Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: rx   
Дата:   30-12-14 04:44

Понятието, което имаш предвид и в двата случая се нарича дисперсия. Лека от мен, че стана ракиено време [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-12-14 05:03

Не е така, защото различните стъкла се правят от различни съставки, а някои от тях пречупват светлината под по-голям ъгъл(каквито са оловните и калиевите кристални стъкла) и оттам се получава и по- голям блясък.

от Уики :

"дисперсията е физично явление, при което на границата между две среди светлинен сноп се разлага на спектрални компоненти с различна дължина на вълната "

"Пречупване или рефракция е промяна в посоката на една вълна вследствие промяна на нейната скорост. Явлението се наблюдава най-често при преминаване от една среда в друга... Пречупване на светлината е частен случай на пречупване. Тъй като при преминаването си през границата въздух-стъкло се наблюдава пречупване на светлината, ефектът е бил използван за създаване на оптичните лещи и лежи в основата на действие на всички оптични уреди."

Е, аз ракията ще я пия по-късно, че сега съм на работа. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: rx   
Дата:   30-12-14 10:14

Може би ще е интересно за някой, затова нека изясним физичната част, без лоши чувства :) Когато имаш гладко стъкло с паралелни страни - т.е. не призма, даден сноп лъчи влиза и излиза от двете страни на стъклото под един и същи ъгъл. Имаш единствено минимално линейно отместване на лъча, което при изображение изглежда като изкривяване по ъглите.
Влошаване на качеството на изображението на теория се получава обаче от дисперсията, а не от фактора на пречупване:
https://123iitjee.com/pluginfile.php/105/mod_forum/attachment/5009/123iitjee_forum_dispersion_glass_...

Общо взето ефекта може да се види като отидеш на барче със стъклени маси и погледнеш през стъклото на масата под много кос ъгъл = ще почнат да се виждат хроматичните аберации в следствие дисперсия. При стъкло, завинтено на обектива - колкото по широк е обектива и по-дебело стъклото, толкова по-видим ще е ефекта - оттук и скъпите UV-та и филтри като цяло са от доста тънко стъкло.
Другия негативен ефект е пълното вътрешно отражение, което пак зависи от дебелината и вида стъкло, но се елиминира лесно с добро просветление(покритие) на стъклото.
Оттук следва, че е хубаво филтрите, които слагаме да са добре направени, което вдига цената им, съответно си струва да ги завинтваме на обективи, които оправдават тази цена :) На китов обектив за 150лв надали ще му трябва филтър за 200лв, а и надали е толкова остър сам по себе си, че евтин филтър да окаже влияние.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: flipz   
Дата:   30-12-14 10:22

dekov - По- скоро ще помисля, че аз не съм заснел кадъра добре от колкото, че филтъра ми е виновен. Чета доста, когато няма развита тема с мнения на компетентни хора - търся помощ от вас. Това което вие можете да видите като цветове, графика и тн аз не умея да разчитам още. Специалист съм в друга област.



Публикацията е редактирана (30-12-14 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: cameraman   
Дата:   30-12-14 10:41

Все едно да озаглавиш темата "Китайски фотокамери Canon и Nikon"

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: flipz   
Дата:   30-12-14 10:52

Петрос - не съм циция, а просто не разбирам. сега се уча и за това питам.
Аз не съм професионалист и не изкарвам пари от фотография, въпреки че съм дал доста за техника спрямо доходите си. Ако получавам 2000 еур изобщо няма да задавам този въпрос.

Благодаря на всички. За мен темата е поучителна и полезна.
Филтрите който ползвам са от оптично стъкло ще поснимам без филтри известно време при добри условия.
(Край морето лятото се получават лепкави полепи от самият въздух и в тези полепи се захващат кварцовите прашинки) Както знаем кварцът е много твърд минерал. Дори и при 2 бара остават гадните петна като лекета.
Ще потърся добра методология за почистване ..



Публикацията е редактирана (30-12-14 11:11)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »