Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   05-03-15 17:46

Колеги, най-после успях да развия пустия му филтър без да нараня по никакъв начин самия обектив, първо забелязах че от вътрешната страна на самия филтър има малък обръч държащ самото стъкло, успях да го развия внимателно и свалих самото стъкло, после свалих 2-рия обръч с който се върти самото стъкло, накрая 3-тия обръч основния с резбата успях с клещи и то с триста зора, яко беше запекъл но за съжаление 3-тия обръч се изкриви и не става, ще пия студена вода и ще купувам нов филтър, а останалите 3 здрави елемента ще ги пазя за резервни части


Ето една нимка на напълно разглобения вече филтър:

http://media.snimka.bg/s1/4368/034980330-big.jpg?r=0



п.с. Кажете ми най-важното нещо, как да предпазя новия филтър от бъдещо зацепване!!!! ?

Филтъра го бях завил съвсем леко, знаех предварително че може да има такъв проблем, причината според мен е че когато го завивах беше много студено и няколко месеца не го бях пипал докато реших да го развия за първи път преди няколко дни, определено новия филтър ще го слагам колкото да не падне и най-много до половината резба, даже мисля да сложа нещо на резбата.... ?



Публикацията е редактирана (05-03-15 17:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: h_bio   
Дата:   05-03-15 17:54

Шпонка?

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: rx   
Дата:   05-03-15 17:58

Павел_Василев а, студеното е друга бира - като си чистиш филтрите и обективите(нали всички примерни фотографи го правим поне 1 път в месеца? :) ), внимателно обирай резбите с кърпичка - ако се насъбере прах и друга гняс вътре, твоя сценарии е на лице. При мен единствения обектив, на който филтрите ми въртят трудно е на канон 10-22 с пластмасовия корпус - там и от самото навиване и развиване на филтри, резбата пуска "прах" и е проблемна - затова след всяка фоторазходка ги минавам с кърпа.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   05-03-15 18:45

Ами да както е писал по горе колегата почисти много добре резбата.. Още повече щом си третирал с масло. По него полепват всякакви прахоляци. И както писах по рано, безотказно работи метода с тефлоновата лентичка. Тя няма за цел да уплътни, а да предотврати затягане. И когато я ползваш филтъра си стои без да пада дори без да стягаш въобще. Е вярно е че стои малко грозно но....

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: pmartinov   
Дата:   05-03-15 19:02

Павел_Василев

Надявам се вече след този първи урок да си запомнил в коя посока се навива и в коя се развива филтъра...

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: zbonev   
Дата:   05-03-15 19:29

Имам същия обектив и филтъра също. Направил съм следното - почиствал съм резбата с клечка за уши и после съм я смазал много леко със бяла смазка за пластмасови механики; изпробвал съм многократно за тест как се улучва резбата, щото моя обектив беше втора ръка и резбата малко трудно се улучва да захапе правилно резбата; когато няма поляризатор имам сложен протекторен филтър - така резбата не се засира [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: rx   
Дата:   05-03-15 19:31


https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/nfwe2526.JPG


http://img0.joyreactor.com/pics/post/auto-flowchart-WD-40-duct-tape-202042.jpeg



Това със смазката е ок стига да не мацнеш без да искаш на челната леща, че после има да чистиш до прималяване :)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: imitev   
Дата:   05-03-15 19:33

Дъкт тейп-а е хамериканския аналог на телта в руската школа [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: rx   
Дата:   05-03-15 19:43

Моя майстор така ми вика - като тръгнеш някъде с колата - тел трябва да имаш. Инструменти може да нямаш, ама тел - трябва! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: imitev   
Дата:   05-03-15 20:07

По-добре кабелни превръзки...

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   06-03-15 13:30

Открих основната причина от зверското запичане на филтъра, когато купувах въпросния широкоъгълен обектив Никон 12-24, той беше последна бройка и изложен на витрината, по него имаше прах и следователно и по самата резба когато го чистих резбата не я бях почистил а си имаше доста гняс като разгледах спокойно днес на дневна светлина, като включим че беше студено когато завивах филтъра и е имало конденз от студ навън и топло вътре, прах + влага = Яко запекъл филтър. Днес купих нов филтър и след като почистих резбата идеално, завива се и се развива без проблеми, но за всеки случай ще използвам самата резба да въртя обектива и да си е хлабав превантивно всеки път когато го слагам, хвърлих 120лв в кошчето ама ще ми е за урок [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: pmartinov   
Дата:   06-03-15 13:44

Ако беше продължил да "отвиваш" филтъра на дясно имаше голяма вероятност и обектива да повредиш.

Лява резба в техниката се прилага единствено там където дясната разба води до евентуално самоотвиване.


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: ZENON   
Дата:   06-03-15 14:20

pmartinov[smilie24]

Проблема ти е бил в посоката на въртене, не толкова в мръсотията :D

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »