Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   16-08-14 02:14

Поредната тема за клоаката, в която се превръща форумът във Фото Форум.
Без да се впускам с примери, администрацията на сайта трябва да се вземе в ръце и да започне да изтрива, не временно " банване", всички позволили си да ползват обидни/ негативни определения, насочени ЛИЧНО към когото и да било.
Никакви свобода на словото и демокрация не извиняват липсата на елементарно възпитание и социална култура на общуване.
Когато родителите са отсъствали през първите седем години, нищо не може да помогне. "Моята прекрасна лейди" е оперета, а в живота, това не става.

Админите трябва да решат, и сега е моментът, масата на която седим във Фото-Форум, в бордей ли е или в Клуб на хора обичащи фотографията.
[shtrak] [beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Lycan   
Дата:   16-08-14 04:08

поименно колега
 Re: Без тояга не става ...
Автор: bairi100   
Дата:   16-08-14 06:53

Е от к'ъв зор в едно общуване,било то и виртуалистично трябва да очакваш само мерена реч и от всеки волно включил се от 22 етажното наежено гето или по-навик псуващия овчар с Обновения и допълнен Речник на ругатните в БГ под мишка,да се превъзнасят тук с литургийни благословии?Админите многократно се обясняват,че им е писнало да се правят на пъдари и бавачки.Аз лично не откривам никаква връзка между фотограф с умения да сътвори шедьовър на съвеменното изкуство и домашно предовъзпитан типаж,внимаващ да не засегне болезнено смучещия кръвта му комар,с намек дори[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: quazimodo   
Дата:   16-08-14 08:10

Марине, позволявам си да говоря винаги на ТИ в интернет-пространството. Прави ми впечатление, че само в славянската част на Интернет се държи на употребата на ВИЕ. Вервай ми, мога да говоря и на Вие, но не виждам смисъл това да се прави във кръжок по интереси, а всеки форум е точно това. Като допълнение искам да попитам дали е по-нормално да те псуват на майка чрез ЛС а във темата да се разменят изискани фрази от репертоара на английския кралски двор и модераторите да ти обясняват, че това си е твой проблем[smilie5]?
 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   16-08-14 08:43

И мерената реч и обръщението на вие са крайност, които нямат нищо общо с личностно насочената агресивност и чудесно го знаете. Не подменяте темата.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: hebros   
Дата:   16-08-14 08:54

Mariny, а ти писа ли им кой те обижда и се държи агресивно или очакваш те да гледат под лупа всеки пост? Защото аз имам спомени, че и ти си се държал агресивно.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: quazimodo   
Дата:   16-08-14 10:03

А бе, всеки има различно понятие за "агресивно поведение". И аз преди малко нарекох един колега по форум супергуру в кавички, като агресия ли трябва да се приеме[smilie8]?

 Re: Без тояга не става ...
Автор: vanquished   
Дата:   16-08-14 10:38

"Моята прекрасна лейди" е мюзикъл, не е оперета.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: golded   
Дата:   16-08-14 12:55

vanquished едно уточнение:
да "Моята прекрасна лейди" е сценичен мюзикъл поставен на Бродуей
през 1956г.
Постановката "Моята прекрасна лейди" от началото на 70те г. на миналия век
в Държавния музикален театър 'Стефан Македонски" е афиширана като оперета,
с уяастието на Видин Даскалов и Лиляна Кисьова.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: vanquished   
Дата:   16-08-14 13:28

Мюзикъл сигурно е било твърде капиталистическо, за това са го нарекли оперета. Това, как дадено произведение е афиширано в една социалистическа държава не променя същността му. Колкото и да са близки мюзикълът и оперетата не са едно и също.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   16-08-14 13:34

Винаги съм се учудвала защо хората се изказват, заобикаляйки конкретиката.

Това е черта на добре възпитаната личност или пример за щраусово поведение?

 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   16-08-14 14:13

Струва ми се, че това вече се случва. Преди малко видях деактивирани изказвания (заедно с профила му) на един потребител, за който се намекваше, че е доста известен и интересен фотограф, чиито снимки лично аз високо ценях, но който се изтри и, под нов ник, започна да се изказва не съвсем цензурно във форума. Преди време това се случи и с друг, известен в Европа наш съфорумник. Когато запитах на лични Админите защо профила му е деактивиран, отговорът беше от рода на: "Това, че е известен и добър във фотографията не му дава право да ругае безобразно другите съфорумци, беше предупреден и, след като не промени поведението си, деактивиран." Така, че тези мерки съществуват и те не правят изключение и за "големите". Особено ако тези големи вече са сметнали под достойнството си да ни ощастливяват с фототворчеството си и са тук единствено да ни шашкат със словоизлияния.
Искате конкретика: става въпрос за alanpoe. В предния случай мисля, че ставаше въпрос за Борисов, фотограф, за който съм гледал представяне по телевизията и който е известен в Италия майстор на модната фотография. Но може и да бъркам, беше преди години.



Публикацията е редактирана (16-08-14 14:23)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: oswald   
Дата:   16-08-14 14:19

http://www.vivianmaier.com/gallery/street-3/#slide-17
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   16-08-14 14:35

geokar [smilie24]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-08-14 16:12

Тоягата никога няма да допринесе за повишаване на качеството на снимките, които се качват тук! Текстовите писания не може да се отъждествяват с реалното творчество на фотографа. Като бяха деактивирани профилите на Кристал, Борисов, Xizor, Мътно , какво спечели форума? Няма вече кой да обижда "гениите" и те безбрежно и красиво се носят по повърхността на безидейното и подлизукковско блато в , което се превърна творческата страна(снимките) на форума.

Ще припомня, че световноизвестни творци, като Ван Гог, Дали,Мунк, Русо(и Жан Жак),Лотрек и много други в личния си живот и отношенията в обществото са били странници, луди, наркомани,пияници или извратени, но все пак остава творчеството им, което е признато и струва милиони.
Останалото е суета на суетите. Ялова със спирала.[smile]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   16-08-14 16:17

Тези споменатите гении не са били участници във форуми[smilie3]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: vanquished   
Дата:   16-08-14 16:22

GOSPODIN, в личния си живот да бъдат, каквито искат, във виртуалното пространство въпреки всичко са в някаква степен анонимни, защитени и т.н. Защото може да си голям творец, ама 1.65 и няма да се правиш на много отворен и да обиждаш двуметров кикбоксьор(примерно)наживо, а във форума всеки льольо се прави на бог. Пък точно Кристал беше безобразно арогантен, въпреки, че е цар на 150+ леъра на кадър във шопа, все тая, не можеш да го сравняваш с Ван Гог. Като стане класик и започнат да му продават творенията високо оценени, тогава ще се казва, че е бил велик. Сега е просто поредният арогантен български Ганьо.
Във форумите трябва да се спазва приличен тон, ако някой е много отворен и велик, и си позволява да обижда - бан. Ако е истински отворен да се среща и с тези, които е обидил на живо...може пък да не е чак толкова отворен.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-08-14 16:25

Тогава форумите са били кръчмите, публичните домове, ателиетата и улицата. Говорили са си, яли са и пили, биели са се, друсали са се и са ТВОРИЛИ , а не са си чесали езиците във фотографски форум скрити зад паравана на анонимността.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: iliyanb   
Дата:   16-08-14 16:27

vanquished [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   16-08-14 16:28

Именно, тази разлика вече бе пояснена - на живо са се биели, не зад паравана[smilie3]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: demiman   
Дата:   16-08-14 17:01

Finding Vivian Maier [shtrak]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   16-08-14 17:05

Да потретя: темата не е за качествената фотография. Тя е такава, каквато можем. Говоря за качествените ни взаимоотношения и елементарното уважение към всеки влизащ в този форум на Фотографи.

П.П. А аз не съм обиден. Темата не е на лична основа. Понякога съм агресивен,да, но не към конкретен човек, а към начин на поведение.

Повече от десет години имам възможността, странично да наблюдавам "промените" в манталитета и взаимоотношенията в България. Живеещите в страната не ги отчитат ясно, защото са постепенни и стават норма на поведение, но те са страшни и наистина пагубни за нашата страна. Ще използвам всяка възможност да повдигам този проблем и да, агресивно да се опитвам да го преодолеем.
[thankyou]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   16-08-14 17:12

demiman , струва ми се, че на тази тема повече й върви


Това!

 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   16-08-14 17:22

Тъма, защо не? Нещата, които споделям са с надежда, не с омраза.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   16-08-14 17:32

GOSPODIN, повечето от цитираните добри фотографи, чиито работи и аз харесвах и исках да гледам, си ги изтриха и останаха с празни профили, преди да бъдат деактивирани (по дпруги причини). Тук сме за да гледаме творчеството на "гениите", не за да слушаме псувните им. Да, мнозина гении са били нетърпими в личния си живот, но ние не ги уважаваме заради това, а заради нещо друго.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-08-14 19:17

Както и очаквах съм заклеймен , като враг , но пак ви казвам, че НЯМА как с банове и терминиране да се повиши художественото ниво на форума.
Моля праволинейните носители на истината да не приемат, че сравнявам форумни "светила" с Ван Гог, защото Ван Гог е нищо в сравнение с Бай Ганю.

Давам пример веднага с тази тема:https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1652416&t=1652416&phorum_uriauth=


Мило започнала и завършваща с пенявене, защото една млада хобистка е решила , че понеже е най-добрата фотографка във входа на блока, то върховните постижения от снимки на котки , гълъби и деца са почти готови за престижна оценка и най-тъжното е , че си вярва, а такива за съжаление са прекалено много форумци - нахакани и нагли, но без грам артистично покритие.

За мен това е болката, а не че Кристал или Мътно са ми казали , че съм нещастник,глупак или лаик, защото от тях не боли така, както от тежката убеденост на лаика взел се насериозно.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: 5co   
Дата:   16-08-14 19:28

Господин, нищо лично, но говориш големи глупости.
Христо Стоичков е гений. Но когато наруши правилата му вадят жълтия или червения картон.
Същото е опцията "бан" във форумите.
Не съм чул никъде по света, в никой закон или правилник да се казва, че те не важат за гениите.
Ако ти знаеш такъв, моля да ми го цитираш.
Ван Гог е бил много пъти арестуван. Джеймс Браун си излежа шесте години в панделата за шофиране в нетрезво състояние, а после пак си е гений.
А, сетих се за пример - Ставийски не го вкараха в затвора, защото е гений.
Това ли ти е идеала за общестена норма? [smilie23]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: DeDomus   
Дата:   16-08-14 19:43

Явно на много хора им харесва форума да прилича на скандал между циганки на селския пазар.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   16-08-14 20:33

Автор: petrov88
Дата: 16-08-14 16:19

В качеството си на филолог съвсем случайно съм наясно( въпреки, че не български)Както и да е, исках да има заигравка с оглед на хейта, който често се изсипва по разни теми.



тьма, що си затвори темата и не мога да питам Петров дали в качеството си на филолог е бил обучаван да заменя българските думи с тъпи чуждици?
 Re: Без тояга не става ...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-08-14 21:02

5co , помниш ли името на съдията или на полицаите? Те винаги ще останат в миманса.
DeDomus , префинените лицемери явно ти харесват повече.Успех!
 Re: Без тояга не става ...
Автор: hotsnail   
Дата:   16-08-14 21:19

MarinY написа:
> администрацията на сайта трябва
> да се вземе в ръце и да започне да
> изтрива, не временно " банване",
> всички позволили си да ползват
> обидни/ негативни определения,
> насочени ЛИЧНО към когото и да
> било.

[smilie24] +1

100% за!! Едно е дебат, съвсем друго е да се обиждат хора, да се заплашва (pumabg редовни издънки) и т.н.

Просто тънката граница на това кое е дебат и кое преминава границите на добро възпитание много често се прескачат.

Ще си призная, че понякога и аз се ядосвам на някой коментари лично насочени към мен и понякога отвръщам от което ме е много срам после, но на...човешинка....

ПП Колкото до границата тя е супер ясна. Мислил съм по тоя въпрос. Ако коментара е лично насочен - бан, ако коментара е за техника, снимка или нещо подобно е ок. Това е супер просто.



Публикацията е редактирана (16-08-14 21:21)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   16-08-14 21:44

Съни, затворих я, защото за пореден път се убедих, че на Добро ти отговарят със Зло.

Понякога действам адски импулсивно и, както вече обясних на лични на въпросния господин филолог petrov88, ми липсва вторият компонент от трите важни в един живот:

1.усещане
2.осмисляне
3.осъществяване

Ще се старая добре да обмислям желанията си за добри постъпки[smilie3]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: dave   
Дата:   16-08-14 23:48

Периодично и аз повдигам темата за модерирането.

5co е дал перфектния промер: "Христо Стоичков е гений. Но когато наруши правилата му вадят жълтия или червения картон.
Същото е опцията "бан" във форумите."

Като прочета колко му е забавно на някой да люпи семки сеирджийствайки как колеги се отнасят един с друг като пълни лекета ми става много тъпо.

Адски съм любопитен да видя една анкета за|против модерирането тук.

Моя глас е категорично ЗА.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   17-08-14 00:25

тва тоягА .., не ми звучи правилно! По добре прът ..или кол. Ама кво ли се включвам въобще .., ********** а !
 Re: Без тояга не става ...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-08-14 00:45

Я, колко мераклии за камшика имало. Министерството на любовта ви зове. Свободата е робство. Невежеството е сила.

Модериране не може да няма, но съм против:

Триенето на коментари под снимките.
Триенето на коментари във Форума без да се вижда, какво е било написано.
Блокирането на потребители.
Затварянето на теми от автора им.
При деактивиране на потребители да изчезват всичките им коментари.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: hotsnail   
Дата:   17-08-14 01:18

добре господин,

кажи какво да се прави? Значи обиждам да кажем маринY, не е като да не сме се заяждали (внимавах тогава да не засягам личното му достойнство повече от колкто той моето) и какво става.

Според мен ако пишем прототии най-добре някой да мине и да ги забърше. Да ни дръпне по едно конско в предпредително съобщение и да прекратим конфликта?

Пък ако така не стане - почивка за охлаждане на нарвите от ден или два не вреди. Триене на account ...ми аз ще си регистрирам друг ако съм афектиран и глупав - безплатно е! Примери много.

В повечето форуми гледам активисти някакви модерират, а не собствениците. Тука има категории теми, може по тия категории да се сложат 2-ма или 3-ма модератора след внимателен анализ на писанията им, съгласие от тяхна страна, инструктаж и някакъв метод за контрол на действията им.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: nyamago   
Дата:   17-08-14 02:44

Нямам оплаквания.

Не че не са ме обиждали (доста лошо даже), но съм се оправял - и то без да отговарям със същото. Спазвам винаги две правила:

1. Ритай топката, а не играча! Спори се (ако трябва - люто) по факти, идеи и каузи. Никога по личните качества (или недостатъци) на участниците.

2. По-умният спира пръв! Противно на инстинктите на мнозина, който има 'последната дума' е по-слабия и губещия спора. Докато той измисля злобните си нападки, победителят вече е излязъл от стаята.

И нямам оплаквания.
[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   17-08-14 03:03

2. По-умният спира пръв! ...
Да, стара приказка, но не се сещаш за продължението и ..."за това глупаците владеят света".
Нито първата част, нито втората са верни. Просто действието трябва да продължи до постигане на целта.
[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: DeDomus   
Дата:   17-08-14 03:06

Автор: GOSPODIN
Дата: 16-08-14 21:02

DeDomus , префинените лицемери явно ти харесват повече.Успех!


Gospodin-e, предпочитам да общувам с възпитани и любезни хора. Ако твоите предпочитания са други- имаш богат избор... Хубаво е да не забравяш, че това тук е форум за фотография, място където да се задават въпроси и да се получават отговори, да се споделят мнения и идеи.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   17-08-14 12:02

В някои форуми провинилите се биват ограничени да постват в специален подфорум, където да се дърлят помежду си. Ако ще има някакви наказани, то това според мене е най-добрият избор.

Предполагам тука сме повечето над 10 годишна възраст, не е ли малко инфантилно да се стряскаме от мръсни думички и обиди и то от хора, които никога не сме срещали на живо? Нека не бъдем толкова надменни и да очакваме, че всеки трябва да се върти около нас и да се държи както на нас ни се иска. Както се написа - по-умният спира пръв. Като почне някой да ви лази по нервите - спирате контакта. С тояга няма да се вдигне нивото на форума, нито ще се превъзпита някого. Аз съм на мнение, че всяко модераторство извън триене на спам е пълна загуба на време.

По-малко снобизъм, повече щракизъм [shtrak]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Admin   
Дата:   17-08-14 13:30

Към тези, които апелират за повече модериране - Фото Форум се модерира, сайтът е с много по-добра хигиена отколкото редица по-авторитетни сайтове, като 24 часа, Сега, Дневник и т.н.

Към тези които са противници на блокиране, деактивиране, изтриване и т.н. - това са инструменти за подържане на хигиената в сайта, няма как без тях. Част от тези инструменти са и във вашите ръце.

Сайтът няма как да бъде прекроен според вкусовете и желанията на група хора, защото е за всички. За всякакви групи хора - и по-чувствителни и по-груби, и по-зрели и малолетни, и по-напреднали и начинаещи...
Явно намираме баланса, след като има недоволни и в двете посоки :)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   17-08-14 14:02

" ... най-тъжното е , че си вярва, а такива за съжаление са прекалено много форумци - нахакани и нагли, но без грам артистично покритие."

За съжаление, Господин е напълно прав. Колкото са по-бездарни и посредствени, толкова са по-нагли и нахакани. Напоследък дори измислиха и нова мода, с която да заобикалят правилата на форума. Давайки си сметка, че ако си качат фото екскрементите в профилите, те нямат никакви шансове да бъдат видяни, възприеха напълно нова стратегия. Под предлог, че ще показват снимки от нов модел апарат или аматьорска фотография, те пускат теми, в които изсипват тонове посредствена фото боза, която може да се нарече всичко друго, но не и фотография. Освен че снимките в тези теми са лишени от всякаква идея, замисъл и фотографска креативност, повечето от тях са с такова ужасяващо качество, все едно са снимани с охранителна камера, както се изрази един форумец. Разбира се има и някои редки изключения на фотографии от талантливи автори, но те тутакси потъват в морето от бездарна посредственост, заливащо тези теми. Искате да видите поименно авторите, които се подвизават в тях ли? Ами просто влезте например тук:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1608399&t=1608399&phorum_uriauth=


и тук:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1651462&t=1651462&phorum_uriauth=


По снимките и по постовете им ще ги познаете. Обърнете внимание, как се хвалят и величаят един друг и колко лесно започват да си вярват, че едва регистрирали се, а вече са велики фотографи, пък другите били "гурута" и "злобни чичковци", които едва ли не им ограничавали свободата на творческа изява.

И не дай Боже някой да се опита да им направи забележка, че това тук е сайт за Фотография, че подобни снимки нямат място тук и че нарушават правилата на форума, че има фейсбук за тази работа,... Тогава наистина става страшно. Първоначално, те се изживяват като лично засегнати и дълбоко обидени, а след това вкупом, като истински хиени се нахвърлят върху човека, готови да го разкъсат на парчета и да го изядат с парцалите. Само стойте и гледайте, какво ще стане сега, като прочетат поста ми.

Това обаче, далеч не е най-страшното. Има едно друго много по-уродливо явление, което в по-дългосрочен план може да има катастрофални последици за форума. Талантливите автори и сериозни фотографи, някои от които израстнаха в този форум, посветиха живота си на фотографията и я ценят както като изкуство, така и като занаят, просто си стоят безучастно и гледат, как хиените разкъсват колегата им. Гледат, но си мълчат, защото се страхуват, че може и те да бъдат изядени по същия начин. Нещо повече, някои от тях стигат до там, че започват да им пригласят, дори ги оправдават и защитават. Е, няма по-плодотворна среда за процъфтяването на некадърността и войнстващата посредственост от тази, в която свестните хора се отнасят с безразличие към нея и я толерират на всички нива. Спрете да го правите!

Защо казвам, че подобно поведение ще има тежки последици в близко бъдеще? Защото новорегистриращите се в този форум няма да тръгнат да разглеждат галериите и рейтингите в различните категории - за това се изисква известно интелектуално усилие и време да разгледаш дадена фотография, да се концентрираш върху детайлите и да си отговориш на въпроса, защо тя ти харесва или не и с какво точно ти въздейства. Колко хора са способни на това? Много малко са, нали? А какво правят хилядите останали? Ами влизат в теми като горните, с кеф се потапят в блудкавата фото боза и заживяват с убеждението, че след като я има в такъв голям фото форум, именно тя е критерий за стойностна фотография. Веднага следва и логичното умозаключение - ами че то и аз мога да снимам така, и се започва. Така малкото поточе от фото фекалии се превръща в рекичка, после в пълноводна река, в порой и накрая в потоп от посредственост и бездарие, който залива фото форум по същия начин, както безхаберието заля град Мизия.

Тъжна и жалка картинка, драги форумци - срам за форума и позор за българската фотография!

Има ли изход от тази ситуация? Ами има и той може много лесно да бъде постигнат. За това има една много проста и безупречно работеща мярка. Нарича се ПЪЛНА НЕТЪРПИМОСТ КЪМ БЕЗДАРИЕТО И ВОЙНСТВАЩАТА ПОСРЕДСТВЕНОСТ. Как да стане ли? Ами много лесно. Просто свестните хора в този форум трябва да започнат да реагират остро и да блокират всеки опит на хиените да качват тук бездарните си фото напъни, независимо под каква форма се опитват да го правят. Без да се изпада в личностни нападки, трябва да им се обясни, че това е сайт за фотография и че снимките им нямат място тук, тъй като не покриват критериите за такава и нарушават правилата на форума. Започнат ли да срещат такава безкомпромисна и твърда съпротива на всяка крачка, те много бързо ще подвият опашка и ако наистина изпитват някакъв интерес към фотографията, ще започнат и те да полагат някакви усилия, за да се научат да снимат по-добре. Нека опитаме. Сигурен съм, че ако горната мярка се приложи достатъчно последователно от голям брой талантливи автори и хора обичащи фотографията, тя много бързо ще даде резултат. Тогава постепенно и стойностната фотография ще започне да кристализира и доминира и много способни хора ще започнат отново да качват снимките си тук.

Впрочем, в това което предлагам, няма нищо противоестествено. И в природата е така. Не сте ли гледали по разни научно популярни филми, как, докато лъвовете се хранят, хиените с подвити опашки обикалят наоколо и се държат на достопочтено разстояние, търпеливо изчаквайки да дойде и техният ред?

 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   17-08-14 14:40

IDA, никога не съм имала търпението да изчета всичко, което пишеш, колкото и да е вярно [smilie8]

Но този път го прочетох - прав си в много отношения, единствено в средствата за борба - ми изглеждат доста утопични, защото в този сайт методите и правилата са измислени и могат да бъдат прилагани само от "стопаните" му.


shamelessEyes , поздрав за песента[smilie24]

Не може българинът без наказания, избийте си от главата мечтата за анархия и във ФФ, не ви ли стига тази в държвата [smile]



Публикацията е редактирана (17-08-14 15:26)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-14 14:48

IDA, лЪве, земи се у ръце и намали малко бръщолевенията за елитарността, която трябва да цари в този форум. Аз също съм един пълен некадърник като фотограф и не ми пука за мнението на такива като тебе по принцип. Лошото е, че те пропускат една малка подробност, която се казва "смяна на поколенията". В момента на върха е интернет-поколението, което е закърмено с идеите на "ломографията" и други подобни бози, които са куул. Нима не забелязваш, че и самите фирми производители за заели полунаведени стойки и се мъчат всячески да угаждат именно на посредствеността. Следователно никой не се интересува от мнението на хора от отмиращото поколение на "елитарните фотографи". Така като гледам, не е лошо да пишеш само в теми като тази https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1478898&t=1478898&phorum_uriauth=
, тъкмо като за възвишени творци от твоя калибър. Ако много искаш да се чувстваш като в английски клуб, ми основи си един такъв - на входа портиер с ливрея и влизане само с покана, подписана поне от трима дългогодишни членове + клетвена декларация, че никога не е ползвал и никога няма да ползва Интернет. Ай останИ си със здраве, че ми загря клавиатурата [smilie21]!

 Re: Без тояга не става ...
Автор: 5co   
Дата:   17-08-14 14:48

Ида, недейте така, във форума има и хора които обичат фотографията, но още се учат. Аз съм един от тях. В цитираните от Вас теми има и хубави и лоши снимки, както между другото и във Вашия профил. Бих могъл да извадя хубава снимка от темата за Фуджи и лоша от профила Ви и да ги сложа една до друга, но няма да го направя, защото не ми е това целта. Темата за Фуджи е основно техническа и на мен ми беше изключително полезна, защото видях детайли, каквито нямаше как иначе да видя. Смятам че хората постъпват коректно, като отделят тези технически примери в обособена тема, вместо в рейтингите на сайта. Техническите примери не са с претенции за художественост. Такива примери можете да видите и в други сайтове като ДПревю или Фотонет. Те помагат на нас начинаещите да се ориентираме, а ориентираните като Вас никой не ги кара да отварят подобни теми, на които още от заглавието е ясно какво да се очаква като съдържание.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: nyamago   
Дата:   17-08-14 15:18

Поздрав до всички (че някои май пропускат тая дребна подробност)
[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   17-08-14 15:29

nyamago [smilie24] и заглавието много на място

 Re: Без тояга не става ...
Автор: Vanquished   
Дата:   17-08-14 15:44

IDA, такъв значим и вдъхновяващ артист-фотограф като теб трябва да бъде по-снисходителен към напъните на неможещите фейсбук щракачи.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   17-08-14 16:22

Какво му е на фейсбука? Отварям го от време на време и е такъв какъвто си го организираш. За всяко нещо трябва малко усилие.
Един пост за Андрей Миронов с негова мисъл - "Трябва да се стараем да правим нещата добре. Лоши, те сами си стават."

П.П. Някой спомена камшик. Не става. Той е за наказание. Тоягата е възпитателна! [smilie3]



Публикацията е редактирана (17-08-14 16:26)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   17-08-14 16:37

Абе, хора, много сложни схеми и анализи предлагате!

Решението е просто - нека всички бъдат искрени в критиката си и да търпят чуждата критика без да се правят на много ощипани.

Не може да има ползотворна взаимопомощ, ако 'артистите' галят с перо пошлите излияния на току що сдобилите се с 'черен фотоапарат', защото ги е страх от тоягата, а в същото време прохождащите във фотографията да очакват, че ще бъдат пощадени, щото са начинаещи.



Неправилно:

- Абе като за новак е добре. Харесва ми усмивката на модела. Продължавай да се стараеш, ние те обичаме!

Правилно:

- Тоя кадър е за кофата. Никаква композиция, никакъв замисъл, крив е, много е светъл, сниман е в Р режим, светлината не е оптимална за такова снимане, по-добре си ги качвай такива във фейса. Обаче, ако беше направил тва, тва, тва и тва, щеше да е горе-долу добре.



Неправилно:

- Еее, човек да не поиска мнение, значи. Аз снимам от две дена, камерата още мирише на ново, толкова съм ентусиазиран/а, а вие ме разкостихте. Всеки е почнал от някъде, не ви е срам, сноби, умрете в нищета, много са си ми хубави снимките за начинаещ, даже мама така мисли.


Правилно:

- Аааа, ясно. Тва не го знаех, кажете какво да прочета по темата. Дайте примерна снимка да видя, какво трябва да гоня. Иначе този точно кадър си ме кефи щото ми е един от първите...........





По-малко его и всички ще са по-доволни и щастливи. [smitten]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: mmjm   
Дата:   17-08-14 16:42

batsali [smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: iliyanb   
Дата:   17-08-14 16:45

batsali,

Ей този пич снима 99% в P-рижим. Предлагам да му дръпнеш една критика[smilie24]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   17-08-14 16:58

Илиане, вярваш ли си? [smilie3]
Този човек знае много за светлината, за композицията, за това как да разкаже история ... И не само гледа, а Вижда!
[beer]

П.П. А, между другото, на Р + компенсация на исото имаш същия контрол върху кадъра, както при приоритет на бленда или скорост. Иска малко по-бърза реакция. Май за стрийт е удачно. Ще го пробвам.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: petrov88   
Дата:   17-08-14 17:00

Току що отворих да разгледам темата и видях, че също съм споменат на предната страница. Не ми се върти пак назад за да видя кой ме спомена, но искам да му кажа само да се примири с използването на чуждиците, които навлизат все повече и повече. Някои казват, че тези, които използват чуждици един вид се опитват да парадират с нещо. Аз пък ще кажа, че именно тези, които в наши дни всячески се стараят да ги избягват са точно тези, които искат да се откроят над останалите. Както и да е. + Една от основните причини да се използват заемки от езици като английския е това, че съответните заемки в повечето случаи са по- благозвучни и по- небрежно пасват в контекста на казаното. По - малко съгласни, срички и прочее... Едно е да кажеш омраза( за което си се захванал в конкретния случай), а друго е да кажеш хейт. Същото е и със "съжалявам" ... Особено в случаите, когато не е казано с цел ирония, изричането на самата дума е едно такова тегаво, болезнено и донякъде носещо допълнителен срам у този, който го произнася. На другия бряг е алтернативата "Sorry" (или Сори) обаче. Изстрелваш го набързо и готово. Няма тегавост, няма червене на бузи и прочее.



Публикацията е редактирана (17-08-14 17:00)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: iliyanb   
Дата:   17-08-14 17:01

Марине,

Всичко е това е ясно, но този човек в 99 % от случаите снима в P-режим. Има exif на всеки кадър. Единствената причина да го коментирам, е че едва ли снимането в този режим може да бъде недостатък, ако човек знае какво прави. Критика от сорта на: "Снимал си в P-режим" ми звучи странно.[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   17-08-14 17:03

[beer]
В П.П.-то съм го казал.



Публикацията е редактирана (17-08-14 17:04)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: mmjm   
Дата:   17-08-14 17:23

Според мен "Обаче, ако беше направил тва, тва, тва и тва, щеше да е горе-долу добре." дава повече от хващането за запетайките. Сега е момента да кажете, че тва, тва, тва и тва нищо не значат.
Харесва ми концепцията, която батсали представя като цяло.[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   17-08-14 17:51

petrov88, на тази тема може да поспорим на лични, колега [smile]

Но, от друга страна, ползването на звучен и чист, правилен български език в темите за фотография винаги говори положително за изказалия се.

Мога да поздравя IDA за това. [smilie24]

Каквото му в устата, това търси и в главата.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   17-08-14 18:00

"... намали малко бръщолевенията за елитарността, която трябва да цари в този форум."

Глупости на търкалета! Каква елитарност, какви 5 лв.? Като че ли до преди 5-6 години, когато това беше форум за фотография, форумците ходеха с ливреи и се регистрираха с препоръки и клетвени декларации. Абсолютно нищо не си разбрал!

