Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: yordanp   
Дата:   28-04-15 16:33

Здравейте, на скоро си взех презареждаеми батерии Sony 2500mAh, NH-AA. Вече ги използвах 5-6 пъти с пълно презареждане и изтощаване (на фотоапарат).

Последният път макар, че бяха заредени напълно, след 5 снимки ми изписа, че батериите са изтощени. Презреих ги отново, но същото след няколко снимки, пак показва че нямат заряд. Обикновенно ги презареждам минимум за 10 часа, но по-често оставям по дълго 10–15, възможно ли е удължаването на прериода за зареждане да им влияе негативно?

Вярно батериите са китайски, но каква може да е причината да не се презареждат напълно или да се изтощават бързо?

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: ivo70   
Дата:   28-04-15 16:36

Най вероятно са скапани вече.Пробвайте с друго зарядно.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: CDman   
Дата:   28-04-15 16:37

Колко МА номинален ток пише на зарядното?

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: Mihalaki   
Дата:   28-04-15 16:39

Мисля, че не е много добре да седят по толкова време на зарядното...
Купи Eneloop батерии.. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: imitev   
Дата:   28-04-15 18:33

Ментаци сони...

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: BOZO   
Дата:   28-04-15 18:37

Купи си хубави батерии и хубаво зарядно, което ги охлажда до като зарежда, мери им тока и ги спира при зареждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: ivo70   
Дата:   28-04-15 18:47

Примерно VARTA.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: ZENON   
Дата:   28-04-15 18:52

ХУбави съвети, ма нефелни по темата.
Виж:
1. Капацитет на аку.
2. Заряден ток на зарядното.

Ако е 1/10 или приблизително от капацитета на аку. ги дръж 12-14 часа.
Направи си извод от горното какво да правиш, ако има разлика м/у капацитета и зарядния ток.

И сега - след като ти дава, че няма ток, намери начин да измериш напрежението на всеки акумулатор.
Ако един е заминал, останалите в свързването не могат да насмогнат на липсата на напрежение от бъгясалия, в резултат на което апарата пищи, че няма тоци.

Тва е. И не си давай парите за евтини работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: MixMike   
Дата:   28-04-15 18:54

Звучат на менте сони...най-вероятно са си заминали.
Eneloop на Sanyo.
Имам 6 комплекта вече 5-6 години и все още работят. Не ги жаля хич. Наскоро ги поглезих със зарядно с процесор и ми изписа че им е паднал заряда до 1800mAh. (нормално са 2000).
Мисля да ги експлоатирам поне още 2-3 години, освен ако не "клекнат" изведнъж [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: imitev   
Дата:   28-04-15 19:27

И варта са ментаци. Имам 2 комплекта + наблюдение над 5-6 акумулатора варта

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: deathzone   
Дата:   28-04-15 19:37

Ако си от Пловдив дай ми ги да ги тествам.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: ceco   
Дата:   28-04-15 22:06

Може само едната да е скапана (случва се, ако си ги презареждал по-дълго от необходимото и особено при зареждане на по-голям ток - в случая оптималното е 250 mA за 12-14 часа). Трябва да се тестват, всяка по отделно. Според мен най-добре се възползвай от предложението на deathzone .

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: axlastro   
Дата:   28-04-15 22:28

Малко офтопик, но я кажете кое е най-евтиното читаво зарядно, с което да не прецаква батериите.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: imitev   
Дата:   28-04-15 22:47

Всяко, което следи зарядния ток, напрежението и температурата на батериите.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: n960   
Дата:   28-04-15 23:38

Имах същите проблеми при зареждане - взех това и проблемите свършиха - Powerex MH‑C9000 MAHA



Публикацията е редактирана (28-04-15 23:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: 2metraninja   
Дата:   29-04-15 08:47

Най- вероятно са ментаци от амазона или друг онлайн сайт. И на мен са ми пробутвали такива ужким за добра марка. По цената ще ги познаеш :)

Относно най- евтиното сносно зарядно, по мое най- добро знание е POWEREX MH-C204W. Има го в павилиона, продават го от години - явно е успешен модел и вече цената му е 60-70 лв. Няма дисплей и вентилатор, но изкарва съобщения какво се случва чрез цветове и мигане на ЛЕД-четата под батериите. Има режим пълен разряд преди заряд. Зарежда за два часа 2500 мАч енелупи. Казаха ми че компютъра вътре бил същия като на тези доста по- скъпите пауърекси с дисплейчетата.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: ffoko   
Дата:   29-04-15 09:32

Не знам колко е читаво или не, ама аз ползвам едно зарядно "TRONIC" купено от "LIDL" за 20-тина лева, зарежда всички видове батерии ( 6 АА и ААА и 2бр. 9V), с дисплей, и си прави анализ на батериите. И зарежда за време от 45 мин. до 2 часа в зависимост от капацитета. 2000 mahза около 1 1/2 часа.



Публикацията е редактирана (29-04-15 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: jingov   
Дата:   29-04-15 10:52

POWEREX MH-C204W. В момента само зарядното е 45 с батерии 2400маЧ е 75 лв.
Всички останали мисли са само догадки и предположения по далаверски закупените батерии.


Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: jivkojj   
Дата:   29-04-15 10:56

За 60-70лв. се взима La Crosse RS700


Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: ZENON   
Дата:   29-04-15 11:12

... и не се лъжете да зареждате аку. за 1, 2 часа и т.н. кратки заряди.
Питайте гугъл защо.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: rapesco   
Дата:   29-04-15 11:22

Първото ми зарядно беше Sanyo с четири батерии. Но то ги зарежда само, ако са по две едновременно. И двата комплекта доста изкараха преди да се скапят. После взех Сони зарядно с четири батерии. Само, че зарядното е с един диод и се оказа, че всяко гнездо зарежда независимо от останалите три. Когато слагах старите батерии една по една на новото зарядно се оказа, че и в двата комплекта едната батерия е заминала и вместо постоянно, диода мигаше. Изхвърлих ги, а от другите две направих нов комплект, които изкара още толкова време.
Сони батериите заминаха много бързо. Явно в БГ се внасят ментета.

Така, че избягвайте зарядни, които зареждат по двойки батерии и когато едната се зареди, другата остава недозаредена. Прочем на Sanyo-то дори пишеше, че се изключва на 16-ия час, а не когато се заредят батериите.
Сега ползвам само Sony-то, понеже зарежда всяко гнездо по отделно и изключва след последната заредена батерия.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: rapesco   
Дата:   29-04-15 11:27

ZENON

[smilie24]

В упътването на Sanyo има табличка за всеки вид и мощност батерия колко време да се зарежда. Общо взето започват от 8 часа за малките батерии.
При колите има правило: по-малък ток, по-бавно зареждане - по дълъг живот на заряда. Предполагам и тук е така, но все пак технологиите може би скъсяват времето на заряд.....без да цакат батериите.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: jivkojj   
Дата:   29-04-15 11:35

Това с таблиците и времето е ала-бала. Никога не се знае коя батерия колко ток има останал.

Пример:
При мен 1-та батерия е по-зле от останалите 3. По тая логика, като спре да работи светкавицата, аз ще сложа 4-те на зарядното и ще сметна времето по капацитета, който са написали на батериите. И какво се получава - ПРЕзареждам 3 добри батерии защото все още имат 30-40% останал заряд.

Трябва интелигентно зарядно, което следи всяка батерия поотделно и я изключва. А в най-добрия случай с възможност за предварително пълно разреждане.


Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: rapesco   
Дата:   29-04-15 11:54

jivkojj,
спор няма.

таблицата беше само за пример за това, че дават доста време за зареждане. Иначе отдавна съм го захвърлил това зарядно.
Sony-то, макар и пак от простите, върши работа, защото следи заряда на всяко гнездо поотделно. И дава индикация, ако има тотално скапана батерия.
Въпроса е когато не му се дават на човек толкова пари, че има и по-обикновени зарядни, които могат да вършат работа за непретенциозни нужди.



Публикацията е редактирана (29-04-15 11:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: 2metraninja   
Дата:   29-04-15 11:55

@ZENON и @rapesco - имате ли конкретна информация или линк към лабораторен тест, който да показва дали и колко и в каква посока реално вреди на батериите т.н. бързо зареждане? Има час-два бързи зареждачки, има половинчасови, а има и 15-минутни зареждачки и макар и здравия разум от една страна да ми казва че най- вероятно вреда ще има върху батериите, от друга страна пък, ако беше наистина вредно или опасно, кой щеше да ги прави тези зареждачки и как щяха да се надяват да им се продават в дългосрочен план (след като хората почнат да се оплакват и да им предявяват претенции за скапаните им батерии)?

Колега преди време ми каза че си направил следния експеримент: заредил с хубаво бавно зарядно комплект батерии и ги слага в светкавица. Включва на 1/1 и асистентката му сяда до нея и прави разряди през даден период от едисиколко секунди и записва всеки разряд. Когато спре да святка - т.е. свършат батериите се отчита крайния резултат. Слагат се същите тези батерии на половинчасово зарядно и се зареждат. Повтаря се процедурата с разрядите и записването. Накрая като се сравнят бройките, разликата е пренебрежимо малка - в границите на статистическата грешка.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: rapesco   
Дата:   29-04-15 12:10

2metraninja,

За бързите зарядни, който ги има да каже, аз нямам наблюдения. Може и да са си наред нещата след това. Ако ти трябват батерии за след половин час и сватбата почва, такова зарядно ще те спаси.
Примера, който си дал не е много точен, понеже батериите се ползват веднага след заряд. Ако се оставят примерно 15-20 дни и тогава се направи опита, може би резултатите ще са други, а може и да не са. Технологиите напредват, така че нищо чудно и този мит да е развенчан.
Пак казвам, нямам наблюдения.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: 2metraninja   
Дата:   29-04-15 12:36

Той май това за саморазряда е друг показател на батериите и именно там са много силни Енелуп, които претендират за 85% заряд от първоначалния след 1 година само стоене на стайна температура. Докато други по- немаркови НиМХ батерии правят сериозен саморазряд за много по- кратко време.

Ето тук два интересни линка, които открих след половин час търсене:

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?114943-Cycle-Testing-Observations%85

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?140217-Compare-Differences-of-15-Min-Chargers

Накратко, каквото разбрах аз, автора твърди че батериите с по- малъко Амперчасове по- добре понасят бързо зареждане, като при бързо зареждане (и много бърз разряд - предполагам светкавиците са точно такъв консуматор) батериите изкарват 150 цикъла разряд/заряд при бавното зареждане и със 25 по- малко при 15-минутен заряд.

Не е малко, но не е и много. Който няма време да чака по 12 и 16 часа зареждания и иска за 15 минути да са заредени, да прежалва ~20% от живота на батериите.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: ffoko   
Дата:   29-04-15 16:45

Зависи от бързото зарядно. Има си различни режими и само си тества батериите (за прецакана батерия ти сигнализира, рефреш и др.) Когато зареждам за 12-14 часа с обикновено зарядно (Sanyo , Varta и др.) батериите винаги загряват. С бързото НИКОГА не са стоплили, а си държат както винаги. Имам предвид, че ги ползвам на светката 1-2 пъти в месеца за по 100-на кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: compur   
Дата:   29-04-15 21:55

ето тук има достатъчно инфо за всичко с батериите

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: mmjm   
Дата:   29-04-15 22:21

Това е живо доказателство, че блокировка срещу глупост няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: asahi   
Дата:   30-04-15 10:49

Напиши в търсачката на форума "Зареждане" и прочети всичко, казано някога за този проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Бързо изтощени презареждаеми батерии
Автор: 798099   
Дата:   30-04-15 12:45

Изхождайки от моя опит, най-много зависи от качеството на батериите. Eneloop при мен едва изкараха половин година. Купих си Energizer от фотото в подлеза при Спортната палата (София). Две години и половина - никакъв проблем. Зареждам ги със зарядното, което ми остана от Eneloop-а и си свиркам.

Във форума съм чел мнения от колеги, които казват, че купените резервни батерии за апарата, макар и китайски, изкарват по-дълго от оригиналните.

Вярвам им, защото имах подобен случай: преди години, жена ми беше на екскурзия в Италия. Като тръгваше й заредих сапунерката с две прясно закупени Duracell. Изкарали й около 20-ина снимки и край!!! Купила на място две от същите, наснимала още 60-70 кадъра и година след това още бяха читави...

Какво ни продават тук...[smilie2]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »