Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Prime Vs. Zoom и още
Автор: _zigi_   
Дата:   12-11-14 20:10

Здравейте приятели и колеги интересувам се от мнения на хора сменили варио обектив с твърд в работата си (по конкретно сватбена фотография с твърди обективи и две тела срещу вари и едно тяло)
Като идеята ми е да останем възможно по конкретни без да преследваме детайлите на предимствата на двете тела и че всеки трябва да има две тела и така нататак.
Нека хората с повече опит да дадат насоката си .
Поздрави !
Стоян


Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: Lycan   
Дата:   13-11-14 03:21

Аз нямам нито един зум от доста време и понякога имам ядове. Ако съм с две тела бих закачил любим прайм и качествен зум вместо два твърди.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: ludiakolio   
Дата:   13-11-14 08:23

От скромен опит-твърдото си е твърдо,зуумовете не са дорасли още.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: красис   
Дата:   13-11-14 08:47

Абе за сватби си трябва зум,немога да си го представя да се подмятам напред назад щото съм далече или близо до хората нестава,твърдото си е ОК ама за по статични снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: prisonbreak   
Дата:   13-11-14 09:19

Всяко стъкло си има + и - .В даден момент ти трябва твърдо.В друг ти трябва зум.[beer]

Зум стъклата за мес за 3 .
14-24/2.8 , 24-70/2.8 и 70-200/2.8 .

Твърдото е
35/1.8 50/1.8 85/1.8 [beer]



Публикацията е редактирана (13-11-14 09:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: gkazakov   
Дата:   13-11-14 09:50

Няма еднозначен отговор според мен.

Този сезон си правих експерименти - две тела с: два твърди (35 и 85), с две вариота (24-70 и 70-200), твърд и варио (35 и 70-200 или 24-70 и 85). За всеки конкретен случай и място работи различна комбинация.

За себе си съм усетил, че има смисъл от 2 твърди обектива само, ако искаш или се налага да снимаш на отворени бленди (1.2 до 2.0). Ако затваряш често по-добре снимай с вариото - повечето са с достатъчно добро качество, а ще продължаваш да имаш възможността да промениш кадъра с едно завъртане.

За телата - 2 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: Vanquished   
Дата:   13-11-14 09:52

Ултра-широк зуум си е необходим в някои ситуации. Среден зуум, като 18-55 или 24-70 за мен е безсмислен, за сватби 24-70 е удобен обаче. Сватба може да се изкара и с 16-35 и 85/@ също.
Това изказване с дорастването на зуумовете е голямо изхвърляне, много големи фотографи снимат само със зуумове - никой не брои пискелчетата, важен е крайният резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: marves   
Дата:   13-11-14 10:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: PhotoBo   
Дата:   13-11-14 21:00

При наличието на две тела аз съм за два твърди на тях, стига да са подбрани правилно и да не се изпускат кадри, но не знам как ще е при събития - нека колегите снимащи сватби да кажат. Аз съм мързелив и дори да бях с две тела на едното щеше сигурно да е закачен стандартен и светлосилен варио обектив на едното тяло, а на другия бих сменял твърдите при нужда. Или иначе казано тук въпроса не опира до това твърд vs варио обектив, а избор от подходяща комбинация на обективи за пълноценно заснемане на важно събитие само от един фогограф.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: gbdesign   
Дата:   13-11-14 22:45

Отделни елементи, като фотосесията е по-добре да се снимат с твърди обективи... 50, 85, 105, 135 но може и с хубаво варио 70-200/2.8, 80-200/2.8. Вече за репортажната част, зума е много по-удачен. С твърдите е голямо тичане и или окастряш сватбарите или се налага крупене. Аз снимам с 24-70/2.8 и 80-200/2.8. По някога и с 20-40/2.8, като ресторанта е от коридорониерен тип. Ако е хептен тъмница или не може да се ползва адекватно светкавица /примерно син таван/, тогава 50/1.8. Номера с двете тела го пробвах веднъж и с второто бях направил само 30-тина снимки. Така че не е моят вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: _zigi_   
Дата:   25-11-14 04:51

В момента съм основно на клубна фотография но имам и две сватби зад себеси ,разглеждайки информацията в Lightroom основно използвам широкия край на вариото и дългия по средата да кажем 10% от кадрите.
Идеята ми е да добавя към вариото EF 35MM F2.0 + EF 100MM F2.0 и да видим дали ще ме устройва
.В момента използвам тамрон 28-75 ф2.8 и е доста приятно стъкло с някой договорки


Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: Chipsy   
Дата:   25-11-14 05:37

Аз доскоро снимах с 16-35, 35, 50 и 85, като само широкото беше зуум. Откакто взех 27-70 II, все по често се улавям, че го ползвам пред праймовете при динамични условия и праймовете, когато имам повече свобода на действие.
Не мисля, че трябва да се обсъжда дали едното или другото, а кога е по-добре да се използва едното и кога другото. И двете имат предимства и недостатъци, като най-добре е 2 камери с комплект от зуумове и трърди обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: dekov   
Дата:   25-11-14 10:45

Най-доброто решение е три тела, три обектива и АСИСТЕНТ да ти ги подава, като телата не е необходимо да са от най-върхов клас.


Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: marves   
Дата:   25-11-14 11:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: metodiev_martin   
Дата:   25-11-14 15:07

Автор: marves
Дата: 13-11-14 10:05


Твърдия обектив учи на дисциплина и повече преосмисляне преди спусък-бутона.


Ако ще снимаш на филм, ще те научи на някаква дисциплина. При цифровата фотография, елементът на възпитанието е сведен почти до нула. Отдавна тоя лаф за твърдите обективи не е актуален.
Изхвърлят се тука-таме някои сватбени фотографи, че снимат предимно или само с "праймове", пълнят главите на клиентите с глупости, а крайният резултат в снимките на 6400 исо е същият, все едно е снимано с посредствен зум от среден клас.
Не забравяйте, че на сватбата, фотографите е хубаво да се съобразяват и с оператора/операторите.
Не смятам, че има оператор, който би желал да снима сватба с фотограф, който непрекъснато тича като луд от единия край на черквата до другия с три апарата - да щракне с твърдия 24 на 1.4 широко, да направи по-близък кадър с твърд 35 или 50мм и да се вре между поповете да прави портрети с 85мм, че инак му идва къс ако снима от страни с него. В сегашните ситуации, в който повечето сватбени фотографи снимат сами, снимането изцяло с твърди обективи според мен не е никак удачно.
Най-малкото защото след 10-20 сватби, ще почне да издъхва от тежестта на раницата с трите тела и 5-те твърди обектива.
Още повече ще остане без крака да тича напред-назад за да не изтърве някои момент от "репортажното заснемане" в кумовете, булката, черквата, подписа или ресторанта.
На фотосесии в отделен ден, където на клиентите се предават 100-150 снимки, на които е "обърнато повечко внимание" (и при снимането и при обработката) и качеството на твърдите обективи, може да се забележи, е оправдано покупката и носенето на такива. В 80% от останалите случаи е просто фукане - "гледай колко ми тежи раницата и колко твърди обективи имам в нея".

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: uri64   
Дата:   25-11-14 15:29

Стига бе, като почнете с откровенията....учели на дисциплина... нито снимането на филм, нито твърдия обектив, нито комбинацията от двете учат на дисциплина...пък и какво значи дисциплина????
Тука въпросите са съвсем практични, нека хората дето предимно снимат такива неща дават мнения...[beer]



Публикацията е редактирана (25-11-14 15:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: stoikovv666   
Дата:   25-11-14 17:23

24-70/2.8 , 70-200/2.8, 85/1.7 едно тяло. [shtrak]

24-70 за всичко, ако има време на вън 70-200



Публикацията е редактирана (25-11-14 17:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: metodiev_martin   
Дата:   25-11-14 17:54

uri64
лентата ще те научи на някаква "дисциплина", защото когато дадеш 15лв за по-качествен филм, след това дадеш още 5лв за сканиране, тия 35 кадъра ще ги "мислиш" доста повече преди да ги направиш, отколкото ако снимаш с цифров апарат и си пукаш и триеш по 2000 кадъра на излизане в парка. При твърдия обектив, не виждам какво възпитание може да дойде по тази линия (още повече, че става въпрос за твърди обективи и цифрови тела)
Относно "практичните" въпроси за твърдите обективи, съм се аргументирал в предишния пост.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: uri64   
Дата:   25-11-14 18:41

Въобще не е вярно това, за лентата и дисциплината, но не ми се спори тук, защото се разводнява темата [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: metodiev_martin   
Дата:   25-11-14 19:36

Какво разбираш под дисциплина? Не целя да променям възгледите ти, а просто споделям опит от практиката.
Аргументирал съм се с всичко написано, така че, наистина подобни половинчати постове са излишни.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: bpavlov   
Дата:   25-11-14 20:17



metodiev_martin, голЯми глупости си написал, начело с това, как фотографа не трябва да ходи много-много напред-назад, за да не пречи на оператора...

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: niki777   
Дата:   25-11-14 21:12

снимането с "твърд" обектив не мисля, че има смисъл да се свежда до това дали "търчиш" повече или по-малко, а по-скоро предполага изцяло различен подход както към композиция на единичния кадър, така и като визия за цялостната серия.

в контекста на репортажното снимане, много зависи какъв е клиента/медията и дали търсят снимки създадени строго по акдемичните правила или предпочитат да се доверят в по-голяма степен на интерпретацията на фотографа. дори и при второто аз не бих подходил само с "твърди" обективи, защото действително изискват голям опит, усет и поглед, които аз лично без варио в ръцете усещам, че ми липсват.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: neqixolvtp   
Дата:   25-11-14 21:50

Качеството на твърдия обектив е доста по добро, но е нужно да носиш поне още един фотоапарат с теб. Визирам ритуал, ресторант, църква и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: bpavlov   
Дата:   25-11-14 23:06



Всъщност, за да постигаш последователни и консистентни добри резултати с варио, от сорта на 24-70, е много по-трудно, отколкото с твърд светлосилен обектив. Говорим за повтаряемо качествени снимки, а не просто за щракане, без да е отрязана булката през глезена (за което вариото помага, но само толкова).


Друг много голям мит е, че тврдите давали някакво мистично по-високо качество, от сорта на контраст, сатурация, рязкост или други уау ефекти. Истината е, че твърдите дават единствено светлосила и евентуален дефокус (в зависимост от милиметрите). Във всички други показатели (и най вече адекватност и бързина на фокуса), издишат спрямо вариотата от сорта на 14-24/2.8, 16-35/2.8 II, 2x-70/2.8 и 70-200/2.8, с които разполага почти всяко про. Изключени от това правило може би е единствено Цайса 135/1.8 за Сони, който е сам в класа си. Не че със 70-200 пак няма да направиш същите снимки.

От немалкия си опит и най-вече възможността да съм снимал със всичките тези обективи, на две тела включително, мога смело да заявя, че единствения твърд обектив, който е абсолютно незаменим, е 85/1,4/1.2

И това е единствено заради светлосилата и дефокуса от близки разстояния.

Ултраширокото варио пък и 70-200/2.8 са обективи, които не могат по никакъв начин да бъдат заместени от никакви твърди обективи, когато става въпрос за събития и нережисирано снимане.

Последната ми конфигурация след тонове блъскане как да не пълня раницата е:

- на едното тяло 18-35/3.5-4.5 G (плача за еквивалент на канонския 16-35/2.8 II, ама няма)
- на второто тяло 85/1.4

Когато съм на голямо пространство или фотосесия, сменям 85-цата със 70-200, на другото тяло пак си остава широкия зум

28-70/2.8 слагам само, когато трябва да отида някъде само с едно тяло и да съм напълно мобилен и с празни ръце

Пробвах на мястото на широкото варио да сложа 24/1.4 и НЕ ми даде никакъв адванс, даже липсата на 18 и 35 мм се усещаше драстично. Тоест, дефокусът, особено при широки обективи, не допринася с нищо

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: metodiev_martin   
Дата:   26-11-14 00:20

bpavlov
Дата: 25-11-14 20:17



metodiev_martin, голЯми глупости си написал, начело с това, как фотографа не трябва да ходи много-много напред-назад, за да не пречи на оператора...


Я кАжи точно в кои части са глупостите, за да ги анализирам обстойно и да си знам за другия път.

Нека наистина пишат хора, които имат ОТНОШЕНИЕ към въпросните ситуации. Поради факта (няма да обсъждам причините) че броя на въпросните тук драстично намаля през последните години, няма смисъл да обсъждаме повече подобни ситуации.
Не е колегиално да се цитират имен, но започнете разговор с някой оператор в тази посока (тичането напред-назад на гламави фотографи и влизането им в кадър) да видите какво ще ви кажат.

Ако ще "представяте" някакво ваше мнение, поне се аргументирайте с 2-3 изречения. Тия фото-форум монолози са си чисто и просто чесане на езици.

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: bpavlov   
Дата:   26-11-14 00:47



metodiev_martin, не е важно да пишат хора, които имат отношение, а хора, които имат необходимия опит и съответната компетентност. Ти колко сватби си изснимал?

Пак ти препрочетох поста, с изключение на второто изречение, че твърдите обективи по никакъв начин нито дисциплинират, нито мислиш повече, преди да щракнеш с тях(съгласен съм, така е), всичките ти останали изречения, до едно, са невярни. А са глупост, защото си ги изсмукал по някакви причинно-следствени връзки от препрочитане на други форумни "истини" и от въздуха. Нищо лично

Отговори на това съобщение
 Re: Prime Vs. Zoom и още
Автор: metodiev_martin   
Дата:   26-11-14 12:53

Така и не обясни, кое не е вярно. С тия вятърничави нападки нищо смислено не казваш.

Ако си поддръжник на идеята, че сватба може да се снима с твърд 24мм и 85мм - ок
Ако твърдиш, че със същите два твърди обектива, можеш да снимаш в черквата или на изнесен ритуал с минимални "подтичквания" пред олтара и между гостите - твой си проблем (явно никога не си снимал с повече от двама оператори и повече от двама фотографи въпросно събитие).
Няма да тегля думите с ченгел. Ако не можете да съставите изречение с информационна стойност, изградено на базата на някаква логика, по-добре не пишете.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »