Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 19:05

..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно нещо , наречено EXIF и защо ?...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: J0R0   
Дата:   15-12-14 19:25

Едва ли някой го премахва нарочно. Повечето редактиращи програми по подразбиране го трият. Така че само едно преоразмеряване на снимката в неподходящата програма и екзифа изчезва.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 19:31

...Верно ?...аз пипам само с Фотошоп и не знаех..
...струваше ми се , че като си купят по скъпа техника и почват да крият, да не се разбере на какво се дължи качеството ...
...може и да не съм прав...[smilie2]

 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: lamerko   
Дата:   15-12-14 19:35

Ако е правена по-сериозна обработка от повече от един кадър - нормално е тази информация да бъде премахната, дори от Photoshop, който по принцип я запазва. Други програми за авроматизирани действия също директно затъркват информацията. Да не говорим, че ако кадъра е бил качен някъде (например Фейсбук) и после от там е му се е намерило място тук - се тая :)
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: J0R0   
Дата:   15-12-14 19:38

Качеството не се дължи на скъпата техника, а на уменията на фотографа да работи със светлината и цвета, да композира и да улавя моментите.

Техниката дава изключително малко по отношение на крайния резултат. Сигурен съм че Клептън и с китара за 50 лева ще свири много по-добре отколкото аз с неговата.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 19:41

...аз правя сериозни обработки с повече от един кадър , но Фотошоп не ми трие EXIF-а...не съм напълно убеден...
...Багданов не трие , Екзистенциа не трие , Мара не трие..други също..
...както и да е...ясно , че няма начин да се докаже!...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 19:42

J0R0 , това е ясно!...встрани си от темата...[smile]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: vladis   
Дата:   15-12-14 19:50

И във Фотошоп EXIF-а изчезва, ако се използва Save for Web

 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 19:53

...да...наистина не ползвам Save for Web...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: ecobo   
Дата:   15-12-14 20:43

Ти направо зачеркна една цяла плеяда топ-фотографи, които снимат на филм и си нямат ЕКЗИФ, завалиите [smilie5]


Какво значение има с какво са направети тези снимки, примерно:

http://woman.hotnews.bg/static/uploads/content/05/les_femmes_d_helmut_newton_8297_north_990x%281%29.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: falcon   
Дата:   15-12-14 20:46

Така си е, Save for WEB и отиде екзифа в реката.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 20:54

...ecobo , никого не съм зачеркнал...ФотоФорум е сайт за обмяна и коментар на фотографска материя ,и информация...
...техниката е важна фотографска информация...
...филмовата фотография не е "без EXIF"..пък и ...
...посочените от теб снимки от фотографски сайт ли са ?...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: ishootraw   
Дата:   15-12-14 21:08

Уточнение: при save for web има и опция да се запази тоест показва информацията от exif-a. Може да се избира да се показва и само части от нея.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 21:09

...така...ми тогава ?...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: pstoev   
Дата:   15-12-14 21:13

Съмнявам се някой да го трие нарочно, пък и да няма, какъв е проблема да питаш с какво е снимано [smile]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 21:14

...приема се за лош тон и заяждане....
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: Gecata   
Дата:   15-12-14 21:23

Хелмут Нютън триеше....Лично ми го е казвал [smilie7]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: vanquished   
Дата:   15-12-14 21:24

В save for web си има опция дали да показва ЕXIF или не. Metadata: и си избираш, какво да показва. Големи спецове сте [smilie6]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 21:29

Gecata ...ко стана с туй момче?!...[smilie8]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: Gecata   
Дата:   15-12-14 22:30

Катастрофира нарочно преди няколко години.....
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-12-14 22:35

..ми...който трий ЕКЗИФ-и ...тъй става !...[smilie2]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: stoikovv666   
Дата:   15-12-14 23:59

Гледането на exif, според мен не е правилната посока за начинаещите...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   16-12-14 00:08

Това гледането на екзиф е малко,като да знаеш,че някой е добър е..ач,и да се опиташ да му бръкнеш в гащите,да видиш,колко му е,аджеба голям.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: ecobo   
Дата:   16-12-14 00:36

шдфдшд написа:

> ...ecobo , никого не съм
> зачеркнал...ФотоФорум е сайт за
> обмяна и коментар на фотографска
> материя ,и информация...
> ...техниката е важна фотографска
> информация...
> ...филмовата фотография не е "без
> EXIF"..пък и ...
> ...посочените от теб снимки от
> фотографски сайт ли са ?...

1. Техниката не прави снимки, прави ги фотографа. И точно ФФ е пълен с примери в подкрепа на това твърдение.
2. Филмовата фотография определено няма ЕКЗИФ :-)
3. Снимиките са си снимки, независимо къде са публикувани, нито пък мястото на публикуване има отношение към техните естетически достойнства или недостатъци.
4. Ако наистина смяташ, че щом това тук е фотографски сайт и всеки е длъжен да поства снимки с ЕКЗИФ, пусни оплакване до админа, мейла му е най-отдолу на всяка страница.

Изобщо темата е, меко казано, странна...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: vgramatikov   
Дата:   16-12-14 01:18

Най-честата причина е тази:

"Автор: falcon
Дата: 15-12-14 20:46

Така си е, Save for WEB и отиде екзифа в реката."
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: asahi   
Дата:   16-12-14 01:19

Автотът показва каквото поиска и колкото поиска. Не е длъжен да показва EXIF, не е длъжен и да дава обяснения. Ако ти харесва - гледаш. Ако не ти харесва - не гледаш.

Често информацията в EXIF-a е невярна или подвеждаща. В моя профил има такива снимки, забелязах. Разбрах причината, но не държа на това.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: bpavlov   
Дата:   16-12-14 02:17



Аз лично съм научил страшно много от Екзифите, още от ниво начинаещ, та и до сега. Неизтриването на екзифа е начин да покажеш, че си приятелски настроен и отворен към обкръжаващия те свят, а така също е начин да дадеш нещо конкретно и полезно на останалите.

Истриването на Екзифа е много български синдром, вид комплексарщина, прави се най-вече за да придаде "мистичност" на снимката шедьовър. Същата работа, като тунинговано БМВ Е34 с надпис отзад 3?? i
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   16-12-14 07:24

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1587712&t=1587712
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: serjy   
Дата:   16-12-14 08:25

абе, много дълбок смисъл и причина му търсите на тоя изтрит екзиф. применрно, мен ми дреме, че на някой му е интересно да мио гледа екзифа! на някой снимки имам, които са качени от телефона или не са обработвани, на други нямам щото някъде по пътя се е затрил и въобще не мисля да се впрагам къде е изчезнал и да го слагам, само щото някой му било интересно да гледа екзиф... то затова фотографията в последно време е на такова ниво, щото всеки гледа данни и технически характеристики, а не светлина, композиция, момент и емоция. [shtrak]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-12-14 08:27

LorDDemoniC ..благодаря!...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: e-mil   
Дата:   16-12-14 09:30

Автор: bpavlov
Дата: 16-12-14 02:17
"Истриването на Екзифа е много български синдром, вид комплексарщина..."


Ако това е вярно, значи във Flickr, Photobucket и подобните е пълно с комплексирани българи. Като добавим майсторските сайтове от сорта на Magnum или Masters of Photography плюс милионите снимки в сток сайтовете... излиза, че българите по света са стотици милиони. [smilie5]

Тая тема периодично се появява всяка година и всеки път генерира огромни глупости.
Което ме подсеща, че е време за нова тема против Фотошоп. Там идиотията е още по-голяма. [smilie18]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: rimohit   
Дата:   16-12-14 10:04

Гледам , че и при мен го няма на много снимки , но не е нарочно.
От престъпна небрежност е..
Извинявам се на многобройните си почитател [thankyou] [thankyou] [smilie18] [smilie18]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: pstoev   
Дата:   16-12-14 10:28


Ще мине време, и няма да имаш нужда да видиш екзифъ за да разбереш с какво е снимано [smile]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: bpavlov   
Дата:   16-12-14 10:29




e-mil, каза ли нещо или пръцна?



http://www.boyanpavlov.com/Work/Forum/EXIF.jpg




В сток сайтовете наличието на екзифа не зависи от желанието на фотографите.

Та глупостите в тези теми се генерират най вече от такива като теб и serjy, които носят от девет кладенчета вода, да обяснят, как "не им дреме" какво някакъв си ползувател искал, та да се пренапрягат да слагат Екзифа във, пак подчертавам, шедьоврите си.

 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: bpavlov   
Дата:   16-12-14 10:32


Абе въобще, друго си е да нямаш Екзиф, извисява те до една друга класа творци, далеч от простолюдието
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: serjy   
Дата:   16-12-14 10:45

предполагам, че творбите на Ван Гог не струват пукната пара, щото не вървят с техническа спецификация :
чревена боя, тип акрил - 235мл.
зелена , 120мл... и т.н.т..
2 бр. четки 8ци
1 брой , баданарка и т.н.т.. [smilie18]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   16-12-14 11:22

serjy като гледам тук всичките сте Ван Гоговци [smilie18]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: serjy   
Дата:   16-12-14 11:26

ми, нямам претенция, че творя "шедьоври", нито да съм ван-го-го-вец, нито съм повдигал такъв въпрос, но като си сложа моите снимки до твойте и до тези на bpavlov някак не мога да скрия задоволството си, че явно мога да снимам [smilie5]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   16-12-14 12:28

Ааа стигаме до там пак да си мериш пишката с по-неможещи... браво само можачи като теб имат право на мнение... осъзнаваш ли колко си дребен бе човек? Не ви разбирам такива типове...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: fraction   
Дата:   16-12-14 12:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: e-mil   
Дата:   16-12-14 13:29

Автор: bpavlov
Дата: 16-12-14 10:29

"e-mil, каза ли нещо или пръцна?"


И какво доказва този единствен кадър?
Във Flickr има към 3,5 млрд публични снимки. Твърдят, че общо със скритите били над 6 млрд и всеки ден се добавя нов 1 млн. На всяка снимка с EXIF, която покажеш мога да отговоря с 50 други, които нямат.

Не говорим за това дали има снимки с EXIF, а дали е чисто български синдром. Аз твърдя, че въобще не е масов синдром. Ял съм повече от тази материя, затова мога да пърдя повече от теб. [smilie18]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: nyamago   
Дата:   16-12-14 14:44

Колкото по-масово е качването на снимки ("разтоварване на картата"), толкова по-голям процент ИМАТ EXIF - защото не са редактирани с нищо и авторите им дори нямат представа какво е EXIF и мета-данни. А днес всички апарати (и телефони) записат такива данни в снимката. Това за Фликър и трилионите снимки.

Обратното - колкото по-претенциозен АртЪ е снимката, през повече обработки е минала, със знайни и незнайни програми и под-прграми (плъгин-и, пресет-и, 'екшъни' и не знам си какво - или мобилни приложения съответно). Много по-голям е шанса някоя от тези обработващи порграми да не запазва мета-данните, да ги запазва непълно / осакатено, или - в някои най-лоши случаи - да ги замества с неверни данни.

Понеже тук във ФФ се ценят снимки именно от втория вид (първите са дори забранени от Правилата) това е най-вероятното обяснение. Да се иска от хората да проверяват и да възстановяват изтрития от глупав софтуер EXIF (което не е толкова лесно) за удобството на любопитните изследователи - не е много оправдано?

А за пренебержимото малцинство комплексирани нищожества, които наистина умишлено го трият - нека не ги съдим! Това си е тяхно суверенно право - никакво основание няма да им налагате друго! Прекалено малко граждански права и свободи са ни останали - триенето на EXIF трябва да се нареди с вероизповеданието и алтернативната сексуална ориентация. Неотменимо право на личността - не посягайте (и) на него!

[beer]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-12-14 18:50

Автор: nyamago
Дата: 16-12-14 14:44...триенето на EXIF трябва да се нареди с алтернативната сексуална ориентация... - не посягайте (и) на него!


...това звучи величествено[smilie7] ...браво!...добър финал!...[beer]

 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: V-plod   
Дата:   16-12-14 19:31

Изснимахте сватбите и сега май няма какво да правите, та се чудите с какви глупости да се захванете.

шдфдшд: вместо да дебнеш кой си е изтрил ексифа, отдели внимание над повишаване качеството на своите снимки,защото ексиф имаш, но другото липсва
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: batsali   
Дата:   16-12-14 19:50

шдфдшд, какво те топли толкова тоя EXIF?
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: Slivenski   
Дата:   16-12-14 21:40

И кво толкова ше видите в тоя екзиф? Дали е снимано с Канон или Никон? Или на ква бленда, скорост и прочие... [smile]

За всеки, който се е занимавал повече от 5 години с фотография е ясно една снимка в общи линии как е снимана, дори и без да гледа екзифа.

[beer] [beer]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: Slivenski   
Дата:   16-12-14 22:03

Става дума за елементарни неща – скорост, бленда, исо… Това всеки може горе долу да познае.

Ако пък става дума за техниката, ако го интересува някакъв конкретен обектив или тяло, в нета има десетки технически ревюта и сравнения, със съответните обяснения на настройките.

Предполагам, че авторите трият екзифа най-вече от съображения за сигурност, както и за някаква защита на авторските си права.

Иначе какво? Ще гледаш екзифа и ще си кажеш – да, това се снима с такава камера, с такъв обектив, на такава бленда, с такава скорост, с такова исо… А това с такава бленда, на такава скорост, с такова исо… И какво?

Ами, това убива творческия подход. Дали ще са 20 или 24 милиметра или 35 или 50 милиметра… И дали ще съм вдигнал исото, или пък ще съм намалил скоростта… Или каквото и да е. Има различни начини да постигане на един и същ ефект.

Това са принципи във фотографията, които всеки трябва да познава и да търси собствения си подход към постигане на даден кадър. А не да зубри настройки от екзифите!


[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (16-12-14 22:56)
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: Slivenski   
Дата:   16-12-14 22:06

Познавам хора, дето от десет години снимат на зеленото Р, с китака, и се водят фотографи - че и пари изкарват с това.
Ни екзиф ги интересува, ни нищо... [smilie18] [smilie18]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: fraction   
Дата:   16-12-14 22:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: muzka   
Дата:   16-12-14 22:55





Публикацията е редактирана (16-12-14 22:56)
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-12-14 23:33

V-plod ...това , което смятах , че е финал , не е декларация против гей общността...просто ми хареса , как го е формулирал nyamago ...съжалявам , че съм те засегнал..[smilie2]

batsali и всички други неразбрали...вижте хубаво , как е формулирана темата...плииз..[beer]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-12-14 23:40

...ключовите думички са КОГА и ЗАЩО...[smilie3]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: batsali   
Дата:   17-12-14 00:09

Винаги и защото само на тебе ти дреме за екзифа. Затова ти прави впечатление. [smilie5]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: pstoev   
Дата:   17-12-14 00:30

LorDDemoniC, а другите като теб бай-ганьовци, с какво ще се похвалите???
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: Ando   
Дата:   17-12-14 01:10

Метаданните освен с информация за бленда, скорост и ISO могат да бъдат "полезни" и с други работи - от EXIF-а могат да се извлекат и настроиките на RAW конвертора и с един-два клика да си ги метнеш в своите снимки, което съвсем убива творческият подход.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-12-14 01:18

...бах мааму...глей ко измислили хората!...[smilie11]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: lamerko   
Дата:   17-12-14 02:19

Е па има весели коментари. Явно моя РОУ конвертор е глупав и не иска да създава шедьоври с 1-2 клика по екзиф [smilie9]
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   17-12-14 06:48

pstoev кой с какво да се хвали бе човек? Какво беше сега това мнение ни в клин, ни в ръкав? Ние бай ганьовците които не сме супер дупер най-великите български фотографи (аз пък не съм и фотограф изобщо) са ни полезни екзиф данните и толкоз... интересно как толкова уж умни и добри фотографи като вас не го разбират и наричат нас тъпи неможачи и бай ганьовци...
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: asahi   
Дата:   19-12-14 16:08

Главното е, че никой не ви е длъжен да ви оставя EXIF. А и с него по-добри щракачи няма да станете.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: fraction   
Дата:   19-12-14 16:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: ..Кога фотофорумските Автори започват да премахват от снимките си това полезно н
Автор: шдфдшд   
Дата:   19-12-14 17:53

...всички знаем , че по-важни от екзифа са работата със светлината , композицията , идеята и т.н....
...ясно е , че никой не е длъжен да оставя екзиф...
...малко вероятно е с гледане на екзифи човек да научи , кой знае какво...
...сигурно е , че в редки случаи , екзифът се затрива от програмите за обработка...
...но!...в повечето случаи , екзифът се трие съзнателно...по някакви причини ...и в определен момент...някои от причините ми бяха изяснени на лични...
...за тези причини и този момент бе пусната темета ...но явно никой, съвсем разбираемо, не иска да навлезе в дълбочина ...
...темата не изпълни предназначението си...оттук-нататък , само излишни дразги...така, че ...закривам....Щрак!
 

 Авторът е затворил собствената си тема.