С израза "нетърпимост към бездарието и посредствеността", съвсем не казвам, че посредствените трябва да бъдат изгонени от форума. Тъкмо обратното, нетърпимостта касае само техни посредствени, безидейни и лишени от фотографско съдържание снимки. Когато към такъв такъв тип "шедьоври" се проявява повсеместна нетърпимост, това може само да помогне на посредствените да осъзнаят и осмислят грешките си, да станат малко по-взискателни към себе си, да влагат повече мисъл преди да натиснат спусъка и да се стараят малко повече, както и да предприемат необходимите действия, за да се научат да снимат по-добре. От това преди всичко ще спечелят те самите, ще спечелят и останалите. Ще спечели и обществото, тъй като това е начинът да се възпитава вкус към фотографското изкуство сред неговите членове. Разбира се, ще спечелят и професионалните фотографи, защото хората с усет за красота и естетика ще започнат по-високо да оценяват техния труд и да го заплащат по достойнство.

И защо, вместо да се дърлите с мен, не вземете поне малко да помислите над предложението ми? Може пък да се окаже полезно и за вас.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   17-08-14 18:46

IDA, какви са конкретните ти предложения, как да се постигне това, може пък собствениците на сайта най-после приемат нечий разумен съвет.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: Slivenski   
Дата:   17-08-14 18:57

Четох, четох, па да кажа и аз… Не е лошо да има критика. Но по-важно е самите критики как са представени. Някои критики звучат като съвет и са по-лесни за приемане. Други звучат като „хейт“ – и критикуваният, естествено, инстинктивно се настройва на съответната вълна за отговор. Ако критиката е добронамерена, шансът да се възприеме добре е доста висок. Сега, ако някой има вече отдавна изградена визия за това какво и как прави, според мен няма смисъл изобщо да бъде критикуван. Но и това си личи.

Другото, което си мисля, че освен ако не става дума за фрапиращи кадри, изобщо няма смисъл да се критикува. Аз просто подминавам. Бих коментирал само ако някой изрично ме попита какво мисля. Затова и по принцип рядко коментирам. Мисля, че човек с течение на времето сам си изгражда критерии за това как да снима и как да постига по-добри резултати… Ако може. А като не става, просто не става. Защото дори и да назубриш всички технически похвати, пак си трябва око и талант. И затова, преди да се правят бомбастични изказвания по отношение на нечия чужда снимка, по-добре усилията да бъдат насочени към подобряване на собствените.

Наистина има спад в нивото на фотографията във Фото форум, с това съм съгласен. Не е това, което беше преди седем-осем години. Тогава сякаш наистина имаше доста по-качествена фотография, или поне тя бе по-видима. Причината за мен е, че фото техниката стана твърде достъпна и масова. Добрите фотографи не са избягали, а просто се губят в огромното мнозинство на масовите снимачи, което демотивира първите и да качват снимки, и да коментират. А това пък води до сваляне на нивото – защото се губи критерият за качество. Който може да е доста разнообразен, между другото.

Преди месец някъде влязох в една група за споделяне на фотографии във Фейсбук. След седмица я напуснах. Целият ми фийд беше буквално залян от снимки за спомен – кой къде бил, какво видял, какво ял, къде си снимал гаджето и така нататък. И хората искат мнение дали тази снимка става или не става. Ами, малко самокритичност не е излишна също. И аз имам снимки за спомен, но не питам дали ги смятат за шедьоври, и ако не ги смятат за такива – да се сърдя. За това съм съгласен с доста от предходните мнения.

Рецептата за мен е повече четене, повече гледане на добри снимки /в този форум рейтинг Б мисля, че е достатъчно на ниво все още/, повече снимане… и по-малко приказки.

Иначе, абсолютно съм съгласен за тоягата. Както и за това, че всеки трябва да има правото сам да си модерира темите и постовете под снимките. Някои хора просто не разбират от дума. Други пък използват всеки удобен случай да се заяждат и да разчистват някакви стари сметки. Но и никой не е длъжен да ги търпи, само защото това е публичен форум. Някой се държи кофти с теб под собствените ти снимки и в собствените ти теми? Довиждане! Ако не ми е приятно да гледам някой канал по телевизията, сменям го. Ако не искам да общувам с някого, не се виждам и не се чувам с него. Не виждам причина и някой да ми натрапва присъствието си в интернет форум, само защото няма какво друго по-интересно да прави. Право на всеки е да избира с кого да общува, при положение, че тук има всякакви хора и няма как всеки да се хареса с всеки. Тези инструменти за модерация, които бяха предоставени на всеки потребител – да блокира досадници и хейтъри и да трие злобни коментари, са добро нещо, което трябва да остане.


[beer] [beer]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-14 19:01

написа:

>
> П.П. А, между другото, на Р +
> компенсация на исото имаш същия
> контрол върху кадъра, както при
> приоритет на бленда или скорост.
> Иска малко по-бърза реакция. Май за
> стрийт е удачно. Ще го пробвам.

Пропускаш безопасното изместване на експозицията(поне при Канон).

 Re: Без тояга не става ...
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   17-08-14 19:14

Ида е абсолютно, безрезервно и отчайващо прав. Дори в най- крайните си становища изразени в постовете му.За съжаление толерантността към посредственото творческо присъствие тук осакатява развитието на тези , които са в състояние да се отличат като можещи.Съпротивата срещу техните опити генерира криворазбран синдикализъм, в повечето случай облечен с разумни и благородни доводи.Иаз съм на мнение , че без модериране и лек "филтър" в галериите няма да мине.[smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: don_kolev   
Дата:   17-08-14 20:03

ИДА[smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Ivan_A   
Дата:   17-08-14 21:49

IDA, "... Според мен, истински щастлив е този, който умее да забелязва и да се радва на малките неща, които са навсякъде около нас. ..." - тук съм съгласен с теб. Познато ли ти е?!

Борбата с " бездарието и посредствеността" - пробвай да я пренесеш в БАН.

Успех!

 Re: Без тояга не става ...
Автор: ejel   
Дата:   17-08-14 21:58

IDA:

Така малкото поточе от фото фекалии се превръща в рекичка, после в пълноводна река, в порой и накрая в потоп от посредственост и бездарие, който залива фото форум по същия начин, както безхаберието заля град Мизия.

[shtrak] [smilie18] [shtrak] [cool]


Да си дойдем на думата, както се казва... Добре че има чиста вода ненапита да се поразбълбука наоколо[smilie3]

Май не мернах помия, но чакам с притаен дъх да изригне като гейзер изпод Идовата клавиатура[smilie18]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Gravolez   
Дата:   17-08-14 22:38

Аз съм от една година във форума и оттогава горе долу снимам. Досега съм получил само две-три критики под снимките си, но аз не качвам много снимки така или иначе. Материали за начинаещи тука почти няма. Материали и за напреднали почти няма. Теми със съвети от всякакъв род почти няма (аз съм написал една, която потъна адски бързо, защото не се разрази спор под нея и не е за мегапиксели и марки). Теми с въпроси за фотография (не за техника) почти не съм мяркал, може би заради начина, по който се отговаря.
Не виждам какво се оплаквате - форума е такъв какъвто си го направите.
Подхождайте с добро, гласувайте по съвест, давайте адекватна критика, отговаряйте без да нареждате питащия и нещата ще са по-добре.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: mmjm   
Дата:   17-08-14 23:24

А ти колко пъти отвори образователната секция и какво НЕ намери там? Ето ти нещо за начинаещи от форума. Тук също е много интересно.
Мога смело да твърдя, че във всички фотографски теми пускани тук, има много полезни коментари. За съжаление си прав, че около тях е пълно с плява.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 00:13

"IDA, какви са конкретните ти предложения, как да се постигне това, може пък собствениците на сайта най-после приемат нечий разумен съвет."

Тьма,

Дадох съвсем конкретно предложение по-горе. Не мисля, че то е работа на админите. Топката е изцяло в нас, обикновените участници във форума. От нас зависи, дали ще продължим да толерираме това безобразие, да гледаме безучастно и да си траем, докато посредствеността помете и последните останки от стойностна фотография в този форум или ще кажем СТИГА, ще се обединим зад идеята за нетърпимост, ще спрем наглеците и отново ще направим форума такъв, какъвто беше.

Ето, погледни я Ejel по-горе. Тя горкичката е до такава степен обсебена от ненавистта си към мен, че още малко и ще се удави в морето на собствената си злоба към човек, когото никога дори не е виждала в живота си. Виждаш ли как, в желанието си да ме уязви, безпомощно размахва ръце и се опитва да си поеме въздух, докато омразата я засмуква все по-дълбоко и по-дълбоко? Ако тук се намерят поне 5-6 човека, които да и кажат, че подобно поведение е недостойно и не и прави чест, може би ще успее да се хване за подадената и за помощ ръка и така ще се успее да се спаси. А може би и не.

"Борбата с " бездарието и посредствеността" - пробвай да я пренесеш в БАН.

Иване,

В БАН бездарие и посредственост няма. Това е мит, който се насажда от години в главите на хората от определени кръгове с ненаситни апетити към имотите на Академията. Ако не вярваш, те каня да посетиш института и лабораторията, където работя и да видиш, че всички мои колеги са хора изцяло отдадени на професията си и учени с постижения в науката и високо международно признание, които достойно представят България пред света. Ако все още не вярваш, можеш да посетиш и института на Андрей. И там ще се убедиш в същото.

Като знам, че си свестен човек и ценен и талантлив фотограф, когото много уважавам, няма да скрия изненадата си, че подобно изказване идва именно от теб. Що се отнася до цитата от първа страница в профила ми, продължавам да стоя твърдо на позицията си, че именно "малките неща" в живота изискват особено внимание, размисъл и творчески идеи при заснемането, за да бъдат представени така, че да носят радост и положителна емоция на хората.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   18-08-14 00:54

iliyanb, еми добре..... следва критика..



Тоя снима в ЧБ!? Със сигурност е някой депресиран хипстър. 0/10 [smilie5]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 01:12

"Някои казват, че тези, които използват чуждици един вид се опитват да парадират с нещо. Аз пък ще кажа, че именно тези, които в наши дни всячески се стараят да ги избягват са точно тези, които искат да се откроят над останалите. Както и да е. + Една от основните причини да се използват заемки от езици като английския е това, че съответните заемки в повечето случаи са по- благозвучни и по- небрежно пасват в контекста на казаното. По - малко съгласни, срички и прочее... Едно е да кажеш омраза( за което си се захванал в конкретния случай), а друго е да кажеш хейт..."

Петров,

Ти немски знаеш ли? Ако знаеш, най-настоятелно ти препоръчвам да влезеш в произволен немски форум и да се опиташ да пробуташ на немците същите простотии, които се опитваш да ни пробутваш на нас тук. Обещавам ти, че за нула време ще се превърнеш в посмешище на целия форум и така ще ти духнат под опашката, че до края на живота си няма да посмееш да стъпиш там отново. Защото, докато ти тук се опитваш да се гавриш с майчиния си език, в европейска Германия съществува държавна политика за опазване чистотата на немския език. Инициативата за това беше поета от група немски граждани и получи огромен положителен обществен отклик от милиони германци.

На всички промити мозъчета с твоя начин на мислене ще напомня, че родният им български език е официален език в ЕС и да се гавриш с него е просташко и недостойно. А да използваш чуждици, при положение че същите имат точен еквивалент в българския език, е висша форма на байганьовска комплексарщина. И понеже възприемам подобно поведение и като лична обида, макар че не е в стила ми, този път ще ви отвърна по същия начин:

Да го реимбурсирам в шутър лага на всички езикови олигофрени, които се опитват да издевателстват над българския език!

Тьма,

В отговор на твоя въпрос, ако освен мен, тук се намерят още десетина човека, които да реагират също толкова остро на подобни петровски простотии и недвусмислено защитят езика си, тогава индивиди като него сериозно ще си помислят, преди да се опитат да се правят на интересни по такъв мерзък начин.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: DeDomus   
Дата:   18-08-14 02:26

IDA [smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 07:04

Някои чуждици се налагат и след като масово навлязат в употреба, дори влизат и официално в речника. Последната такава, за която се сещам, май е "селфи". Прочее, форум е също такава чуждица, или компютър, или фотография. Езикът е доста динамично нещо и ако не се развива, умира. Ако бяхме твърде консервативни в употребата на езика ни, още щяхме да си говорим с носовките... ама нейсе!

[beer] [beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   18-08-14 07:39

Slivenski, не съм очаквала от теб да бъркаш термините - чуждица и чужда дума [smilie8]

IDA, от толкова години пребиваване тук съм вече скептична и не вярвам, че дори 5-6 лястовици "ще направят пролет".

А на петров88 не сметнах да отговарям, защото полза на говориш на глухи няма.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 07:50

IDA, учил съм някоя и друга година немски и какво следва? В Германия ли сме? Не, не сме! Защо даваш точно Германия за сравнение, а не например САЩ, където испанският удобно се е настанил в ежедневието им. И защо изобщо се заговори за примери, различни от България?? В Германия може да съществува държавна политика, а тук съществуват речници (както Сливенски каза), които лека полека "натурализират" разни такива думички и ти колкото, и да се пънеш тук си безсилен срещу промяната. От друга страна това не е bg-mamma. В тоя форум се използват много технически термини( които не са с български произход) и използването на чуждици е нещо нормално. Не казвам, че тезата ти куца, но сравнението с Германия е смешно тук. Смешно е и, че аз се вързах, и влезнах в играта ти със сравнения като дадох САЩ за пример.
Видиш ли, там било така, а тука онака... Стига с тея сравнения с другите. Българинът хаби прекалено много време и енергия в сравнения, и в "гледане на съседския двор".
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 07:51

Тъма, приемам забележката... с едно уточнение - чуждицата също е чужда дума. Може би имаш предвид, че съм смесил понятията "чуждица" и "заемка". ;-)

[beer] [beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 11:10

Като говорим за езика - много често чета "тея" вместо "тия" или "тези". Знам, че се извършват някакви подмолни реформи, "либерализиращи" правописа и правоговора и не знам дали въпросната дума е вече официално граматически правилна. Би било жалко, според мен.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 11:54

Тея е име, но грешката е масова. И аз я правя редовно, но по- масова и фрапираща е грешката при случай.



Публикацията е редактирана (18-08-14 11:57)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 12:18

это ще изгледати де глаголица рубрик [smilie5]



Публикацията е редактирана (18-08-14 12:21)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 12:48

Колеги,

Отклоняваме се от темата, а тя е важна, защото касае бъдещето на този форум и всички нас. Бъдете по-конструктивни!

Тьма, продължавай да се бориш. Това е начинът. Отчаянието е пораженчество, а наглите само това и чакат. Мен вече доста хора ме подкрепиха в темите, а това означава, че каузата не е загубена и има единомишленици и привърженици. Да, 5-6 птички пролет не правят, но ако към тях се присъединят още 5-6 и всяка бъде подкрепена от още 5-6, както и Богдана предлага, пролетта ще се случи. Твърдо вярвам в това.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 13:00

"Колеги" ли? - Забелязвам, използването на чуждици - непростимо!

Въпросът е кой пръв ще пипне кривака [smilie5]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 13:16

Марине, защо не го блокираш тоя наглия с безсрамните очи? Мислиш ли, че с нелепите си коментари допринася с нещо за темата?

 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 13:21

Мен ли наричаш нагъл? .. За това че ти правя морфолигичен анализ :-DDDDD

Ако всички нагли бяха като теб .., отдавна да се е свършил света.

Я се дръж по романтично, чичко [smilie5]

Мен ме интересува тьма какво благоразположение ще ... заеме [beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 13:44

И наистина въпросът е кой и как ... ще вземе гегата, защото без ясни критерии нищо не става.

Българското пространство отдавна загуби своите авторитети. Разправят отишли са по света да живеят. Браво на тях, дано се върнат да разкажат.

Ида, за мен това да ме наречеш нагъл си е пълна наглост. Хем сме в тема, в която обсъждаш това.

Пишете, аз се радвам ..и където мога се уча, но това явно не зависи само от мен. Затова има едно чудесно правило .., ама ако го кажа пак ще съм нагъл в нечии очи, защото .. явно си говорим на различни езици.

Нагъл..
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Sentel   
Дата:   18-08-14 14:23

IDA написа:

> Колеги,
>
> Отклоняваме се от темата, а тя е
> важна, защото касае бъдещето на
> този форум и всички нас. Бъдете
> по-конструктивни!
>
> Тьма, продължавай да се бориш.
> Това е начинът. Отчаянието е
> пораженчество, а наглите само това
> и чакат. Мен вече доста хора ме
> подкрепиха в темите, а това
> означава, че каузата не е загубена
> и има единомишленици и
> привърженици. Да, 5-6 птички пролет
> не правят, но ако към тях се
> присъединят още 5-6 и всяка бъде
> подкрепена от още 5-6, както и
> Богдана предлага, пролетта ще се
> случи. Твърдо вярвам в това.


Бъдеще, пролет, революция...
Чичо Иване, нещо слънцето те е напекло тези дни. Я вземи пий една бира, че ще се побъркаш с тази несправедливост, която цари тук.
Поне научи ли как се пише "одобрение"?
Друго не мога да рзбера. Ето, имал си бил съмишленици. Ами направете един нов фотографски форум. Всяка регистрация ще се Одобрява [smilie5] от велики капацитети като теб. Примерно - минимум 3 международни, престижни награди от фотографски конкурси.

После всички добри фотографи ще се махнат от тук и ще се регистрират при вас. Рай, а? Толкова е просто. Иначе си оставаш просто един мрънкач. Типично по български.
То само с лаене във форума не идва пролетта...



Публикацията е редактирана (18-08-14 14:24)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 14:32

Опит да върнем темата в руслото й.
Според мен авторът й нямаше пред вид някаква търпимост спряма посредствеността и кича, както и "особена деликатност" в изказване на критиката. Нетърпимост и принципност трябва да има, по-твърди изказвания - също. Става въпрос за случаи, когато с или без повод някой започне буквално да псува друг потребител, да го приканва "да му го оближе" и т. н. Цитатът не е измислен, не мога да дам линк към него единствено, защото вече е изтрит и деактивиран от Админите. Преди време една потребителка попита къде да си носи негативите при полет със самолет, отговорих с онова, което самолетните агенции дават като инструкция - в ръчния багаж, поради опасност от осветяване (имам и известен личен опит с подобно осветяване). Веднага един друг потребител ме посъветва "да си вземам хапчетата и да не се обаждам където не ми е работата", имаше и други обидни квалификации, които не си спомням, а и ме мързи да ровя из темите. Ето против такива изцепки, които често водят до абсолютно безплодни караници и размяна на цинизми е тази тема, поне така я разбирам аз, не срещу справедлива, но облечена в културни изрази критика, засягаща фотографията, не личността на фотографа.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-08-14 14:51

поизлъгах малко за "авторитетите". Дори и аз .. говоря глупости ..понякога [smilie18]

Та ако е истина .., че ги няма .. най-вероятно и мен нямаше да ме има наоколо - в града, на село, насам-натам... пък и въобще и т.н.

Но за мен авторитет, сигурно е различно от корена на думата за друг. .. ако позволите да ми прескочи мъдростта, авторитета не е нужно да си брани статуквото ако то е изградено качествено.

в този ред на мисли .., един от малкото постулати, които биха имали реално измерение ..е да се преустанови използването на дублетната форма в картинковите комуникации.

..Да, това е наистина трудно занимание [smilie25]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: nyamago   
Дата:   18-08-14 14:52

Критиката, при условие, че е обективна и меродавна, определено ГУБИ от агресивно и просташко поднасяне. Вече не е критика, а лично заяждане и съдържанието е изчезнало - останала е формата. А тя, ако е грозна, плаче да бъде изхвърлена. Язък за критиката.

В другата крайност - критика, завоалирана под прекален дипломатичен такт и неискрена любезност (сакън да не обидим някого) - също не постига целта си. Изобщо не дотига до получателя, който (всички сме така устроени!) вместо като критика, я приема като похвала. Пак язък за критиката [smilie2]

Деликатният баланс 'някъде посредата' не е лесен, но е добре всички да го търсим и да се придържаме доколкото можем. Възможно е, вярвам (сигурно наивно), да има и критика, и добър климат във форума.

[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Iordanov   
Дата:   18-08-14 15:15

ИДА [smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   18-08-14 15:50

Балансът от типа "Ще ме прощавате, господине, но да ви еба в баздарния фотограф" приемлив ли е [smilie5]

Хора, вижте сега - трудно ще ме убедите, че някой тука, а и където и да било, е бил наистина жестоко лично обиден, след като някой друг непознат нему го е нарекъл 'олигофрен', 'бездарник', 'педал', 'тъпак', 'простак' и подобни празни думи. Може аз да съм изключението, но винаги, когато съм бил наистина обиден, е било благодарение на някой, който поне познавам лично, а най-често на по-близък. И съм бил обиден, защото въпросният е разчоплил нещо вярно и нещо, което е болна тема за мене. Тва да се фръцкам и да тупам с крачета, защото някой анонимник ми демонстрира обхвата на речника си от мръсни думички е немислимо за мене.

Апелирам към това да бъдем личности и да отговаряме за себе си, а не да чакаме админът да ни пази от лоши езици. В крайна сметка това, дали да се обидиш или не, зависи от получателя, а не хвърляча на обидата. И да ползваш и да не ползваш мръсни думички и лош език, тва няма никакво отражение върху интелекта и културата ти, а те тия неща лъсват много скоро в един кратък разговор. За мен единствената причина де се изисква някакъв измислен стандарт на говорене е криворазбраната цивилизация. Нека всеки сега се замисли на колко е бил, когато е разбрал какво е 'кур' и 'путка' ..... деца сте били нали? Въпреки това по телевизията не бивало да се казва тва и онова, щото децата, ако чуели, щели да ги фане детски паралич. [smilie5] Всички знаят какво значат и как се ползват злите думи и нищо няма да промени това, защото всички израстваме в свят, където тези неща се ползват и смея да твърдя, че имат валидно място в езика и общуването.


Като възроптаете срещу махленските подмятания сигурно си мислите, че изглеждате културни и радетели за всичко що е цивилизовано, но аз виждам едни недопорасли деца, зачервени от яд.

Де не земе да се обиди сега някой, че ще ме погнат с тоягата [smilie7]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: localhost   
Дата:   18-08-14 17:30

batsali: [smilie24]

И по двете теми - за чуждиците и криворазбраната критика:

- Тате, тате, какво е кул?
- Ами това е нещо готино, интересно моето дете.
- Лазблах.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 17:41

Не е въпроса в това знаем ли "думичките" и употребяваме ли ги в ежедневния живот (аз самият ги употребявам по-често отколкото бих искал!) Не става въпрос и за това кой на какво се обижда и че е лично негов избор да се обижда ли, или не. Като излезем от инфантилния начин на мислене, стигаме до установените норми за водене на диалог в публичното пространство. Вън от всяка субективност обидните квалификации са напълно обективно определени, както и дискриминационните, определяни още като "расистки" и т. н. формулировки. Употребата им, независимо с какъв подтекст и намерения, се смята за неприемлива и може да доведе до санкциониране на сайта, който проявява "търпимост" - първите примери за това са налице. Защото сайта е нещо като вестник, телевизионно предаване, радиоизлъчване и т. н. В някои други цивилизовани страни се е стигало до съдебни процеси "за обида", "за клевета" и за разни други подобни неща. Затова администраторите на много популярни сайтове гледат да си вържат гащите и не допускат махленското псуване в пространството си. Недопораслите деца са тъкмо онези, които смятат, че ако нещо на улицата е нормално, то то е съвсем естествено и в публичното пространство и се зачервяват от яд, когато им кажат, че трябва да спазват каквито и да е ограничения. За жалост там има някаква конвенция на общуване, приемлива за повечето участници, с която се налага да се съобразяват, а не да льопат каквото им е на езика. Тази конвенция може да изглежда ограничаваща, неприятна и т. н., но тя е в основата на всеки цивилизационен процес, искаме или не искаме. В по-широк смисъл именно неразбирането на това правило у нас води до някои не съвсем желани резултати във всички области, на които сме свидетели всички ние .
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   18-08-14 18:41

geokar, ако бях по-обидчив, бих се засегнал от факта, че ми крадеш лексиката. Да не се окаже някоя провокация към мойта личност. Ше се съдим, ей! [smilie25]


Та викаш да не помислим с главите си, а да прочетем какво пише в правилника и да видим какво правят в белите страни... че по лесно.

Добре, казваш в общественото пространство, ако стане гаф може да се стигне до съд и наказания. Би ли се съгласил, че ако отидеш в мургавата махала и някой реши, че му се подиграваш като го наричаш 'господине' и му любезничиш, па земе че те нокаутира, то това е в реда на нещата? Все пак на улицата и по телевизора правилата са други, а освен това на различни места хората имат различни разбирания кое е обидно. И преди да протестираш, че побоят е престъпление, ще ти обърна внимание, че ако някой засегне теб или семейството ти, на момента в твоите очи и на болшинството също, морално ще си прав да отвърнеш с агресия.

А сега право към топлата вода. Причината да скачаме първосигнално, когато чуем лоши думички, за да не съм голословен давам за пример благозвучното словосъчетание 'мазен хуй', е че ни е втълпено, че тази точно комбинация от звуци или букви е някакво черно заклинание и дори само изричането му ранява всички, които го чуят, дори този който кълне. Половината от населението на земята притежава въпросния орган, почти цялото население го е виждало лично в мазно състояние. 'Лайно' и 'изпражнение' значат едно и също, но едната дума е магическа? Къде е обективността, за която спомена? Практиката да учим децата да избягват определени думи и да твърдят, че са кръвно обидени при употребата им, е дефакто причинител на проблема в случая. Ако не ти е втълпено по някакъв начин, че трябва да реагираш негативно, когато чуеш или четеш определени неща, няма да има мръсни думи. Каква е мръсотията на мръсните думи, аджеба? Какво му става на 9 годишно лапе, ако чуе 'путка'? Нищо.


Какво реално постига този псевдо-морал и криворазбрана цивилизованост освен да причинява микро-инсулт на Юксел Кадриев всеки път, когато нещо се запъне в ефир? Питам аз. [smilie11]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   18-08-14 20:51

Чудесна пледоария, в защита на вече господстващия манталитет в България - любезноста и възпитанието са израз на слабост и фалшиво държане. Побоят е приемливо решение, псуването и личните квалификации са част от средствата за защита на тезата и естествена подготовка на подрастващите - "е---те се, любов правят тези с псевдо-морал и криворазбрана цивилизованост!!!

При това положение, за какъв диалог може да става дума?
 Re: Без тояга не става ...
Автор: geokar   
Дата:   18-08-14 20:54

За последен път влизам в тази тема и ще се опитам да вляза в една лексика, с която се надявам да бъда разбран от всички.
И така: Един човек обичал да пърди гръмогласно в столовата, където всички се хранели. Когато му направели забележка, че така не се прави, че пречи на другите и им разваля апетита, той отговорил: „Бал съм им мамата на другите, това си е най-нормална реакция на организма, нека префърцунените се стискат, здравословно е газовете да се изпускат навън, всеки го прави на улицата или в къщи, защо е тоя фалшив морал тука! Той може само да причини заболяване на червата.”
Това, общо взето е историята. Изходите са два – или началникът на масата да го предупреди два пъти и да го изхвърли, за да не завонява апетита на другите, или останалите да се подсмиват неловко, да се съгласят, че така е природно и нормално и ще трябва да се съобразят с навиците на този индивид, да не протестират и да си траят, един вид да проявят толерантност. А най-разкрепостените могат и да започнат да му подражават, след като това е толкова естествено. Оставям на всеки от участниците в дискусията да избере кой от двата изхода от ситуацията повече му приляга и се оттеглям. Бъдете здрави и приятен апетит.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   18-08-14 21:23

Slivenski, ако напишеш още веднъж "хейт" и "фиид", ще те набия! [thankyou]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 21:40

"Поне научи ли как се пише "одобрение"?"

Благодаря за забележката. Понякога аз също правя грешки, особено когато пиша бързо и няма време да прочета написаното. Нали знаеш, че само Бог е безгрешен, Бог и неговият велик фотографски пророк на земята Sentel? Ти прочете ли внимателно целия ми пост? Я се върни и го прочети още веднъж. Може да съм изпуснал и някоя запетайка.

И не съм ти "чичо Иване", ясно ли ти е? Така могат да ми викат само хора, които ме уважават.

-------------------------

Batsali,

Нарушаваш правило номер 6 от правилата на форума и ще те санкционират. Ето, цитирам:

"От сайта ще бъдат изтривани нецензурните изрази, мнения и снимки, ... "



Публикацията е редактирана (18-08-14 21:54)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 22:02

Автор: sunnyshot
Дата: 18-08-14 21:23

Slivenski, ако напишеш още веднъж "хейт" и "фиид", ще те набия!

---------------------------------------------------------------


Обещаваш ли? [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Пийс! [cool] [cool] [cool]



[smilie18] [beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   18-08-14 22:26

Марине, геокар, защитих псувните с аргументи, не теза с псувни. Вие, момчета, защитихте масовото 'цивилизовано' мнение с размахване на пръст. Честито! Чакам да чуя аргументацията защо са мръсни мръсните думи. То ако е за обидата, можем да се обиждаме и без тях, даже няма да има нужда да прибягваме до евфемизми и завоалираности.

А, ако админите сметнат, че контекстът, в който съм използвал тези долни, долни изрази не е ефективен за аргументация и тези думи не могат да се ползват, дори когато се дискутира казусът 'мръсна дума', нека трият. Това само ще още едно доказателство, че тези изрази имат някаква страшна необяснима магическа сила, която е лоша, защото е лоша. [smile] Марин, дори си въобразява, че като напише "е---- се" никой не се усеща, че става дума за 'ебете се'. И по двата начина в съзнанието на читателя изплува едно и също. Явно наистина определени групи букви имат магически сили. [smilie5]


На мене ми прави впечатление един друг манталитет в България. Много хора, някои от които дори интелигентни, си позволяват да използват в общественото пространство "ама то така е в [държава]" като аргумент защо нещо трябва или не трябва да се направи. Това не е аргумент. Най-скоро мернах изказване от рода на "трябва да сме толерантни към малцинствата и хората с нетрадиционна сексуална ориентация, защото така е на запад". Видиш ли, не защото е редно от чисто човешка гледна точка да се уважаваме, а защото така се правело в белия запад, в стара Европа и тн. А там защо го правят? Така не става, не може да се прекроява манталитет чрез закони и насила, а трябва да стремим хората да разберат защо дадено нещо е така или иначе в белия запад. Иначе културата и любезността, винаги ще ни се виждат натрапени и напривични и рицарите на добрата дума ще си останат с едното размахване на пръст.



Публикацията е редактирана (18-08-14 22:33)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Admin   
Дата:   18-08-14 22:35

Темата се изчерпа.
В личния си живот, в махалата или на улицата всеки може да общува както сметне за добре.
В този форум ще се спазва елементарна хигиена на общуване, приетите правила и законите на РБ.
 

 Тази тема е затворена