Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 14:19

Отварям темата за да споделя пресен опит :-)

Решавам, че ще купувам на приятел новото панасониче LX100
Става дума за поръчка от около 1650 лева общо. Културна сумичка.
Намаления не търся, само бърза и адекватна услуга

Действията се развиват в два фотомагазина, които условно ще нарека Фотообобщение и Фотоколиба

По препоръка от бъдещия собственик на панасоничето звъня първо във Фотообобщение и по телефона казвам, че искам LX100 с чантичка и резервна батерия. От там по вероятно обективни причини ме насочват да се обадя в техния онлайн магазин. Звънвам и казвам какво искам. Отговаря ми младо момиче и ме насочва към сайта, от който да си избера конкретно продуктите, които искам да закупя. Отговарям, че нямам време и възможност в момента да търся в сайта, да намеря типа батерия за панасоничето (което се оказа нелесна задача след като я намам пред очите си) и затова моля да ми предложат, дори и не веднага. Просто да окомплектоват апаратчето с резервна батерия и чантичка, която подхожда на габарита му. Не ме вълнива цената. Получавам отговор с поучителен тон, че така не става и трябва да си отворя нета, да потърся в гугъл каква е батерията, да я намеря на техния сайт и да си наглася поръчката от там.

В конкретния лучай, обаче, време и възможност за ровене нямам.

Няколко милисекунди преди края вече ме бяха загубили като клиент за конкретната поръчка. Казах "Добре, благодаря и затворих.

Звъня във Фотоколиба. Изреждам какво искам и любезно момче ми приема поръчката, предлага ми чантичка и вариант за резервна батерия. Продиктувам данните за доставка и всичко е 6.


Защо пиша това.
Често оставяме мнения от коя верига магазини сме доволни и от коя не. Аз познавам добре и Фотоколиба и Фотообобщение. Харесвам и уважавам и двата магазина. На всички свои курсисти (водя курс по фотография) обяснявам да си закупуват техниката от там, а не от Техноград или Технопазар, подкрепяйки по този начин магазините, които продават само фототехника.

Човекът, за когото купувам техниката, е сериозно платежоспособен. Спестих му подробностите как са ме отрязали във Фотообобщение, за да не спре изобщо да пазарува от там той и всичките му платежоспособни приятели.

Заради една немотивирана или вероятно в закъснял цикъл служителка Фотообобщение може да загуби повече, отколкото всичките му останали добросъвестни служители са привлекли с безупречната си работа и отношение към клиента.

Ако колегите от Фотообобщение се припознаят в тоя пост -> моля, обърнете ѝ внимание.
Не заслужавате човек да остане с грешно впечатление за вас, само защото за първи път ви потърсва и уцелва нелюбезно отношение.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: peter73   
Дата:   28-11-14 14:32

Явно заплатата й не зависи от продажбите, а от шефа и тя затова там проявява повече старание :-)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 14:33

Или да преведа на български

Мили млади хора, научете се, че често не знаете с кого говорите и кой клиент отблъсквате.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: fraction   
Дата:   28-11-14 14:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: falcon   
Дата:   28-11-14 14:38

La donna è mobile[smilie7]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: peter73   
Дата:   28-11-14 14:39

Милите млади хора няма да се научат сами - за това са управителите на магазина и собствениците? Явно продажбите не са и техен приоритет - български безнесмени. Иначе могат с часове да обясняват как пазарът ни е кофти и затова цените им са такива.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: realnoncho   
Дата:   28-11-14 14:40

Ами те бяха писали в една тема, че по телефона не можело, защото ставали обърквания...

Т.Е. Не е от мацката, а такава им е политиката.



Публикацията е редактирана (28-11-14 14:41)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 14:44

Ами като такава им е политиката сега моите 1650 лева отиват при ония, на които не им е такава политиката.

Освен това пробвайте да намерите какъв тип е батерията на конкретния панасоник, намерете я в сайта на Фотообобщение и си засечете колко време ви отнема това. Сега пробвайте да се вместите в 2 минути за да си направите заявка, ама опитайте и от място, където нямате достъп до интернет [smilie3]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: vkk1   
Дата:   28-11-14 14:44

От фотоколиба и аз съм много доволен, момчето в магазина в Пловдив е винаги отзивчиво, дори и ако отида, самият незнаейки точно какво искам и дали го искам :)
[smilie24]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: fraction   
Дата:   28-11-14 14:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: don_kolev   
Дата:   28-11-14 14:49

peter73 - разбира се виновен българския бизнесмен работодателя. Даже и за първите седем години на въпросната "търговка".

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: realnoncho   
Дата:   28-11-14 14:54

Като почнете с едни генерални обобщения в тези теми...
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: fraction   
Дата:   28-11-14 14:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: realnoncho   
Дата:   28-11-14 14:56

Ми веднага се разбра кой бил виновен и какви били първите 7 години на продавачката, ти как му викаш?
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: don_kolev   
Дата:   28-11-14 14:58

Нончо, въобще не четеш! Точно срещу правенето на генерални заключения беше изказването ми.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: peter73   
Дата:   28-11-14 14:58

don kolev, а кой, според вас, е виновен за това, че един служител не знае как или просто не си върши работата? Или че системата му за продажби е такава, че губи клиенти?
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: fraction   
Дата:   28-11-14 15:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 15:00

Аз мнението си за Фотообобщение няма да променя от тоя случай. За мен те остават сериозен магазин. Но трябва да се внимава, защото не знаеш кога каца пилето на рамото, а ти го пъдиш с ръка [smilie3]


Да не говорим, че съществуват и любезен и учтив начин да обясниш защо така процедираш
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: don_kolev   
Дата:   28-11-14 15:02

Peter73. Ако имаше отговор на този въпрос, щях да съм много богат. Вината може да е навсякъде по веригата. В случая просто губят всички, защото клиентът е разочарован.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: don_kolev   
Дата:   28-11-14 15:04

Само едно си мисля и с това ще приключа. Разбира се няма как да знаем цялата конкретика, но ако на въпросната дама й зависеше непосредствено прехраната от всеки клиент, надали това щеше да се случи.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: s_dyakov   
Дата:   28-11-14 15:06

Не разбрах драмата в случая каква е.
Колко е трудно да се гугълне модела на батерията за някакъв апарат и да я намериш после в сайта от който си решил да купиш?
Минута? по-малко ?
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: peter73   
Дата:   28-11-14 15:07

don kolev, точно де - и аз това казвам.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: fraction   
Дата:   28-11-14 15:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 15:08

s_dyakov

Ти май не четеш, а?
Я прочети малко по-внимателно какво съм писал по отношение на обстоятелствата в конкретния случай.

И пробвай да гугълнеш батерийката [smilie5]



Публикацията е редактирана (28-11-14 15:11)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: rx   
Дата:   28-11-14 15:11

s_dyakov преди време прекръстиха продавачките на продавач-консултанти, щото продавачка звучало кофти. Ама и продавач да си, работата ти не е да ми държиш сметка как да намеря нещо в гугъл, а да направиш всичко, което мозъка и професионалния ти опит позволява, за да не си тръгна с празни ръце. Горе правилно са насочили към целта - продавачите масово не чувстват, че заплатката им идва именно от продажбите, които правят. Затова и работата "на процент" е толкова мразена в България, защото всеки иска да клати крака и да приема клиента като някаква напаст, която му разваля рахата в 8-те часа на ден, в които трябва да си изкара заплатата.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Idoru   
Дата:   28-11-14 15:17

Абе човек като е в движение (примерно имам работа в Сливен и пътувам натам) кога ще може да "гугълне" батерията и да "си я избере от сайта им". Понеже съм я сърбал тая попара знам, че просто не става.

Обаче пък да смятате 1600 лева за кой знае каква грандиозна поръчка е просто наивно... Дреме им на щепсела на фона на оборотите които въртят.

Но като цяло обслужването в колибата е около 2 пъти по-добро отколкото в обобщението, където едва ли не искат да им дадеш стотачка още с влизането си за да се държат любезно с теб :D
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: victory13   
Дата:   28-11-14 15:19

Г-н Чуков, в колибката бяха отворени всички линии, очаквайки вашето обаждане, и имаше ангажиран служител по темата [cool]
Междувременно аз си направих скромна покупка, с удоволствие разбира се [beer]
Служителки не коментирам...
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: fraction   
Дата:   28-11-14 15:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: falcon   
Дата:   28-11-14 15:25

Когато клиента не е задоволен винаги има драма[smile]
Поведението е решаващо, дори и понякога продавача да знае по-малко от клиента.Но както каза rx някои искат да получават пари за клатене на крака. Не че и по този начин не става, ама се изисква специфично клатене[smilie18]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 15:27

Idoru,

да разясня малко
човекът, за когото купувам апарата, по стечение на обстоятелствата, което не мога да обяснявам тук, е закупил в течение на времето фотографска техника за над 30 000 лева. Винаги аз съм избирал откъде да се купи. Ако вчера вместо мен беше звъннал той, то ние никога повече нямаше да купуваме от Фотообобщение [smilie3]

Повярвай ми.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Idoru   
Дата:   28-11-14 15:41

А, ама аз вярвам без нужда от допълнителни разяснения. Просто работата е там, че ако се попадне на някоя кисела незадоволена кака, на която поръчка за 1600 лева й се сторят не кой знае какво - каквито и не са, като нищо ще си го премести от единия крачол в другия (еле пък ако е новата "мис България" :D) и се стига до подобни теми.

Можеш да си сигурен, че клиент правещ оборот за 30к няма да бъде оставен да си тръгне толкоз лесно - то ще са подмазваници после, па мили очички, кво ли не, може да му подарят нещичко даже. Всичко в името на клиента, опа, парите :D
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 15:55

Ами то не се знае кога за първи път прага ще пристъпи клиент за 5 лева, който после ще остави 10 000 [smilie3]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: i_v   
Дата:   28-11-14 15:57

Ама кво значение има дали поръчката е за 160лв. или за 1600, доброто обслужване по принцип е инвестиция(в клиента), не подлежи на коментар независимо от големината на поръчката, от 10 доволни клиенти с поръчки по100 лева ако един (пък и 0.1 да е)се връща повторно с поръчки за 10000, всеки менаджер на голяма търговска фирма(предполагам), може да си направи сметка колко добавя това към годишният борот. Ако киселата кака не може да задоволи клиента трябва да го направи така, че и клиента да се вкисне. Е друг е въпроса, че освен кисели каки има и кисели клиенти сигурно много ;), то и за това не е лесно да си продавач(предполагам). Има магазини(не визирам горните), в който искрено ми е било неудобно да откъсна „продавач консултантите” от блаженната им дрямка, случвало се е и да остана с обратното добро впечатление.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: s_dyakov   
Дата:   28-11-14 16:00

Останал си разочарован че не можеш да си поръчаш по телефона нещо, добре - намерил си решение поръчал си го другаде.

Та кому е нужно публикуването и обсъждането на подобна случката тук?

Изтъкването многократно на кой колко пари имал или какво си бил купил, измислянето на някакви имена на магазини, загубата на половин час в писане и други :)

Какво е полезното за читателите в крайна сметка и какъв ефект ще има от написаното тук?

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: uri64   
Дата:   28-11-14 16:03

ами нали е форум на фотографи??? що да не пусне такава тема??? ебаси логиката...
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: SameButDifferent   
Дата:   28-11-14 16:03

Заради една немотивирана или вероятно в закъснял цикъл служителка Фотообобщение може да загуби повече, отколкото всичките му останали добросъвестни служители са привлекли с безупречната си работа и отношение към клиента.

За мен това е изключително сексистко изказване. Най-вероятно момичето си е изпълнявало стриктно задълженията. А дали печели или губи от дадена политика може да прецени управителят. Малко странно звучи, когато клиентът започне да изчислява загубите на продавача. [smilie8]

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: uri64   
Дата:   28-11-14 16:05

и откога 1600 лева са незаслужаваща внимание сума??? всеки ден изхвърляте от джобовете си по толкова, да не стоят измачкани хартийки в тях и да ги издуват?...в щатите и 20 долара ги имат за пари, въпреки че с 20 долара нищо не можеш да направиш...
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: fraction   
Дата:   28-11-14 16:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: SameButDifferent   
Дата:   28-11-14 16:11

Тази тематика ми е далечна, но предполагам, че загубата е само процентът печалба, а не цялата сума. Както казах, не съм аз човекът, който може да прецени какво губи магазинът.

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: rx   
Дата:   28-11-14 16:13

Жалко е това, което чета от някои тук [smilie2] Ненапразно умните хора са казали, че пари имат хората, които умеят да ги ценят(парите). Затова и на Метро количките се отключват с цял лев, а в Германия се слагат 20 цента - защото явно българина е твърде богат, за да си върне количката за 40 стотинки. Сега разбирам и, че 1600лв не били "кой-знае какво". Жалка картинка. А загубата всъщност дори не са парите от конкретната сума, но явно за някои концепцията е несмилаема.



Публикацията е редактирана (28-11-14 16:14)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: M_D   
Дата:   28-11-14 16:34

Миналия месец мое другарче не остави 3500лв във фотообобщението по сходни причини. Следващия път някой няма да остави 10к там, както е тръгнало с отношението на продавач-консултантите. Няма да е неразумно ръководството там да направи нещо относно мотивацията на персонала.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 16:35

s_dyakov

въпросът с "прахосаното" време е мой проблем

измислените имена са от колегиалност - гугъл няма да индексира негативното мнение с реалните имена на магазините

постването във фотографски форум вероятно ще доведе до някакви промени във веригата, защото случката става достояние пред голяма част от клиентелата на съответния магазин

Ако това, което щях да купувам струваше 10 лева, щеше да се възприеме по съвсем различен начин случая, въпреки, че за мен би бил еднакво неприятен.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Posledenzalez   
Дата:   28-11-14 16:43

Към: chukov

"В конкретния лучай, обаче, време и възможност за ровене нямам."

Колко време Ви отне създаването и писането в тази тема? Явно не Ви липсва време... Просто сте ядосан. Ще Ви мине. Пък и решение се е намерило...

[smile] [smile] [smile]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: M_D   
Дата:   28-11-14 16:47

Със сигурност вината е на клиента, а не в тоя, който не му иска парите... [beer][smilie25]



Публикацията е редактирана (28-11-14 16:48)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: yakumo   
Дата:   28-11-14 17:01

Като гледам тук във форума що разбиращ от бизнес народ има, що хора, които винаги са в перфектна кондиция и изпълнени с отзивчивост и грижовност, що персонал, който е готов на всичко, за да получи заветните пари... се чудя и мая защо, да му се невиди макар, тези всичките са се скрили вдън гори тилилейски, вместо да направят родината рай за клиентите - и за мен в това число?
А дали е така?

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: SLR   
Дата:   28-11-14 17:15

Проблема не е само във фото-магазините, а навсякъде!!!
Нямате представа колко съм си ограничил периметъра от магазини в които влизам, отчасти заради обслужването, отчасти заради качеството на стоките.

За съжаление надеждата ми некоректните търговци да умрат от глад не се сбъдва...

Има явно някаква мазохистична нотка в нашия народ....
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: m.djorov   
Дата:   28-11-14 17:18

@yakumo, каквито и проблеми да има персонала, той е длъжен да си ги държи за него си, и да не го прехвърля към клиента. Никой, ама никой клиент не е длъжен да се съобразява с терзанията на персонала. Да си взима почивен ден и да си се оправя, като не може да се държи нормално. Може като затвори телефона да го псува до 10-то коляно в продължение на час, но докато говори/обслужва клиента - усмивката трябва да е до ушите. Ако вместо разбиращ от фототехника се беше обадил такъв който не разбира. Да речем заминавам в неделя някъде и казвам на жена ми - спешно излезе, че трябва да купим LX100 с чанта и батерия. Ей ти кредитната карта, купувай в понеделник докато ме няма да не губим време, че като се върна ще ни трябва/подаряваме. Спешно е.
И какво става? Вместо продавач, който е нормално да е наясно какво продава и кое за какво е да ме "консултира" ще трябва клиента да си търси, след като са му се скарали едва ли не. Айде у лево с тия балкански разсъждения. Ще се съобразявам с душевните терзания на продвача/ката. Не ми плаща тя, че да съм и кошче за душевните отпадъци.

Хората са казали кой поръчва музиката.
Точно поради такива балкански разсъждения примерно си смених мястото където се постригвам 10 години. Точно поради такова държане целия офис колективно се премести през 3 заведения, където бяхме ежедневни клиенти. В един момент решават, че като си редовен клиент и може да те третират като част от интериора. Може да не правим голям оборот, но пък е всеки ден. Щом могат и без нашите пари. ОК. Нямам против да ги дам другаде.



Публикацията е редактирана (28-11-14 17:22)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 17:19

Posledenzalez

вчера нямах време
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: EvaJor   
Дата:   28-11-14 17:33

m.djorov, нещо като толерантност...или по балкански човещина няма ли, ве ? Например.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-11-14 17:38

chukov е напълно прав, защото докато продавачки, сервитьори и шофьори на таксита ни се карат и поучават, то няма как да има развитие.
На наивните въпроси, защо е тази тема , ще отговоря, че десетките хиляди потребители във Форума оставят милиони на година в двете основни вериги фотомагазини и не е без значение, как ни обслужват.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ishootraw   
Дата:   28-11-14 17:51

Имаме още доста да учим как се работи с клиенти в България. Можело е мацката да се обади на "меринджея" на магазина, който да прецени ситуацията и да промени "процеса", в полза на клиента, а и в полза на магазина. След това дали клинетът ще се върне в магазина? Едва ли! Един недоволен клиент споделя опита си с групата около него и така магазинът губи още повече клиенти.

Скоро гледах случай за B&H в Щатите, Юлия Кузменко отива да си вземе карта памет, вижда цената и казва на продавача, че в Амазон е по-евтина. Продавачът, веднага проверява и й продава картата на по-ниската цена.

Примерно аз не съм много доволен от обслужването в единия Фото"магазин" Бързат с клиентите, някак си чувствам, че ги натоварвам с покупката си, веднъж един продавач повиши тон на колегата си пред мен. След това започнах да пазарувам в другия Фото"магазин", където обслужването за мен е доста по-добро. Когато си купувах светкавица единият продавач ми отдели близо час, тествахме я, слагахме различни синхронизатори, разпъвахме чадъри. Даже ми даде съвета за едно тяло. Като цяло добър customer experience.

И понеже с това се занимавам, бих посъветвал и двата магазина да правят проучвания на клиентите си. Какво им харесва, какво не, дали са доволни, биха ли препоръчали магазина, ако да защо, ако не защо.... После с тези данни могат да се правят много неща, за да се подобри обслужването,а и от там продажбите...
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: m.djorov   
Дата:   28-11-14 17:53

написа:

> m.djorov, нещо като толерантност...или
> по балкански човещина няма ли, ве ?
> Например.

Не. Няма. Клиента НЕ Е длъжен да се товари с проблемите на продавача. Че аз ако в събота/неделя мина през 10-на магазина да си напазарувам и във всичките 10 обера негативите на продавачите, как ще сърна в нас. Да не съм си намерил нервите и здравето на пътя, че някой да ми държи тон и ми се кара, че се налага да свърши нещо, за което му се плаща? Като не може да работи с хора, напуска работа, отива овчар в планината и не се занимава. Отиди в Макдоналдс/КФС да видиш как са все усмихнати, а не вярвам точно тия тинейджъри и млади хора да са все ОК. Но всичко опира до начин на управление. Хубаво ли ти е да идеш на заведение да се видите с приятели и примерно сервитьора да ти е намусен, да ти говори на въпреки, само защото в къщи жената не му дава или пък трябва да работи 2-ра смяна и си пропуска любимия турски сериал? И да развали кефа на теб и компанията ти.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: EvaJor   
Дата:   28-11-14 18:08

Съвсем в личен план- не обръщам внимание на подобни неща. Ама изобщо. Предпочитам да се насладя на храната, музиката, компанията или самото пазаруване, отколкото да гледам и анализирам продавача или сервитьора и тяхното възпитание.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: falcon   
Дата:   28-11-14 18:49

Трудно ще се насладиш на храната ако не дойде няколко часа, ако музиката е пусна прекалено слабо или прекалено силно също, ако търсиш продавача а него га няма също, или ако ти скочат 5 такива едновремнно и питат дали могат да помогнат с нещо всеки път когато си поемеш въздух...иначе да всички искаме да е мирно и спокойно и да се наслаждаваме на живота[smilie3]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: iliyanb   
Дата:   28-11-14 18:54

chukov,

Евала за темата и поздравления за позицията. Тези неща трябва да се казват, а не да се премълчават. Иначе трудно ще излезем от блатото, в което сме. А колкото до това дали 1600 лв. са пари или не, само се усмихвам, защото единственият случай, когато не са пари, е тогава, когато са в чуждия джоб. Когато са в твоя изведнъж им се качва стойността.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: asahi   
Дата:   28-11-14 21:53

1600 лева са $1000 или десет пъти поговорката "Сто долара са си сто долара". Поради това момата от Общението има 10-тократна мотивация да извърши сделката. В подобна ситуация търговците от Техно-дрън-дрън си чупят краката и телефоните, за да ти вземат парите.

Проблемът с персонала е, че е лошо подбран или лошо обучен. И не, не зависи от мотивацията. Мотивацията помага, но не променя възпитанието.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: kjey   
Дата:   28-11-14 22:37

Тук не става дума за възпитание....а за ангажимент към работата..
Можеш да научиш някой на умения, но не и на ангажимент към работата която върши.Това са различни неща...



Публикацията е редактирана (28-11-14 22:40)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   28-11-14 22:47

Мисля, че пазарът на фототехника в България е твърде тесен, за да вирее подобно ирационално поведение пък било то и от страна на нисш персонал с всичките му прилежащи маловажни особености.

Който трябва да си вземе бележка вероятно вече я е взел (надявам се).

Аз може би съм пример за оня остарял тип клиенти, които вярвт, че ще вдигнат телефона и ще уредят нещата на момента. Няма да се променя - ще си остана такъв. И все пак парите са в мен.

Вземете ми ги, че и горница, но с пиниз. [smilie3]



Публикацията е редактирана (28-11-14 22:58)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: imitev   
Дата:   28-11-14 22:58


Няма такива клиенти в бг - 99% са стиснати и се опитват да п.е.бат продавача. Щото са хванали златната столевка...

Каквито продавачите, такива и клиентите...

Оня ден един клиент ми се пазари за 5 (пет) лева 45 минути. Болна работа... И без това ще му ги взема с горница, че и с пиниз...
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: mmjm   
Дата:   28-11-14 23:05

Клиентите в цял свят са капризни, взискателни, често груби и при всяко положение прави, а ти можеше спокойно да вмъкнеш и едно булгар, булгаар.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Sentel   
Дата:   29-11-14 00:05

Значи нямаме време да си направим поръчката, както му е редът, но имаме време да плюем по форумите...
А провери ли дали политиката на магазина не е такава и служителката просто е следвала процедурите?
Написа ли жалба до управителя? Щото това е коректното отношение. Да видиш какъв ще е отговорът и тогава поне плюй.
Аааа, да, ти си толкова великодушен, че не си споменал истинските имена, за да не индексира Гугъл... Така е достъпно плюенето само за няколкото хиляди, четящи форума...
Някои пък нагоре негативите на продавачите нямало да обират... Какви са тия негативи ако жената е казала - няма такава възможност, съжалявам.
Проблемът е, че всеки с 10 лева в джоба е много велик. А ако имаш 1600, трябва всички да ти козируват, еле па некви прости, низши продавачи.
Трябва да ти се молят даже на колене, щото ти си супер велик и не можеш да провериш сам за 2 минути какво ти трябва да си купиш.
Пък и купуваш за друг много велик, дето е похарчил 30 000 едно време. Ехееейййй сериозна работа.

Винаги съм бил за уважанието към клиента и съм се жалвал не веднъж. И са ме компенсирали хората, защото е било основателно. Но съм твърдо против наглото и арогантно поведение, независимо от коя страна и чувството, че някой ти е длъжен.
А да вземеш категорично отношение само по данни от едната страна е леко неадекватно, както много хора в тази тема направиха.
За протокола - и аз съм по-доволен от колибата като отношение, но ако имам претенции си има ред по-който да ги заявя.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 00:17

Сентел ти направи ли си труда да прочетеш внимателно темата?

Я пак я прочети и помисли



Публикацията е редактирана (29-11-14 00:21)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 00:19

Обръщам ти внимание - аз не плюя.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 00:23

Нагло и арогантно поведение не е имало нито от моя страна нито от страна на момичето, с което общувах потелефона.

Никого не съм карал да ми пада на колене.

Много мразя някой да хиперболизира
Мери си приказките!

Не се дръж като Албена Вулева и не ме поучавай. Не стига, че не си запознат със случката, ами дори не си си направил труда да прочетеш внимателно написаното.



Публикацията е редактирана (29-11-14 00:26)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Sentel   
Дата:   29-11-14 00:30

Много внимателно прочетох написаното. Постът ми не е адресиран САМО до теб, а до всички, които дори обидиха жената, без да са свидетели на случката. Ти също обвиняваш нея - факт. Но ти също не знаеш тя ли не е искала да свърши работа или инструкциите й са такива.
Нали така? Подай една жалба и ще стане ясно, не да пускаш тема и да се надяваш да я прочетат от магазина. Несериозно е. Но това си е мое мнение, имам право на него, нали? Да те поучавам - никога.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 00:41

И понеже явно някои хора не разбират как е редно да се случат нещата ще обясня. Ето как можеше да протече разговорът:

- Добър ден, бих желал да закупя Panasonic LX100 с подходяща чантичка и резервна батерия от вас.
- Добър ден, благодаря Ви, че се обаждате. Бихте ли направили поръчката си през онлайн магазина
- В момента нямам възможност, защото бързам и нямам интернет. Изберете чанта по Ваш избор. Доверявам Ви се напълно. И добавете батерия.
- Добре господине. LX100 струва едиколко си. Резервната батерия с марка Y струва едиколко си, бих препоръчала чанта модел едикой си на едикаква си цена. Ако се доверявате на избора за чанта окомплектовам и изпращам нещата на посочения адрес
- Много Ви благодаря


Ето така се продава с 5 приказки стока за 1600 лева
1. Аз ида с готов направен избор на апарата - не се обаждам да питам "Какъв апарат да си купя?"
2. Звъннал съм директно в магазина - спестил съм разходи по реклама и привличане на клиенти
3. Не се пазаря за пари и декларирам, че се доверявам напълно на избора на продавача

Е какво повече искате?

Точно така протече разговорът, само че с моите реплики
А в другия магазин бяха още по-любезни и свършиха работата без пазарлъци и както трябва.

Във Фотоколиба дори сами ми напомниха, че имам 5% отстъпка за оборот. Бях забравил това и за отстъпка не питах. Блек фрайдей пък изобщо не съм коментирал


Давам и друг пример
Как като звънна на Жоро от Фактор в Асеновград никой не ме кара да отварям сайта
Директно казвам по телефона какво искам, представям се, хората вече са изровили профила ми и виждат адреса за доставка. Потвърждавам устно и си получавам стоката

Това е бизнес в бедна държава и в криза бе хора.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Sentel   
Дата:   29-11-14 01:00

Прав си бе, човек, само че - ти обвини в първия си пост продавачката, не е ясно тя ли е виновна или политиката на магазина е такава да не приемат поръчки по телефона. Ако някой знае да каже.

Заради една немотивирана или вероятно в закъснял цикъл служителка

Това са твои думи. Кой се държи нагло и обижда, кой е като Албена Вулева ти си прецени сам...

Ама поне Гугъл няма да индексира, нали...



Публикацията е редактирана (29-11-14 01:02)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: falcon   
Дата:   29-11-14 04:06

Няма как да има обида, след като умишлено chukov не е посочил нито имена на служителката нито имената на магазините. Ето заради такива чудесии винаги съм си купувал нова техника директно от щатите[smile]



Публикацията е редактирана (29-11-14 04:07)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 08:41

А според теб на мотивирана ли ти прилича?
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ejel   
Дата:   29-11-14 08:55

Sentel[smilie24] [smilie24]

Автор: chukov
Дата: 28-11-14 14:19
По препоръка от бъдещия собственик на панасоничето звъня първо във Фотообобщение и по телефона казвам, че искам LX100 с чантичка и резервна батерия. От там по вероятно обективни причини ме насочват да се обадя в техния онлайн магазин.


Преди да получа задълбочен гинекологичен анализ, да попитам и аз нещо:


1. Ако причините са обективни, какво причи на клиента да схване, че магазинът работи онлайн?

2. Ако клиентът не разбира идеята на онлайн магазина, защо не се поинтересува какво е, вместо да се нахвърля върху служителка, която ясно го е информирала как се пазарува.

===================

Вместо да направи това, клиентът пуска тема, в която става ясно, че:

1. Ще купува фотоапарат на приятел за „културна сумичка”.[smilie3] [smilie3]
2. Приятелят е „сериозно платежоспособен” и има други „платежоспособни приятели”.[smilie3] [smilie7]
3. Вади заключението, че служителката е „немотивирана или вероятно в закъснял цикъл” и че са го „отрязали”.[smilie10] [smilie10]
4. Призовава/поучава младите да внимават с кого говорят и кого отблъскват.[cool] [smitten]

Т.е. клиентът очевидно е на мнение, че сумата и приятелите определят правилата в онлайн търговията. Демонстративо развява пари и познанства и си позволява недопустимо дискриминационни просташки изявления за служителката.

За мен лично тая мутращина в отношенията е много притеснителна.

Приятна събота и за поздрав една дефиниция от уикипедия на български и английски:

Електронната търговия /.../ се състои в купуването и продаването на продукти и услуги чрез електронни системи като Интернет и други компютърни мрежи.

Online shopping or e-shopping is a form of electronic commerce which allows consumers to directly buy goods or services from a seller over the Internet using a web browser.

[smilie3] [smilie7] [smilie10]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 09:03

Само да вметна, че и другият търговец (Фотоколиба) има онлайн магазин [smilie3]

Клиентът лично е разработил 3 онлайн магазина и има представа как работят и като приложение и като бизнес модел

Фирмата, в която работи клиентът, има онлайн магазин и също продава с него

Клиентът има идея как се върти търговия и не се изтърват клиенти

Служителката очевидно е немотивирана


Когато, господине, си направите един ден собствен бизнес и му прикачите електронен магазин, когато вложите средства в поддържането и рекламирането му, заплати на служителите му, ъгълът, от който преценявате нещата, рязко ще се промени [smilie3]



Публикацията е редактирана (29-11-14 09:06)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: falcon   
Дата:   29-11-14 09:36

Давам пример с един човек, който си има автосервиз и това му е основната дейност, има и онлайн магазин за едни джаджи за едно друго мое хоби. Когато мога поръчвам от сайта, когато не мога дори да са минали месеци звъня, питам дали това или онова го има, човека казва момент да проверя или момент да сложа само бронята и ще видя и ще ти звънна. След доста време на такива взаимоотношения, вече всички ремонти по колата са при него, отношението и там е същото. зависи си от човека и разбирането му, как се прави бизнес[smilie24]

Определено нито chukov е от вечно недоволните глезлъовци, нито случая е такъв. Всякакви опити да се приема подобно обслужване за нормално и да се носи вода от десет кладенеца за да се оправдае е просто смешно. Дда не е свършил света и доколкото разбирам няма трупове реципрочно, така че темата си е много на място.[smile]



Публикацията е редактирана (29-11-14 09:39)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: imitev   
Дата:   29-11-14 10:07


Чудно ми е ако се обадите в амазон да питате за стока дали някой ще ви отговори и ще пусне вместо вас поръчката след половин час чакане на телефона...
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: bleki1   
Дата:   29-11-14 10:08

chukov е много прав. От една грешка, невнимание или просто погрешен подход (как да вземе парите на клиента), същия този клиент е разочарован. Магазинът губи клиент, другия магазин печели такъв.
Ще ви разкажа два случая:
Първият-Отивам в известен на всички ви магазин в Студентски град за да си закупя студийно осветление. Чел съм, питал съм, разглеждал съм-написал съм си домашното, но въпреки това не се чувствам подготвен на 100%. Влизам в магазина и казвам че искам студийно осветление. Обясних за какво ще е, колко ще се ползва и в продължение на един час хората ми обясняваха кое ще е най-добре за мен. Не най-скъпото, а най-доброто за мен. Половината от артикулите не се побираха в колата ми и техен служител с личния си автомобил докара останалите до студиото ми.
И сега когато ми се наложи да допълвам нещо, въпреки че зная какво точно ми трябва и въпреки че мога да си го взема на същата цена от друг магазин или да си го поръчам от Китай-аз отивам до Студентски град и си пазарувам оттам, защото тези хора са спечелили доверието ми.
Втори случай. Преди десетина дни, тук във форума пуснах съобщение че ми е нужен фотограф за събитие. 24 часа аз предадох офертите на клиента ми, но по-важното беше че аз знаех кого няма да неама за в бъдеще...никога. И няма да препоръчам на познати, когато им е нужен сватбен фотограф. И следващия път когато имам нужда от фотограф, аз няма да пускам тема тук във форума, ами ще се обадя на хората, които се свързаха с мен и знаеха как да представят услугите си и как професионално да спечелят парите и вниманието на клиента.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: peter73   
Дата:   29-11-14 10:09

ejel, sentel, каквото и да обяснявате, факт е, че същият клиент по същия начин си е купил същата стока от друг магазин и е останал доволен, което означава, че е напълно възможно и че проблемът не е в клиента.
Всякакви опити да обяснявате как трябва да се обясняваме надълго и нашироко с всеки по веригата в магазина, от който сме недоволни, преди да имаме право да го кажем във форума, са нелепи. Докато има активно раболепни клиенти като вас, ще има и такова обслужване. Или имате интерес да защитавате въпросния магазин?
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: vkk1   
Дата:   29-11-14 10:12

Хайдеее, включиха се от фотообобщение вече.
И както винаги - вместо да се каже - да, така стана, извиняваме се -
се започва едни обвинения, винаги клиентът нещо е недочул, неразбрал, обидил крехката психика на продавачката.
Абсолютно, 100%-во, типично за България поведение. Ама като по учебник!
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: v100ev   
Дата:   29-11-14 10:19

Имах абсолютно същия случай със Фотообобщение-то.. Проблема ми беше не в спешното, а в това, че не можех да разбера някои неща от сайта (еми така е с българския сайтостроеж понякога) Ама абсолютно - 5 пари не даваше момичето за поръчка от 2000 лева. При това се наложи да търпя два пъти (2 пъти се обадих и се опитах да намеря подход). Това наистина оставя много неприятно впечатление. Абсурдното е, че и така цените у нас са надути, та и не щат да продават нормално - это така се прави бизнес [smilie5]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: idivanov   
Дата:   29-11-14 10:22

Даване на публичност на случката от Чуков може да е от полза както за клиентите, така и за търговците на фототехника. Всеки да си прави изводи...[smilie10] ]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: georgivelev   
Дата:   29-11-14 10:29

"немотивирана или вероятно в закъснял цикъл служителка" - бате, бегай си в пещерата, от която си излязъл. Майка ти не те ли е научила, че трябва да уважаваш хората, с които говориш, дори и когато не са прави. Като си преподавател по фотография с богати, платежоспособни приятели, вече си хванал дядо Господ за шлифера.

Аз пък казвам, горките ни търговци. Всеки ден се сблъскват с клиенти като този, на когото като не му изнесе нещо, и целият свят става крив, продавачките - в цикъл, продавачите - необслужени (или какъвто и да е там мъжкият еквивалент на "жена в цикъл").

Проблемът си е в тебе, Чуков, не си успял да обясниш на момичето какво точно искаш, и затова нищо не си постигнал.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: vkk1   
Дата:   29-11-14 11:47

georgivelev, браво, гордост наша си ти!
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: nsirakov   
Дата:   29-11-14 11:52

Клиентът би трябвало да е прав...

аз от един месец не мога да включа услуга на кабеларката ми, защото съм на работа от понеделник до петък от 7:30 до 18:30 часа, а кабеларката може да ми прати екип до 18 часа без събота и неделя.... това което искам не можело да се направи от аварийната група а от тия на нормиран работен ден... сега за да си пусна 2 нови канала трябва да избягам от работа/????
...



Публикацията е редактирана (29-11-14 11:52)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: iliyanb   
Дата:   29-11-14 11:54

georgivelev [smilie18] [smilie18] [smilie18] . Развесели ме, големец! Горките търговци! Chukov, трябва освен да им даваш пари и да проявиш респект и съжаление.[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: apollo   
Дата:   29-11-14 11:55

Е аз от колибата имам "приятно" впечатление още от времето на двете Н-мацки :-) Особено когато ходих до София и ме поставиха пред свършен факт, ащо щеш зимай, ако не оди у мерудия/образно казано/. В общи линии гледам да не се впрягам излишно, не ми пука за хората които работят там, рядко си взимам нещо от бараката, и когато все пак се налага се моля да не ми създават нерви...

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: HP   
Дата:   29-11-14 12:02

Не взимам страна, без емоция обективно разглеждам случая.
Лице А се обажда в магазин Б и иска артикул Ц.
Магазин Б му обяснява какъв е редът за покупка на артикул Ц.
Лице А има проблем с редът за покупка и настоява да стане по неговия начин. Магазин Б му обяснява, че не може и Лице а избира магазин Д, в който редът позволява удовлетворяването на желанията на Лице А.

И къде е драмата тук? Влизам в аптеката и искам лекарство, искат ми рецепта. Ама защо, аз го взимам без рецепта. Да, но в нашата аптека това лекарство не го даваме без рецепта, ми заявява една девойка. ОК, отивам в друга и го взимам. Трябва ли да направя световен проблем от това?
Просто някъде има установен ред и служителите го спазват, независимо дали ни харесва или не.
Затова има магазин а, магазин Б, магазин Ц -за да намерим точното за нас място.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Нели   
Дата:   29-11-14 12:11

apollo, възможно е да сме допуснали някаква грешка, би ли споделил все пак, за да не се повтаря. [shtrak]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ZENON   
Дата:   29-11-14 12:20

Абе това е бял кахър на фона на отношението на представителите за България на една марка започваща с "It's a ....." към феновете и потенциални клиенти. По-конкретно отношението им към посетителите с техника на тяхната марка при влизането на изложението им преди месец някъде. Уверен съм, че пропускателния режим в Аушвиц е бил по-лек. [smilie23] По-унижен не съм се чувствал никога, а бях отишъл с пълна карта кинти да купувам на корем.
Повече с тях не искам да имам отношения по никакъв начин. Все още главата ми отказава да повярва, че е възможно такова отношение.



Публикацията е редактирана (29-11-14 12:24)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Krasimira   
Дата:   29-11-14 13:15

HP[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Абсолютно подкрепям. Аман от криво разбрани права!

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: uri64   
Дата:   29-11-14 13:38

Заради фразата за немотивираната и вероятно в цикъл служителка Чуков дължи извинение - факт.
За другото обаче е прав - факт.
ejel, sentel и georgyvelev избиха не само рибата ами и планктона с вопиющо неадекватните си извержения - факт.
НР също е прав по принцип, като ключовият момент е "по принцип" -факт.

Ами това е. [beer] , [shtrak] , и нека се обичат младите....
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: M_D   
Дата:   29-11-14 14:05

Намираме се в ерата на услугите. Не на производството, не на търговията. На услугите. Който не разбира синергията между търговия и услуга е на път да стане изкопаемо. Магазините с "установения ред, дето се спазва" ще си вземат чантичката и хавлията и – по живо, по здраво. На тяхно място ще останат (или ще се появят) гъвкавите.
А отрицателите на "правата" на клиента – искрено ме разсмяхте. Благодаря. [smile]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ejel   
Дата:   29-11-14 14:16

uri64 и peter73, как станахте такива отявлени фактолози? И как решихте, че сте последна инстанция?

Факт е, че и двамата имате цифри в никовете - другите ви факти издишат[smilie3]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Krasimira   
Дата:   29-11-14 14:20

Ами хайде да се поставим на мястото на жената със закъснелия цикъл. Назначена е на работа във въпросния магазин, където е получила инструкции, които предполагам, че са част от характеристиката на длъжността, какво да прави и какво не. Обаче в деня Х се обажда Чуков, който е по-специален от всички други, които пазаруват онлайн и точно в този ден и момент няма възможност да ползва интернет, за да закупи фотоапарат на платежоспособния си клиент, отделил 1600 лв. за фотоапарат. Да предположим, че жената с цикъла, решава да му съдейства и по собствено усмотрение, ми избира чантичка и батерия. Изпраща ги на Чуков, но се оказва, че Чуков: а) не харесва цвета ; б)по-скъпо е отколкото си е представял и отказва поръчката. Тогава жената с цикъла отива при шефа си и му обяснява, че е нарушила правилата за един много специален клиент, който понеже е много специален, не харесва това което му е избрано и сега ще трябва да го върне. Шефът се пита защо тази жена с цикъла не е спазила инструкциите, но отговора е че клиентът е много специален и правилата за него не важат.
п.с. Искрено съм учудена, че в 21 век, някой е поставен в абсолютна невъзможност да ползва Интернет. или просто му е удобно той да определи правилата.

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ejel   
Дата:   29-11-14 14:23

О, гледам и един друг тук, който борави със стопроцентови изцепки, и той с цифра в ника - vkk1.

Срещу факти, цифри и проценти какво да кажеш[smilie18] [smilie18]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ejel   
Дата:   29-11-14 14:27

Искрено съм учудена, че в 21 век, някой е поставен в абсолютна невъзможност да ползва Интернет. или просто му е удобно той да определи правилата.


-------------------------

А, ползва го явно, но като любител гинеколог[smilie5]

А от дума на дума служителката и тризнаци сигурно чака...
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Ando   
Дата:   29-11-14 14:53

И аз ще споделя една случка от лятото със същият този онлайн магазин, специално за поддръжниците на тезата, че в онлайн магазините всичко трябва да става онлайн - имаше промоция на камера Blackmagic Pocket Cinema Camera, промоционалната цена беше с около 50% отстъпка. Поръчка не можеше да се направи директно от страницата с артикула, а трябваше да се прави онлайн запитване. В течение на няколко дни направих няколко запитвания, но не получих абсолютно никакъв отговор! Пак повтарям - никакъв отговор! Гледаш и се чудиш дали има някой отсреща. Ами загубиха ме като потенциален клиент.



Публикацията е редактирана (29-11-14 14:55)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: stoyanivanov   
Дата:   29-11-14 14:57

След реакцията на защита от страна на явно свързани с фотообобщението лица, възнамерявам кротко да направя следното: Редовен клиент съм им, макар и не със суми от порядъка на десетки хиляди. Вече НЯМА да съм техен клиент. Ще посъветвам ВСИЧКИ мои приятели да направят същото.
А вие тук си се защищавайте колкото си искате! Може и йероглифи да си прикачите към никовете - все тая! [smilie9]



Публикацията е редактирана (29-11-14 14:59)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: peter73   
Дата:   29-11-14 15:18

Автор: stoyanivanov
Дата: 29-11-14 14:57

След реакцията на защита от страна на явно свързани с фотообобщението лица, възнамерявам кротко да направя следното: Редовен клиент съм им, макар и не със суми от порядъка на десетки хиляди. Вече НЯМА да съм техен клиент. Ще посъветвам ВСИЧКИ мои приятели да направят същото.
А вие тук си се защищавайте колкото си искате! Може и йероглифи да си прикачите към никовете - все тая! [smilie9]


Аз също [smilie24]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: vkk1   
Дата:   29-11-14 15:27

"Стремим се да помагаме на всеки желаещ да намери най-подходящия инструмент за фотография за самия него ... Инвестираме в това покупката при нас да е максимално информиран избор, а не сляпо консуматорско придобиване .... Затова именно имаме приятели, а не просто клиенти "

Ех, как лесно се пише, а как трудно се изпълнява.
От мен, след като прочетох коментарите на застъпниците, се присъединявам към горните две мнения - и от мен също - Х.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Rand   
Дата:   29-11-14 15:59

Ей Богу, един нормален разговор не може да се проведе. Щом някой не е съгласен с автора на темата, то значи по някакъв начин е свързан с Фотообобщение. [smilie10] То по тази логика, много от пишещите тук са свръзани с Канон, Сони, Никон и т.н. Тия пък дето пускат снимки с Нокиа 808 сигурно имат рода във Финландия.
А хората всъщност не защитават толкова ФО, колкото момичето, което работи там.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: AndreyIst   
Дата:   29-11-14 16:08

Прочетох само първия пост - Г-н Чуков, впечатлен съм от стила и изказа на проблемата. Точно така трябва да се постъпва и да се пише после.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: vkk1   
Дата:   29-11-14 16:37

А хората всъщност не защитават толкова ФО, колкото момичето, което работи там.


И всъщност, тя е лицето на ФО пред клиентите.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Rand   
Дата:   29-11-14 16:45

Да, така е, но преди всичко е човек, а не просто лице на една фирма.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: GOSPODIN   
Дата:   29-11-14 17:14

Изключително нелицеприятен е факта, че разни уж случайни потребители , но явно свързани с ФО продължават да държат менторски тон, вместо потребител с ник с главни букви "ФОТО...." , които пуска и поддържа съседни теми свързани с мероприятия на ФО да се намеси и каже , какво е официалното мнение на ръководството.

За онлайн магазините много се изговори, че трябва да се поръчва оттам щом така е направена системата, но когато онлайн магазина има и реален такъв е НЕДОПУСТИМО да те препращат да превъртиш интернета.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Krasimira   
Дата:   29-11-14 18:08

Това със свързаните лица с магазина, е поредната теория на конспирацията в каквито доста хора обичат да вярват. Така е по-лесно.
Иначе, защо не пробвате да се обадите в ВН например и да си поръчате апарат, а също и батерия и чанта по преценка на служителя от телефона.[smilie3] Дали ще стане, или и на тях не им се работи. Ааа не, всъщност от цикъла ще да е!



Публикацията е редактирана (29-11-14 18:15)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: MikeDimit   
Дата:   29-11-14 18:52

Боже...И след 25 години сме си на същия...Хора, има си нормални търговски практики проверени през годините. Продавача не е само фигурант в магазина. Нито управителя е пазвантин. За магазини разчитащи на псевдо конкурентна среда като цитираните тук се справят добре. А ние клиентите не можем да ги накараме да попрочетат и обучат персонала на едно нормално ниво. Смешното е, че си имаме и търговска гимназия и икономически университети, а резултата е търговски практики от соца...
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 18:52

Момичета и момчета, колеги и приятели

ако не бях засегнал темата за мензиса нямаше да съм аз, такъв, какъвто съм вече 11 години в този форум

Апаратчето беше досега в ръцете ми. Умопомрачително е. Адски съм доволен. Пожелавам го на всеки, който може да си го позволи.

Благодаря на Колиба за реакцията. И чантичката, която ми предложиха е супер.

Подминавам с лека ръка намеците какъв неандерталец съм щом нямам интернет под ръка, нищо, че досега съм изработил над 70 сайта и работя във фирма - интернет доставчик. Понякога времето и обстоятелствата не позволяват достъп до интернет, но няма смисъл да обяснявам.
Не се впечатлявам от лични нападки и намеци от хора, които не ме познават

Ако Фотообобщение са взели мерки - супер. Продължавам да уважавам и единия и другия магазин.


И за да завърша. Пуснах тази тема не защото се преструвам на ощипана госпожица. Аз така или иначе щях да намеря решение на въпроса. От 12 години насам освен семейството ми всичко, което ме интересува, е свързано с фотографията. Не ме интересува нито как ме обслужват в бакалията, нито в магазин за дрехи, нито в н-тия хотел. Единствено ме интересува работата и контактите с магазините, които продават фотографска техника и аксесоари

Фотографията е втория ми живот

През годините заедно с вас и форума променихме пряко и косвено фотографската конюнктура. Форумът винаги е бил и ще бъде фактор, давайки трибуна на голям брой фотографи и техните щения и болки.

Ако нещо ще се промени към добро след тази случка - супер.
Към лошо - няма да е.
[beer]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ejel   
Дата:   29-11-14 19:00

Ако темата е пусната с цел chukov да го наchuka на конкрента фирма в полза на друга – пак конкретна - фирма, описаната ситуция изглежда още по-забавна, защото гледам, че фирмите са лесноразпознаваеми от бая народ в темата.

Т.е. комбинирана презентация с елементи на мутращина, сексизъм, деликанта иносказателност и тънка завоалираност. [smitten]

Една история с „лоша мацка” и бадки с кинти, в която бабаитщината надделява.[cool]

Масовият отклик е налице.

[thankyou]
[thankyou]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 19:05

За последен път те моля да престанеш
Не съм пристрастен към нито една от двете фирми

Пазарувал съм и ще продължавам да пазарувам и от двете!
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 19:17

Krasimira написа:

> Ами хайде да се поставим на
> мястото на жената със закъснелия
> цикъл. Назначена е на работа във
> въпросния магазин, където е
> получила инструкции, които
> предполагам, че са част от
> характеристиката на длъжността,
> какво да прави и какво не. Обаче в
> деня Х се обажда Чуков, който е
> по-специален от всички други,
> които пазаруват онлайн и точно в
> този ден и момент няма възможност
> да ползва интернет, за да закупи
> фотоапарат на платежоспособния си
> клиент, отделил 1600 лв. за
> фотоапарат. Да предположим, че
> жената с цикъла, решава да му
> съдейства и по собствено
> усмотрение, ми избира чантичка и
> батерия. Изпраща ги на Чуков, но се
> оказва, че Чуков: а) не харесва
> цвета ; б)по-скъпо е отколкото си е
> представял и отказва поръчката.
> Тогава жената с цикъла отива при
> шефа си и му обяснява, че е
> нарушила правилата за един много
> специален клиент, който понеже е
> много специален, не харесва това
> което му е избрано и сега ще трябва
> да го върне. Шефът се пита защо
> тази жена с цикъла не е спазила
> инструкциите, но отговора е че
> клиентът е много специален и
> правилата за него не важат.
> п.с. Искрено съм учудена, че в 21 век,
> някой е поставен в абсолютна
> невъзможност да ползва Интернет.
> или просто му е удобно той да
> определи правилата.
>



Красе,

Не харесвам цвета, не харесвам чантичката - айде моля ти се, не сме вчерашни

ако искам да върна това, което съм купил, мога да го направя дори и поръчано през онлайн магазина, защото имам това право по Закона за защита правата на потребителите
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Krasimira   
Дата:   29-11-14 19:28

Чукче,[smilie3]
Не съм твърдяла, че не можеш да го върнеш. А, че си има ред и правила, по които въпросната фирма е решила да работи. Спазването на правилата е много по-лесно от нарушаването им и пази от грешки. Защото като поръчаш онлайн всичко го има черно на бяло, какво, по колко бройки и какъв цвят. А жената с цикъла, току виж се разсяла, все пак е в цикъл и записала я грешен модел, я друга батерия... И сега можеше да четем на тема, какви тъпи парчета работят по магазините и не са записали както трябва.
Смятам, че повдигаш темата само и защото си останал неудовлетворен, че не се е случило по твоя начин. А това, че в другия магазин са ти свършили работа е чудесно, но не значи че първите са грешни.

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 19:29

ejel написа:

> Ако темата е пусната с цел chukov да
> го наchuka на конкрента фирма в полза
> на друга – пак конкретна - фирма,
> описаната ситуция изглежда още
> по-забавна, защото гледам, че
> фирмите са лесноразпознаваеми от
> бая народ в темата.
>
> Т.е. комбинирана презентация с
> елементи на мутращина, сексизъм,
> деликанта иносказателност и
> тънка завоалираност. [smitten]
>
> Една история с „лоша мацка” и
> бадки с кинти, в която
> бабаитщината надделява.[cool]
>
> Масовият отклик е налице.
>


Единственият човек, който познавам от Фотоколиба, отдавна не работи там [smile]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 19:33

Не става дума за грешни и правилни. Става дума за противоречие на нормалната бизнес логика според мен.

А и да добавя. Как според теб би трябвало да звучи възпитания отказ? Аз мисля, че би трябвало да звучи така:

"Съжалявам, господине, но правилата в нашия магазин са такива поради следните причини."

Е, не го чух тоя отговор. Повярвай ми.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: iliyanb   
Дата:   29-11-14 19:38

Изразих веднъж мнение и мислех повече да не пиша и да не наливам масло в огъня, но... изявените тролове и тролки, които само чакат тема или теза, за да са контра, и от част от които и един позитивен коментар не съм прочел 2 години, откакто съм във форума, ме накараха да си променя решението.

Ще споделя мой опит с цитирания от chukov магазин, от който не е доволен /и с право/. Няма да агитирам за другия магазин, от който до момента единственото, което съм закупил са две батерии и не желая да му давам оценка.

През лятото на миналата година след няколко седмици проучване и колебания реших да закупя тяло и 3 /три/ обектива на фото-производител Х от въпросния магазин, от който бях купувал и друга фотографска техника преди това и от който, в интерес на истината, бях доволен. Посетих интернет-сайта на въпросния магазин и с учудване забелязах, че въпросният фото-производител Х в този момент не фигурираше в предлаганите от тях стоки, и по точно фото-камери. Стана ми интересно, тъй като именно от сайта на въпросния магазин бях направил избора си и изведнъж с учудване забелязах, че изборът ми просто не се предлага. Тъй като за себе си смятам, че съм на ниво малко над средното като интелект, веднага си помислих, че вероятно базата данни се обновява и затова въпросната гама от фото-камери липсва на сайта. Но тъй като не си пия кафето със собствениците на магазина, реших да се обадя на предоставения телефон и да разбера отговора на моя въпрос. Телефона вдигна господин/госпожа/госпожица, който/която на въпроса ми имат ли налично еди кое си тяло и еди кои си обективи в магазина им в София /уточних, че странно за мен цялата гама от продукти или по-точно фото-камери изчезна от сайта им/, отговори така: "След като го няма в сайта ни господине, значи не е налично. Приятен ден!"
И така, познавайки всеотдайността на определени хора в службата им, аз все пак реших на място в магазина в София да проверя дали това е така. Излезнах от магазина с това, което желаех и оставих там една сума пари, която за мен е сериозна. Няма да я споменавам, защото троловете-баровци всички суми под 100 000 лв. не ги признават за пари.

И в моя случай въпросният/въпросната господин/госпожа/госпожица не си свърши работата, или по-точно на мен не ми свърши работа, а когато давам пари за каквото и да било, очаквам да ми се свърши работа по най-добрия начин, за да се върна отново.

[beer]

Поздравления chukov, още веднъж!



Публикацията е редактирана (29-11-14 19:49)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ejel   
Дата:   29-11-14 19:38

Бременна е! От първия пост разбрах![smilie18] [smilie18]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: don_kolev   
Дата:   29-11-14 20:01

Ако "Чуков" е потенциалния ми клиент в България и той е един от представителната извадка на фотосъсловието, аз бих положил всички усилия да отговоря и да го спечеля като клиент. Какъвто и да е той.
Хора не разбрахте ли, че клиентите хранят търговците.

Не клиентите трябва да търсят да пишат оплаквания, да търсят управители и прочие. Политиките на компаниите трябва да са достатъчно гъвкави да се съобразяват с навиците на тези клиенти.

А пропо, аз също не обичам да приемам поръчки по телефона заради риск от грешки, но имам трима клиенти, които са ми много ценни в годините, които така и продължават да поръчват, макар това да проотиворечи на моите разбирания, не им казвам: Абе я ми пусни един мейл...и ми опиши какво искаш...

Ако политиката на фирмата е такава, това просто е можело да бъде казано в началото. Ако има много хора като Чуков аз просто бих си намерил начин да заработя с тях.

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: iliyanb   
Дата:   29-11-14 20:07

don_kolev [smilie24]

Работя с фирма, която ми издава самолетни билети. Устройва ме да могат да го правят по всяко време след мое потвърждение ПО ТЕЛЕФОНА. Устройва ме да ми изпратят билета след това по мейл, дори без да съм го платил. Имат ми доверие и аз на тях. Те искат моите пари, а аз тяхната услуга. Има много други фирми, които предлагат услугата, но аз ще работя с тази, защото те работят гъвкаво и заслужават моите пари.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: SameButDifferent   
Дата:   29-11-14 20:47

Аз продължавам да се чудя каква е целта на тази тема. От една страна авторът й е спестил подробности на платежоспособния клиент, за да не го откаже от евентуални бъдещи покупки; от друга, обръща се индиректно към управителите на магазина с препоръка да направят забележка на служителката; от трета, занимава всички във форума с вълненията си, като открито се възмущава от единия тип обслужване и се възхищава на другия. В крайна сметка, едва ли някой ще промени собствения си начин на мислене - всеки според възможностите си. [smilie3]

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 20:55

Хм, каква ли е целта на тази тема?
Какво крие авторът?
Кой му я е поръчал?

Нещо не е наред тук [smile]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: CDman   
Дата:   29-11-14 21:04

Много тегава тема.

Да я разведрим с един виц.

Дж. Б. Шоу си купил килограм захар от хранителен магазин. Прибирайки се у дома установил, че в захарта има пясък. Разочарован на другия ден той пуснал от свое име обява във вестника.

“Вчера закупих от един хранителен магазин килограм захар в която имаше пясък. Ако сосбтвеника на магазина не ми се извини ще публикувам името на магазина в пресата”

На другия ден всички хранителни магазини му изпратили по килограм захар придружен с извинение.


Джентълмени – какво да кажеш ?

Наздраве ! [beer]

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: falcon   
Дата:   29-11-14 21:11

[smilie18]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: nyamago   
Дата:   29-11-14 21:32


> "... Иначе, защо не пробвате да се обадите в ВН например и да си
> поръчате апарат, а също и батерия и чанта по преценка на служителя
> от телефона.Дали ще стане, или и на тях не им се работи?.."

Ще стане. Работи им се - и още как! Правил съм го, изключително услужливи са и мога да ги препоръчам на всеки. И те имат онлайн оперции (огромни, несравними с нашенските). И физически магазини, някои доста големи. Но работят и по телефона - и работят добре, и през този канал (иначе нашенските търговски флагмани защо имат телефони?[smilie11] За да казват на хората "по телефона не работим" ли? [smilie6])

Който се интересува, телефонът на B&H за продажби е (+1)212-444 6615, а за обслужване на клиентите (+1)212-239 7765 Приятно пазаруване!
[shtrak]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: falcon   
Дата:   29-11-14 21:33

ВН роолз [cool]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: mbs   
Дата:   29-11-14 21:37

Поздравявам автора за темата Чудесно ще е ако някой занимаващ се с продажби си е направил изводите; за потребителите е ясно [smilie24]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: nyamago   
Дата:   29-11-14 21:53

И не - не се включих да правя реклама на B&H, а само за да отговоря на един леко неосведомен въпрос, който се привеждаше като аргумент, че случилото се е в реда на нещата.

По-горе други споменаха Амазон. Те НЯМАТ физически магазини, затова е по-приемливо да не приемат поръчки по телефона. НО и те имат телефони - за обслужване на клиентите. И през тези телефони са впечатляващо любезни И ефективни. И клиентът наистина винаги има право: когато се обадих да ги уведомя, че са ми изпратили погрешната джаджа, те казаха "Хиляди извинения, наша грешка. Затова ще ви изпратим правилната джаджа с експресна куриерска доставка, за наша сметка." На въпроса ми как да върна грешната, просто казаха: "Задръжте я - не дължите нищо за нея"...

= = = =

Няколко пъти подминавах темата, мислейки че е нещо около Черния Петък - накрая я изчетох открай докрай. ИЗУМЕН съм колко много хора наскачаха в защита на търговеца, някои с (отровна) пяна на уста. Не мога да повярвам, че го считат за нормално. Едва ли всички са свързани с въпросния магазин, по-скоро намират такова поведение за ОК, което е много жалко и вероятно е част от причините за общото ниско ниво на обслужване и на бизнес-културата като цяло.

Авторът наистина прескочи някои граници на възпитано поведение с 'гинекологичната' квалификация, с което не направи добра услуга на тезата си и на всичките подкрепящи го съмишленици. Но във всичко останало е прав!

А ответните крайно невъзпитани атаки и инсинуации от неколцина, пък, не правят добра услуга нито на нещастното момиче в центъра на случката, нито на работодателя и. И мен такава 'защита' би ме отблъснала като клиент, както няколко души заявиха.
= = = =

Такива разговори ли рябва да водим с Събота вечер?! [smilie11]
[beer]



Публикацията е редактирана (29-11-14 21:57)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: falcon   
Дата:   29-11-14 21:58

"Нещастното момиче" не е на 10 г. да го съжалиш нали????
Идеята все да прощаваме ,защото еди кой си не бил тази планета а още витаел около юпитер просто издъхва.Големите хора следва да носят последствията за поведението си, работодателите искат или не искат също[smilie7]



Публикацията е редактирана (29-11-14 22:00)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 22:01

Впрочем гинекологичното уточнение понякога е съвсем реална причина за ирационално поведение

И е единственото, което донякъде би оправдало поведението на госпожицата [smile]

Авторът често прескача тия граници, но все пак благодари, че оценявате по същество случая
[beer]



Публикацията е редактирана (29-11-14 22:03)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: pmartinov   
Дата:   29-11-14 22:07

Когато клиентите започнат да пречат на търговците започва да става много интересно.

Мили родни картинки...

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: hotsnail   
Дата:   29-11-14 22:17

Хора недопустимо е професионалното Ви държание да се афектира от физиологични нужди и причини. Като има клиент стискаат зъби и така......

Трябва още години да минат да се научим в Бг на отношение към клиента. Една екскурзия в Европа или Турция помага доста. Хората не са имали комунизъм и знаят да си уважават хляба и клиентите.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: nyamago   
Дата:   29-11-14 22:19

Не казах 'нещастното' за да прощаваме, а просто защото е имала лошия късмет (от хиляди като нея) да влезе в една статия, където се обсъжда нейото поведение. И не се обсъжда с добро.

Иначе дали ще прощаваме зависи от много фактори, не разполагаме с достатъчно информация (засега), за да решим. Проблемът е НЯКЪДЕ по сложната верига:

- Фирмена стратегия и политики
- Процеси, които осъществяват политиките и системи, които поддържат процесите
- Ежедневно тактическо ръководство на 'предния фронт' и наблюдение да се следват процесите и да функционират системите
- Наблюдение за работата на персонала, но преди това
- Мотивация на персонала (вкл. заплащане, но не само), но преди това
- Обучение на персонала, а преди това
- Подбор при назначаване на персонала...

Едно от тези да е грешно и цялата верига отива на кино. Не знаем кое е. За съжаление ръкводството на фирмата не се включи да поясни (а не се съмнявам, че са осведомени за темата и развитието и).
= = =

И за да завърша на весела нота, една класическа случка от търговския бранш. Веригата универсални магазини 'Нордстром' е известна в Щатите с безупречната си култура на обсужване. (Някои тук може да са ходили в техните магазини - леко към луксозни и скъповати, но с изключтелно приятен персонал).

Та - интервюират основателя Брус Нордстром:

"Как наемате и обучавате персонала си да са толкова любезни?"

"Наемаме усмивката, а обучаваме на работните сръчности."


Това вече обяснява колко важен е подборът на естествено дружелюбни и предразполагащи кадри. Но журналистът не се задоволява и дълбае да разбере повече за обучението - курсове, школи...

"Кой, все пак, е обучил вашите хора?"

На което Брус отговаря:

"Ами - техните родители!"

[beer]



Публикацията е редактирана (29-11-14 22:23)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   29-11-14 22:34

Така или иначе няма посочено конкретно име и момичето може да спи спокойно.
Не знам кой бе от отсрещната страна на телефона, а в интерес на истината изобщо не ме интересува това.

Въпросът с обслужването е принципен
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: imitev   
Дата:   29-11-14 22:36

Стига гръмки фрази...

Не можеш да очакваш от човек, имащ проблем да посрещне ежедневните си разходи, да си гледа работата на 100%...

Аз като знам колко изкарвам и колко харча - как живеят хората с 500-600 лева заплата нямам никаква идея...

И само в Бг може да отидеш на работа и да се чудиш откъде да изкараш пари.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ops5   
Дата:   29-11-14 22:40

Със Закона за защита на потребителите е по-добре да не се приемат поръчки по телефона. Темата е дълга и сложна и добре, че сме див пазар та минава номера.

Бавно и славно си култивираме пазара и поръчките по телелфона ще останат в миналото.

По телефона може да се консултира, но поръчката нека си е онлайн, клиента да е цъкнал, че е прочел условията за Договора от разстояние. Има магазини, които правят поръчката през сайта вместо клиента, за да не го изтърват. С две думи дори и с този непрокопсан ЗЗП по телефона може да се помогне на клиента и той да бъде улеснен, само желание да има.

В случая явно наистина автора е попаднал на супер мега гига незаинтересована служителка.

Аз нямам толкова опит с фотографията, но разбирам кои са магазините. Когато аз си купувах фотоапарата, се счупих да звъня на Фотоколибата - е никой не ми вдигна 3 дни. От Фотообобщението един младеж така ме издразни - човека направо се сърдеше, че питам разни неща. Та в тоя магазин все пак явно има проблем с персонала.

Ама нали държа да купя от специализиран магазин - по принцип мисля, че така е по-правилно, за да се развиват и подобряват специализираните магазини. И отидох на място в един магазин на Обобщението, защото ми беше много удобен адреса. И добре, че там попаднах на свестни хора, с които си поговорихме и похарчих едни пари при тях.

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: iliyanb   
Дата:   29-11-14 22:47

imitev, не знам къде живееш, но моята София е пълна с псевдо-баровци с айфони, които нямат две кисели млека в хладилника, но хладилникът е вкъщи и съответно никой от познатите също псевдо-баровци не го вижда. А айфонът винаги може да се намекне, че се притежава. Истината е, че българинът, неприучен на съвестна работа с годините поради един или друг политически строй, често иска мерцедеса на еди кой си на улицата, апартамента на еди кой си и т.н., но радко се срещат хора да искат работата на някой. Визирайки мерцедеса, нямам предвид онзи вид хора, изкарали парите си по съмнителен начин, купили си впоследствие автомобил за 100 000 лв. Имам предвид хора, които наистина знаят какво е да се работи. И е факт, че в повечето случаи всеки получава, колкото заслужава. Никой не е виновен на служителка Х, че евентуално не била доволна от работата си и едвам се оправяла в живота. Полагайки подписа си под трудов договор, трябва да си удовлетворен и да се стремиш да изпълняваш своята част от задълженията перфектно. Това в случай, че работодателят изпълнява неговата част от задълженията перфектно и навреме. Всичко друго са празни приказки. Нямам намерение влизайки в магазин или обаждайки се в магазин, да моля да ме представят на или да ме свържат с единствения служител, който е удовлетворен от работата си, заплащането и като цяло от живота, за да ме обслужват порядъчно.
Да ме обслужват порядъчно означава да ми обърнат подобаващо внимание, да не ми се карат и да ме накарат да си тръгна щастлив от факта, че точно на това място съм си оставил парите.

ПП Горното важи не само за магазините, а и за държавната и общинска администрация, с която всеки се е сблъсквал. Убеден съм в това. И там някакви неудовлетворени лелки и чичковци, на които ние плащаме заплатите, се опитват да се държат като онбашии и последна инстанция. Да се чувстваш неудобно, че си ги посетил. В повечето случаи омекват като локум, след като с едно изречение ги поставиш на място.



Публикацията е редактирана (29-11-14 22:51)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: hotsnail   
Дата:   29-11-14 23:08

Малко и аз да разведря. Преди години много се дразних на служителите в тия магазини. Отивам да си купя нещо за моя си апарат, дето вече съм закупил и обективи за него си имам ама на пусто трябва ми филтърче на резба подходяща за моята марка....хоп и в магазина започват да ми продават друга марка апарат, щото видите ли служителя повече нея харесвал колко по яко в 58mm филтър вместо 55mm....аз престанах да купувам от тия магазини каквото и да е за доста време, но.....

Това вече го няма! Дори да кажа съм с доста приятно впечателние от едно момче във фотосинтеза. Доста хора го знаят тука. Помогна ми да си избера чната, продаде ми няколко обектива. Не спори с мен дали ми трябва чанта и защо не си взема торба или магаре. Усмихнат човека винаги. Другите служители също в магазина не бяха сърдити или незаинтересувани. Отделно сега има и скъпи и евтини филтри и УВ и такива дето са просто защитни. Абе голям прогрес от преди няколко годинки,

Критиката ми е, че нещо не следят многo обективите, които продават и нямат филтри на резба 40.5мм която се ползва от почти всички безогледални системи - Сони и Олимпус със сигурност, но мисля че и панасоник имат обективи на тоя размер.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: mmjm   
Дата:   29-11-14 23:11

И тук попадаме в омагьосан кръг.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: nyamago   
Дата:   30-11-14 00:15

Качествата и поведението на 'предната линия' - персонала, с който като клиенти общуваме - е само едно (далечно) отражение на качествата и поведението на ръководството и собствениците.

Тук не говорим за малките дюкянчета, където едноличен търговец си е и президент, и глаДен счетоводител, и продвач, и метач. Там е друго: човекът, който ни обслужва, взема всички решения - и стратегическите (дали да продава домати или секс-играчки), и тактическите (дали да ни се усмихне и да ни направи ли отстъпка). Той НЯМА да изпусне клиент, още по-малко добър такъв, нито с нехайство или недружелюбие да го препрати на конкурента си на отсрещния ъгъл.

Но става дума за ВЕРИГИ, значи все пак значителни корпоративни организации (макар по мащабите на страната) с резделение на труда и йерархия. Едва ли собственикът вдига телефона (иначе споменатото момиче можеше да е по-арогантно) и много вероятно дори не е пряко подчинена на собственика, а на някой по-малък началник. Дори не знаем имат ли лица, специализирани в телефонно обслужване - или телефона го вдига 'по съвместителство' най-близкият свободен продавач или чиновник... Още по-малко - как тези лица са инструктирани да отговарят и какви правомощия имат изобщо.

Та нека не съдим конкретни лица. Писах по-горе, че е цяла верига и пробелмът може да е на всяко стъпало по нея. Където и да е той, обаче, отговорността е прието да се поема от най-високото ръководство. А добрата цивилизована практика е въпросното ръководство да уведоми клиентите публично, че е наясно със случая и да обясни какви стъпки предприема за подобряване на нещата. Защото $#!+ happens, както казват - неприятности се получават и при най-великите фирми. Но какво точно правим като се случи - отличава истински добрия бизнес от посредствения.
[beer]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-11-14 00:28

ops5 и останалите, които ви притеснява поръчката по телефона. По търговския закон мога да върна каквато и да е стока обратно БЕЗ да давам обяснения! Нито е нужно да е развалена , одраскана или нещо друго. Отделно, че всяка стока си идва с гаранционната карта и няма никакви проблеми за ремонт по време на гаранцията.
Просто някои са се ояли и ги мъзи.

Ето и моя пример в друг вид магазини, но много близки в засегнатото в темата. Харесвам си даден хладилник и проверявам по тел. в колосите Техномагазин и Техноград как стоката може да бъде доставена в един далечен прованс на 300км. от София в определен ден. Получих отговор, че не става, че транспорта е скъп, че са само са София и така дрън-дрън ерина. Оставих ги. Звъня в една малка верига Технобоза , дето имат един магазин около Бъкстон и ми казват, че хладилничето МОЖЕ БЕЗ ПРОБЛЕМИ И БЕЗПЛАТНО да ми бъде доставено на определената дата в малкия балкански градец. Без да плащам нищо, без регистрация, само от един разговор по ГСМ. Доставиха го точно и акуратно. Толкоз.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Rand   
Дата:   30-11-14 01:16

Тук всички говорят как някой друг трябва да направи нещо. Нека някой даде пример с неговия бизнес как е уредил нещата. Дават се примери с Босна и Херцеговина, с Амазонка и т.н. Дайте да видим вие как сте развили вашата търговкса мрежа и онлайн магазин. Щото и аз мога да давам с клавиатурата съвети на Карло Анчелоти как да нареди състава за мача с Лудогорец. Но отбор, освен на фифите на ЕА Спортс, не съм ръководил.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: asahi   
Дата:   30-11-14 02:40

Лош Чуков! И ракията му вероятно е лоша, щом не е донесъл.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: satansho   
Дата:   30-11-14 05:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: ops5   
Дата:   30-11-14 07:58

написа:

> ops5 и останалите, които ви
> притеснява поръчката по телефона.
> По търговския закон мога да върна
> каквато и да е стока обратно БЕЗ да
> давам обяснения!
>

Когато клиента не е при теб на място в магазина, ти правиш с него договор от разстояние и клиента трябва да е запознат с всичките му простотии според ЗЗП. Айде търговеца да доказва, че след разговор по телефона клиента е запознат. Слагай централа, записвай разговори, при доставка на стоката пращай договор, който той задължително трябва да подпише и куриера да ти го върне срещу още 3-4 лева.

ВСИЧКО ТОВА реално затруднява търговеца и затова редица търговци казват - поръчка само през сайта. Нещата постепенно отиват натам.

И сега лошата врътка, която може да получи всеки клиент след поръчка по телефон. Получава си стоката доставена от служител на търговеца, вътре с документи и касова бележка.

След 10 дни решава да я върне и се обажда - ама търговеца му казва, че той си я е купил в магазина и няма такива права. Айде да докаже клиента, че я е купил онлайн.

Казах, че темата е дълга, трудна и прочие - засега всичко минава, защото пазара ни е див. Дано близките години се пооправят нещата.

Всички тези законови условия обаче не отменят задължението на всеки търговец да е от полза на клиента - най-големия закон. Служителите трябва да са компетентни и да обслужват коректно и акурантно. Тези 1600лв служителката е трябвало да намери начин да ги вземе.



Публикацията е редактирана (30-11-14 08:00)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: serjy   
Дата:   30-11-14 08:08

Чуков, земи звънни на амазон едно телефонче и им заяви с тежък тон: "я ми пращайте еди кво си...знете ли кой съм АС?!?" да видим, дали няма да те отсвирят? [smilie18]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   30-11-14 09:49

Serjy

На никого в телефонния разговор не съм обяснявал нито кой съм, нито какъв съм.
Просто поисках да ми се помогне бързо да закупя стоката.
Нищо повече.

И никога не говоря с тежък тон по телефона.

Моля ви, не се дръжте като журналисти от вестник "ШОК"


Продажбата е факт, клиентът е доволен. Чантичката е избрана според габарита на апарата, който вие по интернет не можете да прецените, освен това да предвидите колко му е голямо зарядното и колко място би заело, за да изберете подходяща чанта.

И наистина, панасоникът е по-голям, отколкото първоначално си представях.

Вместо да кажеш "екстра" ето че и нашите търговци могат да бъдат учтиви и услужливи, то излиза, че едва ли не те са най-големите тъпаци, защото са ми го продали след телефонен разговор и сега видите ли какъв автогол ще си вкарат като им го върна, защото не ми харесвал цвета на чантичката, в какъв филм са се вкарали от детинско предоверяване. [smilie8]

Я се опомнете малко!

Асахи, тая година ракията кът за семтка на виното [beer]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: vkk1   
Дата:   30-11-14 11:02

Сравнението между амазон и фото-нещо си е абсолютно адекватно. И обемът на работа им е същият, и принципът на работа е същият, и обхватът на пазара е същият. Като две капки боза са.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: mbs   
Дата:   30-11-14 12:56

Като прочетох "предна линия" и се замислих... дали пък телефонистката наистина е на "предната линия" в това конкретно търговско предприятие?

Допускам, примерно, че хората с продажбите са в магазини А, Б и В, а телефонистките са примерно в централния офис и нямат никаква представа кое, къде и как се продава, как изглежда и т.н. В смисъл - не им е работа и им идва в повече ако някои иска да я работят и тая работа.

Малко странно ми се видя след първото обаждане да пренасочват колега - който иска да поръча по телефона - към отдел за интернет продажби. Очевидно в "интернет продажбите" изобщо не се занимават с директни (вкл. по телефона) продажби, а само обработват формуляри. В краен случай да обяснят какво е Гугъл и какво браузър, но до там.

Нейсе... Могли са още при първото обаждане или да продадат, или да кажат директно, че не продават по телефона. В случая едните са загубили (поради неефективна организация на отдел продажби), другите са спечелили (поради обратното).

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: long68   
Дата:   30-11-14 13:51

Ами ако е била в цикъл,тогава винаги ти казват:Ами защото така:))))Не бива да се сърдите за такива неща,закъде винаги бързаме,нещата могат да се случват и по друг начин....Без бързане,без напрежение.Това като пожелание.Защото и аз винаги бързам,и съм припрян,но никога за сметка на бизнеса си.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: MikeDimit   
Дата:   30-11-14 13:56

Rand
Темата е клиентска , а не менаджърска. Ако собствениците дигнат тема - Не моим да се оправим, нещо изпускаме, не ни се чете как става това в нормалните търговски обекти, ще се появят примери. Между другото има си хора, наричат се консултанти, които прилагат добри търговски практики в подобни ситуации. Даже си има специалност в университетите. Ама в най-лошия случай се наема един Еч Ар да чисти проблемните ситуации. За мен е факт, че собствениците не са добри стопани на търговската си марка. Ако въобще са се замисляли какво е това в техния случай.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Rand   
Дата:   30-11-14 15:52

Темата е ясно каква е. Едната фирма е успяла да продаде скъп компактен фотоапарат и да ощастливи клиента, а другата се е провалила в това начинание. Очевидно втората трябва да анализира ситуацията и да види дали това е инцидентен случай или трябва да промени начина си на работа. Но това е управленски, а не гинекологичен въпрос.
По отношение на това дали е клиентска или мениджърска. Щеше да е култово, ако някой меринджей от ФО беше пуснал тема тук и написал как една негова служителка в цикъл прецакала продажба за 1600лв. Щях да имам нужда от много пуканки. [smilie5]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: falcon   
Дата:   30-11-14 16:28

Е, това за цикъла се използва образно все пак, като единствената сигурна причина за киселото поведение на някои жени, другите случаи са пълна мъгла, така че винаги се ползва примера с цикъла[smilie3]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: _viper   
Дата:   30-11-14 18:24

Аз преди около два месеца станах неволен свидетел на следната случка:
Влиза едно момиче в магазина и попита за нещо конкретно - някакъв преходник.
Младежа "консултант" първо и каза директно - "Нямаме такова нещо." - след което се обърна и продължи да се занимава с нещо друго. Момичето направи още два опита да го заговори - и най-накрая, успявайки да му привлече вниманието - му показа преходника на една от витрините. До тук нищо чак толкова страшно - има повече клиенти, края на работния ден, човека е уморен и не му се занимава... Вместо обаче да се извини, младежа извади най-отегчената физиономия, отключи витрината - подаде го на момичето и я прати на касата с думите - "Щом мислиш, че е това - ето вземи го..."
За мен лично има едно пренебрежително отношение, което е абсолютно неприемливо. Ясно е, че не всички сме впечатляващи фотографи, заслужаващи специално внимание и отношение, но всички сме клиенти и си оставяме парите при тях, и колкото по-скоро хората във синтезиса го разберат - толкова по-добре за тях.
Заради подобно отношение преди година си купих 85/1.8 + СБ700 от конкурентите им. Сега пак от тях смятам да взема Д750 и 20/1.8...
И това при положение, че синтезиса ми е по-близко.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: sharky   
Дата:   30-11-14 19:41

Два пъти съм влизал в този магазин и двата пъти едно и също пренебрежително отношение. Втория път специално отидох до магазина за конкретно нещо. Платих си паркинг за колата . Чаках 20 мин в магазина , без да има други клиенти, така и никой не реши да ми отдели 5 мин. ( бяха ангажирани, кой да реди рафтове, кой да работи на комп, ) и си тръгнах в полза на другия магазин. Всеки може да няма ден, но когато едно отношение се повтори 2-3 пъти очевидно е нещо друго.

В крайна сметка , може би нямат нужда от клиенти.

За съжаление , 80% от обслужването в България е такова, без значение дали ще оставяш 5 или 5000лв. Не сравнявайте въобще цивилизования свят с България. Плащал съм горивото на приятел (40-50$) с блокирана карта на бензиностанция през 5 щата по телефона в САЩ.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: nyamago   
Дата:   30-11-14 20:39

> "... Чаках 20 мин в магазина , без да има други клиенти, така и никой не реши да ми отдели 5 мин..."

Може би си попаднал на стачка? [smilie11] [smilie6]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: prozium   
Дата:   30-11-14 21:02

@serjy , само дето Амазон долу в препоръките ще са ти дали комплект апарат + батерия + чанта + книга за снимане + още 20 аксесоара и ще ти го доставят на другия ден :) Така че ще загубиш в пъти по-малко време.

Ако едната фирма няма политика да продава по телефона, явно губи клиенти, ако може да си го позволи - супер. Ако не могат - сигурно ще променят политиките си, но те от къде да знаят за случващото се ? Аз даже на мястото на chukov бих написал един мейл, не за да ги вкарвам в беля телефонистките, продавачите или които и да било там, ами за да им помогна с някаква обратна връзка, така че да се усетят :)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: nyamago   
Дата:   30-11-14 21:07

Rand написа:

> "... Дават се примери с Босна и Херцеговина, с Амазонка и т.н. Дайте да видим вие
> как сте развили вашата търговкса мрежа и онлайн магазин. Щото и аз мога... ..."

Всичко което съм писал в темата съм го правил (и продължавам да го правя) във всеки бизнес, в който съм участвал или ръководил. На много повече (и много по-големи) бизнеси съм помагал да го правят и те (документирано) са преуспели.

Позволих си да напиша толкова много именно защото това ми е работата. Като проС потребител щях само да кажа "Баси глупаците - ник'во пазаруване от тях!". Но като професионалист (за какъвто други са ме набедили) казах нееднократно, че не разполагаме с достатъчно информация за диагностика на проблема и не можем да съдим - но е ясно, че в този бизнес ИМА проблем.

А при толкова шум около проблема, почивните дни не са оправдание ръководството да не е чуло за случая. (Ако наистина не са чули, това само за себе си е проблем. Ако са чули и не искат да се изкажат публично по въпроса, това е друг вид проблем...

Изобщо - да Ви имам проблемите, госпожице (както казал Иванчо на учителката).
[beer]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: nyamago   
Дата:   30-11-14 21:37

> Чуков, земи звънни на амазон едно телефонче и им заяви с тежък тон: "я
> ми пращайте еди кво си...знете ли кой съм АС?!?" да видим, дали няма да те отсвирят?

Ти чукча ли си? (Писател, а не читател). Писах, по-горе, как съм се обаждал на Амазон и ми ПРАТИХА каквото трябва, много любезно и бързо - и друго писах, за който чете... [smilie22]

[beer]



Публикацията е редактирана (01-12-14 01:03)
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: D.S   
Дата:   30-11-14 21:41

А това Момиче много хубав глас има. Аз от там си поръчвам само да я чуя [smitten]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: Rand   
Дата:   01-12-14 00:52

nyamago, тази моя реплика не е насочена към теб. След всичките тови публикации, които съм прочел тук, съм изградил у себе си чувство на уважение към твоята личност. Репликата е провокирна от всичката негативност, която ни заобикаля. Негативност, която хората сякаш искат да подчертаят и наложат, вместо да се борят срещу нея. Много по-лесно е да плюеш по нещо, вместо да покажеш с пример, как то да се поправи.
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: chukov   
Дата:   01-12-14 09:21

Дай идея как да се преборим, за да бъдем обслужвани по-добре?

Според мен даването на гласност на тези неща винаги е водило до резултат

Ако се обадя в централата на фирмата нищо няма да се промени, защото едва ли някой ще обърне внимание на само един недоволен клиент

В темата се вижда, че сходно мнение по конкретния казус имат доста хора, което вече означава, че не е просто мрънкане на един човек. Или видите ли как всички са ОК само аз не съм [smilie3]
 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: PHOTOSYNTHESIS   
Дата:   01-12-14 10:27

Благодарим на г-н chukov за сигнала, макар и подаден по такъв начин. Разбира се, съжаляваме, че е останал недоволен, по една или друга причина, както и други, писали в темата.

Ще прочетем внимателно всичко написано няколко пъти и ще потърсим поуките измежду ненужните квалификации.

Надяваме се скоро да успеем да въведем поръчки по телефона или поне специален телефон за консултации относно модели, специфики на техниката и т.нт. Надяваме се скоро да успеем да въведем и други полезни за клиентите практики, взаимствани от огромните компании, цитирани тук, макар и да не е лесно за малка организация като нашата.

(Фотообобщение звучи интересно и приятно [smile])

 Re: Кой магазин за фототехника - лоша мацка :-)
Автор: fraction   
Дата:   01-12-14 10:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 

 Авторът е затворил собствената си тема.