Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Добър светломер, какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   05-03-15 14:30

Стигнах дотам, че и на мен ми трябва светломер в някои ситуации. Макар че не снимам хора много често, да не кажа веднъж в годината се случва, но си трябва в някои ситуации. Какъв светломер бихте препоръчали, да кажем до 300-350евро най-много.
Чета ги и виждам, че има и комбинирани с флашметър, но мисля, че ще е много пари такъв по-комплексен уред.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: Петрос   
Дата:   05-03-15 14:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   05-03-15 14:46

Не в БГ имам впредвид като цени и предложения.
Снимам често с доста светкавици и дистанционни, и затова ми трябва също.
За хора- може би скоро ще се наложи да снимам повечко.
ЗА обективи- понатрупал съм и в момента гледам да разкарам каквото не ми трябва.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: atrifonov   
Дата:   05-03-15 14:47

http://www.sekonic.com/


Гледай тук
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: Петрос   
Дата:   05-03-15 14:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: iasen2   
Дата:   05-03-15 14:58

в 90% от случаите проблема не е в светломера а в това , че не знае как да се ползва . Останалите 10% е в некалибрираните фотоапарати, т.е. невярно фиксирани от производителя бленда и исо .
поради което се налага флашметъра да се калибрира за всеки фотоапарат и исо . Иначе изобщо няма значение какво ще вземеш , вземи най простото и най малко енергоемкото.
Успех !
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: gbdesign   
Дата:   05-03-15 15:10

Аз до като се наканя, някой го отнесе този.
Мисля че за инцидентна и рядка употреба е идеалното решение.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: uzsree   
Дата:   05-03-15 15:24

Sekonic L-358 е добър вариант за втора употреба. Професионален клас техника, има всичко. Има доста материал в Youtube за него, доста фотографи го ползват.

Бях чел някъде, че актуалните модели се изтърквали прекалено лесно, но нямам личен опит тях.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   05-03-15 20:36

Само нов търся. И не в БГ.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: CaracolStudio   
Дата:   05-03-15 21:06

Светломера е ненужна инвестиция ,имах L-358 който с кеф продадох .Най добрият светломер е екрана на апарата ти :)
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: pmartinov   
Дата:   05-03-15 21:07

Kenko KFM-1100 Auto Digi Meter

Toва е бившия Minolta 4 който фирмата продаде на Кенко.

Най-добрият за парите си .

 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: axlastro   
Дата:   06-03-15 02:14

Ще вземе да ти хареса да снимаш хора най-накрая :) Не мисля, че ти трябва светломер. По скоро ако снимаш с Yongnuo си вземи tx-560.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: джъмбо   
Дата:   06-03-15 10:03

Светломера е ненужна инвестиция ,имах L-358 който с кеф продадох .Най добрият светломер е екрана на апарата ти :)

титанична глупост [smilie23]

вместо да цъкам като идиот 300 кадъра докато си настроя осветлението... еле пък като снимам навън с налична и светкавична светлина едновремено, то аз просто меря 2 пъти, слагам данните на камерата и започвам да снимам
не тормозя нито модела нито клиента с безкрайни опити докато екрана на камерата ми даде някакъв резултат

моя избор е секоник 478 и не съжалявам и за момент, че го купих
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: fotorafi   
Дата:   06-03-15 10:24

Всичко зависи какъв БЮДЖЕТ ОТДЕЛЯШ.
Мога да ти предложа двата светломера, които продава моя колега Николай Генов, педант по запазване на техниката:

1.SIXOMAT flash на GOSSEN Германия, дигитален светломер
ЧИСТО НОВ, НЕУПОТРЕБЯВАН
работи с 1 батерия АА, сменена.
измерва: ЗА ФОТОГРАФИИ падаща и отразена светлина , светкавици
ЗА КИНО И TV
измерва експонации 60 мин. до 1/8000 сек, до 8000 ИСО
кино 8-64 кад/сек, TV 25 и 30
калъф с ремък, упътване, касова бележка, закупен от България
ЧИСТО НОВ, НЕУПОТРЕБЯВАН
цена.....399 лв

2.SEKONIC L 398, Япония. селенов, перфектно работещ
измерва, падаща и отразена светлина, фото и кино
комплект: филтри в чантичка, кожена чанта, ремък
цена...159 лв
Виж и сравни цените в И бей
Обявата за продажбата е във Фото форум
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: rx   
Дата:   06-03-15 10:34

джъмбо ако са ти нужни пробни 300 кадъра да си нагласиш осветлението, мисля, че трябва да махнеш "като". Много ме съмнява да има повече от 10 човека в България, при които да важи до такава степен правилото, че времето е пари - за тях и за моделите им, че да не могат да направят 2-3-4 тестови кадъра, поради което да имат нужда от светломер. Когато хората са разчитали на светломери, те даже не са и мечтали деня, в който части от секундата след натискане на спусъка имаш крайния резултат с все хистограми и информация пред теб...
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: Lighter   
Дата:   06-03-15 10:49

rx и всички останали, които смятате, че светломерът е ненужна инвестиция... Ако снимате само пейзажи за удоволствие, може и да сте прави. Въпреки, че от професионална гледна точка светломерът решава много проблеми именно при снимането на пейзажи...

Имам следните въпроси към Вас, независимо дали снимате в студио или навън:

1. Как определяте експозицията?
2. Как определяте контраста на сянката?
3. Как определяте яркостта на фона (задния план)?
4. Специално към rx - каква информация получаваш от хистограмата и как я ползваш?
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: Lighter   
Дата:   06-03-15 10:59

... и въпреки, че съм един "от 10 човека в България, при които да важи до такава степен правилото, че времето е пари" не смятам, че това е основната причина да ползвам светломер. Главното, е че получавам точност, прецизност и предвидимост на резултата съобразен с пост обработката.

Експозицията е обективна величина, а не предмет на субективно решение. (високият и нисък ключ са изключения). Много ми е интересно как по хистограма ще се определи експозицията?
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: gbdesign   
Дата:   06-03-15 11:03

Влизате в безсмислен спор. Ако светломери не трябваха, нямаше да се произвеждат и продават и то на доста висока, да не кажа огромна цена, спрямо вложената в тях технология. За студио, още дълго време светломера ще си е незаменим инструмент.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: rx   
Дата:   06-03-15 11:06

Става ли да ти отговоря на всички въпроси с един отговор? :) В цифровата фотография изходния продукт се нарича RAW файл. Той има определена структура, която пази цифровия отпечатък на получения аналогов сигнал от матрицата. Този цифров отпечатък и начина, по който се записва информацията на него
- запазва информацията за осветеността чрез N битово число, като кодирането на осветеността е експоненциално - т.е. в светлите участъци имаш многократно повече информация за нюанси отколкото в тъмните
- запазва информацията за 3 цветови канала - R, G, B
- по никакъв начин не запазва overflow стойности - по-черно от черното и по-бяло от бялото

На последно място, в RAW файла няма експозиции, няма контрасти, няма светкавици и динамики - има числа. Съответно се налага да се мисли чисто математически, а не фотографски.

От тези технически характеристики, "правилната" експозиция е такава, в която информацията е записана по горните правила, или осветеността да е разпределена максимално широко и максимално светло - демек - в дясно. Цялата тази информация ти я дава хистограмата - всъщност много трудно светломера ще ти даде подобна информация особено като говорим отделно за всеки цветови канал. А как ще си определиш контраста, как ще си нагласиш осветлението - ами нали затова имаме очи?! Какво общо има художественото оформление на кадъра с техническото изпълнение на снимката? Но колкото и да ти обяснявам, ти ще продължиш да твърдиш, че нищо не разбирам, нали? [beer]

И тъй като си отделих време, да ти обясня техническата обосновка на мнението си, сега би трябвало ти да ми отговориш интелигентно, или още по-добре с пример, който мога да изпробвам и да се убедя, че без светломер ще съм в гъбите - задай ми ситуация, в която вградения светломер на апарата, хистограмата и собствените ми очи ще ме подведат и ще имам затруднения със заснемането при липсата на светломер. Интересно ще ми е да пробвам, после ще отговоря какво се е случило :)



Публикацията е редактирана (06-03-15 11:12)
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: asahi   
Дата:   06-03-15 12:03

RX, ти разсъждаваш като един регистратор на светлината в сцената. Lighter и Джъмбо разсъждават като активна страна в създаването на светлината в сцената. Ако трябва да бъда по-краен - те са художници, а ти - охранителна камера.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: rx   
Дата:   06-03-15 12:09

Очаквам по-интелигентни включвания от хора, за които имам наблюдения, че уж са интелигентни. Ще се направя, че не съм го прочел. Но пък щом стигнахме в аргументацията до лични нападки кой бил форумен гений, пък кой бил лаик, изводите са ясни, за пореден път :) Все пак, чакам включване по въпроса с примерната сцена.



Публикацията е редактирана (06-03-15 12:11)
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: compur   
Дата:   06-03-15 12:31

всичко е ясно! не ви трябва светломер, а rx-мер! око-рентген! бял косъм в бяло мляко вижда! така, че... [smilie5]
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: gbdesign   
Дата:   06-03-15 12:47

rx, светломер се ползва освен да си настроиш експонацията на фотоапарата, да си нагласиш осветлението. Има си правила по които се гради то. Ако работиш с една светкавица е ясно, но като ползваш няколко светкавици, фонове, отражатели и т.н. нещата стават доста по-сложни.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: iasen2   
Дата:   06-03-15 13:01

rx , пълни глупости говориш .
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: Lighter   
Дата:   06-03-15 13:09

Надявам се да дам достатъчно интелигентен за rx пример, при това от живия живот:

Заданието е да се снима манекенка в цял ръст на бял фон. Фонът да е със стойности около 238 за RGB (за тези, които не работят със светломер това е бяло с детайли или преекспониране спрямо експозицията с 2,3 бленди). Контрастът на сянката да е една бленда (повечето стилисти се ужасяват от по-голям контраст[smile] ). Осветеността на манекенката да е еднаква от глава до пети (това означава разлики не по-големи от 0,1 EV) и фонът да е равномерно осветен +- 0,1 EV. Последното е необходимо, за да се спести работа от постобработка (тифецване). А да... и манекенката е облечена в шарени дрехи.

Със светломер мога да изпълня това задание перфектно за не повече от 5 мин, като включвам в това време и построяването на осветлението.

Моля да ми обясните как това може да се направи без светломер?
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.