Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: rx   
Дата:   06-03-15 13:13

Lighter, благодаря за примера. Другата седмица ще си поиграя(понеже не снимам хора, ще измисля какво да снимам) с твоето техническо задание и ще ти кажа резултата. Но в рамките на твоето време с 3-4 тестови кадъра в tethered режим, мисля, че ще се вместя :) Ще ти драсна дали съм успял.

За другите - да вземат пример от Lighter как се държи високо ниво на диалог между порастнали, интелигентни хора [beer]
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: Lighter   
Дата:   06-03-15 13:56

rx, от сега да ти подскажа какви проблеми ще срещнеш:

не можеш просто да сложиш една лампа отдясно и една отляво, горната част на главата няма да е добре осветена. Освен това при странично разположено осветление ще получиш колонна сянка. За да изглежда осветлението естествено трябва да е горно, т.е. рисуващото осветление да е горно. Заедно рисуващото и запълващото осветление формират експозицията и съответно контраста, а на всичкото отгоре формират и част от експозицията на фона. За да осветиш фона по задание, ти трябват 4 (четири!) фонови осветителни тела с например фонови рефлектори. Експозицията на фона се формира от всичките, до тук 7 осветителни тела. И това е определено най-елементарният пример, разбирай най-използваният за масово приложение. Няма черен или цветен фон и няма контражурно осветление.

Извод - ако снимаш любителски и целта е просто да се забавляваш - снимай както си искаш, но ако снимаш професионално и гониш срокове (винаги снимките трябват за вчера[smile] ) трябва да изпълниш заданието перфектно и по-най-бързия начин.

Извън темата - консултант съм на няколко фирми за интернет търговия. Част от задълженията ми са подбирам персонал. Досега нито един фотограф кандидатствал за работа в тези фирми не е бил грамотен! А говорим за десетки хора!!! Повечето от тях, 90%, бяха с висше фотографско образование...
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: rx   
Дата:   06-03-15 14:07

Толкова светки определено нямам, но ще видим дали ще успея да изпълня заданието ти с "каквото има в шкафа". Извън това ми се върти въпроса - как светломера ти казва дали имаш изгаряне по канал? Примерно ако модела ти е с яркочервена рокля, как ще ти помогне да не стане "розова"? И ако ще компенсираш наум показанията му, то отново се стига до извода, че най-точния светломер е в главата ти?

"не е бил грамотен! А говорим за десетки хора!!! Повечето от тях, 90%, бяха с висше фотографско образование..."

С това съм съгласен не 100, а 200%. А ако от останалите 10% провериш какви са техническите им познания относно техниката с която работят, процента от смешен става жалък... За съжаление единствено в България срещам хора, които нямат НИКАКВО желание да се развиват след като са стигнали някакво <задоволително> ниво. Оттам нататък болшинството развиват единствено самочувствие и елитарност [smile]
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: iasen2   
Дата:   06-03-15 14:17

Lighter [smilie24] , добре го обясняваш . Дано и да има кой да го разбере :)
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: Lighter   
Дата:   06-03-15 14:20

Естествено, че светломерът не ти казва, дали някой канал ти гори, но не ти и трябва! Ако снимаш червена рокля и определиш правилно експозицията, червеният канал няма да изгори. Ако белият баланс, обаче е объркан, тогава това е възможно. За да бъде на снимката червената рокля с правилната яркост, трябва да определиш правилно експозицията, а за да бъде с правилният цвят, трябва да определиш правилно белия баланс.

"За съжаление единствено в България срещам хора, които нямат НИКАКВО желание да се развиват след като са стигнали някакво <задоволително> ниво."

Не се заблуждавай. И по света ситуацията е същата. Процентното съотношение на грамотните фотографи е същото. Просто, като населението е повече и грамотните са повече... Това важи за всички страни, в които съм бил.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: JeT   
Дата:   06-03-15 14:24

rx, заданието е „капан” - не може да се изпълни без светломер (още по-малко за 5 мин.) [smilie7] .
Като за начало: някои неща не се виждат "на око" - просто така е устроено зрението ни.

А това е потресаващо:
". . . Извън това ми се върти въпроса - как светломера ти казва дали имаш изгаряне по канал? Примерно ако модела ти е с яркочервена рокля, как ще ти помогне да не стане "розова"? И ако ще компенсираш наум показанията му, то отново се стига до извода, че най-точния светломер е в главата ти?
. . . "

Налага се да бъда „некултурен” :
Това твое изказване е ясен сигнал, че ти липсват базови фотографски познания.
Продължаването на разговора по темата категорично е безсмислено, тъй като очевидно не са ти ясни основни понятия от типа на контраст, цветна температура, баланс на бялото и др. - т.е. няма отправна точка за обясняване на по-сложните казуси.



Публикацията е редактирана (06-03-15 14:29)
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: iasen2   
Дата:   06-03-15 14:26

Само да вметна друга причина за да гори червеното при правилна експозиция е неправилно дефиниран цветен профил на фотоапарата ( за тези,които знаят какво е това )
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: rx   
Дата:   06-03-15 14:33

JeT какво ми липсва и какво не, съм напълно наясно, че тук е пълно с професори, които да ми кажат. [smilie8] За мен обаче е видимо, че не разбра изобщо въпроса, който зададох, на който Lighter отговори и който отговор напълно се припокрива с моето мнение, което изказах по-горе [smile]

П.П. Показателно е, че от всички изказали се дотук, само един успява да държи ниво и да му личи, че разбира нещата, за които говори. Но продължавайте останалите с лични нападки :) Все пак трябва да се поддържа шаблона на държание тук [beer]



Публикацията е редактирана (06-03-15 14:37)
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-15 14:39

Sekonic ще взема, до 2 месеца. Знам, че не мога без това да мина. Най-вече защото снимам на лента и ми трябва с лентовия апарат да снимам по-точно кадрите. А там няма как да стане понякога.
Най-вече заради лентовите апарати, които ползвам, за това ми трябва. Може би сбърках, че не казах преди това.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: axlastro   
Дата:   06-03-15 15:19

Щом е за лентов направо си е задължително.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: CaracolStudio   
Дата:   06-03-15 15:21

Щом се доверявате на светломера лично за мен тази "мащина" не ми помагаше доста по-тъмно все ставаше .В цифровата фотография светломера е все по-малко нужен ,но определено по-полезно е да се инвестира в цветна табличка ,че ми писна да гледам оранжеви модели в онлайн магазините :)
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: Lighter   
Дата:   06-03-15 16:33

kvakioh, ако ще снимаш само навън си вземи това:

http://dynaphos.com/product/16/0/1142_sekonic_l-308s_flashmate

а ако ще снимаш в студио - това:

http://dynaphos.com/product/16/0/1645_sekonic_litemaster_pro_l-478d

плюс това:

http://dynaphos.com/product/16/0/1647_5_degree_spot_viewfinder_for_litemaster_pro_l-478
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-15 20:10

В момента снимам по най-смешния начин с лента. Нося си дигитално тяло, пускам на Р режима и със подобен или същия обектив гледам какво ще ми даде като бленда, скорост. ИСО-то е както е лентата в недигиталния апарат. Ми не става. Играя си доста, занимавам се стабилно, но не се получават резултатите като хората.
както и да е, скоро ще се занимая със светломер и други пособия за лентово снимане.
Благодаря на всички включили се, и дано да не е имало нещо негативно с моето питане. Все пак, учим се непрекъснато.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: 798099   
Дата:   06-03-15 20:32

Типък!!! Какво негативно може да има?! Евалла за упоритостта да експериментираш![smilie24]
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-15 20:33

Ами това, че имаше някакви странни изказвания. Аз съм си виновен, че не съм се изразил точно, че искам нов, чисто нов с гаранция читав светломер за снимане с лентови апарати, не толкова дигитални.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: 798099   
Дата:   06-03-15 20:36

Абе-е-е-е, я си го закачи.... та да не ходи пеша! Прави това, което те кефи и да ти е през....
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: satyno   
Дата:   06-03-15 21:11

Какво е лентовото тяло? Аз снимам с Minolta X300 и Nikon f90x, като и двете тела имат вярно мерене. Наскоро купих от ebay Shepherd XE.88 studio flash meter, не може да бъде ползван като светломер, само флашметър е и +/- 1/2 бленда разликата, която дава при сравнение на меренето му с това, което виждам при снимане с D90 на UniWB и плътно вдясно хистограма ме задоволява напълно. Поснимах и с f90x с SB-28DX светкавица, палена с тригери Commlite ComTrig G430 Nikon тригери на 1/250, разчитайки изцяло на флашметъра и снимките бяха със същата плътност както и външните ми снимки без светкавица - т.е добре. Този флашметър може да бъде намерен евтино в ебей, а има Shepherd XE.xxx, които имат и фунцията светломер и са също на достъпни цени. На мен светломера не ми трябва, след като напълно мога да разчитам на този в камерата ми, а като взема предвид , че снимам със стари цветни ленти, ИСО и проявяване е често въпрос на късмет, то най-сигурното в тази верига от случайности са светломерът на камерата и флашметърът.
Идеята ми е, че ако не снимаш с някаква камера/обектив/ с незаменима стойност за теб, смени камерата с такава с хубаво мерене и си вземи елементарен евтин флашметър. Ако пък имаш средствата и не им намираш друго, по-интересно приложение, взимай най-доброто-)))

 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-15 21:45

Лентово тяло като Ролейфлекс, като Мамия, като стари руски апарати и други подобни. Имам и Канонско да го кажем ново лентово тяло, там нямам проблеми. Имам голям брак, като снимам с ролфилми...
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: axlastro   
Дата:   06-03-15 21:53

Докато си купиш, защо не си носиш с теб дигиталната камера и да мериш с нея. Може и пробни кадри да правиш, да спестиш малко лента докато нагласиш нещата.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-15 21:55

3 ролфилма, 36 кадъра, 11 биват, 3 с всичко правилно. Последното беше с 2 ролфилма, от които 14 кадъра не са като хората.
 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: satyno   
Дата:   06-03-15 21:55

Ако бях с Ролейфлекс, Мамия, то и аз бих търсил хубав светломер/флашметър....

 Re: Добър светломер, какъв?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-15 22:04

Все повече пари струват кадрите с такива апарати. Не е само до идеята, мисленето и кадрирането. Нещата са комплексни изискват своето. Иначе вадя Скината и една лента от преди 5 години и снимам 36 кадъра и навивам ролката на ръка в едно чекмедже.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.