Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Интересно ми е
Автор: lalusha   
Дата:   10-10-14 19:30

Как се получава така, че на някои фотографи излиза EXIF информация, а на други не се вижда с каква техника снимат.
Това номер на китайката ли е?[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: BOZO   
Дата:   10-10-14 19:31

Не. Много е просто. [smilie6] На някои файлове липсва екзифа.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: lalusha   
Дата:   10-10-14 19:36

BOZO написа:

> Не. Много е просто. [smilie6] На някои
> файлове липсва екзифа.
Защото навлизайки в дебрите на фотографията, ми се ще да разбера, аджеба, една качествена снимка въпрос на техника ли е или на фотографско око?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: BOZO   
Дата:   10-10-14 19:38

Въпрос на око, практика, знания и късмет. Техниката е инструмент.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: lmitov   
Дата:   10-10-14 19:40

И на двете - аз лично никога не махам EXIF-a, обаче има хора дето се страхуват да знае някой каква техника имат и трият информацията. А информацията е много полезна за начинаещите фотографи. Е и ръка и знания си трябват....

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: BOZO   
Дата:   10-10-14 19:50

Като дадеш Save for Web в шопа и екзифа изчезва или когато подмениш основата на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: lalusha   
Дата:   10-10-14 21:45

BOZO написа:

> Като дадеш Save for Web в шопа и екзифа
> изчезва или когато подмениш
> основата на снимката.
Хайде да ви попитам и нещо друго.[smile]
Особено след снимките на Елена Шумилова, фотошопа стана много популярна програма за обработка на снимки.Въпреки че, тя самата признава, че е завършила архитектурен институт и е рисувала много. Тоест има художествен талант, който и помага при снимането и обработката.
Аз нямам фотошоп , но имам пикаса? Тя става ли или не става?[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: asahi   
Дата:   10-10-14 21:51

Коя е Елена Шумилова?
За това, което снимаш, Пикасата става.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: jino   
Дата:   10-10-14 22:11

След снимките на кой ?[smilie18] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: lalusha   
Дата:   10-10-14 22:18

> Коя е Елена Шумилова?
> За това, което снимаш, Пикасата
> става.

Елена Шумилова е рускиня, която снима двете си деца заедно с животните в ранчото си и после обработва снимките с фотошоп.Така го прави, че се превръщат направо в картини.
Давам няколко снимки:

http://www.obekti.bg/images/stories3/far1.jpg




http://www.obekti.bg/images/stories3/far4.jpg




http://www.obekti.bg/images/stories3/far5.jpg




http://www.obekti.bg/images/stories3/far19.jpg



http://www.obekti.bg/zemia/11484



Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: narval   
Дата:   10-10-14 22:23

Да твърдиш, че Фотошоп става популярна програма за обработка на снимки, след снимките на Шумилова е, как да кажа... меко казано нелепо.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: BOZO   
Дата:   10-10-14 22:28

Без добри познания по ФШ няма да можеш да правиш снимки като Елена Шумилова. И без хубаво тяло, праймове и т.н...

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: lalusha   
Дата:   10-10-14 22:43

narval написа:
> Да твърдиш, че Фотошоп става
> популярна програма за обработка
> на снимки, след снимките на
> Шумилова е, как да кажа... меко
> казано нелепо.
Е, може и леко да се поизхвърлих в твърдението си, но снимките на тази фотографка дадоха възможност и на глухия цар да чуе за фотошоп.[smile] В такъв смисъл го казах.
Дори и на лаиците във фотографията, които си щракат ей така, им се прииска да правят художествени снимки.
А дали се получава, е друг въпрос. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: prozium   
Дата:   10-10-14 22:44

Айде сега хубаво тяло. Може и да си леко дебеличък или кльощав пак може да снимаш хубаво :D

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: boni   
Дата:   10-10-14 23:00

lalusha, хубав светлосилен обектив и умела работа със светлина.
Според теб в тези снимки кое е правено с фотошоп?
Снимките са правени с Канон 5дмк2 и 135/2, а този обектив рисува по този начин... Според мен "глухия цар" е добре да чуе първо за тези неща:)

Ето тук има много нейни снимки, написани са и настройките :

https://500px.com/ElenaShumilova

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: dimidumi   
Дата:   10-10-14 23:04

Ей, помня я и аз тази програмка, Фотошоп, още '95, '96 год. като излезе оня ми ти Уиндоус '95 са зарибихме яко, та на държи до сега...а Ленчето я знаем бе, ама тя е от по-късните...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: lalusha   
Дата:   10-10-14 23:27

Понеже разбирам от фотошоп като свиня от кладенчова вода:), то се хващам единствено за твърдението И, че нощем обработва снимките.Т.е. те не излизат такива от фотоапарата.Като моите, например.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: BOZO   
Дата:   10-10-14 23:30

Не, не излизат такива, има заигравка в шопа, естествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: boni   
Дата:   10-10-14 23:38

Има, но основното е 135/2 на ФФ + умело боравене със светлината...

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: Lycan   
Дата:   10-10-14 23:42

Барнах го някъде '90-'91 а той е отпреди виндовса всъщност
е, някой писатели май не са били родени тогава :)


Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: angel.s   
Дата:   10-10-14 23:48

Да,използа много добра техника.А обработката на снимките лесно се постига с ф/ш.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: metodiev_martin   
Дата:   10-10-14 23:49

Определено, последното е най-важно.
Снимането в контра изисква наистина добри познания. Ако не "успееш да извадиш детайлите от сенките", още при самото снимане, после и на фотошоп баба му да се ползваш, все тая.
PS - имах в предвид, последното, което Бони написа, за светлината [smilie24]



Публикацията е редактирана (11-10-14 00:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: e-mil   
Дата:   11-10-14 00:26

"... но снимките на тази фотографка дадоха възможност и на глухия цар да чуе за фотошоп..."

Трябвало е по-внимателно да четеш интервютата с Елена Шумилова. Тя казва, че чак след раждането на второто си дете се увлича от фотографията и през пролетта на 2012 получава 5D Mark II. И че в началото е минало време преди въобще да получи удовлетворителни снимки от фотоапарата. Тоест, хубавите кадри, които показваш са най-много на година и половина и то ако всекидневно е работила по усъвършенстването си. А медиите започват да я забелязват преди по-малко от година (ако се съди по датите на статиите).

Сега сравни нейната едногодишна слава с тази на Фотошопа, който вече 25 години е стандарт за обработка на изображения. Или с това, че цифровата фотография и компютрите са достъпни дори за бедни хора повече от 10 години. Или пък с историята на многобройните места в Интернет за споделяне на фотографии, като Flickr, Photobucket, Facebook и т.н., които са популярни вече 10 години. Дори форумът в който пишеш навърши 11 години това лято, като даже не е най-старият у нас.

Сега пак помисли: дали Шумилова е причината за популярността на Фотошоп или причината е някъде другаде?


Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: lalusha   
Дата:   12-10-14 00:04

Добре, ще се изразя по друг начин.
Дори фотошопа да има 10 годишна история, то употребата му се възприемаше доскоро като нещо, което окепазява снимката, т.е. прави я нереална, изкуствена.
И ето, че се явява една Шумилова, която не крие, че използва тази програма и показва снимки с художествена стойност, т.е. продукта излиза с етикет фотография плюс фотошоп.И никой не казва : Е,да бе, с фотошоп и баба знае!А напротив се възхищава на употребата на тази тривиална програма като средство за изразяване на душевност и подсилване на емоция, размисъл и естетическо чувство.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: geokar   
Дата:   12-10-14 00:19

Ама тези цитираните снимки майстор фотограф може да ги направи и с лентово тяло и традиционна техника. Абсолютно сигурно! Фотообработващите програми в по-голямата си част имитират познати лабораторни похвати, даже наричат манипулациите си със старите имена за по-ясно. Вярно, че на компютър е много по-лесно, по-евтино и по-контролируемо - резултата се вижда преди снимката да бъде готова, а не 45 минути след копирането й, не е необходимо да се дишат и пипат вредни за здравето вещества (червената кръвна сол, която се използваше при избелването е близка роднина на цианкалия!). Даже ХДР похватите на времето се извършваха на ръка, по-точно - с шаманп ски заклинания с ръце от страна на копиращия върху осветяваната през негатива хартия... Да не говорим, че съм виждал и диапозитиви с подобно качество, а при тях по правило "манипулацията" свършва с натискането на спусъка. Просто авторът достатъчно добре си служи с осветление, композиция, цветови баланс и т. н. и т. н., иначе речено - разбира си от занаята и прави снимката си преди натискането на спусъка, а не след това. Което със същата сила важи и за цифровата фотография.



Публикацията е редактирана (12-10-14 00:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: M_D   
Дата:   12-10-14 00:29

Правилната ти формулировка е "след като видях снимките на Шумилова, оъзнах, че Фотошоп е любопитна и мощна програма, която досега игнорирах, защото бях чувала, че окепазява снимките, и може би е хубаво да я поразгледам. В този ред на мисли, да си отбележа наум, че може би не всичко, що чета в интернет, е истина."

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: moto12   
Дата:   12-10-14 00:36

Добре казано.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: e-mil   
Дата:   12-10-14 03:17

"... може би не всичко, що чета в интернет, е истина."

Е, тя очевидно не разбира какво чете, щом като сега смята, че Фотошоп има 10-годишна история. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересно ми е
Автор: kukumichin   
Дата:   12-10-14 13:32

Честно казано фотошоп за мен е нещото, от което бягам. С него може да направиш доста запомнящи се рисунки. Но за мен фотографията е момента, който уловен, е нещото, което запленява.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »