Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: IDA   
Дата:   20-08-14 23:10

Добре, нека опитаме нещо по-различно. Надявам се, админите да не ми се разсърдят, че пускам тази тема, тъй като идеята е, тя да е изцяло тема за фотография.


Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: IDA   
Дата:   20-08-14 23:12

И така, темата е насочена към онези от вас, на които им е омръзнало отвсякъде да ги заливат посредствени и до втръсване повтарящи се банални фото изображения, без замисъл и идея и нямащи нищо общо с фотографията. Предлагам ви, като алтернатива, внимателно да подберете и качите в тази тема ваши любителски фотографии, които считате за красиви и въздействащи и които самите вие харесвате не заради сантименталната им стойност, а заради фотографските им качества. Ораничения за жанра и категорията няма, но задължително условие е, подбраните от вас фотографии да удовлетворяват общоприетите критерии за фотография. Ако не сте наясно, какви са тези критерии, влезте в рейтингите за отделните категории, внимателно разгледайте публикуваните там кадри, сравнете ги с вашите и ще се ориентирате. И тъй като идеята е, в тази тема максимално да се насладим на стойностна и качествена фотография, бъдете максимално критични към себе си и старателни при подбора и обработката на снимките, преди да ги публикувате. Ако считате, че нямате подходящи кадри за показване на този етап, не се притеснявайте. Просто следете темата, разглеждайте внимателно фотографиите и четете коментара и критиката под тях. Така човек се учи най-добре.

Обръщам се и към всички съфорумци с дългогодишно участие във форума, които преди 5-6 и повече години изграждаха неговия облик и фотографско ниво и благодарение на които много хора развиха своя талант в този форум, а някои от тях станаха и известни и ценени фотографи.

Скъпи приятели,

Ако прочетете този пост, моля ви, върнете се! Нека покажем, че българската фотография е жива и че все още се намират достатъчно хора, които я разбират, харесват и ценят и най-вече умеят да и се наслаждават. С радост и нетърпение очаквам вашите фотографии и личен принос към тази тема. За мен ще е удоволствие, макар и виртуално, да пообщуваме отново.

==================================================================

В интерес на запазване на конструктивния дух в темата, моля всички да се въздържат от спам и коментари извън темата, както и от вечните технократски дискусии на тема марки и модели фотоапарати, тела и обективи, DSLR-и срещу безогледалки и телефони и пр. Предлагам на авторите, ако счетат за необходимо, да съобщават само, с каква техника и при какви настройки е заснет даден кадър. Предлагам също така, кадрите да бъдат ограничавани по размер до 950 пиксела по дългата страна, както е и според
правило 5. Това ще ни позволи да се концентрираме върху целия кадър на екрана и ще ни избави от изкушението да броим пиксели.

Нека тази тема бъде и си остане до края фотографска и цялостното качество на фотографиите преобладава над тяхното количество. В този ред на мисли, конструктивната и добронамерена критика е желателна и добре дошла.


Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: IDA   
Дата:   20-08-14 23:18

Тъй като подборът и обработката на кадрите изисква известно време, ще си позволя да съм един от първите пуснали кадри в темата. Моите са от жанра нощна улична портретна фотография, която се снима при оскъдна светлина и ми е голяма страст напоследък. Имайте предвид, че нося много на критика и ако има някой, който умее да критикува фотография и желае да го направи, нека заповяда. Ще съм му много благодарен.


https://www.dropbox.com/s/mt5o066zxblvmpi/IMG_6461.jpg



https://www.dropbox.com/s/90f4wa8wpea02pa/Martin_3060.jpg



https://www.dropbox.com/s/ktc2196tjqev7lk/IMG_0623.jpg




https://www.dropbox.com/s/rgz019g9egz0qjl/IMG_3972.jpg




https://www.dropbox.com/s/g7pld6bhusilxgt/IMG_8563.jpg




Публикацията е редактирана (21-08-14 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: 5co   
Дата:   20-08-14 23:34

Да пренесем рейтинга в тази тема, викаш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: Slivenski   
Дата:   20-08-14 23:38

[smilie7]



Публикацията е редактирана (24-08-14 14:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: muzicantini   
Дата:   20-08-14 23:40

IDA, адмирирам твоята позиция, която изразяваш в темите тук и съм съгласен с теб. Между другото, снимките ти не се показват в поста, а само като линкове. Иначе ми харесва особено последната - начинът, по който жената изтънчено отпива от чашата и начинът, по който мъжът я гледа изотдолу - има историйка.

Позволявам си да постна една снимка, която и в темата за Луната поставих.

https://photo-forum.net/static/site_pics/159/1407940159_luna.jpg





Това е Сливен - паметникът на Хаджи Димитър, символ на Сливен. Снимката се хареса на адски много хора, сливналии, може би за останалите не е толкова вълнуваща. Даже един принт 60 на 40 се продаде на добра цена за една благотворителна изложба.

Дано темата се развия в добрия тон, който липсав в другите теми.



Публикацията е редактирана (20-08-14 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: IDA   
Дата:   20-08-14 23:47

Сливенски,

Особено ми допадат последните ти два кадъра - този с часовниковата кула заради ракурса, а другия, с покривната конструкция, заради водещите линии, композицията и светлината. Благодара, че се включи.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: IDA   
Дата:   20-08-14 23:59

Музикантини,

Подходяща цветова комбинация. Подсилва внушението за героизма на войводата.

За линковете, не знам, защо става така. Взимам линк от Dropbox и го вкарвам в поста с "Вмъкване на картинка". Ако знаеш, къде бъркам, кажи.


Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: muzicantini   
Дата:   21-08-14 00:05

Мисля, че е от дропбокса, и в други теми съм виждал линкове от дропбокс да не излизат като картинки. Карай, няма чак такова значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: MarinY   
Дата:   21-08-14 00:10

Надявам се да не е спам.
След като е "стойностна и любителска", наличието на 5-10 кадъра в един пост, не ви ли говори за нещо?
Заглавието задължава за по-дребно сито при самооценката.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: J0R0   
Дата:   21-08-14 00:43

По какъв критерий да ги разгнаничим кои са стойностни или нестойностни любителски и кои са стойностни или нестойностни професионални.

Може примерно нещо такова - ако от снимането си изкарал някакви пари, значи снимката е професионална :)))

Тук съм снимал съм детето в градинката, за без пари. 100% любителска, семейна фотография.


https://photo-forum.net/static/site_pics/135/1405716141_GMV_2642.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: nsirakov   
Дата:   21-08-14 00:47

Ето и моите предложения... снимам за кеф , макар и рядко улична фотография...


https://dl.dropboxusercontent.com/u/5831979/Gallery/Street/Ani_2009_IMG_3300.jpg




https://dl.dropboxusercontent.com/u/5831979/Gallery/Street/Ani_2009_IMG_3410.jpg




https://dl.dropboxusercontent.com/u/5831979/Gallery/Street/street_20.09.2009_022.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: nyamago   
Дата:   21-08-14 01:44

Хайде малко по-сериозна критика! (Смее ли някой? :)

Съгласен с @MarinY, че ситото на самооценката тръгна доста рехаво, което води до разнобой в качеството. Нямам предвид теническото качество (снимките на автора на темата, например, са доста безупречно експонирани и фокусирани). Имам предвид онова качество, което прави една снимка 'стойностна'.

Какво е стойностна фотография? Ще даде ли някой разумна дефиниция, или всеки си го разбира по своему и единственият консенсус е, че 'няма нужда от дефиниция, понеже всички го разбираме и 'чувстваме''...

Ще споделя моето разбиране за 'стойностна' пък ако искате го оборвайте и дайте ваши. За мен стойностна значи способна да развълнува зрителя. Без значение с какво - било с уловена емоция, било със силно послание, или пък просто с видяна и добре предадена красота. Хайде - 'да развълнува' може да звучи високопарно (не искам да получа сърцебиене и да ми се завие свят). Нека го трогне, да го 'бъзне' някъде вътре, да му порговори на друго ниво, отвъд рационалната интерпретация на визуалния документ.

Случва се донякъде с някои от качените снимки, но не с всички - множко са на брой. Особено при амбициозното заглавие на темата и недвусмисления апел за 'качество над количеството'.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: тьма   
Дата:   21-08-14 06:40

nyamago, сега видях какво си написал тук - аз вече го написах с две думи в съседната тема на аматьорите - няма ги пърхащите пеперуди,колкото и да е качествена фотографията.
Напълно споделям мнението ти и съм съгласна, че и най-издържаната технически снимка не може да е стойностна, ако не НИ литнат пеперудките в коремчето[smilie3]



Публикацията е редактирана (21-08-14 06:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: vkk1   
Дата:   21-08-14 07:19

Не знам стойностни или не, на мен снимките на IDA ми харесват. Чудесно уловени моменти, добро изпълнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: MauMyHa   
Дата:   21-08-14 08:16


http://4coolpics.com/pics/0704/098510704626.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: IDA   
Дата:   21-08-14 08:59

Стойностна фотография - за мен, това е тази, която ми въздейства, подтиква ме към размисъл, кара ме да изпитвам радост, вълнение, естетическа наслада. Има фотографии, които ме карат да изтръпвам, други ме просълзяват, трети така ме приковават към екрана, че мога с часове да се взирам във всеки детайл, без да ми омръзне, четвърти карат сърцето ми да прелива от радост, да изпитва наслада, дори възхищение, а пети предизвикват у мен изненада. В първия момент си казвам - Боже, какво е пък това? Но после, като се загледам по-внимателно, виждам колко е оригинална идеята на автора и по какъв брилянтен начин я е претворил във фотографското изображение.

Фотографията е била измислена преди повече от век и половина, за да носи радост на хората. През всичките тези години тя блестящо се е справяла с тази задача и продължава да се справя. От нас зависи, дали ще продължи да е така и за в бъдеще.

Очаквам да се включат автори и от други жанрове, което ще разнообрази темата и ще я направи по-интересна.


Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: IDA   
Дата:   21-08-14 09:04

Маймуна,

Имаш толкова красиви фотографии. Как реши да пуснеш точно тази безлична панелка? Смени я с нещо друго, моля ти се!

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: bo6o   
Дата:   21-08-14 09:25

Стана ми интересно. Тази дали попада в категорията "стойностна"...


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1406967451_DSC02097small.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: rimohit   
Дата:   21-08-14 09:27

Да , но хората са различни и освен фотографията имат и много други интереси .Често където се пресекът фотографията и другите хобита се получават стойностни неща за автора , които за страничния наблюдател изглеждат глуповато.
За криминалиста стойност има снимката , в която ясно си личат всички детайли . За строителния надзор -също.
И така нататък и така нататък.
Отделно , пък стойностната фотография (както установихме е доста размито понятие) няма никакво отношение към това дали е любителска , аматьорска или "професионална" ..

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: Sentel   
Дата:   21-08-14 09:30

Аз искам да попитам очаква ли се едни и същи снимки да въздействат еднакво на всички?
Ако една снимка въздейства на един, но друг не го трогва по никакъв начин кое мнение я прави стойностна? На потребител А или на потребител Б?
Горният пейзаж за мен е страхотен.

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: ss_sgp   
Дата:   21-08-14 09:49

любителската фотография е лишена от стойност, защото никой не плаща за нея [smile]
Това дали е добра или не е отделен въпрос, както подчертаха по-горе всичко е индивидуално за конкретния случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: turntablism   
Дата:   21-08-14 09:51

Бих споделил този мой кадър. Това е пътуващ цирк Арлекино. Снимката е правена в Кърджали с Yashica Mat124


https://photo-forum.net/static/site_pics/147/1400932971_webpsDSC_8805.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: marves   
Дата:   21-08-14 09:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Стойностна любителска фотография. Покажи, ако имаш какво ...
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-08-14 10:42





Публикацията е редактирана (25-08-14 10:13)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »