 01:58

Одете в бгмама 'ко обичате [smilie23]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: swan_   
Дата:   07-05-15 03:17

asahi написа:

> Профил на ioana-foto
> Регистриран : 28.10.2014 15:44
> Посл.влизал : 06.05.2015 17:19
> Снимки: 0
>
> Не очаквай, че като се появиш в
> Англия, Германия, Холандия, САЩ или
> Канада със 7 месечния си син ще
> получиш веднага супер медицинско
> обслужване. Ще трябва да си
> намериш дом, после банкова сметка,
> работа, осигурителен номер и чак
> след това получаваш някакви права.
> А всички права ще получи
> евентуално малкия като завърши
> образованието си там. А ти си
> оставаш емигрант.

Асахи, след 1 седмица в Англия вече имах личен лекар. Освен това в Англия здравеопазването е безплатно и всеобхватно и даже и да нямаш лекар, има спешни центрове, в които да ти помогнат.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: papadok   
Дата:   07-05-15 04:33

Имал си друг път! [smile] [smile] [smile]

Не ме разбирай погрешно - принципно съм съгласен с теб.

Няма как да се запишеш при личен лекар, обаче, толкова скоро след кацането ти на острова. Кво му каза на доктора като ти поиска НИН и документ за адрес: щи дам, ама след един месец... евентуално ;)

И все пак, не че не може - мои познати дойдоха с бебе и го записаха на педиатър още на 3тия ден. Бащата, обаче успя да се сдобие с личен лекар след повече от три месеца! И не, че е трудно, просто чисто технически трябва да преминеш през 1-2 стъпки за което се иска време.

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   07-05-15 05:29

То и в България има спешни центрове! [smilie5]
А в Лондон можеш да чакаш със седмици за свободен час при личния лекар! Най-добрият ми приятел живеее там, получава за една седмица толкова, колкото аз печеля за година (е, той е икономист, а аз - "човек на изкуството"!), но не е щастлив. При всяка възможност (на 2-3 месеца) се връща в къщата си край яз. Сопот, защото тук може да "диша с пълни гърди" (негови думи!) и да реанимира след/преди поредната порция "нечовешки стрес, майна". Погледнато отстрани, всичко трябва да му е наред - има къща на една пряка от "Рийджънтс парк", пътува служебно по целия свят, децата му учат в най-престижни колежи и университети, прекарва семейните си почивки ту на Малдивите, ту на Бора-Бора, ту на Хаваите ... С две думи: живот - мечта! Само дето с нетърпение чака да излезе в пенсия и да се върне в България, за да избяга завинаги от лицемерието и фалшивите усмивки, от "органичните" домати/краставици/чушки с еднакъв пластмасов вкус, от тънката лондонска мъгла, която те пронизва чак до костите, от любезно-доброжелателните бизнес партньори, които дебнат всяка твоя моментна слабост, за да ти забият нож в гърба... Той е наясно, че е направил всичко това само заради децата си, които (за разлика от него) имат шанс да се интегрират успешно в "онова" общество. Наясно е, че тук има корумпирани политици, алчни полицаи, още по-алчни местни "велможи", неработеща съдебна система, колабирало здравеопазване, подивял от чалга "мат'рял"! Но все го тегли "насам", а не "натам"...
Защо?
Хайде де!
[smilie5]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: mihajlov2   
Дата:   07-05-15 08:51

Досега не съм емигрирал, но много пъти съм бил в дълги командировки - по няколко месеца. Дори и в такава ситуация след месец-два започва да ми тежи и да ме наляга носталгията. Тук многократно беше подчертавано, че е извънредно важно да владееш /и то на много добро ниво - свързано поне с професията/ местния език, а не само примерно английския.
Може да ви се струва странно, но най-тежко ми е било в Унгария - точно заради чудния унгарски език. А това, че Унгария е близо, при мен нямаше значение, защото трябваше да съм там на работа всеки ден, включително съботи и недели, в продължение на 4 месеца и половина. Работата беше свързана с монтаж, предпускови настройки, тестове, проби и изпитвания на съоръжения и въвеждане в експлоатация. Това уточнение е заради това, някой да не помисли, че съм ходил да бера чушки и зелен фасул примерно [smilie18]

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: 5co   
Дата:   07-05-15 09:02

Я, какво единодушие.
Защо никой не препоръча православна Русия, като място за емиграция?
Хем и езика знае човекът.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   07-05-15 09:11

Човек,ако е кадърен и умен,ще се оправи навсякъде.И в Улан Батор да го пратиш.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 10:55

Или Чехия, Полша...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-05-15 11:55

Автор: papadok
Дата: 07-05-15 04:33

Имал си друг път! [smile] [smile] [smile]

Не ме разбирай погрешно - принципно съм съгласен с теб.

Няма как да се запишеш при личен лекар, обаче, толкова скоро след кацането ти на острова. Кво му каза на доктора като ти поиска НИН и документ за адрес: щи дам, ама след един месец... евентуално ;)


Съвсем не! Нито съм си поставял за цел, нито нищо. И аз и семейството ми се записахме за личен лекар още първата седмица след като пристигнахме, не за друго, ами точно тогава имахме най-много свободно време докато оправяхме останалата бумащина и не след дълго получихме по пощата и здравните си карти. Нямахме Нин, нямахме нищо! Виж зор видяхме с отварянето на банкови сметки - един месец ходене по мъките, но други хора пък изобщо нямат такъв проблем. Може би зависи къде точно си и как са настроени местните срещу емигрантите и каква е местната (не гласна) политика в дадения район. Аз живея в малък туристически град с преобладаващо местно население (може би около 95%), където хората още се изненадват, като чуят различна реч от тукашната, но няма как да не се съглася, че когато дори и местните те опознаят и видят потенциала ти те приемат и оценяват за това, което можеш, а реално тук можеш да постигнеш много повече от това, което е в нашата държава. И най-малкото хората са различни, толерантни, спокойни и усмихнати.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: swan_   
Дата:   07-05-15 13:08

написа:

> Имал си друг път! [smile] [smile] [smile]
>
> Не ме разбирай погрешно -
> принципно съм съгласен с теб.
>
> Няма как да се запишеш при личен
> лекар, обаче, толкова скоро след
> кацането ти на острова. Кво му каза
> на доктора като ти поиска НИН и
> документ за адрес: щи дам, ама след
> един месец... евентуално ;)
>
> И все пак, не че не може - мои
> познати дойдоха с бебе и го
> записаха на педиатър още на 3тия
> ден. Бащата, обаче успя да се
> сдобие с личен лекар след повече
> от три месеца! И не, че е трудно,
> просто чисто технически трябва да
> преминеш през 1-2 стъпки за което се
> иска време.
>

Много ме кефи, когато някой знае по-добре от мен какво ми се е случило. Аман от разбирачи. Та специално за разбирач като теб, мога да ти кажа, че за личен лекар не се изисква НИН, а само доказателство за адрес, което може да бъде и договор за наем. Направих го даже без да съм анел къща, просто показах договор за наем от частно лице. Капиш? Хубаво е като коментираш да си малко по-запознат.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: swan_   
Дата:   07-05-15 13:22

chrisnoch, Лондон не е Англия. В Англия има над 200 града с население над 100000. Да не говорим за по-малки населени места. Аз живея в Норич. При нас за личен лекар ен се чака. Сутрин се обаждам, записвам час и в уречения час отивам при лекаря. В Норич няма стрес. Хората са спокойни и усмихнати. Паркове и градини на всеки ъгъл, буквално. В София се чудех как, кога и къде да заведа детето в парк. Трябваше с колата да карам 10км до най-близкия. Тук имам 4 парка на 5 минути пеша и то поддържани, с детски площадки, с езера и беседки и какво ли още не. С колело мога да обиколя целия град спокойно, а въпреки, че не е голям - има всичко. Магазините и концертния живот могат да се мерят с тези в София. Да не говорим за броя на пъбовете. Детето ми се събужа с усмивка, усмихната я оставям в училище, усмихата я прибирам. Съпругата ми, която беше скептична и не и се искаше да емигрираме, сега не иска и да си помисли за връщане. Сама се чуди на себе си как така е имала против. Относно дишането - на Сопот предполагам въздухът е по-хубав от тукашния, но тукашния е в пъти по-чист от софийския. Много по-леко дишам и се чувствам много по-добре здравословно. От друга страна, хората тук може да са лицемери, но предпочитам подобни усмихнати лицемери, пред озлобени уморени от живота хора, с каквито са пълни улиците ни. А и честно казано, колкото пъти ми се наложи да искам помощ за нещо, толкова пъти ми е оказана. За една година съм имал само един леко неприятен инцидент, свързан с друг човек, а в България това ми се случваше доста често.
Та да обобщя - мнението на един човек не е меродавно. Условията на живот в един град не са показателни. Всеки трябва да опитва и да види и то, ако има как, на повече от едно място.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nyamago   
Дата:   07-05-15 13:34

> Защо никой не препоръча православна Русия, като място за
> емиграция? Хем и езика знае човекът.

Интересен въпрос![smile] И малко неочакван отговор:

Като видях, че авторът на темата споменава руски, се замислих има ли с този език някаква перспектива за емиграция. И се сетих за англичаните, американците, холандците и други запдняци, които познавам в Москва. С някои и досега работя. Всички се чувстват много добре там, нямат оплаквания от живота (освен неща, на които повече се смеем, отколкото някой да си скубе косите).

Вярно, не са 'емигрирали' без професия и предварително осигурено препитание - моите познати са или добре платени служители (ръководители) в международни компании, или въртят в Русия собствен бизнес - който им позволява да живеят по-добре от средния московчанин. (А средният московчанин, за сведение на посрещачите, живее по-добре от средния софиянец). И понеже не само работим, а сме яли и пили, и съм им ходил по домовете - честно казано съм им завиждал и (признат грях) ми е минавала мисълта: защо и аз не се преместя тук?

Бюрокрацията и корупцията са чудовищни, но не са съвсем непознати и в родните им земи, не са и по-големи от Близкия Изток, където много от тези 'бели хора' са поживели по някоя друга година преди това. И със сигурност няма да изплашат свикналия нашенец. Във всичко останало т.нар. 'качество на живота' превъзхожда много други места и Русия (двете столици поне) е напълно легитимна дестинация за потенциална емиграция (или поне 'гурбет', който не се знае в какво може да прерастне).

Има само един ПРОБЛЕМ - Русия не е отворила широко обятия за всякакви чужденци и законното преселване там или дори наемане на временна работа е изключително трудно. Но не невъзможно - щом някои са го направили. И ако на човек това му е (почти) единствения чужд език, не следва страната да се изключва от списъка [smilie11]

[beer]


П.с. Споменаха се и Полша, Чехия - да не прлива дългия ферман, ще споделя по-късно интересни наблюдения и оттам.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-05-15 13:48

Swan_ все едно чета моята история и разбирания написани от теб, ама на 100%!
Съвета ми към стягащите куфари българи за към Англия е ако е възможно да прескочат най-големите космополитни градове и в частност Лондон, това в случай, че искат да живеят спокойно и наистина да се радват на живота навън. В противен случай има голяма вероятност да останат разочаровани от това, което ще им предложи и очакват от емигрантския живот. Не казвам, че в Лондон е лошо, но най-добре да бъде просто тотуристическа дестинация, а не непременно първа отправна точка за устройване и живот! След това ще ми благодарите и ще пишете за почерпка [smilie3]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: mbs   
Дата:   07-05-15 14:57

И аз имам същата история - почти 100% - само че премествайки се от София в Търново. Има професионални ангажименти и в София, така че не ми липсва. Но няма ден, в който да не ме озадачат - и то приятно - разликите в нивата на "човещина", които откривам на това ново за мен място. Не бих се върнал назад, даже се чудя защо не съм го направил по-рано.

PS и по темата... специализирал съм в чужбина, живял съм години навън. Отивам когато искам където искам. Бих се преместил някъде само ако имам достатъчно атрактивно предложение, каквото не бих могъл да откажа и то за някакъв определен период от време. По един начин те гледат външните, когато идваш като експерт за малко и по съвсем друг ако им увиснеш на врата в социалния смисъл на думата...



Публикацията е редактирана (07-05-15 15:05)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: victory13   
Дата:   07-05-15 15:57

суон е моят човек [cool] ... искам фланелка на канарчетата, ххл [smilie18] [beer]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Frenchev   
Дата:   07-05-15 16:08

Интересното е, че някои споменаха по горе, че искат да избягат заради децата си. Аз пък точно заради децата си искам да се върна в България.

В момента водим дебати с жена ми, че големия живот и здраве започва училище.

По темата - ако не знаеш немски или нямаш някой който да те поеме за първите половин до една година, не се и замисля за Германия. Другия вариант е ако имаш достатъчно пари да живееш за една година и научиш немски много добре. За що годе нормален живот в Германия ти трябват около 3000 Евро на месец за 3 - 4 членно семейство.

Иначе лекарите там също са пълни безхаберници. Лично го изпитах на гърба. Ако имаш някоя живото застрашаваща болест предполагам е по различно, но иначе никой не те взима на сериозно и те препраща към следващия. Лекуваха ме 3 месеца с напълно грешна диагноза просто защото никой от четирите лекари не се сетил да направи едно елементарно измерване за една минута. Накрая една обикновена терапевтка го направи и се оказа, че диагнозата ми е напълно погрешна. И всичко отначало.

Не мога и не искам да кажа, че в Бг е по добре или по зле. И двете места си имат своите предимства и недостатъци. Всеки сам за себе си трябва да прецени къде му е по-добре. Най-малко защото всеки има различни ценности и разбиране за живота. С родната ми сестра вижданията ни се различават на 100%.

Така че няма смисъл да се карате кой бил крив и кой прав.
Само казвам, че без немски в Германия си за никъде освен ако не си специалист в дадена област и си намериш от тук работа в международна компания която работи на английски и немския не е задължителен. Имам такива приятели тук в германия.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: vkk1   
Дата:   07-05-15 16:27

Ами аз съм един от тези, които искат да емигрират заради децата си.
Тук за да го предпазиш от ширещата се повсеместно простащина и умопомрачителна тъпотия, цената на живот не е много по-малка от посочената от теб, необходима в Германия.
Относно училището, не знам дали си в България или в Германия в момента и следиш нещата, но само за една седмица имаше отново два случая на физкултурници-педофили в училище, което е на две крачки от мен. Случая се потули и към днешна дата нищо не се е променило.
Мога да ти кажа и за училището на другия край на моята улица, където деца в първи клас ги праща "другарката им" да купуват материали по време на учебни заниятия, като трябва да пресичат 4-лентов булевард съвсем сами. След като майката разбира, отива в училището да иска обяснение, и директорката и казва, че те са големи вече /1 клас!!!/ и могат да ходят където си искат. За справка - в Бг е забранено децата в 1 кл да излизат дори на двора без родител!
За детските градини - съвсем нормално е децата да се шамарят, да се заливат с млека, да се наказват в мазета и тем подобни. Живея в голяма кооперация с много апартаменти, с много деца и много драми и мога да ти разкажа за поне 100 случая на грубо нарушаване на правилата както в градините, така и в училищата.
За здравеопазването - значи мога да кажа най-отговорно, че откакто имам дете - никога, и абсолютно никога не съм получавал адекватна диагноза или лечение в държавна болница. Никога! Веднъж ми се случи да викам и бърза помощ, която не дойде !!! От 112 ми отказаха всякаква информация защо!
Изводът за мен е - че единствения начин да живееш нормално е да си плащаш за всичко - за бременност, за раждане, за градина, за здравеопазване, за училище, за всичко.
Иначе си пътник.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nyamago   
Дата:   07-05-15 16:39

> Изводът за мен е - че единствения начин да живееш нормално е да си
> плащаш за всичко - за бременност, за раждане, за градина, за
> здравеопазване, за училище, за всичко.

Ами то на повечето места по света държавното и безплатното е по-зле от платеното (здравеопазване, образование и пр.). Не бива никого да учудва. Едва ли се броят на пръстите на едната ръка места, където всички тези сектори работят безплатно И по-добре (качествено, бързо, безпогрешно) от платените еквиваленти.

Ако за някой това е главния мотив за емиграция, може би има нереалистични очаквания и ще се разочарова [smilie11]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: vkk1   
Дата:   07-05-15 16:39

Само ще добавя към горното си мнение, че точно срещу моя блок има детска градина. Днес вали, но в първия удобен момент, когато децата са на двора, ще снимам и ще кача снимката тук - да видиш как 200 деца се катерят по ръждиви огради и 2 метрови тотално необезопасени кетерушки от времето на комунизма, за които отговарят общо 3 "лелки", което през цялото това време седят на една пейка, люпят семки и последното, което ги занимава е да гледат децата. В същото това време съм виждал група деца най-спокойно да мятат камъни по минаващите коли през оградата.
Вчера случайно видях учителка ли беше, куку ли беше - някаква, която беше извела 15 деца в първи или втори клас бяха, като половината от децата бяха ЗАД гърба на лелчето и тя не ги виждаше изобщо! Това се случва на тротоар - 15 см от булевард с огромна натовареност. Малко след това ги качи на едно като естакада, високо над 2 метра без перила - подреди ги в редица и с отревист жест има каза - старт! Децата започнаха да тичат по това нещо, като разбира се бутаха едно-друго, и последното беше на 5см от края на естакадата. Падането от нея щеше да е фатално.
И това е учителка, на която да си поверя детето - не мерси!



Публикацията е редактирана (07-05-15 16:40)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: vkk1   
Дата:   07-05-15 16:41

nyamago, нямам предвид качество на услугите, говоря за престъпна небрежност в държавните такива в България.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 16:44

Идете на запад и после ни разкажете как няма там педофили и от чешмата тече мед...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: imitev   
Дата:   07-05-15 16:51

вкк1 - от 40 години живея в БГ и смело мога да кажа че преувеличаваш доста в разказите си...

Дъщеря ми ще започва училище есента, на градина е от 4 г., преди това ходеше на ясла...

Наслушал съм се на какви ли не разкази на познати родителки за отношението на сестри и учителки - на моята дъщеря и децата покрай нея такива неща не са се случвали.

Прибирала се е с насинено око защото са се блъснали с друго дете - ами случва се. Аз едно време съм си цепил главата заради бой с тухли... Чупил съм си носа в детстката градина защото съм бил много послушен... Деца са, учат се докато растат.

Като емигрираш да не мислиш че средата на детето ти ще е перфектна с разни емигранти арабели, мексиканци, славяни и т.н. А там достъпа до наркотици е още по-лесен, защото са по-богати.

И не - не казвам че тук е по-добре, а там по-зле.

Просто е различно, а е добре да имаш идея какво точно правиш, не да извадиш голямата кошница и да се нагласиш да береш парите от дърветата.



Публикацията е редактирана (07-05-15 16:52)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Frenchev   
Дата:   07-05-15 17:01

vkk1 само да кажа, че няма начин по който да се обезопаси детска катерушка. Сина ми ходи на детска градина в която има катерушки - вярно не са от комунизма, но са си високи в случаи до 3 - 4 метра. Децата се катерят нагоре надолу и никой не ги пази дали ще паднат или не.

Сина ми си разби зъбите на една от пързалките. Показвам ти снимки на катерушка много типична за всички детски площадки:


https://sonja1506.files.wordpress.com/2011/08/himmelschaukel-geisterberg.jpg



28 деца са в групата и отговарят две лелки за тях. Също ми е правило впечатление как обикалят градовете деца от първи или втори клас с една учителка и по две за ръчичка. Тя е най-отпред.

А по брой педофили са доста напред от нас. постоянно гърмят скандали за подобни неща тук.

Не ти казвам че тук е по зле - само те подготвям да не си мислиш, че е много по добре.
Факт е, че системата работи много добре и неща за които в България трябва да се борим тук хората ги приемат за даденост, но недостатъците не са малко.

Просто за мен други неща са по важни.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: vkk1   
Дата:   07-05-15 18:19

Прибирала се е с насинено око защото са се блъснали с друго дете - ами случва се.
Нямам нищо против това, ама изобщо.
По никакъв начин не желая децата да се ограничават да играят, дори стимулирам това.
Говоря за случаите, при които хората, отговорни за техния живот и здраве са или безотговорници, или просто глупаци.
Проблемът е на първо място в обществото. Хората са свикнали да работят така - дали с картофи, домати или деца - все тая.
За да не съм голословен, ето снимка на това, за което писах в предишния пост. Специално минах да снимам мястото.
Тук, на тази естакада, лелка качи 15 деца най-горе, които според мен бях прърви клас, според жена ми са в някои от групите на детска градина.
Подреди ги едно до друго и каза старт. Децата започнаха да търчат, като последното беше 15 см до 2-метров отвес. Ако това е нормално, приемам, че аз съм изкукал и проблемът е в мен.

http://s23.postimg.org/b17ze5iaj/IMG_20150507_170838.jpg
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 18:32

Много обобщавате. В белите страни хората били свикнали да са хора, тука били свикнали да са дебили. Пълни глупости. Нищо човешко не им е чуждо на западняците, както и на нас. Един прекалено взискателен родител и тук и там ще е недоволен от нещо. И не само родител....

Уязвени от родната действителност прекалено романтизирате западната действителност. В някои случаи до такава степен, че една практика, която, ако видите в България, ще сметнете за абсурдна, приложена на запад ще ви се струва върха на цивилизацията.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: siluet   
Дата:   07-05-15 18:40

White trash
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Frenchev   
Дата:   07-05-15 19:09

vkk1 не споря, че е нормално. Опитвам се да ти кажа, че тук не е много по различно.
По добре е, определено, но и тук има такива случаи.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   07-05-15 19:21

Френчев,ако си умен,няма да върнеш сина си да учи в България.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Frenchev   
Дата:   07-05-15 19:46

fast_eyebrow това като обида ли да го приемам, защото определено смятам. Не искам от малък да го правя зомби. Но не ми се влиза в излишни полемики, особено във фотофорум.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: burningice   
Дата:   07-05-15 19:49

От тука по-хубаво няма! И трябваше границите да са си затворени, както преди десети ноември, а малцината богоизбрани, които са имали късмета да видят какво е навън, да са подписали декларации за мълчание, а не да разправят какво е в "загнилия" капитализъм! Защото, ако така продължава, тук ще останат само мутрите и част от мангустите.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   07-05-15 19:55

Ти като обида ли го приемаш,Френчев? Приеми го като приятелски съвет.

http://politiki.bg/?cy=261&lang=1&a0i=223984&a0m=readInternal&a0p_id=1007
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: bus1ness   
Дата:   07-05-15 20:05

За 7-8 години имам 10 приятели и познати, които заминаха конкретно за Англия. Едни с целите си семейства, други не. Нито един не се е завърнал. По стечение на обстоятелствата ми се наложи да разговарям с повечето от тях и няма и да се върнат. След месец, терминала и толкоз...

Къде, как и защо е вътрешна нагласа и най-вече възможност. Ако сте решили твърдо успех. Не ви познавам и не знам какъв съвет бих могъл да ви дам. Просто не се доверявайте лесно. [smilie24]

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 20:06

burningice, защо трябва да се изпада в крайности? Или запада е рай, или е загнил ад...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 20:14

fast_eyebrow, изборът е ясен - всички деца с еднопосочен билет към Финландия [smilie5] А там какви алкохолици има....
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   07-05-15 20:23

А,то щот в България всички са въздържатели.Страната на домашната шльокавица.Властелините на джибрите :)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   07-05-15 20:38

Пърцуцландия, долината на медните казани, царството на двойно препечения метанол, зоната на плетените дамаджани..
Мога до утре така [smile]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nyamago   
Дата:   07-05-15 20:47

Пак да парафразирам Казандзакис:

"Чужбината нищо не струва в сравнение с мечтата за чужбината..."

За дълголетните емигранти с незагубено родово съзнание (като мене) може да се замени с "родината" и пак ще важи.

За личната ми нагласа отдавна съм разбрал, че важат заглавията на две култови песни:

"Home Is Where You're Happy"

и

"Wherever I Lay My Hat - That's My Home"

Мястото няма значение, повярвайте. Единственото 'място' е в главите ни.

[beer]



Публикацията е редактирана (07-05-15 20:48)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 20:48

Точно де, аз тва ви казвам тука - навсякъде има изпаднали елементи, запада (севера) не е никакво спасение. Най-успешните емигранти са тези, които се чувстват наистина уютно в новото общество или тези, които слагат материалното пред духовното и са готови да страдат по някакъв начин стига да карат хубава кола и да са осигурени до старини. Хора всякакви, който го влече, да ходи където иска. Само ме дразнят големите общи знаменатели и залитанията в крайности.



Публикацията е редактирана (07-05-15 20:49)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: kvakioh   
Дата:   07-05-15 20:55

Подкрепям това за живота, а не преживяването. Мястото наистина няма значение.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: prozium   
Дата:   07-05-15 20:59

И аз си мисля, че българинът страда от криворазбран патриотизъм и шовинизъм, не мога обаче да си дам обяснение защо. По темата - аз съм във Виена, дойдох преди 2 години да карам сноуборд и 2 години по-късно още съм си тук. Защо останах ? Хубава работа, възможност да ходя на работа с лонгборд/колело, възможност да си карам колата по нормални пътища. Сблъсъците ми с административния апарат тук рядко будят в мен ужас и страх. Законите с ясни и всеки ги спазва, като не си доволен - прав ти път :)
Интеграцията е трудна, но като цяло впечатлението ми от тази част на Европа е за доста мултикулти среда, така че аборигените са свикнали с чужденци, кофти е, че отношението им обикновенно е като към гайджини, но и това се променя с времето. Иначе казано ако струваш нещо, тук ще си проличи, ако ли не ще ти е същото като в България най-вероятно :)
За протокола, не бих останал във Виена, но не бих се върнал в България, възможности много - Берлин, Лондон, САЩ.

За езиците - местният задължителен, английският задължителен, другите са в голяма полза.

nyamago добре го е казал, мястото е само в главите ни. Днес поне светът е малък - имаш компютър в джоба си, можеш да се свържеш с всеки, по всяко време. Повечето неща в Европа са ти на макс 3-4 часа полет.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: 4given   
Дата:   07-05-15 21:03

То човек вечно си търси щастието, пък дано го намери... Живяла съм на 3 континента, реших да отгледам децата си в Щатите и от 11 години съм тук. Минава се през един период, в който никъде не се чувстваш удома. България ми липсва, ей на утре баща ми е на операция, нищо сериозно, ама ми е криво. Пък родителите ми не стават по-млади. Обаче нямам нерви да отглеждам деца в БГ, причини много. За бъдещето - не се знае.
Човек нищо не губи, като си пробва късмета из други държави. Има тръпка, много нови неща за научаване. Пък кат не стане - обратно и готово. По-добре да опиташ, отколкото винаги да се чудиш.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Chipsy   
Дата:   07-05-15 21:07

batsali написа:


> или тези, които слагат
> материалното пред духовното и са
> готови да страдат по някакъв начин
> стига да карат хубава кола и да са
> осигурени до старини.

Ще ми обясниш ли какво културно и духовно губя, като не съм в България?
Защо запада го свързваш с една хубава кола и материално осигуряване?
Да, ако човек е абсолютен борсук като повечето гурбетчии, които съм виждал, не говори език, не е отворен към нови хора и преживявания и е див селски бек/расист, определено няма да се чувства добре извън България.



Публикацията е редактирана (07-05-15 21:12)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 21:16

Имах предвид, че за някои хора нищо друго няма значение освен материалното благоденствие или поне то е на първо място. Не за всеки това е най-важното. Иначе всеки си храни душата по различен начин, чалгата няма нищо общо в случая. Ако ще си говорим така, ти в щатите какво спечели? Посредствена кънтри музика и вървежен поп (американска чалга)? [smilie5]

Запада го свързвам не само аз с материално осигуряване, защото българите не бягат натам защото са запленени от културата, езика и историята, а защото искат да живеят по-добре отколкото в България. В 99% от случаите това е свързано с пари.



Публикацията е редактирана (07-05-15 21:19)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: mmjm   
Дата:   07-05-15 21:50

Ще си позволя да дам един съвет - далеч от българската общност, ако не ти се слушат глупости за пластмасови зеленчуци, тъпи местни и плач по Родината от хора, на които като им кажеш заминавам си след седмица, кат не ти харесва хайде с мен, започват да те гледат много лошо. Върнах се не заради лошо отношение, мръсен въздух, пластмасови храни и другите глупотевини, а по лични причини, НЕвключващи носталгия.
Другите ти казаха, езици, търсен занаят, и колкото по-млад толкова по-добре и по-лесно ще се интегрираш.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: pmartinov   
Дата:   07-05-15 21:55

Take Me Home, Country Roads

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Frenchev   
Дата:   07-05-15 22:04

Chipsy в бавария колко и да си отворен за нови хора нема да имаш голям късмет.

Искам да се връщам по ред на брой причини. Носталгия не бих казал, че имам тъй като поне 4 месеца в годината съм в България и нямам време да ми залипсва.

Съвсем други са нещата, които ме тормозят тук. Най-вече липсата на социален контакт между хората и най лошото между децата - ограничавани от родителите си. Липсата на свободно пространство и природа. Коренно различната им ценностна система и много други подобни.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   07-05-15 22:12

И така-до тук никой не каза:"Аз ще се боря тук за да направя България моята Америка,Англия Канада ...Русия.Силици нямате[smilie7]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: stoikovv666   
Дата:   07-05-15 22:16

След 22 години се върнах в България, с мисълта да остана повече от месец...скрито се надявах, че може да ми хареса за постоянно. Наистина останах цели 9 месеца, но последната седмица броях дните, часовете и накрая минутите. С кеф си натоварих целия бус, и си казах, по 2 седмици на 2-3 години са предостатъчни за България.

Вече съм около 8 месеца в Лондон, честно казано не ми харесва. До 2-3 месеца мисля да се преместя в по малък и спокоен град. Иначе в Англия, работа колкото искаш, за всички и всякаква... Най вече се търсят специализирани работници. Влизането в система не е толкова трудно, като пример в Германия, там да наемеш квартира е мега проблем, дори почти невъзможно, а тук в Англия, ти трябват пари или познати при които да останеш.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: pmartinov   
Дата:   07-05-15 22:17



Където и да отидете по света вие ще останете българи .

Вие можете да избягате от България,но тя никога няма да избяга от вас.

Вие не сте се родили случайно,точно в тази страна.

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   07-05-15 22:22

Браво pmartinov [smilie24]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-05-15 22:41

Автор: Bumerang
Дата: 07-05-15 22:12

И така-до тук никой не каза:"Аз ще се боря тук за да направя България моята Америка,Англия Канада ...Русия.Силици нямате[smilie7]


..A може би защото всички вече избягали и тези, които стягат куфарите им писна да се борят, да се борят и в същото време да оцеляват, да бъдат притискани от мутри и нагли типове. Мутри-политици, измислени правила и закони, да бъдат недосегаемите още по-недосегаеми, да се измъкват и намират вратички хитрите, незаконно забогателите, престъпниците, а обикновения човечец да живее в страх, страх за живота си, за този на семейството си и в същото време да се чуди как да съществува. Измислено правосъдие, наказателна отговорност, измислена здравна система, пенсионно осигуряване, кредити, заплати, корупция по всички етажи на властта... и други подобни. Може би, защото хората разбраха, че това нашето не е Държава и каквото и да прави народа просто няма смисъл. България наистина не е това, което трябва да бъде и който не го признава за мен е в огромна заблуда или просто му е угодно да живее сред тези правила и хора, които спокойно може да заобикаля и пренебрегва, да живее в беззаконие и нечовечност. Вариант е и крайния неосъзнат мазохизъм, но според мен просто българинът има изкривена представа и огромна граница на търпимост... може и да ни е генно заложено и просто да имаме робски манталитет, но все нещо трябва да е, за да се стига до тук!

ПП: Не вярвам някой да иска да избяга от корените си или българското у себе си, но определено хората не бягат от хубавото също, защо тогава бяга?!? България ще е в сърцата на всички (освен самозабравилите се емигранти, но не вярвам те да са голям процент), българите за добро или лошо се променят навън и то към по-добро, празнуват всички български празници и не крият своя произход и потекло. Понякога просто се срамуват от това, че са третирани наравно с всички хора от третия свят, но може и да има причина за това. Което съвсем не означава, че мразят Родината си - едно от най-прекрасните места на тази земя, особено когато е подплатено с чувството за принадлежност и род, но определено всичките тези хора, ако не мразят, то поне не харесват Държавата и нейните основни представители, което е и повод да я напуснат!



Публикацията е редактирана (07-05-15 22:48)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: mmjm   
Дата:   07-05-15 22:45

Стига с тези високопарни глупости. Имаме повече поводи за срам отколкото за гордост, че сме българи в цялата си история и особено в най-новото време. Ако бяхме толкова велики и умни, нямаше да сме най-бедните в Европа, и едни от най-бедните в света.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: tomz   
Дата:   07-05-15 22:58

Точно така [smilie24]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   07-05-15 23:06

PhotoBo -Много бързо ви писна да се борите.[smilie7] Или сте мързеливи или страхливи.Или собствения ви комфорт да не се наруши или някой и друг съвет от близки в смисъла :"Ти ли ще оправиш България.Я си стой в къщи още повече ,че вече не дават пари ".Успеха на борбата се постига постоянство ,продължителност и най вече със смелост ,дързост ,решителност.Сега слушайте как ще ви будалка Б.Б пред Антон Хекимян и си стягайте багажа.[smilie7].Интересно Българските турци работят по света -разделени от семействата ,но не емигрират .Защо?Май че наистина тази България ще излезе тяхна
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: mmjm   
Дата:   07-05-15 23:09

Другари, дайте да дадете!
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 23:09

Определено не сме най-бедните в света, но по жалване сме първи. Това е главното, което трябва да променим. Който иска да си ходи, да си ходи. Ще се облекчи движението по пътищата, ще се освободят паркоместа... Всяко зло за добро. [smilie5]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: mmjm   
Дата:   07-05-15 23:18

Най, в Европата.
Нито в нито извън България, положението ни ще се оправи с лозунги.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-05-15 23:21

Не е бързо омръзването. Две поколения вече, че и трето се задава...а за съжаление нещата стават все по-лоши, светлината надежда вече съвсем не се вижда в края на тунела... М/у другото сигурно няма да повярваш, че преди 8 години обвинявах емигриралите в същото, за мен те бяха слабите, мързеливите и не успелите в собствената си държава, тръгнали да търсят лесното навън. Мислех, че това са хората с по-нисък интелектуален потенциал, мислейки, че парите навън се берат по дърветата, но надявайки се със същия добре познат им тарикатлък и далавераджийство, че ще успеят да направят състояние и т.н. и т.н.
Може и да съм бил прав, може и още да е така, но осъзнах, че и в една част от разсъжденията си съм грешел, пречупих се един вид, в момента в който и на мен ми писна...и за мен това не е бързо, просто границата ми на търпимост не е толкова голяма, имам и осъзнато чувство за справедливост и гордост и няма да стоя там, където се подиграват с труда ми, а мен не ме ценят като индивид. Най-малкото искам детето ми да не преживее всичкото през, което премина моето поколение, не искам да има притесненията, които аз съм имал, искам да израсне нормално и не озлобено нормално дете...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   07-05-15 23:26

Та кой не го иска това ?Мислиш ,че само ти ли го искаш?
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 23:31

Прагматично погледнато е по-лесно да идеш в уредена държава и да започнеш живот наново, отколкото да промениш болна система. Животът е един и наистина не си струва да се прахосва, но както вече казах, различни хора, различни идеали. Всеки сам решава. А системата е болна всъщност по цял свят. Просто човечеството е в един странен етап на развитие в момента. Дето се вика - живеем в интересни времена. Като идеш примерно в щатите и успееш да се устроиш и да заживееш по-добре отколкото в България, сигурно няма да те е грижа за чудовищната корупция в тяхната система, защото децата ти няма да имат досег с циганчета (за някои това е много важно), няма къде да чуят чалга, ше има кинти за кльопачка на корем, ше се възползваш от загниващия капитализъм и като цяло достатъчно ше си задоволен, за да си пасивен....също както си пасивен и в България, но ще си финансово по-добре.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ilcoin   
Дата:   07-05-15 23:40

С последните два поста на бат Сали съм много съгласен. Човечеството като цяло си е кофти, просто "там" не си личи толкова. Все още! Даже не знам дали ще мине и едно поколение, преди нео-либерализмът и модерният комунизъм да се провалят главоломно. И то не чрез друго, а чрез масивна икономическа криза. Но това е друга тема, както се казва ...

Горното, както и осъзнаването на нещата, които написах в първият си пост, за мен поне обесмислиха заминаването където и да е. Гледам да помагам на хората да си следват мечтите и тайничко се надявам да не съм прав. Така ще е по-добре на всички ни ...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: batsali   
Дата:   07-05-15 23:49

Аз чакам и нео-консерватизмът да се провали, че той повече хапе. Като цяло времето на политиката е отминало според мене. Фундаментално нов начин на управление е нужен. И да намалее населението наполовина поне. Затова като тръгвате за чужбината тръгвайте със сал в лошо време.... [smilie5]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: 4given   
Дата:   08-05-15 00:20

Да върна темата към фотографията малко... В Щатите има възможности човек да изкара пари с фотография, хората оценяват труда и търсят качество. Снимам предимно новородени, хората си правят бюджет като при сватба и търсят услугата. Аз изкарвам около $500 на новородено, като това е сравнително ниска цена за нашия щат. В България не се правят такива снимки, хората ги е страх някой да им снима детето толкова малко, пък и не им се плаща. Там нямам шанс просто.
Първата ми работа беше като редактор в една малка издателска къща. Интервюто беше уникално: два часа разговор за България и комунизма. Наеха ме веднага :) Шефът купи български килими за офиса и ми изнамираше българско вино. Дискриминация за 11 години не съм усетила, напротив. Акцентът ми бил секси, викат ;)
Спрях да се събирам с много българи, че ми писна да слушам оплаквания и идеи как да прецакаш системата. Та гледам да не си губя времето.
Ако човек има шанс да опита живот другаде, не бива да го изпуска. Друг град, държава, континент... Винаги научаваш нещо и след време е по-лесно да разбереш какво точно искаш. Домът е там, където ми е възглавницата, казваше една комшийка рускиня :)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: te4i   
Дата:   08-05-15 01:02

4given , поздравления, че върна темата към фотографията все пак или поне към възможността да се изкарват пари чрез нея. Как се случи първата ви поръчка за снимане на новородено. Имам предвид къде показахте портфолиото си, имаше ли някой да ви помогне или напътства за първия контакт и влизане в системата и как става намирането на фотгорфаски поръчки в Щатите, подробностите няма да са излишни? За други държави също е интересно как се пробива, при положение че пазарът им е презадоволен от професионалисти, вклрючително и фотографи? Сватби,кръщенета и др., конкуренцията трябва да е голяма, и въпраки това много българи пробиват с фотография на Запад, кое им помага, ако първоначално нямат познати да ги препоръчат и/или им се налага да работят нискоквалифицирана работа, тъй като нашето образование с пълно право не се признава на повечето места отвъд Драгоман?
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: 4given   
Дата:   08-05-15 04:20

te4i, снимах първите 4-5 бебета безплатно, имах доста бременни познати. След това нещата потръгнаха от препоръки от тези познати, визитки и реклама в местните гинеколкогични кабинети (те така или иначе имат много стени, поне да ги украсим и да си направим реклама ;)). Рекламирах в местни детски списания, правих (и все още правя) fundraisers в местния клуб на майките, като парите остават за тях. Около 6 месеца работих в една болница във Вашингтон като фотограф в родилното отделение.
Снимам не само новородени, а и по-големи деца. Тук е традиция есента да си правиш снимки за коледни картички, октомври и ноември са супер сезони за работа. Снимам и няколко плувни отбора, като в същото време ги спонсорирам. Една снимка на отбор от 160 деца може да ми донесе към $800 от поръчки. Та работа се намира, само дето доходът не е постоянен, като навсякъде. Мъжът ми има хубава работа и здравна застраховка, което прави моята работа възможна. Засега фотографията ми дава каквото искам: допълнителен доход, гъвкаво работно време и удоволствие. Имам време да карам децата на спорт, да помагам в училището през деня. Занапред - ще видим, че сърцето ми май е хукнало към различен тип работа.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: imitev   
Дата:   08-05-15 06:53



Ето колко са патриоти българите:

Само 25% от българите готови да тръгнат на бой за родината

Големи сме патриоти на масата и по форумите [smilie18] [smilie18] [smilie18] Само приказваме - ланкаджии...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Frenchev   
Дата:   08-05-15 07:42

В Германия има страшно много фотографи, но хубавото е, че има още повече работа. Пазара е страшно голям и ако знаеш как да си намериш работа проблеми нямаш.

Варианти без някой да те вкара в системата има много. Аз си избрах един, който ми се стори най-лесен и безболезнен. Снимах безплатно. Беше трудно тъй като си избрах да снимам архитектура и интериор. В самото начало снимах сватби на много ниски цени. След третата сватба и малко флаери работата тръгна много добре, но разбрах, че не ми се снимат сватби и се ориентирах към архитектурата.

Снимах една година безплатно за много и различни фирми под претекст, че съм нов на пазара и ми трябват снимки за портфолио, нещо което всъщност си беше истина. Все пак бях нов и не познавах абсолютно никого и някак трябва да ме научат. През това време снимах паспортни снимки в едно местно фото за прехрана на семейството ми. Точно една година по късно ми дойде първата голяма поръчка, която ме изправи на крака. Едновременно с нея започнаха да идват и други, докато хванах една много голяма, която ми позволи да се концентрирам само в този тип фотография, да си накупя техника, подобря качеството на услугата и най-вече ми създаде страшно много контакти.

Има някои неща, които всеки решил да замине за Германия трябва да има предвид.

- без много добър немски, нямах абсолютно никакъв шанс да постигна и една четвърт от това което съм постигнал до момента. Страшно важно нещо за Германия. Та ако заминавате за там - задължително първо се запишете на курс и го научете. По лични наблюдения 9 месеца интензивен курс са достатъчни за едно много добро ниво.

- имайте предвид, че в Германия всичко се случва много бавно за нашите балкански разбирания. Това е много добре, но трябва да имате търпение (тук визирам работа с фирми). Миналия месец получих поръчка от фирма, за която снимах една къща преди 3 години в периода ми на безплатно снимане.

- има страшно много фотографи, но малка част от тях са наистина добри, така че ако качеството на снимките ви е на ниво ще имате предимство пред останалите - това важи както за сватбени така и за фотографи занимаващи се с комерсиална фотография
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: bairi100   
Дата:   08-05-15 09:09

Аз емигрирах на село[cool] Тук е най-добре!Има и много работа[smilie18]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ve_sselin   
Дата:   08-05-15 09:09

До големите патриоти с високопарните слова, че нямаме сили и смелост да се борим: Пичове, аз живея един живот, който не е много дълъг и искам да го изживея нормално и спокойно, като искам това и за децата ми. Да мизерствам цял живот заради шепа нагли и алчни мафиоти и да се боря всеки ден с простотия, безхаберие и наглост!? Не благодаря! Не искам да се боря за сметка на 3 поколения преди мен, които са лешперували цял живот. Аз обияам България като територия, традициите ни и винаги ще съм сибългарин, но някъде другаде където ще се чувствам човек, а не роб. Избора да емигрирам си е мой и не ангажирам или преча на никой с това, така че не се изказвайте така категорично срещу емигрантите и да ги определяте като некачествен материал, защото всеки си има неговите причини, които със сигурност не са малодушие или омраза към родината!
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-05-15 09:28

Въобще не ми пука за никакъв патриотизъм.За кого да бъда патриот? За територия заселена с идиоти?Заеби! За щастие печеля достатъчно добре,че да може семейството ми да живее добре и имам нервите относително да го предпазвам от българската простотия.Няколко месеца в годината изкарваме извън България.В момента,в който изпадна в невъзможност да поддържам сегашния си стандарт или поискам по-висок,основен вариант ми е да стана емигрант,от което ни най-малко и окото ми не мигва.Три пъти съм почвал отначало и на различни места,все съм успявал,така че съм свикнал.
Екзалтираните слова,как трябвало да се борим,че да построим светлото бъдеще сега и тук в България (отново) са ми супер смешни и влизат в графата "Кратки вицове за в сутрешния кенеф". На тоя етап съм скъпо платен наемник,в областта в която работя,където плащат повече,там ще бачкам,независимо от държавата,стига да осигуря благоденствието на семейството си,без грам да ми пука за носталгии,традиции и т.н. простотии.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: 798099   
Дата:   08-05-15 09:29

Frenchev, това, което разказваш, мога да го преразкажа почти същото, но... за у нас! Не става дума за мен, защото на мен ми остава една година до пенсия и съм си изпял песента, както се казва.

Най-големият ме син е от тези, които знаят на много добро ниво два езика - английски и френски. При това, за френския има документ от Френския културен цунтър у нас, че нивото на езиковата му подготовка позволява да учи и работи във Франция, без да е необходимо допълнително обучение. С две думи: "Канада зове"!!! Да, ама не! Не иска и толкова. Магистър-инженер е по телекомуникационни системи и си намира работа тук. Като не му хареса, пуска си СV-то и отива на друго място. Специализирал е в Китай (Huawei Technologies) и е работил на доста места в Европа.
Не знам колко печели, но не съм го чул да се оплаква от финансови проблеми. Е, не кара "Бентли" и не живее в имение, но е типичен представител на средната класа.

Пояснявам: за средна класа се считат хората, които са в състояние да живеят без лишения, но не и в охолство.

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: burningice   
Дата:   08-05-15 10:39

Който се двоуми с имиграцията на Острова, да решава по-бързо, че Дейвид пак спечели изборите и се гласят да излязат от Евро-съюза, а лозунгите ги оставете за септември, девети.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   08-05-15 10:40

fast_eyebrow -Патриотизъм ще ти трябва навсякъде и най вече на Запад.Вижда се навсякъде и във филмите им и в живота им как отявлено се демонстрира патриотизма им -да спасят Америка или Светът от инзвънземни терористи или не знам вече от кой ли не.Дори имат знамена в кенефите/както казваш ти/.И там ще трябва да го демонстрираш ,щото иначе ще те изхвърлят от Америка /най вече /със свалени гащи.[smilie7]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-05-15 11:14

Много лошо, когато формираш представата си за нещо въз основа на холивудски бюджетки, Бумеранг.В момента ти пиша този пост от щатите.И нещото написано от теб горе тотално и банално се различава с реалността. Сори за гредата,дето нацели [smilie3]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-05-15 11:22

И да допълня.Имам навика да прекарвам всяка година известно време в западните щати.Тук е смесица между мехико,етиопия, пилипините, малко бивши дойчери,всякакъв шушляк от нашите източноевропейци доста китайчести и някои самурайчести (е и други азиатци).Как мислиш,дали са патриотарски настроени като в холивудските глупости, които явно попълват липсите в мирогледа ти? Ми не, не са.Китайците и мексиканците дори английски не знаят и на никой не му пука,щом бачкат и си плащат данъците. И най-малкото пък някой иска да ги изхвърля най-вече със свалени гащи.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nsirakov   
Дата:   08-05-15 11:50

кат си мълчат и бачкат - ще ги траят..

иди кажи на висок глас там, че евреи са виновни за нещо... да видим...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-05-15 12:21

Аз като цяло не мога да разбера хората, които са успели и са направили своя избор да останат в България, защо винаги се опитват да убедят тези, които са емигрирали или се готвят да го направят, в това колко лошо е да живееш извън страната. Иначе казано да ми налагат мнението си къде и как трябва да се чувствам, какъв съм бил щом съм напуснал Родината и как видиш ли те трябва да решават аз къде и как трябва да живея [smilie3] [smilie11]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   08-05-15 12:48

Обратното е .Ония дето са емигрирали постоянно ни доказват колко са успели те навън и колко сме тъпи и бездарни ние ,че сме останали тук[smilie7]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-05-15 12:59

Не и в тази тема. Тук се пита защо сте емигрирали, как и къде. Хора дадоха отговори на подобни въпроси и след това се почна какво било здравеопазването, как нямаш права, колко си тъп, че да не си стоиш в Държавата, какви били емигриралите и т.н. и т.н.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: pmartinov   
Дата:   08-05-15 13:16

Целия свят трябва да обиколите,всички култури трябва опознаете за да можете да давате оценка за България.

Там където материално хората са добре духът залинява и затъва в илюзията,че щастието е в това да продадеш душата си за пет златни гроша.

Национализма и патриотизма са примитивни чувства от духовна гледна точка.

Това,че повечето хора дават оценки за дадена страна на базата единствено на материалното благополучие е доказателство единствено за духовен дефицит.

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nyamago   
Дата:   08-05-15 13:24

Ако се оставят настрана безумните спорове дали емигрирането е правилно или грешно, добро или лошо - темата се поизчерпа. Разбраха се ясно няколко неща:
- Индивидуален избор е, няма задължителни модели и рецепти
- Ако нещо е задължително, то са езиците - и на второ място професионалните способности (по възможност документирани).
- Търпеливата и щателна подготовка увеличават много шансовете, но и с приключенски дух има примери на успех.
- Вътрешната миграция не е за подценяване - в по-перспективен град или, както някой сподели - 'на село'.

На добър час! (Ще спра да чета, че темата стана съвсем форумска и петъчна).

[beer]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   08-05-15 13:26

pmartinov "Национализма и патриотизма са примитивни чувства от духовна гледна точка".
Ама и без тях не може .Иначе ще се превърнем на лакеи и подлизурковци с наведени глави на великите нации.
Патриотизма и национализма ни докара Априлското въстание и в последствие освобождението ни турско робство[smilie7]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: pmartinov   
Дата:   08-05-15 13:37

Днес е 8 май 2015г.

Ако българите не бяха избили вярварски и прогонили богомилите от България турско робство нямаше да има.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: kalabrieza   
Дата:   08-05-15 14:00

Априлското въстание е едно а руските интереси е друго , даже и от фашистко робство са ни освободили благодарение на шумкарите.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: mbs   
Дата:   08-05-15 14:39

Темата наистина се поизчерпа. Аз лично научих много от споделеното, за което благодаря!

И тъй като е петък, ще си позволя да коментирам горното:

Ако българите не бяха избили вярварски и прогонили богомилите от България турско робство нямаше да има.

Поне две неща не са верни: 1) Никой не е избиван, камо ли варварски. Нито в Българското царство, нито някъде наоколо е имало Инквизиция. Иначе днес нямаше да я има Босна и Херцеговина. 2) Точно богомилите са разграждали държавата отвътре и са отваряли портите на крепостите, а след това и масово са приемали мохамеданството. Справка - историята на Босна и Херцеговина, пак.[beer]

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: pmartinov   
Дата:   08-05-15 15:09

Днес държавата за пари се продава на ДПС .

От българи...

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   08-05-15 15:34

Да живеят Ахмед Доган,[smilie18] Христо Бисеров и кмета на Хасково
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: borissov   
Дата:   08-05-15 15:54

Хайде и аз да се включа, че ми е интересна темата.
80-и набор съм, от 1999-а живея извън България, говоря няколко езика, имам приятели и семейство из цял свят. До 2009 живях в Милано, после къде ли не - от Лондон до Кейптаун и от Хонг Конг до Ню Йорк и така 6 години на път с куфарчето - 3 месеца тук, 6 месеца там, сравнително често идвам до България също, имам база за сравнение. Адски ми харесва този начин на живот, колкото и да е изморителен - даде ми доста по-широки хоризонти, контакти и мироглед, отколкото ако се бях забил на едно място. Сега си избирам база в Европа и затова се застоях в Лондон, чудя се къде да пусна коренче и да прекарвам на едно място поне половината време, че се поуморих, пък и кариерата го изисква. Само за зимата ще бягам на топло :)
С уговорката, че според мен абсолютно всяка форма на патриотизъм (особено източноевропейската тип "на гол *** чифте пищови") в ХХI век предполага скромен капацитет между ушите - ми никога, ама абсолютно никога не бих се върнал да живея в България. Единственото по-неприятно място в което съм живял беше Китай. Не мога да си обясня как някой при наличие на информиран избор съзнателно може да предпочете да живее на гадно място, при положение че светът е огромен и прекрасен и общо взето почти всеки може да се премести почти навсякъде.

Съветът ми към автора на темата и към всеки друг с подобни дилеми - хващайте си бохчичките и дим да ви няма, за ваше и за на децата ви добро, не си пропилявайте животите. Езици се учат, среда се създава, но времето и пропуснатите възможности не се връщат.

ПП: По въпроса с "къде" - горещо препоръчвам, в този ред: Кейптаун, Хонг Конг, където да е по брега в Намибия, Лисабон, малки градчета в цивилизованата част на Европа. За всеки си е индивидуално, за мен това са местата където се чувствам най-добре, особено Кейптаун - там всяка сутрин се събуждам с усмивка, няма друго такова място :)



Публикацията е редактирана (08-05-15 15:57)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: kalabrieza   
Дата:   08-05-15 15:59

Емиграцията не е за всеки. Емиграцията е за хора които знаят какво им липсва и какво искат. Емиграцията е малко като фоторафията , всеки начинаещ има някаква представа какво е то и как го правят другите. Чете се от тук от там , пита се из форуми и се купува първата машина с кит за да се стартира със системата проба грешка.
Ако някой си миси да стартира с миене на чинии и след две петилетки ще е главен меринджей просто да забрави.
Лично аз никога не съм имал идея да емигрирам. Просто ме командироваха в Рим за 3 месеца после за още три и станаха повече от 13 години. През това време съм се и развивал , имам си собствен бизнес и не съм за оплакване но не съм и добре защото Италия е обран бустан и отделно законите не се спазват. С няколко думи за емиграция е лоша дестинация като цяло.
Искам да кажа няколко думи за колеги с които съм работил и бяха по-далновидни от мен и не си губиха времето с отваряне на фирми и разни подобни напъни ами преимигрираха и то много лесно.
Примерите са от последните 5 години. Единия реши да ходи в Германия.Регистрира се в много германски бюра по труда и агенции. В последствие започнаха да му се обаждат от време на време и да провежда онлайн интервюта но не одобряваха езиковото ниво. След около 10 месеца като през цялото време учеше езика го одобриха и замина. Може и да не са били толкова взискателни. Друг колега замина за Франция по същата схема. Друг пак във Франция но с подкрепа на роднина. В Норвегия и Швейцария също имам колеги но там с легализацията и квартирите е по-сложно.
Общото при всички е ,че си намериха работа която искат и така тръгнаха.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: pmartinov   
Дата:   08-05-15 16:00

Смирение,покаяние,работа в полза на хората,на бога...

 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: namm   
Дата:   08-05-15 16:01

borissov ,[smilie24]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Idoru   
Дата:   08-05-15 16:15

Баси майтапа :D Некви смешковци генерализират кой колко багаж имал между ушите :D Майтапа е, че и други сме видяли свят ама не си позволяваме такова отношение :) Ама то си е за сметка на този дето го показва, де.

ПП - От една страна е кофти, че млади и свестни хора емигрират. От друга - такива боклуци се махат от тук, че направо трябва да вдигаме всенародни тържества [smilie18]



Публикацията е редактирана (08-05-15 16:18)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Bumerang   
Дата:   08-05-15 16:28

borissov "Не мога да си обясня как някой при наличие на информиран избор съзнателно може да предпочете да живее на гадно място, при положение че светът е огромен и прекрасен и общо взето почти всеки може да се премести почти навсякъде. "
И там навсякъде ако те намери И.Д.?
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: Chipsy   
Дата:   08-05-15 17:42

Бе май по-добре ИД отколкото да те пребият цигани с лопати на село или да те оглозгат бездомни кучита в голям "европейски" град [smilie5]



Публикацията е редактирана (08-05-15 17:43)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-05-15 21:27

Чета последните постове и в главата ми е заседнала като треска под нокътя следната мисъл "Територия населена с идиоти,територия населена с идиоти..." [smile]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   08-05-15 22:42

От казаното до тук разбрах едно , не е лесно да си емигрант . Няма да бързам , ще запиша 2-ро образование , жената също , ще учиме френския и ще усъвършенстваме английския , ще изкарам и няколко курса за да имам документи за езика.
Не ми се копа и рине на западняците , ако ще емигрирам то трябва да живея в пъти по добре а не по зле от тук.
За 3-4 години не вярвам да стане кой знае колко по зле тук а до тогава трябва да съм се подготвил за Френска Канада .
Емиграцията е неизбежна , не вярвам в чудеса и не виждам как някой ще обърне тенденцията и да предотврати националната катастрофа към която бавно но сигурно вървиме.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: imitev   
Дата:   08-05-15 22:51

На колко години сте с жената и колко деца имате?

PS: А лайната ще ги ринете първите години, бъди повече от сигурен...



Публикацията е редактирана (08-05-15 22:51)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   08-05-15 23:05

Аз съм на 36 , тя на 26 г. , 2 деца от които едното на 5г , другото на 6 месеца.
Зная само едно , те не трябва да израстват тук , майка ми е учителка пред пенсия и понякога със сълзи на очи казва че не издържа вече , училището вече се е превърнало в школа за гамени и от година на година затъва необратимо а каквото е училището , такова е и бъдещето.



Публикацията е редактирана (08-05-15 23:08)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: CDman   
Дата:   08-05-15 23:18

На всички стягащи куфарите пожелавам добър път и успех. [smilie24]

Нека обаче сериозно да обмислят и варианта да се върнат от чужбина голи като пушки, загубили и малкото, което са имали тук.



https://www.youtube.com/watch?v=0YlwNY0DnT0




Публикацията е редактирана (08-05-15 23:20)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: DX   
Дата:   08-05-15 23:55

Е защо с тази злоба??? Е*аси народа сме, дори в коментарите си не можем да бъдем единни, а все някой на друг е крив. Що за нация сме бе хора, що за народ?!? [smilie2]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: kalabrieza   
Дата:   09-05-15 00:45

Явно на някои хора понятията са им доста размити или промити. Патриотизма и родолюбието нямат никаво касателство с емиграцията.Според въпросните особи всеки който е напуснал родното си село и се интегрирал в някой град или в София е предател и дезертьор защото така селата се обезлюдяват. Може би най патриотично ще е да се върне крепостничеството.
Уволнените от фалиралите заводи също са предатели защото не са се борили. Трябваше да изгрдят палаткови лагери пред затворените портали, да вдигнат трибуна за прочувствени речи за социялната несправедливост и новия класов враг и така да го надговорят.
Сега очаквам с нетърпение въпросните родолюбци и патриоти да се разселят по видинско , силистренско , добричко а защо не и в Странджа ЪЪЪЪ Сакар .... чувал съм ,че там било много красиво а положението е клинично споко.



Няколко думи и за кандидат емигрантите. Езика е много важен ,но той е необходим за първоначална комуникация. Основното е , че трябва да сте полезни за да има постоянен интерес от вашето присъствие. За по разбираемо ако сте в Италия например и получавате 1200 евро то на работодателя струвате около 3000 евро. В по-белите държави вероятно и повече. В тоя смисъл заработката ви трябва да е значително над 3000 за да остане и за шефа след като и той си плати данъците. При мене с първия ми и единствен шеф беше малко по-различно защото аз не правех заработки а оптимизации и той спестяваше между 350 000 и 550 000 евра в зависимост от сезона. Това не променя принципа. Научете се да правите нещо много добре на експертно ниво и няма да имате проблеми. В бялата Европа е бъкано с необразовани хора и ако мислите да се конкурирате с тях то сте закъснели с около 25 години. В момента и за образованите има проблем. Ще дам само един пример защото не ми се дават сто но за някой може да е полезно да сложи нещата на кантар. Примера е , че в банковия сектор освобождават 250 000 души. Това е свързано с навлизането на новите тенологии. До скоро за всяко нещо като ток ,вода , газ , глоби , телевизия , заеми , данъци ..... се редиш на опашка в банката и правиш съответния превод като за целта и денят ти е изгорял. Сега с напедъка на технологиите тия операции се правят от телефона докато пътуваш с метрото и съответно тоя персонал става излишен. Като казвам 250 000 хиляди имайте в предвид , че това е статистически. На практика 250 000 семейства застават на колене защото някои са обременени с кредити , други със студенти , тредти с незнам си какво ..... По проучване на агенции до 2020 заради въвеждането на роботизация от ново поколение се предвижда нарастване на безработицта с 450% в световен мащаб спрямо 2015.
Друг фактор който е добре да пресметне бъдещият емигрант е урбанистичната динамика. Пак ще дам само един пример ,че и без това е много дълго. Примера ще го дам с един от основните проблеми , а имено квартирите и жилищата.Търсенето определя цената. Като цяло до преди около 40 години не е имало проблем защото културните и социалните критерии и норми са били различни. По него време да живееш с родителите си е било нормално а за развод само през трупът ми . ТА сега да живееш с родителите си е лоша шега , което означава че трябват два пъти повече жилища. В същност три пъти повече защото има братя и сестри. Статистически 40% се развеждат до петата година и 60% до десетата. След такава драма хората се разделят и този който е напуснал огнището не иска да се върне при мама и тате. Та търсенето нараства прогресивно. Като сложим и емигрантския фактор цените на имотите и
наемите свалят звезди.

В заключение мога да кажа само , че ако някой може горе долу да се оправя добре в България то в чужбина ще е командир на кораб за далечно плаване и проблемите с които трябва да се бори ще му се сруват гаргара.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: InnerSelf   
Дата:   09-05-15 10:34

Чета, чета, чета и не знам да смея или да рева... пак от смях. Псевдо патритичните и псевдо моралните глупости няма да ги коментирам. На автора на темата искам да кажа само да не приема всичко за чиста монета. Има доста добри и трезви мнения и съвети тук насред баластрата, която е изписана. Но от опит знам, че най-важно е човек да има личен подход към каквото и да е. И да не се вслушва на 100 % в чуждото мнение. Пожелавам му успех и твърдо да следва избрания път, защото той е най-правилен. Бъдещето тук е невъзможно. Тази страна е потъващ кораб. Който не го вижда или отрича е пълен идиот или лъжец пред самия себе си. Псевдо моралистите и патриоти нека да ме убият с камъни, но вий... вий сте идиоти :)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ejel   
Дата:   09-05-15 13:33

втор: ioana-foto
Дата: 09-05-15 11:52

Току що го гледах , велико !
Най важното беше че главите на Китай и Индия бяха там , комшиите сърби също , жалко за нас че взехме погрешния курс и ще ни ползват за стрелбище рано или късно.


------------------------


[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Това горе от затворената тема за Деня на Европа и по повод парада в Русия...

Та затова ли към Канада?[smilie5] Що не "копаш и ринеш" на изток - гледам, че и "главите" следиш изкъсо[smilie5]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nyamago   
Дата:   09-05-15 14:38

> "Та затова ли към Канада? Що не "копаш и ринеш" на изток?..."

Сарказмът вероятно е основателен, но в случая авторът може съвсем не на шега да помисли за тази опция. Писах по-горе (ако някой чукча-писател изобщо чете), че Русия е напълно легитимна дестинация, включително за западняци - много от които познавам отблизо и са щастливи там.

Писах също, че попадането в Русия е много по-трудно, защото тя няма ясни и особено гостоприемни правила за приемане на чужденци (вероятно затова Канада е оправдана цел). Подготовката за Русия не е с курсове по езика и вадене на тапии, а с други мероприятия (какви - на лични).

А ако авторът не е психически подготвен да включи и Русия в списъка на възможните дестинации, наистина е по-добре да спре публично да я възхвалява. С такива откровени изцепки със сигурност някой някъде му прави досие, което няма да му е от полза на Запад.
[beer]



Публикацията е редактирана (09-05-15 14:40)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: vkk1   
Дата:   09-05-15 16:00


ioana-foto, като гледам хем сме набори, хем и на двамата майките ни са учителки, хем едни и същи проблеми в обществото ни глождят. Да вземем заедно да стягаме куфарите, хаха :)
Иначе DX правилно е отбелязал - злоба. От тук се корени главният проблем, хората са крайно злобни. Пренасят го и на децата си. На мен това към момента ми е главният проблем.
И пак, караме-вараме - винаги се стига до едно: "В чужбина отиваме за пари".
Е, моят случай не е такъв. Аз не искам да ходя никъде за пари. Искам нормално общество.
Ясно ми е, че в чужбина бих живял много по-зле във финансово отношение, отколкото тук. И бих го приел без проблем, и лайна бих ринал, и чинии бих мил, не ме притеснява грам. Парите не са всичко, даже не са и половината от всичкото. Поне за мен.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: nyamago   
Дата:   09-05-15 16:33

"Парите не правят човека щастлив, но го правят спокоен"

(Неизвестен автор, ако някой го знае - да ме допълни / поправи).


И също:

"Развитият социализъм ще е стоково-парично общество и трудът все още ще се заплаща с пари... Тогава работникът на умствения труд ще получава толкова пари, колкото да не го занимава мисълта откъде да ги набави..."

(Ленин)


Живял съм при 'развит социализъм' (поне Партията казаше, че сме влезли в него) и заветът на Ленин не беше изпълнен. За сметка на това, по същото време забелязах, че в развития капитализъм същото отдавна е факт.

Този факт и по-горния, макар не главна, са играли някаква роля в емигрирането ми. Иначе от простотия и безобразия не може да се избяга в никое общество - но като си по-спокоен и имаш една грижа по-малко, с другото някак се оправяме [smilie11]

[beer]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: imitev   
Дата:   09-05-15 16:48


Почти всички емигранти говорите за пари... хич не обичам да ми говорят за пари и кое колко струва...
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: kvakioh   
Дата:   09-05-15 16:59

Тук всички въпроси, свързани с техника са на база пари, 95% и нагоре от случаите.
ПАрите в чужбина са важни, но по-важно е как може и дали самият човек ще стигне дотам, че да не мисли за парите, или да не ги използва по такъв начин, че да е натрапчиво.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: something   
Дата:   09-05-15 16:59

автор: ioana-foto
Дата: 09-05-15 11:52

Току що го гледах , велико !
Най важното беше че главите на Китай и Индия бяха там , комшиите сърби също , жалко за нас че взехме погрешния курс


Е, ти защо искаш да емигрираш в държава, взела погрешния курс?
Наистина не мога да те разбера.
Емигрирай в Сърбия, в Китай, в Индия, Зимбабве, Монголия, Венецуела изобщо в страните с "правилния" курс. Само така ще си щастлив.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: 798099   
Дата:   09-05-15 17:38

ioana-foto, преди две страници дадох пример с Ваш връстник. Вие имате жеание да емигрирате - ОК! Ама какво можете реално, това имате ли го предвид. Защото чинии можем да мием всички. Кои по-добре и по-бързо, кои не толкова, но... можем го. Това, което вие мислите, че знаете и можете дали е Ваша представа или е доказана реалност?

Като чета постовете Ви, оставам с впечатлението,че един от двамата (а може би и двамата) сте деца на родители, които по политически причини са имали някакво предимство в близкото минало. Такива, които са емигрирали от селото към града или от малкия към по-големия град. Такива, които, обаче, не са били на достатъчно високи постове, та да Ви осигурят безпроблемно бъдеще в България.

МОЛЯ, НЕ ПРИЕМАЙТЕ ТОВА КАТО ОБИДА!!! Такива, като описаните са десетки хиляди. Казвам го, защото имам пряк допир с подобни ежедневно. Основните им проблеми са два: първо, че не могат да се оттърват от навика да получават повече, отколкото дават и второ, от навика, че всичко им е "на тепсия", защото мама/тате ще се обадят на този или онзи.

Моят ротен в казармата казваше: "за да успееш в живота са ти необходими двама души - единият да те подаде, вторият да те поеме".

Е, безплатен обяд няма! В Европа отдавна, а отскоро и у нас.



Публикацията е редактирана (09-05-15 17:48)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-05-15 23:17

Има нещо шизофренно в хората ни.Хем мада Раша ис дъ грейт, фейсбук днес осъмна оцвъкан в сърпове и чукове на пропагандно червен фон, а всички искат да бягат към Еврогейския съюз или още по-зле- към злата и империалистическа Хамерика. Дали е стокхолмски синдром или някакъв друг скандинавски фадром, не съм специалист,обаче според мен има много материал тук за психолозите.Че и за психиатрите. Сбъркан народ !![smile]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: sheriff   
Дата:   10-05-15 11:08

Питащият търси помощ за емиграция, не поучения кое е правилно в живота.
А животът е твърде кратък - живей го, както ти се харесва, като не пречиш и на другите да го живеят, както им се харесва.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   10-05-15 11:37

Светът е пълен със несправедливости , на запад е хубаво да но за сметка на някой друг който някъде гладува. Налага се да избираме , да бъдем идеалисти и патриоти и да се жертваме за каузата или да приемеме действителноста и да извърнеме глава от несправедливостта и да живееме за себе си.
Кое е по добре , да бъдеш патриот или доволен от живота човек , мисля че това е според човека и ценностите му.
Да , не мога да търпя обстановката тук , иска ми се да е по добре и за това мисля за емиграция но се оказва че и там трябва да търпя същата несправедливост но сред чужди.

По повод емиграцията в Русия , имам роднини и приятели в Москва и Белгород , по наши стандарти са много добре и никога не биха и помислили за емиграция , това говорене за " бедните и умряли от глад " руснаци е пълна лъжа. Ако бях сам бих отишъл там но как да обясня на половинката за емиграция в Русия , тя страда от същите стереотипи и внушения както както някои от този форум.

Гледах Иво Инджев тази сутрин , смешен човечец , учил в Русия , агент на ДС , цял живот бил на паничка а тръгнал сега да проповядва колко добри са САЩ и колко лоша Русия , само Ленин и Сталин са му в главата сега но нарвемето им се е кланял , двулика лопата .
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: 798099   
Дата:   10-05-15 12:33

Познавам Иво Инджев от дете (5-ти клас). Последното, което може да се каже за него е, че е "смешен човечец".



Публикацията е редактирана (10-05-15 17:54)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ejel   
Дата:   10-05-15 12:51

Значи в Канада за сметка на гладуващите другаде[smilie10]

И по настояване на страдащата от стереотипи и внушения половинка[smilie18]

Но иначе с високо вдигната над житейските несправедливости глава, пълна с ценности[smilie18]

Whether 'tis Nobler in the mind to suffer
The Slings and Arrows of outrageous Fortune,
Or to take Arms against a Sea of troubles,
And by opposing, end them?

[smitten] [smitten]
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ioana-foto   
Дата:   10-05-15 13:25

ejel , наричам хората като твоя милост енергийни вампири , да спориш с такива е безмислено , повтарят думите ти като папагал изваждайки удобните от контекста и хабят енергията ти , психична и физична .
След среща с такива хора се чувствам отпаднал и изморен .
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: cTpaHHo   
Дата:   10-05-15 13:41

Само един съвет ще вметна - не се емигрира без осигурена работа!Ентусиасти живеещи със седмици до куфара си по тротоари и гари има достатъчно. Не правете глупостта да си мислите, че отивате някъде и работата ЕЙ сега ще ви намери.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: jivkojj   
Дата:   10-05-15 13:45

А защо ти е да имигрираш в страна, която е още по-далече от ценностите ти отколкото България [smilie11]

Щом в България се чувстваш нещастен, в Канада или западна Европа ще ти е още по-зле. Така да се каже в момента се намираш в златната среда между това което ти е на сърце и там където (не)искаш да ходиш.

Както вече казаха, парите не са всичко. По тоя начин едно отиване в Канада (например) ще ти провали живота за който мечтаеш.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: mmjm   
Дата:   10-05-15 13:59

Преди да тръгнеш, ще трябва леко да преосмислиш мирогледа си. Няма как да бъдеш щастлив, спокоен и удовлетворен от себе си, ако си убеден, че тези от които искаш подслон и помощ са виновни за цялото зло в света. Дяволът не е толкова черен. Зарежи конспиративните теории и се съсредоточи към нещо по-градивно. Патриотизмът е измислено понятие за събиране на пушечно месо за защита интересите на определени кръгове в дадена територия. Гледай напред, хвърли камък зад себе си и успех.
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: ilcoin   
Дата:   10-05-15 15:01

jivkojj [smilie24]

Рускоговорящ съм. Имам приятели там, имам и тук - такива дето са отишли оттам тук. Пътувам съм също из тия територии. Повяравй ми, ако тук ти се вижда безнадеждно зле, там нещата са още повече. Мирише на нова диктатура, по селата и малките градове беднотията, корупцията и алкохолизмът са безумни. Това, че в големите населени места живеят що-годе добре около 15-20% от всичките 145 милиона общо взето нищо не значи. Контрастът е огромен на различните места.

Навсичкото отгоре на великата северна империя и пернаха валутата с едни 40% ей така, като едното нищо. За едно лято, докато се пекаха капиталистите по плажовете на Хавай и Бахамите.

Ако някой иска да отива натам, съветвам го да не го прави. То не че някой се е засилил де [smilie3]

И пак е относително, ако има къде да се устроиш и да си наредиш живота, не е невъзможно да се оправиш. И пак същите правила - език и умения, които да продадеш добре на местния пазар на труда.

едит: местните закони за имиграция и работа са ужасни, ако някой го интересува мога да напиша и да питам за инфо от първо лице ...



Публикацията е редактирана (10-05-15 15:02)
 Re: Eмигрантска тема , къде , как и защо ?
Автор: CDman   
Дата:   10-05-15 21:56

https://www.youtube.com/watch?v=OcO6OwGtaTU


[beer]

 

 Авторът е затворил собствената си тема.