Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   24-06-14 23:57

Здравейте...
В търсене на някакво професионално развиитие в живота ми си казах...Е ли е възможно да станеш професионален фотограф и съответно да се издържаш от професията?
Тогава се сетих за ФФ и реших да попитам.
Как трябва да постъпи един любител фотограф, ако рещи, че иска да посвети време и пари, развивайки евентуален талант :)?
Предполагам, че няма строго определен принцип за действие, но ако на някой му се пише и не се страхува от конкуренция :D ще съм благодарен да сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: asahi   
Дата:   25-06-14 00:28

Лесна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Gecata   
Дата:   25-06-14 00:49

Ако си готов да изгладуваш успеха си (в буквалния смисъл), то наистина останалото е лесна работа [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: stown   
Дата:   25-06-14 01:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   25-06-14 01:15

Имам за сваляне едни 5-6 кг., а хубавото е, че бавно ги свалям.Предполагам съм подходящ за старт на това начинание:D
Благодаря за насоките...
А да препоръчате някой курс, който се гледа от евентуални работодатели като по престижен, защото съм чул, че повечето курсове не предлагат документ за завършен такъв!

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: stown   
Дата:   25-06-14 01:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-06-14 01:41

Royal College of London, Photography, дали звучи добре и престижно? Дават тапия.
Време заема най-много, желание и труд. За парите не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: MarinY   
Дата:   25-06-14 01:43

Това, което си качил, като снимки , не че е показателно, но имаш много да учиш. И не само техника и софтуеър, а всичко свързано с изобразителните дейности. (Не искам да казвам "изкуства"). Намери си някой да чиракуваш при него. Преди всичко, това е занаят.
[shtrak]
Снимай и гледай и пак снимай.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Tenebrus   
Дата:   25-06-14 08:06

Марин е прав, и със сигурност не се заяжда.
Най-вече трябва да те отучим да ползваш рамки. [smilie18]

Тъй като е форум
http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/forum


мисля да вкарам и моето мнение по въпроса.

Ако не си започнал първо с обучението още в университета, и да креташ с един зенит и да си в лабораторията до зори, значи си почнал да снимаш защото те кефи идеята.Поне аз така си мисля.
Немалко са тези които са започнали живота си с идеята че ще са фотографи. Но повечето ми се струва са като мен, маниаци дето просто са решили че имат виждане по въпроса и са си взели щракалка (аз започнах с един тъп сапунер на канон, жив и здрав да е).

Ако си от първите, основата я имаш, маркетинг и неспирно усъвършенстване му е майката.
Но ако си като мен, пътя е дълъг и труден, и изпълнен с финансови приключения. [smilie18]
Ако си пак от вторите, според мен бавно и постепенно нещата ще си дойдат на мястото. Онзи ще е чул/видял за тебе и ще иска да му снимаш разни кранчета за онлайн магазин (актуален пример, ей ся ги почвам [smilie18] ) , друг ще ти пише "А бе харесва ми как снимаш, аз съм започващ фризьор, искаш ли да направим нещо заедно" (ако пък е мацка, проявяваш професионализъм, че да не стигнат нещата до сватба, че и нея трябва някой да снима [smilie18] [smilie18] ) и така.
В един даден момент, ще си осъзнал колко МНООООГО пари си налял в техника, и как може би няма нищо насреща.
Ако си почнал с идеята да снимаш за кеф, няма да ти пука колко си налял. Фотографията ще е за сметка на джантите на колата, не за сметка на салама в хладилника, защото това е "между другото".
И в един даден момент, може, ако конкуренцията на местния ти пазар го позволява, да си отвориш студио. От там нататък е фин баланс между колко правиш и колко харчиш.

А бе...олях се. Трудно е. Не е невъзможно хобист да стане професионалист. Трудно е в България. Колегите с гръмките титли "Член на НАПСФВ" ще те ядат жив по-всяко време което могат, щото плащат членска вноска, и чакат да имат профсъюз като ТЕЦ-овете [smilie18] .
Не им се сърди.

Айде наздраве!


Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: fraction   
Дата:   25-06-14 08:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Mogila   
Дата:   25-06-14 09:44

От моите наблюдения над професионални фотографи, комуникацията с хората е може би малко по-важна и от това колко добре снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: pif   
Дата:   25-06-14 11:20

Аз за да съм добър инженер трябва да бъхтя 5 години в университета и после още 5 работа докато стана добър и си изкарвам хляба. Ако искам да съм добър доктор - уча 10 години и после още 5 докато стана доктор. Ама видиш ли фотографията може и без това. Какво му е един курс и някой да ме хареса и да ми даде големите пари за да снимам.
С пеенето е същото. Може и от гората да си хванат и да станеш голям певец. Ама е рядкост. По-правилният вариянт е учене, пеене, учене, участия по кръчми, площади, паланки... докато се научиш и имаш какво да предложиш на хората.
С какво си по-различен от всеки 12 годишен дето е хванал сапунерка и щрака насам-натам? Какво повече може профито от натискането на едно копче? Можел бозата дето е сътворил с натискането да я замаже до недразнеща и да обясни колко е АРТ и т.н.
Всяко нещо в този живот си иска усилието. С курс само няма да стане. Трябват си години упоритост.
А издържането става и с продаване на семки на някоя сергия.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Tenebrus   
Дата:   25-06-14 12:02

Къде някой от нас каза, че няма лудо блъскане и учене (независимо курс или сам) в продължение на години.
За всичко човек се учи докато е жив.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   25-06-14 12:03

Благодаря на всички и за градивните критики.Те са най-важното в такъв момент.Наясно съм, че с курс само няма да стане...Просто от там мисля да тръгна.Проблема е, че от около година се чудя към какво да се насоча професионално и не мога да изляза от тази дупка.На 27 години съм и чувствам, че изпускам всякакви влакове.Постоянно ме мъчи мисълта, че не се развивам на никъде и искам да се посветя в нещо.Не разбирайте, че стоя и не работя нищо.Занимавам се с технически прегледи на автомобили(ако някои има нужда да казва за София).Незнам дали фотографията е правилното начинание, но мисля да се пробвам.Между другото обнових профила си със снимки.Тези които гледате са от времето, когато се запалих по щракането.Не твърдя, че съм надобрял кой знае колко, но мисля че имам някакъв напредък, колкото и не скромно да звучи...

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: fraction   
Дата:   25-06-14 12:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: nyamago   
Дата:   25-06-14 12:28

Защо всички веднага скачат да отъждествят 'професионален фотограф' с непостижимото: елитна мода и реклама, фоторепортер от фронтовата линия в Ирак или велик абстрактен артист, за чиито работи се наддават с милиони по световнит салони и галерии?..

Тези неща с кратък курс не стават, да.

Но 'професионален фотограф' може да значи фотограф, който прави паспортни снимки в малко 'студио' (дюкянче). Или фотограф, който не снима с апарат, а репродуцира производствени плаки в работилница за печатни платки. Или в рентгенова лаборатория. Или един от онези, дето ходят вечер по заведенията и предлагат на влюбени двойки и пийнали компании "Желаете ли една снимка?.."

Тези неща могат да изкарват за хляба (и за тока и парното). Професията е многолика и не винаги съпроводена със слава и красиви каки. Но нещо, в което се тръгва с кратък курс, може да е стъпало към дълга кариера, с потенциален възход и до (иначе немислимите) висоти.

Всеки има право на мечти и амбиции, и на приземена практична пътека към тях. На автора - на слука!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   25-06-14 13:01

...но ако на някой му се пише и не се страхува от конкуренция :D ще съм благодарен да сподели.

Много добро уточнение! Неведнъж в подобни теми, се забелязва надменното поведение на някои капацитети, които още със заглавието си казват - "айде още една маймуна се опитва да се качи на клона" и започват едни истории, усуквания, ама ти какво, защо, как така, каква е тая смешна техника, кой е баща ти...
Въпреки всичко, аз ти пожелавам успех в начинанието [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Gravolez   
Дата:   25-06-14 14:56

На блога на Chase Jarvis може да се намери интересна информация по такива теми.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Божидар58   
Дата:   25-06-14 17:13





Публикацията е редактирана (25-06-14 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Tenebrus   
Дата:   25-06-14 17:43

Съжалявам, но този път не мога да мълча.

Колега Божидар, очевидно при вас нахалството е дооооста. Дано снимките ви качени тук, не са огледало за работата ви с плащащи клиенти, защото тогава надежда за фотографията в България няма.

Не мога този път да мълча...не мога! [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Божидар58   
Дата:   25-06-14 18:28





Публикацията е редактирана (25-06-14 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: pmartinov   
Дата:   25-06-14 19:41

Професионалната фотография е най-красива когато е мечта,а когато стане реалност може и да се отвратиш необратимо...


Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   25-06-14 20:41

Нещо изпуснах май...

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Tenebrus   
Дата:   25-06-14 21:05

Колегата си изтри коментарите поради незнайна причина. Според мен защото не е квалифициран да дава акъли.
Докато снимките ти не са на фокус, нямаш право да се обаждаш, за мен това тярбва да е златно правило във форума [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   25-06-14 22:28

Благодаря за подкрепата, въпреки, че не разбрах за какво иде реч, но предполагам е нещо, насочено към мен...

П.С. Има ли ПРО фотограф, който не ползва софтуерна обработка на кадрите си, и те да са също толкова качествени, колкото пипаните?Питам, понеже ровейки се, стигам до извода, че и курс по работа с Photoshop ще трябва да се минава, или във фото курсовете е засегната и тази материя? Питам за статистиката.Наясно съм, че с голите курсове про не се става...



Публикацията е редактирана (25-06-14 22:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: MarinY   
Дата:   25-06-14 22:42

Няма.
От апарата излиза направеният по предварителни условия Негатив. После си ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-06-14 23:28

Няма фотография без обработка.

Ако някой ти каже друго - лъже! Дори да си нагласиш апарата, да извади хубав JPEG, вече е обработка. Както и това да проявиш филма е обработка и може да се ползва за корекции.

От тук насетне въпроса е колко и как.

А то и с фотошопа също е занаят. Има техники и способи за най разнообразни неща. Най-добре е да работиш, с някой дето го може и да научиш нещата от 1-во лице на практика.

Може би не е трудно да се хванеш в някоя фирма дето се занимава с обработка. Няма много да ти плащат, ама ще се научиш.

Ако инвестираш в апарат и някой друг обектив може да пробваш и фотозадачки да взимаш дето по-опитните не ги щат. Поне ще получаваш критика и напътствия.



Публикацията е редактирана (25-06-14 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: izbyagal   
Дата:   26-06-14 01:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Лидия   
Дата:   26-06-14 05:45

Възможно е.Няма невъзможни неща, а само такива, които отнемат повече време.[smile]
Хубаво е, че задаваш грамотни въпроси.
Хубаво е, че се опитваш да осмислиш живота си като му дадеш по-конкретна посока гледайки фотографията.
Хубаво е да бъдеш човек на действието и да поемаш инициатива.
27 години са добра изходна позиция.Може да догониш младоците и да ги задминеш ако имаш самодисциплина,Търпение и желание да се занимаваш с фотография.Малко лудост също не е излишна[smile]
Ще цитирам нещо от Алберт Айнщайн
"Всички знаят, че това е невъзможно.Но ето идва невежата,който не знае това, и точно той прави откритието."[smilie7]
[smilie7] в твоя случай Професионален фотограф по начина по който ти си го разбираш.

Малко по-практични съвети.

1.Направи нещо като план от малки стъпки към целта и го сложи на видно място в дома си.Направи пъвата крачка.Най-хубаво е тя да е истински,откровен разговор с някой добър фотограф който да има желание да ти покаже и очертае правилния път.И си води бележки.Опитвам се да кажа, че ти е нужен личен пример под формата на жив човек.

2.Продължавай да изкарваш пари от другата си дейност.

3.Опитай се да направиш здрава основа от класически знания и да надграждаш.Недей да залиташ по артове,модернизъм и други компесаторни механизми характерни за начинаещи фотографи.Професионалният фотограф трябва да може да снима всичко.

4.Почни с наличната ти фототехниката.Трябва да можеш да я ползваш с лекота.Тя ще ти е основния колега в този занаят и трябва да се разбирате добре[smile]

5.По отношение на обработката на снимки.По-добре е да снимаш правилно и да си причиняваш възможно най-малко обработка.Тя обаче е неизбежна.За целта ти трябва софтуер.Най-добре е ако е легален.Ако ще си професионален фотограф трябва да си легитимен.

6.Хубаво е да помислиш за неясното бъдеще, когато като професионелен фотограф с ангажименти ще трябва да плащаш данъци и да даваш документ на клиентите си за извършена фотографска услуга.

6. Стигайки до часта с парите,които ще са ти нужни ще спра за да не те откажа.

Не ги мисли като за начало.Опитай се да не мислиш за идеалните условия,които да те изстрелят за 5 мин. до върха под формата на фотоапарт последен модел с всички мечтани обективи,студио и студийно осветление,Легален фотошоп и предплатени ангажименти от клиенти за две години напред.

Такива идеални условия по-скоро ще те провалят[smilie23]

За мен Фотографията е диагноза![smile]

Завършвам този дълъг, отнесен, но най-доброжелателен пост със следното:

Знание, което не те усъвършенства е по-лошо от невежеството.

Успех!



Публикацията е редактирана (26-06-14 05:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: n960   
Дата:   26-06-14 08:57



Респект, Лидия!

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: excessmind   
Дата:   26-06-14 13:27

-



Публикацията е редактирана (26-06-14 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   26-06-14 18:02

Благодаря Лидия.Благодаря и на всички, споделили мнение от житейския си опит, което е безценно за такива като мен.Лошото е, че получих насоки в двете крайности, от хора, които знаят какво говорят.Каквото и да ми е хрумвало да правя в професионално отношение винаги са се намирали подплатени мнения в двете посоки.Това е проблем в такава ситуация.Истината и решението остават някъде там в пространството и ще ще трябва АЗ да ги открия някак.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   26-06-14 18:30

Не е възможно, човеко! Откажи се .. преди да е станало твърде късно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   26-06-14 19:41

Моето скромно мнение по въпроса - не е нужно да си талантлив за да бъдеш добър професионален фотограф, но е нужно да познаваш занаята в подробности, да уважаваш клиента и колегите и да бъдеш точен, прецизен и да предаваш максимално качествен продукт.
Както и във всеки бизнес и в този след като някой ти плаща за някакъв продукт е задължително да му предоставиш този продукт с максимално възможното качество.
От професионалния фотограф не се очаква да прави шедьоври. Шедьоврите си ги прави твореца за своя си сметка и са си винаги негови. Фотографията като изкуство и фотографията като бизнес са две различни неща. Разбира се, нищо не ти пречи да ги практикуваш заедно. Само трябва да си достатъчно прецизен, кадърен и начетен, за да бъдеш професионален фотограф (а това значи много прецизен, кадърен и начетен, ако искаш да се уважаваш) и едновременно с това да си достатъчно талантлив творец, за да бъдеш фотограф творец, който прави изкуството фотография (а това означава много талантлив).
Аз лично, например, не съм нито едното, нито другото. Не съм талантлив, за да бъда творец, нито съм достатъчно добър фотограф занаятчия, за да бъда добър професионален фотограф. Ако ми се налагаше, може би с много труд бих могъл да усвоя фотографията като занаят. За да бъде фотографията моето изкуство не мисля, че имам талант.
Аз съм любител, и за мен фотографията е просто хоби. Тези неща ти ги пиша не защото съм добър фотограф и трябва да се съобразиш с мен - по-скоро аз съм един потенциален клиент и точно заради това трябва да се съобразяваш с мен [smile]
Изобщо не съм ти гледал снимките в профила - дори да не са достатъчно добри, това не означава, че не може да усвоиш достатъчно фотографията като занят. Там основното е труд и прецизност.
Успех! [smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: 798099   
Дата:   26-06-14 21:15

HS Georgiev[smilie24]

По-добре не бих могъл да го кажа, а аз (доказано, макар и в друга сфера) се изразявам добре!
ХвалА за написаното. Интелектът се познава по проявлението, а не по изявлението...

Оооопс, щях да пропусна Лидия - изключително "висока летва".



Публикацията е редактирана (26-06-14 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: izbyagal   
Дата:   27-06-14 00:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: falcon   
Дата:   27-06-14 05:04

Ако нямаш талант, който се търси и реализира финансово, професионалната фотография си е просто работа и няма да се различава от сегашната ти такава. Въпросът е какво точно разбираш под реализация в живота- приходи, стабилност, да си уважаван и харесван и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: imitev   
Дата:   27-06-14 05:46

На 29 години ако не знаеш какво искаш и не се сещаш как горе долу може да успееш - надявай се съвети по някакви форуми да те оправят в живота...

И защо точно фотограф искаш да ставаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: fraction   
Дата:   27-06-14 07:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: imitev   
Дата:   27-06-14 14:46

Защото ми прилягат всякакви неща, които имат процесор вътре, както и софтуерите. Исках да стана инженер и станах. Затова. Още от 5 клас (1986 г.) се занимавам с компютри и роботи. Правец 82 и Робко 01. Паскал за Правец 82.

Фотографията ми е хоби с леко инженерно приложение (репродукции за офсетов печат). Никога не съм смятал че мога да съм фотограф, въпреки че ми харесва професията.

Други въпроси?

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Sassho   
Дата:   27-06-14 15:26

Кратко пояснение що е то професионален фотограф:

Човек който си вади хляба с фотография. Значи взимаш фотоапарат , статив и принтер , отиваш в някой парк и почваш да вадиш пари - кое му е сложното? [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: chukov   
Дата:   27-06-14 15:32

Аз предлагам сериозен бартер

Готов съм да вложа всички усилия да науча някой да снима
В замяна искам да ме научат да свиря на кларинет

На дърти години повече ме влеча меракът да веселя хората.
Хамалогията със снимането - хахлал да вий


Офертата е сериозна

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »