Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: nikshi   
Дата:   28-09-14 15:55

Здравейте,
от доста време снимам с D90 и все повече се замислям за смяна на тялото. Ограниченията ми идват от това, че ми се налага често да ползвам кроп, а имам 12 МP, иска ми се също така и правя по-хубави нощни снимки, но вкарвам бая шум. Знам, че с фулфреима ще намаля значително шума в нощните снимки, но пък нямам достатъчно бюджет за ново и скъпо тяло с много мегапиксели. От друга страна гледам и Никон и Канон имат по-нисък клас тела с доста по-ниска цена пълни с екстри и много пиксели. Какво е вашето мнение: По ново и по-нисък клас тяло или по-старо но висок клас ? Предимно снимам любителски, а най-обичам да снимам пейзажи и хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: nqkojsitam   
Дата:   28-09-14 16:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: quazimodo   
Дата:   28-09-14 16:03

A нещо друг обектив, това-онова? Щом изрязваш много от кадъра, значи нещо около фокусната дължина ти куца по мое виждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: kvakioh   
Дата:   28-09-14 17:20

От д90 скокът естествено ще е поне Д300s или Д7000/7100. Ако има само моторни обективи, значи 5200/5300. Всичко друго ще е загуба.
По-добре някой як обектив, отколкото скок към тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: hotsnail   
Дата:   28-09-14 18:32

[smilie11] [smilie11] човека май е питал за фул фрейм? Тука му са каза че има фул фрйеми с по-лош АФ (не ясно в каква ситуация и какви обективи и т.н. и дори кой е по-лошия) спрямо друг фул фрейм, койот вероятно питащия не е пипал

После някой го съветва за кропки с мотор или без.....предлага му се модел дето шуми повече от сегашния му апарат (това за квакото е нормално)

много неадекватно



nikshi какви модели фул фрейм гледаш?

Старите фул фрейми среден клас са с малко пиксели т.е. 5Д 1-ва серия и Д700 т.е. пикселите дето ти липсват няма да ги спечелиш.

Най-малко 5д мк2 или Сони А900 ти трябва от старите фул фрейм тела за повече пиксели. В двата сучая ще ти трябва нов арсенал обективи.

От новите има и на по ниска цена. Моя е Сони А7 - 2500 в магазина, а от Амазон може и за малко по-малко да дойде има и оферти от базара вече. Следващия като цена е Д610 или Канон 6Д и са около 3200 лева нови. Аз от тия двата предпочитам Никона като тяло и Канон като възможности да си купуваш обективи. За това съм със Сони - хем обективите са хубави хем и телата, пък и е много по-компактно. Има си и някои страности и особености та ...А7 бих ти го препоръчал ако не ползваш много следящ фокус. Има си го и работи доста добре ама не е най-великата му част. На тъмно също е леко по-трудно с фокуса. За А7 е хубаво и преходник към Алфа обективи да си вземеш - ЛА-ЕА4 и грип и цената става малко по-висока от Д610 без грип.

Някои хора купуват висок клас тела доста по-стари примерно от 1Дс серията на Канон. Хубавото е, че много неща са съвсем друг клас на изпълнение - управлението, автофокуса. Лошото е, че технологично е много назад и качеството на каритнката е компромисно в някои ситуации спрямо новите модели. Вероятно е добре да разгледаш он-лайн разни магазини за 2-ра ръка във англия или Германия.

ПП Разкажи повече какво снимаш. Тогава ще има и по-специфични съвети. Например защо имаш шум в нощните снимки? Ако снимаш от статив на ниско исо съм сигурен, че Д90 може да вади доста чисти картинки. Астрофотография ли снимаш? Репортажи и ти трябва скорост ли? Сватби? Защо питаш за фул фрейм? Заради шума ли само? Новите 16МП и 24МП матрици з акроп са по-добри със шума от Д90 също - много вода е изтекла от 12МП сензор (Д300 дето ти го предложиха е по-зле от към шум спрямо Д90)



Публикацията е редактирана (28-09-14 19:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: Simbon4o   
Дата:   28-09-14 19:29

Твърдо стоя зад твърдението, че фул фрейма снимки не прай :).

Затова преди да се набуташ с много пари за ФФ система понеже и обективите ще трябва да смениш, смени тялото с д7000/7100 и си решаваш проблемите. Останалите пари налей в обективи.

Д7100 шуми по-малко от Д700, така че стар ФФ отпада. Д610 не е лошо тяло, но цената му заедно с обективи е доста дебела за любителско ползване. Никон нямат проблемите на канон с аф в ниския клас камери така че...

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: Johny_Wilde   
Дата:   28-09-14 19:48

Д610 е страшно тяло (мнение от моментното ми ползване) - динамика/картина
Куца при фокусните точки - наблъскани са противно в центъра.. Въпреки това с хубаво кадриране и добри обективи е идеален.
Д7100 почти не изостава зад д610! Ако снимах само любителски и искам висок клас любителско тяло - няма да сбъркаш :) Познавам професионални фотографи, които снимат с него и дебел арсенал лещи..
Д7000 също е доста добро решение, макар да е минал модел -ЗАУ е по-важно
Не съм фен на 5ххх серията, нито на 3ххх на никон ..
Чувал съм много приятни отзиви за Сони Нексовете също - леки,компактни и с доста добра картина [shtrak]
Много зависи с какъв бюджет разполагаш честно казано [beer] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: mihajlov2   
Дата:   28-09-14 20:09

Логичната крачка е да преминеш към тяло с 24 мегапикселова матрица - 6000 х 4000 пиксела. Обаче имай предвид, че като преминеш от 12 мегапикселова матрица към 24 мегапикселова матрица, увеличаването на изображението като линеен размер /брой пиксели по дългата или по късата страна/ не е двукратно, а с около 40 процента. С толкова проценти ще ти се увеличат и размерите на кропнатото изображение,ако го сравняваш с D90, независимо колко си кропнал. Е, има и камери с по 36 мегапиксела, но май не се интересуваш точно от тях[smilie5]
За нощните снимки - ако са на статични обекти, те се правят от статив, с ниско ИСО и дълга експонация. Ако искаш да правиш нощни снимки с високо ИСО и къси експонации... Тогава говорим за използваемо ИСО от порядъка на 6400 и нагоре... Такива снимки трудно ще постигнеш със стари ФФ камери.
Или накратко: При наличие на някакъв, макар и скромен, арсенал от обективи най-добре е да се замислиш за D7100. В краен случай за D7000. А за по-нисък клас тяло - 3200,3300,5200,5300 - то ще ти наложи редица ограничения и зависи от тебе дали ще можеш да се примириш с тях - липса на настройка на автофокуса за отделните обективи, по-малък визьор, по-малък брой бутони и врътки и т.н.


Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: nqkojsitam   
Дата:   28-09-14 20:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: Johny_Wilde   
Дата:   28-09-14 20:24

Най-големият проблем (за мен поне) на хубаво ФФ тяло освен обективите е мястото на хард-а и обработката.. Трябва ти силен компютър, за да не останеш със снимането в Jpeg.. За 2 месеца и нещо успях да запълня 1ТВ място от нищото.. 25-30мб снимка/файл [smilie21] [smilie21] Ако пазиш Raw - не те виждам

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: prozium   
Дата:   28-09-14 20:32

И аз скоро бях изправен пред избора д7100 или д700 на старо, за д600 тогава се чу, че хвърля масло, а д610 се появи на хоризонта по-късно. Доволен съм от избора си, макар че по това което гледах д700 шуми по-малко от д7100, ако хванем да приравняваме пикселите тогава може и да се замаже положението но на 100% ми харесва повече изображението от д700. За д610 няма да говорим, защото е скъпичък все още :)
За нощни снимки д7100 си става, само му закачаш един хубав обектив да речем токина 11-16 2.8 и си стреляш на воля :)

@Johny_Wilde , замисли се за един домашен NAS, аз забелязвам че но едно 6 дневно пътуване пълня 2х16гб с рау и джпег. После 50% от кадрите се трият разбира се, ако не и повече, но все пак бързо се напълва харда, затова решението е един домашен файл сървър с 4х2тб :D

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: nyamago   
Дата:   28-09-14 20:34

"Новото си е ново!"
(народна мъдрост)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: Johny_Wilde   
Дата:   28-09-14 20:36

@prozium 4ТВ диск външен е 400-450 лева.. ще стаквам такива дискове просто :) Ако не пазиш всички боклуци, спокойно 4ТВ ще те оправят за година напред мисля

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: rorus   
Дата:   29-09-14 00:02

Д700 е тяло мечта отвсякъде. Но няма да намериш лесно. Ако намериш - не се замисляй хич!

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: hotsnail   
Дата:   29-09-14 00:38

rorus написа:

> Д700 е тяло мечта отвсякъде. Но няма
> да намериш лесно. Ако намериш - не
> се замисляй хич!

Човека иска >12МП. Иначе съм съгласен че Д700 е хубаво професионално тяло. Тука е важно да го ипне човек преди да го купи. При мен някак не си допаднахме с голямото тяло. Д600 ми беше по-удобно. Субективно е. Д700 определено е по-добър, но...

Не всички фул фрейми правят 30МП файлове. При А7 са по 10-15МП. При Никон има проблем с големината на файловете - ама те продават и големи дискове вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: angel.s   
Дата:   29-09-14 00:55

И Д7100 го бива и е по евтин,но предпочитам Д700! А сега имащ Д90 добър кроп апарат не си струва отново на кроп да скачащ.При обработката на кадъра за намаляване на щумъъ има и добри програми ,които не повреждат много видимо кадъра.
Успех


Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: plamenm   
Дата:   29-09-14 08:31

Сони некс 16 Мрх + Lens turbo - снимаш на фулфрейм за 700 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: prisonbreak   
Дата:   29-09-14 09:03

Това което ще ти даде ФФ тялото, нокоя крпка и с няй добрия обектив няма да ти го покаже.
Па който квото иска да си говори.

Лично аз имам D7000 и D800. Ми разликата от балката до морето.
Реално погледнато на Д800 леко пипвам само Jpeg файловете.
Машината на която ги обработвам е на малко над 6г. Но си се справя пц-то.

Вземай смело ФФ и си къпи. Щом имаш възможност.
По са скъпи обективите, но пък са само 3 който ти трябват.
14-28/2.8 , 24-70/2.8 и в последствие 70-200/2.8
Аз в момента къпя с 24-70 Тамрон(новия). Супер е.

Просто с ФФ тялото ще преоткриеш нови хоризонти.
и да почерпиш после [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: Valentin4000   
Дата:   29-09-14 12:30

Не знам при Канон как са нещата, но при Никон определено си струва да си вземеш D600/610 пред D700.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   29-09-14 18:32

Човека каза,че снима пейзажи и портрети,затова от мен точка за ФФ. Аз взех старото 5Д след като смених 15-тина кропки,еми... старо ама картинката е прекрасна, нищо общо с кропа. Аз снимам главно портрети.Такива вече излизат под 1000лв така,че ще имаш парици поне за един обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: красис   
Дата:   29-09-14 19:37

Джони 4гб. хард е 280-300лв. недей така шашкаш положението.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: Johny_Wilde   
Дата:   29-09-14 19:50

Красис 4гб е по малко от 3 лева даже.... [smilie5]
Най-надеждните външни хард-ове,които бих ползвал аз като фотограф струват по 400-500 лева на 4-5ТВ място :) Като има и много по-скъпи, но за момента толкова мога да си позволя [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-09-14 23:28

И понеже съм си патил от ненадеждни (подчертавам ненадеждни) външни хардове, а се отвори тема за това - съветвам всеки който не иска да бере ядове да взима по-малки по обем, но няколко такива устройства. Един вид да служат за бекъп едно на друго, например 2 х 1ТБ, вместо 2ТБ на едно евтино китайско устройство. Аз съм назад с масив от 2ТБ - ценна невъзтановима информация [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: fredito   
Дата:   29-09-14 23:58

Аз взех старото 5Д след като смених 15-тина кропки,еми... старо ама картинката е прекрасна[shtrak] !

Найден-Стоянов [beer] .

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: ivjordan   
Дата:   30-09-14 00:05

Без да съм специалист, мисля че в "прекрасната картинка на ФФ" има огромна доза плацебо ефект. Особено когато се сравнява дърто магаре като 5Д с нов жребец - Д7100 или 70Д, ама Вие си знаете, аз пари за ФФ нямам.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: tzl   
Дата:   30-09-14 00:12

Чета, че авторът казва, че искал фул фрейм, защото "щял да намали шума при нощни снимки и му трябвали повече мегапиксели".

Нито едно от тези двете не се "лекува само с фул фрейм".

Също бих питал какво значение имат "многото мегапиксели" за автора? Ако не е отпечатвал 12 мегапикселова снимка в размери поне 60х90см значи не знае защо му трябват и първо трябва да пробва (струва 20-30лв мисля).

Не знам защо всички се засилиха да му казват модели и марки, а още на концептуално ниво нещата трябва да се уточнят.



Публикацията е редактирана (30-09-14 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: daniil-k   
Дата:   30-09-14 00:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: IDA   
Дата:   30-09-14 07:46

[smilie24] [smilie24] [smilie24] за всички, които оцениха класическото 5Д. Невероятна портретна визия и качество на картината за смешни пари.


Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: fotocolor   
Дата:   30-09-14 10:25

Sywsem спокойно може да си вземеш Canon 1Ds,Canon 1Ds II.
Голяма динамика,страшно бърз автофокус,много детайл.Недостатъци-малко тежък,и трудно се ползва над 800 аса.Иначе за портет и пейзаж сси е супер мапинка.Смело мога да кажа че картинката на Canon 1Ds/2002 год модела/е по добра от тази на Canon 5D.

Отговори на това съобщение
 Re: Стар фулфреим или нов по-нисък клас
Автор: dimidumi   
Дата:   30-09-14 15:42

Личното ми мнение е, да не си сменяш системата, остани си на Никон, всяка смяна на система носи финансови загуби. Цената на нов д7100 е добра , ще усетиш сериозна разлика спрямо д90, само хубави обективи да имаш. FF има доста предимства при снимане на пейзажи, събития, портрети, но ако не ти е професия и не го правиш изключително за пари, хич не се набутвай, по-добре си купи някой читав обектив. [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »