Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Нужда от помощ за предпечат
Автор: fly-free   
Дата:   11-11-14 14:49

Здравейте колеги ,имам нужда от помощ за предпечат.Питах тук таме ,четох по интернет, но не успях да се ориентирам.
Приятел ме помоли да му помогна с календар за следващата година и аз се навих.Обработих снимката във ФШ,импортирах я в Корел ,направих цифрите и надписите и всичко стана красиво.
Той ми даде координатите на печатницата на негова близка и аз запецнах до там.
Тя каза че не приемала за печат файлове от Корел ,само можело или ЕПС формат ,или ПДФ експортирани от Корел за предпечат и всичко в ЦМИК.И тука стана мазалото . При конвертиране във ЦМИК снимката не е това което е.Пробвах какви ли не вариянти на обработка във ФШ, не и не, губят се цветове ,стават постни и въобще красотата изчезва.
Монитора е калибриран.
Моля някой ,който се е парил с този проблем да сподели технология на работа.Опитах да питам печатарката ,тя само се изсмя с нещо от типа: кво сега и на предпечат ли да те уча.
Благодаря предварително на отзовалите се!


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: sathv   
Дата:   11-11-14 15:24

Веднага сменяй печатницата.
PS. И да не си помислиш, че отпечатъка ще излезе като на монитора ти в някоя гаражна печатницас машини трета употреба от балканската война и турски мастила върку обикновен картон.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: imitev   
Дата:   11-11-14 15:28


Електриковите цветове са out of gammut и стават безцветни при конвертиране в CMYK.

Не може да се "оправят", освен ако не печаташ в Hexachrome...

Затова проектите се работят в CMYK още от самото начало - виждат се нещата както трябва и си съобразяваш проекта, иначе плачеш чак накрая...

Най-лесно е приятелят да плати някой леф на печатарката да поправи проекта и сте готови.

Ако не - покажи за какво става дума (картинките да видим)...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: Petri   
Дата:   11-11-14 15:29

За съжаление нещата не са толкова прости.
Това което можеш да се опиташ да направиш е да си обработиш снимките наново, но в CMYK. Няма да станат същите, защото това са съвсем различни цветови пространства. Зависи от цветовете, но в повечето случаи не се получава да ги докараш същите. След като ги обърнеш в CMYK се постарай максимално да ги нагласиш, тогава просто си експортни PDF с опция "Print". Има доста тънкости, поради които може нещо да се обърка и да не е така, както си очаквал след печат, но щом нямаш опит трудно ще ги хванеш преди това.
Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: fly-free   
Дата:   11-11-14 16:44

Последно във ФШ ги конвертирах във ЦМИК и ги докарах на изглед,
но при импортирането във Корел се губи красотата.
Смених цветното пространство в Корел ,по съвет на познат и го докарах на картинка в ЦМИК ,но при екпортирането във ПДф пак се затриват красотите.

Прост не мага да разбера каква е технологията на работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: isavkov   
Дата:   11-11-14 16:52

Технологията е че CMYK са цветове за печат, а RGB за екран.
Екрана излъчва светлина, която дава тази наситеност на цветовете. Докато CMYK-a няма светлина.
Колкото и да ги обработваш ще са една идея по светли от това което гледаш на монитора си, няма начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: ss_sgp   
Дата:   11-11-14 17:06

Основният проблем е още в ползването на Корел за целта.
Моят съвет е след като си готов да изпратиш отделно и оригиналната снимка в RGB формат. Близката с печатницата ако има проблем ще може да реагира.

Всичко е много просто ако не се ползва Корел [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: imitev   
Дата:   11-11-14 17:11


Аз ползвам корел от версия 3.

Върши добра работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: DonBasilio   
Дата:   11-11-14 17:11


...........Автор: fly-free
Дата: 11-11-14 16:44

Последно във ФШ ги конвертирах във ЦМИК и ги докарах на изглед,
но при импортирането във Корел се губи красотата.
Смених цветното пространство в Корел ,по съвет на познат и го докарах на картинка в ЦМИК ,но при екпортирането във ПДф пак се затриват красотите...........

------

не че ще помогна, но вземи корелския файл и ПДФ файла и пусни едно копие на цветна копирна машина с тонер. Ксерокс, Минолта и тем подобни. Те работят с CMIK тонери. По този начин ще видиш горе долу крайния резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-14 17:26

Ако искаш да извадиш читав цвят от Корел, изключи му Color Management-а. CMYK пространството не се нуждае от управление на цветовете, остави това на RIP-a в печатницата, той така или иначе ще игнорира профила, ако има закачен такъв.
Ползвай SoftProof-инга на Photoshop, за да видиш горе-долу как ще изглеждат нещата на изхода при определен CMYK профил, ще ти трябва профила, с който работи RIP-a. Ако RIP-a е FOGRA-съвместим, всеки такъв профил (за съответната хартия) ще ти свърши работа.
Не се лъжи да принтиш на разни принтери - няма такъв принтер, който да ти извади "верни" цветове. Единствения вариант е сертифицирана цветна проба, аз ползвам http://essteticprint.com/ за цветни проби, няма грешка там!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: compur   
Дата:   11-11-14 17:49

колега, качи поне една снимка или един файл от Корел, щото иначе си е като "стрелба" на посоки.

и една сентенция от мен - Word е най-добрия софтуер за предпечат - винаги се изненадваш от резултата! важи и за Corel! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: RAD_ATAN   
Дата:   11-11-14 18:21

Photoshop си пасва идеално с Illustrator и InDesign, Corel е друга порода софт, бройките който ще разпечатваш май няма да са повече от 10 ( или май е една ), при всички положения ще ти я пуснат на дигитален принтер, и цветовете няма да имат нищо общо нито с това което си правил на PS нито на Corel. Както те посъветва и колегата "compur" дай да видим снимка от PS такава от Corel зеадно с датите.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: Lycan   
Дата:   11-11-14 18:33

какъв е тиражът?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: yochcovpn   
Дата:   11-11-14 19:37

RGB photoshop - convert to profile - CMYK, save to TIFF,
цветовете на Corel да са CMYK - тези с които правиш буквите и числата.
Отново за печат в TIFF, всички букви и знаци да са в криви ако ще печаташ от Corel. По добри са резултатите ако прехвърлиш в Illustrator защото както и Photoshop са продукти на Adobe и взаимно си отварят файловете без да минаваш през TIFF. Но по-добрият вариант е с TIFF, за да не се получи голям изходен файл. Повечето печатници работят с Illustrator, ни не и с Corel. За текстообработка Илюстратор е по-добър от Корел, но пък в много отношения Корела е по-удобен за работа. А и двете програми Фотошоп и Илюстратор са идентични като принцип на работа и лесно се научават ако знаеш едната от тях. То е като при нас избираш Канон или Никон. За печат правиш всичко в цветност-CMYK и файл в -TIFF, и никой в печатницата не го интересува с коя програма си го правил. Вече пък ако е пантон цвят е съвсем друга работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: xfs   
Дата:   11-11-14 19:51

Здравей

аз като човек които не е фен на Corel нищо че го ползвам още от версия 4, на твое място бих направил следнито: всичко що е текст, лога и тн. в криви и вкспорт в Eps и с този Eps и снимката в Tiff отивам в печатницата в която искам да пчеатам и съм сигурен че там за една минута в inDesign ще сглобите календара които искаш да печаташ, ако ти откажат аз лично ще ти го направя.

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-14 20:27

yochcovpn написа:

> RGB photoshop - convert to profile - CMYK, save to TIFF,
> цветовете на Corel да са CMYK - тези с
> които правиш буквите и числата.
> Отново за печат в TIFF, всички букви
> и знаци да са в криви ако ще
> печаташ от Corel. По добри са
> резултатите ако прехвърлиш в
> Illustrator защото както и Photoshop са
> продукти на Adobe и взаимно си
> отварят файловете без да минаваш
> през TIFF. Но по-добрият вариант е с
> TIFF, за да не се получи голям
> изходен файл. Повечето печатници
> работят с Illustrator, ни не и с Corel. За
> текстообработка Илюстратор е
> по-добър от Корел, но пък в много
> отношения Корела е по-удобен за
> работа. А и двете програми Фотошоп
> и Илюстратор са идентични като
> принцип на работа и лесно се
> научават ако знаеш едната от тях.
> То е като при нас избираш Канон или
> Никон. За печат правиш всичко в
> цветност-CMYK и файл в -TIFF, и никой в
> печатницата не го интересува с коя
> програма си го правил. Вече пък ако
> е пантон цвят е съвсем друга
> работа.


Не е неободимо да се работи в ЦМИК. Аз от доста години работя в РГБ и на изхода си конвертирам в ЦМИК. Така препоръчват и от Адоби, но е много дълго за обясняване защо е така.

Изобщо, не виждам защо пълен лаик се наема да прави подобни гимнастики, които един обигран оператор ще направи за нула време и вероятността за грешки се елиминира почти напълно.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: imitev   
Дата:   11-11-14 20:34


И като си зададеш пичовско електриково синьо или цикламено в RGB после в печатницата са големи драми и ревове: Ма на моя монитор изглежда много по-добре [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: fly-free   
Дата:   11-11-14 20:37

Та вече имам резултат,поне за моя монитор приемлив.
Технологията е следната

За печат на офсет
Снимката се обработва във ФШ в РГБ и се докарва да ти харесва.
Във ФШ се конвертира във ЦМИК и пак се сравнява със желаното.
Запомня се на 300 точки във ТИФ със ЦМИК цветове.
В Корел се прави текстовата част и се конвертира в криви в Цмик цветове.
Цветовия менижмънт на Корел се изключва.Импортира се вече обработената снимка върху текстовете.Оправят се композицията и цялото се експортира на ПДФ за предпечат.
ПДФ изглежда добре и във ПФ и във Адобе реадер.
Утре ще направя цветна проба за да се убедя ,че правилно съм обработил снимката.С цветната проба в ръка и със ПДФ файла се отива в която ида е печатница и се иска същото изображение като на цветната проба.
Добрият печатар го докарва.

И това го научих

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: Lycan   
Дата:   11-11-14 20:40

Наслука!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: HP   
Дата:   11-11-14 20:43

И за какво е тая цялата еквилибристика? ТИФ файл от фотошоп и готово-кви са тия импортирания между 10 програми

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-14 20:51

imitev написа:

>
> И като си зададеш пичовско
> електриково синьо или цикламено в
> RGB после в печатницата са големи
> драми и ревове: Ма на моя монитор
> изглежда много по-добре [smilie8]


View ->Proof Setup... -> Proof colors
и
View -> Overprint Preview

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-14 20:52

HP написа:

> И за какво е тая цялата
> еквилибристика? ТИФ файл от
> фотошоп и готово-кви са тия
> импортирания между 10 програми

И календариума ли правиш във ФШ?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: fly-free   
Дата:   11-11-14 21:13

То затова е зора защото текстовете се правят на Корел.
А импортирането е едно и се прави за да се нагласи композицията на текстовете и снимката.

Четох, че от Корел директно могат да се разбият цветовете за проявяване на филмите и не разбрах защо печатниците не работят така.
Зора ми беше да се науча що е то предпечат.
приемам информация за опростяване на процеса.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: didesignbg   
Дата:   11-11-14 21:20

Програмите са инструменти, няма проблем в сопата да имаш векторни пътечки. Корел е достатъчно добра програма и проблемът не е в нея, да не говорим че част от печатниците у нас все още я предпочитат пред адобските. По-скоро въпроса е че тук сме свикнали да слагаме знак = на фотограф=дизайнер=предпечатар. Още от римското право е залегнал принципа, че който плаща зле, плаща два пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: compur   
Дата:   11-11-14 21:39

Corel и "верен цвят" не се слагат в едно изречение!

По-добрите печатници отдавна не работят с филми!

Предпечат е... просто нещото, което правиш преди печата. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: imitev   
Дата:   11-11-14 21:48

Екобо, а как задаваш конкретни цветове в CMYK когато си в RGB?

Компур - на моят компютър фотошоп и корел показват едно и също изображение.

Мен лично не ме притеснява да работя с каквото хвана - Корел, Фотошоп, Илюстратор, Индизайн. Стига да знаеш тънкостите на приложенията - нямаш проблеми...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: fly-free   
Дата:   11-11-14 21:49

В целия процес не става дума за пари.Парите ги искат в печатницата.Аз искам да се науча и използвах поводa на приятеля ми.Това за филмите ще го уча утре или по-късно.
Това за векторните пътечки във ФШ не го знам ,трябва да го разуча.Корел използвах навремето за едни баркодове та ми беше по лесно с него.



Публикацията е редактирана (12-11-14 07:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-14 22:16

imitev написа:

> Екобо, а как задаваш конкретни
> цветове в CMYK когато си в RGB?
>

Растерите правя в РГБ, иначе цветовете на векторите в ИД си ги задавам ЦМИК.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-14 22:19

didesignbg написа:

> Програмите са инструменти, няма
> проблем в сопата да имаш векторни
> пътечки. Корел е достатъчно добра
> програма и проблемът не е в нея, да
> не говорим че част от печатниците
> у нас все още я предпочитат пред
> адобските. По-скоро въпроса е че
> тук сме свикнали да слагаме знак =
> на фотограф=дизайнер=предпечатар.
> Още от римското право е залегнал
> принципа, че който плаща зле, плаща
> два пъти.

То за проблем че няма - няма, ама е баси тегавото.
А печатницата изобщо не трябва да има достъп до работен файл, бил той корелски, адобски или какъвто и да е друг. Печатницата трябва да получава PDF и толкоз. За да няма после "ама що така стана?".

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: didesignbg   
Дата:   11-11-14 22:33

Екобо, нямам против да получава пдф, за мен това е най-удачният вариант, но пак стигаме до това кой как си прави пдф-те и кой печата след това. Аз досега не съм срещнал нашенска офсет печатница, която да предлага профил. И печатарите не са виновни, до тях твърде често стигат файлове, които просто не могат да пуснат директно за печат. Пак стигаме до това че тук всеки разбира от политика, футбол и предпечат[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: xfs   
Дата:   11-11-14 23:54

При печатарите обикновенно стигат пластините.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: ecobo   
Дата:   12-11-14 00:09

didesignbg написа:

> Екобо, нямам против да получава
> пдф, за мен това е най-удачният
> вариант, но пак стигаме до това кой
> как си прави пдф-те и кой печата
> след това. Аз досега не съм срещнал
> нашенска офсет печатница, която да
> предлага профил. И печатарите не
> са виновни, до тях твърде често
> стигат файлове, които просто не
> могат да пуснат директно за печат.
> Пак стигаме до това че тук всеки
> разбира от политика, футбол и
> предпечат[smilie5]

Явно не си срещал достатъчно добри печатници.
Аз работя основно с 3 печатници, две от тях са пределно наясно с профили и пространства, имат съответните добри специалисти и могат да ти дадат профил. Всъщност те няма да ти го дадат, а ще ти кажат кой е, щото не е някакъв бутиков.
А една печатница за дъбок печат в Турция ми даде съвсем бутиков custom профил да си правя SoftProof. Явно при някои може. Проблемът по-скоро е в това, че в България 99% от печатарите (и много голяма част от предпечатарите) са абсолютно неподготвени за това, което правят и карат на принципа "проба-грешка" или направо "както дойде", без изобщо да разбират същността на нещата. Затова и в печатниците отиват негодни за печат PDF-и, щото тези, които ги правят, са профани и мислят, че всичко, което лети се яде. Само че от ПДФ до ПДФ има разлика от земята до небето.
А печатниците, които приемат подобни недоразумения и после се чудят как да замазват издънките, не са нищо друго, освен основен фактор в стимулиране на профанщината сред т.нар. "предпечатари".

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: johnny_fx   
Дата:   12-11-14 09:04

Проблемът е, че в България 99% от всички са абсолютно неподготвени за това, което правят. Защото всеки се занимава с това, което не му е работа. Просто такова е положението. Днес си печатар, утре лепиш плочки или обратното.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: fly-free   
Дата:   12-11-14 09:25

Нека не обсъждаме политическата ситуация в България ,некадърството на управляващите е друга тема.

Моля ,ако някой може да внесе яснота що е това предпечат и как се управляват цветовете при преходите между отделните програми ,какви са плюсовете на една или друга програма,
,съответно по евтини програми от гореспоменатите и т.н.
Нека темата бъде от полза на всички ,защото крайният продукт понякога е печатарското произведение ,а е добре когато то изглежда добре.

Във всяка дейност има тънкости и те се научават с течение на натрупване на опит.И именно там е разликата между професионалистите и начинаещите.Доброто начало на човек предполага споделяне на тънкостите с приятелите .
Светът е голям и място под слънцето има за всеки.

Само да допълня ,че си има форум за предпечат ,но там обикновено никой не отговаря на питанията .Хората са си конкуренция може би.



Публикацията е редактирана (12-11-14 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: compur   
Дата:   12-11-14 09:57

така... за да опростим задачката, за да стане по-лесно ученето, предлагам:

1. Инсталираш си Adobe InDesign + Photoshop
2. Оставяш си "великия" Corel
3. Работиш по следния начин:
3.1. Настройваш си въпросните програми, да ти показват еднакво цветово пространство в което ще работиш
3.2. В ИнДизайн си правиш "формата" на календара с всичките му отстъпи, пасели, цветни алабалистики и т.н.
3.3. Картинките ги попипваш във ФотоШоп
3.4. Цифрите ги правиш в Корел и ги "експортваш" като .епс или .аи
3.5. Събираш всичко в ИнДизайн
3.6. "Експортваш" като ПДФ
3.7. Проверяваш каква си я свършил в Акробат
3.8. Даваш за печат

Ето това е! Нищо сложно!

[beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: imitev   
Дата:   12-11-14 10:03


Аз от опит ще кажа - няма да стане да се научиш така...

Предпечата е като обущарството - не е сложно, но трябва да ти покажат как се прави...

Освен това обучението е скъпо забавление. Цъкаш 2 дни на компютъра. Одобряваш/разписваш, че всичко ти е ок на място при печата в печатницата, или разпечатано копие на принтера (печатницата си връзва гащите, все пак не си им първия новобранец клиент). След това гледаш по-внимателно продукцията (клиентът гледа по-внимателно) и установявате, че не става -> резултатът е няколкостотин лева в боклука.

С четене по форумите няма да стане, трябва си учене във фирма.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: compur   
Дата:   12-11-14 10:09

тогава темата може да се промени на: някой да ме научи на предпечат [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: ecobo   
Дата:   12-11-14 10:11

Нищо му няма на Корел-а. Аз познавам двама човека, които правят чудеса с Корел, но и двамата работят без Color Management, защото като се включи става боза и пасти.
Само за едни цифри няма смисъл да се забъркваш с Корел. ИнДизайн ще ти свърши работа за това.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: imitev   
Дата:   12-11-14 10:12


За това пея и аз.

В чужбинско даже няма да повдигнат подобна тема - има си курсове за целта. Има си варианти да се научиш в бг без да плащаш - като стажант примерно.

Аз навремето съм започнал да работя в една от първите фирми в Русе. Мога да кажа и времето - около 2 г. за да ти стане всичко ясно и да придобиеш рутината, необходима за да работиш поръчките спокойно. И е добре (за теб) през това време някой друг да носи отговорността...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: yochcovpn   
Дата:   12-11-14 13:58

Както съществуват Канон и Никон така ще има и Корел и Илюстратор. И с единия и с другия резултата ще е много добър, ако знаеш как да го направиш. Печатал съм в десетки печатници у нас и в чужбина, размери от визитка та до 18 метра билборд , никой печатар не ми е задавал въпроса на каква програма си направил файла. Просто печата и не помня да съм имал проблем с цветовете или клиент да не ги е одобрил. В печатницата искат верен файл, а всичко останало ги дразни защото те не са длъжни да довършват твоята работа. Единственото може да ги попиташ какъв файл желаят, да го направиш за да няма проблеми. По принцип ти се настройваш към печатницата, а не те към теб. Ако имаш по-сериозни изисквания то печатницата може да ти изпрати файл за да видиш как ще изглежда след отпечатването. А също така фрагмент отпечатан върху хартия или от материала върху който ще се печата.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: chukov   
Дата:   12-11-14 15:44

Когато се прави предпечат в корел е достатъчно импортираната картинка да е CMYK изобщо не обръщай внимание как изглежда на монитора. Това няма никакво значение за по-нататъчния процес.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: imitev   
Дата:   12-11-14 15:47

Ако палитрата на Корела е RGB очаквайте още забавления по редицата...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: asahi   
Дата:   12-11-14 16:02

Aко си наясно с нещата и с Корел ще се справиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: chukov   
Дата:   12-11-14 16:29

влезе ли растера CMYK няма да има забавления поне с него :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: GenaDP   
Дата:   12-11-14 16:31

Никой ли не ползва вече Quark или InDesign? За какво ви е Corel/Illustrator за един календар? Какво толкова ще му рисувате на вектори?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: the_cat   
Дата:   12-11-14 16:33

След всички ГЛУПОСТИ изписани против програмата КОРЕЛ да си дам и аз моите пет стотинки.
Само да вметна, че от 98-ма работя на тази за някои така лоша програма, която видиш ли не може да управлява добре цветовете и ала бала.
Ще кажа само, че тия дето ги приказват тези неща идея си нямат от цветни профили и профилиране на даден софтуер и работа с различни софтуери и съответно профилиране, за да имате еднакви резултати!

Относно колеката, тъй като нямах нерви да изчета всички постове, да кажа следното:

1. Корел и фотошоп трябва да бъдат профилирани с еднакви параметри на цветовия мениджмънт!
2. Когато се работи за печат, както е казал колега по-рано /след профилиране на двете програми/ трябва да се има предвид, че СМУК пространството е орязано, тоест самата технология не може да възпроизведе всички цветове на sRGB, да не говорим за Adobe RGB и за това във фотошоп се работи с включен PROOF COLORS, за да виждаш какво в действителност ще се случи когато печатиш изображението в СМУК.
Разбира се не е нужно да се работи задължително във СМУК до края, но трябва да се гледа поне пруфа!

Ако ми кажеш с какъв корел работиш ще ти кажа и какво да направиш, за да си решиш проблемите с цветопредаването м/у двете програми и да нямаш ядове.

А относно OUT OF GAMMUT цветовете, тоест тези, които "изчезват" и стават други - бюджетно решение няма :). Трябва да знаеш и приемеш и ти и клиента, че СМУК може толкова /в цял свят/.



Публикацията е редактирана (12-11-14 16:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: Lycan   
Дата:   12-11-14 19:37

на мен един военен ми направи банята.. виртуоз е!
много съм доволен

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: compur   
Дата:   12-11-14 21:45

няма смисъл да се караме за програми - Майкрософт срещу Адобе...

всеки да си работи на програмата, която познава най-добре от 98-ма година [smilie3]

но... също така е истина, че работата може да стане "лесно" и "по трудния начин". както е казал и колегата за военния дето му е правил банята...

понеже колегата иска съвети, а не дава никакви примери, за да сме по-конкретни, затова и има лекичък спор за... програмите

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: the_cat   
Дата:   13-11-14 16:19

То караницата я правят такива дето проблема им е в ЗАУ-то, а не в софтуера.
Останалото е познания - какво правиш и как го правиш...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: compur   
Дата:   14-11-14 13:35

авторе, какво става? направи ли предпечата? как се отпечатаха нещата? дай обратна връзка, моля!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: fly-free   
Дата:   14-11-14 19:14

Здравейте,по цитираната по горе схема направих картинката да изглежда добре във УЕб пространството и му я пратих.

Ако му хареса ще отида с проекта в Булгед и там намясто ще погледна картинката на техните монитори ,ако има нужда ще направя цветна проба и ще се оправят нещата.


Не е нещо сложно просто си иска човек с опит да ги погледне.
А май имам проблем с настройките на експортиране от Корел.
Лицензирания ФШ ми е 7 цата.
Май ще си инсталирам Илюстратор за в бъдеще ,но по нататък.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: imitev   
Дата:   14-11-14 19:42

Не е нещо сложно просто си иска човек с опит да ги погледне.

Това на колко хора е изиграло лоша шега...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: asahi   
Дата:   14-11-14 22:03

Имах умерено добро мнение за Корела до снощи. В една диг. печатница трябваше да накарам принтерът да печата нормално. Калибрирам, настройвам пускам си тестовите ПДФ-и - всичко е нормално. Клиентът пуска RGB джипег от Корел Х7 и настъпва боза. Сядам аз, пускам неговия джипег и контролна скала - нормално. Махам скалата, добавям още 3 страници и пак мазало. Собственикът нямаше адобски продукти освен стара версия на Фотошоп. Е ми само с Корел не може. И на себе си си го доказах.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: imitev   
Дата:   15-11-14 07:49

Corel > PDF > принтер...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: the_cat   
Дата:   15-11-14 11:07

Asahi, а корела как е настроен??? Принта на корел също - там също често трябва да се пипне кой да се занимава с контрола на цвета - принтера или корела. Че аз честно казано до сега 16 години - е как пък не ми се скапват цветовете от корел... Че печатим и на дигиталки и в Булгед и в Джи-поинт и на Ксерокси разни DC12-250 и тн., широк формат, офсет и за уеб неща пращаме, сублимационен принтер имаме и на него проблеми няма...
Да не говорим, че и едната от печатниците с които работим си прави пластините директно от корел /демек им пращаме корелски файлове - о, ужас/... И импортирам изображения обработвани във сопата или лайтрум в корел и пак нямам грижи...

Ама в края на краищата слагайте си илюстратор :) Той не знам само с какво ще помогне.

PS Аз нямам нищо против продуктите на Адоби. Работя и на Фотошоп /понеже НАИСТИНА няма такава програма за растерна графика/ и Lighroom имаме и то лицензни са ни всички софтове. Ила не го ползвам, защото не мога да свикна с интерфейса, а и до момента не съм се почувствал ограничен по никакъв начин от Корел. Адоби- Прекрасни програми, но управлението на цветовете не е проблем на софтуера, а на ЗАУ-то!
Това го вмятам по повод плюенето по корел, а не с умисъл към автора на темата.

Към автора - ако имаш желание да разбереш как работят нещата относно цветопредаването и цветовите пространства, ограниченията на СМУК и разни такива - дали ще сложиш Корел или Илюстратор - въпросите ще останат едни и същи. А отговора ще ти дадат хора, които не са вглъбени в доказването на коя програма е по- по- най, а просто са седнали, разцъкали са нещата, поосрали са се на едната и другата, попрочели са, поразпитали са и накрая са проумяли, че ако не кажеш на програмата какво да прави, ако ще и Стив Джобс да възкръсне, нещата няма да се оправят :)


Айде наслука!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: compur   
Дата:   15-11-14 20:37

the_cat при Адобските продукти правиш настройка само на едно място за работата с цветовете и всички останали програми работят с тези настройки...

При Корел, явно, трябва да съобразяваш как си настроил програмата да управлява или не цвета, кой ще управлява цветовете при печат и т.н. Не е болка за умиране - просто малко повече "съобразяване".

Кой както умее така да го прави!

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ за предпечат
Автор: fly-free   
Дата:   27-11-14 19:24

След доста разговори със по опитни предпечатари и печатари по техен съвет
Снимката се обработва на ФШ и се запомня във тиф формат и в цмик цветове.Тогава се импортира във Корел.

ако има профили се запазват ,но това е условно.
Корелът при конвертиране към различни потребители-разбирай предпечат ,дигитален принтер или офисен принтер или уеб пространство има различен механизъм и дава различни картинки във пдф формат.

Най добре е да се занесе файлът в печатницата и на техния компютър да се погледне и те да го конвертират.Но не на всички им се занимава. искат си пдф а или тифа и директно каквото излезе.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »