Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: shagy   
Дата:   13-03-15 22:13

Отдавна чета - този апарат има един стоп по-добро исо от еди си кой. Какво означава това? Че първия на 12 800 ще шуми колкото втория на 6400? Ако мога да попитам лаишки, кое са точно целите f стопове? 200-400-800-1600-3200-6400-12800-25600... при исото и 2,8-4-5,6-7,1-11... при блендите?
В дискусията, може би ще се намеси и скоростта...
Благодаря на всички, осмелили се да ми разяснят ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: vaskoto1   
Дата:   13-03-15 22:20

преди време се опитах да създам дискусия на тая тема, но както и много други-бях оплют, назидан и пратен на майната си...
ф-стоп е нещото, което влияе на светлината точно 2 пъти.
било бленда, скорост или исо.
най често за ф-стоп се спряга блендата, защото генерално от там е тръгнало, но всъщност всяка стъпка (цяла) на тия критерии, сама по себе си, влияе на светлината точно 2 пъти.
както и блендата.
целите стопове си ги изброил-това са.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: iliyanb   
Дата:   13-03-15 22:22

С корекция при блендите след 5.6 следва 8

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: shagy   
Дата:   13-03-15 22:36

vaskoto1 - благодаря ти.
iliyanb - грешката е моя f5.6-f8
Значи ли това, че наистина, ако една матрица има 1 стоп по-добро исо, той на 12800 ще бъде като 6400 при другия?
при исото е лесно за смятане, но при блендите и скоростта е друго. Защото там умножението не е х2, че иначе от бленда 4 щяхме да отидем на бленда 8-16-32..
Предполагам, че ако снимам нещо на бленда 4 и исо 6400, при бленда 2.8 и исо 3200 ще имам същата експонация (като разбира се, скоростта остава непроменена) - следователно при бленда 2 ще мога да сваля исото до 3200, а при бленда 1.4 ще сваля до 1600 и ще имам същата експонация, като при бленда 5.6 на исо 12600?

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: b0bb0   
Дата:   13-03-15 23:30

При блендата не е по 2, а по 1.4, тъй като влияние има площта, а не линейния размер. При 1.4 пъти по-голям диаметър на блендата площта на дупката е 2 пъти по-голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: shagy   
Дата:   13-03-15 23:30

b0bb0 - благодаря ти :)
И да попитам за ISO-то:
Добре де, защо в сайта http://snapsort.com в сравнението между 5Dmk2 и 5Dmk3 чета - The 5D Mark III has a slight edge (0,3 f-stops) in low noise, high ISO performance
А в същото време, хората навсякъде пишат, че третото 5д е с много по-добра ISO чувствителност.
Тази статистика, само за ниските ISO стойности ли се отнася, и ако е за ниските стойности, до колко ISO се водят ниски?



Публикацията е редактирана (13-03-15 23:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: boni   
Дата:   13-03-15 23:33

Блендата (светлосилата) на обектива е равна на диаметъра на работния отвор разделен на фокусното разстояние.
Примерно обектив с фокусно разстояние 50мм и диаметър на отвора 25мм има светлосила (бленда) 1:2, или както казваме бленда 2
Ако обективът е с фокусно 100мм и има отново отвор 25мм, то тогава светлосилата му е 1:4 или както казваме бленда 4.
Физически закон е, че с удвояване на разстоянието от източника интензитета на светлината пада 4 пъти.
Поради тази причина 50мм обектив е 4 пъти по-светлосилен от 100мм при еднакви отвори или бленда 2 пропуска 4 пъти повече светлина от бленда 4.
Някои хора се чудят защо бленда 4 е по-тъмен от бленда 2, при условие, че числото 4 е по-голямо от числото 2:) Всъщност това са знаменателите на дроби. Т.е. правилно е да се каже 1:2 и 1:4 . Така се записва и в много по-нови обективи.
Ако при идентични светлинни условия и апарат с обектив с бленда 2 при 100ИСО ви дава 1/100 от секундата, то при обектив с бленда 4 ще ви трябват 400ИСО за същата скорост 1/100сек. 4 пъти по-малко светлина - 4 пъти по-висока чувствителност.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: didesignbg   
Дата:   13-03-15 23:59

диафрагмите са през 1,4, защото S = π.r^2

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: shagy   
Дата:   14-03-15 00:21

Бони, благодаря ти. Значи, разбирането ми, че при исо 800 и бленда 4 ще имам една и съща експозиция, както при исо 400 и бленда 2.8 е погрешно?
Също така ако правилно съм разбрал, при 50мм обектив на бленда 2, ще имам 4 пъти повече светлина, отколкото при 100мм обектив на същата бленда 2?
Това за диаметъра и сметките ми даде отговор на въпроса, защо огромните зумове се нуждаят от големи стъкла. Колкото по-голям е отвора, практически и лещите, толкова числото, което ще се получи при разделянето на фокусното разстояние на обектива на работния диаметър ще бъде по малко - следователно, обективът ще бъде по-светлосилен.
Затова зумовете на 300мм и нагоре, с малък диаметър, са по тъмни от същите на 300мм, които са с по-голям работен отвор, респективно лещи.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: boni   
Дата:   14-03-15 00:38

800iso и бленда 4 ще имаш една и съща експозиция, както при исо 400 и бленда 2.8, това е така, не е погрешно.
100мм обектив на бленда 2 и 50мм обектив на бленда 2 пропускат еднакво количество светлина:) Помисли внимателно. И двата имат отнощение 1:2, т.е. този с фокусно 100мм има отвор 50мм, а този с фокусно 50мм има отвор 25мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: kireto_a   
Дата:   14-03-15 03:31

http://www.scantips.com/lights/fstop.html


f-стопа = фокалното разстояние/диаметъра на ефективната апертура. Диаметърът на ефкетиванта апертура е D на картинката - а самата ефкетивна апертура е площа през която влиза светлината дето стига до каквото там регистрира светлината или така да се каже "проекцията" на блендата върху челната леща. С други думи не е диаметъра на блендата(двете една под друга дебели тъмни черти на картинката).

Има и обективи дето си нямат бленда - де що има телескоп - там се ползва цялата предна леща/огледало. Но и тяхната светло сила се мери по същия начин. И поне на теория f/8 на Хъбъл, е като f/8 на кой да е обектив.

Но понеже апертурата се контролира с блендата, ний си му казваме бленда [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: ludiakolio   
Дата:   14-03-15 09:48

Целта на f-a е стандартизиране на промяната на блендата за улеснение на автоматиката,тъй като диаметъра има правопропорционално на квадрат върху 4 отношение към площа на окръжността,през която преминава светлиния сноп.Докато исо и скорост са принципно по две.Така промяната на исото на лентата или матрицата следва тези на скоростта и бленда,а меренето е един вид синхронизирано.



Публикацията е редактирана (14-03-15 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: shagy   
Дата:   14-03-15 16:32

ОК, а как тогава има обективи под f1? Чисто математически, как ще разделиш фокусно разстояние на диаметъра на ефективната апертура и ще получиш число, по малко от 1? Тук значение, може би има площта върху която се проектира образа. Няма как, средноформатна система да ползва обективи под f1... или нещо пак не разбирам.
Също така, има ли значение големината на задната леща за светло силата на обектива, защото при 800мм обектив на 5.6, означава че този диаметър, трябва да бъде 142мм

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: tvk75   
Дата:   14-03-15 18:41

чисто математически,възможен е обектив с бленда 0.7

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: quazimodo   
Дата:   14-03-15 19:45

А на практика е с 0.9[smile] !

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: nikidinov   
Дата:   14-03-15 20:15

Carl Zeiss Planar 50mm f/0.7


Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: Nedelcho1   
Дата:   14-03-15 20:17

И на практика е възможно :)

Carl Zeiss Planar 50mm f/0.7

Само едно допълнително уточнение, във връзка с експонацията която се разискваше по - горе, което може и да обърка автора, но мисля че е важно.

ISO-то при цифровите фотоапарати няма никаква връзка (всъщност има, но е изцяло косвена) с експонацията. Тя зависи само от скоростта на затвора и блендата. Примерно 1/100, f/5.6, ISO100, е една и съща експонация като 1/100, f/5.6, ISO200. Количеството светлина достигнало сензора е еднакво. Когато увеличим ISO-то, сензора не става по - чувствителен към светлината, а просто усилваме допълнително сигнала. Например снимам в приоритет на бленда и съм задал тя да е f/5.6 и при ISO 100 фотоапарата ми е дал скорост 1/100. Сега, ако вдигна ISO-то на 200 и тъй като блендата ми е фиксирана апарата вдига скоростта на 1/200. Тук вече до сензора е достигнало два пъти по - малко светлина и за да се запази същата яркост на снимката, сигнала се усилва. При някои фотоапарати е едно и също, дали използвам "хардуерното" усилване от апарата или усилвам (изсветлявам) софтуерно после. Т.е. ако снимам в горната ситуация на 1/200, f/5.6, ISO100 и после в RAW конвертора дръпна плъзгача exposure с една стъпка, резултатът ще е същия все едно съм снимал на ISO200.

Ако снимам на ръчен режим, където скоростта и блендата не се нагласят автоматично спрямо ISO-то, при вдигането на ISO-то, снимката ще става само все по - светла, но не и по - шумна (може да го изпробвате) и в един момент светлите тонове ще изгорят, просто защото сигнала е усилен извън нивата които могат да се предадат от АЦП-то. Шумът при високо исо, идва само от недостига на светлина (понеже повечето хора използват високо исо, когато са затворили блендата или са вдигнали скоростта на затвора и искат да запазят яркостта на излизащото от фотоапарата изображение същата, както ако са снимали с по - отворена бленда или по - ниска скорост), а не заради самото вдигане на ISO-то.


Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: b0bb0   
Дата:   15-03-15 00:35

Трябва да се има предвид, че диаметърът на челната леща на обектива (обикновено при много късите обективи) не винаги е равнозначен на диаметъра на блендата. Например, ако разделим фокусното на един 20мм обектив на диаметъра на лещата по тази сметка ще се получи f/0.3 (примерно), което, естествено не е светлосилата.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: tvk75   
Дата:   15-03-15 01:31

при Карл Цайс всичко е възможно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: ludiakolio   
Дата:   15-03-15 09:24

Всичко е възможно, въпроса е събрания светлинен сноп да бъде правилно проектиран върху светлочувствителната равнина.Относно примера с 800мм на бленда 5,6,обикновено се ползват силно заоблени форми на събирателната леща,които увеличават площа на светлоприемане спрямо реалния диаметър на стъклото.Тук идва и по-трудното,светлоотдаващата площ на събирателната леща, като по-малка на площ,трябва да е перфектно оформена за да не изкриви образа или да покаже други недостатъци.



Публикацията е редактирана (15-03-15 09:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: GenaDP   
Дата:   15-03-15 10:26

Я, пореден опит за откриване на топлата вода.
Като приключите, можете да се заемете и със сапуна...

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: langel   
Дата:   15-03-15 11:17

Статистиката показва, че поне 75% ще продължават да се къпят със студена вода и да се търкат с камък, вместо сапун, но с плацебо усмивка [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: kireto_a   
Дата:   15-03-15 11:18

Я, поредния дето се е родил научен и знае всичко, ама няма да ни каже щото е ГОЛЕМ. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: rx   
Дата:   15-03-15 12:19

Тъкмо ми направи приятно впечатление колко културно протече темата и хоп - един от форумните прУфесори не устоя на изкушението да "дефекира" умствено отгоре й... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: langel   
Дата:   15-03-15 20:25

Ми ко се праи, когато 75% от писаното са простотии?

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: Nedelcho1   
Дата:   15-03-15 20:39

Langel, ами защо не компенсираш с нещо умно тогава. То много лесно става да стоиш на някакъв "пиедестал" и да наблюдаваш умно отгоре и да се възхищаваш колко си велик. Само че, да знаеш в очите на другите не изглеждаш така с подобни коментари, даже напротив.

Rx, това надявам се не е адресирано към мен, че в този формат на форума въобще не мога да се ориентирам кой на кого отговаря понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: rx   
Дата:   15-03-15 22:00

Nedelcho1 не, адресирано е към

Автор: GenaDP
Дата: 15-03-15 10:26

Я, пореден опит за откриване на топлата вода.
Като приключите, можете да се заемете и със сапуна...

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба, някой да ми разясни малко повече за "f стоповете"
Автор: Marten   
Дата:   16-03-15 13:16

Nedelcho1 написа:

> Ако снимам на ръчен режим, където
> скоростта и блендата не се
> нагласят автоматично спрямо ISO-то,
> при вдигането на ISO-то, снимката ще
> става само все по - светла, но не и
> по - шумна (може да го изпробвате) и
> в един момент светлите тонове ще
> изгорят, просто защото сигнала е
> усилен извън нивата които могат да
> се предадат от АЦП-то. Шумът при
> високо исо, идва само от недостига
> на светлина (понеже повечето хора
> използват високо исо, когато са
> затворили блендата или са
> вдигнали скоростта на затвора и
> искат да запазят яркостта на
> излизащото от фотоапарата
> изображение същата, както ако са
> снимали с по - отворена бленда или
> по - ниска скорост), а не заради
> самото вдигане на ISO-то.
>

Благодаря за това обяснение. Бях забелязал, че в различни снимки имам различно количество шум при еднакво ISO, но не бях сигурен за причината..

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »