Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  18  19  20 ..  27  28     всички  напред  последна
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 17:43

Била, как е била, там племената си държат на навиците си[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: тьма   
Дата:   20-01-15 20:49

Slivenski и ctpahho - едни от най-разумните хора в този форум, да ме извинят останалите [smile] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Slivenski   
Дата:   21-01-15 11:23

Тъма, благодаря, но аз не се имам за много разумен. Само се опитвам да търся причините за нещата и да мисля малко извън „опорните точки“, независимо от коя посока идват.

Западът наистина е длъжник на арабските страни. Нека само си припомним, че през 70-те години на миналия век в повечето държави в Близкия изток имаше светски режими – включително в Иран, Афганистан, Ливан, Сирия и други. Монархиите пък бяха крайно положително настроени към Запада – като Йордания, Саудитска арабия, ОАЕ, Кувейт и прочие.

Да, но тогава се случиха две неща – съветската инвазия в Афганистан и петролната криза в началото на 80-те. Ниските цени на петрола силно намалиха печалбите на западните компании. От друга страна, арабите се усетиха, че са силни, защото държат ценен ресурс. И единственият начин Западът да ги направи малко по-зависими, бе войната – тя първо води до повишаване на цените, второ до поставяне на марионетни правителства, които да защитават западните интереси.

Та така - СССР „услужливо“ нахлу в Афганистан. Всички тези групировки – талибани, Ал-Каида и прочие, са създадени с помощта, парите и оръжието на Запада, за да се борят срещу Съветския съюз. Най-последната – Ислямска държава, е просто издънка от гореспоменатите. Смятам, че идеята е била, че светските режими са твърде манипулируеми и слаби, за да се справят с агресията от страна на СССР, и единственият начин да се борят против съветското влияние е бил насаждането на религиозен фундаментализъм, който няма нищо общо с комунистическите идеи по принцип.

И така, едната причина е ясна – да се борим с комунистическото зло. Fair enough! Но вместо него докарахме друго зло – религиозният фанатизъм и фундаментализъм.

Втората причина е контрол върху цените на петрола. И това също е лесно обяснимо.

Най-странното е, че 30 години по-късно Западът повтори тази грешка, пак прикрит зад благородни пориви - и се случи Арабската пролет. И сега в Египет, Либия и в цяла Северна Африка нямаме военни диктатори на власт, а ислямисти, от които може да се очаква всичко. И пак милиони хора плащат за това висока цена.

Някой да не ме разбере погрешно – аз съм убеден западофил и еврофил. Смятам, че единственият път на България трябва да бъде пътят на евроатлантическата и интеграция. Но това, което се случва сега, е в резултат на минали действия от страна на западните държави. Често трябва да се избира между две злини. Въпросът е да се избира по-малката. Трудното е да се прецени коя е по-малката! Това проличава най-често, когато вече е късно. Или пък просто избираш едната, защото няма друг начин, и после плащаш сметката. Тогава комунизмът е бил по-голяма заплаха и са решили, че е по-наложително да се справят с него. А после да мислят за онези, които са създадени, за да помагат. Но нещата са излезли извън контрол. Гущерът е скъсал опашката, ако мога да цитирам...

И последно – не държа всички да са съгласни с мен. Може пък да греша в разсъжденията си и ще се радвам да чуя мнения, които да ме убедят в обратното на това, което мисля.


[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (21-01-15 11:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   21-01-15 12:07

Slivenski, такива геополитически анализи не са за всеки. [smile]
Арабите никога не са били зависими от щатите по отношение на петрола си. Не само това, ами през 70 години ОПЕК налага ембарго върху петрола спрямо щатите и Европа като едновременно с това вдига цените на нефта. В следствие на подкрепата от страна на Щатите и Европа за Израел, нападнат от Сирия и Египет.Основната помощ тогава за Израел е военно подпомагане от Щатите. В отговор на това Съюза пък въоръжава Сирия и Египет. Щатите и Европа (в по-малка степен) влизат рецесия заради недостига на нефт поради ембаргото наложено от арабите. Тази рецесия продължава до средата на 80-те год. Национализирани са масово нефтени компании в Либия, Египет, Саудитска Арабия.
Афганистан беше сателит на СССР, само, че местният просъветски режим е разклатен от въстания на муджехите, които имат подкрепа на голяма част от афганистанците. Просъвестското правителство на Афганистан иска военна помощ срещу собственото си население, и руснаците нахлуват. Само че удрят греда, както знаем. И то не за друго, а защото Съветската армия е била зле подготвена (едно е да издевателстваш срещу мирни протестиращи в Полша, друго е срещу въоръжен партизанин, при това дори недобре въоръжен- стари английски кремъклийки).



Публикацията е редактирана (21-01-15 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Slivenski   
Дата:   21-01-15 12:42

Ами така де... В средата на 80-те петролът е около 10 долара за барел. А муджахидините в Афганистан вече са толкова силни, че в крайна сметка 4 години по-късно СССР прекратява войната. Година по-късно пък Ирак нахлу в Кувейт и там отново имаше война. И вече 25 години така. Както и да е. Може би си прав. Не е за всеки. Да правят каквото искат. Арабите са виновни за всичко. Мир и любов.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Alsand   
Дата:   21-01-15 12:53

Темата въобще не беше посветена на геополитическите анализи, за които никой от вас не разполага с достатъчно истинска информация, а е относно лицемерието и естествените граници на свободата.

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   21-01-15 12:54

Е кой друг да им е виновен?
На нас някой друг ли ни е виновен?[smile]

Що в Тунис и Алжир няма такива проблеми, въпреки, че и там са били колонизирани? И в Алжир има и нефт дори. Защото нямат авторитарно управление. Другаде се радикализират в отговор на диктаторски управления.Ако изповядваш ислям ще станеш радикален ислямист, а не, примерно радикален будист. Или католик.
При условие, че си слабограмотен или неграмотен.

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Slivenski   
Дата:   21-01-15 12:59

Аз още преди няколко поста казах, че основната причина за излямизма е липсата на светско образование. А такова няма как да има, когато си помогнал на ислямистите да дойдат на власт, независимо от причините. Което води до второто - лицемерието. Религиозен фундаментализъм и свобода на словото, и по принцип свобода, са две самоизключващи се понятия.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Alsand   
Дата:   21-01-15 13:03

Slivenski, не съм съгласен. Ислямизмът в този му вид се култивира специално. Защо преди не е имало точно такъв ислямизъм и при пълната липса на светско образование или образование въобще?

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   21-01-15 13:07

Ами виж сега, винаги се търси най-малкия път на съпротивление. Ако в държавата ти виреят радикални ислямисти, значи вина има цялото общество, начело с управляващите го това общество. Ако крадеш и оставяш гладни хората си,а ти най-демонстративно имаш яхта за 10 000 000$ и синовете ти учат в Швейцария, возиш се на златен ролс, ще дойде един момент, в който някой лекичко ще ги побутне тези радикали, дали отвътре или отвън и те ще го запалят това общество. Но кой ще е по-виновен, тоя дето лекичко ги е побутнал или ...
[smile]
Едит: Това за Сливенски[beer]



Публикацията е редактирана (21-01-15 13:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Slivenski   
Дата:   21-01-15 13:12

Не е вярно, че е липсвало светско образование. Нали преди два поста написах, че през 70-те години в Иран и Афганистан е имало светско образование! Техеран е бил перлата на Близкия Изток, а в Афганистан жените са ходели с минижупи. Ако някой не вярва, нека провери. После в Иран идват на власт аятолласите, а в Афганистан талибаните. :-))



Публикацията е редактирана (21-01-15 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: rx   
Дата:   21-01-15 13:24

Slivenski, сега е време да врътнеш стрелката още малко назад и да си отговориш кои стои зад светското образование, перлата и жените с минижупи в Иран - за жокер - върни малко преди 60-та година. В смисъл разсъжденията ти като цяло са вярни, но за причинно-следствените връзки, трябва да ровиш по-назад. Тогава ще разбереш и защо след революцията, един човек изгонен в изгнание, се връща и кара жените да наденат бурките и завива рязко в посока, противоположна на Европа. [beer]

Като се замисля, един от фундаменталните "бъгове" на Исляма е, че слага посредници в уравнението - някакви шарлатани имат право да се провъзгласят за имащи директна телефонна линия с Алах и да казват на хората какво всъщност искал той от тях. Християните от друга страна отдавна са осъзнали кофти страните на това посредничество и затова функциите на "божиите служители" се изчерпват с това да размахват кандилото и да ти "простят" ако им споделиш, че си изневерил на жена си :)



Публикацията е редактирана (21-01-15 13:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Alsand   
Дата:   21-01-15 13:32

Аз изобщо не говоря за ХХ век.

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Slivenski   
Дата:   21-01-15 13:32

RX, ако може да систематизираш и да обяснш накратко. Би било интересно. Аз съм роден през 70-те и по-ранните събития са извън наблюденията ми. А не съм се ровил в детайли. Общо взето познанията ми са от пресата, медиите и разни материали, които съм чел тук и там.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: мара   
Дата:   21-01-15 13:34

не издребнявайте :) годината е около 1907...поне имам някви такива спомени.

но да, това, което в дългия пост каза сливенски, беше споменато под друга форма още в самото начало някъде. и се повтаря през страниците. казвано по различни начини от различни хора.
обаче меракът да се ходи в крайности ос.ра пейзажа [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: fraction   
Дата:   21-01-15 13:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: rx   
Дата:   21-01-15 13:46

Хехе, аз съм доста по-млад, но историята на тези страни ми е била интересна. Доколкото АЗ ЛИЧНО интерпретирам събитията, в две думи - в началото на 20-ти век на Иран са се точили и Руснаци, и Инглизи и са се опитвали да ги колонизират(както знаем, персийците са карали всеки, който се опитва да им подложи ботуш, да захапват хурката). Важно е обаче да се отбележи, че преди това има доста голям глад преди тези събития, което ги отслабва и до около 50-та година мисля, има англо-съветска окупация на по-голямата част от територията. Долу горе по това време САЩ и Англия инициират преврат и слагат тяхна пешка - шах Мухамад или нещо от сорта. И понеже е западен "агент", започва въпросните про-западни политики.
Тогава се появява и един аятолах - Рухола Комейни, който му е опонент и го критикува него и режима му. Шаха е недоволен, че му развалят рахата и го бастисва в изгнание. Доколкото знам е живял във Франция.
После през 70-те цените на петрола скачат, като в добавка на все по-авторитарния и брутален шах => инфлация => бедност => недоволен народ => революция. Аятолаха се връща от Франция на бял кон и зарибява народа да тръгнат в друга посока. Общо взето това е моя прочит :)

Между другото противно на общата пропаганда Иран, с цялата си цензура и странности е доста просперираща страна и няма да са много иранците, които ще се оплачат. Дори, ако готвите на газ, е твърде възможно да ползвате иранска газова бутилка ;)


Едит: важно нещо забравих да добавя - що са харесвали въпросния шах хорицата - защото се е цанил за националист - баш като наш Волен, и е национализирал петролните им компании и други чуждестранни "колонизиращи" фирми :) Но бидейки пешка на Запада, познай накъде са текли париците. Което само по себе си не е фактор в последващите събития - дори личните му качества нямат роля тук - както всеки човек, поставен на диктаторски пост, личността се изражда и представата за реалния свят се губи. Независимо дали говорим за Тошо, Хитлер или Сталин. Та, атакистите, дето четат у форума, да се замислят следващия път като драсват хиксчето [smilie3]



Публикацията е редактирана (21-01-15 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: falcon   
Дата:   21-01-15 14:24

Търсите проблемите в последствията, а не в причините. Всички неща, които и днес, след толкова години история на човечеството провалят усилията за изграждане на едно справедливо и толерантно общество, са същите от времето на първите няколко чиляка, щъкали по тази земя. Да, като цивилизация и общество сме изградили далеч по-справедливи обществени системи спрямо миналото, но практическият ефект от функционирането на една обществена система зависи от ИНДИВИДА. Последния по същността си не се е променил и на йота от времената на първите хора. Това води до единствения обоснован извод- каквото и д апостигнем като общество, никога няма да е идеалният вариант, защото той е възможен само с друг материал. При всички случаи е ясно, че това не означава да легнем и да мрем, но разбирането на написаното по-горе измества фокуса от последствията и хронологичното описание на фактите към причините, които водят до това и определено, когато хората разберат какво всъщност представляват, без глупавите и възвишени илюзии за разни перли на вселената, пътя към недостижимото съвършенство на справедливото общество в глобален мащаб, ще бъде значително по-кратък. Последното от своя страна ще спести доста излишна болка.

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: rx   
Дата:   21-01-15 15:03

falcon в написаното има фундаментален проблем - "справедливост", "добро", "зло" са думички, чието значение неведнъж се е променяло в епохите, в географските ширини, че дори и междуличностно когато двама колеги в един офис имат разногласие относно температурата на климатика :) Въпросните термини, както всичко душевно, социално, емоционално, не подлежат на научна дефиниция и квалификация - за разлика от зависимостта, че мощността е равна на тока по напрежението, не можем да твърдим (научно), че убийството е <универсално лошо>, т.к. в природата смъртта на едни организми много често е единствената причина за съществуването на други. Включително и за нашето съществуване.



Публикацията е редактирана (21-01-15 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Alsand   
Дата:   21-01-15 15:06

Понятията за Добро и Зло не са променливи. Това, че днес наричаме Злото - Добро, не го прави добро наистина. А по отношението на Справедливостта - по-добре да не я искаме чак толкова, защото ако ни се наложи да понесем справедливо последствията от глупостите, които всеки от нас върши, целият свят ще се оглася от плач и вопли.

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: Slivenski   
Дата:   21-01-15 15:28

когато двама колеги в един офис имат разногласие относно температурата на климатика :)


Мдам... Спомням си веднъж преди години как почти стигнахме до бой с един колега точно заради това. [smilie18] [smilie18]


Няма универсално добро и универсално лошо. Доброто за един е лошо за друг. И обратното.


Но по този повод се сетих какво било шопска депресия: когато дори това, че Вуте е зле, не може да те зарадва. :-))


Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: imitev   
Дата:   21-01-15 15:33


Ходи у хамерика - зимата държат 21 градуса, лятото 18 на климатиците...

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: fraction   
Дата:   21-01-15 15:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: falcon   
Дата:   21-01-15 15:47

Без значение от дефинициите на добро и зло и тяхната относителност, всеки има вътрешен индикатор, който в голяма степен е универсален, особенно в детска възраст, когато има по-малко преживявания и опит и разочарования от реалния живот. Някои хора го наричат съвест и дават различни обяснения на това[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Аз не съм Шарли - поглед към лицемерието
Автор: fraction   
Дата:   21-01-15 16:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  18  19  20 ..  27  28     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »