Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Alsand   
Дата:   24-04-14 11:25

allyx, Не съм съгласен с това. Просто логиката е съвсем различна. Всеки вид очи са такива, каквито да са подходящи за съответния вид. Зрението на орлите и соколите е много по-добро от човешкото, макар и човекът да се е появил по-късно. Всеки е получил точно това, което му е нужно за да живее. Това, ако не е интелигентен дизайн, здраве му кажи. Също така има и още нещо, което представлява доста сериозно предизвикателство към идеята на Дарвин, който между другото не е имал понятие нито от ДНК, нито от строеж на клетката. Копвам ти го тук:

През последните години в тази област молекулярната биология направи интересни открития. От многото примери ще разгледаме два: цитохром С и хомологични органи.

Първо ще дадем кратко описание на протеините. Протеините представляват най-важните молекули, от които се състоят растенията и животните; при животните те съставят както мускулите, очите и мозъка им, така също и червата и кръвта им. Тези протеинови молекули са построени от по-малки частици - аминокиселините. В природата има двадесет различни вида аминокиселини, които са свързани една с друга в дълга, нагъната верига и заедно образуват протеиновата молекула. Можем да я сравним със страница с букви. Страницата може да съдържа 500 или 2000 букви, но между тях има само 30 различни (т.е от А до Я). По същия начин една протеинова молекула може да съдържа десетки или хиляди аминокиселини, но само от 20 различни вида.


Цитохром С

Протеинът, необходим за дишането, се нарича цитохром С. Той се намира в клетките на всички растения и животни. Цитохром С се състои приблизително от 100 аминокиселини, като учените знаят с точност колко често и на кое място се намира всеки вид аминокиселина.

Оказва се, че при различните групи животни разликата в подреждането на аминокиселините е съвсем минимална. Така например, ако сравним цитохром С на коня и на кучето (два бозайника), разликата в подреждането на аминокиселините е само 6 %. Същата тази разлика между коня и костенурката (две гръбначни животни) е 11 %, а тази между коня и плодната муха (две животни) е 22 %. Така че, разликата между аминокиселините в молекулите на цитохром С нараства с увеличаване разликата между отделните групи животни.

Тук възниква един интересен момент. Когато сравняваме цитохром С на примитивните бактерии с други организми, установяваме следните разлики:

На бактерия с човек или бозайник (маймуна, кон, заек) 65 %
На бактерия с птица (гълъб, пиле, пингвин) 65 %
На бактерия с влечуго (костенурка, змия) 65%
На бактерия с различни видове риби 65%
На бактерия с различни растения 65%

Всички тези отклонения са с една и съща стойност. С други думи, разстоянието между бактерията и всички други организми е едно и също. Въпреки всичките огромни, фантастични разлики между многоклетъчните организми, няма нито един вид, който да послужи като преходна форма от бактерията към многоклетъчното. Не може да се каже, дали рибата или жабата е по-близо до бактерията, отколкото до бозайника и за това е по-примитивна.

Това говори, че еволюция през риби, земноводни и влечуги, т.е. възходяща линия на развитие от примитивни към по-сложни форми, не съществува.

Нека да илюстрираме това с още един пример. Когато сравняваме различни земни гръбначни като земноводните, влечугите, птиците, двуутробните и бозайниците, с неземните гръбначни като рибите, то всички други групи отстоят на еднакво разстояние:

На риба (шаран) със земноводно (голяма жаба) 13 %
На риба (шаран) с влечуго (костенурка) 13 %
На риба (шаран) с птица (кокошка) 13 %
На риба (шаран) с двуутробно (кенгору) 13 %
На риба (шаран) с бозайник (заек, кон) 13 %

Същото се отнася и до разликите между бозайниците и небозайниците, като влечугите. Всички бозайници отстоят еднакво от всички влечуги. Между влечуги и бозайници няма преходни форми. Това се отнася и до подгрупите в групата бозайници и т.н.

Трябва да се отбележи, че според еволюционистите, групата на „примитивните” риби с бял дроб през последните 350 милиона години не е претърпяла никаква еволюция, докато останалите животни са еволюирали. И въпреки това рибите с бял дроб отстоят на същото разстояние от всички останали групи, както всички „съвременни” риби.

Интересно е също и това, че в еволюцията на видовете особено важна е и скоростта на размножаване, тъй като мутации може да има само тогава, когато те са онаследени от новото поколение. Колкото повече поколения има, толкова по-бързо един вид може да се промени. Но въпреки че мишката се размножава около сто пъти по-бързо от слона, то и двете животни отстоят на еднакво разстояние от всеки небозайник.



Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: allyx   
Дата:   24-04-14 14:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Alsand   
Дата:   24-04-14 15:17

allyx: Никой не спори за Големия взрив. Той е факт, а и не само той. [beer] Ще потърся самият автор, беше един учен, не е българин.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: dreamer   
Дата:   24-04-14 17:38

42-43mm що се отнася до мащаба. През такъв обектив ще видиш еднаква перспектива и мащаб в кадъра, такъв какъвто ги вижда и окото. Обаче няма да имаш толкова голям зрителен ъгъл. :)

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: MauMyHa   
Дата:   24-04-14 17:54

аз пък, без да съм чел вашите теории почерпени от незнам къде,
ще напиша следното, като седя пред компа зрението ми се отваря на широкоъгълно виждане щото няма дълбочина, скоро когато ходих из планината мина доста време и в разходка и непрекъснатото взиране на близко и далече, усетих цялостна промяна в начина ми на възприятия. триизмерно!
В защита на теорията си ще кажа следното, нормален човек с мъжки ориентиран мозък ъгълът му на фокусна зона се равнява на 45 градуса плюс триизмерното възприятие на околната среда с ясна предства за размера, обем и разтояние почти до свички обкти със точнот до 80%. Казвам мъжки щото в еволюционно ти си развитие мъжете са се грижели за прехраната на семейстовото(племето) и когато са лолували им е била бърза и точна преценка, как да хвърлят копие, камък и там каквото е било необходимо за да наранят дивеча и да го отнесът в пещерата. И още нещо извън зрителните възприятия, понеже са лолували групово и тичейки из храсталаци и дървета и там каквото се сетите, лолуващите мъже са комуникирали в движение и са опитвали да предават инфорамция по между си с възможно най-кратките съобщения, с цел да не губат време и енергия!
Но вижте женският ориентиран мозък има 180 градосово зрително поле, което и било необходимо за пещерата и и не до там триизмирно ами напротив двуизмерно(бих казъл че фотографията е измислени за жените(залъгалка). И още нещо понеже са стояли непрекъснато с гръб към стената на пещерата и непрекъснат взор от към входа, с цела да предпазят бъдещото поколение от диви зверове и чакащи да се върнат мъжете от лов, са развили още една способност да различават нюанси на цветовете по добре от мъжкият ориентиран мозък. Те износващи бъдещото поколение и в грижите си за тях непрекъснато са следяли за тяхното местоположение в пещерата и въобще не им е било необходимо да ги "лолуват" за разлика от мъжете. Имат силно развито периферно зрение. От там и повече връзки от зрителният нерв към мозъка. И понеже са комуникирали много по често и обширно от лолуващата група човеци са развили и център на говора и много пластово изразяване включващи жестове мимики и езика на тялото.
Момичета, Дами... вие сте самото съвършенство.

Момчета, Господа....ще го напиша на право...
Много по умни са отколкото си представяме[smitten]

Та не дейте да ми спорите чисто технически как стояли нещата, щото сте на грешна позиция...
При всеки индивид е много различно, като изключим средно статистическите данни[smilie5]

предлагам да се съгласите, щото и моите наблюдения в тази насока са потвърдени 101%

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: allyx   
Дата:   24-04-14 18:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: teleskop   
Дата:   25-04-14 23:25

Пуснах през гугъл първото изречение от копираната статия и излезе това:

текст

И това:
www.pravoslavieto.com/docs/evolutsia/1.htm

Автор - Бен Хобринк (Ben Hobrink)



Публикацията е редактирана (25-04-14 23:28)

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: jingov   
Дата:   26-04-14 01:04

Понякога ви се чудя , но да се върнем на темата .
Ще започна с това, че никак нашето око не може да бъде фишай и бъка от всякакви аномалии -роговични и лещени, които в повечето случаи се наричат астигматизъм. Бива-вроден, придобит,роговичен,лещен, миопичен, хиперметропичен, правилен ,обратен, + съчетанията им . На схемата посочена на стр. 1 на темата ясно се вижда, че окото фокусира само и единствено в централната част на ретината т.н. макула, а тя пък си има и център. Това, че матрицата е овална, ами природата така я е създала и май не се сещам за вид, който да има нещо по различно като форма, било то фасет, или само няколко светочуствителни елемента някъде на повърхността по тялото си.Всичко е въпрос на нужда към средата . По простичко казано, нашето качество на зрение зависи само и единствено от здравето на макулата. Вярно,че нашата матрица не е плоска, но всички движения ,светлини, цветове извън макулата са само помощни , тоест те само спомагат да се изгради изображението в кората на мозъка.Всеки лъч светлина фокусиран извън въпросната макула дава не повече от 50% зрение, при което изображението е без фокус плътност и контраст,като в мъгла. Тук трябва да намесим и колбичките и пръчиците, като светочуствителни елементи. И тогава, мозъка които сглобява картинката, като едно хипер мощна видеокарта започва да куца яко и ако периферията можеше да вижда, нямаше да има слепи хора ...
Много ми хареса изказването на MauMyHa ,което ми напомни разказа на един човек , за това как първите човеци са се научили да пекат месото, естествено научни доказателства няма, но се говори, че е било изтървано парче месо в огъня,а след изваждането му от там, украсено от първобитните нечленоразделни звуци , установили, че е много вкусно даже. В добавка може да се спомене и формата и изпъкналоста на мъжкият череп,формата на очните цепки в различните народи ...
Разбрахме се , че имаме къде 17мм широкоъгълен не светлосилен ленсбейби с ср.стат. 42мм фокусно растояние, с най близка фокусна точка около 22-25 см, обща диоптрична сила къде 50-90 диопъра, активна промяна на фокусното растояние, благодарение на лещата , кофти ДОФ- много дълбок , автоматична корекция на експонацията/ирис/ , възприемане на изображението като цвят, форма, обем и растояние до него, за около 0,1сек, безшумен мотор/цилиарен мускул/ и това събрано в датчика нарече око .
Та човекът се е понаучил да прави обективи по образ и подобие, но за съжаление да ги свърже достатъчно добре към мозъка все още не му се получава .
п.п. малко прекалих с писаниците , но докато хлебопекарната изключи нямаше друго ...[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: allyx   
Дата:   26-04-14 02:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: teleskop   
Дата:   27-04-14 01:10

Allyx, ти ме разбра погрешно.
Alsand пейстна някаква статия, а ти поиска да разбереш от къде е статията. На мен ми стана интересно, потърсих я като копирах в гугъл първото изречение. Намерих две статии и ги пуснах в темата за да ги видиш.

Религиите ми идват и на мен ала-бала. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: allyx   
Дата:   27-04-14 02:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »