Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 00:20

На какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти? http://youtu.be/LMuNoLUOR6c Моля помагайте! Много е неприятно,заснел съм тонове материал от няколко държави и като го прегледах сега след месец на мн места има тоя гаден дефект :( Моля обяснете ми на какво се дължи.. Как да го оправя..

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: rx   
Дата:   29-12-14 00:27

http://en.wikipedia.org/wiki/Moir%C3%A9_pattern


... и не е дефект, а ефект. Има даже изкуство цяло зад него:
http://youtu.be/yIN2cb5HHHQ




Публикацията е редактирана (29-12-14 00:28)

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 00:34

Красота :)
Каква е техниката, ако не е тайна?

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 00:35

Да не би камерата ми да е включена да снима с тоя ЕФЕКТ? канон еос 550 има такъв ефект?

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 00:38

Объркаха те - това е ефект, но във физиката, а не в техниката. Там си е ДЕФЕКТ [smilie18]

Накратно и на български: моаре

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 00:47

Добре а на какво се дължи? Повреда в камерата или случайност? Повредена ли ми е техниката, че ми прави такъв дефект?



Публикацията е редактирана (29-12-14 00:56)

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: marves   
Дата:   29-12-14 01:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 01:15

marves Голямо благодаря! Мн ме успокои. Може ли линк към някои от тези видео редактори които го елиминират частично.. И да обясниш малко за този ДИГИТАЛЕН "зуум", какво представлява.. Звучи интересно и полезно..

/ акосменя тялото със 7D или 60 ще ми се получава ли пак? Кои канонски тела нямат този дефект?

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 01:22

На практика при всички съвременни апарати би се проявил този ефект в някаква степен при точно определени условия, свързани конкретно със сцената и обективите. Както казах - това си е физика... общо взето най-добрия начин да избегнеш моарето е на самото място - когато видиш, че се проявява - сменяш дистанция, ъгъл, фокусно разтояние, докато не улучиш "правилната" комбинация. Иначе 550D си има вграден в матрицата lowpass филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 06:41

Питам понеже ми е падала камерата и са ми сменяли кабелите за фокусирането и лещите в обектива заради гъбички. Тоя lowpass филтър свързан ли е с подмяната на кабелите за фокусирането, слд като ми ги смениха да не би за това не работи филтъра.. как мога да тествам камерата за повреден lowpass филтър? или др повереди?

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: chepkata   
Дата:   29-12-14 06:54

Не ти е повредена камерата. Чети за моаре!

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: satansho   
Дата:   29-12-14 08:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: satansho   
Дата:   29-12-14 08:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: satansho   
Дата:   29-12-14 08:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: satansho   
Дата:   29-12-14 08:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   29-12-14 09:59

momche_s_vyobrajenie , в настройките отиди на Picture Style и си създай един нов User def. 1 и там задаваш sharpness и contrast на -2 или по-ниско, а saturation на 0. Снимай видео на този пресет и после при обработката ще решиш, как да изглежда кадъра. Така ще се спасиш в много случаи и от моарето и от алайзинга.
Поздрави.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 11:13

sharpness имам от нула до 7,и беше на 3 във юзер деф. 1.. на колко последно да сложа sharpness ? VAF Xti filter има ли минуси?



Публикацията е редактирана (29-12-14 11:50)

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: batsali   
Дата:   29-12-14 11:56

Има пиксели има моаре, няма пиксели няма моаре. При филмовите фото и кино камери това го няма, защото няма пиксели, а филм.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: Петрос   
Дата:   29-12-14 15:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: batsali   
Дата:   29-12-14 15:49

При Болен не е моаре, той просто излъчва божествена светлина, която шашка земните сензори [smilie5]



Публикацията е редактирана (29-12-14 15:50)

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: Петрос   
Дата:   29-12-14 16:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 16:21

С dslr-и eos 7d има снимани доста неща в касови холивудски филми. Аз нямам против да снимам с кино техника по вашите представи, просто не мога да си я позволя в момента. Ако вие обаче се наемете да ми я купите никак няма да възразя, но до тогава моля дайте ми съвети как да използвам сегашната си техника така, че да елиминирам тези дефекти. Имам нужда от редактори за дефектните видеа,да се помъча над тях да отстраня този деффект колкото е възможно. А относно филтрите на обектива снимам с B+W Slim Kaesemann c-pol MRC 67mm.



Публикацията е редактирана (29-12-14 16:22)

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: stef7   
Дата:   29-12-14 16:22

Проблема с моарето и алиасинга при видеото на повечето DSLR идва от това че не се сканират всички редове на матрицата а през един или даже през два. Опира до процесори и матрици.

Решенията за мен са две:
1. Купува се апарат който няма този проблем. За съжаление от Канон това е единствено 5D Mark III. От Никон в ниския клас са D5200, D5300, в средния D7100 и високия D750 и D810. От безогледалките - Сони А5100 нисък клас, А6000 среден клас и А7S от високия клас. Панасоник в доста камери е решен проблема - GH2, GH4, G6, GX7, GM1, GM5. Всички тези камери съумяват за разлика от събратята си да сканират целия сенсор и после да намалят резолюцията до 2Mpx като събират съседните пиксели (pixel bining).

2. Специализирания anti aliasing/moire филтър на Mozaic Engeenering, който се слага пред сенсора с вдигнато постоянно огледало. Филтрите са за определени модели DSLR и твоят е измжеду тях. Но струва 300$ в USA, да го доставиш дотук ти трябват още поне 100. Т.е. това е скъпо решение което е подходящо повече за скъпите модели и случаи когато камерата се използва само за видео. Защото сложиш ли филтъра решаваш проблема с видеото но прецакваш фото снимките, огледалото се блокира и може да снимаш само на life view. T.e. мисля в твоя случай и за твоите цели това не е добрия вариант
Все пак за повече инфо ето тук:

http://www.mosaicengineering.com/products/vaf/txi.html

http://store.mosaicengineering.com/


Пробвал съм два софтуерни плъгини, но чесно казано въобще не се получи - замазват кадрите до безобразие. Мен ме дразни и алиасинга. Така че за онези които държат на качественото видеото в DSLR и безогледалки считам за работещи само горните две решения.


Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 16:44

Мноу скъпи решения ми предлагаш.. [smilie2] Софтуер редактираш дефектните ми видеа някой може ли да даде? :(

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 16:54

Ако си запазил клипа с подобно моаре като на клипа в първия ти пост - всяка интервенция ще доведе до значителна загуба на детайли и качество. Просто трябва да се промени композицията преди заснемането...

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 16:58

Ама не мога да го виждам на малкото екранче, само на голям екран си проличава дефекта.. Лошото е сторено, имам тонове повреден материал,сега поне да опитам да го подобря, може ли някой да ми даде софтуер да се опитам?

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: batsali   
Дата:   29-12-14 17:20

stef7, не мисля, че е така. Моаре има и на снимки, където си се ползва цялата резолюция на даден сензор. Проблемът идва от съчетаването на някаква "матрица" в реалната реалност и матрицата на сензора. При фотоемулсия например няма как се получат такива артефакти, защото няма стройна организация на зърното.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 17:27

Моарето се вижда на дисплея, но трябва да увеличиш картината. Не знам за твоя модел как е, но при 70d, който е със сензорен дисплей можеш да си увеличаваш образа с едно слайдване без проблем. Лошото е, че не може да направиш пробни снимки и да съдиш по тях как ще бъде видеото...

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 17:57

Aми на 550д не дава да се увеличава видео, само снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: stef7   
Дата:   29-12-14 18:41

@batsali - да при фотографии също има моаре особено при камери които са без lowpass filter като примерно Nikon D7100, Sony A7R, но ефекта е много по-малко забележим и е лесно да се пребори във фотошоп или друг софтуер. Тук идва от начина по който работи bayer сенсора. Имаш пиксели един до друг но с различни цветове. От събирането им се получава цялостно изображение. Но на ниво матрица един пиксел има само един от основните цветове - зелен, син, червен. Не всички цветове.

Моарето при видео на 100% идва от презредово че и през два реда (Канон) сканиране на матрицата. И това дава толкова силен ефект на алиасинг и моаре, че със софтуер не може да се пребори. В интернет има тонове видео и сравнения между камерите. Тези които съм споменал горе дават чисто видео - моарето и алиасинга липсват. И това идва от начина на сканиране на матрицата и интерполацията към по-ниска резолюция. Защото видео кадъра е 2К (1920х1080 пиксела), а матрицата е с много повече пиксели.

А към питащия, съжалявам но моят скромен опит показва, че това моаре не може да се пребори със софтуер. Поне не без солидно омазване на картинката, което за мен е по-лошо като краен ефект. Предпочитам да гледам едно по-детайлно видео па макар и на моменти с моаре, отколкото такова което е омазано само и само да се скрие моарето. Съжалявам но реалните решения са тези които споменах.


Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: stef7   
Дата:   29-12-14 18:48

Всъщност има май и лесно решение.
Пусни видеото на голям телевизор, сложи хората на 2-3 метра и повечето няма да забележат моарето, поне не докато не им кажеш за него. [smile] На 30 сантимерта от екрана дразни но на разстояние детайлите и дефектите се забелязват значително по-малко.
Понякога като гледам документални филми по телевизията го забелязвам и си казвам - аха снимали са с DSLR [smile] , но преди въобще не ми е правело впечатление.


Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: batsali   
Дата:   29-12-14 18:56

Както е и с много други технически подробности - редовият зрител изобщо не се впечатлява от нещата, които нас ни дразнят страшно.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: stef7   
Дата:   29-12-14 23:02

Тъй като държиш да пробваш софтуерните решения, ето ти две такива. Само за MAC и Final Cut уви.

Първото е безплатно
https://colorbyjorg.wordpress.com/plugins/

Кликваш най-отдолу на mirror

Другия е този:
http://www.phyxware.com/cleaner.html


Има го като част от FXFactory
http://fxfactory.com/info/phyxcleaner/

https://www.youtube.com/watch?v=GDmQyEvhy-s


Има trial версия за fxfactory


Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: stef7   
Дата:   29-12-14 23:19

Това не съм го пробвал но ми изглежда обещаващо, по-добро от предишните две и е само 10 Евро. Но работи като добавка към друг плъгин - NeatVideo. NeatVideo е отличен плъгин за намаляне на шума, който сам по себе си е ценен:
Noise Proof Pro

Повече инфо


Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   29-12-14 23:43

мерси стеф :)

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: langel   
Дата:   30-12-14 09:39

Върши работа за определени кадри.
За тонове видео не става.

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-12-14 18:37

stef7 не е прав. Канон и Никон в НИТО един свой модел НЕ предлагат "сканиране на целия сензор" във видео режим. "Pixel binning" е съвсем различна технология, която донякъде помага да се елиминира моарето. Дори и сканирането на целия сензор не може да предотврати този дефект, макар да се проявява много по-рядко.
Моаре се появява тогава, когато в изображението има "високочестотни" елементи. Иначе (и просто) казано - когато в сниманите обекти има повтарящи се елементи, чиито изображения върху сензора се доближават по размери до физическите размери на пикселите. За съжаление появяването на моаре по време на снимане трудно се забелязва - вградените LCD екрани и електронните визьори на камерите не могат да служат за критерий. Причините за това са сложни и няма нито да ги изброявам, нито да ги изяснявам.
Конкретно по твоя случай ще ти кажа направо: нищо не можеш да направиш, без да влошиш чувствително детайлността на изображението. Можеш да опиташ с филтри, които действат на принципа "temporal noise reduction", но не е сигурно, че ще помогнат. Всеки случай на появяване на моаре е строго индивидуален и зависи от много фактори (сензор, оптика, обработка и т.н.), така че "универсална рецепта" за премахването му просто няма!
Моят съвет е да не обръщаш внимание на моарето - дори и най-добрите професионални камери страдат от този дефект. Ако случайно го забележиш по време на снимки, малка промяна във фокусното разстояние на обектива и/или гледната точка обикновено решават проблема.
Весели празници!



Публикацията е редактирана (30-12-14 23:22)

Отговори на това съобщение
 Re: НА какво се дължи тоя гаден ДЕФЕКТ да трепти?
Автор: stef7   
Дата:   31-12-14 11:13

Не мога да твърдя със сигурност как точно Nikon или Canon или Панасоник сканират сенсора за видео. Те не казват. Но е факт че посочените камери практически нямат проблема на moire или aliasing. Може да се забележи тук таме но не е във степента в която е при останалите модели. За Никон D810 (който също е в списъка на камерите решили този проблем) четох че вероятно правят презредово сканиране и след това при намаляне размера на картинката до 2К прилагат някаква форма на дигитален анти моаре и алиасинг филтър вътре в самата камера. Сони пишат черно на бяло за споменатите модели че четат целия сенсор, т.е. всички пиксели за видео кадрите и след това естествено намалят размера до 2К вътре в камерата.

От страницата на А7S
Video excels with Full Pixel Readout

От обявата за Сони А5100

Additionally, with the power of the BIONZ X processor, the camera is able to read, process and output data from all of the sensor’s pixels during video recording, ensuring that it produces the highest quality video possible by eliminating aliasing, moiré and false color artifacts.

Никон Д750
minimal moiré, jaggies and false colors

Крайния резултат е че камерите в списъка който съм дал практически нямат проблеми с моарето и алиасинга, докато другите имат и то видим такъв, както е установил автора на този пост. И основната причина е презредовото сканиране. Така че крайния извод е верен - ако искаш добро видео от DSLR или безогледалка добре е да си вземеш камера която няма проблема с моаре и алиасинг. Моарето което идва от структурата и начина на работа на Bayer сенсора и "високочестотни" елементи е пренебрежимо малко а както писах вероятно производителите имат начини да го премахнат при намаляне размера на картинката до 2К. Тук таме може и да се забележи при някои от споменатите камери моаре но трябва да го ТЪРСИШ за да го видиш. Практически може да забравиш за него.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »