Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Относно RAW формат
Автор: zdrav4i   
Дата:   13-09-14 18:29

Здравейте, имам питане относно Raw форматът.
Когато е в quickview-а и го гледам едно изображение като Raw е в пъъъъти по-различно от това когато реша да го обработвам.
Стигна ли до Edit и програмата с която работя го променя като цяло - цвят,острота,контраст ... пробвах много програми и при всички е така.В Raw ми харесва и като реша да го "Edit"-вам и става по-меко , с различни цветове и т.н.

Къде е ключа за бараката :) ?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: mravunko   
Дата:   13-09-14 19:00

Какъв е апарата и какъв е софтуера?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: iliyanb   
Дата:   13-09-14 19:11

Ключът към бараката, е че виждаш вграденият в raw файла jpeg, така както би го обработила камерата. В последствие получаваш суровия файл, който трябва да си обработиш ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: zdrav4i   
Дата:   13-09-14 19:16

Mravunko камерата е Nikon D7100 а софтъера е Photoshop CC ,PS Lightroom , ACDSee Pro 6 и още няколко но при всички е едно и също!

iliyanb Как да си запазя този вариант на Raw файла има ли начин или трябва да ръчно да го правя както е вградения jpeg?[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: iliyanb   
Дата:   13-09-14 19:28

Освен снимане raw+jpeg друг вариант не мисля, че има.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-09-14 19:37

Купи си фирмения RAW конвертор на Никон - за този Никон ти трябва версия Capture NX2 версия 2.4.7.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: mravunko   
Дата:   13-09-14 20:27

Освен Capture NX2, можеш да ползваш и безплатния ViewNX, той би трябвало също да приложи настройките на камерата в/у RAW файла ти и би трябвало да получиш доста близко изображение до това на превюто. Освен това при никакви настройки, цветовете на никонския софтуер е доста по-приличен...

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: attempt   
Дата:   13-09-14 21:19

Сваляш си безплатния Capture NX-D. След това: File -> Run Batch Process. Избираш Source folder. Чекваш Apply current ajustments, Избираш тип на файла и компресия и даваш Start [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: zdrav4i   
Дата:   13-09-14 21:51

Мерси за помоща...сега ще го действам![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: zdrav4i   
Дата:   14-09-14 10:41

Добре...горе долу се доближих до желания резултат...но отваряйки готовия файл през quickviewer-а на ACDsee изображението е ок, като го отворя с windows photo view нещата стават мазало :). Става въпрос че снимах кръщене на един приятел и като му дам снимките най-вероятно ще си ги гледа с windows-кия viewer и най-вероятно ще ги вижда лоши както е при мен...
Някакви съвети?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: realnoncho   
Дата:   14-09-14 10:52

Смяташ да дадеш непипнати RAW файлове за разглеждане?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: quazimodo   
Дата:   14-09-14 11:07

Аз поне, все още не съм успял да видя роу файл през уиндоуския вюър. Винаги ми излизат разни жълто-зелени иконки. Показват се само джипезите. Аз ли не съм в час с възможностите на вюъра [smilie11] ?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: zdrav4i   
Дата:   14-09-14 11:21

Има кодек който се инсталира и windows photo viewer отваря RAW.

realnoncho не смятам да дам непипнати RAW файлове за разглеждане а изкам да обработвам изображението което виждам в Quick Viewra.А като реша да обработвам въпросното изображение то се променя във всички аспекти!

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: realnoncho   
Дата:   14-09-14 11:42

Като се обработят се дават в JPEG и то не само за да няма проблеми с това с което се отварят.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: zdrav4i   
Дата:   14-09-14 11:57

Не ми помагаш...темата се отнася за съвсем друго нещо!

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: victory13   
Дата:   14-09-14 12:10

А каква е конкретно темата, но с формулиран точен въпрос?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: AseasRoa   
Дата:   14-09-14 13:08

Както iliyanb е написал по-горе, в raw файла се вгражда jpg файл, който всъщност се прочита и визуализира от Windows Photo Viewer-a. Този jpg файл е с всичките настройки от фотоапарата - WB, Sharpness, D-Lightning...

Ето някаква програмка за изваждане на JPG от NEF: http://www.nikonjin.com/forum/showthread.php?tid=2014
(не съм я пробвал, дори нямам Nikon, просто Google в действие)

Вградената в raw файла картинка със сигурност зависи от фотоапарата и възрастта му (откъм компресия), но ти не искаш нея, а да продължиш да редактираш в не-Nikon-ски софтуер това което Nikon е започнал.

Т.е. трябва ти програма, която може да прочете настройките от фотоапарата... ако предположим че са вградени във вградения jpg. Явно нямаш ядове с Nikon-ската програма, тя вероятно си има навсякъде опцията "As shot".

Разликите тръгват когато използваш друг софтуер. Освен за WB, не виждам RAW редакторите да имат "As shot" по другите параметри. А и вероятно принципно не би могло да стане, всеки софтуер си има негов начин за постигане на нещо. Ако вземем D-Lightning за пример, Camera Raw дали има такава опция въобще? :)



Публикацията е редактирана (14-09-14 13:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: tonyf   
Дата:   14-09-14 15:17


Да не би да задаваш някъде промяна на sRGB в RGB или просто да си задал на апарата да снима в RGB вместо в sRGB?

А иначе можеш да си конвертираш роу-овете в джипези и в самия апарат, ако нещо в програмите те притеснява. Но все пак, провери си за всеки случай цветния профил преди всичко [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: didesignbg   
Дата:   14-09-14 15:30

AdobeRGB ти пречи, и ти на него.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: verhoiansk   
Дата:   14-09-14 16:21

Разбирам за какво говори автора на темата. Това с RAW файла съм го виждал, обаче само в програмата ACDSee. Наистина там файла изглежда много добре, сатурация, острота и т.н. Същия файл отворен с друга програма, изобщо не изглежда по същия начин и си мисля,че може би това са някакви дефолтни настройки на самата програма. И още нещо, при обработването на файла доста трудно се постига визията, която я има при разглеждането на RAW с ACDSee.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: iliyanb   
Дата:   14-09-14 16:29

Авторе, ако искаш визията на jpeg на апарата, снимай в jpeg. Безсмислено упражнение е да снимаш в raw и после да търсиш как да го конвертираш, така че да е като jpeg от камерата.

Последно и още по-ясно:

jpeg = вече обработен raw файл.
raw = суров файл, който тепърва ще се обработва от теб.

Ако не можеш все още да правиш второто, снимай в jpeg, докато се научиш да обработваш.

Jpeg също търпи някои корекции, но не в диапазона, в който биха могли да се приложат върху един raw файл.

Ако толкова те кефи как изглежда jpeg от камерата, вграден в raw файла, защо ти е въобще да снимаш в raw?



Публикацията е редактирана (14-09-14 16:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: zdrav4i   
Дата:   14-09-14 21:35

iliyanb Защото ми харесва изображението цветово в както казваш вече обработения jpeg който всъщност в exif-a си пише че е RAW , и желанието ми е да променя светлостта и белия баланс и ако е нужно малко шарп.
Снимам в Raw защото дори и малко корекции да претърпи фаила е по-качествен от jpeg-a

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: iliyanb   
Дата:   14-09-14 21:47

Точно така - качеството на всеки raw, независимо как е обработен е в пъти по-високо от това на jpeg, особено за web и за принтиране 10х15. Най-важното е самото благозвучие. Raw звучи някак си възвишено, особено за неразбиращите. И най-големият лаик от raw вади най-доброто. Успех със снимането и обработката!



Публикацията е редактирана (14-09-14 21:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: serjy   
Дата:   14-09-14 21:58

аз пък снимам само в джипег [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: Pavlov   
Дата:   14-09-14 22:14

zdrav4i, с течение на времето ще се научиш с малко усилия да обработваш RAW формата до вид, който ще ти харесва. И няма да те интересува какво е било превюто в JPEG.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: DeDomus   
Дата:   15-09-14 02:49

желанието ми е да променя светлостта и белия баланс и ако е нужно малко шарп

Използвай фирмения ViewNX 2, ако само тези настройки искаш да промениш. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: compur   
Дата:   15-09-14 18:54

прочитам темата, усмихвам се и преминавам лекинко...

Отговори на това съобщение
 Re: Относно RAW формат
Автор: zdrav4i   
Дата:   16-09-14 10:58

Администратора да трие темата (Не ми допада как звучи)а за съдържанието да не говорим !

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »