Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: xsakex   
Дата:   20-01-15 11:08

Привет,
Имам Nikon D300s на който понякога закачам Tamron 17-50/f2.8 (нестабилизирания). Забелязвам един проблем с меренето в широкия край.
Когато е на 17мм ми се налага да компенсирам с около -1.3, за да получа правилна експонация на кадъра. На 50мм меренето е коректно. Това се наблюдава във всички режими ( M, P, S, A). Доста досадно е всеки път когато снимам по-широко да променям компенсацията и да я връщам, когато снимам в дългия край.

Използвал съм същия обектив на Canon 40D, но тогава не бях забелязал да има такъв проблем с меренето.

Имате ли някакви идеи защо се получава това и дали има смислено решение?
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: iavorianev   
Дата:   20-01-15 13:59

Колкото и тъпо да звучи пробвай с ъпдейт на софта на тялото. Инъче съм имал сходен проблем с никонски обектив,но проблема беше непостоянен. Пробвал ли си на 17 мм с точково мерене?
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: xsakex   
Дата:   20-01-15 14:54

Благодаря,
мисля че тялото ми е с последния firmware. Този обектив го използвам обикновено с матрично мерене, така че ще опитам с точково.
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: iavorianev   
Дата:   20-01-15 15:01

Далеч съм от разбирач,по скоро лайк,но ако проблема остане,пробвай и с ресет на тялото
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: iavorianev   
Дата:   22-01-15 12:53

И пиши дали има някакво развитие,че доста хора снимат с такъв обектив.
Поздрави!
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: gbdesign   
Дата:   22-01-15 13:09

Отнеси Тамрона в сервиза на Хепи фото да му актуализират фирмуара.
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: aldygreen   
Дата:   22-01-15 13:28

@xsakex, не си казал нищо за метода на мерене. Или смяташ, че няма значение? В койрежим на мерене се проявява проблемът?
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: xsakex   
Дата:   22-01-15 14:34

Във втория пост съм написал, че със сигурност го има при матрично мерене. Вероятно го има и при другите типове.

Ще пиша, не ми е останало време да тествам.
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: cvetomir   
Дата:   22-01-15 14:48

Проблем с меренето при тамроните има не само с този. Аз имам 24-70 на 2,8 и пак е същото. Само че по цялото варио - на всички милиметри иска минус 2 стъпки на компенсацията, а ако снимаш със светкавица тогава повече стъпки. Хубавото в сравнение с при теб е, че поне е еднакво на различните милиметри.
При повечето обективи, които не са никонски, го има този проблем. Повечето от тамроните /или поне 17-50 и 24-70/ са добри стъкла, но меренето им не е на нула с никоните. Винаги си трябва поне един-два минуса. И това не се оправя с ъпгрейд на формуера.
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: lamerko   
Дата:   22-01-15 15:00

При моя 24-70 не съм наблюдавал проблеми с меренето. Тялото е Canon 6D
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: Петрос   
Дата:   22-01-15 18:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-01-15 18:33

По принцип обективите нямат нищо общо с меренето (било то матрично, спотово и т.н.), стига да са изправни!
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: victory13   
Дата:   22-01-15 18:38

За такива брутални разлики, особено надясно, единствената причина е камерата и обектива да не си "говорят" коректно. При не-маркови обективи това е много възможно, и в различна степен изразено с различна бройка от един и същ обектив. В последно време май нещата вървят към подобрение, но тук нито камерата, нито обектива са от "последно време".
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: aldygreen   
Дата:   22-01-15 22:15

chrisnoch написа:

> По принцип обективите нямат нищо
> общо с меренето (било то матрично,
> спотово и т.н.), стига да са
> изправни!

Значи Tamron произвежда неизправни обективи за Nikon.
Така излиза.
Но да се твърди, че обективите нямат нищо общо с меренето, при положение, че измерването в съвременните DSLR става ПРЕЗ обектива и то при напълно отворена бленда, е малко пресилено. Тялото и обективът комуникират по строго определен протокол. Проблеми могат да възникнат и с формално изправен обектив от трети производители, който не е напълно съвместим с този протокол, най-общо казано. Такъв обектив е напълно възможно да работи добре на едно тяло и да е проблемен на друго тяло от същия модел и марка.
Затова базарът е пълен с продавачи.
[shtrak]

 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: ivandexxaivan   
Дата:   22-01-15 22:24

И аз съм със същия обектив закачен на D7000 и нямам никакви проблеми с меренето.
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-01-15 00:10

Мислих да си трая, но понеже се изказаха някой мнения, които не съвпадат с моето (по принцип, не в само в конкретната тема), та реших и аз да се включа в дискусията.

Първо искам да изкажа възмущение от напоследък зачестилото мнение за обективи от една или друга марка и по-конкретно слагането под един общ знаменател на всички обективи или на определени модели такива, вместо да се разглежда конкретен такъв. Наскоро в една друга тема прочетох, че Тамроните не знаели къде фокусират, сега пък всички мерили грешно... дрън-дрън та пляс, приказки от 1001-на нощ! [smilie23] Съвета ми е да престанат да се пишат подобни генерални (лични) заключения, защото освен, че подвеждате себе си, приемайки горчивия си опит с едно-две стъкла за всеобщ към дадена марка, ами и сериозно може да подведете случайно и някой страничен наблюдател. Не защитавам Тамрон, като марка, нямам акции в компанията, не работя за тях и ми е все тая за тяхната печалба или какво някой си мисли за стъклата им, но същото явление се наблюдава и с други марки, а това е напълно погрешно и повърхностно да се обявява дадена марка за еди каква си... Вярно третите прозиводители си имат своите кусури и недостатъци, но в някой случаи може да ни спестят една камара пари, а да ни предложат същото или близко до качеството на изображението на марки като Канон, Никон и т.н.

Сега на кратко и конкретно по темата - имам лично изградено мнение и то специално към този обектив, защото не малко бройки съм сменил и тествал. Притежвал съм и версията с мотор, и без мотор, и със стабилизация също, както и прозиведени или асемблирани на различни места такива. Всичките съм ползвал или тествал на D7000 и със сигурност мога да кажа, че от бройка до бройка си има разлика, но наистина е определящо конкретната бройка как ще се сработи с конкретното тяло! Няма как да не се съглася с мнението на @aldygreen, който казва именно това:
Такъв обектив е напълно възможно да работи добре на едно тяло и да е проблемен на друго тяло от същия модел и марка.

- Имах проблем с меренето точно на един такъв Тамрон. Не си спомням дали проблема беше по цялата дължина или в най-широката част, но след като в широкото се дънеше - за мен беше проблем, защото там най-често използвах въпросното стъкло. Колега от Варна дойде до София по работа и пожела да го тества. Обясних му какво се случва, но след тест с неговото Д7100 - проблем нямаше. Небрежно ми плати 480лв. и надявам се си го ползва и до ден днешен. С други от марката подобен проблем не съм имал!
Из между многото тестове и проби за мен си оставих обектива, който според моите резултати се представи най-добре - най-остър, чудесно цветоподаване, без проблеми с фокуса и меренето. Версията е Японска, без мотор и без стабилизация. Сравнявах го с Никкор 16-85 ВР (на колега, че моя вече го бях продал) - еми по-хубав се оказа, по-остър и като добавим светлосилата - си беше по-добър като цяло, според мен. Като дойде време за смяна на тялото исках и бях щастлив, че новия собственик реши да вземе тялото заедно с Тамрона, точно по тази причина, че двете просто си бяха паснали като дупе и гащи. Резултати и мнения може да сподели и новия собсвеник, ако желае Daniel_P. Друг такъв Тамрон от мен има emo1. Една мацка от Търново все стабилизирания и т.н.
Идеята ми е да се тестват подобни, а и не само - ВСИЧКИ обективи при покупка, без значение от марката [smilie3] , за да няма после разочаровани, но да се избягват класифицирането на дадени обективи или даже марки - като проблемни, лоши или др.

И сегашния Тамрон 24-70/2.8 VC, който взех наскоро - първо го тествах, гледах снимки, таблици и чартове... но пък сега нито проблем имам с фокуса, нито с меренето, нито с цветовете, а гледам други хора пишат ли пишат - каква скапана марка са били тия или ония [smilie23]
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: ivjordan   
Дата:   23-01-15 00:25

^ Аз мисля, че писах, че не знаят къде фокусират, имайки предвид кривата фокусна равнина, което си е проблем за някои Тамрон-и.
Иначе съм напълно съгласен с всичко, казано от теб и за мен най-добрия обектив, на който съм попадал е Сигма, с всичките описани из нета кусури на марката.
Просто трябва да се има предвид и това, което е писано горе, че става въпрос за сработване на конкретно тяло с конкретно стъкло. Нататък, може да се окажеш най-щастливия човек на света, защото си взел безупречен обектив на скромни пари (както се случи с моята Сигма), но може да се окажеш и в ролята на най-нещастния човек, защото въпреки скромните пари, си взел обектив, който се представя по-зле от скромния китак.
Изобщо, едно наум и сериозни тестове преди закупуване на обектив от трети производител, а ако уцелиш, може да намразиш марковите, защото "третите" са доста добри, често и по-добри от оригиналите. остават само вариациите до бройка.
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-01-15 00:46

Така обяснено, вече друг смисъл придобива. Станахме 2-ма, 3-ма на едно мнение, значи [smile] [beer]
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: aldygreen   
Дата:   23-01-15 00:52

ivjordan написа:

> ^ Аз мисля, че писах, че не знаят
> къде фокусират, имайки предвид
> кривата фокусна равнина, което си
> е проблем за някои Тамрон-и.

Кривата фокусна "равнина" съществува в повечето обективи, в по-силна или по-слаба степен. Обикновено е в границите на допуските, но ако желанието е да се извади максимумът от даден обектив, иска известно проучване.
Кривината на фокусното поле е индивидуална за всеки обектив, дори и от един модел и една марка. Всичко зависи от прецизността на фабричните настройки. По правило е в допуските за даден тип обектив. Затова се налага да се изясни що за кривина има в конкретния обектив. А впоследствие да се ползва точка на фокусиране, която е близка до проблемната област.
С тази проста методика Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 IS STM дава рязкост на напълно отворена бленда, която спокойно конкурира твърдата ширпотреба по целия кадър, особено в по-широкия край.
Като например EF 35/2, който между другото много ми хареса.
[beer]

 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: ivjordan   
Дата:   23-01-15 01:06

Всичко това ние го знаем, но някакси ни се иска, да притежаваме обектив, който на всички фокусни точки показва сходни и приемливо добри резултати. Иначе, ясно е, че с определен обектив може да работи м-найстата фокусна точка долу в ляво и тогава всичко да е наред, но на нас ни се иска да фокусираме горе вдясно...За съжаление, подобни проблеми се получават основно с обективи от трети производител и по-специално - Тамрон. Сигмите страдат от бак и фронт фокус, но не и от проблеми в една равнина.
Тези проблеми налагат обстойна проба на всеки конкретен екземпляр, което може да се окаже проблем в българските магазини, където най-често има само един екземпляр. При покупка втора ръка, проблемът е още по-сериозен, защото наистина става въпрос за един конкретен екземпляр, който трябва да се тества обстойто и евентуално да се върне през куриер... и т.н.
Всеки сам си решава ;)
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-01-15 02:12

И аз нямам акции на Тамрон, но имам два обектива, произведени от въпросната компания, и съм доволен от тях.
Неслучайно подчертах, че меренето на експозицията няма нищо общо с обектива, стига той да е изправен. Единствената задача на обектива в процеса на меренето е да отвори максимално блендата и да предаде към тялото информация за нейната стойност. Това е проста задача. Протоколите, по които се осъществява нейното изпълнение, са също така прости и "тайните" им са отдавна разкрити от производителите на "неоригинална" оптика - нaй-често чрез reverse engineering. (Сони притежават 17% от Тамрон, така че ситуацията там е по-различна.) При автофокуса нещата са по-сложни и могат да се очакват неприятни изненади - още повече, че големите произвдители на тела обичат да променят автофокусните алгоритми и протоколите, свързани с тях.
Ако един обектив работи добре с едно тяло, а зле - с друго, дали за това е "виновен" обективът или тялото, с което не работи добре?
Всички тела и обективи (особено тези от среден и нисък клас) се произвеждат с определен допуск на отклонение от оптималните параметри - да кажем +/-5. Ако се случи така, че по определен параметър тялото е с допуск -5, а обективът е с допуск +5, ще се окаже, че въпросният обектив и въпросното тяло не могат да работят заедно. Това може да се случи както с оригинални, така и с "неоригинални" обективи.
Глупаво е да се обвиняват производители като Сигма и Тамрон, че произвеждат некачествена оптика и разликите между отделни бройки при тях са много по-големи в сравнение с "оригиналните". Това просто не е вярно!
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: rumm   
Дата:   23-01-15 07:45

При мен този обектив работи добре с мерене и фокус , обаче изобщо не фокусира на D7000 в режим "лайфвю".Не че е някакъв проблем.

 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: xsakex   
Дата:   26-01-15 12:52

Хмм...
Оказа се, че има по-нов фърмуер, ъпдейтнах го.

Пробвах да снимам на всякакви режими на мерене, но преекспонирането си остава факт. Следващата стъпка е да помоля познат да тестваме с друго тяло (D7000)
 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: aldygreen   
Дата:   26-01-15 21:31

xsakex написа:

> Следващата стъпка е да помоля
> познат да тестваме с друго тяло
> (D7000)

Това трябваше да ти е ПЪРВАТА стъпка. И веднага отпадаха маса въпроси.

 Re: Проблем с меренето при Tamron 17-50
Автор: pmartinov   
Дата:   26-01-15 21:41

Предварително ти спестявам пробата :)

С друго тяло няма да имаш този проблем !

Това е проблем на КОМБИНАЦИЯТА м/у точно това тяло и точно този обектив .

 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.