Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: Sentel   
Дата:   10-08-14 00:16

Аз питах знаещите да кажат как са правени снимките, които ти си постнала, че желаеш като резултат. Разбрах, че трябва техника за 10К лева, ама каква точно, не разбрах.

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: IDA   
Дата:   10-08-14 09:06

Sentel,

Най-вероятно са снимани с 5DMkIII, EF 70-200/2,8L IS и 580EXII, насочена към тавана. Само тази на скачащото дете е снимана с директна светкавица. Почти съм сигурен, че е снимано в RAW формат, след което кадрите са обработени в Lightroom или Photoshop (най-малкото кадриране, бял баланс, яркост и контраст, преоразмеряване и добавяне на малко рязкост).

Идентичен резултат би се получил и с никонския еквивалент на тази техника за приблизително 10 бона. Общото и тегло е към 4 кг., но за по-здрави и амбициозни жени, това едва ли е проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: Sentel   
Дата:   10-08-14 10:40

Добре де, трябва ли задължително да имаме фул фрейм?
Няма ли да се получи задоволителен резултат, да кажем, с една кропка, един 85 1.8, качествена светкавица?
Ще има ограничения, но и цената ще е друга.
Още и аз съм новичък, че са ми любопитни нещата и искам да знам.
И още един въпрос - ако таванът е много висок, примерно в мол, как можем да постигнем такова осветяване? Става ли с дифузер на светкавицата или друг начин има?
Нали не говорим за чадъри, отражатели и т.н., а нещо, с което реагираш бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: xm_style   
Дата:   10-08-14 11:32

evelinakuneva "хубавите" ви снимките са ужасни.
Професионалните фотографи всъщност са много много малко и в сайтове като този ги няма: https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1652093&t=1652093


Това че вие имате лош вкус и ниска художествена култура не е проблем. Проблем е че не го осъзнаване и налагате послощта на други невежи хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: bobihot   
Дата:   10-08-14 11:42

Познат има такавата техника и АФ и АЕ са и непознати неща. Видях му няколко размазани кадъра и се оказа, че ги е правил професионалист, не снимал до тогава с таковата нещо. Той защото снимаше доста време и си знаеше как да ги нацели горе-долу кадрите, което си е придобиване на опит и може би да помага за в бъдеще. Та човекът се роди взимайки си 50Д на старо. Предполагам, ще трябва да го направите, ако искате да ви се решат поне голямата част от техническите проблеми. Може би 60Д, ако искате и видео, което в такива случаи ще е интересно и вълнуващо също. Но за там е добре също да си изкарате курс, да не размятате само така насам-натам гледката. При достатъчно светъл обектив и достатъчно осветление стават добри снимки и без светкавица, с мошън блур. Е-не за всичко, но си имат място.

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: Sentel   
Дата:   10-08-14 11:55

@xm_style

Какво е това "послощ"? Не ми е познат този термин.

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: IDA   
Дата:   10-08-14 12:45

"Добре де, трябва ли задължително да имаме фул фрейм?"

Ами трябва. Ако искаш да правиш снимки, като тези на про фотографите, които тя е показала, ти трябва пълноформатен апарат. Да не говорим пък ако снимаш нашироко в мол, където светкавицата няма да ти върши почти никаква работа освен за подсветка на лицата. За там си трябва сензор с нисък шум на високо ИСО и бърза и прецизна АФ система, която работи безупречно и в условия на малко светлина. Иначе, ще ти трябва един тир с осветление.

А иначе и с кропфакторка може и с мобилен телефон става, ама нали виждаш, какви са резултатите? То ако можеше с трици маймуни да се ловят, досега жива маймуна да не е останала на тази земя.

Хора, ходете на курсове или се учете при опитни фотографи, докато все още ги има. Иначе ще продължавате да се терзаете за глупости и да се чудите и маете, защо нещата не ви се получават. Няма по-ценна и стойностна инвестиция от тази вложена в знания. А те не се придобиват с висене по форумите и питане в по 5 теми на ден - "Какъв апарат да си купя?"


Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: satyno   
Дата:   10-08-14 13:54

Спомнете си снимките thor със Sony Nex3 и обектифчета за десетина доларес, тези десетина бона са абсурдни за целите, които момичето си поставя. Към техниката, която в момента притежава нобходими са и още само синхронизатори и да пробва къде да позиционира светката си. Практика с пълни ръчни настойки на светкавица и фотоапарат.
Ако разполага със средства може да вземе 60Д за да управлява безжично в ТТЛ хубавата си светкавица. Продава се в момента в базара за около 700 лева! Тамрона 17-50/2.8 е около 500 лева на старо.

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: IDA   
Дата:   10-08-14 15:20

"Спомнете си снимките thor със Sony Nex3 и обектифчета за десетина доларес, тези десетина бона са абсурдни за целите, които момичето си поставя."

Предлагам на г-жа Кунева да погледне снимките ти в профила и ако и харесат, да те покани да снимаш едно детско парти с "Nex3 и обектифчета за десетина доларес". После да погледне кадрите ти, да види, дали ще намери ПОНЕ ЕДИН от тях, който да се доближава до това, което иска и тогава да реши, дали "Nex3 и обектифчета за десетина доларес" са нейната система.

Това че Thor може да прави красиви снимки и със "Сони Nex3 и обектифчета за десетина доларес", съвсем не означава, че тази система е подходяща за репортажно снимане на бързоподвижни деца в тъмно помещение. То ако беше така, репортажните фотографи нямаше да снимат с по 5-6 кг. професионална техника за десетки хиляди провесена на врата им, а щяха да си цъкат с едно миниатюрно Несче за 300 лв и "обектифчета за десетина доларес" и пей сърце.

Аман от дежурни "copy-paste експерти" по безогледална техника, които и хал хабер си нямат, за какво става въпрос и само объркват хората.


Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: realnoncho   
Дата:   10-08-14 15:32

IDA,

Познай кой в тази тема изглежда сякаш говори на изуст :)


Видимо е, че не се говори за супер-про снимки, така че една светкавица, прилично кроп тяло и нещо между 30 и 50 мм за обектив. Останалото е проби и малко четене докато понамалее брака и започнат да се получават и кадри, а не просто снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: satyno   
Дата:   10-08-14 16:41

Снимки, правени по-време на детско тържество, докато наблюдавам сина си. Винаги съм се намирал съвсем близо до него. Ако съпругата ми бе с мен щях да отразя тържеството цялостно и да си подбирам гледни точки и къде да поставям светката. Ръчни тригери, Д90, 50/1.8G, ръчна YN560, на първитa серия има отвратителен червен килим. Естествено, не съм взимал пари за тях,но зарадваха доста родители. А кусурите им ги зная...



Публикацията е редактирана (11-08-14 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: quazimodo   
Дата:   10-08-14 16:54

realnoncho, satyno - +1001. Който не вярва, нека погледне снимките на един от "най-некадърните" фотографи Робърт Мекис[smilie5]!


Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: evelinakuneva   
Дата:   10-08-14 17:33

@xm_style лош вкус и ниска художествена култура,ужасни налагала съм си ги била хахах.... ок дори не смятам да ти отговарям на комплексите и заяжданията,всеки с мнението си...
Аз не съм професионалист,нито опитна,нито със хубава техника, но смятам че снимките,които постнах след тва - с детенцето до дървото и котките и гълъбите са хубави за човек който не е фотограф. Аз съм човек,който искаше да получи съвет за по добри снимки на закрито,не знам кво ме нападнахте за пари съм искала не знам си кво,на никой няма да му взема хляба не се притеснявайте.... някъде да съм споменала пари



@satyno , снимките,които си правил адски ми харесват.



Публикацията е редактирана (10-08-14 17:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: IDA   
Дата:   10-08-14 17:39

Satyno,

Не ми показвай снимки с Д90 и 50/1,8Г, защото това е система от много по-висок клас от техниката, с която авторката разполага. Покажи ми детско парти, което си снимал със "Сони Nex3 и обектифчета за десетина доларес", след като именно тази система препоръчваш на жената. За да е наясно, какво и препоръчваш, ще и кажа, че Nex 3 със стари механични ръчнофокусни обективи (точно те са по "десетина доларес"), в условията, в които иска да снима детско парти, ще се представи в пъти по-зле от тази, която има в момента. Очаквам бракът да е 90% и повече. Това означава, че на всеки 10 кадъра, я има един използваем, я не. Въобще пък да не говорим, колко бавна и неудобна за работа е тази система в сравнение с нейната. За туристически цели Нексът може да е подходящ, но за отговорно репортажно снимане, особено при малко светлина, направо забрави.

Иначе, ако се вгледаш внимателно в снимките, които тя иска
(виж първа страница) и ги сравниш с твоите с Д90 ще видиш, че макар и резки и добре експонирани, твоите са доста далеч от нейните очаквания. Не мога да разбера, защо се опитвате да заблуждавате жената.

Що се отнася до мен, мога да ти покажа много мои неща, но не искам да се отклоняваме от темата и да я превръщаме в пазар за мерене на ... "обективи". Ако все пак настояваш, пиши и ще ти пратя препратки на л.с..

Г-жо Кунева,

Добре би било да решите, какви точно снимки искате да правите - такива като на Satyno или от онези професионалните, примери от коите сте посочили на първа страница. Моля, сравнете внимателно снимките от двете категории и ще откриете някои доста съществени разлики. Ако не откриете такива или просто ги игнорирате като незначителни, не е нужно да се обиждате на колегата, когато Ви казва някои очевадни истини.

И така, ако искате снимки като тези на Satyno, той Ви е казал, как се снимат. Същите можете да направите и с техниката, с която разполагате в момента, само че ще имате малко повече брак, тъй като аутофокусната система на Вашия апарат е доста по-слаба от тази на Никон Д90. За да не се вкарате в спиралата на още безсмислени разходи, най-добронамерено Ви препоръчвам да пробвате с наличната техника и светкавица, като се придържате към инструкциите, които подробно съм Ви описал в първия си пост.

Ако искате да правите снимки от другата, професионалната категория, там нещата са значително по-сериозни, както като инвестиция, така и като знания и умения. И за това Ви писах подробно.

Каквото и да решите, Ви пожелавам успех!



Публикацията е редактирана (10-08-14 19:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: iasen2   
Дата:   11-08-14 06:51

Май се пооляхте в тази тема :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: quazimodo   
Дата:   11-08-14 07:03

Нормално![smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: prisonbreak   
Дата:   11-08-14 08:38

Хубавия кадър, се влияе от следните фактори.
Много добра техника.
Опит и познаване на техниката.
Рабиране на СВЕТЛИНАТА, и как да боравим с нея.
Познаване на Редактиращите програми.

Лично аз съм посещавал курсове, няколко на брой в еднаква насока.
Малко загубено време, и много пари.
Тубата е пълна с уроци....

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: Sentel   
Дата:   11-08-14 10:26

В едната тема гурутата обясняват как няма значение с какво снимаш, важно било ЗАУ, тука ти казват, че без техника за 10к нищо не ставало... Иди ги разбери про-тата... https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/smiley_092130.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: tzl   
Дата:   11-08-14 10:48

Като видя колко категорични изказвания има тук, реших да напиша няколко изречения.

Сигурен съм, че болшинството тук (а и не само тук) трудно или почти невъзможно да успеят да разпознаят фул фрейм кадър от такъв от кропка (примерно в портфолиото ми има и от двата вида и съм сигурен, че няма да могат да ги разпознаят).

Като техниката има толкова голямо значение, вие виждали ли сте сурови кадри от среден формат и от кропка със 72dpi резолюция и размери около половин мегапиксел? …особено пък ако говорим за снимки на детско парти, където се търси колкото може по-голяма бройка снимки, а не 2 кадъра.

Къде излиза сметката да се снимат детски рожденни дни както снимат другите и да притежаваш техника за незнамсиколкохиляди лева.

Това да се предлага подобна техника е като да се стреля комар с топ или фотожурналист да тича със средноформатен или голямоформатен и да снима спорт или детски рожден ден с тичащи деца.

Ако човек не може да направи снимка с нисък клас, значи не разбира от фотография. Високият клас дава предимства в качеството, обаче сред повечето тук "качеството" е нещо илюзорно и фантастично. Смятат, че по-високият клас фотоапарат ще им:
- оправи композицията;
- нагласи светлината;
- ретушира снимките;
- измисли експонацията;

Това са илюзии. Това, което прави по-високият клас е да даде малко повече информация в пиксела и евентуално да има по-широк зрителен ъгъл (говоря само по отношение на това какво се вижда като краен продукт без да засягам изработка и т.н.).

Разгледайте портфолиото на фотографи, които са с много опит и са много добри. Тези фотографи ще ви покажат снимки с техника, която е била много по-лоша като качество от евтините DSLR-и, които сега си купуват хората. И пак техните снимки са много по-добри от тези на днешните притежатели на DSLR.

Когато една снимка е направена добре с нисък клас техника, високият клас единствено би добавил (може би) малко повече детайл в сенките или светлите места, но няма да промени драматично снимката.

И пак: Ако някой много разбира от фул фрейми и кропки, да отиде и да разгледа дадено портфолио и да вземе да разпознае какво е снимало тук — дали е "хубав никон" или "хубав канон" или "хубаво сони" или "хубав пентакс" или "фул фрейм" или "кропка". Когато почнете да ги разпознавате масово тогава говорете, че тези неща имат значение за хора, които хабер си нямат от осветление.

За добрия музикант е важно дори как са запоени жаковете на кабелите му и (например) от какво дърво е грифът и какъв обертон дава. За нетренираното ухо и любителя музикант, тези неща не са от значение. Добрият музикант ще направи добра музика и с калпав инструмент и любителят ще бъде впечатлен. Добрият музикант е по-претенциозен към техниката си заради самия себе си, както и заради другите професионалисти, а не толкова заради публиката.

По същия начин добрият фотограф изисква добра техника не защото не може с друга, а защото е видял детайли, които могат да бъдат пипнати по-добре в неговите очи, обаче за общата публика (особено за клиентите, които търсят снимки от "черен фотоапарат") това няма никакво (ама никакво) значение.

Една светкавица с TTL и полу-автоматични настройки ще направят достатъчно "професионални" снимки, каквито повечето родители много биха харесали (не говоря за фотографската гилдия тук). Това ще направи ли професионалист такъв фотограф? Не, разбира се. Друг ще си купи същата техника и ще снима по същия начин същите работи.

Занаятчиите се различават от аматьорите по уменията, а не по техниката.



Публикацията е редактирана (11-08-14 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: IDA   
Дата:   12-08-14 15:13

"По същия начин добрият фотограф изисква добра техника не защото не може с друга, а защото е видял детайли, които могат да бъдат пипнати по-добре в неговите очи, обаче за общата публика (особено за клиентите, които търсят снимки от "черен фотоапарат") това няма никакво (ама никакво) значение."

Категорично не съм съгласен с това мнение. Вие просто ужасно подценявате хората. Ако горното Ви твърдение е вярно, защо тогава авторката на темата поставя толкова категорично изискване, както към качеството, така и към визията на снимките? Даже е пуснала на първа страница и достатъчно показателни примери от професионални фотографи, като недвусмислено подчертава, че и тя иска да прави именно такива снимки, а не като онези аматьорските, които е правела досега.

Истината е, че хората могат да са невежи, дори и неграмотни и понятие да си нямат от фотография, но въпреки това, безпогрешно отличават красивите, въздействащи и качествени фотографии от посредствените. Това качество им е вродено и е нещо като инстинкт към красотата! Водени от този си инстинкт, те също толкова безпогрешно отличават професионалните от аматьорските снимки с едно единствено изключение - когато аматьорът е достигнал професионално ниво. Това е причината, поради която има една шепа добри сватбени фотографи, които не могат да се оттърват от поръчки. Има и хиляди посредствени, които опъват уши от глад и пищят по форумите, колко тъпи били клиентите, че нищо не разбирали от фотография и не искали да им плащат подобаващо.

И друг път съм споменавал един пример от собствената ми практика, който считам за особено показателен в подкрепа на горното ми твърдение. Тъй като обичам уличната фотография, често се разхождам по улиците с "голям черен апарат" на врата. Веднъж едно циганче на 6-7 годишна възраст изскочи от съседната пресечка и ръкомахайки към мен, започна да вика и да ми се моли - чичо, чичо, снимай ме, моля ти се. Аз се спрях и му викам - добре, ще те снимам, но само при едно условие. Искам от снимките, които ти направя, тук на екранчето да избереш НАЙ-ХУБАВАТА. Ако се справиш, ще я отпечатам и ще ти я подаря. Накарах го да застане до един храст и без да му давам каквито и да било инструкции, започнах да го снимам. Тогава снимах с архаичното 30Д и един стар светлосилен ръчнофокусен обектив. Фокусираше се на око през визьора, така че имах и не малко кадри с избягал фокус. Направих общо около 30 кадъра и му ги показах набързо на екранчето на 30Д-то. После му казах, че ще му ги покажа още веднъж по-бавно, така че да внимава, кой кадър ще си избере. То посочи един и каза - ето този го искам. Предложих му да му ги покажа още веднъж, но то се отказа и каза, че иска само този кадър, а другите не му харесвали. Като се прибрах в къщи и разгледах снимките на компютъра, се шашнах. Циганчето абсолютно безпогрешно, като истински професионалист, действително беше подбрало най-добрия кадър. От всичките близо 30 кадъра, само този беше безупречен - абсолютно рязък, с фокус точно на очите и перфектен като композиция, светлина, жест, поза, изражение на лицето и пр. Разбира се, си изпълних обещанието и при следващата ни среща му подарих печатно копие. Беше във възторг. След тази случка, циганчетата от махалата месеци наред ме тормозеха да ги снимам и тях. От тогава, през това място минавам само, ако съм без апарат.

Така че, не подценявайте способностите на хората да отличават добрата от посредствената фотография.


Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: Sentel   
Дата:   12-08-14 15:33

Голям талант ще да е това цигане да отсее шедьовъра на 2.5 инча екранче с 230К пиксела, необработени снимки.
По-скоро се е харесало на този кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: tzl   
Дата:   12-08-14 15:38

Аз отново стоя зад думите си. В случая всичко това, което казваме в контекста на целите на текущата публикация. Ако искам да направя определен кадър, който не може да бъде направен с друго, освен с tilt-shift обектив или ми трябва среден формат поради определена специфика на задачата, ще ползвам такива. Но тук говорим за това, което жената пита в началото и затова отговарям по подобен начин.

Дигиталните фотоапарати, с които са се правили шедьоврите на големи фотографи преди 10 години са били много по-зле от това, което днес имат в ръцете си много любители. И като качество са били много по-зле и като светлочувствителност. Различните модели могат да дадат удобства на фотографа като визьор, ергономичност, високо ISO, по-малко шум (евентуално), но в общия случай за клиента това няма никакво значение. Има значение това, което излъчва снимката. Преди 10 години са говорили за същите неща както и сега — дали фотоапарат 1 е по-добър от фотоапарат 2, а днес въпросните фотоапарати ги нямат за нищо.

Затова аз потвърждавам думите си, а думите ми са за това какво се дава като съвет на хората, а не за това какво се харесва на клиентите, защото, както казах, клиентът (а дори и вие тук като фотографи) няма да различите красива фул фрейм снимка от красива от кроп камера, гледайки така снимки из интернет. Аз не съм срещнал още такъв човек и ако някой се осмели да прави такова нещо, най-вероятно ще стане за смях.

А по отношение на "професионалните снимки", за които жената била пуснала, аз поне не успях да видя такива. Може да съм пропуснал някакъв линк сигурно, но аз не видях снимки, които да ме накарат да се върна да ги видя още няколко пъти, за да се насладя на фотографската работа. Затова и отговорих според това, което съм видял, както и като контра на това, което виждам, че се дава като съвет на хората.

Имаше снимки на красиви дечица, но те дечицата са все хубави с каквото и да ги снимаш.

Аз се радвам като виждам какви дебати има за техника, защото това показва колко се отдалечават хората от реалната фотография и затова винаги ще има голяма бездна между едните и другите и няма нужда майсторите да си "пазят хляба", защото любителите често бягат далече от хляба, но са убедени, че това е правилната посока.



Публикацията е редактирана (12-08-14 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: quazimodo   
Дата:   12-08-14 15:43

Накратко казано, имаше добре светнати снимки на хубави дечица и не толкова добре светнати такива[beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: IDA   
Дата:   12-08-14 16:27

Никога не съм твърдял, че с кропфакторка не може да се направи красива и качествена снимка или че само с пълноформатен апарат може да се направи такава. Такова твърдение би било смехотворно. Това с фулфрейма го казах само в контекста на въпроса, който ми беше зададен и в контекста на темата, който е снимане при МАЛКО СВЕТЛИНА. Ще се самоцитирам още веднъж:

"Добре де, трябва ли задължително да имаме фул фрейм?"

Ами трябва ... Да не говорим пък ако снимаш нашироко в мол, където светкавицата няма да ти върши почти никаква работа освен за подсветка на лицата. За там си трябва сензор с нисък шум на високо ИСО и бърза и прецизна АФ система, която работи безупречно и в условия на малко светлина. Иначе, ще ти трябва един тир с осветление.


Трябва ли сега да влизам в подробности и да обяснявам, че при снимане на репортаж от ръка в тъмница, изискваща ИСО 6400 до 25600, пълноформатни модели като 6Д и 5ДМк3 в 90% от случаите ще имат сигурен и точен фокус, дори и в следящ режим и ще изкарат съвсем използваем кадър за печат до А4 размер? В такива условия, дори и най-добрата кропфакторка издъхва по шум още на ИСО 3200, да не говорим, че от там нататък не може да фокусира изобщо без допълнителни средства. И трябва ли да обяснявам, колко важно е в подобни ситуации да имаме минимален брой изпуснати кадри? Ако с кропфакторката имаме 95% брак в тъмницата, какво правим тогава? Докарваме един тир с осветление ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Help! - Детска фотография на закрито
Автор: quazimodo   
Дата:   12-08-14 16:38

"Ако с кропфакторката имаме 95% брак в тъмницата, какво правим тогава? Докарваме един тир с осветление ли?"

Не, ползваме една светкавица, с която знаем как да си служим.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »