Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 да върнем "Представяне"
Автор: pstoev   
Дата:   25-07-14 22:44

Отварям "портрет" и първите две снимки:

https://photo-forum.net/static/site_pics/101/1406314803_004.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/150/1406310723_Cvete2.jpg



Този сайт се превърна в банка за споделяне на снимки, всеки хванал апарат, цъка и пуска:)
Такава сбирщина никога не било, има Fickr, Deviantart пускайте там фотографските си опити!
За да не съм голословен, между 5 некадърни фотоса една хубава изчезва!
Това е сайт за изкуството на фотографията, нали?

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: h_bio   
Дата:   25-07-14 22:50

Да го направим клуб за подбрани артисти с членски внос. Така собствениците на сайта няма да са зависими от рекламата, ergo броя на юзърите и кликанията.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: pstoev   
Дата:   25-07-14 22:51

добавям 4тата..


https://photo-forum.net/static/site_pics/163/1406292315_forum-phot.jpg



 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Admin   
Дата:   25-07-14 23:28

Точно представяне няма да върнем, но ще има други промени в сайта, както и в албума.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: pstoev   
Дата:   25-07-14 23:33

Супер, важното е да се върне "нивото" от преди няколко години!!!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   26-07-14 01:40

Обяснете за промените.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: mihalo   
Дата:   26-07-14 03:54

"pstoev" Нека ти кажа първо здравей! Второ: съгласен съм с теб! И трето, НО... именно хората, които са "високо ниво" фотографи, са виновни за случващото се. Идеята на предишната структура беше "рейтинг Б" да са, един вид кураторите на сайта.

Такива бяха правилата: "Рейтинг А" - за всички, "рейтинг Б" - за изкуството, и категория "Представяне" за онези, които искат да се оценят уменията им, като нещо над средното ниво на "майнстрийма" /съжалявам за чуждицата/ и така да се приобщят към хората изкушени от изкуството.

"Б"тата обаче, (като цяло) не бяха достатъчно широко скроени за да поемат отговорността си да отсяват "доброто" за мястото на което и те "живеят" и да се заинтересуват от нещата извън това как изглежда собственият им публичен образ. Заради егото си игнорираха всичко, което се различава от тяхната си "песен".
Не всички :), имаше и доста теми от сорта "вижте този автор", но те не можаха да обърнат тенденцията. Така "общността" се капсулира, оформиха се групичките по интереси, а "свежата кръв", не виждайки шанс, започна да се отдръпва.

И така, последва логично действие на админите, вдигнаха шлюзовете. - Гепи тая ПРОМЯНА!!!

Аз, първоначално се зарадвах, че мога да си качвам нещата в адекватна категория, вместо да се "конкурирам" с мис най-мокра фланелка. После бързичко разбрах, че този "артефакт", /новите правила/ удави дори смисъла на категориите. Предпочитам да съм наясно, че съм в чакалнята.

Понеже много писах, а няма кой да чете:

В ЗАКЛЮЧЕНИЕ - Отговорността за ситуацията носят изявените ползватели на този сайт! И никой друг!

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: MarinY   
Дата:   26-07-14 06:18

Да бе! Все другите виновни - администрация, Б-ета, групари, ...
Когато липсва самооценка, желание за развитие,чрез учене, а всички търсят "апарата" дето ще направи кадъра ... И Никон/Канон само се подиграват с гениалния български фотограф, представяйки му само "орязани" тела и неспециализирани (за шедьоври) обективи ...
Сайтът ще става все повече един безплатен дропбокс.

Само вижте заглавията на темите, особено за техника и обработка. До едно, неизписаната им обява е: не знам, но не ми пука. Не ми се чете, защото фотографията ми е вродена. Просто всичко ми пречи, та дайте съвет.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: h_bio   
Дата:   26-07-14 07:53

[smilie24]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   26-07-14 09:14

подскажете малко за новите првила [smilie10]
 Re: да върнем
Автор: sirkhann   
Дата:   26-07-14 10:28

Аз предлагам две промени:
1) Който иска да бъде рейтинг Б, да има задължението да оценява определен брой снимки и да пише определен брой критики. Неграмотни хора и хора с нежелание за принос към сайта няма смисъл да си чешат егото с разни статути.
2) Интерфейсът има нужда от редизайн. Снимките в албумите са някакви миниатюри, особено ако са с различна от пропорцията, която сайтът очаква да види. Оттам, за да може нещо да грабне окото на потребителя и да види снимката в голям размер, трябва тя да е шарена, контрастна или на нея да има девойка. За контраст - останалите сайтове нямат сиви линии и използват целия размер на екрана, вмествайки на една страница по-малко, но по-големи снимки.



Публикацията е редактирана (26-07-14 10:29)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: pstoev   
Дата:   26-07-14 11:27

sirkhann [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: да върнем
Автор: JoeSatriani   
Дата:   26-07-14 11:30

Sirkhann [smilie24]

Сайта плаче за промяна просто.. Морално е остарял от към функционалност и визия.
Коклкото до точките и представяне - все ми е тая.



Публикацията е редактирана (26-07-14 11:31)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: paolo_n1   
Дата:   26-07-14 11:53

Текстът беше изтрит от администратора, защото съдържа СПАМ или противоречи на правилата на Фото Форум.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Kalimas   
Дата:   26-07-14 12:37

MarinY написа:

> Да бе! Все другите виновни -
> администрация, Б-ета, групари, ...
> Когато липсва самооценка, желание
> за развитие,чрез учене, а всички
> търсят "апарата" дето ще направи
> кадъра ...

Ми да видим, критиката в сайта се свежда основно до "не ми харесва", "не я разбирам" и неща от сорта на "+++", "---", тогава каква последваща самокритика очаквате. Всеки си има идеи и се опитва да ги реализира, за да се получи подобаваща самооценка, трябва да има преди това и подобаваща критика, но не всеки има време за курсове и висши образования по фотография. Четенето на суха материя не е достатъчно. А когато тук получи малко точки, без критика и на същата снимка у фацето получи 100-200 харесвания и 10-20 споделяния, как мислите, дали няма да повтори качеството :)
Другият вариант е да се сприятелиш с някоя група Б-та, но тогава вече идва въпросът - "Колко е реална критиката"?

А кой дава критиката, Б-тата и другите ползватели на сайта.
Темите стигат почти винаги до спор или кавга между 2-3 души и се губи самата идея на темата в грубостта и обидите.

"Образователна"-та категория на сайта е почти празна и няма нищо с което може малко да напреднеш.

@sirkhann

>1) Който иска да бъде рейтинг Б, да има задължението да оценява >определен брой снимки и да пише определен брой критики. >Неграмотни хора и хора с нежелание за принос към сайта няма >смисъл да си чешат егото с разни статути.
[smilie24]

Относно редизайна, аз бих добавил и опция за забрана за изтегляне на снимките и/или поставяне на автоматичен воден знак, при изтеглянето.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   26-07-14 12:45

Късно съм пристигнал в сайта, но понаучих за историята му. Еволюцията и сегашното състояние отразяват голямата тенеденция за демократизация и масовизация на фотографията. Така както днес "всеки е фотграф" - до последния ескимос и индиец, така и фотографските общности стават по-отворени и масови. Дори 'елитни' до преди няколко години общности днес са станали доста 'всенародни'. Любимите ви 'качествени' фото-сайтове, които сочите за сравнение с тук - също страдат от наводняване и спад н акачеството. Къде по-голям, къде по незабележим спад (и в мащаба на изначално високото им качество), но го има - примерите ги знаете.

И какво правим сега?

Присъствието на досадни тълпи от неграмотни плебеи не би следвало да тормози толкова малцинството от високи артисти. Нявсякъде общностите се сегментират, обособяват се под-групи вътре в общността с ограничен достъп (за членство) и с безкомпромисни критерии към качеството. И там живее 'истинската' фотография, каквато бихте искали да я виждате.

Това не е същото като шуро-баджанашките групички тук. Вярно, единият атрибут е налице: членството е ограничено (не се става лесно 'Б' автор). Но другият - за критериите - болезнено липсва. Няма я дисциплината за брутална самооценка преди всичко и после - за честна, в очите, критика. Както и достоинството да се приеме такава критика с благодарност, а не с отровна злоба и 'контра-мерки'.

И при най-добро желание на стопаните на сайта (свалям им шапка дори само за нервите да издържат дотук без да се откажат), без промяна в поведението на самата общност качеството едва ли ще полети.

[shtrak]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   26-07-14 13:03

Още преди години лансирах идеята да се вмени като отговорност на "елита" или т.н. Рейтинг Б задачата за задължителен принос към сайта. Навремето администрацията не беше готова за подобно революционерско разсъждение, дано вече да бъде и да помисли в тази насока.

Друго нещо, което много дръпна нещата назад, беше функционалността за филтриране или директно триене и блокиране на коментари и потребители. Така всеки самозабравил се фотограф, който е получил малко внимание, започваше да трие всяка една критика или посочване на технически недостатък в творбите му. Вярно е, че фотографията е емоционална, но тенденцията тук е тя да се превръща в безмозъчна, базирана единствено на авторитета на говорещия, а не на това, което се казва. Така, ако кажеш на някой известен автор - "снимката ти е прешарпена", в най-добрия случай може да ти отговори - "ами я си виж какви грозни снимки имаш в твоя профил, че ми говориш". Моето предложение тук е да се забрани потребителите да блокират или трият директно коментари, а това да става през бутон за ескалация до администраторите. Така ще се въведе ред в текущата идея за "охлокрация" или "този див, див запад".

Това са само предложения. Съгласието или несъгласието с тях е абсолютно доброволно.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Simbon4o   
Дата:   26-07-14 13:14

Всяка седмица нова тема(поне една) от недоволни майстори на обектива [smilie5] сайта нищо му няма, проблема е в ползвателите. Има си система за оценяване, ако се ползва по предназначение ще може всеки да си отсява и гледа и добри кадри. Докато се гласува по досегашния начин ще е така без значение какво правят собствениците на сайта.
Който чувства, че му е задушен таланта може да ползва други сайтове където да установи, че дефакто не може да снима [smilie5]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   26-07-14 13:19

Тук не става въпрос за това дали нечий талант е оценен или не, а че се изкривява цялостния вкус на сайта и се чалгизира за сметка не на представеното, а на нечие его. Поне има такава тенденция и тя не е от вчера. Можем да се правим, че това не съществува и да гледаме само себе си, както правим и в реалния живот, когато другите протестират за нещо, но в крайна сметка това пак ни засяга, дори да не го осъзнаваме. Тъй че логиката "проблемът си е ваш, а не наш" никога не е бил конструктивен [smilie3]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: GOSPODIN   
Дата:   26-07-14 13:24

Трябва да се прави разлика между фотокръжок, фотоклуб и сериозна арт фотография. Не може всичкото на куп и да има ниво или стил.
Разделят се кръжок- за супер начинаещи, клуб за напреднали и арт за висока класа и това е. Само админите администрират и решават от портфолиата, кой къде да бъде, като може да ползват и някой доказан и приет добре от мнозина фотограф , като П.Абаджиев например.
Никави А, Б, Ц и т.н. ! Никакво право да се трият коментари, блокират колеги и затварят теми , освен от админите!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   26-07-14 13:28

Моля, върнете представяне!
Напълно съгласен с pstoev!!!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   26-07-14 13:29


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1406318116_rsz_2img_0454.jpg




НАЙС, А?!!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   26-07-14 13:33


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1406112462_IMG_0763.JPG

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Mogila   
Дата:   26-07-14 13:55

Върнете Представяне :)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: stoikovv666   
Дата:   26-07-14 14:05

Липсват само поздравите под снимките: Добро утро, Хубав ден, Лека вечер.... [cool]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: iasen2   
Дата:   26-07-14 14:12

при 35PHOTO.RU нали знаете как е - трябва другите да те одобрят , за да влезеш там . Мене още не са ме одобрили и не се и надявам скоро да ме одобрят , като гледам там нивото какво е :)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: ctpahho   
Дата:   26-07-14 14:14

Брей, тая домакиня на последната снимка, май е объркала къщата [smilie18]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nakata211   
Дата:   26-07-14 16:19

mihalo, много добре си го написал [smilie24],надявам се,че Б-та ще бъдат по-често оценящи и най-вече критични... при евентуално представяне !

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: geokar   
Дата:   26-07-14 16:24

Няма да ги казвам всичките тези работи, дето съм ги казвал под всичките тези подобни теми, че ми е омръзнало. Админите обещават да направят промени, вервам им! [smilie24]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: AndreyIst   
Дата:   26-07-14 17:02

oswald, момичето е хубаво бе ... [cool]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: ctpahho   
Дата:   26-07-14 17:18

Хубаво я, чорапи, жартиери, прозиращ сЮтЮен.
Идеята И концепцията на кадъра са ясни, дори не му остава на зрителя да се чуди какво ще се случи скоро.
Забележи и удивителната подредба на детайлите наоколо - чантата на вратата, небрежното и все пак точно на място поставено кошче за отпадъци.
При оценката на творбата не трябва да изпуска и един силно съществен момент който се излъчва от нея, а именно "КЪДЕ Е МЯСТОТО НА ЖЕНАТА" [smilie18]
При малко повече мислене лесно се стига и до фундаменталното "Курва в леглото, домакиня в кухнята и дама в обществото"

Към светлината, кадрирането има забележки, ама...

[smilie18]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: MarinY   
Дата:   26-07-14 17:25

За съжаление, ФФ е прецизно огледало на обществото и нито Админи, нито Б-та могат да го променят.
Лош вкус, липсващо възпитание, ниско образование, комбинирано със свръх самочувствие, напомпано от тотално невярната ни представа за лична свобода и демокрация, водят до това, което сме сега, като общество.

Няколко, непрекъснато повтарящи се, извадки от постовете:
"... Нямаме време за ... Обучение ..."
"... Много е скъпо ..."
"... Админите да направят нещо ..."
"... Б-тата да станат по-отговорни ..."

Ами, сменете си хобито!
За да станем членове на ФФ, трябва, преди качване на първата ни снимка, всеки да е достигнал някакво ниво на знание, лична преценка, и лична отговорност за качеството на кадъра, който пуска.
Не ме разбирайте погрешно. Не е необходимо кадърът да е шедьовър. Има няколко неща, на които трябва, сами да си отговорим, преди натискане на бутона за качване.
- ще бъде ли интересна и на съседа ... Като място, случка, обект
- има ли "игра на светлината"?
- добре ли е кадрирана? (Композиция)
- чисто технически, издържан ли кадърът?
Единственият филтър за ниво, сме си ние.

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: gbdesign   
Дата:   26-07-14 17:35

Просто трябва да се въведе и гласуване с отрицателни стойности. Така точкогонците ще потънат.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   26-07-14 17:49

Решението за правилата явно вече е взето, но като типичен БГ многознайко да се изкажа и аз: предполагам че ще се изтриват снимки, които не отговарят на елементарни критерии.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: A4o90   
Дата:   26-07-14 17:50

gbdesign написа:

> Просто трябва да се въведе и
> гласуване с отрицателни
> стойности. Така точкогонците ще
> потънат.

..дали? Като гледах 35photo.ru забелязах, че там има отрицателен вот, но все си мисля че ако тук се въведе нещо такова ще настане един точков реваншизъм. Ти не се кефиш на моите снимки? С'я ше видиш...
Освен ако няма задължително условие да се обосновеш преди да дадеш отрицателен вот.. [smilie11]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   26-07-14 17:50

Лош вкус, липсващо възпитание, ниско образование, комбинирано със свръх самочувствие, напомпано от тотално невярната ни представа за лична свобода и демокрация, водят до това, което сме сега, като общество.
[smilie24][smilie8]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: ctpahho   
Дата:   26-07-14 17:52

[smilie25]
Ей ама най-страхотни сте като обобщите, че то щото видите ли българите са такива та за'тва и дереджето такова било. Най-кардинално-решаващата фраза евър!
Пичуи и пички, всеки има право да си "катери" и разтоварва къдет'си иска "творбите" - ку ще и в 1x.com - ама ВАЖНОТО е, че никой няма да ги види. Щот ще минат качествен контрол.

Преди 10 дена я разисквахме темата, давах идеи, спорих с нам-си-колко творци, някои подкрепиха, повечето които реално требе да си седят в Представяне съответно бяха против - ем факт, к'вото такова.

Ама е най-лесно да се каже, че щот обществото било такова. Ами не е заради това. Има си ги качествените творби, има си ги и шитовете. И навсякъде е така - и в най-развитите общества. Без българи дори. Просто системата трябва да е малко по-различна за да не бъде шита на едно място с по-смислените работи.

gbdesign, какво ти пречат точкогонците? Я кажи, кажи, посочи ми един сайт или нет-галерия където няма оценяване под някаква форма? После се обоснови що човек да няма амбиции, пък било то и да постига някакви резултати в някакъв си сайт?!

Oлелеееее [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   26-07-14 21:15

Галерия ПОРТРЕТ
https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1406397375__MG_5133.jpg



 Re: да върнем "Представяне"
Автор: jino   
Дата:   26-07-14 21:19

...Лош вкус, липсващо възпитание, ниско образование, комбинирано със свръх самочувствие, напомпано от тотално невярната ни представа за лична свобода и демокрация, водят до това, което сме сега, като общество...



Виждали сте вие лошо възпитание и ниско образование.
Това може да го кажат само хора дето не са си показвали носа от МОЛА и СПА-то.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   26-07-14 21:22

Нали не искаме да се сравняваме с Индия или Африка, примерно?!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: jino   
Дата:   26-07-14 21:23

Лично на мен ми писна от празни приказки от типа, колко са тъпи, смотани, нискообразовани и не знам си какви сме българите.
ТОВА НЕ Е ВЯРНО .
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: jino   
Дата:   26-07-14 21:26

Какво против имаш Индия и Африка
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   26-07-14 21:30

Нямам нищо против Индия и Африка (не съм ходил там, за съжаление).
Тук идеята ,доколкото си мисля е, че най-добрия сайт за фотография в България (пак според мен) се преврърна в място където всеки, ВСЕКИ може да качи ВСИЧКО, което е щракнал с телефон, със сапунер или с Хазелблат. Независимо дали има или няма някаква фото стойност.[beer]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   26-07-14 21:32

И в крайна сметка нали затова са измислили сурат-тефтера?!
Да си качват там, каквото и както си искат...
[shtrak]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: jino   
Дата:   26-07-14 21:36

Разбрах за идеята, тя отдавна витае тук, нищо ново не казва темата.
Даже нямаше и да пиша докато не прочетох последните постове.
Пичове, Време е да разберете че сме такива каквито мислим че сме и не бива да съдим за хората в България по няколко хиляди отрепки, каквито между впрочем има навсякъде, даже и в любимата Ви Америка.
[beer]
 Re: да върнем
Автор: tzl   
Дата:   26-07-14 21:38

Избягвам да пиша в подобни теми, тъй като не ме интересуват особено, но реших да надникна и виждам нещо, което сякаш не се разбира или не се забелязва, а е очевидно.

Не знам колко от вас си спомнят, когато все още се радваха на правилна експонация и контрастна снимка. Или снимката, която за първи път сте омазали в някакъв софтуер и сте се докоснали до нещо, което сте смятали за "арт", или сте успели да вдигнете тежкия (в сравнение със сапунерка или телефон) DSLR и в точния момент като фотожурналист сте хванали котката на комшията в смешни взаимоотношения с детенце от улицата.

Това са периоди, през които минават почти всички.

Колкото и да се променят правила в този форум, ако няма някой, който да пусне снимка, която е извън тези периоди, най-много да се филтрират всички тези снимки и да има една празнота (щото хората все приказват, че "протата" си били тръгнали и с тях и снимките им).

Ако няма качествени снимки в потока от фотографии на този сайт, каквото и да се променя, няма да се появи такава.



Публикацията е редактирана (26-07-14 21:39)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: realnoncho   
Дата:   26-07-14 22:34

tzl [smilie24]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: gbdesign   
Дата:   26-07-14 23:18

tzl изказа единственото напълно смислено мнение в темата. Идеята на повечето форуми е взаимопомощ и усъвършенстване на умения. Когато злобата, дребнавостта, спама и критикарството вземат връх се стига до положение, като това. Преди години, всеки който качеше по-читава снимка, ставаше обект на щателно разследване, дали не е открадната. Много хора бяха наритани от форума с доста неадекватни мотиви. Делението на касти "А", "В", "С" и т.н. е особено дразнещо. Истинските виновници за форума да забравят или дори да си тръгнат, доста от авторите, са 20-тина злобни човечета, които нямат качена и по една снимка, но вече 15 години не спират да изливат душевната си помия по всяка тема. Склонността към крайности е другото дразнещо нещо. Когато си гладен, хапваш каквото намериш а не отиваш в Шератон. Когато искаш сапунерка за 200 лв., няма защо да те убеждават че ако не си купиш безогледалка за 5 бона, си най-големият идиот на света. Върха на всичко обаче са "сватбарските" теми. Те могат да изкарат всичко най-долно и ниско в коментиращите... Според мен трябва да се направи филтър, който след лоджин, да показва само снимките, на членуващите в дадената каста. Така всички, ще са доволни...
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: mmjm   
Дата:   26-07-14 23:25

tzl [smilie24]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: JoeSatriani   
Дата:   26-07-14 23:29

tlz
gbdesign

[smilie24] [smilie24]
 Re: да върнем
Автор: krach   
Дата:   27-07-14 09:19

Принципно гледам да чета повече и да не пиша много, понеже не съм капацитет във фотографията. Идеята с която почнах да качвам снимки е, че за разлика от ФБ където всичко се арЕсва, тук мислех че ще получа някаква критика. Къде са грешки препоръка, някакви такива неща. Вместо това, чат пат получавам като коментари яко препинателни знаци - !!!!; +++++ И някой път ДА
Тези коментари са супер дразнещи, защото просто човека се маркира, че точно той ти е цъкнал точки.

Ако се позволи да се вижда под една снимка, кой с колко е гласувал, като му цъкнеш 1;0; (или -1 ако се добави като опция) някак си ще трябва да се обосновеш, защо аджеба си му дал толкова. Същото важи и за по - високите оценки. Някак си на някаква страшна мазаница нацъкащ злато, и се види че ти си го направил ще се позамислиш.
А пък така и ще се видят, кой в кви кръгове е.
Също така, ако си позволил гласуването на твои снимки, какво значи блокиране. Изобщо идеята на форума е комуникация, а не яко цензура, щото видиш ли не харесваш моите "творби"

tlz
gbdesign

[smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (27-07-14 09:26)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: bobotnik   
Дата:   27-07-14 14:43

tzl [smilie24]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   27-07-14 16:31

tzl може да е принципно прав, но това на практика е неприложимо, ако няма определен филтър. Така, както за да направиш правилната експозиция, трябва да настроиш апарата за светлината в кадъра, така и трябва да има уеднаквяване на съдържанието. В противен случай хората ще се настройват само на определена вълна и ще обръщат внимание на кадрите, на които са настроени, а останалите ще подминават... Това е в добрия случай. Идеята на ФФ никога не е била да се наводнява с изпразване на картата памет в "избрано". Който се чувства начинаещ - има си критика, има си курсове, има си форуми, има си Challenges на DPreview. Даже Mercedes имат различни класове автомобили за всеки вкус (и джоб). Практиката показва, че който се опитва да прави манджа с праз, се проваля, при което въпросът е - има ли Фото Форум целева аудитория или не?
 Re: да върнем
Автор: iliyanb   
Дата:   27-07-14 16:51

sirkhan,

Относно целевата аудитория - ако собствениците обявят, че форумът е само за професионалисти -аз лично веднага си изтривам профила. Ако всички - любители и про са добре дошли, то трябва да се очаква да има всякакъв вид фотография /и слаба и силна/. Тогава, когато се регистрирах, останах с впечатление, че това е фото-форум, а не форум за професионалисти.
Прав си за Мерцедес, ама ниския клас автомобили не ги изкарват от салона, когато баровецът влиза да си избира кола. Баровецът ги подминава, защото знае какво търси, и отива при високия клас, а във фото форум високият клас се определя от рейтинг. Та така и фото-баровците спокойно могат да подминават това, което не им харесва. Ако не намират това, което харесват, значи другите фото-баровци не са го създали.
Бас хващам, че този сайт ако трябва да разчита само на професионалистите, няма да просъществува и месец.



Публикацията е редактирана (27-07-14 16:52)
 Re: да върнем
Автор: sirkhann   
Дата:   27-07-14 17:10

Можем да разтягаме философски локуми до безкрай. Моето виждане винаги е било, че трябва да има правилен фокус - ясен и безпристрастен критерий за оценка и поднасяне на съдържанието.

Трябва да се гледа от двете страни - и като производител, и като консуматор на фотографското изкуство, а не просто някой да дойде, да си изсипе снимките и да чака другите да го гласуват, без да го интересува.

Фото Форум е общност и като всяка общност, трябва да има център и периметър. Колкото по неясен е този център и колкото по-широк е периметърът, толкова е по-слаба връзката между членовете на общостта, защото те са по-разнородни като състав. Ако нещата са представени правилно, може да има място за всички във ФФ, но нека има сегментация.

Аз съм против "представяне" във вида, в който беше преди, но съм ЗА опитните фотографи да имат по-голямо участие и отговорност.



Публикацията е редактирана (27-07-14 17:20)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: iliyanb   
Дата:   27-07-14 17:16

Напълно си прав.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: MarinY   
Дата:   27-07-14 17:38

Как при това предварително отношение се чака помощ, анализ и критика?

"Фото-баровци, Богопомазани, Профита, тези с групичките ... "
Повечето от тези хора, за разлика от недооценените, разтоварващи, просто са отделили повече време за самообразоване, повече време за избора на кадъра, обмисляне и обработка.

Съжалявам за категоричността, но за да има критика, трябва да има "нещо" в снимката. Самите недоволни, трябва, предварително да са заложили кукичка, която евентуално да се наточи.
Какво да кажеш за една директно копната от апарата снимка - документ за присъствието на някого, някъде?
[shtrak]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: mmjm   
Дата:   27-07-14 17:45

Репортажът не е ли точно "директно копната от апарата снимка - документ за присъствието на някого, някъде"?
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: iliyanb   
Дата:   27-07-14 17:48

MarinY,

Ти мен нещо бройкаш ли ме, че такова впечатление ми правиш? Говорех образно, ако "фото-баровец" те е засегнало, си е твой проблем. Теб те знам - всичко знаеш, ама не ти се обяснява, че е дълго и сложно. Що не приемеш, че има прота и аматьори навсякъде. Чух, че Меси и Роналдо мислели да спират, защото около тях само аматьори. Това фотографията баси елитарното изкуство
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: MarinY   
Дата:   27-07-14 18:06

Автор: mmjm
Дата: 27-07-14 17:45

Репортажът не е ли точно "директно копната от апарата снимка - документ за присъствието на някого, някъде"?

- Ами, дори и той не е. Цели се момента, кадрира се ...


Автор: iliyanb
Дата: 27-07-14 17:48

MarinY,

Ти мен нещо бройкаш ли ме, че такова впечатление ми правиш? Говорех образно, ако "фото-баровец" те е засегнало, си е твой проблем. Теб те знам - всичко знаеш, ама не ти се обяснява, че е дълго и сложно. Що не приемеш, че има прота и аматьори навсякъде. Чух, че Меси и Роналдо мислели да спират, защото около тях само аматьори. Това фотографията баси елитарното изкуство

Не си падам по момчета. [smile]
И за да няма неразбиране - аз съм аматьор- любител, хобист и т.н. Каквото знам, не полежи на съмнение. Каквото не знам, а то е много, питам!
А за фотографията, не знам дали е елитарна, но като много други хобита, иска финанси и учене. Като нямаш времето и парите ... изглежда ... елитарна дейност.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: iliyanb   
Дата:   27-07-14 18:18


MarynY
Не знам по какво си падаш и слабо ме вълнува. Не ми мисли и времето и джоба - това пък теб не те вълнува. Правиш впечатление на киселяк, който с повод и без повод си пее неговата песен за недооценените. Темата е съвсем друга. Който иска оценка, я намира. Който не, ти насила по-добър фотограф няма да го направиш. Темата тук нито е повдигната от някой недооценен, нито визира недооценените. Напротив - визира тези, които си разтоварват картите и начина на функциониране на сайта. Ама ти, горд от фотографските си умения и успехи, пак да си кажеш стихотворението, което сме чели и в други геми от близкото минало, когато се говореше за надценени, ама ти пак извъртя нещата към недооценените.

Айде със здраве!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: MarinY   
Дата:   27-07-14 18:19

@iliyanb
E, почнах да те "бройкам". [smilie3]
Снимките ти в профила , колкото и малко да са, показват виждане и знание и можене. [beer],
По тях може и критика да се направи. Има я "кукичката". Показвай повече кадри.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: alanpoe   
Дата:   27-07-14 22:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: marrio31   
Дата:   27-07-14 22:57

както е писал gbdesign ,има няколко човека които трябва да се изхвърлят от форума,те са един вид паразити,повечето от тях нямат и снимки,но това не пречи да дават "дълбокомислени" мнения,все си мисля ,че трябва да има модератори,те ще пазят ценните хора и ще изхвърлят боклука,не ми се говори за снимките,виште темите във форума..добрите фотографи изчезнаха и нивото вече е доста ниско[smilie23]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: baba-peugeot   
Дата:   28-07-14 17:48

Наднич!
/само проверявам некой да не е изтъпанил некоя от мойте семейни снимки тука като пример за нисша фотография,че ше има бой с торти/[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   28-07-14 19:57

> Защото ФФ през годините се доказа като мухоловка за прохождащи любители.

Мухоловките са за мухи. Метафората е на един известен автор, който не ти е нито непознат нито противен [smilie3] Защо не си ги наречеш с това име (нали за такива ги мислиш?)

Не съм изцяло несъгласен с такъв поглед, но знам и друго:

"A superiority complex is often a sign of deep insecurity and subconscious fear of fruitlessness..."
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: alanpoe   
Дата:   29-07-14 07:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Lycan   
Дата:   29-07-14 07:22

Проблемът може да се реши просто с по-прецизно отсяване и попипване тук-там.

"Албум" може да е "Представяне" или нещо с друго име което подсказава разглеждане на сбирщайн и доволно количество "фира".
По-важното е да не твърде видим, така, че тетка Гюла да бъде прекарана през избрани неща преди да стигне до него и да реши да си остави и тя там маргаритата. Един вид страсто-изпарител за маргаритки. Т.е. рейтинг галериите да са много по видими.

В категориите да влизат само рейтвани работи с праг хА точки или N гласа или N коментара или с N добавени във фафорити.
Може да се добави и "Избор на редакторите". Кои са редакторите?

Началната страница в момента е празна: има 9 снимки в по-малко от 1/3 на общата площ. Оставащата част е непривлекателна и безинтересна, и като цяло видът на сайта е леко вкиснат.

..и те така. Пáри нема. Starving and suffering lead to creativity, е не точно :)

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Bengun   
Дата:   29-07-14 09:25

Според мен без категория "Представяне" е много по-зле. Аз лично съм за връщането и.
 Re: да върнем
Автор: nicos   
Дата:   29-07-14 09:31


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1385496438_54.jpg



Какво е туй?
Напълно съгласен с pstoev.
То и бая от Б-та ще трябва да се изринат към представяне.



Публикацията е редактирана (29-07-14 09:33)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sky-fan   
Дата:   29-07-14 11:20

Пичуе...направете категория в която да се виждат всички качени снимки, както е албум. Тази категория да е скрита и да се вижда само от регистрирани потребители. От регистрираните потребители да могат да гласуват само тези, които имат 3 или повече снимки в профила си с 20Б точки или 200А точки. Ако снимката мине праг от 100А точки или 20Б точки, то тя да се вижда публично в съответната категория където е сложена.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   29-07-14 13:38

@alanpoe : [smile]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: cTpaHHo   
Дата:   29-07-14 13:39

Не разбирам какво значение има факта, че няма да се виждат кадрите от нерегистрирани потребители о.О
И защо да нямат всички право на глас независимо от рейтинга си?
Просто в зависимост от рейтинга на автора гласа трябва да тежи повече.
Не можах да ти схвана идеята sky-fan, изглежда сякаш искаш ФФ да се скрие от интернет и да е достъпен само за регистрирани потребители, ама и към тях да има еди какви си изисквания [smilie8]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sky-fan   
Дата:   29-07-14 13:55

Ще трябва по друго яче да го кажа. Отиваш в Лох Нес да снимаш чудовището...:) Изпразваш картата У Фото-Форума и викаш групичката ти да гласува за снимките ти. Хубаво, но групичката се увеличава всеки ден от кухи профили без снимки или със снимки без рейтинг в тях и така твойта снимка отива на Първа страница... За да не става така с всяка твоя снимка...правим отсявка...профили със снимки с рейтинг, който горе показах като пример, могат да ти гласуват за снимката. Така новорегистрираните трябва да се докажат с хубави кадри и тогава да гласуват.

Втората част...хубаво си снимал езерото, хваща окото, но си решил и малко рибки да поснимаш, които в общия случай не са кой знае какво и нема нужда целийо свет, включая и БГ да ги гледа от първата минута след като си Изпразнил картата У форума. Да почакат да ги оценят регистрираните потребители и ако минат определен рейтинг, като пример 100А или 20Б да си се показват в категорията, която си ги сложил, експеримент или друга.

Сори за езика, ама така ми идваше отвътре...

Дано си ме разбрал.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: cTpaHHo   
Дата:   29-07-14 16:37

Разбирам те. Разбира се има и "НО" и това е правото на всеки да гласува и коментира - без значение от вероизповедание, образование, манталитет и т.н.
Има много хора които умеят да ценят красивото не по - малко и от най-добрите артисти и фотографи, и това, че не творят не прави гласа им по-жалък, нищожен ..а най-малко ги прави безгласни.
Това обаче, че си се доказал в някаква сфера (доказал дори звучи твърде силно) може да послужи за основа твоя глас да тежи повече.

Аз лично съм твърдо против отнемането гласа на който и да е.

Иначе, ако случайно щракна Неси, обещавам на съфорумците и админите Фото Форум да е първия фото портал в света в който ще кача кадъра, преди да обиколи цял свят [cool] [smilie25]

Но засега само ми изяжда сандвичите и се крие...
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: geokar   
Дата:   29-07-14 16:37

Абе въртите, сучете, всичко опира пак до точки и рейтинг. Пък уж сте на ясно, че организираната група за нула време сколасва да ги постигне. Виждал съм стотици снимки тук с минимален или нулев рейтинг, които заслужават да са на първа страница. Тези неща предлагате съвсем да ги скрием. Други пътища трябва да се търсят, отвъд точките и рейтинга. Че нали и преди някои добри автори не можеха (или даже не желаеха) да се измъкнат от Представяне, там беше проблема. А не в съществуването на първоначален праг. Защото оценяването тук не само е субективно, но и отдавна се е превърнало в самоцел. Си мисля де.

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: prisonbreak   
Дата:   29-07-14 17:39

А всъщност някой знаели какво означава думата "Портрет". И какви значения има. Или за вас Портрета е само нацицорена и напудрена фолк кифла.

И ако се загледате внимателно, 4-тата тема от долу на горе е Представяне.

[smilie7]
 Re: да върнем
Автор: iasen2   
Дата:   29-07-14 18:03


https://photo-forum.net/static/site_pics/199/1406622891_P7218126.jpg




един от любимите ми автори. Винаги съм се чудел от де ги намират мУделките тези фУтографи ........
От както следя творчеството му , все е на такова високо ниво .



Публикацията е редактирана (29-07-14 18:05)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-14 19:38

Категория "Портрет" обикновено се използва, за да се изфука някой с кого си е удовлетворил сексуалните нужди [smilie5]
 Re: да върнем
Автор: mutriu   
Дата:   29-07-14 19:51

Мммм не винаги. Каквото и да стане, няма да има оправия докато всеки един от нас не се отърси от комплексите си. Иначе ще продължаваме да гледаме снапшотс, дефокусирани тревички със стихчета и (полу)голи девойки снимани по обяд. Аз съм ЗА Представяне. Поздрави на всички!

ПС: Ясене, синьото пиле има страхотни модели.[cool]



Публикацията е редактирана (29-07-14 20:00)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: iasen2   
Дата:   29-07-14 20:09

mutriu , да,де и аз това се чудя , как му се връзват .
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: burningice   
Дата:   29-07-14 20:13

Долу "Представяне" - нема излазяне от него. [smilie23]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: SameButDifferent   
Дата:   29-07-14 20:18

Долу! [smilie23]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: mutriu   
Дата:   29-07-14 20:38

Ех, ти пък сега! Не съм се питал никога как му се връзват, а и не е моя работа, но пък му написах един коментар под другата снимка, та сам да си прецени момчето. За мен по- интересна е мотивацията на Б-тата за стадно гласуване за подобни снимки, но на други автори. Я ми кажете тази :

https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1379446058_69.jpg


снимка с кво е по-различна, та един билюк Б-та са се надпреварвали да си изакат гласовете. Аз ще ви кажа на всички- различното е САМО че автора е вървежен (да ме извинява за което). Най- виновни са тези, които гласуват с Б и би трябвало да имат малко по-ситно сито. Самоконтролът, уважаеми съфорумци , е формулата за напредък на сайта.

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-14 20:46

С това, че определен кръг хора дълги години са набивали един и същи идеал, който се е превърнал вече в мозъчно изкривяване ;)
 Re: да върнем
Автор: allyx   
Дата:   29-07-14 20:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: mutriu   
Дата:   29-07-14 21:05

Нека има. Не може да се иска от току що регистрирал се да гласува както Бони например. Не бива и гласът му да тежи като този на Бони. Няма и да носи отговорност за гласа си като Бони.

 Re: да върнем
Автор: allyx   
Дата:   29-07-14 21:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   29-07-14 21:34

А какво ако ние не сме дорасли и не можем да вникнем посланието на последната снимка? В по-изтънчената и естетика, която иска по-високо ниво на разбиране на фотогафията? В синхрона и с най-актуалните световни тенденции, за които не сме имали още време да прочетем?...

Може пък Б-тата с право да си я харесват, а останалите просто да не я разбираме, а?..[smilie8] [smilie11]

Всяка жаба да си знае Представянето и да си трае там!

[beer]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: marves   
Дата:   29-07-14 21:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-14 21:51

На самата снимка нищо й няма. Въпросът е, че е опорочена от хилядите снимки на възрастни хора, качени във ФФ с единствен мотив РЕЙТИНГ. Преди нещо да се клишира зверски, то за определен период от време е много модерно. И в крайна сметка, всеки фотографски субект се изтърква до степен на безразличие. След подобна доза профанизация и стремеж всеки да иска да става фотограф и да се доказва, какво очаквате, изящно изкуство ли? Или хора, преследващи идеала, че да снимаш девойки те прави "вървежен"...
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: uri64   
Дата:   29-07-14 22:35

абе и преди клиширането и след него, пак нищо и няма на тая фотка...ама точно нищо...туй си е ниво представяне, слез закупено второ дслр тяло и първи светъл зум....


Не знам защо пак се стигна до Бтата, ама според мен там трябва да има не повече от 10-20 фотографа с истински стойностни неща...те и сега са си толкова де [smile]

Наистина хайде стига с тия теми за представяне и Бтата...
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   29-07-14 22:38

ако някоя снимка от представяне е добра, какво пречи хората с права да я сложат в лабумите, да я видят всички....
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-14 22:40

Липсата на (.)(.) обикновено пречи най-много
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: ivjordan   
Дата:   30-07-14 00:27

Абе, някой във второто десетилетие на 21-и век продължава ли да се заблуждава, че фотографията може да бъде нещо повече от чалга?
Питам просто, без ангажименти към точките.
 Re: да върнем
Автор: stown   
Дата:   30-07-14 01:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: allyx   
Дата:   30-07-14 01:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем
Автор: Havga   
Дата:   30-07-14 10:53

Не съм съгласна с този хейт срещу Б. Аз съм Б и ми омръзна всички да ме обвиняват абсолютно безпочвено за всички проблеми в сайта. Има сайтове с равни права за всички потребители и нещата са същите. Каквито и да са регламентите те се отнасят до хора. Може ли някой да ми каже защо аз, която съм полагала много повече усилия да подобря уменията си с камерата и някакви хара са харесали резултата, трябва да съм длъжна на всеки останал потребител в сайта. Да правя разбор на творбите му, при това съобразявайки се с егото му, да не пропускам кадри, за да няма недооценени, да контролирам емоциите се за да няма надценени... Абе хора, стига с тази диктатура на пролетарията!



Публикацията е редактирана (30-07-14 10:56)
 Re: да върнем
Автор: allyx   
Дата:   30-07-14 11:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем
Автор: Havga   
Дата:   30-07-14 11:54

Леле, на теб наистина ракетата ти е крива :))))
Никой на никого нищо не дължи. Моите права стават задължение, когато това е разписано и аз съм се съгласила. Иначе да, ще ми се да има интернет място за мои сънародници, което са се самоочиства от безпардонни образи като теб. Където темите за идеи да са повече от темите за вечно неоценените и прецакани хара, където споровете са творчески , а не личностни и се печелят с аргументи, а не с грубост и ирония.
Та така Аllyx, тук съм отдавна, но климата става задушлив и причината за това не съм аз.



Публикацията е редактирана (30-07-14 12:31)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Lycan   
Дата:   30-07-14 12:02

>.."Единственото подобрение, което виждам откакто съм тук е, че снимките на първа страница вече почват да са свежарски"..

еее, алих, ашколсун на майкати дет има една дума [smilie5]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Admin   
Дата:   30-07-14 12:33

Allyx, омръзна ни да обясняваме, че рейтинг Б не дава никакви права.
Рейтинг Б е рейтинг, който се формира от гласовете на някои реални автори в сайта и това не им дава никакви допълнителни права в сайта. Това е просто още една извадка и подборка на снимки.
Никой с нищо не е длъжен и никой няма да бъде заставен да прави нещо насила.
Омръзна ни от анонимни хейтъри без снимки, които обиждат и се държат агресивно. Ако имаш нещо да показваш в сайта, заповядай.От агресията ти нямаме нужда.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: victory13   
Дата:   30-07-14 12:35

върнете го, че се не трае вече [smilie11]
 Re: да върнем
Автор: stown   
Дата:   30-07-14 12:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: tonyf   
Дата:   30-07-14 13:21

Според мен, какъвто и метод да се приложи с цел дисциплиниране и саморегулация, той действа само докато част от аудиторията се приспособи и организира така, че да обезмисли и опорочи всеки пореден метод, а постепенно и целия сайт, съответно другата част от аудиторията или се разочарова, или ѝ писва, или ѝ доскучава. Системата прилича малко като на детска градина, чиито директори са оставили управлението ѝ в ръцете на децата.:) Смятам, че няма как система, организирана по този начин да не изпада периодично в такова положение, в каквото е сега.

Смятам, че нито А-тата, нито Бе-тата, нито профита, нито каквито и да е ползватели могат отговорно, последователно и на доброволни начала да се грижат, че и да бъдат държани отговорни за нивото на сайта, защото рангът/съвестта/сайтът/партията ги задължавали. Все пак това е частен сайт. Не е гражданско-обществена организация. Не е махленска организация с идеална цел. Не е огледало на обществото или на не знам си какво... Това е единствено огледало на умението на собствениците да си организират успешно системата. Така си мисля...:)

Според мен, трябва всеки, от чиито снимки зависи облика на това място, да е принуден да покаже/качи качествена фотография. Много е важно (според мен) собствениците да правят предварителна селекция на всичко, което се изсипва тук или което се гласува. Също така, може би ще е по-добре да са много по-малко снимките, които могат да се качват, да има по-продължителни периоди между качванията и да се ограничи и броят гласувания, които всеки има право да направи (ако изобщо има гласуване).

НО най-вече собствениците трябва сами да се погрижат за нивото на фотографията тук, т.е. задължително да преглеждат какво се качва и особено какво и как се гласува и да променят мястото по такъв начин, че тук да попада предимно качествена фотография ...

Собствениците, разбира се, ще кажат (и вече са казвали) - "Имаме много работа, много време изисква, всичко е почти с благотворителна цел, вие сами си го правите такова, ние пробваме каквото искате, ще въведем още и още правила и още и още промени за да си се оправяте там (а ние да си гледаме бизнеса или спокойствието)..." - да, но ако сами не си се грижите за формАта на сайта си, не е ли по-добре да смените формАта? - да е фото-банка, психо-фото-диспансер, детска градина, каквото там друго се получи... Сори за тона ми, но смятам, че това трябва да се каже по-ясно.
[smile]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sky-fan   
Дата:   30-07-14 13:22

cTpaHHo -- Твоето "НО" 2 страници назад е ок, но ако иска потребителя да си остави гласа, ще трябва да се потруди за което. Коментари никой не го спира да прави, но коментара няма да има тежест в смисъл, коя снимка да се вижда и коя не. И второ ако се е регистрирал значи се е съгласил с правилата на форума. Просто ще се внесе актуализация на правилника, както е модерно да се говори сега.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: мара   
Дата:   30-07-14 16:42

аз нямам НИКАКВИ други искания и идеи, освен НИКОЙ потребител да не може да блокира друг потребител за писане под снимки или по тема във форума. както и никой потребител да не може САМ да трие коментар, какъвто и да е той. АКО се налага подобно нещо - само след сигнализация на модератор - трие модераторът, ако той прецени.
хората се обиждат, засягат и закахъряват от такива невероятни неща, че направо се чудя как общуват, освен с мазно лигавене.
нито ми требе представяне, нито ми требе Б рейтинг...нито ми пречат. е, мога да се понадувам понякога, че имам право да пущам фандък кат автор, гласуващ с Б.
ма аз лично мога да се надувам с квото си искам.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: localhost   
Дата:   30-07-14 17:34

Ами той форумът си е такъв заради нас. Все пак ние го правим. Аз лично не виждам смисъл от никакви промени. Малко по-малко калпавите снимки ще отпаднат поради простата причина, че тук никой няма да вика: ах, ох, малеее да лайква като във фейсбук. Все пак ние не сме ли по-самокритични към себе си и не си ли правим сами автоцензура кое да качваме и кое не - никой няма да се занимава с нас. Все пак форума е безплатен.

А тоя вечният спор за Б-тата. Ами някой си някога се е доказал и са му гласували доверие. Все пак този сайт е от преди 10-на години. Мен лично не ми пречи някой като е Б да си кажа - ами не ме кефи това или онова. Дори и да ме блокира - проблема си е негов, че не търпи критика (това за предложението на мара). Няма смисъл от кой знае какви промени.

Всъщност има - визуални промени. Ако може админите да направят една форма да гласуваме (или тема за предложения) какво да се промени. Аз лично виждам доста неща за промяна в интерфейса, навигацията на снимките, разглеждането на сайта през мобилен телефон и т.н. А тъй като знаем, че само 1 човек (или двама) пишат по сайта след изясняването на функионалноста и новите допълнения може амините да минат с една шапка покрай потребителите и да съберем едни пари. С тия пари ще се наемат 1-2 програмиста за 3-4 месеца и готово.
Все пак това ше си е от нас за нас.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: alanpoe   
Дата:   30-07-14 18:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем
Автор: nyamago   
Дата:   30-07-14 19:15

@мара [smilie24]

Просто решение, а ще реши много неща: като не може да се блокират хора и трият постове, ще е видно за всички кой цар колко е гол.

Като се елиминират грубите просташки атаки по административен път (да се трият от админ и да се бан-ват нарушители - за оф-топик и лош език), ще останат обективни коментари по същество. Добри и лоши.

Част от публиката ще почне да се учи от това (иначе на какво я учат безкрайните ++++, 'Яко' и гъзолизане?) а и някои автори ще спрат да се взимат толкова сериозно за гении.

Ще има и наистина неразбрани, наистина-гении (без кавички) но тяхното малцинство е статистически нищожно. Мястото без друго не е за тях и възможното им отегляне няма да навреди нито на тях, нито на останалите.

За сметка на неразбраните гении, дай Боже, може да видим някой ден повече разбрани таланти.
- - - -

Към админите: защо не се опита този прост ход?
[beer]



Публикацията е редактирана (30-07-14 19:46)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   30-07-14 19:24

предлагам референдум с някаква анкета
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: geokar   
Дата:   30-07-14 19:46

омръзна ни да обясняваме, че рейтинг Б не дава никакви права

Правото да определяш чрез гласуване статута на други потребители в сайта като брой на позволените за качване снимки на определен период, а доскоро и категориите, в които имат право да качват снимки никакво право ли е? Според мен то е залегнало в основния правилник на страницата. Друго право е да определяш чрез гласуване вида на страницата, като определяш кои снимки ще се показват на първа страница. Пак с гласуването си или с негласуването си. Може да не е много, но все пак е нещо, което ги отличава от редовите потребители и което, в края на краищата, определя тяхното (на другите) участие в страницата. Не съм против тези техни права, просто ги посочвам така, както аз ги разбирам.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Refa   
Дата:   30-07-14 19:53

Истината боли - визирам написаното от tonyf.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: ceco   
Дата:   30-07-14 20:33

НИКОЙ потребител да не може да блокира друг потребител за писане под снимки или по тема във форума. както и никой потребител да не може САМ да трие коментар, какъвто и да е той. АКО се налага подобно нещо - само след сигнализация на модератор - трие модераторът, ако той прецени. [cool]

Браво, Маро, подкрепям с две ръце и от много години настоявам за това! Опоннирах на админите още щом въведоха тази опция (да се трият коментари под собствени снимки), че и малко преди това - когато я обявиха като намерение, но болшинството бе на противното мнение. В интерес на истината, имаха известно основание, защото по онова време можеше и анонимни коментари да се пишат под снимките, а много от тях си бяха откровено заядливи. Много скоро обаче, възможността за анонимни коментари отпадна, а триенето на коментари се превърна в лесен начин за някои хора да разчистят всяка критика под снимките си, залъгвайки се, че така снимката им ще изглежда съвършена. Вредите, нанесени от тази опция, бяха несъизмеримо по-големи от ползите.
1. Ликвидирана бе истинската критика под снимките, моето освободи терен за ласкателството и лицемерието;
2. И сред най-принципните автори се възцари авто-цензурата (и защо ли да се хабят да пишат критика, след като не знаят дали автора с лека ръка няма да я изпрати в кошчето, без да я е прочел дори).
3. От 2. пострадаха и всички по-самокритични автори, желаещи да получават откровени коментари;
4. Подтисканите по този начин дискусии по повод една или друга снимка се пренесоха в още по-остра форма във форума. Това води до дребнотемие, а и често излиза от рамките на добрия тон.

Дано админите са узрели вече за премахването на тази опция.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   30-07-14 20:38

аз съм за минимална заплата от 1000 лева и минимална пенсия 500 лева.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Admin   
Дата:   30-07-14 21:25

Автор: geokar
Дата: 30-07-14 19:46


Правото да определяш чрез гласуване статута на други потребители в сайта като брой на позволените за качване снимки на определен период, а доскоро и категориите, в които имат право да качват снимки никакво право ли е?


Не, не е право, а отговорност. Никакво право не е, защото не ти носи нищо. Право е, когато имаш ти някакви специални права, за тебе. Примерно да паркираш на определено място, да пазаруваш с отстъпка и т.н.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   30-07-14 21:37

Никога не може да има угодия. Това с "Б" е доста демократично, другия вариант е да има шепа модератори, които щяха да бъдат меко казано "ухажвани". И аз като един компетент да кажа: трябва да се гласува повече. Това може да стане с по-лесен преглед в галериите, другото е за да качиш снимка да гласуваш за N снимки.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Refa   
Дата:   30-07-14 21:43

Според мен премахването на "представяне беше един отчаян ход, защото в един момент се оказа, че няма кой снимка да качи, логиката - по-добре лоши снимки, отколкото никакви.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   30-07-14 21:48

многознайковци не липсват...явно са от "Представяне" :)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sandesko   
Дата:   30-07-14 22:18

Аз пък предлагам да няма профили без снимки. Все пак е фото-форум! [beer]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: philip   
Дата:   31-07-14 11:20

Това дето Мара предлага и доста хора го харесват обаче ще отвори допълнителна работа на админи или модератори...

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-14 11:33

> Това дето Мара предлага и доста хора го харесват обаче ще отвори
> допълнителна работа на админи или модератори...

Не е задъжитено, отработено е в много по-големи сайтове без модератори и с минимаен админ екип. Този човек/екип не следи по цял ден целия поток от коментари да хване някой нарушител:

Вместо сегашните бутони за блокиране и триене (два), има бутон (само един) 'Докладвай нарушител'. И той не е само за автора на снимката или темата, а за всички коментиращи и читатели. Това са 'модераторите' (викат му crowdsourcing), на чието разбиране за етика и прилично поведение се доверява админа (и все пак има последната дума, ако някой път разбирането им се окаже грешно).
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: мара   
Дата:   31-07-14 11:40

точно така.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: CDman   
Дата:   31-07-14 13:26

Браво бе ! [cool] Всичко сте измислили. [smile] Сега ако измислите и откъде ще дойдат хубавите снимки цена няма да имате [beer]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: мара   
Дата:   31-07-14 13:41

а, те ако дойдат - хубуу.
ама поне да е ясно кое какво е :)
че аман...
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-14 13:57

CDman написа:

>... Сега ако измислите и откъде ще дойдат хубавите снимки...

Кои снимки, кои? Хубавите? Че как ще разберем кои са хубави? С тонове плюсчета под тях и "Страхотно!", и с изтрита градивна критика - тези са хубави, нали?

Хубави снимки има, няма добре работещ филтър да ги отдели от масата и (по-опасно!) от псевдо-хубавите. Без честна дикуия за качествата им няма да стане.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: M_D   
Дата:   31-07-14 14:16

Никой не предложи очевидното решение: да се трият всички профили със снимки, щото това е форум, а не галерия. [smilie5]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: J0R0   
Дата:   31-07-14 14:23

Хубави снимки има, няма добре работещ филтър да ги отдели от масата

Има.
При това няколко работещи филтъра.

1. Рейтинг А - Толкова много хора мрънкат против Рейтинг Б, че искали гласовете на всички да се зачитат еднакво - еми ЕТО ГО, масовият рейтиг, където снимките от сайта се подреждат според гласуването на ВСИЧКИ потребители, където всички гласове са с еднаква тежест. Никой не пречи на човек да гледа само този рейтинг, след като другите не му харесват.
2. Рейтинг Б - Същите снимки от сайта, но подредени по друг начин, според гласовете на по-малката, но по-продуктивната част от хората, хора с някакво отношение към фотографията. Реални личности, зад всеки Б-глас стои един единствен човек. Не са просто айпита, не са по няколко регистрации от един и същи компютър. Никой не задължава никого да гледа точно този рейтинг, точно тази подредба на снимките в сайта. Всеки който не я харесва може да я игнорира.
3. Галерия "Първа страница" - снимки харесани от администраторите на сайта и поставени в тази галерия. Независимо от техния рейтинг А или Б.
4. Историята на изложбите в сайта. Вярно е че част от тях са тематични, но въпреки това кадрите са изключително подбрани. А предимството е че могат да се видят неща, които авторите по една или друга причина вече са изтрили от сайта.
5. Ако тези филтри не ти стигат, имаш възможността да си направиш собствено подреждане на снимките в сайта - като ги пхрибавиш в своята колекция "Любими снимки" и там можеш да сменяш позицията на всяка една от тях като я местиш нагоре или надолу.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-07-14 14:25

Гледам и Б-тата са почнали да се засягат. Ще ми е мега интересно, ако има паднат "короните". И цъкай на сутринта в сайта немат Б рейтинг.
А стига с това представяне. Ето ви ГО.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-07-14 14:40

Верно, трудно се излиза от представяне, но нека и авторите да се помъчат малко. В момента в 3 страници в "представяне" има 3 смислени кадъра за гласуване. Останалите дори няма какво да се коментира.
И аз в началото си казвах: "Абе кво не ми харесват па тия снимките.Никой не гласува...Бахти хората."
Е верно, в началото имаш некво странно чуство. " Я пъ аз си кух ДСЛР, гледай ся"
Да но първо нека да научите кое копче кво означава.
След това да погледате малко титориали за светлина,бленда исо.

И най-важното е да изтриете надписа АУТО.
Аре [beer]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-07-14 14:43


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1388777760_12.jpg



[smilie10]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: burningice   
Дата:   31-07-14 14:44

Още щом си купих ДСЛРа го дадох на един голям фотограф да ми го настрои и той го врътна туй копче на "М" (майстор). Еми, разбери, тамън се напъна и излезна от "Представяне" и айде пак падна там, нема мърдане :)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-07-14 14:54

Ти се ебава нещо. Мисля че условието да излезнеш от Представяне бе да има 3 снимки над 50 Б точки. (ако не е претърпяло корекция)

Но гледайки този кадър

https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1406743478_3F3C1600FFR.jpg


установявям че хауса не е само във форума, ами наесякъде.
И пак 300 коментара, на потребители който се опитват и да едитват снимки..То манджа и техните и тези къде ги коментират. Ма това друга тема.

Същото и положението с Уоркшопа на Анелия(не певицата). Тук некви снимки съ вътят на няколко автора...Голям ушаф и те. Ма нищо.Аре [beer]
 Re: да върнем
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-14 15:43

@JORO : Имах предвид филтри които, обяснявайки защо се оценява по даден начин, образоват участниците малко по-добре, отколкото сляпото подражание на високо оценени образци. Всички изброени от теб филтри са функции на платформата (технически добре направени, респект), но не са възпитаващи и образоващи механизми.

Общото качествено ниво (както и аномалиите, постоянно давани за пример) са резултат именно от тези механични филтри, където точки се сумират (и колекционират) без всякакво обяснение и без ясни критерии.

Щом смяташ, че има предостатъчно работещи филтри, тогава бъдещето е розово, сайтът няма нужда от подобрения и темата е изчерпана, спокойно може да се затвори.

На слука!
[shtrak]



Публикацията е редактирана (01-08-14 00:48)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sky-fan   
Дата:   31-07-14 16:02

Ей, няма да обиждате на ушав. Опитай се ти да направиш такъв ушав да видим какво ще излезе... Ако не ти харесва ушава поради твои вътрешни убеждения, стил и естетика може да прескочиш кадъра, защото не го разбираш, съответно отхвърляш. Ако го разбереш ще може да даваш и градивна критика.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-07-14 16:05

Ми избягвам ги. Но не мисля че е проблем да ги обсъждам къде си искам. Вие пъ кво се засягате?[beer]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: мара   
Дата:   31-07-14 16:05

опа...
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sky-fan   
Дата:   31-07-14 16:17

Обсъждай ги без да квалифицираш и обиждаш и най-малкото уважавай/зачитай труда на хората и те ще зачитат твоя.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: mutriu   
Дата:   31-07-14 16:27

Не съм съгласен с горния пример на призънбрейк. Снимката е много добра и със сигурност заслужава да бъде на предно място за да се види от повече хора. Друг е въпроса, че Мария има и слаби (не само по мое мнение снимки) с голям Б рейтинг- онази от завоя при селото, от които много млади/нови фотографи се дразнят и деморализират. Точно това не ми харесва във този форум, че нещата бързо се обръщат на лично заяждане и реваншизъм. Много завист, много нещо! Толкова ли е трудно бе, КОЛЕГИ, да кажете, че една снимка е хубава, а друга- не? Нека всеки си има точките под снимките, какво от това! Толкова ли е трудно бе, КОЛЕГИ, да кажете, че ОПРЕДЕЛЕНА ВАША снимка не е на ниво, след като десетина- петнайсе човека (между тях и доста доказали се автори) са ви го написали?

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sky-fan   
Дата:   31-07-14 16:30

Не е трудно, аз това от доста време го говоря и не ме брига кой какъв бил. Нека ми излезе грозна снимка на "известен" автор само...
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-07-14 16:42

Не умаловажам труда на никой. Не ми харесва това че, тези "големите" във форума не търпят криика.Мен като не ма кефи, не гласувам. Подминавам и така.
Но ако случайно забележа нещо, което ми прави впечатление, и то е свързано с критика.... Малииии.
Ши ма разкъсат....
[beer]
 Re: да върнем
Автор: sky-fan   
Дата:   31-07-14 16:56

Критикувай ги, но не като ги наричаш ушав. На мен горната снимка не ми се връзва с розовата трева. Може да е всичко ок, но излиза от рамките на реалното. Но това съм аз и не означва, че кадъра не става. Другите си го харесват...и е въпрос на вътрешно усещане къде е границата с реалното и розовото...



Публикацията е редактирана (31-07-14 16:56)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: philip   
Дата:   31-07-14 17:05

Кат стана дума за харесване и граница, как Ви се види туй ?

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: stown   
Дата:   31-07-14 17:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-14 17:27

> Стига сте се занимавали с чуждите кадри - гледайте си Вашите!

Сериозно?! [smilie10] Ами всеки мже да си гледа своите в къщи, за какво е тоя сайт?
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: stown   
Дата:   31-07-14 17:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: 5co   
Дата:   31-07-14 17:58

Проблемът не е в системата за оценяване. В културата е. В чуждите сайтове се оценява по подобен начин, но културата на потребителите е различна. Сайт се прави за месец, културата се гради десетилетия. Няма да стане с нова платформа, въпреки че тази тук има нужда да се подобри.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: boxer   
Дата:   31-07-14 18:11

Да, има достатъчно хубави снимки в сайта. Ако някой иска да се съсредоточава върху лошото, никой не може да му помогне.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   31-07-14 21:44

1 година ми отне, стараех се, четях, опитвах и бях много щастлив когато заслужих да качавам при батковците. Не виждам драма да има "Представяне".
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: jino   
Дата:   31-07-14 22:01

Автор: sherbit
Дата: 31-07-14 21:44

Ето това е .
С премахването на представяне отнехте радостта на хилядите знайни и незнайни талантливи и [smilie3] не чак толкова момичета и момчета.
А сега премахнете рейтингите и отнемете и последната ни радост.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: мара   
Дата:   01-08-14 00:18

абе...не ви ли липсва лалинда...?!
не нам кво ви става, ма на последната страница има толко неграмотност, че нещо забравих за кадрите [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: MarinY   
Дата:   01-08-14 02:37

Търси се!
... Лалинда!
[smilie7]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Refa   
Дата:   01-08-14 03:53

Да върнем "Представяне"!
Да върнем Лалинда!

Правила лесно се връщат, с хората е по-трудно.
 Re: да върнем
Автор: shamelessEyes   
Дата:   01-08-14 06:41

lalinda torna Bella!



Публикацията е редактирана (01-08-14 06:42)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: ceco   
Дата:   01-08-14 07:47

Автор: geokar
Дата: 30-07-14 19:46
Правото да определяш чрез гласуване статута на други потребители в сайта като брой на позволените за качване снимки на определен период, а доскоро и категориите, в които имат право да качват снимки никакво право ли е?

Автор: Admin
Дата: 30-07-14 21:25
Не, не е право, а отговорност. Никакво право не е, защото не ти носи нищо. Право е, когато имаш ти някакви специални права, за тебе. Примерно да паркираш на определено място, да пазаруваш с отстъпка и т.н.

Тук не мога да се съглася с Admin, съвсем прав е geokar - права са си отвсякъде (и това е написано съвсем ясно в правилата на сайта, да не цитирам - всеки може да си ги прочете). Имат ли право собствениците на сайта да избират снимката на деня на 1-ва стр? - да, естествено, и те го упражняват. Имат ли те право да избират и останалите снимки на 1-ва стр? - имат, но не го упражняват, а са делегирали това си право на потребителите с рейтинг Б (чрез техните гласове). Могат ли останалите потребители да повлияят с нещо на този избор? - не!

Никакво право не е, защото не ти носи нищо ?? - бъркат се понятията "право" и "облага". Разбира се, всяко право е свързано и със съответна отговорност, както и обратното - това е съвсем естествено и така трябва да е!

Ако излезем все пак от този филологичен спор, аз не разбирам защо админите бягат като дявол от тамян от признанието, че не всички потребители на този сайт са с равни права! Тук не става дума за "исконни човешки права", за "конституционни права" и пр., които би трябвало да са равни за всички (дали е така - друг въпрос). Всички останали права са различни и специфични за отделни групи хора, които са ги придобили благодарение на съответните свои знания/умения/квалификация или опит. Мнозина (но не всички) имат право да управляват лек автомобил (подплатено със съответен лиценз). Други имат право да управляват яхта, трети - самолет. Разбира се, и отговорностите им са съвсем различни. Предполага се, че и тук е горе-долу така за потребителите "с право за зачитане на гласа им в рейтинг Б". Е, не съвсем, не вярвам да са ги лицензирали Б-тата, но пък и никой няма да умре от това, че не са му оценили "шедьовъра". Според мен, няма нищо лошо в това, Б-тата да имат повече права, напротив - ще предложа да им се увеличат правата, за да може по-добрите снимки да са и по-видими, и най-вече да се понаучат хората кое да качват тук и кое - във Фейсбук.

Но не му е тук мястото, не в тази тема. Тук приказката е за друго - за тази уникална категория "Представяне" (доколкото ми известно - без аналог по широкия свят).

На основния въпрос - връщането на "Представяне" не решава проблемите, а само ги задълбочава. Снимки като тези, показани в началото на темата, ако някой е решил да си ги покаже, той ще ги качи, независимо къде. Няма такъв автоматичен филтър, който да отсее и пропусне само това, което "става" - всичко трябва да се гледа от човек (и то разбиращ), който да преценява и оценява!

Ако някой няма достъп до тематичните категории (където поне доброкачествените снимки биха си паснали добре с останалите), ще качва всичко в "Представяне" - някаква тюрлю-гювеч категория за новодошлите, очакващи да им се обърне внимание. Там се качва всичко - и добро, и лошо, но като цяло - повечко плява отколкото зърно. Между другото, ако я отвори някой случаен посетител, незапознат с организацията тук и това кодово название, но силно заинтригуван какво ли има в нея - мисли си, нещо представително за сайта, най-доброто ще да е - и погледне така бегло, да прецени горе-долу какво е нивото тук, какво ли ще си помисли? [smilie5] То това е най-малкия проблем.

За Б-тата се отваря двойна работа - освен поизчистения от плява общ албум и/или любимата категория, ще трябва да преглеждат и "Представяне". Ако не го правят - онези там, колкото и да са надобряли, не могат никога да се доберат до заветните галерии. Никой обаче не се чувства длъжен да го прави, нито да коментира, нито да гласува, дори в "Избрано" ... някои си го заявиха в прав текст. Съгласен съм по принцип - тук всички сме по желание, никой никому не е длъжен и всеки ще прави това, което го кефи. Но при това положение да мрънкаш, че рейтингите криви, че много плява имало, като си даваш сметка, че от теб най-много зависи да се отсее зърното от плявата (визирам част от Б-авторите, които много рядко гласуват, още по-рядко коментират, но искат да гледат само перфектни рейтинги и се възмущават ако видят някое недоразумение в челото) ... май е вече прекалено!! [smilie10]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: serjy   
Дата:   01-08-14 09:32

най-добрия филтър е всеки, без значение А или Б е, да може да качва 1(една) снимка седмично в албум избрано! така всеки ще помисли преди да качи нещо.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Marten   
Дата:   01-08-14 10:24

За всички, които искат да има равенство и да няма Б-та.. Хора.. Наистина ли искате моят глас да тежи колкото този на Жоро, Бони или Кубето?
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-08-14 10:47

Marten, с подлизурство не се става фотограф, но в БГ всичко е възможно.

За да няма обидени , какво означава по българския тълковен речник - угодничество, сервилност, ласкателство, подмазване, раболепие, умилкване.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: tonyf   
Дата:   01-08-14 10:47

Бони и Кубето съм ги чувал, но кой е тоя Жоро? Някакъв каубой ли е?

...И докато Медведев не почне да качва снимки тук и не стане Бе по общия ред, не важите!



















[smilie7]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: мара   
Дата:   01-08-14 10:49

цецо [smilie24]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Marten   
Дата:   01-08-14 11:07

GOSPODIN написа:

> Marten, с подлизурство не се става
> фотограф, но в БГ всичко е
> възможно.
>
> За да няма обидени , какво
> означава по българския тълковен
> речник - угодничество, сервилност,
> ласкателство, подмазване,
> раболепие, умилкване.

Здравей GOSPODIN,

Хубавото в случая е, че не се опитвам да стана фотограф. :)

Но все пак нещо не разбирам.. Когато човек смята, че няма по-добри от него, то той се е самозабравил и се смята за най-великия и това дразни хората.

Когато човек не смята, че е най-великия и вярва, че има какво да научи от Б-тата (което в случая е очевадно, че е така), то той е подлизурко и това отново дразни хората.

Добре де, как се очаква да мисли и изразява нормален човек, който да не дразни хората във форума?
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: shamelessEyes   
Дата:   01-08-14 13:08

... има нужда от представяне [smilie5] така си е!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: ctpahho   
Дата:   01-08-14 13:57

Баси, колко глупости се пишат [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie10]
Гледам, хрумне му на някой хрумка и бърза да я изплющи тука, без грам да помисли ше расте ли, има ли почва [smilie7]

Примерно това с всеки потребител да имал право да качва по 1 снимка в албум Избрано на седмица :D Чеки ве, мен, шо ше сравняваш оня дет' принципно не мое да излезе от Представяне с оня дето прави разни смислени работи от години, че да ги поставиш и двамата в поза партер с едни и същи привилегии? [smilie18]

Веселяци.

Уви, все повече намирам смисъл в думите на Alen Poe, т.е. Кристъл. Докато не вземете да мислите - нема нужда от промени. Нема нужда от по - добро. И от по-зле нема нужда щот си е баш как си съответства на мисленето на болшинството.

(циркова мелодия и барабанене за опасен номер)

("Ебредебреееееееееееееее..." пусна си гласа лирическия герой в тъмната стаичка...)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: serjy   
Дата:   01-08-14 15:16

ами много просто страннико, нагледахме се на велики автори дето пускат един и същи кадър с някакви минимални разлики по 5 пъти в седмицата, само за да му се трупат точки, то друго не се вижда.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: мара   
Дата:   01-08-14 16:14

тепърва има да се осмисля тука кво вика кристал...ма нема да е скоро [smilie18]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-08-14 17:49

Супер съм съгласен със serjy.
Първа страница на сайта трябва да е само със реклами.[smilie21]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: stoikovv666   
Дата:   01-08-14 17:54

Таз първа страница много ни човърка... [smilie5]
 Re: да върнем
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-08-14 18:07

Не бе Стойков.Мен лично ми все тая. Проблема е в масовката които са ПРО. Те не показват нищо ново и креативно.
Ся някой ще каже: "Ми те добрите фотографи избегаха"

Ми нека другите добри къде са останали да покажат нещо на невежите...
Само циц,потрети на полу-голи п...., и некви подобни...
Това не е изкуство...


Поколението след 80-те, 90-те години разбираме изкуството по друг начин.

(Пример)
Слабо ме вълнува на ква лента си снимал кадъра е ерата на нано технологиите.

Кат те кефи лента, що не си купиваш магнитни ленти и да глдеаш Елетрона .. .

Почва много да затъпяява всичко.

Направете раздел "Аз снимам налента"

[smilie21]



Публикацията е редактирана (01-08-14 18:11)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: jino   
Дата:   01-08-14 19:09

От къде ви идват на акъла [smilie18]
Поколението на 80-90 те .
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: jino   
Дата:   01-08-14 19:11

Направо, казвам да си постнеш снимките в темата и да я затваряме.
[smilie5]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: SameButDifferent   
Дата:   01-08-14 19:18

За мен да се лишава една голяма част от потребителите на сайта от възможността да качва снимките си в отделните категории си е дискриминационно. Едва ли тези хора ще имат по-голям или по-малък успех, ако показват кадрите си заедно с тези на по-напредналите, но поне няма да бъдат изолирани. Съмнявам се, че Б-тата биха били щастливи, ако бяха длъжни да качват снимките си само в една категория, която уж би ги отличавала. Кой знае, може и да греша... [smilie6]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: CDman   
Дата:   01-08-14 21:04

Би било интересно да се види чии снимки генерират по-голям трафик от разглеждане - тези на Б или тези на А авторите [smilie3]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   02-08-14 13:27

ПОРТРЕТ:

https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1406472449_PTAKOV_2014-06-28_18-45-57.jpg

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nicos   
Дата:   02-08-14 22:19

oswald тая снимка като пример за какво я даваш?
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   02-08-14 23:38

Не е ли очевидно?
Нещо като:

https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1406996157_IMG_8671small.jpg


И заглавието кърти.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   02-08-14 23:39

https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1406996157_IMG_8671small.jpg
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nicos   
Дата:   03-08-14 00:12

Или нещо като това. А?

https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1377182100_DSC_2579.jpg


Хубаво вадите отделни снимки от профила на някой, ама едва ли ще намерим профил само с шедьоври.

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   03-08-14 00:20

Един беше казал някога:

"Който от вас е без грях, нека хвърли първия камък!.."
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: alanpoe   
Дата:   03-08-14 00:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: alanpoe   
Дата:   03-08-14 00:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   03-08-14 00:29

[smile]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: tonyf   
Дата:   03-08-14 00:36



В предпоследния пример има много потенциал.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nicos   
Дата:   03-08-14 08:48

Не знам дали има много потенциал, но определено с такъв кадър няма да излезеш от Представяне.
 Re: да върнем
Автор: disappointed   
Дата:   03-08-14 12:23

алън по, гейшата ти казва, че осъзнатото предчувствие е за апокалипсиса на сайта; очаквам отговор в снимки от теб

най-лошото нещо, което може да се случи на един "фотограф", е да няма никакво себеосъзнаване

това, с какъв кадър ще се излезе от представяне, зависи от хората, дето се радват на шарено, мацки, цветенца, и нищо друго не ги интересува е един кадър

п.с. не искам да звуча предубедена, но не мога да приема сериозно мнение на човек, който си качва шопската салата и мезето като "произведение" в сайта.



Публикацията е редактирана (03-08-14 12:28)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: alanpoe   
Дата:   03-08-14 15:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: alanpoe   
Дата:   03-08-14 15:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: disappointed   
Дата:   03-08-14 15:49

Текстът беше изтрит от администратора, защото съдържа СПАМ или противоречи на правилата на Фото Форум.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   03-08-14 15:54

Айде вече АМАН от хейтъри без снимки!!!
 Re: да върнем
Автор: iliyanb   
Дата:   03-08-14 16:05

"14. Празни никове без снимки и без никаква информация за автора ще бъдат деактивирани незабавно и без предупреждение при всякакъв опит за спам или създаване на конфликти."

Като така или иначе се дават предложения, предлагам горната точка да отпадне, тъй като не се спазва в определени случаи и при определени светила...



Публикацията е редактирана (03-08-14 16:07)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   03-08-14 16:16

"14. Празни никове без снимки и без никаква информация за автора ще бъдат деактивирани незабавно и без предупреждение при всякакъв опит за спам или създаване на конфликти."
. . .
"Текстът беше изтрит от администратора, защото съдържа СПАМ или противоречи на правилата на Фото Форум."
. . .

Не предлагам нищо.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: uri64   
Дата:   03-08-14 23:56

Леле, утрепали сте си уикенд-а за да продължите да пишете неуморно в темата [smilie10]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: hotsnail   
Дата:   04-08-14 00:13

От тая тема единствено разбрах, че всеки си има собствен вкус, според който той е най-велик.

Между другото доста от примерите за слаби снимки в темата, са доста добри, като почнем тези от 1-ия пост......май отявлена демонстрация на тесногръдие и еснафщина се е получило.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: pstoev   
Дата:   14-08-14 19:18

ето една интересна тема за "технически" проблем
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1654092&t=1654092&phorum_uriauth=


 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Kalimas   
Дата:   14-08-14 19:23

Айде оставете го човека, този проблем съществува от десетилетия :), просто понякога всички изглупяваме. [beer]

Помните ли тези ;)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/Floppy_disk_90mm.JPG

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: prisonbreak   
Дата:   14-08-14 19:26

Ей ся цъкнах галерията "Представяне". Ами пошлава работа. Патки, лебеди,гълъни и котки.
1,2 портретчета къде стават.
[smilie21]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Mrockerkata   
Дата:   17-08-14 13:18

Ахахах, гледам и не вярвам на очите си. Един от най-любимите ми и вълшебни кадри ,,Прасковено Утро", който в момента е корица на страничката ми във фейса и в галерията ми тук също....и който за мое щастие почувстваха и отразиха най-най-любимите ми автори. Пример за какво бе даден точно от господина, че не схванах......само ще кажа, че би могъл да КРАСИ всеки добър световен фотографски сайт! Всъщност, колкото и да е супер нескромно и ако съвсем скоро нямаше друг мой кадър на централна първа страница, смятам, че заслужава точно там да е! Едва ли, ако не е така, ще има ,,300" коментара...........ТРЕВАТА МИ БИЛА РОЗОВА!!!!!!! А кой е казал, че трябва да бъде някакъв конкретен цвят задължително? Или изкуството на фотографията трябва да бъде огледало на реалността, точно напротив! За тези, които ми следят работата, знаят, че това е една специална серия-ПРАСКОВЕНА, и в нея всичко е .....както съм го написала и в коментар под кадъра ,,Идеята ми бе, да е точно приказно, прасковено, ако щеш и ,,розово"....тя цялата серия е вдъхновена от прасковите.....това е края на снимачния ден, в който снимах момиченцето,,кацнало" на прасковеното дърво и клетките наоколо и....... :)" Съвсем умишлено тревата е такава, както и всичко в кадъра и е доста помислено всичко в него. Да, цели 5 кадъра бяха на първа от тази сесрия и не случайно. Защото няколко дни не спях от вълнение, преди да заснема цялата-тройна сесия и да помисля всеки детайл/дотук съм показала малка част от нея/ в приготовления и 4 пъти в 4 поредни дни ходих, за да видя по кое време как пада светлината.....друг е въпроса в деня на снимките с какво разполагах/, имах мускулна треска и целите ми лакти и колена бяха надрани със седмици от залягане в треволяците и храстите..... когато започнете да отделяте по толкова много време в такива ,,подробности" за сесиите си ГОСПОДИНЕ.......... ;) А че, имам и доста надценени кадри-факт. Че ме е срам и за някои, имайки предвид, други недооценени кадри на други автори.......:( Че в началото не реагирах адекватно на критики, отново. Особено под ,,есеннния на завоя"....хахах, ех такъв сантимент имам там.....сега чета и си се смея. :)))))) Благодаря на всички, които не се съгласиха с постването на кадъра ми тук и определен от някой си като как беше ,,ушав", каквото и да значи това. И последният ми кадър е от тази серия, супер недооценен за мен/постнах го по никое време и мина съвсем незабелязан между повечето бози, на които мястото им е в така липсващото преставяне/ и какво от това. Криво си ми е на мен, на кой му пука.Тъкмо започнах да се колебая, има ли смисъл още въобще да показвам кадри тук.....за огромно съжаление толкова от приятелите ми, добри колеги спряха, именно и поради масовото изливане на картите от апаратите без никаква самооценка......жалко. От друга страна, един прекрасен Сър Скай, започна отново да показва, значи има още надежда....... :) Чест им прави на админите на сайта, за цялото търпение и разбиране към всички ни.За всичкото време, което отделят за да прочетат даже какво ни вълнува и какво бихме желали в теми като тази примерно..... За разумните промени и стремеж да има повече доволни, съответно повече автори посещаващи любимият бг сайт за фотография!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Mrockerkata   
Дата:   17-08-14 13:41

Хм, чудя си се на акъла.....седнала съм, да се връзвам, на човек, чиито последни 3 коментара са,,УБАВИЦА",,УБАВИЦА" и ,,Тия наклони не ги разбирам.Все едно ще падне модела всеки момент."......и това, ако са коментари на автор с претенции във фотографски сайт! Боже, колко много време загубих в глупости, вместо да си върша работата!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: ctpahho   
Дата:   17-08-14 13:42

[smilie24]
Както се казва.. "На акъла ли ти е...?"
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   17-08-14 13:54

Галерия портрет:

https://photo-forum.net/static/site_pics/106/1408269626_YU9S6808new2forum.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1408257555_DSC00359b.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1408109758_DSC_0216new1_1200_797.jpg



 Re: да върнем
Автор: nyamago   
Дата:   17-08-14 15:45

^ Ами, извинете ме за фотографската неграмотност, но мисля, че това са си портрети? [smilie11] Не са нито пейзажи, нито натюрморти - в коя категория да идат?..

Дали са най-добрите портрети в галерията е съвсем отделен въпрос. За отличаване на по-добрите има гласувания и 'Първа страница' (или тези вече са на Първа? Пропуснал съм ги някак [smilie2])

Категориите (в сегашната структура на сайта) ги разбирам единствено като жанрови, не като подборки на най-доброто. Защо други именно това очакват?
[shtrak]



Публикацията е редактирана (17-08-14 15:46)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: тьма   
Дата:   17-08-14 16:04

А аз продължавам тъпо и упорито да отварям всяка една снимка - е ли това мазохизъм [smilie8]

 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   17-08-14 16:12

Нямаго, прочети заглавието на темата.
 Re: да върнем
Автор: тьма   
Дата:   17-08-14 16:45

Mrockerkata, не ми изпращай лични съобщения, при условие че няма как да ти отговоря - дори на осъдения на смърт се дава право на последна дума [smilie3]

извинявайте за спама, но нямам друга предоставена възможност [smile]



Публикацията е редактирана (17-08-14 16:45)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Mrockerkata   
Дата:   17-08-14 17:56

Ааааа, нямах представа, честно. И се чудя, защо не ми пишеш. :))))))) В смисъл, нямах идея, че ако не желаеш някой да коментира кадрите ти, автоматично не може и да ти пише на лични, извинявай. Ще се опитам да поправя грешката, да видим как. :)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sherbit   
Дата:   17-08-14 18:16

черпя 1 бира тая, която първа нарани другата [smilie5]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   17-08-14 18:34

По-добре да кръстим форума "порнофорум", защото е видимо, че само красиви девойчета по или без потник се котират... Това са 50% от снимките и 90% от рейтинга. [smilie5]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: Mrockerkata   
Дата:   17-08-14 18:50

sherbit, не обичам да наранявам. :) Тъма също /тя само без да иска/....иначе е готина и сърцата. :DDDDDD
sirkhann колко си прав!
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: MarinY   
Дата:   17-08-14 19:18

Чак "порно" не е. Но преобладават снимки за портфейла. [smilie3] Млади, красиви и (не се обиждайте) предлагащи се. Някои стават за начално портфолио на прохождащ модел, но и те са малка част.
Както в много други теми се споменава - твърде много самочувствие, с твърде малко желание за развитие.
[beer]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   17-08-14 19:34

Човек, който се чувства удовлетворен от оценките, които получава под формата на рейтинг, няма мотивация за развитие.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   17-08-14 20:15

Осуалд, чел съм го.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: oswald   
Дата:   17-08-14 21:08

Нещо не си ли личи...
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: nyamago   
Дата:   18-08-14 15:14

За някого може и да не си личи - въпрос на зрение [smilie3]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: GOSPODIN   
Дата:   18-08-14 21:12

Тази тема е показателна за колапса на артистичното във ФФ. Отново са виновни красивите девойки и актовата фотография , за творческия запек на много форумци. За отношението към моделите като предлагащи се няма да говоря, защото ми напомнят времето на тоталната цензура преди 1989г.

ПРЕДСТАВЯНЕ или без него все същите лаици ще си бъдете , дето все хубавите модели са ви виновни или математическата система на оценяване и гласувкане.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   18-08-14 21:26

[smilie18] Не е хубаво хората с уважение в този форум да се излагат по този начин. Знаем, че има колапс на ценностната система в посока на базовите нагони, ама поне нека да не се демонстрира на принципа "гузен негонен бяга".

Плюс това хората, дето имате време да се шляете по цял ден защо се чувствате длъжни да се изкарвате много по-добрите артисти спрямо хората, които работят от тъмно до тъмно, м? А на бас, че половината велики фотографи ако тряваше да спазват работния режим на нормални хора, нямаше и да са на половина на нивото на този форум. Изключенията са единици. Фотографията изисква много свободно време и не прави чест на някои хора да се взимат насериозно, защото единият профил във Фото форум е единственото, което са постигнали в живота.
 Re: да върнем
Автор: sirkhann   
Дата:   18-08-14 22:00

Аааа, и най-важното.

Много хора си повярваха, че са добри фотографи, защото са снимали красиво момиче или голо красиво момиче, или са били на една маса сбирки и точките им се определят не от крайния продукт, който показват, а от хората, с които са се запознали и количеството изпит алкохол по разните там пленери, фото-ваканции, изложби, фотографски срещи и т.н.

Това, че има хора с добър маркетинг, не означава, че имат също толкова добър краен продукт. В днешния свят можеш да продадеш много некачествени неща благодарение на лъскавата опаковка [smilie5]



Публикацията е редактирана (18-08-14 22:02)
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: GOSPODIN   
Дата:   18-08-14 22:35

sirkhann, работя нощни смени по 12 часа. Плащам си всички пленери и не пускам снимки за гласуване. Не ми пука за твоето или някое друго уважение.
С търсене на вината в други форумци за собствената си творческа безпътица е най-лесния начин да се оправдаеш.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   18-08-14 22:44

Да. И цигарите в заведенията ни пречат също! [smilie5]

А на муата върху л*йното й е най-добре, въпросът е, че младото поколение искаме да гледаме качествена фотография, а не интимен продукт на нечии социални познанства.

С подобен начин на мислене, превърнахте форума в кабината на автобус 280 от 1991 година... ако някой си спомня плакатите и дима [smilie23]
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: GOSPODIN   
Дата:   18-08-14 22:59

Нещо си се объркал , защото точно младите трябва да са носители на промените, а не да се държат , като ощипани госпожици.
Нищо не съм превръщал, защото не участвам в интригите, мазненето, групичките и всичката останала бливоч.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: sirkhann   
Дата:   18-08-14 23:34

Ами тогава защо си засегнат?

Иначе - ето. Има хора, които са предложили промяна. Аз също мисля, че има неща, които могат да се подобрят във ФФ, за да си върне малко от позагубения блясък. Не зная кой се държи като ощипана госпожица и се прави, че не забелязва какво се случва. 15 години правим същото с държавата си.
 Re: да върнем "Представяне"
Автор: GOSPODIN   
Дата:   19-08-14 00:36

Форума за разлика от държавата е частен и аз съм последния човек, който чорбаджиите ще послушат. Пробвай се и ти да излъскаш ръждата, но не с камъни по другомислещи.
Трябва школа и традиции, а не кухо плямпане. В БГ няма школа и традиции, а само откъслечни постижения. Тук не става въпрос за малкото ни население, а за простото и просташкото такова, защото Люксембург, Белгия, Литва и Чехия , са по-малки или почти равни по население и по-малки по територия, но имат сериозни фотографски традиции.
 

 Тази тема е затворена