Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 07:51

Тъма, приемам забележката... с едно уточнение - чуждицата също е чужда дума. Може би имаш предвид, че съм смесил понятията "чуждица" и "заемка". ;-)

[beer] [beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 11:10

Като говорим за езика - много често чета "тея" вместо "тия" или "тези". Знам, че се извършват някакви подмолни реформи, "либерализиращи" правописа и правоговора и не знам дали въпросната дума е вече официално граматически правилна. Би било жалко, според мен.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 11:54

Тея е име, но грешката е масова. И аз я правя редовно, но по- масова и фрапираща е грешката при случай.



Публикацията е редактирана (18-08-14 11:57)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 12:18

это ще изгледати де глаголица рубрик [smilie5]



Публикацията е редактирана (18-08-14 12:21)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 12:48

Колеги,

Отклоняваме се от темата, а тя е важна, защото касае бъдещето на този форум и всички нас. Бъдете по-конструктивни!

Тьма, продължавай да се бориш. Това е начинът. Отчаянието е пораженчество, а наглите само това и чакат. Мен вече доста хора ме подкрепиха в темите, а това означава, че каузата не е загубена и има единомишленици и привърженици. Да, 5-6 птички пролет не правят, но ако към тях се присъединят още 5-6 и всяка бъде подкрепена от още 5-6, както и Богдана предлага, пролетта ще се случи. Твърдо вярвам в това.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 13:00

"Колеги" ли? - Забелязвам, използването на чуждици - непростимо!

Въпросът е кой пръв ще пипне кривака [smilie5]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 13:16

Марине, защо не го блокираш тоя наглия с безсрамните очи? Мислиш ли, че с нелепите си коментари допринася с нещо за темата?

 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 13:21

Мен ли наричаш нагъл? .. За това че ти правя морфолигичен анализ :-DDDDD

Ако всички нагли бяха като теб .., отдавна да се е свършил света.

Я се дръж по романтично, чичко [smilie5]

Мен ме интересува тьма какво благоразположение ще ... заеме [beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 13:44

И наистина въпросът е кой и как ... ще вземе гегата, защото без ясни критерии нищо не става.

Българското пространство отдавна загуби своите авторитети. Разправят отишли са по света да живеят. Браво на тях, дано се върнат да разкажат.

Ида, за мен това да ме наречеш нагъл си е пълна наглост. Хем сме в тема, в която обсъждаш това.

Пишете, аз се радвам ..и където мога се уча, но това явно не зависи само от мен. Затова има едно чудесно правило .., ама ако го кажа пак ще съм нагъл в нечии очи, защото .. явно си говорим на различни езици.

Нагъл..
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Sentel   
Дата:   18-08-14 14:23

IDA написа:

> Колеги,
>
> Отклоняваме се от темата, а тя е
> важна, защото касае бъдещето на
> този форум и всички нас. Бъдете
> по-конструктивни!
>
> Тьма, продължавай да се бориш.
> Това е начинът. Отчаянието е
> пораженчество, а наглите само това
> и чакат. Мен вече доста хора ме
> подкрепиха в темите, а това
> означава, че каузата не е загубена
> и има единомишленици и
> привърженици. Да, 5-6 птички пролет
> не правят, но ако към тях се
> присъединят още 5-6 и всяка бъде
> подкрепена от още 5-6, както и
> Богдана предлага, пролетта ще се
> случи. Твърдо вярвам в това.


Бъдеще, пролет, революция...
Чичо Иване, нещо слънцето те е напекло тези дни. Я вземи пий една бира, че ще се побъркаш с тази несправедливост, която цари тук.
Поне научи ли как се пише "одобрение"?
Друго не мога да рзбера. Ето, имал си бил съмишленици. Ами направете един нов фотографски форум. Всяка регистрация ще се Одобрява [smilie5] от велики капацитети като теб. Примерно - минимум 3 международни, престижни награди от фотографски конкурси.

После всички добри фотографи ще се махнат от тук и ще се регистрират при вас. Рай, а? Толкова е просто. Иначе си оставаш просто един мрънкач. Типично по български.
То само с лаене във форума не идва пролетта...



Публикацията е редактирана (18-08-14 14:24)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 14:32

Опит да върнем темата в руслото й.
Според мен авторът й нямаше пред вид някаква търпимост спряма посредствеността и кича, както и "особена деликатност" в изказване на критиката. Нетърпимост и принципност трябва да има, по-твърди изказвания - също. Става въпрос за случаи, когато с или без повод някой започне буквално да псува друг потребител, да го приканва "да му го оближе" и т. н. Цитатът не е измислен, не мога да дам линк към него единствено, защото вече е изтрит и деактивиран от Админите. Преди време една потребителка попита къде да си носи негативите при полет със самолет, отговорих с онова, което самолетните агенции дават като инструкция - в ръчния багаж, поради опасност от осветяване (имам и известен личен опит с подобно осветяване). Веднага един друг потребител ме посъветва "да си вземам хапчетата и да не се обаждам където не ми е работата", имаше и други обидни квалификации, които не си спомням, а и ме мързи да ровя из темите. Ето против такива изцепки, които често водят до абсолютно безплодни караници и размяна на цинизми е тази тема, поне така я разбирам аз, не срещу справедлива, но облечена в културни изрази критика, засягаща фотографията, не личността на фотографа.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 14:51

поизлъгах малко за "авторитетите". Дори и аз .. говоря глупости ..понякога [smilie18]

Та ако е истина .., че ги няма .. най-вероятно и мен нямаше да ме има наоколо - в града, на село, насам-натам... пък и въобще и т.н.

Но за мен авторитет, сигурно е различно от корена на думата за друг. .. ако позволите да ми прескочи мъдростта, авторитета не е нужно да си брани статуквото ако то е изградено качествено.

в този ред на мисли .., един от малкото постулати, които биха имали реално измерение ..е да се преустанови използването на дублетната форма в картинковите комуникации.

..Да, това е наистина трудно занимание [smilie25]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: nyamago   
Дата:   18-08-14 14:52

Критиката, при условие, че е обективна и меродавна, определено ГУБИ от агресивно и просташко поднасяне. Вече не е критика, а лично заяждане и съдържанието е изчезнало - останала е формата. А тя, ако е грозна, плаче да бъде изхвърлена. Язък за критиката.

В другата крайност - критика, завоалирана под прекален дипломатичен такт и неискрена любезност (сакън да не обидим някого) - също не постига целта си. Изобщо не дотига до получателя, който (всички сме така устроени!) вместо като критика, я приема като похвала. Пак язък за критиката [smilie2]

Деликатният баланс 'някъде посредата' не е лесен, но е добре всички да го търсим и да се придържаме доколкото можем. Възможно е, вярвам (сигурно наивно), да има и критика, и добър климат във форума.

[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Iordanov   
Дата:   18-08-14 15:15

ИДА [smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   18-08-14 15:50

Балансът от типа "Ще ме прощавате, господине, но да ви еба в баздарния фотограф" приемлив ли е [smilie5]

Хора, вижте сега - трудно ще ме убедите, че някой тука, а и където и да било, е бил наистина жестоко лично обиден, след като някой друг непознат нему го е нарекъл 'олигофрен', 'бездарник', 'педал', 'тъпак', 'простак' и подобни празни думи. Може аз да съм изключението, но винаги, когато съм бил наистина обиден, е било благодарение на някой, който поне познавам лично, а най-често на по-близък. И съм бил обиден, защото въпросният е разчоплил нещо вярно и нещо, което е болна тема за мене. Тва да се фръцкам и да тупам с крачета, защото някой анонимник ми демонстрира обхвата на речника си от мръсни думички е немислимо за мене.

Апелирам към това да бъдем личности и да отговаряме за себе си, а не да чакаме админът да ни пази от лоши езици. В крайна сметка това, дали да се обидиш или не, зависи от получателя, а не хвърляча на обидата. И да ползваш и да не ползваш мръсни думички и лош език, тва няма никакво отражение върху интелекта и културата ти, а те тия неща лъсват много скоро в един кратък разговор. За мен единствената причина де се изисква някакъв измислен стандарт на говорене е криворазбраната цивилизация. Нека всеки сега се замисли на колко е бил, когато е разбрал какво е 'кур' и 'путка' ..... деца сте били нали? Въпреки това по телевизията не бивало да се казва тва и онова, щото децата, ако чуели, щели да ги фане детски паралич. [smilie5] Всички знаят какво значат и как се ползват злите думи и нищо няма да промени това, защото всички израстваме в свят, където тези неща се ползват и смея да твърдя, че имат валидно място в езика и общуването.


Като възроптаете срещу махленските подмятания сигурно си мислите, че изглеждате културни и радетели за всичко що е цивилизовано, но аз виждам едни недопорасли деца, зачервени от яд.

Де не земе да се обиди сега някой, че ще ме погнат с тоягата [smilie7]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: localhost   
Дата:   18-08-14 17:30

batsali: [smilie24]

И по двете теми - за чуждиците и криворазбраната критика:

- Тате, тате, какво е кул?
- Ами това е нещо готино, интересно моето дете.
- Лазблах.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 17:41

Не е въпроса в това знаем ли "думичките" и употребяваме ли ги в ежедневния живот (аз самият ги употребявам по-често отколкото бих искал!) Не става въпрос и за това кой на какво се обижда и че е лично негов избор да се обижда ли, или не. Като излезем от инфантилния начин на мислене, стигаме до установените норми за водене на диалог в публичното пространство. Вън от всяка субективност обидните квалификации са напълно обективно определени, както и дискриминационните, определяни още като "расистки" и т. н. формулировки. Употребата им, независимо с какъв подтекст и намерения, се смята за неприемлива и може да доведе до санкциониране на сайта, който проявява "търпимост" - първите примери за това са налице. Защото сайта е нещо като вестник, телевизионно предаване, радиоизлъчване и т. н. В някои други цивилизовани страни се е стигало до съдебни процеси "за обида", "за клевета" и за разни други подобни неща. Затова администраторите на много популярни сайтове гледат да си вържат гащите и не допускат махленското псуване в пространството си. Недопораслите деца са тъкмо онези, които смятат, че ако нещо на улицата е нормално, то то е съвсем естествено и в публичното пространство и се зачервяват от яд, когато им кажат, че трябва да спазват каквито и да е ограничения. За жалост там има някаква конвенция на общуване, приемлива за повечето участници, с която се налага да се съобразяват, а не да льопат каквото им е на езика. Тази конвенция може да изглежда ограничаваща, неприятна и т. н., но тя е в основата на всеки цивилизационен процес, искаме или не искаме. В по-широк смисъл именно неразбирането на това правило у нас води до някои не съвсем желани резултати във всички области, на които сме свидетели всички ние .
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   18-08-14 18:41

geokar, ако бях по-обидчив, бих се засегнал от факта, че ми крадеш лексиката. Да не се окаже някоя провокация към мойта личност. Ше се съдим, ей! [smilie25]


Та викаш да не помислим с главите си, а да прочетем какво пише в правилника и да видим какво правят в белите страни... че по лесно.

Добре, казваш в общественото пространство, ако стане гаф може да се стигне до съд и наказания. Би ли се съгласил, че ако отидеш в мургавата махала и някой реши, че му се подиграваш като го наричаш 'господине' и му любезничиш, па земе че те нокаутира, то това е в реда на нещата? Все пак на улицата и по телевизора правилата са други, а освен това на различни места хората имат различни разбирания кое е обидно. И преди да протестираш, че побоят е престъпление, ще ти обърна внимание, че ако някой засегне теб или семейството ти, на момента в твоите очи и на болшинството също, морално ще си прав да отвърнеш с агресия.

А сега право към топлата вода. Причината да скачаме първосигнално, когато чуем лоши думички, за да не съм голословен давам за пример благозвучното словосъчетание 'мазен хуй', е че ни е втълпено, че тази точно комбинация от звуци или букви е някакво черно заклинание и дори само изричането му ранява всички, които го чуят, дори този който кълне. Половината от населението на земята притежава въпросния орган, почти цялото население го е виждало лично в мазно състояние. 'Лайно' и 'изпражнение' значат едно и също, но едната дума е магическа? Къде е обективността, за която спомена? Практиката да учим децата да избягват определени думи и да твърдят, че са кръвно обидени при употребата им, е дефакто причинител на проблема в случая. Ако не ти е втълпено по някакъв начин, че трябва да реагираш негативно, когато чуеш или четеш определени неща, няма да има мръсни думи. Каква е мръсотията на мръсните думи, аджеба? Какво му става на 9 годишно лапе, ако чуе 'путка'? Нищо.


Какво реално постига този псевдо-морал и криворазбрана цивилизованост освен да причинява микро-инсулт на Юксел Кадриев всеки път, когато нещо се запъне в ефир? Питам аз. [smilie11]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   18-08-14 20:51

Чудесна пледоария, в защита на вече господстващия манталитет в България - любезноста и възпитанието са израз на слабост и фалшиво държане. Побоят е приемливо решение, псуването и личните квалификации са част от средствата за защита на тезата и естествена подготовка на подрастващите - "е---те се, любов правят тези с псевдо-морал и криворазбрана цивилизованост!!!

При това положение, за какъв диалог може да става дума?
 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 20:54

За последен път влизам в тази тема и ще се опитам да вляза в една лексика, с която се надявам да бъда разбран от всички.
И така: Един човек обичал да пърди гръмогласно в столовата, където всички се хранели. Когато му направели забележка, че така не се прави, че пречи на другите и им разваля апетита, той отговорил: „Бал съм им мамата на другите, това си е най-нормална реакция на организма, нека префърцунените се стискат, здравословно е газовете да се изпускат навън, всеки го прави на улицата или в къщи, защо е тоя фалшив морал тука! Той може само да причини заболяване на червата.”
Това, общо взето е историята. Изходите са два – или началникът на масата да го предупреди два пъти и да го изхвърли, за да не завонява апетита на другите, или останалите да се подсмиват неловко, да се съгласят, че така е природно и нормално и ще трябва да се съобразят с навиците на този индивид, да не протестират и да си траят, един вид да проявят толерантност. А най-разкрепостените могат и да започнат да му подражават, след като това е толкова естествено. Оставям на всеки от участниците в дискусията да избере кой от двата изхода от ситуацията повече му приляга и се оттеглям. Бъдете здрави и приятен апетит.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   18-08-14 21:23

Slivenski, ако напишеш още веднъж "хейт" и "фиид", ще те набия! [thankyou]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 21:40

"Поне научи ли как се пише "одобрение"?"

Благодаря за забележката. Понякога аз също правя грешки, особено когато пиша бързо и няма време да прочета написаното. Нали знаеш, че само Бог е безгрешен, Бог и неговият велик фотографски пророк на земята Sentel? Ти прочете ли внимателно целия ми пост? Я се върни и го прочети още веднъж. Може да съм изпуснал и някоя запетайка.

И не съм ти "чичо Иване", ясно ли ти е? Така могат да ми викат само хора, които ме уважават.

-------------------------

Batsali,

Нарушаваш правило номер 6 от правилата на форума и ще те санкционират. Ето, цитирам:

"От сайта ще бъдат изтривани нецензурните изрази, мнения и снимки, ... "



Публикацията е редактирана (18-08-14 21:54)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 22:02

Автор: sunnyshot
Дата: 18-08-14 21:23

Slivenski, ако напишеш още веднъж "хейт" и "фиид", ще те набия!

---------------------------------------------------------------


Обещаваш ли? [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Пийс! [cool] [cool] [cool]



[smilie18] [beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   18-08-14 22:26

Марине, геокар, защитих псувните с аргументи, не теза с псувни. Вие, момчета, защитихте масовото 'цивилизовано' мнение с размахване на пръст. Честито! Чакам да чуя аргументацията защо са мръсни мръсните думи. То ако е за обидата, можем да се обиждаме и без тях, даже няма да има нужда да прибягваме до евфемизми и завоалираности.

А, ако админите сметнат, че контекстът, в който съм използвал тези долни, долни изрази не е ефективен за аргументация и тези думи не могат да се ползват, дори когато се дискутира казусът 'мръсна дума', нека трият. Това само ще още едно доказателство, че тези изрази имат някаква страшна необяснима магическа сила, която е лоша, защото е лоша. [smile] Марин, дори си въобразява, че като напише "е---- се" никой не се усеща, че става дума за 'ебете се'. И по двата начина в съзнанието на читателя изплува едно и също. Явно наистина определени групи букви имат магически сили. [smilie5]


На мене ми прави впечатление един друг манталитет в България. Много хора, някои от които дори интелигентни, си позволяват да използват в общественото пространство "ама то така е в [държава]" като аргумент защо нещо трябва или не трябва да се направи. Това не е аргумент. Най-скоро мернах изказване от рода на "трябва да сме толерантни към малцинствата и хората с нетрадиционна сексуална ориентация, защото така е на запад". Видиш ли, не защото е редно от чисто човешка гледна точка да се уважаваме, а защото така се правело в белия запад, в стара Европа и тн. А там защо го правят? Така не става, не може да се прекроява манталитет чрез закони и насила, а трябва да стремим хората да разберат защо дадено нещо е така или иначе в белия запад. Иначе културата и любезността, винаги ще ни се виждат натрапени и напривични и рицарите на добрата дума ще си останат с едното размахване на пръст.



Публикацията е редактирана (18-08-14 22:33)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Admin   
Дата:   18-08-14 22:35

Темата се изчерпа.
В личния си живот, в махалата или на улицата всеки може да общува както сметне за добре.
В този форум ще се спазва елементарна хигиена на общуване, приетите правила и законите на РБ.
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена