Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 китайски uv филтри hoya kenko
Автор: flipz   
Дата:   28-12-14 21:53

Здравейте, имам въпрос който ме гложди и е с предвидим до някъде отговор.
Имам няколко фото филтъра на различните ми апарати
Hoya HMC UV (C); Hoya pro-1 digital MC UV(0); JYC pro1-D
Първият купих за ~10$ от ebay;
Вторият на търг в ebay за може би малко повече;
Третият за временно ползване върви ~3$ в aliexp..
* Да предположим, че вторият е читав ...

Първият влошава ли снимките и някой може ли да обясни дали са ментета и тн. Идват си с кутийка с сериен номер .. Made by Kenko Tokina Co LTD
Упътването им е на 2 езика.
В сайта на Hoya пише, че филтъра HMC UV (C) има пропускливост на светлина 97% явно си има някакви загуби, заради покритието. Дори не знам дали са от оптично стъкло или пластмаса. Веднъж го измих с вода и веро и се появиха едни точици по цялата му повърхност. Зачистих го с памук и дъхване към стъклото .. явно леко се омазни и се заличиха .. Струва ми се че е от пластмаса.

Продават се и кенко филтри на по 3-4-5$ който пише, че са от оптично стъкло ..


https://photo-forum.net/static/forum/2014-12/mjgr5873.JPG


http://www.bristolcameras.co.uk/images/hoya-hmc-uvc-filter.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: lamerko   
Дата:   28-12-14 22:06

Hoya и Kenko не са китайски. И не са от пластмаса. Проблема е, че има много фалшификати, които действително влошават картината - лоша консистенция, рефлекция и т.н. На практика дали филтрират нещо или не няма кой-знае какво значение - в повечето ситуации няма да има никаква разлика. Ползват се просто като физически протектор. Ако обаче са ментета - по-добре без тях...

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-12-14 22:11

И за какво ги ползваш тези стъкла? За снимки на Еверест или за прозрачен презерватив?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: lamerko   
Дата:   28-12-14 22:13

Ако няма проблем с винетирането - добра ФИЗИЧЕСКА защита са :)

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-12-14 22:21

Стига глупости...защита от какво? Знам дежурните отговори :Ако падне, ако има пръски, мъгла или дявол знае, но ВИНАГИ ще ти развалят изображението, а в най-сублимен момент ще имаш двойни "зайчета" , сияния и ореоли. Постоянното снимане с УВ е някакъв БГ анахронизъм.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: lamerko   
Дата:   28-12-14 22:24

Най-вече прах и лайнотии - могат смело да се чистят, без да те е страх, че ще повредиш покритието на челната леща. А когато се снима срещу директен светлоизточник винаги може да се маха - все пак не го заваряваш за обектива :)

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-12-14 22:35

Покритието на челната леща е с твърдостта на стъклото - 7 по 10 степенната скала на Моос. Сенник е напълно достатъчен за защита при нормално снимане. 30 години опит и нямам надрана челна леща.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: flipz   
Дата:   28-12-14 22:38

Аз действително го използвам за защита от прах (примерно при вятър се натрупват едни финни песачинки), случайно пипане с ръка и отпечатък и тн.
Но не знам до колко влошава, може би някой по- скъп филтър ще е по- добър в това отношение. Не че ми се дават пари, но не искам да си развалям снимките.
Имам един стар стъклен Leica Leitz 55mm UVa който действително изчиства UV-то. Но има леки драскотини.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-12-14 23:09

И как точно "изчиства UV-то"? Без УВ и след УВ, каква е разликата?

Ето ти кроп от кадър, който направих пробно с УВ Хазе на Канон срещу огледало, като отдясно е без филтър:


https://photo-forum.net/static/forum/2011-04/ntpz8454.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: flipz   
Дата:   29-12-14 10:50

Значи е по- добре да не ползваме филтрите с цел защита ?
А не предпазва ли и от влизане на прашинки в обектива зад челната леща?
Почти ме обеди, поне на DSLR-а със сменяем обектив да махна филтъра :)
Много лошо, че в Бургас редовно духа от морето и често влажността край морето е по- висока и примерно на слънчевите очила стават едни като полепи и едни фини песъчинки. Крайна сметка ще съобразяваме условията ..

Другото, което разбрах от темата, филтър за 10$ с кутийка и вс. обозначителни знаци на Hoya може да е читав.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: dekov   
Дата:   29-12-14 14:31

flipz,
Как можеш да питаш във форума дали филтрите влошават изображението,
като ти си този който снима, не виждаш ли дали влошават или не?
Направи проба и готово.


Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: Петрос   
Дата:   29-12-14 15:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 15:40

Последния ми UV филтър дето го взех беше 20-на паунда, което идва към 50 лв. Същия филтър тук се продава на цена от 80-90 лв.

За ползвата му като филтър - това е ясно, че е нулева. Това вече до колко влошава качаството и какви ползи може да има като физически протектор - всеки сам си решава. Аз лично не виждам абсолютно никакво влошаване (утре мога да постна няколко кадъра) освен когато не се снима в нощно време с директни светлинни източници - тогава просто махам филтъра. Но да отида на някое рали в целия прахоляк, дето през две мин трябва да обирам праха - не. За това дали предната леща е от захар или не - една трета от стъклата в базара са с нарушено покритие или надрасквания. Е сега кавате, че нямало значение - не се били виждали... като ще давам по 2к за обектив, то най-малкото мога да дам още 50-на лева за един филтър. Пък нека да съм абсолютно некомпетентен...

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: Петрос   
Дата:   29-12-14 15:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 15:55

Много ясно, че си взимам многослойни филтри. Не съм чак такъв мазохист, че да си поръчам от китайските сайтове някаква пластмаса за $1-2 [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: Петрос   
Дата:   29-12-14 15:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 16:04

Като срежеш нищо от нищо - ефекта е нищо. Евентуално филтъра би имал ефект някъде много нависоко (там, дето малцина са стъпвали) или след йонизация на северния/южния полюс... през останалите 99.99% си е чист протектор :)

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: Петрос   
Дата:   29-12-14 16:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: rx   
Дата:   29-12-14 16:14

Този спор е воден неведнъж и двете страни са достатъчно твърдоглави - истината е една - ако ти не забелязваш влошено качество, влошаване няма. Аз за моите цели, понеже обикалям на високо и стъклата са ми мили, ползвам UV-та. Досега провален кадър или кадър, в който да си кажа "баси, защо го завих тоя филтър" не съм имал. Който не му свидят стъклата и е готов да увисне с 5 бона за 70-200 2.8, прав му път, пък нека си има "перфектните" изображения. Ама после с драскотина на челната леща ще се чуди що не може да го пробута на базара, нищо, че една драскотина рядко влошава изображението.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 16:27

rx: [smilie24]

Иначе за това да ли да е UV или чист протектор за мен няма абсолютно никакво значение. Разлика в прозрачността няма, освен ако не сравняваш филтър за 5 лв. с филтър за 200 лв. А до колкото знам съвременните матрици не са чувствителни към UV спектъра. Не смятам, че UV за дигиталните апарати са на 100% пиар, понеже твърде сериозни фирми произвеждат такива, но честно да си кажа не съм се задълбочавал точно какъв е ефекта при положение, че не съм планинар :)

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: Петрос   
Дата:   30-12-14 02:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: lamerko   
Дата:   30-12-14 02:44

Въпроса е защо ти мислиш така? :)

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-12-14 03:18

Коментирате материя , която не разбирате. Освен прозрачност има и други много важни компоненти, които влияят на изображението след филтъра. Едното е коефициента на пречупване на светлината, който е различен при различните състави на стъклото. Никога състава на стъклото на челната леща не отговаря на състава на стъклото на филтъра. Другия фактор е вътрешните отражения м/у филтъра и лещите на обектива. Филтъра винаги е плосък за разлика от челните лещи.
Разбира се , че влошаването на изображението в дадени ситуации е пренебрежимо малко, но неприятните изненади при контра или със светлинни източници в кадъра са неминуеми. Аз ползвам много видове филтри (без УВ), но ги поставям(завинтвам)само, когато ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ми трябват и после ги прибирам в чантата.
Апарата ми е на повече от 4 години , а някои от обективите двойно по-стари, но нямам надраскана челна леща или други подобни поражения.

На rx един поздрав без филтър от средно високо преди 2 дена:


https://photo-forum.net/static/forum/2014-12/vnnd8650.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: rx   
Дата:   30-12-14 04:01

Уважавам мнението ти, за себе си си прав. Уважавай и моето и не ми слагай определения от какво разбирам, ще съм благодарен за което, защото не се сещам да се познаваме :)
Ако бих се заял, трябва да направя забележка за неправилно използване на понятията вътрешно отражение и коефицент на пречупване, но темата не е да си мерим знанията по физика, надявам се :)
В момента, както и предния път когато се обсъждаше същото нещо беше отново твоята дума срещу моята. На мен пък УВ филтър ми е спасявал челна леща - мога да покажа и аз снимка със сцепения филтър, но след 5ти като се върна в София. Тогава какво правим - кой ще е прав? :) В предната тема също ти бяха обяснили за съприкосновение на метален кант на дамска чанта с обектив по улицата и отново УВ-то беше спасило положението.
Остави хората сами да си преценят - дали искат да са перфектни, или да имат малко повече спокойствие [beer]

А, и да не забравя - весело посрещане на НГ и много успешни кадри на всички! [shtrak]



Публикацията е редактирана (30-12-14 04:26)

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-12-14 04:32

С интерес чакам да ми кажеш, къде греша например с понятието коефициент на пречупване на светлината и защо "кристалите" Сваровски блестят така.
И никого не карам насила да снима или не с постоянен презерватив на обектива. Най-добре се пазят лещите, като не се вади обектива от чантата.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: rx   
Дата:   30-12-14 04:44

Понятието, което имаш предвид и в двата случая се нарича дисперсия. Лека от мен, че стана ракиено време [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-12-14 05:03

Не е така, защото различните стъкла се правят от различни съставки, а някои от тях пречупват светлината под по-голям ъгъл(каквито са оловните и калиевите кристални стъкла) и оттам се получава и по- голям блясък.

от Уики :

"дисперсията е физично явление, при което на границата между две среди светлинен сноп се разлага на спектрални компоненти с различна дължина на вълната "

"Пречупване или рефракция е промяна в посоката на една вълна вследствие промяна на нейната скорост. Явлението се наблюдава най-често при преминаване от една среда в друга... Пречупване на светлината е частен случай на пречупване. Тъй като при преминаването си през границата въздух-стъкло се наблюдава пречупване на светлината, ефектът е бил използван за създаване на оптичните лещи и лежи в основата на действие на всички оптични уреди."

Е, аз ракията ще я пия по-късно, че сега съм на работа. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: rx   
Дата:   30-12-14 10:14

Може би ще е интересно за някой, затова нека изясним физичната част, без лоши чувства :) Когато имаш гладко стъкло с паралелни страни - т.е. не призма, даден сноп лъчи влиза и излиза от двете страни на стъклото под един и същи ъгъл. Имаш единствено минимално линейно отместване на лъча, което при изображение изглежда като изкривяване по ъглите.
Влошаване на качеството на изображението на теория се получава обаче от дисперсията, а не от фактора на пречупване:
https://123iitjee.com/pluginfile.php/105/mod_forum/attachment/5009/123iitjee_forum_dispersion_glass_...

Общо взето ефекта може да се види като отидеш на барче със стъклени маси и погледнеш през стъклото на масата под много кос ъгъл = ще почнат да се виждат хроматичните аберации в следствие дисперсия. При стъкло, завинтено на обектива - колкото по широк е обектива и по-дебело стъклото, толкова по-видим ще е ефекта - оттук и скъпите UV-та и филтри като цяло са от доста тънко стъкло.
Другия негативен ефект е пълното вътрешно отражение, което пак зависи от дебелината и вида стъкло, но се елиминира лесно с добро просветление(покритие) на стъклото.
Оттук следва, че е хубаво филтрите, които слагаме да са добре направени, което вдига цената им, съответно си струва да ги завинтваме на обективи, които оправдават тази цена :) На китов обектив за 150лв надали ще му трябва филтър за 200лв, а и надали е толкова остър сам по себе си, че евтин филтър да окаже влияние.

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: flipz   
Дата:   30-12-14 10:22

dekov - По- скоро ще помисля, че аз не съм заснел кадъра добре от колкото, че филтъра ми е виновен. Чета доста, когато няма развита тема с мнения на компетентни хора - търся помощ от вас. Това което вие можете да видите като цветове, графика и тн аз не умея да разчитам още. Специалист съм в друга област.



Публикацията е редактирана (30-12-14 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: cameraman   
Дата:   30-12-14 10:41

Все едно да озаглавиш темата "Китайски фотокамери Canon и Nikon"

Отговори на това съобщение
 Re: китайски uv филтри hoya kenko
Автор: flipz   
Дата:   30-12-14 10:52

Петрос - не съм циция, а просто не разбирам. сега се уча и за това питам.
Аз не съм професионалист и не изкарвам пари от фотография, въпреки че съм дал доста за техника спрямо доходите си. Ако получавам 2000 еур изобщо няма да задавам този въпрос.

Благодаря на всички. За мен темата е поучителна и полезна.
Филтрите който ползвам са от оптично стъкло ще поснимам без филтри известно време при добри условия.
(Край морето лятото се получават лепкави полепи от самият въздух и в тези полепи се захващат кварцовите прашинки) Както знаем кварцът е много твърд минерал. Дори и при 2 бара остават гадните петна като лекета.
Ще потърся добра методология за почистване ..



Публикацията е редактирана (30-12-14 11:11)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »