Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Надежден външен HDD
Автор: localhost   
Дата:   22-01-15 15:29

Сега купи още един за архивно копие. Тоя като замине да се подсигуриш.

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-01-15 15:52

Един съвет към всички - харда,както и лаптопа трябва да са във хоризонтално или вертикално положение, защото когато са под ъгъл особено 45 градуса е голямо биенето при въртенето и се скапва лагера на шпиндела.

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: imitev   
Дата:   22-01-15 15:58

Аз за 20 години не съм видял диск със скапан лагер...

Винаги се трошат главите или електрониката.

А колегата с новия диск - недей лежа на тази кълка за 5 години. Прави си архиви, че се случват всякакви неща в живота...

Преди време си сменям компонентите на компютъра. Спирам го, нареждам в кутията всичко, слагам новия диск и инсталирам софтуера... След това викам време е да прехвърля информацията от 2та стари харддиска. Слагам първия - копирам. Всичко е 6... Слагам втория... и той не тръгна [smilie18] [smilie18] [smilie18] А 6 часа преди това работеше като слънце... И беше на 7 години без да е правил някакви проблеми...

А де [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-01-15 16:23

imitev, често проблема е в кабела/куплунга особено, ако са ИДЕ. За скапани шпиндели имаше доста от преди години, особено в офисите, където беше нормално да видиш кутия килната сред папки и кошчета под ъгъл. Същото важи и за тези, които работят често с лаптоп в леглото на колената и го държат под ъгъл. Законите на физиката и земното притегляне все още важат за движещите се части.

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: imitev   
Дата:   22-01-15 16:32

Сата беше диска (лека му пръст)... Не е болка - имах ги нещата на и друго място.

А аз скапан лагер на шпиндела наистина не съм виждал...

Иначе принципно си прав за положението.



Публикацията е редактирана (22-01-15 16:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: Петрос   
Дата:   22-01-15 18:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: IDA   
Дата:   22-01-15 18:36

"Диск може да се повреди и на второто включване, така че и да го пазиш от въртене все тая"

Обикновено твърдите дискове се проектират да издържат над половин милион включвания и изключвания. Ако се скапе на второто включване, значи поначало е имал фабричен дефект и още с купуването е за боклука. Ако обаче изкара 100-тина включвания без дефект, вероятността да изкара и 100'000 вече е доста висока. Ако включваш диска веднъж на 1-2 седмици, ползвайки го само за съхранение на данни, сам можеш да прецениш колко живота ще са ти нужни, докато дискът сдаде.

Лично аз не виждам никакъв смисъл, външен диск да стои постоянно включен към компютъра, само да ми се пречка, да заема място, да събира прах и да хаби ток. Аз го ползвам само, когато ми се наложи да съхраня важни файлове или ми е нужно да освободя място на вътрешния диск. През останалото време - в шкафа. Имам общо 6 външни диска на различни марки и възраст, върху които пазя сканирани снимки още от времето, когато работех с Win95 и си купих първия филмов скенер в средата на 90-те. По онова време си съхранявах файловете на ZIP-дискети от по 100 МB, които се включваха към паралелния порт и така си прехвърлях върху тях снимките от вътрешния диск. После, като си купих първия външен твърд диск, направо се родих. От тогава, ползвайки външните си дисковете по гореописания начин, не съм имал проблем. С постоянно въртящите се дискове в компютрите ми обаче, съм имал куп проблеми, особено с лаптопските.


Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: realnoncho   
Дата:   22-01-15 18:54

Твърдите дискове НЕ СА лагери, които се развалят само при навъртането на определени завъртания. Има доста други условия и както вече казах външните дискове закачени към съвременни компютри въобще не въртят постоянно. И аз не съм имал проблеми с дисковете си, обаче това съвсем нищо не значи [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: e-mil   
Дата:   22-01-15 20:04

Аз пък преди десетина години в Интерпред видях сървърна кутия, чиито легла за дискове бяха под 45 градусов наклон. Ако не се лъжа беше на IBM, ама като не съм хардуерист такива неща не ми правят впечатление и не помня модела.

Но ако сте забелязали лаптопите често работят под някакъв ъгъл, просто защото често не могат да бъдат поставени хоризонтално. Не съм чувал да им се скапват по-бързо дисковете или поне причината за скапването не е разбити лагери. То даже отдавна се продават наклонени стендове за лаптопи и ги има отпреди SSD-тата.
https://www.google.com/search?q=laptop+stand&num=50&source=lnms&tbm=isch&sa=X


А изгарянето на външните дискове си е на късмет, особено ако са с активно захранване. Преди време в офиса ми изгоря именно WD My passport, хем беше само на няколко месеца.
Тук марката и реномирания модел нямат значение. Винаги може да се случи.



Публикацията е редактирана (22-01-15 20:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: imitev   
Дата:   22-01-15 20:33

Едно време осите на дисковете бяха наклонени заради балансиране на механизма на главите.

Ама това беше много отдавна... После дисковете станаха малки, главите миниатюрни и ги изправиха, за да станат по-малки...

На жена ми в колата в аудиосистемата има 20гб конвенционален диск, който устисква на копки и дупки... Когато искат производителитемогат да ги правят и здрави. Ама като е въпрос на пари... на много пари!

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: e-mil   
Дата:   23-01-15 09:27

Е, има и по-достъпни варианти. И трите големи фирми имат Enterprise клас дискове, които са по-издържливи, с по-високи обещания за MТBF, и с по-голяма гаранция. Не беше чак толкова отдавна, когато такъв диск струваше по 400-500 лв за терабайт. Но с излизането на големите обеми от 8-10ТБ цените на малките паднаха и вече е по-трудно да се ориентираш по цената. Все остава съмнението доколко диск за 90 долара може да отговаря на определението "Enterprise" или "Business critical". Все пак ако се търси надеждност при пренасяне на данни това е по-добрият вариант - да вземеш такъв диск и отделно кутия за него, отколкото да купуваш котка в чувал. Но за архив си е най-добре NAS с някакъв RAID и както казаха другите - да имаш копие на друго място извън жилището/офиса. Ако ще и най-качествения диск в света да купиш, щом е единичен не може да се разчита на него.

А по въпроса с вибрациите - нежни машинки са традиционните дискове. Дотолкова нежни, че не обичат даже да им крещиш. Ето едно видео, което макар и старо е показателно. [smile]
https://www.youtube.com/watch?v=tDacjrSCeq4



Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: rx   
Дата:   23-01-15 10:47

Преди доста време бях попитал един въпрос колко фотографа има тук, на които им е нужен раид масив, т.к. работата им изисква 24/7 редундантност и непрекъсваемост? Някакви комбинирани фотостуда+дата центрове?
Отговор не получих [smilie8] Или викаш, е кеф да си в илюзията, че пазиш информацията си на 5 огледални диска и да си сигурен, че като сбъркаш копчето, грешката ще се репликира автоматично и безотказно. И понеже в предната тема някои хора ми благодариха, че им го разясних и обсъдихме на лични разумна бекъп стратегия, давам същия линк за осъзнаване - http://www.petemarovichimages.com/2013/11/24/never-use-a-raid-as-your-backup-system/
даже е от фотограф писано [smilie3]

e-mil мн интересно видео - чудя се дали е някакъв умишлен защитен механизъм ефекта от крещенето...



Публикацията е редактирана (23-01-15 10:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: e-mil   
Дата:   23-01-15 11:21

Не ми е хрумвало да питам на колко фотографа им е нужен 24/7 RAID масив с огледални дискове, просто защото във форума най-често се пита за надеждност, а когато става дума за надеждност решението трябва да е индивидуално.

Най-често смисълът от RAID в офисния/домашния NAS не е за да ти копира безогледно всичко каквото вършиш на компютъра, а за да има повишена сигурност в най-близкия архив. Защото може да нямаш време да вземеш отдалеченото копие. А когато става дума за няколкостотин гигабайта само за един видеопроект, то отнема време и да се копират, а може и да има нужда да пренастрои работната програма.
Не случайно реномирани производители като Synology и QNAP имат в гамата си NAS-ове с RAID.

И не знам що за глупак трябва да е някой, който твърди, че съществува един-единствен RAID, който се ползва по един-единствен начин. Аз например работя в сравнително малък офис и не ползвам автоматично синхронизиране, въпреки че имаме Synology и мога да го настроя. Просто като приключа даден проект архивирам ръчно само нужното, а не всичко. И естествено работя върху копия на файлове, а не върху оригинали. Не знам някой да ползва архив или бекъп, който автоматично репликира всяка грешка от натиснато копче.

Авторът не е писал колко висока надеждност и достъпност иска, и колко често ще бърка в архива, затова получава общи съвети с популярни и изпробвани решения на поносима цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: rx   
Дата:   23-01-15 11:32

Надеждността при хардуера не е като при жените. За надеждност може да се говори при датацентрове, сървъри - неща дето трябва да са налични непрекъснато. Надеждност в смисъла, в който се ползва думата в компютърния свят, не е необходима за работата на един фотограф или видеооператор. Едно от копията, които държа е дневно, диференциално копие на всичките ми важни неща. Мога да се върна до 2 години назад ден по ден само с едно кликване на мишката. Та не знам за какво "време" говорим :) Другото, отдалечено копие изобщо не е в къщи, не е и в града. Нека сложим на кантар нещата:
- Каква е вероятността за хардуерен проблем
- Каква е вероятността да допуснеш грешка и да искаш да има един бутон undo
- Каква е вероятността да си вкараш вируси, които да ти направят беля
- Каква е вероятността софутера, който ползваш да ти омаже информацията
- Каква е вероятността да ти откраднат компютъра/лаптопа

Въпросните решения пазят само първата вероятност и трябва. [beer]

Ако трябва да направя аналогия с фотографията, това е като да си вземеш супер тежък стоманен статив за филмова камера и да закачиш на него сапунерка - тя пак ще седи стабилно на вятъра, но няма да ти попречи да се спънеш в статива и да я събориш и счупиш ;)



Публикацията е редактирана (23-01-15 11:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: e-mil   
Дата:   23-01-15 11:34

Автор: rx
Дата: 23-01-15 10:47
"...интересно видео - чудя се дали е някакъв умишлен защитен механизъм ефекта от крещенето..."


Не знам, възможно е. Брендан Грег казва, че е търсил причината за високата латентност в дейта центъра и така го е открил. Самият той е известен инженер по анализ на производителността, така че ако имаше отговор вероятно щеше да го даде.
https://www.youtube.com/watch?v=lMPozJFC8g0

Може да е някаква вградена защита от вибрации, но тогава производителите щяха да я рекламират.


Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: pavelvasilev   
Дата:   23-01-15 11:35

Външния ми HDD няма да работи постоянно, ще си седи в защитената си кутия в шкафа и ще се вади 1 път в месеца за допълване, като изключим някой фабричен дефект да се появи (пу-пу), наистина HDD е много чувствителна техника, казаха ми че е много важно лаптопа да е занулен че една статична искра също може да го скапе, и преди махане на HDD от USB кабела да се спре устройството от хардуера, ще го гледам както се гледа бебе [smilie5]

п.с. Уважавам техниката и нямам никакъв проблем да се грижа както трябва за тях :)

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: e-mil   
Дата:   23-01-15 11:39

Автор: rx
Дата: 23-01-15 11:32
"Мога да се върна до 2 години назад ден по ден само с едно кликване на мишката. Та не знам за какво "време" говорим" :)


Ми като се наложи да тичаш до "не е и в града" ще разбереш. [smile]
Във всеки малък или домашен офис вероятността за загуба на данни е висока поради ниската защита от кражби и сравнително евтината техника, която се купува. Затова NAS с RAID е средното положение, което повишава надеждността без да ти бърка прекалено дълбоко в джоба.

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: imitev   
Дата:   23-01-15 11:42


Вземи си още един диск и дублирай нещата.

Тези паранои за заземяване, заморяване и т.н. да не те притесняват.

Просто изключвай диска от операционната система преди да го откачиш от порта.

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: rx   
Дата:   23-01-15 11:44

емил, Не си прочел какво написах - при мен един диск с инкрементални копия седи вързан постоянно на esata, той бекъпва всеки ден и ми е достъпен дори от телефона, а другия дето е на село в мазата, копира локалния веднъж на седмица :) За офис решението би било подобно, но отново раид масив не би влязъл в употреба, т.к. обикновено "it guy"-а като види, че нещо става, дръпва шалтера на целия офис [smilie18] така правят повечето фирми.

В тоя случай по-интелигентна система, ако трябва да се пазят документи, би била една отделна версионираща система, каквато досега в българска фирма, освен IT бранша, не съм виждал...



Публикацията е редактирана (23-01-15 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: Slivenski   
Дата:   23-01-15 12:17

Ами, логично е... Идеята на райда е, ако изгърми един от дисковете, информацията да се запази на другите. Но това не е бекъп. Бекъп е да имаш информацията отделно на друго място. Или на две други места. :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: lamerko   
Дата:   23-01-15 12:34

Идеите на RAID-a са повече от една... масово например се ползва RAID0 за увеличаване на скоростта на трансфер - информацията не се дублира на дисковете, а просто се разпределя на двата. Ако някой изгърми - всичко е в канала. Естествено има варианти за комбинация от двата - RAID10 (или подобния RAID01), RAID100. Не включвам 5/50, че там вече е химия :)

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: Slivenski   
Дата:   23-01-15 12:37

Да, и това. Съгласих се. :-))

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: rx   
Дата:   23-01-15 12:41

lamerko [smilie24] само да добавя, че за да работи магията, трябва да имаме и читав контролер, който обикновено е "малко" по-добър от този на дъно за 100лв [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Надежден външен HDD
Автор: e-mil   
Дата:   23-01-15 13:57

Уф, като се заровите в дребнаво конкретизиране на определенията...

Това, за което говоря е, че NAS-ът с RAID е едно от местата за бекъп. Цяло парче, единица. Не съм казвал, че някой от дисковете в RAID-а е бекъп на друг от дисковете в RAID-а, макар че на практика при RAID 1 е точно така, но това потребителя не го интересува. Той вижда всички дискове като един. Не виждам и някой от другите форумци да е твърдял подобно нещо.

Дискове вързани в RAID са просто едно по-сигурно място, а дали ще го наричаме архив, бекъп или ежедневен файлов сървър вече зависи от това за какви цели се ползва.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »