Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Помощ с компресия на видео?
Автор: bestlap   
Дата:   23-12-14 23:16

Здравейте приятели ! Видях се в чудо :) целта ми е да изкарам максимално добро качество в рамките на видео с дължина 15-18 мин заснето с Nikon D3200 в резолюция 1920х1080 25p
видеото го наредих със Sony Vegas както трябва и излезе 16:35 мин.При което пробвах различни формати .avi .mpeg .wmv-6.4 mb 1080 24p след това 720 30p качеството стана зле след това намерих в mp4 Internet 1280x720 30p при което стана много добро качество но е 2.4 гб и е 16 мин а ограничението ми е 1 гб защото ще го качвам във Vbox и Youtube можете ли да кажете с какво да го компресирам без да губя толкова голяма част от качеството ?Ако може да препоръчате програма или формат ?[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: lamerko   
Дата:   23-12-14 23:37

Ако обработката не е наложителна - мятай клиповете директно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: dido1234569   
Дата:   23-12-14 23:38

С adobe premiere намали битрейта



Публикацията е редактирана (23-12-14 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: bestlap   
Дата:   23-12-14 23:53

Както казах няма как да не е наложителна обработката при положение че излизат 3 гб а макса ми е 1 гб видеото е 15 мин .Как да намаля битреита в примиер ?И на колко ?[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: chrisnoch   
Дата:   24-12-14 02:33

Кодек - H.264
Резолюция - 1280х720 (реално за Vbox и YouТube по- висока няма смисъл)
GOP - възможно най-дълъг
НЕ пипай кадрите в секунда! 30р е глупост по принцип, а при изходен материал в 25р - още по-голяма глупост!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: batsali   
Дата:   24-12-14 03:12

avi, mkv, mpg не са кодеци, а контейнери, опаковки демек. В тях може да има видео компресирано с различни кодеци wmv, h263, h264, h265, theora и така нататък. Сега стана късно и не ми се пише, но ако имам време утре ще ти обясня по-подробно.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: bestlap   
Дата:   24-12-14 06:53

Ок колега ще чакам да обясниш обработих видеото в сони вегъса защото с него мога да работя и е готово в 1280х720 25p и е 2 гб ще се радвам ако имаш възможност да обясниш стъпка по стъпка в Премиера какво да правя или в друга програма :) видеото трябва да го кача чак в събота до тогава се надявам ,че ще измисля някакъв компромисен вариант да го докарам до 1 гб и прилично качество за 15 мин видео. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: e-mil   
Дата:   24-12-14 09:01

Това са ти примерни настройки за експорт на 16 минутно видео с аудио от Premiere. В зависимост от версията горе в Presets най-вероятно имаш готови настройки за YouTube, Vimeo и т.н.

Оградил съм ти най-важните места. При промяна програмата ти показва най-долу колко ще е размерът на крайния файл, но това са само ориентировъчни и леко занижени сметки.
В случая не си чак толкова притеснен с размера, затова можеш да си позволиш CBR (Constant bitrate). Ако се налага да го намалиш още, смени CBR на "VBR, 2 pass" (тоест Variable Bitrate)и си поиграй с плъзгачите, като намалиш Target Bitrate и увеличиш Maximum Bitrate. Тогава обаче ще трябва да експериментираш, защото качеството на картинката за всяко отделно видео ще е различно.

Битрейтът от 9 мбпс е само примерен. На практика много от HD клиповете (понякога даже и 4К) публикувани в Тубата и Вбокс са с 3-4 мегабита. 90% от зрителите не виждат разликата.


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/czys4745.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2014-12/dcow9382.JPG


http://prikachi.com/images/254/7802254A.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/penq6223.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2014-12/mfga5481.JPG


http://prikachi.com/images/255/7802255I.jpg



Настройките във Вегас са същите, просто интерфейсът е малко по-объркващ.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: langel   
Дата:   24-12-14 16:29

Не сменяй fps. Остави ги както са си -25 fps.
В youtube можеш да качваш и с 25 Mb/s битрейт.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: RazorJack   
Дата:   24-12-14 18:46

забрави да стане наведнъж. експортваш си го във голям временен файл от вегас или премиер както си направил, после отваряш файла със virtualdub примерно и го прекомпресираш с 2-pass X264 примерно като смяташ с калкулатора точно колко битрейт ти трябва за да стане 1 гб.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: lamerko   
Дата:   24-12-14 19:19

Не знам защо се се захванали с тоя 1 Гб. Като за начало youtube прекодира качените видеа, така е няма никакъв смисъл да се задава някакъв определн битрейт или кадри - по-добро от оригинала няма. Но ако омажете положението с някаква компресия и автоматичните скриптове на Гугъл като минат отгоре - положението ства идеално зле. Относно големината на клиповете - youtube има лимит от физически размер на файловете от 128GB и 11 часа времетраене. Ако не снимате в RAW видео - не виждам проблема...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: bestlap   
Дата:   25-12-14 15:34

Както казах ще се качват и във vbox7 където лимита на файла който можеш да добавиш е 1024мб :) а моят файл след събирането му в сони вегъс в най добрия случай става 1.9 гб.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: surg   
Дата:   26-12-14 23:56

за целите които искаш битрейт 9000 е малко в повече, пробвай с 4000-5000

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-14 00:43

Е, винаги можеш да свалиш готовия mp4 от youtube - таман готов, оптимизиран за уеб :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: e-mil   
Дата:   27-12-14 12:36

Автор: lamerko
Дата: 24-12-14 19:19
"... youtube прекодира качените видеа, така е няма никакъв смисъл да се задава някакъв определн битрейт или кадри - по-добро от оригинала няма. Но ако омажете положението с някаква компресия..."


Ти вероятно качваш видео директно от апарата и за теб наистина няма смисъл. Но авторът казва, че е правил монтаж и очевидно вече не говорим за "оригинал" - все в някаква компресия трябва да си експортне клипа. Иначе ще стане към 180ГБ. А програмите засега са тъпички и не могат да отгатват желания - искат да им кажеш кодек, битрейт и кадри, иначе ти предлагат първия вариант в списъка си с формати.
Освен това, ако картинката е интерлейс или анаморфна, при всяко положение е по-добре да конвертираш във видеоредактор, отколкото да разчиташ на "автоматичните скриптове на Гугъл".

В случая с автора D3200 вече е заснел видеото с H.264 и сравнително нисък битрейт от 22-24 мбпс. Така че няма какво толкова да омаже, ако го експортне със същия кодек.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-14 13:06

т.е. каква е загатката? Не можем да отворим насторйките за render-ване на видеото на Вегас ли, що ли? Че ще скачаме в премиер и после във някаква virtualdub и ще сменяме броя на кадрите и не знам си какво за по пълно омазване на положението....тоя форум вече е трагично ама трагично зле.

В момента няма инсталиран Вегас, но по бегъл спмен има около 3 цъквания с мишката, за да запазиш видеото във формат какъвто ти дойде на акъла и размер какъвто ти трябва.....даже си мисля че май можеше, да преговарям с вегаса колко искам да ми е голям файла...



Публикацията е редактирана (27-12-14 13:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-14 15:50

Добре запознат съм с кодеците - години наред съм си играл с тази материя, че и бях почнал да пиша GUI с вграден калкулатор за един от кодеците. От първия пост единственото, което разбрах, е че се иска компресия, а не редакция на видеото. Затова и с моя първи пост писах "Ако обработката не е наложителна...". До колкото виждам - и в следващите постове не се споменава нищо за редакция :)

Вярно, че няма нищо сложно да си пресметнеш нужния битрейт, но през годините съм видял толкова невероятно омазани клипове, че на моменти не знаех дали да се смея или да плача. Колкото до Гугъл - вече доста добре се оправя. Явно най-накрая са сложили профили за по-известните устройства.

За Премиера - добре си си направил шотовете, но само да спомена - броя кадри и системата (PAL/NTSC) е добре да останат такива, каквито са на оригиналния клип. За битрейта - 9 мегабита твърдо са си ОК - по-добре да не се режи твърде много, за да може автоматичните скриптове по-добре да си балансират качеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: batsali   
Дата:   27-12-14 20:09

hotsnail, видео компресията е доволно сложна материя. Да, можеш да цъкнеш 3 пъти и да излезе нещо, но си трябват малко познания за това какво прави енкодера и как го прави, за да знаеш какви настройки ти трябват в конкретния случай. Това е, ако те интересува единица качество за единица размер. Иначе бухай дифолт и се радвай.

В модерните кодеци като h264 не мисля, че има такова нещо като CBR, ако и да ти го пише в менюто. Ако се търси хем качество, хем точен размер, наистина, както се писа по-горе, експортваш проекта с много висок битрейт, да кажем 60-100Mbps, после му правиш 2-pass encoding, като преди тва си смяташ размера, взимайки под внимание и аудиото колко е голямо. Не ти трябват програми за това, просто решаваш аудиото с какъв кодек и с какво качество ще е, мачкаш го първо него, вадиш размера от размера на целия файл и останалото ти е видео. Предвиждаш 5-10% луфт и така. 100Mbps не се стряскаш, че е повече от битрейта на оригинала, тва се прави просто, за да не ти го сдъвче видеото quantizer-a докато го експортваш във междинния временен файл. Бая голям ще е също така. Не видях горе на скрийншотовете от вегас да има 2-pass, затова го пиша това. Иначе наистина Youtube мачка наново, но не съм сигурен дали това важи във всички случаи. За vbox нямам никаква идея какво се случва.

Аз мачкам видео с ffmpeg и x264 под линукс. Изключително мощен софт е тва, с един ред опции можеш да свършиш сума работа. Има го и за win.

https://www.ffmpeg.org/download.html

http://mewiki.project357.com/wiki/X264_Settings


Както винаги гугъл е ваш другар [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-14 20:42

Двупасовия енкодинг има за цел да изчисли точно пиковете и да направи точни сметки, когато например искаш да докараш макс качество с VBR и точен краен физически размер. Безсмислено упражнение за уеб :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: batsali   
Дата:   27-12-14 21:04

Човекът каза, че във vbox е 1GB лимита. Имат ли vbox ресурсите да мачкат всичко наново? Ако имат наистина няма смисъл от тия упражнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-14 21:20

Преди време мачкаха - всичко минаваше през FLV контейнер. Сега не съм гледал как стоят нещата, но така или иначе половината им клипове са линкнати от youtube, а и както споменах - всеки може да си свали собсветните си клипове от youtube в .mp4 - h264 формат :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-12-14 09:28

За целта може да ползваш това, върши чудесна работа!

http://www.any-video-converter.com/images/screenshots/large_avc_free.png



Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-14 10:27

Batsali това горе е адоби премиер.......има ли какво повече да коментираме? Повечето от даващите акъл не могат да си експортират проекта от видео редактор.


Странното е че преди години и със снимките имаше подобни поверия и от фотошопа минаваха в acdsee или друг viewer да си преоразмеряват снимките за фотофорум .....



Публикацията е редактирана (28-12-14 10:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: langel   
Дата:   28-12-14 11:15

В Адоби Премиер, а и в повечето NLE отдавна има нейтив съпорт на почти всички кодеци и няма нужда от интермидиът транскодиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: tweeg   
Дата:   28-12-14 11:38

batsali написа:
> Аз мачкам видео с ffmpeg [cool] и x264 [cool] под линукс [beer]

Аз си мислех че съм единствения.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: batsali   
Дата:   28-12-14 18:41

tweeg, аз наскоро си правих експерименти и с h265. Много бавно, но направо ме стреснаха резултатите. През 128kbps връзка можеш спокойно да гледаш филми на телефон със повече от приемливо качество на видео и аудио.[cool]

hotsnail, ако така ше си говорим - пише се загаДка .

Предполагам, че авторът на темата ще иска да си има и версия на творението с високо качество, за да го съхрани за внуците. Без значение кой е софта горе не видях някакви подробни настройки да има. langel също натам бие - ясно ми е. Въпросът беше дали може да се пипа по-подробно по енкодера. Казах и в предния си пост - който иска да си ползва дифолт някакъв, няма да е лош резултата.

Ако беше отговорил на човека нопмално, без да се заяждаш още от началото, тая тема щеше да е приключила и щеше да се почувстваш полезен. Сега вместо да си обогатим знанията взаимно, само се изнервихме, а на тебе ме съмнява да ти е станал по-голям...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: Блясък   
Дата:   29-12-14 10:55

[ офтопик ]

Бат'Сали, с какво пробваш H265 ? MKVToolNix v6.2.0 ?
Сега се зачетох за новата компресия..много благинки обещават.
http://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Video_Coding


Сподели с какво тестваш, и върху какъв материал. И с какво плейваш...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: batsali   
Дата:   29-12-14 11:22

Компилирах си x265 като статична библиотека за ffmpeg. Видеото пускам после с VLC. Материалът е блурей оригинал. Не съм си играл много, защото x265 много бавно мачка в сравнение с x264. Още е млад тоя енкодер, но и стандартът предполага повече сметки. Наистина е вярно това, дето го пишат, че същото качество се постига с половината битрейт на h264. Артефактите също са по-различни, повече блър отколкото квадрати, което е като цяло по-малко изнервящо.



Публикацията е редактирана (29-12-14 11:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 11:27

Тоя H265 изглежда добре, но все още няма хардуер, който да го поддържа, докато за H264 всички медийни у-ва в последните 2-3 години си го поддържат.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: batsali   
Дата:   29-12-14 11:33

Да, но сега наизлизаха стоядрени и хилядоядрени телефони, така че и да няма хардуерни декодери за h265, няма проблем да се декодира софтуерно. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: Блясък   
Дата:   29-12-14 12:00

Чета, че Н265 все още се дописва като принципи и стандарти. Ще минат поне 2-3 години, докато нещата почнат да навлизат в консумър-левъл техниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 12:10

Телефоните ОК, но за медийните плеъри и "умните" телевизори този кодек ще е безсмислен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с компресия на видео?
Автор: batsali   
Дата:   29-12-14 12:20

То сега има UHD теуевизори колкото двойно легло. Кой има какво да гледа на такова нещо? Само гледай как догодина ще наизскачат хардуерни декодери за h265...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »