Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   15-03-15 13:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-03-15 13:08

Воювам със стреса. Понякога печелившо е егото ми,обаче.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   15-03-15 13:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-03-15 13:14

По-често е така,но винаги има оправдания :)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 13:38

Никога не съм гледал на камерата като на оръжие.

Анри Картие-Бресон казва: Една фотография никога не може да бъде направена насила. Тя сама ти се предава.

Аз споделям това мнение. Фотографът трябва винаги да се отнася с най-голям респект към обекта, който снима.

Затова не бих употребил думата оръжие, дори и в преносен смисъл, защото тя предполага агресия.

А снимането не трябва да е акт на агресия. Макар че често се случва точно това, за жалост.


Хубава тема. :-) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   15-03-15 14:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: slavoart   
Дата:   15-03-15 14:39

Няма как, тъй като СИЛАТА Е С НАС. НИЕ УПРАВЛЯВАМЕ ДВАТА НАЙ-ВАЖНИ ФАКТОРА ВЪВ ВСЕЛЕНАТА - ВРЕМЕ И СВЕТЛИНА!

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   15-03-15 15:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 16:13

Макар и написала една от най-великите книги за фотографията, както и бидейки гадже на една от най-великите фотографки - Ани Лейбовиц, Сюзан Зонтаг всъщност не е фотограф. [smile]

Все пак, тя изказва мнението, че широкото разпространение на фотографията започва да насажда у хората „хронично воайорско отношение“ към околния свят. Предполагам тук става въпрос за публиката.

От друга страна този, който само регистрира събитията, няма право да се намесва в тях, а този, който се намесва, всъщност не регистрира събитията правдоподобно и истински, защото това са две неща, които взаимно се изключват. Тук вече става дума за снимащите.

Всички знаем, че едни от най-известните фотографии на този свят са нагласени. Това не ги прави по-малко велики, но… остава усещането, че великата фотография е една илюзия. Или пък не. Това зависи от всеки, който някога е вдигал апарат пред лицето си.

Лично за мен истината е някъде по средата. Човек не може да е само регистратор и ако иска да нарече себе си фотограф, трябва да даде нещо свое във всяка фотография. Да предложи собствена интерпретация, независимо как – от различен ракурс при снимането, до различна обработка на изображението след това. Или дори различна емоция, която иска да внуши.


[smilie5] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nyamago   
Дата:   15-03-15 16:40

Само бих заменил 'оръжие' с 'инструмент'. Макар да съм служил в казармата, нямам войнствено мислене и никога първите ми асоциации не са с битки и оръжия. Предпочитам съзидателни метафори (дюлгерския занаят не ми е изцяло чужд ; ) отколкото батални.

Иначе за ненаситния разум съм съгласен - веднъж сит, той вече не е разум.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (15-03-15 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 16:43

веднъж сит, той вече не е разум


[smilie24]


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   15-03-15 16:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 18:09

Любопитството движи любовта. А любовта е наркотик за интелекта. Ненаситният разум не може да се влюби в известното. Нито може да съществува без любов. Той жадува онова, което е не просто неизвестно, но дори непостижимо. Веднъж достигнал целта си, той или умира, или я изоставя, в постигане на следващото непостижимо.


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   15-03-15 18:40

Slivenski, nyamago, [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   15-03-15 19:20

брех, я виж ти, де било сварталището на философската мисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nyamago   
Дата:   15-03-15 19:55

> брех, я виж ти, де било сварталището на философската мисъл.

Ами някои хора, като не можем да снимаме, поне да пофилософстваме малко. [smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-03-15 19:56

темата очевидно е дълбоко философска :))), но ако говорим за разум е хубаво да се даде определение [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 20:01

аз нямам комплекс, че не мога да снимам... [smilie25]


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


[beer] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nyamago   
Дата:   15-03-15 20:04

И по темата (малко по-)сериозно:

Много се говори за 'демократизацията' на изкуството и в частност на фотографията. За това, че леснодостъпната дигитална фотография позволява на всеки да твори според нуждите и възможностите си.

Добре де, ами простата писалка е много по-масова и дистъпна от най-евтината камера, има я от много по-отдавна. Защо не хвана всеки да напише роман, стихосбирка, покъртителна драма, или друг литературен шедьовър?

И моливът е масово достъпен от памтивека - но колцина го взеха да нахвърлят нещо като скиците на Леонардо и графиките на други велики майстори...

Дали именно в инструмента е цялата работа (или оръжието, ако така повече ви харесва)? Кое отличава толкова много фоографията от другите искуства и фотоапарата от други масово достъпни оръДия (на творческия труд)? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 20:17

Ами, не е в инструмента. Нито е в достъпността.

Геният често е плод на случайност. Или пък не – може би е съдба. Или пък да бъдеш избран от висша сила. Или кой знае какво. Понякога е дори интрига, създадена от хората.

Салиери е бил не по-лош композитор от Моцарт. Но историята е отредила името му да се свързва с посредствеността, а това на Моцарт с гениалността. А произведенията, написани от Салиери, не са много по-различни като стил от тези на Моцарт.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 20:25

Понякога дори е достатъчно само това, когато целият свят се срутва върху теб, да не се предадеш и да не се откажеш.

Не понякога - в повечето случаи.

[smilie5] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   15-03-15 21:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   15-03-15 21:07

Очевидно е, че изкуството във фотографията не е в щракването на копчето. Увеличаването на броя на щракачите, и респективно на направените снимки, само девалвира единичната им стойност. Всъщност броя на стойностните кадри е същия като в пред-дигиталната ера. Прсото относителния им дял намалява. Това правило важи както за всеки от нас индивидуално, така и в общофотографски мащаб.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-03-15 21:13

това пък какво общо има с фотографията? На мен ми е много по-фотографско, Жан-Батист [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   15-03-15 21:14

Тебе те знаем - нямаш срама [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-03-15 21:17

аз fraction, питам
[smilie5]

а за срамата е отделна тема

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 21:19

Дигиталната ера е благословение, а не проклятие за фотографията.

Казвам го като човек, който преди 25-30 години е прекарвал безсънни нощи в проявяване и копиране на филми и снимки.

Така и не станах фотограф - явно не съм достатъчно добър, и това не е комплекс, а реалност, но това за мен винаги ще е едно от нещата, които съм правил единствено с най-голяма любов в живота си.

Дигиталната фотография дава само нови възможности, но не и ограничения. Тя улеснява точно творческия подход. Няма нужда от лаборатории, химикали, часовници, увеличители… Нищо.

Достатъчно е да се познават елементарни неща за фотографията. И оттам нататък е само това, което виждаш.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   15-03-15 21:30

... нямам нужда и от тази висока степен на отдаденост, така характерна за фотографите от едно време. Само виж темите във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nyamago   
Дата:   15-03-15 21:41

Добре, да оставим отдадеността и да се върнем на въпроса на fraction:

Когато щракаш - неотдаден - какво побеждаваш, или постигаш, или целиш?

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 21:53

Знаеш ли, за мен по-тъпото е, че в тая тема си говорим само трима-четири души.

Ако беше нещо за пиксели, миксели, матрици, бек-фокус и прочие, щеше да има доста повече участници.

И на мен това винаги ми е било тъжно… Не дигитализацията.

[beer] [beer] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: ejel   
Дата:   15-03-15 22:08

Малко сравнение за разнообразие:

Оригинал:
Photographs really are experience captured, and the camera is the ideal arm of consciousness in its acquisitive mood.

Превод:
Всъщност фотографиите наистина са уловено преживяване и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.

----------

Т.е. тук изобщо не става дума за апарата като оръжие, а за мислена ръка, която хваща/улавя.

Та със Зонтаг съм съгласна, ама с преводача й - не.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 22:12

ejel [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 22:15

Съзнанието, което улавя и пресъздава момента.

Това е фотографията! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-03-15 22:15

ама сте и вие, защо веднага съгласни не съгласни :)) е тва е ужасното в България. Кой колко знае, защо го зане и как го знае.

Темата е чудесна, само онези срамежливите с техническите характеристики липсват, за да стане още по-интересна.

какво е темата без мнения?

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   15-03-15 22:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   15-03-15 22:21

28 мегапиксела арт [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   15-03-15 22:24

Всяко изкуство може да е занаят и всеки занаят - изкуство. Разликата идва от отношението на практикуващия.
Между другото думата занаят идва от турското санат (или в по-сътарото си произношение занат) и всъщност означава точно изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-03-15 22:29

тази май е подходяща

https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1426267909_59.jpg





Публикацията е редактирана (15-03-15 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: SameButDifferent   
Дата:   15-03-15 23:53

Темата става все по-абстрактна. Следя я с интерес. [smilie5] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   16-03-15 07:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   16-03-15 08:30

Камерата все повече става и най-важно оръжие в конвенционалните войни, не само в личните.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: CDman   
Дата:   16-03-15 09:21

Започна ли да се замислям защо правя нещо след време или спирам да го правя или да мисля защо го правя [smilie5]

Наздраве [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   16-03-15 09:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: deadlirics   
Дата:   16-03-15 09:32

Техническата революция отнема на хората възможноста да извършват деиностите по своите занаяти. Занаяти които по своята същност са творчески, се превръщат в професии които по същество са изпълнителни. Така нуждата на човека да създава някакъв вид изкуство остава незадоволена. В малките общности всеки индивид е бил обществено ангажиран да създава блага, по най-добрия начин на които е способен. В мега обществото индивида произвежда само пари и не е полезен на обществото. В мега обществото като занаят или изкуство съществуват само деиности които все още не са повлияни от техническата революция. А такива остават все по малко и по малко. Нормално е тези маси от хора да търсят средство за задоволяване на своите "естетични" нужди. И като деца на техническата революция се обръщат към техниката за помощ. В случая към дигиталната фотография.
Естественно е всеки създаващ някакъв продукт да търси одобрение и изява. Естественно е този създател да се бори за място на стълбичката в обществото. Също така е нормално обществото да създава мерило и ценностна система , по която да се оценяват постиженията на тези създатели. Дигиталните фотографи снимат за дигиталните потребители, седящи в дигиталните си работни места и домове.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   16-03-15 09:43

Доста близо до истината [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 10:15

Аз лично съм пас за сега в тази тема, но я следя с относителен интерес.

Нямам вдъхновение, но пък имам мързел, спрямо рисуването и скулптурата, занимания, за които се твърдеше, че ме бивало.
Години по-късно в някаква лична жажда за улавяне на изображения, проекции на нещо което ми е привлякло вниманието, започнах да снимам. Аз съществувам в този вид от дигитализирането на фотогряфията насам. Имам някакъв личен естетически глад, но явно недостатъчно задълбочен и вдъхновен.

Напоследък съм се зачудил, за смисъла на всичко това. Имам нужда и гъдел да снимам това, което ми представлява интерес към момента. Впоследствие обаче, често дори не си правя труд да си конвертирам RAW кадрите до Jpeg, а просто стоят архив. Същото важи и за снимките ми. Залежават терабайти от информация, като само нищожна част от тях показвам. И то не къде да е, а именно тук - в дигиталното фото-общество с относително ниски и твърде субективни критерии. Дори не очаквам одобрение или оценка на показаното от мен, понеже не се влияя особено от чужди мнения относно вкус и възприятия.

Снимки които съм снимал, от събирания, от екскурзии, рядко раздавам на останалите участници. Т.е. не съм полезен и за тях. Не ми се занимава да подбирам и обработвам кадрите си. Само складирам.

Та се чудя от къде ли извира тази моя потребност да снимам, след като се е превърнало в нещо като самоцел... а това превръща ли ме във фоторегистриращ дебил? Има ли други изпаднали в подобна творческа дупка ?



Публикацията е редактирана (16-03-15 10:18)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 10:20

идната събота, живот и здраве ще пробвам да снимам боди-арт, дано това съживи нещо в мен... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   16-03-15 10:58

Надявам се ще бъдеш така любезен да споделиш снимките от боди-арта в темата за безогледалните. Все пак и ние имаме някои естетически нужди.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: rimohit   
Дата:   16-03-15 11:05

Подкрепям надеждата на Хю [cool]
И се чудя колко осна стабилизация е нужна при такова занятие?

Извинете ме за бездуховния спам..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   16-03-15 11:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 12:05

fraction, цомбите са благо нещо, но мен повече ме блазни идеята да снимам в цвят. За това отивам. А и да понауча туй-онуй как се работи с осветление в помещение.

rimohit - стабилизация не е нужна, все пак ще се снима арт. Не всичко във фотографията е на фокус, нали ?

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-03-15 12:20

Емохide, така като те слушам, май ще ти изпуши матрицата :))) цветната настройка е трудна работа

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 12:27

особено ако после си правиш цветовете на лаптопския монитор

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 12:30

а някой от вас гледа ли "Папараци с Николета" ?

там сякаш може да става дума за апаратът, като оръжие (за война срещу личната неприкосновеност)...

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-03-15 12:45

Не разбирам на къде отива тази тема! Хващаме, едно отиваме към друго.

Темата беше философска, стана папаршка.

Вярно, научаваме нови неща, но много бързо се разсейваме.

Цветна ни работа [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: rimohit   
Дата:   16-03-15 12:49

...разбазиквайки апарата за кръвно получавам идеално психологическо оръжие за тъщата ...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 12:56

според мен ненаситния разум е кат черната дупка - все поглъща, ма никой незнай де муй дъното и га ша са запълни.
А дали фото-апаратът е идеалното оръжие за тоз разум, един гявол знай...

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: mihalo   
Дата:   17-03-15 04:06

Страхотна тема, наистина! От години ме човърка, без да мога да я преборя. Няма да изказвам благодарности на автора и на всички, които са се включили, `щото ще настане голяма лиготия.

Та! Чудя се, дали инстинктите на "Homo sapiens" може да са логичното обяснение? Нещо.. йерархия, продължаване на рода, притежание..

П.П. Или, да отказвам гледането на новини :)))
Редакция: имам предвид, че там си личи какви животни сме ):((



Публикацията е редактирана (17-03-15 04:20)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nyamago   
Дата:   17-03-15 06:25

> според мен ненаситния разум е кат черната дупка - все поглъща, ма
> никой незнай де муй дъното...

Ако мислиш, че ненаситния разум е особено голям и бездънен - трабва да видиш каква бездънна черна дупка е Ненаситната Глупост! [smilie10]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   17-03-15 07:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   17-03-15 08:31

Прав си, не е трудно, ама никак :)))

благодаря
върнах се изтрих написаното, щото явно не е за тази тема!

(това е отговорът ми на следващия коментар, защото ме е блокирал)

не нужно да ме блокираш :)))

[beer]



Публикацията е редактирана (17-03-15 09:53)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   17-03-15 08:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: EmoXide   
Дата:   17-03-15 11:14

все пак е шеймлес(безсрамник) - кво се правите на свенливи и вие... [smilie18]
Това горното не го казах насериозно.

nyamago, не знам дали Ненаситената Глупост е чак толкова опасно нещо...
Една моя приятелка казваше: "Егоизмът е корена на всички злини!"

Ами Ненаситната Алчност, ами ненаситната Жестокост и т.н.

Всички тези характеристики са атрибути на Разума. Според мен. Та не мисля, че е грешно в такъв случай да се рече: Ненаситният Разум е вселена изобилстваща от черни дупки...

[beer]

Но да се върнем на идеята на тази тема.
Да коментираме частния случай на фотографията.
Как вие тълкувате фото-апаратът, като инструментариум на ненаситния разум, в неговата самоизява и екзистенция?



Публикацията е редактирана (17-03-15 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   17-03-15 16:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   17-03-15 16:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   17-03-15 18:12

Благодаря, че ме отблокира. Извинявам се, признавам, емоционално беше.
Но от друга страна бих искал да свържа тази емоционалст със следното:

Това, което исках да кажа и го казах, признавам неправилно, е че категориите в живота, съответно в обществото и в частност Фотографията (в Бг) .. биха могли да се определят като етап на съществуване в своеобразен постпозитивизъм.

Това е субективно мнение и гледна точка (диагноза) от която наблюдавам.

Приложено в други изкуства е също толкова нелепо, но и полезно .., защото както в обществото, така и в изкуствата е хубаво, "нещата" да работят заедно, ползвайки се от собствената си модалност, а не (или поне не за мен) ..интерпретации, които така или иначе са преправяни и дъвкани по цял свят.

.. давам заето, нещо почна да хлопа - ужасно е [smilie21] ..error



Публикацията е редактирана (17-03-15 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nomadsl   
Дата:   17-03-15 18:18

Фотографията не притежава нищо, което да я прави различна от другите форми на артистизам. Фотоапаратът и оптиката/техниката са единствено пособия, като четката, пишещата машина, пианото и прочие. Понякога между автора и инструмента се поражда някаква връзка, която е отвъд рационално обусловеното - някакъв вид фетишизъм. Може би в това разбиране инструмента е продължение на ръката /тялото/ и аспект на идентичността. И в други области може да се забележи подобно сходство. Например връзката с оръжието на тези, които интензивно боравят с него и съответно животът им зависи от това. И връзката е към конкретна пушка, нож, револвер, а не към оръжието изобщо. Подобна бе и връзката на селянина от преди стотина години със земята. Това е отново форма и предел на идентичност. Тоест аз /ние/ сме това, останалото е другият /другото/.
Вероятно одухотворяването е развитието на тази идентичност до максималното. В смисъл на чувство на съпричастност и свързаност /и идентичност/ с природата, космоса и вселената. И това ще е победа над отделното, егоизма, егото - все категории, които философиите на късните религии бичуват. Признавам, че загубата на идентитет с материалното и дори с телесното е огромна стъпка. Но тази стъпка в огромен също смисъл овъпросява изкуството, което трудно меже да бъде представено извън материален носител. Невъзможно е дори да се мисли как степени, като майсторството могат да се носят само от дух. Или все пак форма ще има, но каква?

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: EmoXide   
Дата:   17-03-15 18:42

а при мен такава връзка не възниква... нещо много бързо ги разлюбвам моите фото-пособия, още преди да съм ги опознал, камо ли да съм ги обикнал, като чест он мен или като средство за себеизразяване.

...Понякога ми се струва, че трябва от такива лигльовци като мен да се отнема техниката и да се дарява на тези, които творчески биха я заслужили [smilie2]

Ко да прайш, несправедлив е животА! [smilie18]



Публикацията е редактирана (17-03-15 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nomadsl   
Дата:   17-03-15 19:15

За да илюстрирам колко негостолюбив е пейзажа за подобни дискусии, ще направя едно отклонение.

В момента се занимавам с проектиране и обзавеждане на фотостудио, ориентирано към детска, бебешка и семейна фотография. За мой клиент за интериорно проектиране.Става въпрос не само за функционалните цели на пространството, но и за неговото аранжиране с мебели и аксесоари, които осигурят комфорт и среда за плодотворно извършване на дейността. В тази връзка изгледах много сайтове с детска и прочие фотография. Изчетох и доста коментари и теми по български и чужди форуми. Попаднах на дискусия - критика по тази тема в бг мама. Обект на разговора бе средно известен български автор на бебешка и детска фотография. Коментарите бяха доминиращо отрицателни, приблизително 85% срещу 15%. Изумителното бе, че само два от отрицателните коментари касаеха изобразителното естество и артистичността на фотографиите. Повечето бяхя: че закъснава, че не е уредила подходящо фоайе пред студиото си за изчакване, че не е отоплено, че снима много бавно /час и нещо - съсипала следобеда на клиента/, че не си подготвя аксесоари, а кара клиентите да мъкнат торби с дрехи, че не можела да гримира, че тоалетната била ужасна, че прекъсвала снимането и то за половин час за да се договаря със следващ клиент и 30 минути течал пазарлък, че не давала всички кадри, че се скарала на детето, че и пипнало апарата.

От положителните коментари също практически всички касаеха неважни аспекти от работата. Примерно - че дала повече снимки отколкото било уговорено, че дала и три хартиени копия, че на всички снимки детето било с усмивка и др.

Това е електората, дами и господа.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   17-03-15 19:47

Е това е разликата между изкуството и занаята...или между занаята и хобито.
АКо искаш да продаваш продукт най-важния критерий е дали отговаря на очакванията на потенциалните клиенти.

Дет се вика това е електрата [smilie5]

Вкуса може и да се възпитава в някакви норми, но кой ще ги дефинира достатъчно обективно.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: SameButDifferent   
Дата:   17-03-15 22:00

Автор: ejel
Дата: 15-03-15 22:08

Малко сравнение за разнообразие:

Оригинал:
Photographs really are experience captured, and the camera is the ideal arm of consciousness in its acquisitive mood.

Превод:
Всъщност фотографиите наистина са уловено преживяване и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.

----------

Т.е. тук изобщо не става дума за апарата като оръжие, а за мислена ръка, която хваща/улавя.

Та със Зонтаг съм съгласна, ама с преводача й - не.[smilie5]


Аз бих добавила, че не става въпрос и за разум и завоевания, а за съзнание и възприемане. Не мисля, че желанието да снимаш нещо може да се обясни с рационалността. Нито агресията, нито разумът играят особена роля при правенето на фотография, според мен. Извод: лошият превод повежда темата в невъзможна посока. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: mihalo   
Дата:   18-03-15 04:03

Вариациите винаги си имат своята познавателна стойност, но да се върнем към оригинала за да не отпрашим в съвсем "не по темата" посока!

Та! - /Автор: fraction/
"срещу кого воюваме с апарата и какво искаме да спечелим?"


Намекнах го вече! Аз си мисля.. предполагам го, даже съм сигурен, че определящото в поведението НИ /на всяко ниво/ е първо инстинкта! Разумът ни е прекрасен инструмент, но е функция на задачата "биологичният ни вид" да оцелява в непредсказуема среда и да осигури комфорт по възможност.

Да го кажа по друг начин! Ако обидя някого, какво ще му се прииска? Да ми фрасне един или да разсъждава върху това, колко лош ден имам? Кой пише любовни поеми, докато го боли зъб?

Накрая конкретно по темата: Воюваме за илюзорно място в йерархия, която не ни е важна защото е само наша си фикция, за да спечелим правото да не се безпокоим от съмненията си, подкрепени от тълпа невежи!

И, с`я к`во, големото важно [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   18-03-15 06:47

Според мен е напълно възможно фотографията да е изражение на агресия. Ще дам пример с папараците. И не само тях. Дори в законодателството на цивилизованите държави има регулиране в тази област - заснемане, записване и прочие.

А и на английски две от най-често употребяваните думи за фотографиране са


take - вземам

и

shoot - стрелям

Българският е по-добре в това отношение, няма толкова агресия - ние казваме снимам, фотографирам и правя... поне за други думи не се сещам в момента.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   18-03-15 07:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: rimohit   
Дата:   18-03-15 08:46

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Последния цицитат кърти! [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   18-03-15 09:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   18-03-15 09:12

Или ненаситни за удовлетворяване и изразяване на вътрешната си потребност да създаваш изкуство, каквато, вярвам, има заложена във всеки човек.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   18-03-15 09:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   18-03-15 09:19

Искам да кажа, че е напълно възможно, и в реда на нещата, да е и двете. :-)


Всеки творец има нужда от оценка и най-вече от одобрение.

Както и да задоволи и егото си, освен стремежа си към красивото.

Това е положението. Не можем да избягаме от този момент.

[beer]



Публикацията е редактирана (18-03-15 09:21)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   18-03-15 09:21

Ненаситни за пиксели, апаратите са илюзия за оръжие най-вече срещу собствената ни липса на талант и вдъхновение.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   18-03-15 09:25

То, какво говоря?!

Всеки човек има нужда от одобрение!

Но при хората, занимаващи се с изкуство, това е свръхсилно изразено в повечето случаи.

Това се дължи на тяхната по-висока емоционалност и чувствителност по принцип.

Затова и скандалите сред тях са повече... [smilie18]

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   18-03-15 09:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: ejel   
Дата:   18-03-15 20:53

Автор: nomadsl
Дата: 17-03-15 18:18

Фотографията не притежава нищо, което да я прави различна от другите форми на артистизам.

[cool]

АртистизАмът ме овъпросява[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: mihalo   
Дата:   19-03-15 02:20

ejel, за осакатяването на документалността ли говориш? Съгласен!


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: SameButDifferent   
Дата:   19-03-15 19:57

Според мен е напълно възможно фотографията да е изражение на агресия.

Възможно е. Както е възможно да я открием в почти всяко действие на човека в една или друга степен. Зависи какво разбираме под агресия. За мен агресия би трябвало да се търси само в действията, които са извършени с умисъл да навредят на някого. А когато насочиш апарата, за да запечаташ момент, който те е впечатлил, и евентуално да се връщаш към него, това не бих определила като агресия. Разбира се, това не пречи на хората да имат най-различни теории за какво всъщност служи фотоапаратът и какъв е смисълът на фотографията.


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   20-03-15 07:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   20-03-15 11:24

Дори и да е без цел облага или да те лайкнат, навлизането в чуждото пространство пак е агресия.

Е, някои го смятат за непринуденост... :-)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: SameButDifferent   
Дата:   20-03-15 19:19

Ако бабата с единия зъб няма против да я снимат и фотографът не използва снимката, за да й се присмива или злепоставя, това също ли е агресия?

Ако детето се е зарадвало, че някой му е обърнал специално внимание, и ако този някой не е направил снимката, за да го унижава, това също ли е агресия?

Навлизането в личното пространство е вид агресия, но тя не се проявява само от фотографите.

Ако посланието на фотографията не е агресивно, какво значение има кого точно е снимал фотографът?

Според мен само намеренията на снимащия могат да определят дали фотографията е израз на агресия. На агресивния човек не му е нужен фотоапарат, за да прояви агресията си.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »