Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   02-03-15 10:45

Колеги, помогнете ми с съвети как да развия поляризиращия филтър 77мм Hoya nano slim от широкоъгълен обектив никон 12-24мм, бях го завил колкото да не пада, пробвах с кабел, с нагряване от сешоара, нали се развива посока на часовниковата стрелка, спомням си че завивах и е слава резба, дайте съвети че съм се ядосал от опити а навън е мрачно и не става с филтъра да снимам [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: daniil-k   
Дата:   02-03-15 10:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: iliyanb   
Дата:   02-03-15 10:51

Пробвай като начало в посока обратна на часовниковата стрелка[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: exobexo   
Дата:   02-03-15 10:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: mugen   
Дата:   02-03-15 10:59

Това е шега, нали ? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: deandim   
Дата:   02-03-15 11:07

увиваш го ,(филтъра)с тънка лента лекопласт и го навираш в чаша с подходяш диаметър.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: pmartinov   
Дата:   02-03-15 11:08

Обратно на часовниковата стрелка се развивива!

Няма как да го развиеш като го навиваш!


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: steeens   
Дата:   02-03-15 11:16

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1043090&i=1043090&offset=all


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1352568&t=1352568&offset=all



Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: steeens   
Дата:   02-03-15 11:18

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1288939&t=1288939&offset=all



Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: tycoon   
Дата:   02-03-15 12:12

С тиксо най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: pachok   
Дата:   02-03-15 12:33

Последно моя поляризатор (77мм), като беше заял, със свинска опашка го развих, обратно на часовниковата стрелка! Преди това 10 човека пробваха на ръка, но никой не успя. Вече дори си нося свинска опашка в раницата, защото не знаеш къде ще те изненада - я в гората, я в някой друг град.



Публикацията е редактирана (02-03-15 12:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: AlexHD   
Дата:   02-03-15 12:38

Кабел с по-мека изолация, увиваш го през филтъра и дърпаш двата края. Аз така правя.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: jivkojj   
Дата:   02-03-15 12:43

И аз с кабела. Но подозирам, че заради опитите по часовниковата стрелка нещата доста са се усложнили [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: juslen   
Дата:   02-03-15 12:55

С медицински латексови ръкавици също става, подобряват захвата и сцеплението многократно.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   02-03-15 13:03

Казвате обратно по часовниковта стрелка, но когато обектива е с лице към мен или откъм тялото визьора.?

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   02-03-15 13:04

Спомням си че филтъра се завиваше а лява разбе, не искаше да завива надясно и съвсем се обърках

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: gbdesign   
Дата:   02-03-15 13:09

Аз не съм виждал филтър с лява резба. Всички са си с нормална. Отвиваш в посока обратна на часовниковата стрелка, гледайки от към филтъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: iliyanb   
Дата:   02-03-15 13:12

Абе хора, какво значение има от къде ще го гледате? Посоката е една, както и да го въртите. Човекът го е позатегнал с опити да го развие.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: marves   
Дата:   02-03-15 13:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: lamerko   
Дата:   02-03-15 13:57

Е, наистина ли няма значение от коя страна го гледаш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: iliyanb   
Дата:   02-03-15 14:05

Ми няма, за който е средно ингелигентен. Посоката на резбата си е една и съща, пък ако на някой му е трудно да се ориентира, въртейки се около камерата, то е друга тема. Може и спор да възникне така - филтъра ли завиваме върху обектива или обектива върху филтъра. Продават детски конструктури за развитие на мисълта и сръчността.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: exobexo   
Дата:   02-03-15 14:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: marves   
Дата:   02-03-15 14:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: lamerko   
Дата:   02-03-15 14:39

И понеже единствената константа в перспективата си самия ти - пак помислете. Наляво или надясно спрямо теб самия... ако обърнеш часовниковия механизъм - накъде ще върти спрямо теб? Едно е да се говори философски на нещата, но когато става въпрос за напътсвия - често се затапваме с феномена на "другото ляво"...

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: victory13   
Дата:   02-03-15 14:41

Само се моля Богу въпросния да не реши да сменя и обектив днес, че ще стане една [smilie18] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: iliyanb   
Дата:   02-03-15 14:49

lamerko, стига обяснения, няма нужда. Само ми кажи. обектива върху филтъра ли завиваш или филтъра в обектива. Дай да усложним нещата максимално в тази трудна задача "навиване на елемент върху резба". Както казах има конструктори за деца. И помисли върху термина посока.
Човекът сигурно се е оправил вече със страшния проблем.



Публикацията е редактирана (02-03-15 14:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: deandim   
Дата:   02-03-15 15:14

това явно е някакъв майтап..

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   02-03-15 15:19

Колеги, въпросния филтър ми е първия който слагам и сега щеше да ми е и първото развиване на филтъра, пробвах и с свинска опашка не мърда докато не се изрониха зъбите на свинската опашка, от там насетне не посмях повече да го мъча и да прецакам нещо че обектива е нов и съм дал 1700лв и 100лв за филтъра. Ще го нося на Фотосинтезиса и дано да ми помогнат да го развием, дотогава с филтъра ще снимам или с телеобектива.

П.С. Толкова ли е сложно да го бяха направили филтрите да се закрепват чрез магнитно пръстенче а не с резба като че ли няма да го сваляш... [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: exobexo   
Дата:   02-03-15 15:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Nazarov   
Дата:   02-03-15 17:29

Филтъра не се хваща в две диаметрално противоположни точки, защото така се деформира и затяга резбата. Вместо това, хваща се лекичко с палеца и показалеца за ръбчето, само в една точка, и такалесно се развива. Ако е прекалено натегнат, може да се пробва по същия начин и с фини клещи тип "гарги", но много внимателно и без напъване. Ако се налага напъване, значи нещо в постановката не е наред.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: deerstalker   
Дата:   02-03-15 18:24





Публикацията е редактирана (04-03-15 02:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: HP   
Дата:   02-03-15 18:39



How to Remove a Stuck UV Filter from lens


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: deerstalker   
Дата:   02-03-15 18:42

HP[smilie24]
текст



Публикацията е редактирана (02-03-15 19:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: victory13   
Дата:   02-03-15 18:44

CPL е... тъй няма да е работата... или може и така, ама ще стане на 2 части [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: misho   
Дата:   02-03-15 20:34

Павел_Василев
"свинска опашка не мърда докато не се изрониха зъбите на свинската опашка"
Е, те тука пресоли манджата[cool]
Дай една снимка на свинска опашка с изронени зъби[smilie18] Ха ха, купувам свинска опашка с изронени зъби[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: n960   
Дата:   02-03-15 21:09


... гумен ластик с фи 3-4 мм е винаги в чантата и върши работа!

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: dreamer   
Дата:   02-03-15 21:58

https://www.youtube.com/watch?v=afcbX8W2Uqc


Тествано е - действа безотказно. :)
С умерен натиск върху цялата площ на филтъра се завърта и готово.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: шдфдшд   
Дата:   03-03-15 18:58

...кръглите поларизациони филтри, които се завиват на обектива имат два пръстена , които се въртят свободно един спрямо друг...това прави развиването им при зацепване десет пъти по-трудно от разните други с един пръстен....не видях никой да коментира това...[smilie11]

имах такъв случай...пробвах всички чалъми...навивах канап с клечка/лост накрая , загрявах , хващах с гумена ръкавица , слагах във фризер...нищо не помогна...горният пръстен пречи да хванеш долния , както трябва...

...накрая го занесох във Фото ФОБО...Кайков го хвана с гумените приспособления , показани в тази тема https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1352568&t=1352568&offset=all и го разви за секунда..и срещу 2 лева...



Публикацията е редактирана (03-03-15 19:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: tyunkata   
Дата:   03-03-15 19:24

https://www.youtube.com/watch?v=kAPdfGZK6GY


опитай да направиш някакъв подобен инструмент с кабел или свински опашки.


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Frenchev   
Дата:   03-03-15 23:28

Ако гледаш срещу обектива, въртиш филтъра обратно на часовниковата стрелка. В клипчето, което са ти постнали се вижда много добре в коя посока да въртиш.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: sherbit   
Дата:   04-03-15 08:00

Моканина го е казал най-добре.



Публикацията е редактирана (04-03-15 08:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-03-15 19:16

Привет колеги, да поясна относно поляризатора, че е nano slim 77mm и се върти отпред, днес ходих до фотосинтезиса и единия служител беше много любезен и реши да помогне, първо се мъчи на ръка около 20 минути, после взе от специалните пвц клещи за филтри и с него не стана, клещите почнаха да се усукват и аха да се счупят и не стана след още половин час.

После обиколих сума ти железарии за да намеря подходящи клещи от типа гарга, накрая намерих специфични клещи за отвиване на маслен филтър с три точково захващане и обхваща диаметър от 60 до 90 мм, викам си дотук добре и ги купих, купих и черен изолиррбанд за да обвия назъбените краища на клещите за да действат като гума а и да не нараня филтъра и самия обектив.

Първа проба с клещите, изненада и пак не става, изолирбанда вече почна да се разкъсва и да стига до метал, след това предприемам другата стъпка, извадих от фризера гъвкав хладилен охладител за хладилна чанта и обвих с него само филтъра и металната резба, пробвах пак с клещите и не става и не става, накрая чак се нащърбиха ореберените зъби на поляризатора леко на едно място, и след тези опити вече не посмявам да пипам че ще счупя нещо със сигурност [smilie22]

Ето и снимки на клещите и на обеклтива с нараненото място на самия поляризатор, след тази случка намразих всякави филтри и със сигурност вече няма да ползвам такива с резба [smilie22]

http://media.snimka.bg/s1/4365/034974385.jpg?r=0



http://media.snimka.bg/s1/4365/034974386.jpg?r=0



http://media.snimka.bg/s1/4365/034974388.jpg?r=0



http://media.snimka.bg/s1/4365/034974389.jpg?r=0



Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   04-03-15 20:11

Преди време бях купил от тук един CPL Slim който се оказа леко деформиран. На няколко пъти се стигаше почти до груба селска сила за да го демонтирам.. Купих си такава джаджа като от клипа пуснат от @tyunkata. Върши работа определено !


За да избегнете в бъдеще подобен род проблеми, мога да препоръчам една малка хитрост. Която научих от един приятел занимаващ се с много финна механика. Слагам по един пласт тефлонова лента на резбата на филтъра. Да вярно че е доста досадно докато я окъсам да стане тънка за да не пречи на челната леща, но пък откакто го правя не съм имал заклещен филтър ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-03-15 20:51

Мнение на baron_barbaron

....Преди време бях купил от тук един CPL Slim който се оказа леко деформиран. На няколко пъти се стигаше почти до груба селска сила за да го демонтирам.. Купих си такава джаджа като от клипа пуснат от @tyunkata. Върши работа определено !...



Точно въпросните клещи за филтри от клипчето, пробвахме в фотосинтезиса да го развием, не стана почнаха да се огъват до счупване...

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Pavlov   
Дата:   04-03-15 20:52

Така и така вече си остъргал филтъра, да споделя как си реших навремето същия проблем.
Взех една малка отверка, леко я подострих, и я използвах като секач. Забодох я в един от зъбците на филтъра, под ъгъл по посока на развиването, и с леко почукване с дръжката на по-голяма отверка, успях да го раздвижа.
След това и аз като теб си казвах, че повече не искам и да погледна такъв филтър [smile] . Само че не го изхвърлих, и още го ползвам от време на време. Все пак съм дал 169 лв за него ... [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: ZENON   
Дата:   04-03-15 21:00

След като си стигнал до това ниво на проблема, с една спринцовка 1мл. пълна с машинно масло (от железарията) и игла съвсем внимателно обмазваш фугата м/у обектива и филтъра, така че да попадне масло в резбата. Изчакваш и си ти.
Само внимавай в каква посока въртиш, че вече прочетох, а и ми казаха, че си го завивал, вместо да го равиваш. Гледаш обектива с филтъра срешу теб и въртиш в посока обратна на часовника.
Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Тед   
Дата:   04-03-15 21:17

Следя темата с голям интерес. Такъв запек досега не бях виждал, и то от първо завъртане.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   04-03-15 22:06

Ако си опитал всичко, което са казали колегите и не става... Лошо. Аз на твое място бих жертавал филтъра.. Знам че е малко крайно, но пък е по добре отколкото да повредиш обектива..

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: kvakioh   
Дата:   04-03-15 22:14

Чупенето става с обектива надолу, т.е филтъра да удари, а не чупещия уред. Така се запазва челната леща.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: sherbit   
Дата:   04-03-15 22:15

Режи с диамантена пила за нокти.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: imitev   
Дата:   04-03-15 22:19

Един филтър да не може да развиете...

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Тед   
Дата:   04-03-15 22:51

Сложи обектива в найлонова торбичка и във фризера.
След това използвай някой от методите, който мислиш има най- голямо сцепление с филтъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-03-15 23:07

Колеги, когато за първи път завивах филтъра още при първите завъртания не искаше да захапе резбата към обектива, тогава си спомням че пробвах да въртя наобратно лява резба и тогава го завих без проблем и с това съм го запомнил, има ли поне малка вероятност някак си да съм го завил без проблем наобратно и практически всички опити да го развивам да не се окаже че го затягам, възможно ли е филтъра или обектива да се е оказал с лява резба като дефект или ? Не мога да повярвам че с клещи за маслен филтър и преди това съм го изстудявал и да няма и помен от развиване преди да счупя нещо? Такъв глупав проблем не си спомням някога да съм имал, инак съм сръчен в ръцете, внимавам не съм толкова глупав че да не знам всяко винтче в коя посока се завива, в чудо се видях [smilie2] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-03-15 23:14

Аз ги развивам с един малък пистов ремък от кола. Правиш го на "О" и после обхващаш филтъра. С една свинска опашка го стягаш максимално плътно около ринга на филтъра(опашката трябва да стяга ремъка през средата, та да се получи нещо , като "8 ", а не да се опитваш да я слагаш около ринга. После с останалата част от ремъка, която е , като дръжка напъваш наляво, като се стремиш по възможност да не си помагаш с другата ръка , защото се деформира леко ринга и отвиването се затруднява.

Описания метод от ТЕД също може да опиташ, но с допълнение, че след изваждането от камерата е добре само около ринга да увиеш за 10 сек един фитил от памук натопен в топла вода(така се разширява ринга от топлината) и пак напъваш с каквото можеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-03-15 23:19

До сега през 30 годишната си практика не съм виждал филтър с лява резба.Може да си го заклинил и при опитите се нарязва частично нова резба, която тотално скапва резбата, даже и да се отвие. По принцип филтрите се навиват без никакво усилие и не се затягат.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: pmartinov   
Дата:   04-03-15 23:40

При положение,че резбата на обектива е дясна и на филтъра е дясна няма как да го завиеш наляво!

Целия проблем идва от това,че си го натегнал в опита си да го отвиеш надясно.

Като гледам завил се е докрай и се заклинил заради челния контакт с обектива.

Има специални спрейове за отвиване в магазините за колела с които като напръскат затегнати винтове се отвиват .

После се хваща със свинска опашка и се отвива.


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Петрос   
Дата:   04-03-15 23:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: pperegrin   
Дата:   05-03-15 00:40


Презатягане при монтаж на филтъра не е единствената възможност. Има вероятност да си го чукнал някъде без да се усетиш и ако е бил нормално монтиран или дори Леко хлабав да е прескочила една или две витки от резбата. За целта огледай по целия диаметър челните повърхности на контакт между филтъра и обектива. Вероятно е хлабината между тях да не е равномерна навсякъде. В случай че забележиш по-голяма хлабина пробвай с тънко острие и лек натиск започвайки от най-голямата хлабина постепенно да се опиташ да я изравниш навсякъде по диаметъра. С малко сръчност, Без да бързаш и Без да напъваш ще усетиш лек клик и филтърът ще се освободи, след което развиваш свободно без усилие.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: gbdesign   
Дата:   05-03-15 01:58

@Петрос, ето ти два кадъра, със и без поляризационен филтър, снимани преди почти 10 години, директно в jpg и без корекции, за да не се чудиш повече:


https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/cqvs5522.JPG


http://ns1.pernik.org/_6282143.JPG



https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/mofj6464.JPG


http://ns1.pernik.org/_6282144.JPG




Публикацията е редактирана (05-03-15 02:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: gbdesign   
Дата:   05-03-15 02:01

http://ns1.pernik.org/mix.jpg

Последният е микс от двата с отрязани дупки, за по-ясна визуализация.



Публикацията е редактирана (05-03-15 02:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   05-03-15 11:09

pperegrin написа:

>
> Презатягане при монтаж на филтъра
> не е единствената възможност. Има
> вероятност да си го чукнал някъде
> без да се усетиш и ако е бил
> нормално монтиран или дори Леко
> хлабав да е прескочила една или
> две витки от резбата. За целта
> огледай по целия диаметър челните
> повърхности на контакт между
> филтъра и обектива. Вероятно е
> хлабината между тях да не е
> равномерна навсякъде. В случай че
> забележиш по-голяма хлабина
> пробвай с тънко острие и лек
> натиск започвайки от най-голямата
> хлабина постепенно да се опиташ да
> я изравниш навсякъде по диаметъра.
> С малко сръчност, Без да бързаш и
> Без да напъваш ще усетиш лек клик и
> филтърът ще се освободи, след
> което развиваш свободно без
> усилие.
> [shtrak]
>

Привет, огледах внимателно целия диаметър с една лупа и навсякъде е равномерно и плътно затворено, със сигурност не е завита накриво.

п.с. Колеги, така и иначе ще идва вече хубавото време и с въпросния широкоъгълен обектив никор 12-24мм ще снимам предимно пейзажи, а за вътрешни помещения и на тъмни обекти ще използвам голяма светкавица или ще слагам китовия обектив никор 17-105, предполагам че нищо няма да му стане ако стои филтъра през цялото лято завит и че няма да влезе прах вътре между лещата и филтъра [smilie11] ? Остана вариант с много тънка отверка да използвам като секач и с почукване да го развия, но това мисля да го направя наесен, а дотогава ако излезе нещо друго....

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: ZENON   
Дата:   05-03-15 11:19

Колега, мажи с масло и не се занимавай с глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: desmes   
Дата:   05-03-15 11:48

Ако имате възможност, капнете внимателно между двете резби спирачна течност или фино масло за шевни машини на няколко места . Избършете излишното .
Ще проникнат в резбите и със сигурност ще улеснят развиването след 10-тина минути.
С някакъв колан , например , обвийте обиколката само на филтъра, така , че с двата края да може да се стисне и развие ( дай боже )

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: шдфдшд   
Дата:   05-03-15 11:48

...Павел_Василев , проблемите , чието решение се отлага , се решават от самосебеси...(румънско откритие)...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Петрос   
Дата:   05-03-15 14:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: asahi   
Дата:   05-03-15 15:56

В София лично съм обучил Илчони да развива филтри. Имаше и няколко кибици на уъркшопа - и те може да са прихванали.
Мен пък ме е обучил Фобо от Варна.

Търсете квалифицирани развивачи на филтри. Хем ще го развият безпроблемно, хем ще научите нещо полезно. А едната бира все ще я изпиете с някой.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   05-03-15 16:04

Колеги, реших да направя последен опит, капнах чрез принцовка и най-тънката игла машинно масло много малко и внимателно между процепа на филтъра и обектива, изчаках да попие, после намерих малка отверчица с големината и ширината на зъбчетата на филтъра и почнах с почукване да го развивам, две зъбчета вече сплесках и не посмях повече да напъвам, егати чудото, много съм ядосан и бесен [smilie9] , направо ми се ще да напиша гневно писмо в централата на Никон в Япония и да ги питам защо не са измислили по-интелигетнтен начин да се захващат филтрите... обектива и филтъра са чисто нови егати [smilie9]

Ето и снимка да видите наранените вече две зъбчета:

http://media.snimka.bg/s1/4368/034979997-big.jpg?r=0



Не знам какво да правя вече, не мога да си намеря място от яд, да дадеш почти 2 бона за обектив и филтър общо, и да не мога да развия един пиклив филтър, бесен съм меко казано [smilie9]



Публикацията е редактирана (05-03-15 16:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: imitev   
Дата:   05-03-15 16:06


Пробвай да го стоплиш до около 45 градуса. Пластмасата се разширява повече от метала. Би трябвало да се развие по-лесно.

Чукането го забрави.

С гумена ръкавица ще ти е по-удобно да развиваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: HP   
Дата:   05-03-15 16:34

Като гледам снимката, защо ми се струва, че удряш в неправилната посока? [smilie8] Изглежда ми, че удряш наляво така както е на снимката, а трябва да е на обратно

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: penco   
Дата:   05-03-15 16:35

Като гледам снимката- въртиш в неправилната посока. Правилната е обратно на часовниковата стрелка, като гледаш джама на филтъра. Масло и други течности няма как да помогнат, той не е ръждясал, просто си запецнал накриво резбата.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: stalker   
Дата:   05-03-15 17:17

Запецналите филтри .....винаги ги отвивам по един и същ начин :

Ако e варио обектива и има излизаща подвижна част го сложи на макс фокусно и хвани само подвижната/предна/ част сигурно и здраво.Гледай да не го строшиш все пак.Дланта на другата ръка положи върху филтъра така, че да натиснеш по възможност равномерно навсякъде ВЪРТЯЩАТА се част на филтъра.Да, ВЪРТЯЩАТА ! Сега натискаш здраво /не много, но по-скоро силно/ дланта надолу по посока челната леща и отвиваш бавно по посока ОБРАТНА на часовниковата стрелка/гледайки обектива откъм челната леща/.Ако не си го дозавил достатъчно "зле" преди това ще се отвие с тази процедура.Винаги работи ако няма наранена резба !
Така съм развивал филтри здраво навити и пробвани преди това да се развият с кабел.

Успех !
Дано успееш. написа:


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   05-03-15 17:34

Колеги, най-после успях да развия пустия му филтър без да нараня по никакъв начин самия обектив, първо забелязах че от вътрешната страна на самия филтър има малък обръч държащ самото стъкло, успях да го развия внимателно и свалих самото стъкло, после свалих 2-рия обръч с който се върти самото стъкло, накрая 3-тия обръч основния с резбата успях с клещи и то с триста зора, яко беше запекъл но за съжаление 3-тия обръч се изкриви и не става, ще пия студена вода и ще купувам нов филтър, а останалите 3 здрави елемента ще ги пазя за резервни части [smilie4]


Ето една нимка на напълно разглобения вече филтър:

http://media.snimka.bg/s1/4368/034980330-big.jpg?r=0



п.с. Кажете ми най-важното нещо, как да предпазя новия филтър от бъдещо зацепване!!!! ?

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Frenchev   
Дата:   05-03-15 17:37

Колега, ако съдя по сумата май въртиш в грешната посока. 100 %сигурен ли си, че въртиш в правилната посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   05-03-15 17:38

Според мен маслата и спирачната течност могат само да навредят.. Особено второто, има силно агресивен характер. Те се ползват при други обстоятелства. А когато попаднат на специфични места са много трудни за отстраняване. В твоя случай се образува камера между филтъра и челната леща. Нямаш никакъв достъп докато не отстраниш въпросния филтър. Не си позволявай да съсипеш лещата с химии, заради един филтър. Дори да е LEE пак е по-малко скъп и полезен от този обектив ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: rx   
Дата:   05-03-15 17:38

Приятелю, за да не ти блокира филтъра, трябва да го завиваш човешки. Тва не е тръба за природен газ да я стягаш с всичка сила и имаш ПОНЕ един оборот докато падне. Винаги съм си затягал филтрите до момента в който усетя, че резбата почва да стяга, колкото да не хлопа като местя обектива - оттам нататък няма никакъв смисъл и винаги се изумявам като видя някой, който напъва филтъра ще кажеш запечатва лютеница в буркан. Това е "тайната" [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   05-03-15 17:46

Колеги, най-после успях да развия пустия му филтър без да нараня по никакъв начин самия обектив, първо забелязах че от вътрешната страна на самия филтър има малък обръч държащ самото стъкло, успях да го развия внимателно и свалих самото стъкло, после свалих 2-рия обръч с който се върти самото стъкло, накрая 3-тия обръч основния с резбата успях с клещи и то с триста зора, яко беше запекъл но за съжаление 3-тия обръч се изкриви и не става, ще пия студена вода и ще купувам нов филтър, а останалите 3 здрави елемента ще ги пазя за резервни части


Ето една нимка на напълно разглобения вече филтър:

http://media.snimka.bg/s1/4368/034980330-big.jpg?r=0



п.с. Кажете ми най-важното нещо, как да предпазя новия филтър от бъдещо зацепване!!!! ?

Филтъра го бях завил съвсем леко, знаех предварително че може да има такъв проблем, причината според мен е че когато го завивах беше много студено и няколко месеца не го бях пипал докато реших да го развия за първи път преди няколко дни, определено новия филтър ще го слагам колкото да не падне и най-много до половината резба, даже мисля да сложа нещо на резбата.... ?



Публикацията е редактирана (05-03-15 17:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: h_bio   
Дата:   05-03-15 17:54

Шпонка?

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: rx   
Дата:   05-03-15 17:58

Павел_Василев а, студеното е друга бира - като си чистиш филтрите и обективите(нали всички примерни фотографи го правим поне 1 път в месеца? :) ), внимателно обирай резбите с кърпичка - ако се насъбере прах и друга гняс вътре, твоя сценарии е на лице. При мен единствения обектив, на който филтрите ми въртят трудно е на канон 10-22 с пластмасовия корпус - там и от самото навиване и развиване на филтри, резбата пуска "прах" и е проблемна - затова след всяка фоторазходка ги минавам с кърпа.

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   05-03-15 18:45

Ами да както е писал по горе колегата почисти много добре резбата.. Още повече щом си третирал с масло. По него полепват всякакви прахоляци. И както писах по рано, безотказно работи метода с тефлоновата лентичка. Тя няма за цел да уплътни, а да предотврати затягане. И когато я ползваш филтъра си стои без да пада дори без да стягаш въобще. Е вярно е че стои малко грозно но....

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: pmartinov   
Дата:   05-03-15 19:02

Павел_Василев

Надявам се вече след този първи урок да си запомнил в коя посока се навива и в коя се развива филтъра...

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: zbonev   
Дата:   05-03-15 19:29

Имам същия обектив и филтъра също. Направил съм следното - почиствал съм резбата с клечка за уши и после съм я смазал много леко със бяла смазка за пластмасови механики; изпробвал съм многократно за тест как се улучва резбата, щото моя обектив беше втора ръка и резбата малко трудно се улучва да захапе правилно резбата; когато няма поляризатор имам сложен протекторен филтър - така резбата не се засира [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: rx   
Дата:   05-03-15 19:31


https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/nfwe2526.JPG


http://img0.joyreactor.com/pics/post/auto-flowchart-WD-40-duct-tape-202042.jpeg



Това със смазката е ок стига да не мацнеш без да искаш на челната леща, че после има да чистиш до прималяване :)

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: imitev   
Дата:   05-03-15 19:33

Дъкт тейп-а е хамериканския аналог на телта в руската школа [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: rx   
Дата:   05-03-15 19:43

Моя майстор така ми вика - като тръгнеш някъде с колата - тел трябва да имаш. Инструменти може да нямаш, ама тел - трябва! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: imitev   
Дата:   05-03-15 20:07

По-добре кабелни превръзки...

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: Павел_Василев   
Дата:   06-03-15 13:30

Открих основната причина от зверското запичане на филтъра, когато купувах въпросния широкоъгълен обектив Никон 12-24, той беше последна бройка и изложен на витрината, по него имаше прах и следователно и по самата резба когато го чистих резбата не я бях почистил а си имаше доста гняс като разгледах спокойно днес на дневна светлина, като включим че беше студено когато завивах филтъра и е имало конденз от студ навън и топло вътре, прах + влага = Яко запекъл филтър. Днес купих нов филтър и след като почистих резбата идеално, завива се и се развива без проблеми, но за всеки случай ще използвам самата резба да въртя обектива и да си е хлабав превантивно всеки път когато го слагам, хвърлих 120лв в кошчето ама ще ми е за урок [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: pmartinov   
Дата:   06-03-15 13:44

Ако беше продължил да "отвиваш" филтъра на дясно имаше голяма вероятност и обектива да повредиш.

Лява резба в техниката се прилага единствено там където дясната разба води до евентуално самоотвиване.


Отговори на това съобщение
 Re: Не мога да развия поляризатора
Автор: ZENON   
Дата:   06-03-15 14:20

pmartinov[smilie24]

Проблема ти е бил в посоката на въртене, не толкова в мръсотията :D

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »