Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 хижа Добрила през зимата
Автор: Stereoburn   
Дата:   08-01-15 17:32

Здравейте,
Някой качвал ли се е до хижата зимните месеци? Знам, че Балкана е доста коварен зимата. Въпреки това, говорих с хижарката и ми каза, че най-лесно се стига с лифта от Сопот до междинна станция и после около час и половина до хижата по утъпкан маршрут.
Питам защото, планираме уикенда четирима души да се качим, а нямаме зимна планинска екипировка и ме интерсува, ако някой има наблюдения. Според хижарката не е нужна зимна туристическа екипировка, просто топли дрехи, но ми се иска да чуя мнение :)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: sherbit   
Дата:   08-01-15 17:37

Ми качвал съм се към края на май. Качих се по къси гащи и тънко якенце. Горе имаше сняг и беше 7 градуса. Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: realnoncho   
Дата:   08-01-15 17:49

Аз съм се качвал в средата на януари там - единия ден беше приятно и слънчево, на другия имаше виелица и доста нов сняг :)
Иначе ако лифта работи да ви изкара нагоре после е доста леко, понякога при силен вятър го спират за да утихне. При хубаво време може да се разходите и до връх Левски(Амбарица) следобед.

Ето снимки от тогава останали в профила ми тук:
https://photo-forum.net//i/1422159

https://photo-forum.net//i/1458562

https://photo-forum.net//i/1473255

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: EvaJor   
Дата:   08-01-15 17:53

Ако времето не е много лошо - виелица, ураган или тежка мъгла, не виждам да имате някакъв проблем, пътят е горе-долу като в Морската градина. Ако времето е лошо, така или иначе, лифтът няма да работи. Все пак, топли туристически обувки, шапки, ръкавици и якета са ви задължителни. Най -добре е да тръгнете възможно най- рано- съобразно работното време на лифта. По -трудничко е в началото, защото има изкачване, после след междинката има и стълбова маркировка. Една от малкото хижи в България с европейски вид. Приятно изкарване.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: sherbit   
Дата:   08-01-15 18:02

Ако видите зор, Незабравка е посредата на пътя.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: jino   
Дата:   08-01-15 18:51

Ако няма деца с вас, просто не задавай повече такъв въпрос.
Няма лошо време, има лоша екипировка.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: EvaJor   
Дата:   08-01-15 19:04

Аре сега, ако са мъже, нищо им няма да погазят малко сняг нататък. Не могат да се загубят, освен ако не искат :). Аз съм се качвала с две деца нагоре.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: realnoncho   
Дата:   08-01-15 19:12

Незабравка не е обитаема от години...
Иначе в старопланинска мъгла са се губили и по-опитни планинари, така че винаги едно на ум.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: rx   
Дата:   08-01-15 19:15

Имайте предвид, приятели, че Балкана е много коварен зимата! Точно в района между Добрила и Амбарица става най-смъртоносната случка в историята на Българския туризъм. Стара планина е най-коварната планина именно защото не изглежда като рилските и пирински чукари, обаче като видиш как за 10 минути могат да ти се изредят слънце, сняг и градушка, набързо разбираш къде си, или по-точно губиш представа къде си. Затова умната - непознати преходи се правят най-добре лятото, или зимата с опитни водачи. За съжаление все по-често срещам самонадеяни "смелчаци", които се хвалят по хижите как превели няколкодневни преходи сами, как морето им е до колене и т.н. Умната!

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: EvaJor   
Дата:   08-01-15 19:21

rx, ако имаш предвид случая с 12- те туриста от Кърджали през 90- те, то те са загинали непосредствено около х.Амбарица. Тоест, поне 3- 4 часа далеч от мястото, където момчето трябва да слезе от лифта и да тръгне към хижата. Не казвам, че Стара планина е гостоприемна и миролюбива :) и предпазливост никога не е излишна, но чак толкова опасен маршрут междинката- Добрила не е.

П.С. Може и да бъркам броя на загиналите, но е над 10.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: bairi100   
Дата:   08-01-15 19:26

Абсолютно безпроблемно с лифт или под него пеш.Балканът никога не бива да се подценява>Златните правила са тръгване възможно по-рано от изходния пункт.Равномерно движение по дистанцията.Най слабия се олекотява откъм багаж и е първи или най-много втори,ако се бие пъртина.Почива се само на защитени от вятъра места(винаги има такива).Правене на мъже до един определен момент и после обратно надолу.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: rx   
Дата:   08-01-15 19:26

Същия през 94. Но мъглата и виелицата, която се случва там може да се случи и по-надолу и ако човек не познава маршрута добре, става кофти.

За мен цитирам "а нямаме зимна планинска екипировка" означава единствено едно - "нямаме опит в зимна планина", така, че решението трябва да е ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: bairi100   
Дата:   08-01-15 20:10

С кърджалии случката беше следната.Късно подминаване на х.Добрила,заради желано напиване същата вечер с русенлии на х.Амбарица.На другия ден при перфектно време хеликоптера обикаляше,да донамери попилелите се"смелчаци" в безпомощно хипотермено състояние,а основната група(окопала се в снега) слезе по живо-по здраво на Амбарица,като с тях имаше и 7 или 10 годишно момиченце с румени бузки.Поуките оставям на вас

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: rx   
Дата:   08-01-15 23:31

bairi, според мен случката е започнала още организационно - хората не са виновни - били са семейства, с деца, дето им викаме пишман планинари. Въпроса е кой ги е водил, защо е решил да ги води и т.н. Като с това момче дето го търсиха последно щото спрял да пикае, а другите трима герои го оставили в мъглата и чак на Ботев се усетили, че от огромната група от 4 човека им липсва някой... Е, разбира се, всеки има право да бъде луда глава, и разбира се - голяма е вероятността да ни се размине 1-2-3-4-10 пъти, но не трябва да се забравя, че все някой трябва да пълни статистиката на последната страница у вестника. Аз съм отрасъл така да се каже в Балкана и съм възпитан със съответното уважение към Нея, та затова може би ме жегва като видя лекомисленост по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: m.djorov   
Дата:   09-01-15 10:05

1 Топли дрехи с водустойчиви обувки
2 Заредени до дупка телефони. Един да изключен, да пази батерията за спешни нужди.
3 Няма начин да нямате поне 1 умен телефон - едно вкарване на позицията на хижата, да помага с посоката и указанията къде сте и на къде да ходите. Приложения за това бол.
4 Туристическа застраховка - дребна сума е, но си говорим за планина, през зимата - по-добре да не ви се налага да я ползвате, но е добре да я има.
5 Нещо с което ще може да си запалите огън при нужда(най-удобоно да носите е ... дамски тампони. Пресован памук, опакован в целофан. Лесно се пали, не тежи, не заема място, предпазен от влага - разплиташ, слагаш съчки и палиш.
Нищо, че е само час-два прехода, планина и зима е.



Публикацията е редактирана (09-01-15 10:08)

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: IvanRalchev   
Дата:   09-01-15 10:28

Ако времето е лошо, и има бурен или ураганен вятър лифта не работи. Тази седмица го дават много силен вятър.
Но могат да ви изкарат с джип почти до хижата.
От хижата до върха почти сигурно ще има сняг и навявания и тук таме ще затъвате, така поне едни гети ще ви трябват.
Следете прогнозата за времето, засега го дават ураганни ветрове през уикенда, с пориви около 200км/ч по билото.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: realnoncho   
Дата:   09-01-15 10:31

Уплашихте хората [smilie25]

А на мен ми се приходи натам...

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: bairi100   
Дата:   09-01-15 10:41

https://photo-forum.net//i/1441373 Малко над хижата[smile].

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: Vladimir666   
Дата:   09-01-15 11:07

Един от най - красивите и опасни райони в БГ.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: ludiakolio   
Дата:   09-01-15 11:27

Зимата над 1000м е добре или вие да знаете какво правите там или да има някой с вас,който знае.Другото е поемане на риск,а не разходка и удоволствие.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: Vladimir666   
Дата:   09-01-15 13:23

Ей това може да го прочетете.

Цък

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: Stereoburn   
Дата:   09-01-15 17:47

Благодаря много за съветите. Изключително полезни. Запознат съм с рисковете в планината, особено Балкана. Главно ме интересуваше пътеката до хижата, но мисля че добих представа. То по-скоро си е черен път. За жалост отпадна пътуването, поне за този уикенд, но може да се опитаме да подновим идния.
Помня, че преди бях ходим до Незабравка, може би преди около 5-6 години и тогава си работеше. Сега се сетих, че тогава се разхождахме до Добрила. Пътят беше равен, беше май и имаше снежни петна.
Проблема на нашата малка групичка е, че туристическа екипирвока имам само аз, другите са по дънки и зимни обувка (ама не туристически).

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: Vladimir666   
Дата:   09-01-15 17:53

Ако е някакво нормално зимно време без бурии, ще се оправят в този участък по дънки , якета и зимни обувки.

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: bairi100   
Дата:   09-01-15 18:33

Важно е да не се отказвате.Отнякъде тряа се почне[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: realnoncho   
Дата:   14-01-15 00:00

Този уикенд се очаква много приятно време с положителни температури [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: Access   
Дата:   15-01-15 16:56

Братовчед ми е цар на Стара Планина. Направи пътеводител като книга даже. Ето сайта, ето и фейсбука на пътеводителят му.


Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: realnoncho   
Дата:   15-01-15 17:59

В случая те знаят къде отиват, иначе може да е полезно четиво [smilie24]

А аз тази седмица съм към хижа Ехо [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: realnoncho   
Дата:   19-01-15 22:46

Върнах се от Ехо, беше много хубаво времето през уикенда на билото на Балкана [beer]


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1421700002_IMG_3928_HDR_.jpg



Повече снимки и писания в блога - Зимен преход до хижа Ехо

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: toc   
Дата:   20-01-15 00:43

Повече от страхотно време...

Залеза от вр.Голям Купен събота вечер:

https://lh5.googleusercontent.com/-H3Eg6tmUBM4/VLwQqGlCEiI/AAAAAAABpqs/3G1DHh2-KvQ/w1358-h763-no/DSC


...и поглед на изток към вр.Ботев:

https://lh3.googleusercontent.com/-IH-DUI6lA-U/VLwQRekPciI/AAAAAAABpqU/d9yYHl3V0EE/w1358-h763-no/DSC



Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: realnoncho   
Дата:   20-01-15 08:24

Красота [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: baytosho   
Дата:   20-01-15 21:15

Точно отсечката от Добрила до лифта - нищо и никакво разстояние, преди доста години, през зимата. Бяхме ученици - съответно с никаква екипировка, а и мобилни телефони нямаше. Тръгнахме да се връщаме след обяд, от хижата към лифта, и падна мъгла... На моменти се виждаше на разстояние не повече от два метра! След доста лутане и шашкане изавадихме късмет обаче, като случайно попаднахме на някакви бетонни фундаменти за стълбове, за които някой от нас се сети че водят към лифта. Качихме се на него малко преди да затвори.
Така че, умната!

Това може да е от полза:

http://www.pelitko.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=69:191-gr-sopot-sopotskite-kupeni-m-konarskoto&Itemid=150



Публикацията е редактирана (20-01-15 21:21)

Отговори на това съобщение
 Re: хижа Добрила през зимата
Автор: realnoncho   
Дата:   20-01-15 22:12

Това е съвсем различен маршрут от този за Добрила през лифта и не мисля, че е подходящ да се пробва точно през зимата [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »